Wat gebeurt er met de opbrengst van Haak-in De koekoek heeft geroepen en Zeeland luisterde JIMMY BROWN, sportheld no. 1 NEDERLANDSE LANDBOUWERS IN FRANKRIJK MAKEN HET GOED r WOENSDAG 18 JUNI 1931 PROVINCIAL* ZrEDWSE COURANT 3 Wilhelminafonds bezit nu f7 millioen, maar doet niets Plannen in overvloed, maar geen daden (Van onze correspondent). Juni. Byna drie millioen gulden heeft het Nederlandse volk de laat ste weken voor de Haalt in Actie ter bestrijding van de gevreesde kanker ziekte geofferd Waarlijk een bedrag dat do verwachtingen van de meest optimistische Nederlanders t.a.v. inzamelingen voor charitatieve doelein den heeft overtroffen. De vereniging Koningin Wilhelmina Fonds, onder wiens auspiciën dit geld is ingezameld, zal via een adviserende commissie over de uiteindelijke bestemming van deze enorme som beslissen. Doch ais deze beslissing even lang op zich zal laten wachten als de beslissingen over de millioenen die het Koningin Wilhelmina Fonds sinds haar oprichting in 1949 onder haar berusting heeft gekregen, wordt de liefdadigheid van het Nederlandse volk op schromelijke wijze misbruikt. Tot nog toe heeft noch het Nederlandse Kankerinstituut noch het Rotterdams Terapeutisch Insti tuut, twee lichamen, die sinds 35 jaar daadwerkelijk de kanker bestrijden, een cent ontvangen van alle gelden, die het Koningin Wilhelmina Fonds voor dit doel heeft Ingezameld. En het ziet er naar uit, dat het met de drie millioen gulden van de Haak in Actie ..iet veel anders zal lopen Er is een vereniging Kon. Wilhelmi na Fonds en er is een stichting Kon. Wilh. Fonds. Beiden zijn in 1949 op gericht en beiden (behoren) zich be zig te houden met de bestrijding van de kanker. Volgens de statuten neeft de vereniging Kon. Wilhelmina Fonds zich tot taak gesteld gelden in* te za melen te bate van de stichting Kon. Wilhelmina Fonds, die na advies van de centrale Kankercommissie de gel den ter beschikking moet stellen van het Nederlands Kankerinstituut in het Anth. Leeuwenhoekhuis het Rotterdams Therapeutisch Instituut en andere lichamen, die zich de kan kerbestrijding tot doel hebben ge steld. De fondsen, waarover het Ko ningin Wilhelminafonds beschikt, zijn ten eerste 2.000.000 als beginkapi taal, waarvan het.grootste deel ver kregen is door verkoop van speldjes; ten tweede een half millioen gulden als schenking van de Kon. Petroleum Mij.; ten derde 450.000 van een straatcollecte in Amsterdam; ten xüerde 3.000.000 van de Haak in Ac tie; ten vijfde 1.000.000 aan giften, tezamen een bedrag van 6.950.000, waarbij niet inbegrepen de rente van de oorspronkelijke 2.000.000, die op 160.000 geschat kan worden. Dit geld, bijeengebracht door landgenoten in een tijd, die economisch tot de zwaarste behoort van de laatste vijf tig jaar, staat rustig op een bank niets te doen. Het wordt gereser veerd,, het wordt bewaard tot de com missie de tijd gekomen acht om te be ginnen methet neerzetten van een nieuw gebouw in plaats van het oude Anthony van Leeuwenhoekhuis. En intussen staan iedere dag de pa tiënten te wachten in dikke rijen op een behandeling, die dikwijls onvol doende moet geschieden bij gebrek aan de nodige apparatuur. Zo is de situatie van net ogenblik en het is be droevend, diep bedroevend. PLANNEN IN" OVERVLOED. Het enige positieve, het enige, dat werkelijk vaststaat, is de aankoop van twee gram radium. Nu kost een gram radium ongeveer 72.000. Er blijft dus van de bijna 7.000.000 een bedrag van 6.856.000 over. Hoe dat bedrag zal worden besteed? Met ze kerheid valt hier niets over te zeg gen. Zeker, er zijn plannen in over vloed. Aan de medische faculteiten van de universiteiten zullen centra voor de kankerbestrijding komen. Er zal misschien over enige jaren een nieuw Anthony van Leeuwenhoekhuis op het terrein van het Amsterdamse XI De vrede van Munster van 1648 maakte, wat ons land betreft een eind aan de tachtigjarige oorlog. Dat weet iedere schooljongen ons in kleuren en geuren te vertellen. En die vrede maakte ook, dat de dertigjarige oor log tot een eind kwam, dat zullen de leerlingen der middelbare scholen ons wel duidelijk maken. Maar zo eenvou dig als het hier staat, ging alles toch niet in z'n werk. Want in 1640 begon nen de verschillende partijen (voor de zóveelste maal) weer eens over vrede te denken en iri datzelfde jaar be sloot de Regensburgse Rijksdag, de steden Osnabrück en Munster als plaatsen voor vredesonderhandelingen aan te wijzen. Het feit, dat twee ste den werden uitverkoren vond o.a. zijn oorzaak in de religieuze tegenstelling. Want de groep van de éjie godsdien stige richting weigerde.n.l. met die van de andere richting in één plaats te vertoeven, en visa versa. Niet minder dan twee jaar duurde het echter alvo rens de verschillende onderhandelaren bijeen waren. Toen op 25 Maart 1642 de onderhandelingen dan toch einde lijk zouden beginnen, werd de opening echter tot 11 Juli 1643 uitgesteld. Maar ook toen kwam het nog niet tot prac- tische besprekingen, want er moesten nog tal van protocolaire kwesties worden geregeld, waarbij die van de titulatuur der afgevaardigden wel een van de belangrijkste teas, wijl men immers nauwkeurig diende te weten, wie nu wel met Exellenzof met Altesseof met „AItesse sérénissime" moest worden aangesproken! Laten we er maar niet verder over uitweiden. Genoeg zij, dat 5 jaar later dan toch de vrede getekend werd, een resultaat, dat thans nog nergens in Europa is bereikt. Vrede schijnt even onbereikbaar als de zon. Tussen twee haakjes, wanneer uw arm zó lang was, dat uw hand de zon zou raken, zou u geen pijn voelen, on danks de heftige verbrandingen, die uw hand opliep. H. Pétillon. Wilhelmina-gasthuis verrijzen (kos ten 10.000.000). Het Rotterdams Therapeutisch In stituut zal misschien uitgebreid wor den. Maar alles is nog misschien, alles ligt nog in de toekomst, in de verre toekomst. Wat geen toekomst is, maar de harde realiteit van het ogenblik, dat zijn de duizenden, die ieder jaar aan de kanker sterven. Sta tistieken wijzen uit, dat van de zeven Nederlanders, die per jaar overlijden, er één aan kanker sterft. Het Neder lands Kankerinstituut, met een staf van uiterst bekwame medewerkers, doet wat menselijkerwijs mogelijk is. Het chronische geldgebrek, waarmee dit instituut te kampen heeft, ver lamt echter de werkzaamheden. BRENG HET GELD, WAAR HET HOORT! Het is gezien deze feiten volkomen duidelijk, dat de vereniging Koningin Wilhelminafonds in deze zaken vol komen overbodig is. Dit instituut, dat eigenlijk optreedt als makelaar van het Kankerinstituut heeft geen enkel bestaansrecht. Dit geldt ook voor de stichting Koningin Wilhelminafonds. Aangezien het in de bedoeling ligt het geld. ingezameld voor de kanker bestrijding, uiteindelijk bij het Neder lands Kankerinstituut, het Rotter dams Therapeutisch instituut en an dere daarvoor in aanmerking komen de lichamen terecht te doen komen, is het toch aanmerkelijk eenvoudiger dit geld rechtstreeks naar de plaats van bestemming te sturen. Waarom zo'n omweg? Waarom een fonds in het leven houden, dat nu, al jaren bo venop de gelden gaat zitten en er niets van afdraagt? Zou het Neder landse volk, als het deze lijdensweg weet, nog met zulk een gulle hand voor de kankerbestrijding geven? Wie moet nu verantwoordeltfk ge steld worden voor deze zinloze accu mulatie van geld, waarmede tot op heden nog niets gebeurd is? De cen trale kanKercommlssie, waarvan dr. P. Muntendam, Staatssecretaris van Sociale Zaken, voorzitter is. draagt in deze de grootste verantwoordelijk heid. Zij moet het Koningin Wilhel minafonds adviseren de gelden op een bepaalde wijze te besteden en zy ad viseert niets, helemaal niets. En het geld blijft, waar het is binnengeko men. Het Nederlands Kankerinstituut heeft per jaar 500.000 nodig om in de meest noodzakelijke behoeften te kunnen voorzien. Dit geld wordt door het Kankerinstituut zelf bijeenge bracht. Een kleine, doch actieve pro- paganda-afdeling heeft deze moeilijke taak op zich genomen. Binnenkort zal echter deze propnganda-afdeling worden samengesmolten met het Ko ningin Wilhelminafonds, een fusie, die in net licht der gebeurtenissen te be treuren valt. Door deze fusie geeft het Kankerinstituut immers zijn enige bron van inkomsten prys. Er wordt in Nederland veel gedaan voor de kankerbestrijding. In veie provinciesteden bevinden zich sub centra, die therapeutisch werk ver richten. Sinds 1 Juni is de registratie van de kankergevallen gecoördineerd. De leiding hiervan berust bij dr. Noordenburg, die door de staat is aangesteld en door de staat wordt be taald. Het zegenrijke werk der kan kerbestrijding gaat gelukkig door en zal ook door blijven gaan, ongeacht het Koningin Wilhelminafonds, onge acht commissies. Geeft, geeft niet gulle hand aan de kankerbestrijding, maar geeft het rechtstreeks want al leen dan bereikt het zijn doel. Van professor tot schoenpoetser. Anton Bruckner, die vroeger als professor in de philosophic aan de universiteit van Praag verbonden was en een achter neef van de beroemde com po nst is. heeft Vrijdag een compensatie van 75 pond ster ling gekregen voor een ver wonding aan het oog. Hy werkt ais schoenpoetser In een schoe nenfabriek in Sydney. COMMISSIE VAN ONDERZOEK MEENT Ook landarbeiders tevreden met hun positie. reet Een kwart eeuw schakel tussen arts en patiënt. Op 15 Juni zal het echtpaar H, G. Goethart-Nlelsen te Amsterdam een merkwaardig jubileum vieren: het is dan een kwart eeuw de schakel tus sen do afwezige arts en zijn patiënt. Ruim 350 artsen, tandartsen en die renartsen in de hoofdstad hebben ach ter hun naam in het telefoonboek staan: by geen gehoor 28776; dit be tekent voor de patiënt, dat h(j d« Centrale Doktersdienst van het echt paar Goethart moet bellen om te we ten te komen, waar hy de afwezige dokter kan vinden of wie diens ver vanger is In de afgelopen 25 jaar hebben de heer en mevrouw Goethart nimmer één dag vrfj kunnen nemen. Nooit zijn zij samen naar de bioscoop of schouwburg gegaan en nimmer heb ben zij bij vrienden of familie Sinter klaas, Kerstmis of Oudejaarsavond f evierd, want juist op Zon- en feest agen rinkelt de telefoon ieder ogen blik Op de derde dag van hun bezoek aan Luxemburg (19, 20 en 21 Juni) zul len Koningin Juliana en Prins Bernhard in het Kasteel de Berg te Colmar door de bejaardé moeder van Prins Felix van Luxemburg worden ont vangen. ONDER ZEELAND'S HOGE HEMEL. Iets later dan vorig jaar. Wat hebben de lezers hun best gedaan. Een kleine honderd waarnemin gen over de koekoeksroep kwamen binnen, zodat vijftig dorpen of gehuch ten, waaronder twee Brabantse (Ulvenhout (22) en Golrle (19), in de be werking der gegevens kunnen worden betrokken. Een bezwaar van de vele opgaven is, dat ze in de courant niet één voor één kunnen worden genoemd; en de lezers zullen het dus Zwerfmans niet euvel duiden, als hy zicli ditmaal tot grote lijnen dient te beperken. De gegevens behouden echter stuk voor stuk hun waarde en als het on derzoek (naar wij hopen), over een aantal jaren wordt uitgebreid, zal het (in handen van een meer bevoegde vogeltrekkenner), een belangrijke bij drage vormen tot de kennis van de trekgewoonten van deze vogel, voor wat de aankomst in onze provincie betreft. Bijzonder prettig was het onder de opgaven vele aan te treffen, die be halve de datum, ook de tijd van waar neming vermeldden; onder deze be vonden zich blijkbaar vele landarbei ders. Deze mensen hebben gelegen heid in de verrukkelijke, vroege mor genuren, onder het dagelijks werk, de roep waar te nemen. Van hen kan allerminst worden veronderstelt, dat ze één of meer koekoeksroepen heb ben gemist. Er zyn waarnemingen bij met tijdsopgave van 4.30 en 4.45 uur in de morgen! NUMMER "ÊEN Haamstede is nummer één geble- ven met 12 April, dat is maar één dag later, dan de datum, waarmee Nisse ons het vorige jaar verraste, Vlissingen, Abeele en Kapeile vol gen met 14 April, de laatste opgave gestuurd door Biezelinge het 15. Blijkbaar vroege vogels, want van de 16e April kwam geen enkele opga ve binnen. De 17e April hoorde men de vogel in Krabbendijke, Schore en Colijnsplaat voor het eerst, de 18e volgen zeven dorpen langs de Zuid rand van Zd-Beveland mèt Oostka- pelle en Sluis. Nieuwland en Baarland kwamen 19 April er bij: de 20ste Kattendyke, Kloetinge en Renesse. Zoals u ziet is het moeilijk in deze opgave een lijn te ontdekken. De 4 opgaven van Schouwen ver tonen een hiaat tussen 12 en 20 April. Op Walcheren gaat het ook al met sprongen: 14 April voor Vlissingen en Abeele (dezelfde vogel?) dan Oost- kapelle met 18, N. en St. Joosland (19), daarna geen opgaven voor 23 (Middelburg, Oranjezon, Oostkapelle) en dan series van af 24 April. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen toont een hiaat tussen 18 (Sluis) en 22 (St. Kruis), daarna volgt de grote, reeks regelmatig. Noord-Beveland hoorde de eerste1 koekoek op 17 April (Colynsplaat), de tweede op 22 April en vervolgens. Van Tholen komen slechts twee meldingen, beide laat: St. Annaland (25) en Oud-Vossemeer (26). De be woordingen van de opgaven laten geen twijfel of men zou hem ook daar graag eerder hebben gehoord. Wat zou de reden kunnen zijn, dat de koekoeken dit eiland zolang lieten wachten? VROEGER OF LATER? Hoe staat het verder met de vraag of de koekoek dit koude voorjaar vroeger of later is gekomen? In het algemeen wijst de lyst van gegevens op een ietwat latere komst dan het vorige jaar. In 1950 waren onder de eerste mel dingen 1 van 11, 1 van 13, 1 van 14, 1 van 15, 3 van 16, 4 van 17, 2 van 18. 6 van 19, 4 van 20 April, (d.1. plm 50% van het totaal). In 1951 was het aldus: 1 van 12. 3 van 14, 1 van 15, 3 van 17, 9 van 18. 4 van 19 en 3 van 20 April, (d.i. plm. 25% van het totaal). Maar... koud of niet koud, de ge gevens van deze twee jaren schijnen ons te leren, dat wij in Zeeland de eerste koekoeksroep niet moeten verwachten in de tweede, maar in de eerste helft van April en wel vlak na de 10e. Het zal ons benieuwen, of de waar nemingen, bij leven en welzijn in het volgend jaar verzamelt, dit zullen be vestigen. PERSOONLIJK WOORD Tot slot een persoonlijk -woord aan de vele lezers, die per post, per tele foon of persoonlijk de gegevens ver schaften. Aan allen hartelijk dank, speciaal aan de vele briefschrijvers, die behalve de nauwkeurige gege vens over de koekoeksroep, allerlei aardige aanwijzingen bevatten en (of) blijken gaven ons natuur rub riek je op prijs te stellen. Ook hier kan niet ieder ontvangen, wat hem toe komt. Zwerfmans wil van elke cate gorie (puur ter illustratie) er één noemen. De lezer, die hem op het spoor bracht van het nestelen van oeverzwaluwen in Zeeland fonder Sas van Gent) en de dichter, die hem herinnerde aan het mooie gedicht van Frans Bastiaanse over de koe koek. daarbij tevens hopend, dat Zwerfmans nog vele artikeltjes zou mogen schrijven. Nu, gezien al het voorafgaande, mag ik wel verklappen, dat dezelfde hoop leeft bij Barend Zwerfmans. De omstandigheden van de Nederlander», die xlch jaren geleden di al» zelfstandige landbouwer», tuinbouwer» of veehouder» hebben gevestigd of die zich in de loop \an dr t(jd een eigen bedrijf hebben verworven, mo gen niet ongunstig worden genoemd. In opdracht van de minister van sociale zaken werd destUd» door een commissie, bestaande uit een tweetal functionarissen van het rUkaarbeld»- bureau en een vertegenwoordiger van de centrale stichting landbouw emi gratie. een onderzoek Ingesteld naar de mllleu-omstandlghcden In de land bouw in ?"rankr(Jk. Bovenstaande conclusie I* uit het inmiddels gepubliceerde verslag van de commissie, waaraan verder het volgende l» ontleend: In de bezochte departementen is de grond veelal zeer goed. zowel voor de land- en tuinbouw als voor de vee teelt (in het departement Lot ct Ga ronne speciaal voor de fruit- en ta baksteelt!. De In het onderzoek be trokken bedrijven wekten ln het alge meen de indruk van een zekere wel stand. welke Indruk bevestigd werd door de verklaringen van verschillen de Nederlandse boeren, dat zij, on danks dikwijls zeer moeityke jaren door mislukkingen van dc oogst of sterfte onder de levende have, van een gestadige en bevredigende vooruit gang mogen gewagen. Ook de toe komst van de bedrijven werd door dc meeste boeren optimistisch beoor deeld. De positie en de vooruitzichten van de Nederlandse landarbeiders ln Frankrijk worden, naargelang van de streek, waar zij werkzaam zijn, ver schillend beoordeeld. In het algemeen werd de commissie de verzekering fegeven, dat het voor landarbeiders, ie hun vak verstaan en die ook ove rigens uit het goede hout gesneden zijn, ongetwyfeld mogelük moet wor den geacht, hun positie te verbete ren (opzichter, bedrijfsleider, deel- pachter, enz.). Dit vooruitzicht is echter alleen weggelegd voor hen, die een taaie volharding aan de dag leg gen en die zich bQ harde levensom standigheden weten aan te passen. Opgemerkt wordt, dat de Instelling van de werkgever hier van grote be tekenis is. Is deze er op uit om een flinke knecht in het zadel te helpen (hetgeen, naar dc indruk, die de com missie kreeg, geen zeldzaamheid is vooral onder ae reeds gevestigde Ne derlandse boeren), dan is het zelfs mogelyk. dat een landarbeider er in slaagt zich als zelfstandige te vesti gen. MOEILIJKE VESTIGING. Niet voorbijgezien mag worden, dat het dikwijls heel moeilijk is in Frank rijk aan een bedrijf te komen. Er zijn in Frankrijk vele boerenbedrijven, welke door financiële omstandigheden van de Franse eigenaar of door het ontbreken van een opvolger ter ver- Nederlandse fregatten in door Stuyvesant gestichte stad. De stad New Castle in de staat De laware van de Ver. Staten herdenkt op 16 Juni de dag. dat hét 300 jaar geleden onder de naam Nieuwer-Am- stel door Stuyvesant werd gesticht. Bij de ter gelegenheid van deze herdenking te houden feestelijkheden zullen de fregatten ..Van Zijll" en ,.De Zeeuw", welke beide schepen te Boston door de Kon. Marine wer den overgenomen van de Amerikaan se marine, mede ons land vertegen woordigen. Benoeming eerste Duitse ambassadeur in ons land. Binnenkort kan de benoeming ver wacht worden van dr. Karl Dumont, thans consul-generaal ln Nederland, tot ambassadeur van Duitsland hier te lande. Kinderwens. Sally, het zesjarige dochter tje van Ernest Davies, de Brit se vertegenwoordiger bij de be sprekingen van de plaatsver vangers te Parijs, heeft het vol gende briefje aan haar vader geschreven „Lieve pappie, ik hoop. dat u het leuk heeft in Parijs. Ik hoop, dat U gauw thuis komt. Als U aan het eind van deze week komt, wat brengt U dan voor mij mee? Als U thuis komt, breng dan meneer Gro myko mee, want ik houd heel veel van hem. H|j ziet er zo vriendelijk uit. Wanneer komt U thuis? Veel liefs van Sally" "V koop zouden worden aangeboden, wa re het niet, dat dc Franse boeren veelal aarzelen om hun bezit van tfc- hand te doen. mede met het oog op mogelijke wijzigingen op monetair Do door de commissie gehoorde Nederlandse arbeiders waren in het algemeen inet hun lot tevreden. Over de loon- en arbeidsvoorwaarden wer den in het algemeen geen klachten van betekenis vernomen "en dc toe komst werd door de arbeiders m« t vertrouwen tegemoet gezien. Chinese nationalisten geïnterneerd ln Indo-China. In een Frans legercommuniqué wordt gezegd dat. 1.200 Chinese na tionalistische soldaten bij een Franse post op ongeveer 100 kni afstand van Hanoi zyn aangekomen. Allen wer den onmiddellijk ontwapend en geïn terneerd. Zij zouden te voet meer dan 2.300 km hebben afgelegd. Als gueril- lastryders hebben zij tegen de Chine se communisten gevochten. In totaal zjjn thans in Indo-China ongeveer 35.000 Chinese nationalisten geïnter neerd. Zo vergingen drie dagen en drie nachten. Jimmy zwom, at bananen en kippebout en mocca- taartjes. Hij dronk anijsmelk en verschalkte voor de afwisseling eens een biertje en 's nachts sliep hij als een roos. Hij at zo verschrikkelijk veel eenmaal 27 bananen, 16 gebakjes, een half pond suikerklontjes en 11 repen melkchocolade dat men aan boord van de „Oranje 3" zich ging af vragen of men wel met de voorraad levensmidde len zou toekomen. In elk geval werd de gehele be manning op half rantsoen gesteld. Jimmy putte er echter zoveel kracht uit, dat hy als een Razen de Roland bleef door zwemmen en toen de vijfde dag er goed en wel op zat, was de vraag of Jimmy het zou hélen geen vraag meer. Dat stond voor de hele bemanning als een paal boven water. Het enige waar Jimmy af en toe wel eens behoefte aan had was aan een mopje muziek. Gelukkig be zat stuurman Willem Wieltjes een gramofoon weliswaar een heel oudje en daaruit schalde dan uren achtereen vrolijke muziek. Hei wereldgebeuren Acheson verhoord De Senaatscommissie tot onderzoek van het Amerikaanse belckl in het Verre Oosten, gedurende de afgelo pen jaren, is nu al ruim een maand bezig met. de verhoren, die, indien ze op schrift gesteld worden, minstens even dikke boekdelen zouden vullen als de verslagen van onze parlemen taire enquête-commissie. Achtereen volgens zijn de generaals Mac Arthur, Marshall. Bradley, Collins, Vandcn- berg^ admiraal Sherman, minister Acheson en generaal Wedemeyer aan de tand gevoeld en daarmee kunnen de ondervragende Senatoren het voorlopig doen. Het hoogtepunt van de verhoren was de verschijning van minister Acheson, een van de meost omstreden figuren in de Ver. Staten en het gitzwarte schaap by de Repu blikeinen. Acheson. die sedert twec- en-een-half jaar het departement van Buitenlandse Zaken beheert, is onge twijfeld een zeer bekwaam man. ale in kennis van zaken ver boven het gros van de Congresleden uitsteekt. Door zjjn vaak intellectueel-hooghar tige houding is hy allerminst popu lair. Senator Wiley vroeg hem vorige week of het zin had. dat de Ver. Na ties Hongkong zouden gaan blokke ren. Minzaam legde Acheson hem uit, dat Hongkong een Engelse kroonko lonie isOnnozele vragen irriteren Acheson. waardoor hy zich met zijn antwoorden vijanden maakt. Vijan den van het slag MacCarthy, die zich enkele maanden geleden berucht maakte met een felle modder-cam- pagne tegen Acheson. waarin dc mi nister voor een verkapte communist werd uitgekreten. Alle Republikeinse bladen met enig gezag, lieten zich afkeurend uit over deze campagne, maar by het grote publiek bleef toch wat van de beschuldigingen hangen. Keer op keer eisen Achesons tegen standers zyn aftreden en zelfs uit zyn eigen rjjen wordt pressie uitge oefend op de president, zijn voor naamste medewerker, die hem moge lijk by de komende presidentsver kiezingen stemmen zal kosten, te laten vallen. Truman weigert echter aan de aandrang gevolg te geven en verklaart een volstrekt vertrouwen te hebben in Acheson. De minister wordt vooral ten laste gelegd, dat hy door een verkeerde po litiek in het Verre Oosten, de com munisten in de kaart heeft gespeeld. In het bijzonder wordt hem onvol doende steun aan Tsjang Kal Tsjeks nationalisten verweten. Acheson heeft tijdens het verhoor hard van zich afgebeten en is op stekelige op merkingen geen enkele keer het ant woord schuldig gebleven. Aan de hand van oude rapporten toonde hy aan, dat de Amerikaanse regering voortdurend het nationalistisch re giem in China heeft gesteund, jnaar tenslotte niet bij machte was de in eenstorting van dit regiem te verhin deren. Van MacArthurs stelling, dat men China hard kan aanpakken zon der in conflict te komen met dc Sow- jet-Unic, liet hy weinig heel. Ache son bracht in een samenhangend be toog naar voren, dat het zyn doel Is geweest, het ontvlammen van en wereldoorlog in het Verre Oosten te verhinderen, evenwel zonder Ameri kaanse belangen prijs te geven. Z(jn denkbeelden bleken beter gefundeerd dan de pathetiek van MacArthur. waarmee een wissel op de toekomst wordt getrokken. In elk geval is de opzet om Acheson tydens de verho ren in het nauw te drijven, en op hem de verantwoordelijkheid te leggen van de mislukkingen in China, mis lukt. Alleen de verklaring van generaal Wedemeyer is voor de minister nogal pijniyk. Wedemeyer stond na de oor log aan het hoofd van een Ameri kaanse missie, die naar China gezon den is en stuurde in 1947 een rap port over zyn ervaringen naar Wash ington. Ambtenaren van Achesons ministerie verzochten hem vóór de verhoren bepaalde passages te veran deren, omdat het rapport de regering ,.ln verlegenheid bracht". Bedoelde passages sloegen blijkbaar op For mosa, waarover Acheson vroeger an dere denkbeelden had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5