citizen ANTWERPEN-RIJN-VERBINDING IN BELGISCHE SENAAT Congres van loodgieterspatroons. Houthandel Alberts te Middelburg. f.2.90 f. 1.25 WBirBjEK. met wereldservice Zeeland en de Kanker bestrijding. DE SCHERPHOEK ZAL OPNIEUW VERKAVELD WORDEN WESTKAPELLE KRIJGT Z'N RENTE UITBETAALD Gedenkplaten in de Vlissingse Zeevaartschool. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 JUNI 1951 GROTE OBJECTIVITEIT Geen ultimatieve eisen In antwoord op een interpellatie van een liberaal en een socialistisch lid van de Belgische Senaat over het rapport der commissie van Cauwelaert— Steenbcrghe betreffende de waterwegen, heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul van Zeeland verklaard, dat de vertraging bU de publicatie van het rapport een gevolg was van het feit, dat het in twee talen moest worden uitgegeven. HU zei dat de Nederlandse onderhandelaars blük hebben gegeven van grote objectiviteit en van de wens bU te dragen tot een gunstige oplossing. De minister Is van mening, dat het probleem der wat., .vegen zich gunstig ontwikkelt.HU zei dat de Voorunie Bclgl» en Ne derland voordelen heeft verschaft, die beide landen niet gaarne meer zou den missen. „Schleland" bezocht „Vrije van Sluis" Het bestuur van het Hoogheem raadschap „Schleland" bracht dezer dagen een bezoek aan het waterschap „Het Vrtje van Sluis". Het gezelschap, bestaande uit de dijkgraaf, de grif fier, de ingenieur en enkele hoog heemraden. werd door het bestuur van het „Vrhe van Sluis" op het kantoor in Oostburg ontvangen, waarna de werken In net waterschap werden bezichtigd, waarvoor de gasten veel interesse toonden. Het bestuur van „Het Vrjje van Sluis" werd uitgenodigd een tegenbe zoek te brengen aan „Schleland", aan welke uitnodiging men binnenkort ge volg hoopt te geven. Een der lnterpcllanten, de liberaal Buisseret, was van oordeel, dat nog slechts schetsen van een accoord op twee punten zün bereikt en dat de Nederlanders op het stuk van het Moerdijkkanaal nog steeds een „non possumus" laten horen. Hij verklaar de. dat de instructies, aan de Belgi sche delegatie in de gemengde com missie de zaken nog gecompliceerder hebben gemaakt. Zo heeft men met betrekking tot de stop van Ternaaien van Belgische zijde drie aanvullende oplossingen ingediend omdat men het onderling niet eens was. Tenslotte be toogde spreker, dat als België geen genoegdoening zou kunnen krijgen met betrekking tot een Antwerpen— SPORTFEEST TE GOES Zaterdag en Zondag a.s. organiseert de Goese Athletiek- en Handbalver eniging ..Hellas" wederom een groot sportfestijn, waaraan het bekende Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders te Overveen (C.I.O.S.) zijn medewerking verleent. Het pro gramma biedt elk wat wils. Zaterdag middag kan men bij het turnen o.a. ae jonge Klaas Boot, reeds enkele jaren achtereen kampioen van Nederland, tezamen met de Zeeuwse turncracks, de gebr. v. d. Zande. aan het werk zien. De C.I.O.S. tafelspringploeg, welke tot de beste van ons land be hoort, zo niet de beste is, geeft een demonstratie van durf en behendig heid. Een even groot sensatienummer is de grondgymnastiek op de lange mat Men kan hier zfln hart ophalen aan salto's voor- en achterover, flick- flacks, enz. Verder biedt het programma Zater dag een volleybalwedstrijd tussen de ploeg van de Zeeuwse rijkspolitie, kampioen van het politiegewest Den Haag en het C.I.O.S.-team. De zelf verdediging is vertegenwoordigd met jiu-jitsu-demonstraties en judo-par tijen. Athletiek completeert het pro gramma met speerwerpen, hoogsprin gen en een estafette. Zondag vormen de teamsporten de hoofdschotel. Het C.I.O.S. voetbal team, waarin o.a. verschillende eerste klassers spelen, zoals de Haarlem mers Meertens (oud-Aardenburger). Bardens en Bouma, neemt de strijd op tegen het Goese Robur. Verder speelt het eerste heren-handbal elftal van Hellas een wedstrijd tegen C.I.O.S. De pauzes tiissen de wedstrijden worden opgevuld met turn- en jiu-jitsu-de monstraties. (Slot van pag. 1). De bondsvoorzitter, de heer B. J." Lankkamp, verwelkomde in zijn ope ningsrede de burgemeester, vele di recteuren van overheidsbedrijven, de voorzitter van de Kamer van Koop handel, de heer C. A. Kammeraad en Vertegenwoordigers van „Handelsbe lang", de Vereniging van lood- en zinkfabrikanten, van buitenlandse collega's en van de zusterorganisa ties. De heer Lankkamp verklaarde, dat het afgelopen verenigingsjaar tal van problemen met zich bracht en dat het vóór alles nodig is, dat de samenwer king met andere organisaties waarbij rekening moet worden gehou den met elkanders belangen zo hecht mogelijk wordt. Ook sprak hij over de toenemende, overheidsinvloed. Men heeft steeds loyaal medege werkt, maar toen het wetsontwerp regelende liet toezicht op de crediet- verlening werd ingediend, was het moment gekomen om de overheid te waarschuwen: pas op! De voorgestel de bepalingen zouden immers de vrije uitoefening van het bedrijf ernstig bemoeilijken, aldus de heer Lank kamp. MET TROFFEL EN ZWAARD HU zeide te geloven, dat men in de komende jaren in de ene hand de troffel zal moeten voeren om te kun nen opbouwen, in de andere hand het zwaard om aanslagen af te kunnen weren. „Er zijn veel donkere wolken, aldus de voorzitter, maar de zon schijnt nog. Wanneer ons de vrijheid wordt gelaten, zullen wij voldoende energie kunnen ontwikkelen om de moeilijkheden die een gevolg zijn van de huidige economische toestand, te overwinnen". Na medegedeeld te heb ben, dat de C.A.O. binnenkort kan worden afgesloten en vol lof te heb ben gesproken over de steun, die de loodgieters- en fitterspatroons aan de „Haak-in"-actie hebben verleend, wekte hy allen op in goede samen werking de schouders onder het werk te zetten. Hierna werden nog hartelijke woor den gesproken door de heren Rijbroek voorzitter der R.K. Bond van loodgie terspatroons, Roosendaal namens de Vereniging van lood- en zinkbewer kerspatroons en door een vertegen woordiger van de leerlingenopleiding. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de bona thans 1963 leden telt en dat er onlangs ook in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een afdeling is opgericht. In de middagvergadering werden voorts nog talrijke schriftelij ke vragen van afdelingen toegelicht en behandeld. Daarbij werd o.m. een pleidooi gehouden voor partiële aan besteding. Rljnverblnding, het zelf voor een op lossing zou moeten zorgen. GEEN ULTIMATUM. De volgende spreker, de Vos (Soc.) verklaarde optimistischer te zUn met betrekking tot de verdere onderhan delingen over de waterwegen dan voorgaande sprekers. Reeds de laat ste besprekingen in de gemengde com missie zUn, zo merkte hU op, in een geheel andere geest gevoerd dan na de eerste wereldoorlog. Voor het pro bleem der waterwegen kan alleen een oplossing gevonden worden, indien de Bcneluxgcest vaardig bhjft over de bewindvoerders in beide landen. Het is verkeerd eisen te stellen, die het karakter van een ultimatum dragen en het ls even onverstandig de zaken zo te willen voorstellen alsof Neder land het enige land is dat de vruchten plukt van ae Benelux. Het streven, dat aan de economische unie ten grondslag ligt. aldus de Vos, zal uit eindelijk zonder twijfel tot een oplos sing leiden van de verkeersproblemen. GEEN ARBITRAGE. Spreker wees het voorstel tot inter nationale arbitrage in het geschil over het Moerdijkkanaal beslist van de hand en zei van oordeel te zijn, dat door direct contact en overleg over eenstemming bereikt moet worden. „Als een internationale instantie zou moeten ingrijpen", zo zeide hy. „dan is niet alleen het Moerdijkkanaal voor ons verloren, doch ook de Benelux". Spreker gaf vervolgens een overzicht van de Nederlandse concessies in het rapport. Hy wees er op, dat de opvat tingen in Nederland thans heel anders zijn dan 25 jaar geleden. Tenslotte herinnerde hy aan de uitspraak van de Engelse staatsman Palmerstone bij' de afscheiding van België in 1830, na melijk, dat het nageslacht van Neder land en België ondanks alles ertoe voorbestemd is om in de toekomst nauwer met elkaar samen te leven dan welke andere landen in Europa dan ook. Wanneer deze gedachte ook de politiek in de Weststraat en op het Plein beheerst, zo verklaarde hij. zal uiteindelijk ook voor het Moerdijkka naal een oplossing gevonden worden. Zeer gunstige resultaten over boekjaar 1950. De N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Co. tc Middelburg heeft over het boekjaar 1950 zeer gunstige resulta ten geboekt. De verlies- en winstreke ning toont, na aftrek van alle onkos ten, rente, onderhoud, enz., een voor delig saldo van f 253.567,86. Dit fraaie bedrag heeft de volgende bestemming ontvangen: afschrijving vaste goederen f 100.000, reservefonds f 15.356,79, dividend (prioriteitsaan delen 5 gewone aandelen 9 f 113.446,64, tantièmes f 24.764,43. De balans vermeldt in debet en cre dit een totaal van f 5.306-021,59. De houtvoorraden zijn gewaardeerd op f 2.588.870,67, te weten houtvoorraden op diverse plaatsen f 2.428.967,75 en het aandeel der N.V. met derden in voorraden f 159.902.92. De vaste goe deren zijn op de balans geplaats voor f 401.463,36 en de verbruiksgoederen voor f 26.927,86. Aan deze balans ontlenen wij voorts nog de volgende posten: aandelen in andere ondexmemingen f 435.001; ef fecten, ter beurze genoteerd f 6.194.44; gewone aandelen f 2.100.000 (onge plaatst f 840.000)prioriteitsaandelen f 14.000; statutaire reserve f 160.140,49; reserve diverse doeleinden f 612.213,62. Door jaarlijkse uitloting verminderde het bedrag der 4 -obligatielening met f 20.000 tot f 260.000. Dinsdag 26 Juni wordt ten kantore van de vennootschap de jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhou ders ïehouden. Dan komen de jaar stukken in behandeling en zal het di vidend over 1950 worden vastgesteld. Vereniging „Zeeiandia" te Rotterdam actief. Het ligt in de bedoeling, dat de Zeeuwse Toneelgroep van „Zeeian dia" te Rotterdam met een Zeeuws toneelstuk naar Yerseke komt op Vrijdag 12 October a.s„ waarna de volgende dag een opvoering zal plaats vinden in Souburg. Op 29 Juli a.s. brengt de reisvere- niging „Zeeiandia", onderafd van de Rotterdamse Vereniging, met een ge zelschap van ongeveer 90 personen, een bezoek aan Walcheren. Zoals in voorgaande jaren zullen ook dit jaar weer enkele groepen Zeeuwse ouden van dagen een be zoek aan Rotterdam brengen. „Zee iandia" zorgt dan voor een zodanig verloop, dat de „oudjes" van hun tocht naar Rotterdam, de minst na delige gevolgen hebben. Geen over laden programma's, alles afgestemd op de oude mensen en precies op tijd. Ben en ander wordt door „Zeeian dia" volkomen belangeloos verzorgd. Er zijn vele leden, die gaarne één óf meer dagen van hun vacantie voor dit doel over hebben. Een klein briefje aan het secreta riaat, Pleinweg 116a, Rotterdam-Z., H. J. Ph. Nelisse, telefoon 75925. liefst 's avonds tussen half zes en zeven uur, en men ontvangt alle ge wenste inlichtingen. Advertentie. THE HIGH QUALITY IINT PEN In blauw, maroon, grijs, zwart of gevlamd PRIJS VULLING VULLINGEN HET BLAUWE, RODE, GROENE OF ZWARTE INKT VERKRIJGBAAR IN 72 LANDEN ZEEUWSE POLDER- en WATERSCHAPSBOND Zaterdag 30 Juni a.s. zal in het, Veilingsgebouw te Haamstede de al gemene vergadering van de Zeeuw- sche Polder- en waterschapsbond worden gehouden. In deze vergade ring zal door ir. S. Herweijer, direc teur Landbouwherstel, een lezing ge houden worden over de investeringen van de landbouw en van de water schappen. Aan deze vergadering is tevens een excursie verbonden naar de duinen van Westenschouwen en een bezoek aan het gerestaureerde gemaal Flaauwers. BEIAARD-CONCERT VEERE. Zaterdagavond van 89 uur geeft de heer Jan Kwist het 3e avondcon cert op het stadhulscarillon. Programma: 1. Preludium, Heller; 2. L'Anglaise, Fiocco; 3. Andante en Menuet, Mozart; 4. a. Daar loopt door 't gehucht; b. Mooi Lieske; c. Van 't Kosterken; 5. a. Czardas. Monti; b. Hongaarse dans no. 5, Brahms; 6. a. My old Kentucky Home; b. Old Folks at Home; c. Old black Joe; 7. Mazur ka op. 30 no. 1, Chopin; 8 Ecossaises Beethoven; 9. Wiegelied, Mozart; 10. Rondo voor beiaard, Lefevere. 55 JAAR GETROUWD. 19 Juni a.s. zal het echt paar DingemanseWisse te Gapinge zijn 55-jarig huwelijksfeest vieren. Een recidivist. De 29-jarige G. T. te Axel, die eerst kort geleden uit de gevangenis werd ontslagen, waar hij» een vonnis voor rijwieldiefstal had uitgezeten, is in Gent gearresteerd, omdat hij zich we derom aan rijwieldiefstal schuldig maakte. Intussen is gebleken, dat hij zich te Axel ook al "aan diefstal schuldig maakte en zodra hij in België zijn straf heeft uitgezeten zal hij aan de Nederlandse nolitle worden overge geven om ook in Nederland geyon- nist te worden. Wel medewerking van het Wilhelmlnafonds, Naar aanleiding van het artikel In de P.Z.C. vjw 13 Juni, getiteld „Wat gebeurt er met de opbrengst van Haak-in?" deelt men ons van bevoeg de zydc mede, dat de ervaring ln Zeeland anders ligt dan in bedoeld artikel wordt aangegeven. Van medische zUde Is uit Zeeland aan het Wllhelminafonds gevraagd om aanvulling van de hoeveelheid radium, verbetering van het therapeutisch Instrumentarium en honorering van de administratieve hulpkracht. Te vens werd verzocht de mogelUkheid te openen, dat een kankerspecialist regelmatig in Zeeland te consulteren zal zyn. in al deze opzichten werden van het Wilhelmlnafonds zeer positieve toezeggingen ontvangen. De kanker specialist is inderdaad reeds regelma tig te consulteren. In onze provincie bestaat dus geen reden om critick te hebben op het Wilhelmlnafonds. DOOR EEN HOLLEND PAARD MEEGESLEURD De 30-jarlge S. M. uit het Belgi sche grensdorp je Sïnte Margriet was Donderdagavond met twee anderen bezig een jong paard te vangen, dat in een weide liep bö de Marolle-put te Oostburg. Men slaagde er in een lasso om de hals van net paard te weipen, dat daarna op hol sloeg. On gelukkigerwijze bevond zich aan het over de grondslepende uiteinde van het touw een lus en deze lus raakte rond het been van S. M., die daarna over de welde meegesleurd werd door het hollende paard. Eerst toen het beest vei'moeid geraakte, slaagden de beide andere mannen er ln het dier tot staan te brengen. M. bleek er heel erg aan toe te zijn. Dokter Buskop uit Oostburg werd tc hulp geroepen, die constateerde, dat M. ernstig in- en uitwendige kneuzingen had opgelopen. In zorg wekkende toestand wex-d hij in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. Eindexamen Rijks Hogere Burgerschool Middelburg Voor het eindexamen der Rijks Ho gere Burgerschool A te Middelburg slaagden Donderdag de volgende can- didaten: Corry Best, Nora Brevet en Adri Coppejans te Middelburg, Joke Dregmans te Koudekerke. Anna van Dullemen en Henny Hondius te Oost- kapelle, W. de Kraker, L. Nienhuis en Riet Tevel te Middelburg en C. Vaar- zon Morel te Veere. Afgewezen: 2 candidaten. DIERENASYL EN -KUNDEK. Tot directeur-geneesheer van het, asyl en de kliniek voor dieren van de vereniging ,-,Dieren in nood" te Mid delburg is benoemd de heer A. A. El- zerman, dierenarts te Goes. ER WERD GESTEMD BURGH Werk zal verscheidene jaren duren Het lid van Gedeputeerde Staten, de lieer C. Philipse presideerde Donder dagmorgen een drukbezochte vergadering in Hotel Het Wapen van Burgh, waar de grondeigenaren byeen waren, die moesten beslissen over de ruil^ verkaveling van de zogenaamde „Schelphoek" op Schouwen. In zün openingswoord constateerde hy, «lat aan aile voorschriften voor het tot standbrengen van deze ruilverkaveling was voldaan. Er waren enkele bezwaarschriften bij G.S. binnengekomen. Spr. legde de nadruk op de grote betekenis van de beslissing, die in deze vergadering genomen zou worden en hy opende alsnog de gelegenheid om bezwaren naar voren te brengen en inlichtingen te vragen. Van deze gelegenheid werd vrjj druk gebruikt gemaakt. Voor wat het juridische gedeelte betreft werden de vragen en opmer kingen beantwoord door de heer F. Henkei en voor wat het cultuurtech nische gedeelte betreft door ir. A. Fi-ancke. Er waren geen aanvragen ingeko men om alsnog gronden in het ruil- verkavelingsblok op te nemen en er was ook niet gevraagd om wijalging van de blokgrenzen. De totale oppervlak van het blok bedroeg 2318 h.a. 8 a. en 35 c.a., waar van ruim 7 h.a. buiten beschouwing kon worden gelaten. DE STEMMING. Er waren 556 stemgerechtigde eige naren. By de stemming die nogal lang duurde, omdat er veel by vol macht werd gestemd, bleek tenslotte, dat er slechts 200 tegenstemmers wa ren. De tegenstemmers beschikten over 1015 h.a. en 3 c.a. grond, zodat zowel gerekend naar het aantal eige naren als gerekend naar het grond- Het familiedrama te St. Jansteen. OUDERPAAR HEEFT ER DE HAND IN GEHAD Zoals reeds gemeld werden de 43- jarlge landbouwer J. C. de M. uit St. Jansteen en zyn 46-jarige echtgenote M. de M.-S. naar Middelburg overge bracht om voor de officier van justi tie te worden geleid in verband met het vermoeden, dat zy de hand heb ben gehad in de plotselinge dood van hun 17-jarige zoon, die dood onder aan de trap in d© ouderlijke woning werd aangetroffen. Sectie op het lyk zou sporen van wurging aan het licht hebben gebracht en ook was bekend, dat de ouders herhaaldelijk conflic ten hadden met deze zoon, die op het boederytje van zyn vader werkte. Naar wy thans vernemen zyn de vermoedens, dat de ouders de hand hebben gehad in dit sterfgeval, juist gebleken en leverde het resultaat van ae verhoren door de rechter-commis- saris voldoende aanleiding op om de betrokkenen in verzekerde bewaring te houden. Het onderzoek in deze zaak ia echter nog niet beëindigd. GEEN DEURWAARDERSEXPLOIT Antwoord aan Kamerlid. Op /ragen van het Tweede Kamer lid, de heer W. F. E. van der Feltz (C.H.TJ.) betreffende de uitbetaling van rente op een door de gemeente Westkapelle verstrekt kapitaal voor de bouw van woningen, heeft de mi nister van Wederopbouw schriftelijk het volgende geantwoord Het is de minister niet bekend, dat de gemeenteraad van Westkapelle een besluit heeft genomen tot het in stellen van een rechtsvordering te gen de Staat der Nederlanden om uitbetaling te verkrygen van de by- dragen, verschuldigd krachtens de financieringsregeling woningbouw 1947, voor een aantal door de ge meente Westkapelle gebouwde wo ningen. Wel heeft het gemeentebestuur van Westkapelle bij schrijven van 22 Mei 1951 verzocht om betaling van be- Vee- en vleessmokkel. Douane-ambtenaren te Philippine slaagden er in twee vaarskalven ter waarde van f 250.— in beslag te ne men. De smokkelaars wisten te ontko men. Ook te Clinge werden veesmok kelaars betrapt, die wisten te ontko men. Zij moesten een vaars ter waarde van f 600.in handen van de douane ambtenaren achter laten. Tenslotte werd te Koewacht een Belgische slager uit de gemeente Moerbeke aangehouden, die 24 kg vlees over de grens poogde te bren gen. Het vlees werd in beslag geno men en de man kon eerst huiswaarts gaan nadat hij een flinke boete had betaald. CANDID AATSEXAMEN RECHTEN De heer F. K. Adriaanse te Middel burg slaagde aan de Ryksuniverslteit te Leiden voor het candidaatsexamen Rechten. REPATRIËRENDE ZEEUWEN. Met het troepentransportschip „Kota Inten", dat vermoedelyk 21 Ju- ni a.s te Rotterdam zal arriveren, re- patriëren E. van Asselt, Vlissingep en jicich hiervoor bereidwillig beschikbaar H. van Ekelenburg, Zonnemaire. hadden gesteld. Rode Kruis-campagne Schouwens Westhoek. Nu alle cijfers bekend zijn van de campagne 1951, blijkt, dat de op brengst zeer goed is geweest _en nog boven die van 1950 uitgaat. Hieronder volgt een overzicht van de opbrengst over 1950 en 1951. Burgh 132,93) 106,50; Haam stede 419,258,66; Renesse 212,23) 239,60; Noordwelle 78,27) 82.10; Serooskerke 42,50) 25,—; Ellemeet 72,72) 74,60; Eikerzee 72,60) 34,25. To taal 1030,25) 1097,71. De tussen haakjes geplaatste be dragen geven de opbrengst in 1950 aan. Op Burgh verzorgden de meisjes- padvindsters de inzameling, op Haam stede de Welfare-werksters van de afd. Schouwen Westhoek en enkele andere dames. In Renesse waren het demes en heren van de E.H.B.O., die voor het zeer mooie resultaat zorg den, terwyl in Noordwelle de school jeugd zich voor dit werk verdienste lijk maakte. In Serooskerke, Ellemeet en Eikeree werd de campagne ver zorgd door verschillende dames, die doelde bijdragen vóór of op 4 Juni 1951, met de mededeling, dat, zo dit niet mocht zijn geschied, het bedrag in rechten ingevorderd zal worden. Door de gemeente Westkapelle is een aantal woningen gebouwd met de faciliteiten van de financierings regeling woningbouw 1947, met het doel deze na het gereedkomen op ba sis van herbouwfinanciering over te dragen aan oorlogsslachtoffers. Met het gemeentebestuur van Westkapelle was overeengekomen, dat deze wo ningen van de aanvang af als her bouw voor de oorlogsslachtoffers zouden worden beschouwd en deze als zodanig financiële faciliteiten op grond van de oorlogsschaderegeling zouden genieten. De oorlogsslacht offers zouden dan na overdracht van de woningen het renteverlies van het door de gemeente ih de bouw ge- investeerde kapitaal vergoeden. Op grond van deze overeenkomst werden in overleg met het gemeentebestuur de bijdragen krachtens de financie ringsregeling woningbouw 1947 niet uitbetaald. Inmiddels werden aan de betrokken oorlogsslachtoffers flnan- cieringsvoorstellen toegezonden. Tot heden is geen der betrok kenen met deze financierings- voorstellen accoord gegaan. Het gevolg hiervan is, dat ook de overdracht van de woningen aan de oorlogsslachtoffers niet heeft plaats gevonden. In een bespreking ten departe- mente op 19 Februari j.l. met de bur gemeester van Westkapelle werden de moeilijkheden onder ogen gezien. De burgemeester verzocht tenslotte om tot uitbetaling der achterstal lige bydragen over te gaan. Van ambtelijke zydc werd medegedeeld, dat hiertegen geen bezwaar zou zyn, dat dan de financieringsregeling wo ningbouw 1947 ten volle zou herle ven en de oorlogsslachtoffers door aankoop van de woningen op basis van de wet op de materiële oorlogs schaden deze woningen in eigendom zouden kunnen verkrygen. De bur gemeester zou een en ander nader overwegen. Een vei'zoek tot uitbeta ling van de bijdrage werd echter nimmer ingediend. De minister heeft inmiddels op dracht gegeven het bedrag van 45.543 aan de gemeente over te maken, waarmede de hier vóór ver melde aanvankelyke overeengekomen regeling ter zyde gesteld is. Hij kan echter niet verhelen, dat hy onaan genaam getroffen is door de handel wijze van het gemeentebestuur, dat met een rechtsvordering tegen de Staat dreigt omtrent een kwestie, waarover het ambteiyk overleg nog gaande is. oppervlak een ruime meerderheid vóór ruilverkaveling was. J De heer C. Philipse sprak in een slot woord do hoop uit, dat zich by deze ruilverkaveling niet de moeilykhpden zouden voordoen, die men elders heeft ondervonden en voorts wenste hy de eigenaren toe, dat het project zou mecwerkon tot groter bloei en wel vaart in deze streek. Ir. J. D. Dorst dankte allen, die aan de voorbereiding van deze ruil verkaveling meewerkten en oók de heer Henkei sprik nog een kort woord. Met kracht zal thans begonnen worden aan -de uitvoering van dit grote werk, waarvan men aanneemt, dat het in acht Jaren zal voltooid zyn. Voor de gevallenen. Het comité, dat zich gelden hééft ingezameld om in het gebouw van „De Ruyterschool" te Viissingen ge denkplaten te laten aanbrengen waarop de namen staan vermeld van de oud-leerlingen, die in de jongste oorlog hun leven gaven voor het va derland, heeft deze week vergaderd. Het comité, waarvan de heer «JVC. Anker, oud-gezagvoerder Kon. Shell voorzitter is, de heer J. Schouten, oud-leraar „De Ruyterschool", secre taris en de heer H. J. Schot, oud- hoofdwerktuigkundige K.P.M., pen ningmeester, deelt ons het volgende mede: De geweldige sty'ging der metaal- prijzen in de afgelopen jaren veroor zaakte aanzienlijke moeilijkheden. Daarby kwam nog de regeringsveror dening, onlangs uitgevaardigd, dat na 28 dezer geen koper e.d. meer mocht worden gebruikt dan alleen voor defensledoeleindcn. We moesten dus de vervaardiging der gedenkplaten vóór die datum be werkstelligen, anders bestond het ri sico dat de-zaak voor onbepaalde tijd, misschien wel voor goed, moest wor den uitgesteld. Tot onze grote voldoening zyn we Toen het aanvankelijk leek, dat door het trage binnenkomen der by dragen de gelden voor behoorlijke ge denkplaten niet bijeen zouden komen, verscheen als redder in de nood de heer L. Schonitzer, directeur der N. V. Metaalgieterij „Holland"* te Am sterdam, die, uit erkentelijkheid voor de Nederlandse Koopvaaxdij, zich be reid verklaarde, de plaquettes voor de bijeengebrachte som te vervaardi gen. Met beide handen werd dit edel moedige aanbod aangenomen. Intussen nam het verzamelen Van de namen der oud-leerlingen zeer veel trjd in beslag. Grote medewer king werd daarby ondervonden van het departement van marine in Den Haag en van enige leden van het Co mité en de Zeevaartschool. Ook de enorme stijging der me- taalprijzen en de stijging der werk lonen brachten de heer Schonitzer niet van zyn besluit af om de plaqu- etten te maken. Toen dan ook de vorige week we derom prijsopgaaf werd vei-zocht, bleek deze, niettegenstaande de zeer veranderde tijdsomstandigheden, slechts zó weinig te zijn verhoogd, dat de platen uit eigen middelen be taald konden worden. Het gedenkplatencomité hield in de Zeevaartschool een byeenkomst waartoe ook waren uitgenodigd de heren C. Kapsenberg, hoofdingenieur Kon. Mij. „De Schelde", als secreta ris van het bestuur der Zeevaart school en P. Vijn, directeur. Dank zij hun medewerking kon de plek waar de plaquettes in de nieuwe school aangebracht zullen worden, thans reeds worden vastgesteld. Er werd tevens besloten, de N,V. Metaalgieterij „Holland" opdracht te geven met het vervaardigen der ge denkplaten te beginnen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, de platen aan te brengen in het huidige Zeevaartschoolgebouw, doch van dit voornemen werd afgezien. De onthulling zal volgend jaar ge schieden na de opening der nieuwe Zeevaartschool. De tentoonstelling voor Nij verh eidsond erwijs te Vlisslngen. In verband met het feit, dat de tentoonstelling van Nijverheidsonder wijs, die te Vlissingen gehouden wordt, in de Leerschool Singelhoek Koningstraat, het karakter van een plaatselijke tentoonstelling verre te boven gaat en het peil van een pro vinciale expositie bereikt, is deze ten toonstelling met drie dagen verlengd. Zij zal dus ook nog Maandag, Dins dag en Woensdag bezocht kunnen worden. Tot dusver hebben zich acht scho len voor een bezoek aangemeld, waar van zes bizondere en twee openbare. Er waren er bij uit 's-Heerenhoek, Hoedekenskerke, Biggekerke en Kou dekerke. Men verwacht evenwel, dat juist wijl deze tentoonstelling in verband met de a..s beroepskeuze van de jeugd zo belangryk is, ook de toeloop der scholen nog aanzienlijk groter zal worden. Vermelding verdient nog, dat met ingang van Donderdag ook 's avonds de leerlingen van de Bedryfsscholen op de stands demonstreren. Donderdag hebben meer dan 1500 be zoekers de tentoonstelling van de Schelde-nyverheidsscholen bezocht. Vooral in de avonduren was het bij zonder druk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2