NIEUWS UIT ZEELAND De vlag op Middelburgs „Lange Jan", WALCHEREN Middelburgse kapper beroofde een klant. INSTELLING VAN APART TUINBOUWSCHAP BEPLEIT BUITENLANDS GRONDBEZIT IN ZEEUWSCH-VIAANDEREN DE TERREINKAMPIOENSCHAPPEN TE 00STKAPELLE WOENSDAG 13 JUNI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Advertentie. Met afwerking van spits kan worden begonnen. Hedenmorgen om 11 uur zal hoog op de „Lange Jan" te Middelburg de driekleur worden gehesen. Dan Is by de steigerbouw het hoogste punt be reikt en is als laatste onderdeel van de ruwbouw de z.g. koningsstyi ge plaatst, waaromheen de prachtige kroon in haar oude vorm aangebracht zal worden. Wanneer de Middelburgers straks voor het eerst sinds 11 jaar de vlag van het hoogste punt van de „Lange Jan" zien waaien, kunnen zy terecht verheugd zyn: eindeiy'k is dan het moment aangebroken, dat met de verdere afwerking van de spits kan worden begonnen. GECOMMITTEERD EN EINDEXAMENS. Bij beschikking van de minister van O. K. en SV., zyn benoemd tot gecommitteerden by de eindexamens van de opleidingen voor stuurmans leerling en leerling-scheepswerktuig- kundige aan de van rykswege ge subsidieerde nijverheidsscholen de heren G. Bosveld te Vlissingen, M. Braak te Vlissingen, J. W. van der Burgt te Vlissingen, R. Grippeling te Vlissingen, G. Harlaar te vlissin gen en P. van Ooijen te Middelburg. Zendelingen bezochten Middelburg. De Classicale Zendingsraad voor Walcheren organiseerde in de Bo- gardzaal te Middelburg een byeen- komst onder leiding van ds. L. H. W, Theunissen van Aagtekerke ter begroeting van dc en mevrouw Ko- per-Bykcrk on dr. cn mevrouw Blankhart-Van Stein Callenfcls, die door de Classis Walcheren zijn uit gezonden naar het zendlngsgcbied van de Sangir- en Talaudeilandcn. Na een vyfjarig verbiyf in het In donesische zendingsveld was dit het eerste verlof van genoemde zendings werkers en -werksters cn him eerste kennismaking met Walcheren. Het echtpaar Koper sprak over het eigenlijke zendingswerk, het echt paar Blankhart over het werk van ae medische zending. Ds. Koper be handelde inzonderheid de veranderin gen, welke zich in het zendingswerk hebben voltrokken. De arbeid, welke vroeger door de zendelingen werd verricht, wordt thans gedaan door de inheemsen, terwyi de zendelingen de theologische opleiding.verzorgen en de lectuurverspreiding, de medische zorg en het werk in het algemeen stimuleren. Tydens deze avond, welke door dr. Blankhart werd besloten en welke bydroeg tot het leggen van een per- sooniyke band met de uitgezondenen, bleek wel zeer duideiy'k de belang stelling van de classis-Middelburg voor het eigen zendingsterrein. Middelburg Spoedig begin van bouw van pand voor V. D.? RONDVRAAG-ALLERLEI IN MIDDELBURGSE RAAD Het gemeentebestuur van Middel burg heeft de indruk, dat de directie van Vroom Dreesman momenteel zeer ernstige plannen heeft om spoe dig tot bouw van een winkelpand in de Lange Delft over te gaan. Op 1 Januari a.s, moet met deze bouw een begin zijn gemaakt, daar anders de noodwinkel aan de Dam wordt afge broken. Dit deelde burgemeester mr. dr. N. Bolkestein Dinsdagmiddag tij dens de rondvraag in de raadszitting mede in antwoord op een vraag van de heer P. Meliefste (A.R.). De heer J. M. Wondergem (C.H.l informeer de, wanneer de leegstaande noodwin- kels aan de Dam worden afgebro ken en kreeg ten antwoord, dat liet de bedoeling is de zaken, die daar nog in een noodwinkel ziin onderge bracht, op te schuiven in de richting FILMS VAN DE WEEK Diamantjacht in Z.-Afrika. Het bewogen verhaal van een dia- mantenjacht wordt ontrold in LuxosL Vlisingen, waar William Dieterle's Verboden zöne (Rope Of Sand) de belevenissen van een aantal verbe ten lieden in het Zuid-Afrikaanse dia- mantengebied op boeiende wijze weer geeft. De hogingen van een diaman tenmaatschappij om op minder fraaie wijze een jongeman het geheim le ontfutselen, waar deze de begeerde steentjes heeft ontdekt, resulteert in een spannende climax, waarin de wrede en meedogenloze politiecom- mandant der maatschappij aan zijn trekken komt. Een reeks van beken de acteurs en actrices, onder wie Claude Rains Paul Henreid, Burt Lancaster, Peter Lorre en de Fran- qaise Corinne Calvet, geven uitste kend spel te zien in de hoordrollen. De pittige June Allyson en de vlot te Van Johnson zijn zeer vermake lijk in Norman Taurog's Bruiloft met hindernissen (The bride goes wild), een blyspel van vergissingen in Elec tro, Middelburg. De merkwaardige „love affair" tussen een onderwijze res je en de schrijver van een kinder boek wordt niet weinig verlevendigd door de faites et gestes van een klei ne deugniet (een leuk rol letje van Butch Jenkin. die Op des kundige wijze voor tal van conster- naties zorgt. Vooral zijn mieren ver oorzaken heel wat opschudding en... humor. Een militaire klucht van het zui verste water is Allan Dwan's Twee Jantjes op stap (Abroad with two yanks), zijnde de dolle avonturen van twee mariniers William Ben- dlx en Dennis O'Keefe tydens hun verlof in Australië. Zoals in soldaten- kluchten gebruikeiyic, wordt er mee zeer graf geschut geschoten, maar dat wil allerminst zeggen, dat die twee stoere Amerikanen, die voer geen klein gerucht vervaard zijn, U niet anderhalf uur aangenaam bezig houden. (Alhambra, Vlissingen;. ^-genda MIDDELBURG. Vandaag: Schouwburg:: Diploma-uitrei king jeugdverkeersexamen. 7 uur; School C: Opening verkeerslokaal. 4 uur; Schouwburg: C.F.A., Francis, 8 uur; Electro: Bruiloft met hindernis sen, 7 cn 9.15 uur; Markt: Start Avondvierdaagse, 7 uur. Morgen: Schuttershof: Congres Bond van Loodgieterspatroons, 11.30 uur; Elec tro: Bruiloft met hindemissen, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Met twee jantjes op stap", (14 j., 7 en 9 uur; Luxor; „Verboden Zöne" (18 j.), 8 uur; Co. sy Corner: Trio Jur Abels, 3—6. 8— 11.30 u.; Scheldehal; Prop.-feest- avond Veilig Verkeer. 8 uur; Leer school Scheepsbouw hoek Singel- Koningsweg: Opening tentoonstelling Nijverheidsschool en leerscholen KJVL S„ 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag; Lu xor: Als vandaag: Cosy Corner: Als vandaag: Leerschool Scheepsbouw: Tentoonstelling Nljverheidschool en leerscholen KJJ.S., 912, 14—17 en 19—20 uur. V. D., waarna de achterste nood- panden worden gesloopt. De heer L. J. Breel (Arb.) klaag de over het feit, dat de trottoirs van de Lange Delft nog steeds niet geheel voltooid zijn. Hieraan wordt aandacht besteed. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arb.) verklaarde, dat ingezetenen veel overlast hebben ondervonden van brullende en loeiende luidsprekers gedurende de winkelweek. Hierop antwoordde de voorzitter, dat deze lawaaiproducenten in de toekomst niet meer zullen worden toegelaten. De heer P. Meliefste wees nog eens op de erbarmeiyk slechte conditie van het begin van de Seisweg en vroeg, wanneer eindelijk eens wordt overgegaan tot uitvoering van de plannen tot verbetering. De voorzit ter merkte op dat B. W. hierover aan Ged. Staten hebben geschreven, maar ondanks herhaaldelijk rap peleren nog geen antwoord hebben ontvangen. Het betreft hier ook een vrij moeilijke zaak met principiële consequenties. Tenslotte pleitte de heer L. A. Schenk (WD) voor het aanbrengen van een eenvoudig verkeerslicht by het gevaarlgke kruispunt Seisstraat- Herengracht en verzocht mr. P. van Empel (C.H.) de Raadhuisstraat om te dopen in Stadhuisstraat. Geen en kele Middelburger spreekt van raad huis, zo zeide hij. ingelanden Middelburgse Polder vergaderden. De stembevoegde ingelanden van de Middelburgse Polder vergaderden onder voorzitterschap van de dijk graaf,. de heer E. Verlare, in „De Rode Leeuw" te Nieuw- en St. Joos- land. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het verscheiden van één der oudste ingelanden, de heer M. P. Hage en memoreerde het 50-iarig dienst jubileum van de heer A. <je Leeuw te Nieuwdorp. De voorzitter sprak zijn waardering en erkente lijkheid uit voor de eminente wyze, waarop de heer De Leeuw steeds de hém opgedragen werkzaamheden heeft verricht en uitte de hoop. nog vele jaren van zijn diensten gebruik te maken. De heer Verlare richtte woorden van dank tot de gezworene, de heer A. de Jager, die, na een bijna 20-ja- rige ambtsperiode, wegens vertrek naar elders, zijn bestuursfunctie heeft neergelegd. Men ziet hem node ver trekken, omdat hy immer op uitste kende en prettige wijze de polderbe- langen heeft benartigd. De heer De Jager dankte bestuur én ingelanden voor de aangename samenwerking. De rekening over 19501951 werd vastgesteld op 2904,76 in ontvangst en 2421,66 in uitgaaf, aldus met een bstig saldo van 483,10. De begroting voor het volgend dienstjaar werd vastgesteld op 2728,44 in ontvangst en uitgaaf. Het dijkgeschot werd met 1 per ha. verhoogd en gebracht op 7 per ha. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van twee gezworenen. De heer C. A. Poldcrdyk werd herbe noemd en in de vacature-De Jager werd de heer C. Markusse gekozen. Arnemuiden Wachtlokaal aan de Driesprong. WEDEROPBOUW WIL GEEN LEEUWEN. De raad van Arnemuiden verga derde onder voorzitterschap van bur gemeester J. Langebecke. Aan de plaatselijke geitenfokver- eniglng werd een subsidie van 10 verleend. B. en W. werden gemachtigd om gemeer.tewoningen onderhands te verhuren. Er werd besloten om de landerijen en het g.rasgewas der ge meente. waarvan de pacht dit na jaar eindigt, opnieuw aan de bestaan de pachters te verhuren, nadat de pachtsom door de Grondkamer zal zyn getaxeerd. Aan G. S. zal worden verzocht het presentiegeld der raadsleden vast te stellen op 5. De heer A. Schuit wil de zoveel mogelyk 's avonds verga deren, waardoor de voorgestelde ver goeding niet nodig zou zyn. Het gemeentepersoneel, dat hier voor in aanmerking komt, zal een vacantietoeslag ad 2% ontvangen. De voorzitter deelde mede, dat op 5 Juli a.s. een bijzondere vergadering gehouden zal worden, in verband met het 100-jarig bestaan van de Ge meentewet. BU de rondvraag vestigde de heer B. J, la Soe de aandacht op het kerkhofonderhoud. Op sommige gra ven groeit lang gras. De voorzitter zeide, dat het gras geheel verwijderd zal worden en deelde voorts jop een PORTEFEUILLE MET GROOT BEDRAG AAN GELD GESTOLEN. Een kanper in Middelburg heeft gistermiddag een klant beroofd van een portefeuille met een geldsbedrag van ruim tweeduizend gulden, een bijzonder brutale diefstal, die echter in zeer korte tijd kon worden opge helderd. Zekere A. J., wonende op de grens van Middelburg en Souburg, liet zich in de scheersalon van de kapper S. behandelen. Hy was alleen in ae zaak met de eigenaar, die hem vroeg, of hij de krant niet wilde lezen. J. had daar wel oren naar, waarop S. op merkte, dat het blad in de bus lag en dat J. het cr dan maar moest uit halen. Deze deed aldus en van het korte moment, dat hij niet in de scheersalon aanwezig was, maakte de kapper gebruik om uit het jasje van de klant, dat aan de kapstok hing, de portefeuille te stelen. Spoedig nadat J. de zaak had ver laten, bemerkte hij, dat hij het om zijn inhoud zo waardevolle voorwerp miste. Hii verwittigde de politie hiervan, die onmidaellyk een onder zoek instelde ten huize van S. Deze bleek de portefeuille met het geld na de diefstal verstopt te hebben in de dakgoot. Toen dit was uitgeko men, legde de man een volledige be kentenis af. Provinciale Bondsdag 1952 in Middelburg. VAN C.J.M.V. EN C J.V.F. De provinciale commissie van het C.J.M.V. in Zeeland heeft besloten, behoudens goedkeuring van de pro vinciale commissie der Chr. Jonge- vrouwen Federatie, de provinciale bondsdag 1952 gezamenlijk in Mid delburg te houden. De juiste datum zal nog nader worden bepaald. Dit besluit viel in een te Goes ge houden vergadering der provinciale commissie van het C.J.M.V. In deze bijeenkomst werd afscheid genomen van de penningmeester, de heer P. Loof uit Terneuzcn. die wegens ver trek naar elders, zijn functie heeft neergelegd. Hy werd op hartelijke wijze toegesproken door de voorzit ter. de heer C. Leunis, die hem dank bracht voor de door hem ten behoeve van het C.J.M.V. verrichte arbeid. In de door het vertrek van de heer Loof ontstane vacature, werd voor zien door de benoeming van de heer C. de Jonge uit Yerseke. .Tot lid van de provinciale commissie voor de ring Goes cn omstreken, werd be noemd de heer L. Evertse, gemeente secretaris van Oudelande. Men besloot op 13 en 14 October a.s. in het Jeugdcentrum te Domburg een weekend te organiseren voor de leden der Provinciale Commissie en de bestuurders van alle Zeeuwse af delingen. Op 3 November wordt te Goes de najaarswerkvergadering van het C.J.M.V. gehouden, waarin on dermeer de werkwijze van de dis trictssecretaris zal worden bespro ken. Het programma voor het seizoen 19511952 zal tydens een weekend, dat op 15 en 16 September in Ter- neuzen wordt gehouden, worden vastgesteld. De „Pamir" en „Passat" in Travemünde. De bevolking van Travemünde heeft de uit Antwerpen komende zeil schepen „Pamir" en „Passat", die de zer dagen Vlissingen passeerden, geestdriftig begroet. De beide sche pen werden door Duitsland gekocht om te dienen als schoolschepen voor de Westduitse koopvaardijvloot. Rode Kruis-coIIecte te Souburg. De opbrengst van de collecte ten bate van het Rode Kruis, gehouden door de afdeling Souburg-Ritthem- Nieuw en St» Joosland bracht f 1574,25 op. Te Souburg werd hiervan bijeen gebracht f 966.91, te Ritthem f 167.75 en te Nieuw- en St. Joosland t 277.59. Als afdracht van de beetwortel-cam pagne werd f 162.-— bijeengebracht RODE KRUIS-WEDSTRIJDEN. De voorwedstrijden van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis zyn vastgesteld op 30 Juni a.s. en zullen gehouden worden te Mid delburg, Koudekerke en Goes. De eind-kringwedstrijd over het gehele land zal gehouden worden op 7 Juli vraag van de heer Jac. Scheeïe mede, dat de uitvoering van de bestratings- werken binnenkort wordt aanbesteed maar dat herstelling van de pui van het gemeentehuis nog wel even op zich zal laten wachten, omdat van de zijde van Wederopbouw bezwaar gemaakt wordt tegen het weder aan brengen van de gebeeldhouwde leeu wen. Hierover zal nog met monumen tenzorg gesproken worden. Op voor stel van de heer A. Schuit werd be sloten een wachtlokaal te plaatsen by de zg. driesprong. De voorzitter merkte op, dat net treurig is een lo kaal voor eigen rekening te moeten plaatsen op Het grondgebied van een andere gemeente. De heer Joz. Slere- veld tenslotte verzocht meerpalen te Slaatsen aan het Schorretje en aan e Molendijk en informeerde naar de mogelijkheid om de straatlantaarns ook in de zomermaanden des avonds te laten branden. Lulisdt Pijn Tin Inubrtnd op de nu{ mi kvtUlii ton tolom. Laat 't met U niet zo %'er komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwyzingen van Rheumatlsche py- nen. Daarmee brengt ge Uw bloed circulatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stramheid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krij gen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs naluuriyke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw löden begint. Maar niet by de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijniyke gevolgen. Vraag Uw leve rancier een flacon Kruscnen, om persooniyk die radicale verbetering te ondervinden. Het waterlozingsprobleem der vlasroterijen. BESPREKING TE ST. JANSTEEN Op initiatief van Gedeputeerde Staten van Zeeland wordt zaterdag a.s. des voormiddags om 9 uur in het gemeentehuls van St. Jansteen een bespreking gehouden over de bestaan de moeilykheden by de lozing van het afvalwater der vlasroterijen. Aan deze bespreking wordt, behal ve door dc Gedeputeerden, ook deel genomen door de gemeentebesturen van St. Jansteen, Koewacht en Zuid- dorpe, het bestuur der Zeeuwsch- Vlaamsc Vlassersfederatie, de directie van de Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen, van het E.T.I. voor Zeeland en van de Provinciale Planologische Dienst en door verte genwoordigers van het Ryksinstituut voor zuivering van afvalwater, van het Ryksinstituut voor Drinkwater voorziening, van de Prov. Waterstaat en van het Hulster- en Axeler Am- GESLAAGD. De heer F. Don jr. te Middelburg slaagde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht voor het propaedeutisch exa men theologie. EERSTE KAMER Lof voor Minister Mansholt. Dlnftdag vergaderde de Eerste Ka mer voor de eerste maal ln het open baar onder haar nieuwe voorzitter, mr. J. A. Jonkman, dJe by de aun- vaariling van zHn functie een korte rede hield. Hierin bracht hy in de eerste plaats dank aan II. M. de Ko ningin voor het vertrouwen in hem E'Sield cn sloot zich van ganser har- aan b(j de hulde in de vorigs ver- radrring door prof. Anema en dr. Drees aan zyn ambtsvoo/ganger prof. Kranenburg gebracht. Dc heer Louwes (WD) drong by dc behandeling by de ontwerpbegro ting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening aan op een spoedig tot standkomen van een algemene maat regel van bestuur tot regeling van de P.B.O. voor de landbouw. Spre ker hoopte op een spoedige regeling van de pachtprijzen. De heer Kolf (CHU) bepleitte de instelling van een „apart tuinbouw- schap". Volgens spreker dient de tuinbouw niet ondergebracht te wor den in een „landbouwschap". De heer Kolf was verheugd, dat minister Mansholt de laatste regeringscrisis heeft overleefd en ook ae heer Kui per (KVP) verklaarde namens zttn fractie, dat hij zich met het beleid „van deze bekwame minister" ge heel kan instemmen. Spreker was van mening, dat de pachtpryzen ste vig vastgehouden moeten worden. Voorts vroeg spreker of er wel steeds tydig en krachtig genoeg op getreden wordt ter bescherming van onze export van tuinbouwproducten. Spreker had n dit verbana veel cri- tlek op de houding van België. Bij monde van de heer Brandenburg (CPN) protesteerde de CPN-fractie tegen het oeleld van de minister. Volgens spreker is het huidige land bouwbeleid gericht op bevoorrechting van de grote kapitaalkrachtige boe ren. De heer Wendelaar (WD) vroeg nadere inlichtingen over het veelvul- EEN TRACT A AT VAN 1843 Deviezen-voordelen door export van producten naar België Het ruilverkavelingsplan te Eede, dat de vorige week dank 7.y een meer derheid van stemmen aangenomen is, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op het feit, dat een groot gedeelte van de gronden in Zeeuwsch Vlaanderen eigendom is van buitenlanders, voomameiyk Belgen cn Fransen. Immers, van de Ongeveer 1100 h.a., die voor ruilverkaveling in aanmer king kwamen, verdeeld over 554 ei genaren, bleken 356 eigenaren vóór ruilverkaveling te zyn. Deze mensen beschikken slechts over 430 h.a grond, terwyi de 198 tegenstemmers ongeveer 660 h.a. hun eigendom kun nen noemen. Deze tegenstemmers wa ren voor het merendeel gemachtigden van buitenlandse eigenaren, die geen belang zien in ruilverkaveling en alle kosten, v/elke hieraan zijn verbonden, het liefst vermijden. Het is echter niet alleen deze ruil verkaveling, die de aandacht op dit verschijnsel heeft gevestigd: dit bui tenlands grondbezit in Zeeuwsch Vlaanderen veroorzaakt reeds langer moeilykheden. Het is n&meiyk voor Nederlanders practisch onmogeiyk om landbouwgronden in Zeeuwsch Vlaanderen te kopen, hoewel daar voor voldoende gegadigden zijn. Daar staat tegenover, dat steeds meer gronden overgaan in handen van buitenlanders, speciaal Belgen, waar door buitenlands be2it in Zeeuwsch Vlaanderen steeds groter wordt. Wat is de oorzaak van deze merkwaardige toestand DE GRONDPRIJS. De prys voor landbouwgronden in ons land is vastgesteld op maximum 2500.per h.a-, terwijl de prys in België ongeveer 8000.per h.a. be draagt. Het gevolg is, dat de Belgen graag grond in Holland kopen en dat de eigenaren van die grond er een heel wat hogere prys voor kunnen maken dan 2500.Zy het dan ook. dat het meerdere van de koopsom „onder tafel" wordt betaald. De Nederlandse verkoper heeft daarby het voordeel, dat hij van de „zwarte" koopsom geen belasting behoeft te betalen, omdat de ongeoor loofde transactie uiteraard geheim wordt gehouden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Nederlandse boeren en ook particulieren, die grond willen kopen voor geldbelegging, in Zeeuwsch- Vlaanderen geen kans krygen. In dit alles schuilt overigens voor de Zeemvsch-Vlaamse boeren een groot gevaar. Speciaal voor de pach ters van een landbouwbedrijf. Deze pachters lopen n.l. het risico, dat zij het bedryt moeten verlaten, omdat de buitenlandse eigenaar zelf of één zijner zoons zich op het bedrijf wil vestigen. HET VERDRAG VAN IMS Volgens het z.g. tractaat van 1843 kan alt niet verhinderd worden. Op 8 Augustus 1843 kwam het verdrag van Maastricht tot stand, regelende het gebruik van grensland een strook ter weerszoden van de grens ter breedte van tweemaal 5600 meter. Had een boer aan de ene zyde van de grens een stuk land binnen die strook en woonde hy aan de andere kant, dan had hij met de by hem in wonende gezinsleden, dienstmeiden en knechten vrye toegang tot zijn land met voertuigen en werktuigen, terwijl hij ook de vrucht van 2ijn ar beid, voor zover afkomstig van dat stuk land, tolvrij en zonder formali teiten mocht overbrengen. Zo is het nu nog. ONGEZONDE TOESTAND. Het Is dringend noodzakeiyk, dat maatregelen worden getroffen om aan de huidige ongezonde toestand een einde te maken. Ten eerste is de grondprUs hier te laag. maar ook de pachtprijs voldoet niet meer aan de tegenwoordige eisen. Een verpachter van b.v. 50 h.a. grond ontvangt daar voor ongeveer 5000.per jaar. Daarvan moet hy alle lasten betalen, zodat er te weinig overblijft om van te leven. De pachter mag rekenen op een dig gebruik des avonds door een hoge ambtenaar van het departement van Landbouw van een dienstauto. Minister Mansholt beantwoordde hierop de sprekers. Spreker rekende het tot zijn taak, dat het landbouw beleid biyrt steunen op internationale samenwerking. De minister was het niet eens met de critiek die Ia uit gebracht op de Beneiux-samenwer king. Het protocol van 1947, aldifS de bewindsman heeft ons zeer veel voor delen gebracht. Spreker was het met de heer Lou wes eens. dat het landbouwschap, voldoende Inhoud moet krijgen. Na enige korte replieken werd het be grotingshoofdstuk z.h.s. aangenomen met aantekening dat dc communisten geacht willen worden te hebben te gengestemd. Vandaag komt de Eerste Kamer opnieuw byeen. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 12 Juni: Grote veiling: KruLbcssen S9.10-80.35. Kleine velling: Aardbeien 85—1X0 per kg. Goudreinetten 83—90 per 100 kg. Col den Delicious 79. Groenten: Kropsla CSO-gXO. Komkom mers A 33—38. ld. B 2830, ld. C 24-27. Bloemkool B 25—27, ld. C en D 8—14. Rabarber 16—17. Spinazie 33. Nieuwe aardappelen 38. ld. (kleine) 38. Oude aardappelen 14. Wortelen 44. Radijs 14. Rammenas 2. VEILING KAPELLE. 12 Juni: Grote velling: Kruisbessen t 68 —59.40. Kleine veiling: Aardbeien A f 61 —108. B f 58-85. Madame Moutot f 111. Dutch Everne t 94. alles per 100 kg. VEILING KATTEN'DUKE. 12 Juni: Kruisbessen f 6164X0 per 100 kg. Aardbeien Dutch Everne A kwal. f 1.37—1X7; C kwal. t OX3-OX7 per kg. E IER NOTERING EN GOES. Prijs voor verse kippeneieren tot aj; Zaterdag 1.68 per kg. Voor vullschallge en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. Bericht van handelaren: Gr. kipeieren 9 ct.. kl. klpcleren 7 ct., Ganseloren 13 ct., kalkoeneieren 12 ct. VISMIJN VEERE. 123 Juni: Export garnalen 1836 kg 98— 109; Schar 1372 kg 16—35; Bot 330 kg 23— 31; Schol 127 kg 28-38; Middel tong 152 kg 55—1.06: Rog 75 kg 16-27; Griet 6 kg 96—1.02. alles per kg. opbrengst van 1500,tot 1700- per h.a. Wanneer hy dus grond koopt tegen de huidige prijs van 2500. per hsu, heeft hy van de opbrengst reeds na twee jaar verdiend. In land- bouwkringen acht men dit een onge zonde toestand en het i» te begrijpen hoewel niet te verdedigen dat Nederlandse grondeigenaren hun grond aan Belgen verkopen, omdat zij. dan zoals gezegd, een veel hogere prijs maken. Momenteel ts onsJeveer één derde van de landbouwgronden ln Zeeuwsch Vlaanderen in buitenlandse handen, maar wanneer niet spoedig afdoende maatregelen worden getroffen, drei gen er 'nog meer vruchtbare landerij en aan Nederlands bezit te worden onttrokken. GEVREESDE TEGENSTANDERS. Felle strijd te verwachten Zaterdagmiddag om half vyf valt de vlag voor de eerste wedstryd van de Zeeuwse motorterrclnkamploenschappen, welke verreden worden op een circuit ln de duinen nabij Oostkapelle. Het zjjn de junioren in de 125 c.c. klasse, welke categorie vorig jaar door gebrek aan deelname moest uit vallen, maar welke nu met een aardige bezetting weer zal worden ver reden. Het terrelnkampioenschap van Ne derland wordt verreden in zes of ze ven wedstryden, waarvan er dit jaar reeds vier gehouden zyn, nL op 29 April te Boekei ln Noord-Brabant, on 3 Mei te Norg ln Drente, op 14 Mei te Vriezenvecn in Overijssel en óp 2 Juni te Makkinga in Friesland. De wedstryd van Zaterdag is dus de vijfde cn daarom is de stand uiter mate belangryk. In de senioren 125 c.c. klasse heeft Meynen uit Utrecht met een flinke voorsprong op Koop uit Assen de leiding. Hierna volgen V. d. Mispel uit Driebergen, Langeveld uit Nóord- wykerhout, de gebr. Selling uit Am sterdam, Van Burik uit Apeldoorn, V. d. Kiev uit Rotterdam, Tasma uit Oosterwolde en Koopman uit Alme lo. Indien Meynen Zaterdag wint, is z(Jn titel practisch weer voor een jaar geprolongeerd. Ongetwijfeld echter zullen Van Burik en V. d. Klcy, die zich goed thuis voelen in de Walchersc duinen, hem het vuur na aan de schenen leggen. Maar ook de Gbr. Selling, V. d. Mispel en Van .ngeveld zyn van plan om het er niet by te laten zitten, terwyl Kooy uit Baarn, dip voor het eerst in de lichte klasse zal ryden, alle knepen van het vak kent en dus wel eens voor een verrassing kon zorgen. In de zware seniorenklasse staat kampioen Rietman uit Doetinchem ook nu weer aan de kop. Hy heeft echter drie gevreesde tegenstanders in V. Heukelom uit Hilversum, Bau- doin uit Leende en Jonker3 uit Val- kenswaard. Van dit drietal is de man uit Leende ongetwyfeld de gevaar lijkste en hy zag dan ook vorige week in Markelo kans om onze kampioen te verslaan. Van HeUkelom en Jon kers zijn voor geen kleintje vervaard en zullen hun aandeel in het spekta kel beslist opeisen, terwyi Kooy uit Baarn, Vos uit Dordrecht cn Witberg uit Monster steeds goed zijn voor een partijtje vuurwerk. Luybregts uit Valkenawaard is oen vriend van Bau- doln, maar tegelijkertijd één van z|Jn meest gevreesde tegenstanders. Voeg daarby Piet van Dockum uit Rotter dam, Timmer3 uit Breda cn Van Speybroeck uit Driebergen, dan kan men er van verzekerd zijn, dat er straks in de Walcherse duinen een hevig gevecht geleverd zal worden. Ook de zware juniorenklasse heeft een sterke bezetting. Ben Olie, de winnaar van de eerste Nederlandse trial, onlangs to Breda gehouden, heeft het er op gezet te winnen, want in dat geval promoveert hh meteen naar de seniorenklasse en draait hij dezelfde dag nog mee in deze klasse. In de lichte juniorenklasse is de Mid delburger A_ P. de Leeuw als enige Zeeuwse deelnemer van de party. Hoewel er dus in alle klassen een grote en sterke bezetting is, worden er nog enkele inschrijvingen ver wacht. Aan spanning en sensatie zal het op dit snelle circuit dan ook geenszins ontbreken. Nagekomen advertentie. HARMONIE ,3T. CAKCILLA" Concert van Donderdag 14 Juni GAAT NIET DOOR. Verzet op Woensdag 20 Juni. HET BESTUUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7