Welvarend landbouwgebied Paardenfokkerij onrendabel in Oostelijk Z. Beveland Rijke schakering in bedrijfstypen Oostelijk Zuid Beveland vraagt de aandacht TELEN VAN KWALITEITSFRUIT VRIJDAG 15 JUNI 1951 ROVINCIALX MEIÜWSK COURANT Oostelijk Zuid-Beveland: Wie Krabbendyke en KapeUe zegt, denkt aan boomgaarden. En hoewel de fruitteelt in de Kring Oostelijk Zuid-Beveland een belangrijke pyier voor de welvaart in dit gebied vormt, mag de landbouw toch allerminst onderschat worden. Immers naast de ca. 1800 lia fruitteelt, wordt nog altfyd niet minder dan plm. 6300 ha door de akkerbouw en ongeveer 1900 ha door welland in beslag genomen. De landbouwer levert ook hier een zrote blldrage voor onze voedselvoorziening, waarbij hy over de financiële resultaten in het algemeen niet ontevreden mag zijn. Een van dc sterkst in het oog lo- pende kenmerken vormen wel de uit eenlopende bedrljfstypes, welke dit ge- bied landbouwkundig zeer ingewik keld doch daarnaast ook interessant mZoe°kent men er de oude gronden met o a. de Yersekse Moer. het land van Kruintoge11 en Waarde als land- bouwkernen, met daarnaast de jonge polders in de omgeving van Rilland en in de randgebieden. De verschillen tussen deze gronden komen ook voor dc leek duidelijk tot uiting in de grootte van de bedrijven. Naast de zeer grote bedrijven in de Bathpolder en de Fredericapolder, vindt men in hiermee in de oudere polders, nere tot zeer kleine gemengde bedrij ven worden aangetroffen. Rond Krui- ningen en Schore variëren de groot ten van 15 tot 20 ha., terwijl in Waar de zeer vele bedrijven van rond de 5 ha. worden aangetroffen. In de kring O. Z.-Beveland, dat 10.500 ha. cul tuurgrond omvat, heeft 76% van de grondgebruikers tuinbouw meege rekend bedrijven van minder dan 5 ha. OUDE GEBIEDEN. Vooral in de oude gebieden wordt, van de boeren een ruime ervaring op deze grond en veel vakkennis ge vraagd. Dat er ook hier over het alge meen zeer bevredigende resultaten worden bereikt, pleit daarom zeer ze ker voor de kundigheid van deze boe ren. De grootte van het bedrijf demon streert zich uiteraard ook in de keuze van de gewassen. De grote bedrijven hebben vaak wel enige fruitaanplant, doch in hoofdzaak leggen deze zich toe op de grove akkerbouwproducten als aardappelen, granen, suikerbie ten, erwten, vlas, karwei, blauwmaan- zaad, mais e.d. Naarmate de bedrij ven kleiner worden, komen er op het bouwplan meer aardappelen, uien en winterwortelen voor, terwijl de zeer kleine bedrijven zich voornamelijk wijden aan de teelt van klein fruit, aardappelen, plant- en zaaiuien en wijnpeen. De grote bedrijven zoeken het dus meer in minder intensieve gewassen. In Rilland wordt dit ook sterk in de hand gewerkt door het chronisch te kort aan arbeidskrachten. De sterke mechanisatie op dit type bedrijven houdt met dit laatste verband. Ander zijds is het duidelijk, dat de kleinere bedrijven de voorkeur geven aan meer intensieve gewassen, om zoveel mo gelijk uren van het eigen gezin ren dabel te maken. INTENSIEVE TEELTEN. De laatste jaren hebben deze kleine bedrijven met hun intensieve teelten goede tot zeer goede financiële resul taten kunnen boeken. Na de dertiger jaren toen het wel zeer slecht was, zijn er ook verschillende tegenslagen geweest, mede door de teelt van som mige speculatieve gewassen als uien, doch de magere jaren zijn zeker over troffen door de vette jaren. Toch blijft natuurlijk dit type bedrijven wel kwetsbaarder door het veelal ontbre ken van bufferkapitaal, om in een bepaald jaar grote verliezen te kun nen opvangen. DE MECHANISATIE. Zoals opgemerkt, zijn de grotere bedrijven in deze omgeving sterk ge mechaniseerd. De middelgrote soms echter zodanig, dat de rentabiliteits- grens bereikt, zo niet overschreden is. Trouwens, de mechanisatie is hier toch niet zo rationeel opgezet als bijv. op Schouwen, Tholen, St. Philipsland en Walcheren. Dit is ook wel te ver klaren. De boeren in de geïnundeerd geweest zijnde gebieden moesten zich na de oorlog een nieuwe inventaris aanschaffen. Wie toen het plan had om zijn werktuigen door mechanische kracht te doen voortbewegen, heeft daarmee bij de aankoop van zijn werktuigen ook rekening gehouden. In Zuid Beveland, dat geen inundatie had, met uitzondering dan van Krui- ningen dat echter tydig kon worden feevacueerd, zien we thans een volle- ige inventaris voor paardentrek- kracht met daarnaast een inventaris voor de trekker. Gevolg ls, dat er meer werktuigen aanwezig zijn dan in de nieuw ingespannen gebieden. Sommige boeren hebben echter de trekkerwerktuigen nog niet in vol doende mate op hun bedrijf, zodat men hier op het land vaak een trac tor met paardenwerktuigen aan het werk kan zien. Het behoeft geen be toog, dat de mechanisatie op deze be drijven duurder is dan daar, waar men hierop geheel is ingesteld, IN DE KRUINENGENPOLDER. Een interessant gebied vormt ln deze omgeving zeker de Kruiningen- polder, welke door de ruilverkaveling wel zeer sterk veranderd ls. Voor de oorlog: mooie, slingerende wegen, doch ook schier ontelbare versnipper de perceeltjes. Thans vindt men ln deze polder hoewel het terrein nog min of meer golvend is mooie, gro te kavels en moderne landwegen. In sterke tegenstelling hiermee ls de Yersekse Moer, welke tot de oud ste kernen gerekend kan worden. In vroeger tyden heeft daar de zee zich bij hoog water een weg gebaand door de kreken in de schorren en daarbij het slik afgezet op de naast de kre ken gelegen veenondergrond. Lang zamerhand gingen de kreken verzan den, de stroom verloor zün snelheid, met het gevolg dat het slib in de kre ken bleef liggen. "Toen was de tyd ge komen om dit schorrengebied in te dijken. Er, ontstond een vlak terrein, waarin de kreken wat lager kwamen te liggen. Na de inpoldering ls door ontwatering de veengrond gaan in klinken, de kreekbeddingen met zand- ondergrond konden niet zakken, zodat hier thans duidelyk een omkering van het landschap te zien is. De oude, ho ge gronden zijn nu laag komen te lig gen, terwijl de vroegere kreken er als zandruggen bovenuit steken. Mede door de lage en ongelijke ligging zal dit gebied niet veel meer dan voor grasland dienst kunnen doen. Tijdens de rijtoer door O os tel Qk Zuid Beveland, met zyn rhke ver- scheldenheid aan gronden en bedryfs- types, zal ongetwyfeld voor de Zeeuwse boer veel te genieten zijn. Paarden lieten het de „paardekrachten"' doen In het natte najaar van 1950 is er op de bietenvelden hard geploeterd om de peeën van het land te krijgen. Tractoren lieten het er dikwijls bij zitten en de paarden kwamen weer meer dan ooit in ere. Wanneer de wagens echter tot aan de assen in de modder wegzakten, werd het soms ook de vier voeters te machtig. In de Fredericapolder moest dan een en kele maal de zware rupstractor de paarden te hulp komen. Liever gezegd, om alleen het karwei op te knappen. Want zo gauw de paarden bemerkten, dat de tractor was aangekop peld, maakten zij zich niet druk meer. De strengen bleven losjes hangenZij lieten de „paardekrachten" van de rups motor rustig het werk doen. Programma Z.L.M. dagen Dinsdag 19 Juni: 10 uur: Hoofdbestuursverga dering te Kruiningen. 1 uur: Officiële ontvangst op gemeentehuis Kruiningen. 2 uur: Lunch in hotel „De Ko renbeurs", Kruiningen, 3.30 uur: Officiële ontvangst op het bedrijf van de Fre dericapolder, ter gelegen heid van het 100-jarig be staan van deze polder. 5 uur: Korte rondrit door het Oostelijk deel van de Kring. 6 uur: Officiële ontvangst op gemeentehuis Krabbendyke. 7.30 uur: Diner in hotel „De Korenbeurs". Kruiningen. Woensdag 20 Juni: 9 uur: Officiële opening van de tentoonstelling op het vei lingscomplex te Krabben drjke, door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. 9.30±12 uur; Algemene ver gadering der Z.LAI. 12.45±3.30 umx Rijtoer door de Kring O. Z.-Beveland. ±3.30 uur: Bezoek tentoonstel ling, enz. (Te 1 uur is in middels aangevangen met de behendigheidswedstrij den). 7 uur: Sluiting der tentoonstel ling. Geen liefhebberij meer! De trekker verdrong het paard „De paardenfokkerij in Oostelyk Zuid-Beveland? O ja, zeker, zy heeft een goede naam gehad, maar na de oorlog is er, met de mechanisatie, de klad in gekomen. De oude paardenliefhebbers zijn er zo langzamerhand allemaal uit en de jongere boeren hebben meer belangstelling voor een tractor. Trouwens met de huidige pryzen kan de fokkery ook niet meer bepaald rendabel genoemd worden". Deze woorden zijn van de heer A. van Hootegem uit Hansweert, een van de oude, bekende paardenfokkers uit Oostelyk Zuid-Beveland, die zich op dat gebied grote verdiensten heeft verworven en hiervoor op 30 April j.L koninklijk werd onderscheiden met de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Hootegem, die thans met zijn echtgenote^, als rustend land bouwer in „Mariaoord" in Hansweert woonachtig is, weet heel wat over de paardenfokkerij in dit gebied te ver tellen. Van de oprichting van het Stamboek in 1914 af, waren de Oost. Zuid Bevelanders van de partij. Zo waren er o.a. de Fredericapolder, die verschillende goedgekeurde hengsten fokte, de heer J. Q. C. Lenshoek uit Kloetinge met het bedrijf in de Zim- mermanpolder. Verder de heren J. Boone uit Kruiningen, P. Scheele-de Putter uit Biezelinge, C. Mol uit Waarde. W. C. v. d. Werff uit Rilland en last but not least onze zegsman. De merrie „Udine van Kruiningen" was zijn laatste fokproduct. De eigenaar, C. Mesu uit Nieuw en St. Joosland, behaalde hiermee op de Nat. tentoon stelling 1950 te Den Bosch het natio nale kampioenschap. Een mooier sluitstuk van zijn carrière als fokker, was voor de heer Van Hootegem ze ker niet denkbaar. De laatste wereldoorlog heeft veel in de paardenfokkerij vernield. Zo ging bijv. de stal van 12 a 14 paarden, welke de heer Van Hootegem nog be zat, practiseh geheel verloren door vordering, bombardementen enz. TREKKER VERDRONG HET PAARD. Na de bevrijding is het met de fok kerij in dit gebied snel achteruitge gaan. De bedrijven werden tot-en-met gemechaniseerd. De jongere boeren voelen weinig of niets meer voor de fokkerij en zo is thans in Oost. Zuid Beveland eigenlijk nog alleen de heer C. Mol als enthousiast den. fokker te vin- Als onze gastheer dit vertelt, komt het gesprek vanzelf op de voor- en nadelen van de mechanisatie en de fokkerij. En dan toont deze volbloed paardenliefhebber voldoende besef voor de realiteit te bezitten. „Zeker, de trekker ls gemakke lijk, want er kan een massa werk ln korte tyd mee worden verzet. En daarby komt, dat de paarden- fokkery niet rendabel meer ls. Veertig jaar geleden betaalde men voor een 18 maandse of tweejarige merrie ongeveer 500. Sedertdien ls alles toch veel duurder gewor den, doch niettemin kan men te genwoordig voor een zelfde merrie slechts een even groot bedrag ma ken. Het ls zelfs zo, dat de han- delsprijs vrijwel geiyk ls aan de slachtprys. Wanneer een paard flink vet ls, kan men soms nog wel meer voor de slacht krygen". Of nu het gebruik van een trek- ker dan wel een paard goedkoper ls, och daar ls weinig van te zeg gen, vindt do heer Van Hootegem. „Rekensommetjes kan men pre cies zo maken als men wil". In ieder geval ls het zo, dat de paar denfokker in het Oosteinde een kwij nend bestaan lijdt. Terwijl er vroeger op de zomerpremiekeuringen te Krui ningen een 60-tal paarden werd aan gevoerd, is dit tot meer dan de helft gedaald. Daar er hoegenaamd geen aanvoer uit Kruiningen ls, wordt deze keuring dit jaar ook al naar Krabbendyke overgebracht. Het ls jammer, doch de feiten lig gen nu eenmaal zo. Temeer is het te betreuren, omdat in andere delen, als Zeeuwsch Vlaanderen, de fokkerij nog druk wordt beoefend en op Walcheren zelfs nog steeds groeiende is. Het ziet er ook niet naar uit, dat er in de naaste toekomst verandering zal ko men, daar in Oostelijk Zuid Beveland practiseh alle weiland in bouwland is omgezet. Er is dus eigenlijk geen grasland meer om paarden te kunnen houden. Sic transit gloria! De Floralia-plantjes. In de afgelopen maanden hebben duizenden kinderen in Zeeland weer stekken en jonge plantjes gekregen om te verzorgen en op te kweken. Na enige tijd wordt dan een tentoon stelling gehouden, waar de verkre gen resultaten bezichtigd kunnen worden en de best verzorgde planten een prijs zullen verkrijgen. We laten hier enkele raadgevingen volgen, die, indien opgevolgd, zeer zeker zullen bijdragen tot net verkrijgen van mooie en sterke planten. Giet de planten regelmatig, maar alleen als ze het nodig hebben. Giet het water op de pot en als er water op het schoteltje komt te staan, doe dat dan weg. Geef de planten regel matig kunstmest, zoals Pokon of Asef De gebruiksaanwijzing staat op het potje. Besproei de planten zo nu en dan voorzichtig met water, dat je een tijdje op temperauur laat ko men. Geef de planten ruimte om te kunnen groeien, dus niet te veel planten in de vensterbank. Uitge bloeide bloemen verwijderen. Geraniumzonnig neerzetten, m&ar beschermen tegen tè felle zon. Plant elke week draaien. Begonia: zonnig plaatsen, veel frisse lucht, maar geen tocht. Matig water geven. Knolbegonia. zonnige plaats. Tij dens de bloei veel water Goed be mesten. Fuchsia: Niet te felle zon. Plant niet draaien anders vallen de bloem knoppen af. Veel water. Vlfltige Lies je: warme plaats. Veel licht. Vrij veel water. Varentje: licht beschaduwd plaats je. Veel water. Zo nu en dan be sproeien. Coleus. Zonnige, warme stand plaats. Veel water en regelmatig mesten. De grote veilingshallen van de Veiling „Krabbendyke en Omstreken", waar zich Woensdag a. s. drukte zal concentreren. de grote In verband met de grote Z.L.M.-dag te Krabbendyke op Woensdag 20 Juni as. geven tvfl op deze pagina mb aantal artikelen over de beteke nis van Oostelijk Znid-Beveland op het gebied van land- en tuinbouw, alsmede de paardenfokkery. Vlaggen uit Woensdag as. zullen honderden le den van de Z.L.M. een rijtoer door Oostelijk Zuid-Beveland maken. Hier- by zal een bezoek worden gebracht aan de gemeenten Krabbendijke, Ril land, Yerseke. Wemeldinge, Kapelle- Biezelinge, Kruiningen en Waarde. Gezien de grote belangen van de land- en tuinbouw in deze streken, worden de bewoners van deze ge meenten opgewekt hun sympathie te betuigen door het uitsteken van dc vlaggen. Zaterdag 16 Juni zullen allen, die znch in de Noordoostpolder heb ben gevestigd en die 31 December 1950 de leeftijd van 23 jaren hadden bereikt, ter stembus gaan om de eerste gemeenteraad (voorlopig „pol dercommissie voor algemene belan gen" geheten) te kiezen. Zeeland's roem: leder dorp had zijn pioniers. Als een parel aan de kroon van de Zeeuwse fruitteelt acblttert het ge bied van Oostelyk Zuid-Beveland. De roem, welke ons Zeeuwse fruit tot ver over dc landsgrenzen geniet, is zeker voor een niet onbelangrijk ge deelte te danken aan het kwaliteitsproduct dat dit jonge centrum aan de markt weet te brengen. De moderne teeltmethoden worden er druk ln praktyk gebracht en de hiermee bereikte goede resultaten, hebben onge twijfeld ook stimulerend gewerkt op de ontwikkeling van de fruitteelt ln overig Zeeland en daarbuiten. Hoewel deIHÜi eigenlijk nog slechts van de laatste twintig iaren dateert, nadat de te genwoordige directeur van de tuin bouw, ir. A. W. v. d. Plassche, als Zeeuws tuinbouwconsulent hiertoe ln de dertiger jaren een krachtige stoot had gegeven, verdient toch ook de vroegere geschiedenis enige vermel ding. Temeer, omdat zy niet alleen een goed beeld geeft van het ont staan en de groei van de fruitteelt in dit gebied, doch bovendien wel bui tengewoon interessant is. Hier deed zich namelijk het verschijnsel voor, dat niet alleen enkele landbouwers de pioniersarbeid begonnen, maar dat tevens vele schoolmeesters bijdroegen tot de ontwikkeling van de fruitteelt HIIBUIIBIIIIBtlllBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBmiBBIIIIBIIIIBIIIiailllH Welkom in Krabbendijke Het is met grote vreugde, dat ik namens de burgerij van Krabbendijke op 20 Juni as. de duizenden bezoekers mag welkom heten, die dan, uit alle delen van Zeeland en van ver daarbuiten, op zullen trekken om de alge mene vergadering van de Z:LM. met de daaraan ver bonden kringtentoonstel ling te bezoeken. Bijna 20 jaar is het geleden, dat de Z.L.M. haar algemene vergadering met de daaraan verbonden tentoonstelling organiseerde in de Kring Oostelijk Zuid-Beveland en het is voor de eerste maal se dert het bestaan van de Z.L.M., dat de gemeente Krabbendijke in de gelegenheid zal worden gesteld, het ieder jhar groeiende aantal bezoekers van deze hoogtijdag in het leven van de Zeeuwse Landbouw, bin nen hare grenzen te ontvangen. Nog geen twintig jaar; het lijkt zo'n ontzettend korte tijd, wan neer wij deze periode achteraf beschouwen. Maar welk een geweldige veranderingen hebben zich in deze periode ook op agrarisch gebied voorgedaan! Wanneer ik mij in hoofdzaak beperk tot de gemeente Krabben dijke, dan zien wij, dat de vele moderne boomgaarden, thans een der hoofdbronnen van ons bestaan, toen nog voor het grootste deel moesten worden ingeplant. Vele prachtige, van het zware werk dampende paarden namen toen nog de plaats in van de ronkende tractoren, die de paarden thans voor een groot deel op O. Z.-Beveland hebben verdrongen. De machtige gebouwen van de Veilingsverenxging K.E.O., waar in thans de algemene vergadering van de Z.L.M. en een groot deel van de tentoonstelling worden ondergebracht, ze bestonden toen nog niet. De tentoonstelling, zoals deze thans te Krabbendijke wordt ge organiseerd, zij is een getrouwe afspiegeling van de verande ringen, die zich in deze periode van 20 jaar hebben voltrokken, 't Is waar, de paarden zullen slechts in bescheiden mate op deze tentoonstelling zijn vertegenwoordigd, maar U treft er wel een beeld van de mechanisatie, zoals deze thans, zotcel in grote als in kleine bedrijven, vrijwel in geheel O. Z.-Beveland wordt aangetroffen. En de fruitteeltIk geloof, dat het voor de eerste maal in de geschiedenis van de kringtentoonstellingen der Z.L.M. is, dat deze in zo ruime mate is vertegenwoordigd. Voor de vakmen sen valt hier iets unieks te bewonderen. Maar laat ik als leek niet teveel schrijven over de technische bijzonderheden, die op deze tentoonstelling vallen te genieten en te bewonderen. Gij allen die dit leest en het wel meent met de Zeeuwse land en tuinbouw, zult U immers persoonlijk willen overtuigen van wat de Z.L.M. U in Krabbendijke biedt. Welkom dan in Krabbendijke. De bevolking zal U vol vreugde ontvangen en met trots wijzen op wat in Krabbendijke is tot stand gebracht 20 Juni 1951, de dag der Z.L.M., is het feest in Krabbendijke en als slot van deze feestdag biedt de bevolking een concert aan van de Koninklijke „Harmonie" te Biervliet, een korps in Z. Vlaanderen welbekend, een korps dat ook in O. Z.-Beveland door een in 1950 daar gegeven concert, een onuitwisbare indruk heeft achtergelaten. J. VADER Jr Burgemeester van Krabbendijke 'ïiiiiaiiiiaiiiiaiiiiaiiiiiiiiiBiiiiaiiiiBiiiiBiiiiaiiiiainiBimin,,,,,,..;..,,, Voor hen was deze teelt nog geen geldwinning, doch meer liefhebberij. De vakkennis schoot vaak te kort. doch de liefde voor dit vak en het doorzettingsvermogen deed hen sla gen. De tegenwoordige onderwijzers zijn veelal vervreemd van het platte land. Anders zou het niet kunnen voorkomen, dat, zoals in de afgelopen winter te Krabbendyke. geen tuln- bouwcursus kon worden gegeven we gens het ontbreken van een tuinbouw- onderwljzer. Ieder dorp had zo zyn pioniers. Om enkele te noemen: ln Rilland was het de familie Van Schalk, met bedrijfs leider Sentse. die een groot complex boomgaard in de Zimmermanpoldcr aanplantte. Lange jaren waren de kruisbessen als onderteclt vaak de hoofdteelt. Een kwart eeuw geleden kon het nog gebeuren, dat men met honderd personen diverse weken kruisbessen plukte. Verder had men do heer J. wabekc, secretaris der ge meente Rilland, die in de Malrepokfer met de teelt begon. Hy organiseerde ook cursussen om de arbeider tot ontwikkeling te brengen. Meester Van de Linde trok 's winters te voet van Rilland naar Krabbendijke om cr avondcursussen te geven. In Krab bendyke kende men als oudste telers I Meester Frelier, de heren C. P. Voge- 5 laar en A. Wabekc. Later begon daar de heer Th. Vogelaar. Het bcdryf van de gebr. L. en Th. Vogelaar is uitge- 5 I grooid tot een voorbeeldbedryf voor. binnen- en buitenland. 51 In Waarde waren het de fam. Pany I en Meester v. Wecle, die de fruitteelt invoerden. Vooral dc laatste heeft zeer verdienstelijk werk verricht in zyn omgeving. H ij was een der eer sten, die met struikaanplant begon, hetgeen toentertijd een experiment was. Thans is zyn bedryf, door zyn zoon beheerd, een voorbeeldbedrijf voor diverse cultuurhandelingen. Een van de pioniers is nog in leven. namelyk de thans 87-jarige C. Vcr- I sprllle te Krabbendyke. die men nog geregeld op de veiling kan aantreffen. Vooral de laatste tien jaren Ls de specifieke fruitteelt op Oostelijk Zuid Beveland sterk tot ontwikkeling ge komen. hetgeen zich uiteraard ook duideiyk illustreert in de boomgaar den, waarin een moderne beplanting wordt gevonden, veelal met het wijk en bliifsysteem en type IX als wyker. Men kent er minder variaties dan in de oudere centra. Voornamelijk wor den er de moderne appel- en peren rassen geteeld, nog %£at pruimen, doch geen kersen. KAPELLE EN WEMELDINGE. Dit gebied verschilt daarom sterk met KapeUe en Wemeldinge. dat een ouder centrum is. De fruitteelt is daar in vroeger tijden direct op veel groter schaal beoefend dan beoosten het Kanaal. Er zyn daar dan ook veel meer hoogstamboomgaarden. terwijl men er zich tevens op de kersenteelt heeft geworpen. Verder vormt dit het speciale gebied voor kleinfruit Hier zyn het mannen geweest als de heren D. J. van der Have, L. Eversdijk en H. Slabbekoorn. die rond de eeuwwis seling de ontwikkeling van de fruit teelt zeer hebben bevorderd. De uitbreiding in hectares is echter niet zo groot als in Krabbendyke en omgeving. Ook dit is een logisch ge volg van het feit, dat de fruitteelt in Kapelle en Wemeldinge reeds veel vroeger een grotere vlucht heeft ge nomen. Door gebrek aan cultuur grond wa3 nieuwe aanplant zeer moeiiyk geworden. Dit "betekent ech ter niet. dat de fruitteelt ook ln dit gebied niet „by blijft. De verjonging vindt hier meer plaats door omenten en rooien. Tenslotte: het zyn niet alleen de frultteeltbedryven en het kwaliteits product daar geteeld, welke Oostelijk Zuid Beveland bekendheid geven op tuinbouwgebied. De grove tulnbouw- gewassen als uien en wynpeen zeer gewild op de kleinere landbouwbedrij ven zyn eveneens niet zonder bete kenis. En dat dit alles voor de energieke telers ook goede resultaten oplevert, bewjjzen wel de grote veilingen te Kapelle en Krabbendijke. die zich zo wel wat omzet als omvang der ge bouwencomplexen betreft, nog steeds in een gestadige groei mogen verheu gen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 11