"JeeïWL DELFTSCHE SLAOLIE BATAVUS VAN DEN DRIEST BRESKENS KRIJGT FRAAIE BETONWEG Veilig Verkeersadie van 11 tot 17 Juni. Raad Middelburg Middelburgse koopman verkocht ongekeurd vlees ER ZAL EEN WORDEN GEORGANISEERD Noord-Bevelandse brug moet er komen! Een werkcomité opgericht. NIEUW SP0RTVELDENC0MPLEX VOOR MIDDELBURG ONTWORPEN Een familiedrama te Sint Jansteen. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSD AU 13 JUNI i*ol NU NOG MISERE. Eind Juli hoopt men met storten gereed te zijn. Anderhalve kilometer Itykt een korte afstand, maar de inwoners van Breskens, die thans een 1-100 meter opgebroken straat in hun dorp hebben weten wel beterAls je d&gelQkg met zo'n anderhalve kilometer te doen hebt, dan bltfkt het een behoorlijk stuk. Inderdaad Ls het voor de inwoners van Breskens niet zo plezierig, dat zQ juist in de zomermaanden in de weg- misère zitten, maar aan de andere kant ls het bijzonder prettig, dat er nu eindelijk in het dorp een uitstekend wegdek komt, dat met name door de weggebruikers met vreugde zal worden begroet. Dit wordt in Breskens begrepen en daarom hoort men maar weinig klachten over de huidige toe stand. Alleen stelt men hier en daar de vraag: „Waarom moet dat nu juist in de zomer gebeuren Welnu het antwoord is eenvoudig: 's Winters kan dergelijk werk niet worden uitgevoerd, omdat er dan teveel risico's aan zijn verbonden I>iJ vorst kan er b.v. geen beton worden gestort en daarom Is men verplicht dit werk thans te verrichten. Zo komt het, dat er thans een gro te machine in de Dorpsstraat te Breskens trilt en schokt en daarom rijden deze zonnige dagen vrachtau to's ladingen beton af en aan. Dit beton wordt klaargemaakt bij de ha ven, vandaar naar het gedeelte ver voerd, dat in bewerking is en hier op asfaltpapier gestort. Arbeiders ver delen het over de halve breedte van de nieuwe weg en stampen het aan. Dan komt de grote machine, die over rails aan heide zijden van het ge storte wegdek loopt, spreidt het be ton, verdicht het door middel van een trllbalk, die heel snel op en neer gaat en maakt tenslotte het nieuwe wegdek glad met een z.g. afrijbalk. Na deze bewerking wordt met een bezem het gladde beton wat ruwer gemaakt, waarna er jute over ge legd wordt, dat men later door zand vervangt, teneinde het beton goed te laten verharden en te voorkomen, dat er vocht aan onttrokken wordt in die eerste periode. De totale breedte van het nieuwe wegdek in de bebouwde kom wordt 6.50 meter op dé rechte stukken, ter wijl in de bochten deze breedte sterk wordt uitgebreid, zelfs tot 8.50 meter. Aan beide zijden komt een fietspad, dat bij de aanlegsteiger van de pro vinciale boot een breedte heeft van 2.40 meter, teneinde makkelijk de grote stroom fietsers van de boot te kunnen opvangen. Langzamerhand wordt dan de breedte minder tot on geveer 1.80 meter. Voorts wordt naast de weg een parkeerstrook aan gelegd van 2.50 meter breedte en verder komt aan de zijde van het postkantoor een parallelweg, waar over het plaatselijk verkeer kan wor den geleid. Het is van groot belang, dat juist in dit bochtige deel van deze Rijks weg het snelverkeer niet gehinderd wordt door b.v. bakkerskarren enz- Ook komt hier een bushalte, zodat de van en naar de boot komende en gaande auto's geen last hebben van stoppende bussen. EIND JULI STORTEN GEREED? Eind Juli hoopt men met het stór- ten van de betonplaten, die een lengte van 42 meter hebben, gereed te zijn, waarna onmiddellijk met de afwerking wordt begonnen. Voorts wordt dan een begin gemaakt met de aanleg van een zelfde wegdek tussen SluisDraaibrug; dat een lengte van 1975 meter krijgt. Zo zal er binnen niet al te lange LANDDAG NED. CHR. VROUWENBOND. Het Gewest Zeeland van de Ned. Chr. Vrouwenbond organiseert van daag een landdag, welke in Goes en Bergen op Zoom zal worden gehou den. Des morgens komt men bijeen in de Magdalenalterk te Goes, waar dc bondspresidente, mevr. dr. M. H. Al- bronda-v. d. Nagel zal spreken over het onderwerp: „Bewust leven". Na een gezamenlijke broodmaaltijd, vertrekt het gezelschap naar Bergen op Zoom, waar ds. J. Overduin uit Amsterdam, in de Herv. Kerk aldaar een rede zal houden over het onder werp: „Zijn wij al Christenen". tfjd in Breskens een weg lopen, waar op de inwoners van dit dorp zeker trots mogen zijn. De mogelijkheden voor wegaanleg in een bebouwde kom zyn beperkt, maar de Rijkswaterstaat heeft deze mogelijkheden in Bres kens volledig uitgebuit. Men heeft zelfs kans gezien hier en daar een groenstrook te projecteren. Er zyn nog tal van wegverbeterin- fen, in West Zeeuwsch Vlaanderen, ie voorlopig nog blijven rusten in de portefeuille van de Rijkswaterstaat. Men is in deze streek voorlopig nog niet klaar, maar vanzelfsprekend eist uitvoering van de plannen veel geld. En dus maar wachten op de minis ter Te Breskens is men thans bezig met de aanleg van een nieuwe beton weg. Op de achtergrond de machine, die het beton verdicht en gladstrijkt. Het Verbond voor Veilig Verkeer houdt deze week, van 11 tot en met 16 Juni, overal in ons land een Veilig Verkeersweek, waarin ditmaal in het bijzonder de aandacht van de wegge bruikers zal worden gevraagd voor de verkeersregels, waarvan de juiste kennis nog zeer veel te wensen over laat. Duidelijk blijkt dit uit het aantal verkeersongevallen, dat in 1950 nog weer groter was dan in 1949. In 1950 vonden 66.146 verkeersongeluk ken plaats, tegen 54.137 in 1949. Het aantal doden, dat daarbij te betreu ren viel was In 1950 947, tegen 910 in 1949 en het aantal gewonden be droeg in 1950 18.950 tegen 16.951 in 1949. Door middel van affiches, biljet ten, stroken, brochures, films, film stroken en ander modern materiaal, wil het Verbond deze week de ver keersregels en de juiste toepassing daarvan op grote schaal propage ren. Het zal dit doen in samenwer king met de vele plaatselijke Vereni gingen voor Veilig Verkeer, de con suls van het Verbond, de politie en andere contacten. Muur op zeedijk van de Suzannapolder overbodig. De stembevoegde ingelanden van de Suzanna-polder vergaderden te Nieuw- en St. Jooslana onder voor zitterschap van de dijkgraaf, de heer C. A. Polderdijk, die het 50-jarig dienstjubileum van de heer A. de Leeuw memoreerde. De rekening over 19501951 werd vastgesteld op 2125,87 in ontvangst en 2042,52 in uitgaaf, dus met een batig saldo van 83,38. de begroting voor 1951 1952 op 2175,15 in ontvangst en uitgaaf. Getracht zal worden, na toestem ming van de betrokken instanties te hebben ontvangen, de op de zeedijk van de Suzanna-polder staande be- tonmuur te verkopen, aangezien de ze na de indgking van het Zuid-Sloe overbodig is geworden. Advertentie is -bed is ook voQr U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. - (Slot van pagina 1). De heer Schot had ook bezwaar te gen aanschaffing van een verplaats bare muziektent; een uitgave van ruim 7000.voor vermaak vond hij in deze tijd niet verantwoord en hij veronderstelde, dat G.S. het raadsbe sluit ook niet zouden goedkeuren. Maar daarmee mogen wij geen reke ning houden, meende de heer L. A. Schenk (V.V.D.); Middelburg heeft inderdaad grote behoefte aan deze tent en de uitgaaf is dan ook verant woord. Hij lokte met deze uitspraak echter de heer Hoek uit zijn tent (zij het dan nog niet de muziektent)dit lid vond, dat men in deze ernstige tijd wel degelijk moet letten op de wen ken van de minister van financiën met betrekking tot de kapitaalinves teringen. Wethouder Kögeler gaf de heer Schenk echter volmondig gelijk; het gaat hier ook niet om een luxe uitgave, want het schavotje, dat op feestdagen op de Markt als muziek tempel moet fungeren, is gewoonweg een aanfluiting. Het voorstel werd hierna aangenomen met de aanteke ning, dat de heer Schot geacht wen ste te worden te hebben tegenge stemd. GROND VOOR „KWEEKLUST". Dit laatste was ook het geval bij het voorstel om het presentiegeld voor de raadsleden te verhogen van 5.tot 7.50 per vergadering. La ten wij in de bezuinigingsactie het goede voorbeeld geven, alaus de heren Schot en Watteï, maar de heer Hoek betoogde, dat het raadslidmaatschap vele kosten met zich mee brengt en dat de commissie van financiën dan ook adviseert de rijksdaalder extra te incasseren. Hetgeen voortaan zal geschieden. Een voorstel tot verpachting van grond aan de Karelsgang aan J. de Rijke leverde eveneens veel discussie op, alsmede critiek, ten eerste, omdat de commissie van bijstand te laat was gehoord, ten tweede, omdat een aantal leden de grond liever toegewe zen had gezien aan de vereniging „Kweeklust". Wethouder Kögeler deelde mede, dat het de bedoeling is om een groot stuk grond bij de Dom- burgse watergang weer in orde te brengen en te verhuren aan „Kweek lust", maar de heer Wattel betwijfel de, of deze puinplaats voldoende compensatie betekent voor de grond, die de amateur-tuinders in de loop der jaren zijn kwijtgeraakt. Hij stel de voor de grond aan de Karelsgang tot eind 1951 te verpachten aan de heer De Rijke en daarna de zaak op nieuw in studie te nemen, daarbij denkend aan „Kweeklust". Dit voor stel werd aangenomen met de stem men van de drie aanwezige wethou ders tegen. De raad besloot voorts o.m. tot verkoop van een pand aan de Latijn se Schoolstraat aan Focus Veilig N.V., verstrekte een crediet van f 9000.voor aanleg van een stroom kabel op het industrieterrein en ver leende dr. P. Hoekstra per 1 Sep tember a.s. eervol ontslag als leraar aan het .Gymnasium, BELGISCHE DRIEMASTER OP DE REDE Gisterochtend arriveerde op de re de van Vlissingen een driemaster, die op weg was van Antwerpen naar Dartmouth. Het was, het Belgische marine-opleidingschip „Mercator", dat regelmatig dé Westerschelde her Ongeval met rekstok. Dé heer A. P. te Scherpenisse kwam bij het oefenen aan de rekstok ernstig te vallen, doordat de haak brak, waaraan deze rekstok was opgehan gen. De dokter constateerde een zware hersenschudding en een bloeduitstor ting onder het schouderblad. De toe stand van de patiënt is redelijk wel. Ziekteverschijnsel en opgetreden. De Economische Politierechter veroordeelde Dinsdagmorgen de Mid delburgse koopman J. J. van V. con form de eis tot één maand hechtenis. Deze verdachte had. in Maart jl. een hoeveelheid ongekeurd schapenvlees verhandeld. Bij enige afnemers wa ren ziekteverschijnselen opgetreden. UNIEK EVENEMENT VOOR SOUBURG. Voor het eerst een wielerwedstrijd door het dorp. In «le week van 2 tot en met 7 Juli a.s, zal in Souburg een sportweek worden georganiseerd, waaraan behalve vele plaatselijke sportverenigingen en scholen, ook verscheidene verenigingen uit Vlissingen en Middelburg zullen medewerken. De wedstrijden en demonstraties zullen in de avonduren worden gehouden. der dan negen verschillende takken van sport vertegenwoordigd zijn. De gedachte aan een sportweek kwam tot uiting bij het bespreken van de viering van het eerste lustrum der Souburgse gymnastiekvereniging „As- trow". Er werd aan verschillende verenigingen om medewerking ver zocht en deze waren onmiddellijk daartoe bereid. Een sportweek-com missie werd gevormd, bestaande uit afgevaardigden van de sportvereni gingen en de scholen. Voordat aan de opstelling van een programma kon worden begonnen, waren echter nog vele moeilijkheden, vooral van financiële aard, te overwin nen. Men kreeg het echter voor elkaar en zo kan Souburg een sportevene ment tegemoet zien, waarin niet min- Advertentie De enige (iets met de 5 plussen Verkrijgbaar bij: Herenstraat 12, Middelburg, telefoon 2410 De ;Ver. „De Noord-Bevélandse Brug"' heeft samtjn met hét Kringbestuur der Z.L-M. vergaderd. De.'heer G. M. F; Bom, voorzitter van het Kringbestuur der Z.L.M. ver klaarde, dat meer actie diende te wor den ge\roerd, teneinde verbetering op korte termijn te verkrijgen van .de thans hopeloze vérbinding Noord-Be veland-Zuid Beveland. Hij betreurde het, dat de diverse besprekingen tus sen het bestuur der Ver. „De Noord- Bevelandse Brug" en Gedeputeerde Staten niet tot meer resultaten hadden geleid. De opmerking in het College van Ged. Staten, dat het veer Wol- faartsdijkKortgene aan redelijke ei sen voldoet was naar zijn mening de klap op de vuurpijl. Het verkeer op dit veer is thans even druk als dat op het veer Vlis singen—Breskens in 1939, maar men kijkt niet naar het materiaal, waar mede de dienst onderhouden wordt. Spr. was voor instelling van een werk comité, #iat onafgebroken zou moeten ijveren voor verbetering. Terwijl reeds vóór de oorlog tot bouw van een brug besloten was, doet men thans of alles in orde is. Het praten over een drie-eilandenplan dringt de brugbouw ook op de echter- grond,, ofschoon ieder begrijpen kan, dat van een dergelijk plan zeker in lange tijd niets kan komen. Het Kringbestuur van de Z.L.M. be gon met een zelfstandige actie door uitgifte van een geïllustreerde circu laire. Eenheid van actie is echter te prefereren. Oprichting van een Stich ting en vorming van een fonds ter bestrijding van eventuele onderzoe- kingskosten is gewenst. Een werkcomité werd daarna geko zen, waarin de heren G. M. F. Bom, P. G. v. d. Weele en A. Markusse zitting nemen. Als adviserend lid werd de heer M. W. v. Arenthals gekozen. de zuinigste, de beste! AANTREKKELIJK, DOCH VOORLOPIG PLAN Geprojecteerd tussen Nadorstweg en Veerse weg. Besprekingen tussen het gemeentebestuur en de dienst voor Gemeente werken, de Herverkavelingsdienst Walcheren, de Ned. Heidemaatschappij, de sportcommissies en het Ned. Olympisch Comité hebben geleid tot het ontwerpen van een voorlopig plan voor een nieuw sportveldencomplex in Middelburg. Dit is gedacht tussen de Nadorstweg en de Veerse weg, gren zend aan de bestaande sportvelden, die tot oefenvelden zouden worden be stemd. De plannen verkeren echter nog in een zeer voorbereidend stadium: het college van B. en W. moet zijn standpunt ten opzichte van het ontwerp nog bepalen en daarna moeten de raad en G.S. er nog hun goedkeuring aan hechten. Het terrein, waarop het sportvel dencomplex is geprojecteerd, zal, wanneer het nieuwe en zeer aantrek kelijke plan inderdaad wordt uitge voerd, niet worden verhoogd, doch worden geëgaliseerd. De benodigde gronden zijn deels eigendom van de gemeente, deels het bezit van parti culieren, die elders schadeloos zullen worden gesteld. De gemeente krijgt de percelen, welke momenteel nog niet haar eigendom zijn, in ruil voor elders ten behoeve van de herverka velingswerkzaamheden afgestane grond, Aanvankelijk was het de bedoeling, dat dwars door het terrein, waarop het oog is gevallen, een watergang zou worden gegraven, doch de Her verkavelingsdienst heeft zich bereid verklaard, deze er om heen te leggen. De twee bestaande voetbalvelden aan de Nadorst zullen, zoals gezegd, gehandhaafd blijven als oefenvelden en ook de twee tennisbanen zullen blijven bestaan. Zelfs bestaat de mo- felijkheid om zo nodig nog enkele anen aan te leggen, aangezien het hockeyveld komt te vervallen. Tussen het oude en het nieuwe sportveldencomplex wordt een par keerterrein aangelegd. Het nieuwe complex heeft één hoofdingang, wel ke in het verlengde van de Meidoorn laan zou komen te liggen. De velden zijn van de weg afgescheiden door een sloot en aangezien het terrein laag ligt, zou een aparte bemaling nodig zijn. Deze kan uitstekend wor den uitgevoerd met behulp van een windmolentje. GROOT VELD MET SINTELBAAN. Het nieuwe complex omvat één groot voetbalveld (voor bijzondere wedstrijden)dat tevens zomers als athletiekveld moet dienen en dat om gord is door een sintelbaan. Aan de DE DEELNEMERS. Aan deze sportweek zullen mede werken de signaalafdeling van Achil les uit Middelburg, de voetbalvereni ging E.M.M. uit Vlissingen, handbal damesteams van Marathon en Walche ren uit Vlissingen, de wielerclub Scheldemond uit Vlissingen, de zwem vereniging Zeehond uit Vlissingen, twee gymnastiek-keurploegen der Ze bra, de Souburgse gymnastiekvereni ging Astrow, de zwemvereniging Luctor et Emergo, Souburg, de voet balvereniging R.C.S., de ringrijderij- vereniging Souburg, de duivenhou- dersvereniging De Luchtbode, een Souburgse volleybal-team, de vier la gere scholen van Souburg, he.t mu ziekgezelschap Vlijt en Volharding en het Souburgse Rode Kruis. HET PROGRAMMA. 's Maandags zal, na een optocht door het dorp der deelnemers, de sportweek door burgemeester A. H. S. Stemer- ding officieel worden geopend. Die eerste dag is al direct een hoogtepunt van de week met de door de W.C. Scheldemond georganiseerde wieier-, wedstrijd voor amateurs en nieuwelin gen, waarvan het 1450 m. lange par cours als volgt is uitgestippeld: Start Molen Kanaalstraat, Bermweg, Dijk- straat, Zeewijksingel, J. I. Sanders- straat, Nieuwstraat, Braamstraat, Ka naalstraat. Het is voor het eerst, dat in Souburg een dergelijke wielerkoers wordt verreden. Dinsdag wordt op het terrein van R.C.S. de voetbalwedstrijd R.C.S. E.M.M. gespeeld en voor Woensdag* avond is o.m. de finale van de Sou burgse schoolvoetbalcompetitie vast gesteld. De laatste dag staat in het teken van de gymnastiek, verzorgd door As trow en twee keurploegen der Zebra, met o.a. de dames- en de herenkam pioen turnen van Zeeland. Deze de monstraties worden gehouden op het terrein achter de Beciusstraat. 's Mid dags is er ringrijden achter de Julia- naschool. Het programma vermeldt voorts het lossen van ca. 200 duiven, een dames- handbalwedstrijd tussen Marathon en Walcheren, waterpolo door dames en heren en duikdemonstraties, een korf balwedstrijd tussen de O.L. School en de Julianaschool en een volleybalwed strijd. Het Rode Kruis geeft demon straties, in het kader waarvan Vrij dags het noodziekenhuis is te bezich tigen. Tenslotte maken Vlijt en Vol- Advertentie WELVERZORGDE HANDEN fn elk jaargetij Hamea-Gelei. ene zgde ls een grondverhoging ont worpen voor de toeschouwers van wedstrijden op het grote veld. Daar achter ligt het wedstrijdveld voor voetbalmatches. Voorts zijn twee korfbalvelden en een hockeyveld ont worpen. De kleedlokalen zijn gecon centreerd in één gebouw. In het plan is tevens een royale kin derspeelplaats ten behoeve van de jeugd uit Nieuw-Middelburg opgeno men. Deze speelplaats krijgt een aparte toegang vanaf de in het uit breidingsplan ontworpen randweg, welke uitkomt op de Veerse weg. l'RQV. STATEN. De Provinciale Staten van Zeeland zullen op 7 Juli, des ochtends te tien uur bijeenkomen voor vergadering in de afdelingen. De zomerzitting van de Staten is bepaald op 31 Juli, waarbij rekening wordt gehouden met een voortzetting van de zitting op 1 Augustus, Advertentie. 17-jarige zoon dood onder aan de trap. OUDERS IX ARREST GESTELD. Gistermorgen zijn uit Sint Jan steen naar Middelburg overgebracht om voor de officier van justitie ge leid te worden de 43-jarige kleinland- bouwer J. C. de M. uit Sint Jansteen en zijn 46-jarige echtgenote M. de M.-S., tegen wie ernstige vermoedens zÜn gerezen, dat zy de liand hebben gehad in een familiedrama. Vorige week Donderdag werd in de woning van dit echtpaar aan de Hoofdstraat des ochtends te half zes de 17-jarige zoon J. de M. dood on der aan een trap gevonden. Volgens verklaring van de ouders, die een dokter en een wijkverpleegster te hulp riepen, zou de jongen van de trap gevallen zijn. In verband met de doodsoorzaak waarschuwde de behandelende arts de rijkspolitie, die een onderzoek in stelde en de justitie van de zaak op de hoogte bracht. Het lijk werd in be slag genomen en Zaterdag werd daar op door dr. Zeldenrust sectie verricht. Naar wij vernamen constateerde hij sporen van wurging. Zondagmorgen werd de uitvaart dienst gehouden en het lijk begraven zonder dat daarbij de ouders tegen woordig waren en Zondagmiddag twee uur werd tot arrestatie van de ouders overgegaan. De moeder werd ingesloten te Hulst en de vader te Sint Jansteen. Hoewel het echtpaar en de kinderen er was behalve de zeventienjarige zoon nog een tienja rig zoontje te Sint Jansteen gun stig bekend stonden, wist men wel, dat er voortdurend conflicten waren met de 17-jarige zoon die op het boerderijtje van zijn vader werkte. Vermoed wordt, dat zich een fami lietwist heeft afgespeeld, waarvan de 17-jarige het slachtoffer is geworden. In de gemeente Sint Jansteen heeft deze gebeurtenis diepe ontsteltenis gewekt. harding en de Signaalafdeling van Achilles verschillende rondwandelin gen door de Souburgse straten. Za terdagavond na afloop zal de sport week door burgemeester Stemerding worden gesloten. Voor de winnaars zijn medailles be schikbaar gesteld en iedere deelne mende vereniging krijgt een herinne ringswimpel in de Souburgse kleuren. Wanneer deze voor Souburg unieke sportgebeurtenis begunstigd mocht worden door mooi weer, zullen zeer zeker veel sportliefhebbers van het rijk gevarieerde programma komen genieten. Om de sportweek luister bij te zetten, zou het organiserend comité het zeer op prijs stellen, als de Sou burgers op de desbetreffende avonden de vlag uitsteken. Een alles over treffende Zomer- aanbieding Een ongelooflijke collectie nieuwe modieuze modellent alle van de bekende Esderskwaliteit en pas vorm. Voor jongen oud, voor „elck tcal wils" envoor ongekend lage prijzen ZOMERJAPONNEN Icaloenen poplin, lavable, bedrukte dupion enz. vanaf 9.75 ZOMERMANTELS zuiver wollen stof vanaf 29.75 TOPPERS zuiver wol, in fantasie-dessins vanaf 19.75 REGENMANTELS Egyptisch katoen, geheel dubbel vanaf 39.75 MEISJESMANTELS zuiver wol in zeer aparte modellen leeftijd 6 jaar vanaf 28.00 MEISJESJURKEN bedrukte katoen, alleraardigste model len, leeftijd 6 jaar vanaf 4.95 LANGE NOORDSTR.10-12 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2