PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verbonden troepen veroverden belangrijk bevoorradingscentrum Het Argentijns Volkslied in Vlissingen gezongen 0£ BILT „Amerika thans pereed voor de stnjd" Britse onderhandelaars naar Teheran vertrokken Vandaag Sowjet-nota voor Amerika 15.000 DETECTIVES OP ZOEK NAAR MACLEAN EN BURGESS 4MSTFRDAMS PYROMAAN LEGDE VOLLEDIGE BEKENTENIS AF Crisis in stichting „Door de eeuwen trouw" 194e Jaargang - No. 13f Dagblad uitgave van de flxmt Provinciale Zeeuwse Courant. Directlo F van de Velde en F. B den Boei AdJ W de Pag ter Hooldred G BalllnUJn PI verv.; W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 Ct per week I 4iJ p lm fr p p. f i80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag II juni 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 Ct. 0«I mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine ad verten ties (max. 8 regels i van 1—5 regels t L— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr 359300 PJS.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 58—€0, tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 ol 2160) M'burg Londcnse Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 22281; Oostburg Pr MauritsStr. 12, tel. 102; Tcrneuzen BrouwcriJi.tr. 2; ZlcrlWree: N. Bogerdstr. C 160. tel. M OPMARS IN MIDDEN-KOREA Zware gevechten in gebied van Tsjorwon en Roemhwa Verbonden troepen hebben het afgelopen weekeinde het belangrijke Noordelijke bevoorradingscentrum om Tsjorwon en Koemhwa in Midden* Korea veroverd. Tevoren was Tsjorwon door de artillerie zwaar bestookt. Ondanks zware tegenstand werd de ene stelling na de andere genomen. Elders aan de fronten ondervond het achtste leger zware tegenstand en werden slechts geringe vorderingen gemaakt. Met de verovering van het gebied om Tsjorwon en Koemhwa is de langdurigste slag van de jongste Ko reaanse campagne geëindigd. Aan beide zijden zijn zware verhezen ge leden. Generaal van Fleets mededeling, dat het gebied veroverd was, wekte verrassing op het hoofdkwartier van het achtste leger. Men had vei-wacht, dat de Noordelijken tot het einde toe zouden vechten om hun voornaamste bases in centraal Korea te behouden. Verwacht wordt, dat de Ameri kaanse troepen veel materiaal buit zullen maken. Het gebied is door de Chinezen gebruikt als voornaamste Aldus zegt minister Pace. De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, heeft Taterdag Ir --nraak in Ark? xs ver klaard, dat „de V.S. gereed "zijn voor de strijd, indien de Sowjet-Unic een totale oorlog wenst." Hij voegde hier aan toe: „Dit kan wellicht een van de factoren zijn, die haar zal doen inzien, dat een oorlog vergeefs Is." Pace hield zijn toespraak ter ge legenheid van een promotieplechtig heid in de universiteit van Arkan sas. Over de Amerikaanse strijdkrach ten zei de minister, dat het leger in overeenstemming met de plannen voor dit belastingjaar thans 1.500.000 man omvat. Ook de vloot en de luchtmacht zijn uitgebreid.De vloot telt thans 1044 schepen. De lucht macht omvat ongeveer 87 groepen. Men verwacht, dat dit aantal in de herfst van 1952 tot 95 groepen zal zijn toegenomen. Op het gebied van geleide projec tielen en het tactische gebruik van atoomwapeenen had men snelle vor deringen gemaakt, aldus Pace in zijn toespraak voor de universiteit van Arkansas. Protest tegen radio-propaganda. Twee der vier directeuren van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij, die de toekomst der maatschappij met de Perzische autoriteiten zullen be spreken, zijn Zondag per vliegtuig uit Londen naar Teheran vertrokken De twee andere, die van deze missie deel uitmaken, vertrekken vandaag. Zaterdag heeft de Britse ambas sadeur, sir Francis Shepherd, een bezoek aan de Perzische premier Mos- sadeq gebracht teneinde te proteste ren tegen de felle anti-Britse radio- propaganda. De ambassadeur had zich beklaagd over uitlatingen, als „uitzuigers", die vooraanstaande politici en commen tators in radio-toespraken hadden gebezigd. Mossadeq verzocht de ambassa deur hem de lijst van deze toespra ken te verstrekken. Volgens de „Baltimore Sun" heeft de Amerikaanse ambassadeur te Te heran. Henry F. Grady, van zijn Brit se collega te verstaan gekregen, dat zijn pogingen om de partijen in het oliegeschil tot elkaar te brengen, de Britten in een moeilijke positie had den gebracht. Speciaal zou Grady kwalijk genomen worden dat hij ge suggereerd had de onderhandelingen te vergemakkelijken door de Perzi sche regering voorschotten te ver lenen om haar door de financiële moeilijkheden heen te helpen. De Rotterdamse hoofdagent van po litie, C. P., die een garagehouder een ge broken neusbeen sloeg, werd thans tot een gevangenisstraf van een week ver- oordeeld. ...is het vijf jaar geleden, dat met een meerderheid van 2.000.000 stemmen de Italiaan- je republiek werd gesticht; ..is het 100 jaar geleden, dat de Engelse romanschrijfster Mary A. Humphrey Ward, vooral bekend door haar roman „Robert Elsmere", te Hobart (Tasmanië) werd geboren. bevoorradingsbasis en als spring plank voor hun lente-offensief. Van Fleet beheerst thans het gehele cen trale front en zal de Noordelijken vermoedelijk kunnen dwingen nog 30 km. terug te trekken. Uit de bekendmaking van Zondag avond blijkt niet, dat de geallieerden ook de steden Koemhwa en Tsjorwon hebben veroverd. Er wordt slechts van de omgeving gesproken. Zaterdag is het verhoor van mi nister Acheson voor de Senaatscom missie van onderzoek geëindigd. De Republikeinse senator Harry Cain stelde Acheson de vraag: „Zoli de minister willen uiteen zetten waarom hij de vijand toestaat in het centrum van zijn gebied er een be voorradingscentrum op na te houden dat volstrekt niet door geallieerde vliegtuigen mag worden gebombar deerd?" (Cain bedoekte Rasjin of Nedjin, het nabij de Russische grens gelegen eindpunt van de Noord-Ko- reaanse spoorweg). Minister Acheson: „In Augustus vorig jaar is Rasjin door vliegtuigen der verbondenen gebombardeerd. Dit is nadien niet meer geschied, daar deze plaats slechts 27 kilometer van de Russische grens is gelegen en het gevaar zeer groot was dat herhaalde bombardementen hef betrekken van Russische strijdkrachten in de ge vechten zouden veroorzaken. De waarnemende minister van bui tenlandse zaken der Sowjet-ÏJnie, Va- lery Zorin, heeft de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, op het ministerie ontboden en hem een nota overhandigd. De inhoud van de nota is te Moskou niet bekend ge maakt. Te Londen wordt aangenomen, dat de nota over een vredesverdrag met Japan gaat. Afschriften van de nota zijn ge zonden aan Engeland, Frankrijk en China. Taft: De Russen hebben veel plezier.... „De Amerikaanse regering wil in Korea een vrede sluiten, die zou bete kenen dat de 140.000 soldaten der ver bondenen voor niets zijn gevallen en dat de milliarden dollars, voor de oor logvoering in Korea, zijn weggesme ten", aldus verklaarde de republi keinse senator Robert Taft in een Zaterdagavond te Milwaukee in Wis consin gehouden toespraak. Taft, die leider is van de republi keinse Senaatscommissie, viel in zijn toespraak de buitenlandse politiek van president Truman fel aan. Hij zeide o.a.: „De Russen moeten inwen dig wel groot plezier hebben. Zij zijn erin geslaagd de Amerikanen in een kostbare oorlog te verwikkelen, waar van het einde nog niet in zicht is en wij weigeren in deze krijg de vijand een beslissende slag toe te brengen'. HET BLIJFT NOG GISSEN Een der telegrammen was afkomstig uit Rome. Vijftienduizen detectives in West Europa van Sicilië tot Stockholm, hou den zich bezig met de opsporing van de twee Engelse diplomaten Mac- Lean en Burgess, die sinds 25 Mei vermist worden. De geheimzinnige verdwijning heeft in Londen en Washington de groot ste opschudding verwekt sinds de zaak-Fuchs. Onder sensationele achtko- loms koppen wijden de Engelsen en Amerikaanse bladen hele pagina's aan gissingen, analyses en mogelijke gevolgen van het mysterie. kind verwacht, is de wanhoop nabij. Zij heeft niets meer van haar man fehoord sinds hij twee weken gele en opgewekt en wel vertrok voor 't bootreisje met Burgess. Zijn moeder, Lady MacLean, die in Londen evenals de "moeder van Bur gess een telegram uit Parjjs ontving, zeggende dat haar zoon gezond en wel was, is nog vrij optimistisch. „Misschien hebben de jongens wat extra verlof genomen en amuseren ze zich in Parijs", zegt ze. Maar Londense diplomatieke krin- §en en Scotland Yard denken er an- ers over. Een functionaris van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken Hoewel te Rome geen enkel radiote legram is gevonden van Burgess aan zijn moeder (met het nazoeken van de gewone telegrammen is men nog bezig), heeft de perschef van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken, William Ridsdale, bevestigd, dat Burgess Donderdag uit Rome een telegram naar zijn moeder heeft gezonden. De Engelse minister van buiten landse zaken, Morrison, zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring af leggen. Op desbetreffende vragen van journalisten heeft Ridsdale de verklaringen van het ministerie her haald, dat geen geheime documenten van welke aard ook worden vermist. MacLean had toegang tot officiële stukken van verschillende aard doch niet tot stukken, die bijvoorbeeld met een nieuwe atoombom konden te maken hebben. De Franse politie bewaart het stilzwijgen, doch men gelooft in Frankrijk algemeen, dat de beide mannen het land hebben verlaten. Poolse en Tsjechoslowaakse lucht vaartfunctionarissen hebben ver klaard niet bevoegd te zijn passa giers te onderzoeken of inlichtingen over hen te verstrekken aan iemand anders dan aan de politie. GOEDE VRIENDEN Onze Londense correspondent tele foneerde nog: MacLean en Burgess kenden elkaar sinds de tijd, dat zij beide in Washington gestationneerd waren en toen Burgess drie weken geleden in Londen terugkwam, nam MacLean hem mee naar zijn West End clubs en gingen zij vrijwel dage lijks samen uit. Wat MacLean's politieke overtui gingen betreft, is het bekend, dat hij ten tijde van de Spaanse burgeroor log sterk met de republikeinen sym- f athiseerde en in Londen zijn vrije ijd doorbracht met een groep zeer links georiënteerde intellectuelen. Maar volgens een zegsman van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken was dit slechts een tijdelijke bevlieging van hem, en was Maclean de laatste jaren zelfs zeer rechts ge oriënteerd geweest, met een kenne lijk conservatieve inslag. Maclean, die getrouwd is met een Amerikaanse, en twee zoontjes heeft van 7 en 5 jaar, woonde met zijn ge zin in een grote villa buiten Londen, nabij Westerham in Kent. Hij had het huis, met een enorme tuin, pas ze ven maanden geleden gekocht, voor zevenduizend ponu 70.000), Zijn auto, een groene Humber Snipe, staat in de garage. Er omheen was kapot speelgoed, dat hij na zijn week-end reis zou repareren. Zijn beide zoon tjes hebben momenteel de mazelen. Zijn hevig verontruste vrouw Melin- da, die over enkele dagen haar derde Trots op hun zojuist verworven Maple Leaf vleugels staan deze Neder landse piloten, die in het raam van de organisatie van het Noord Atlan tisch Pact in Canada een opleiding tot vlieger hebben gekregen, voor een Harvard trainingsvliegtuig met de Nederlandse vlag op de luehtbasis Cen tralis voor hun vertrek naar Nederland. Nog 130.000 baantjes open in Australië. Zondagmorgen Is voor de 63ste keef »en K.L.M.-vlieg tuig met emigranten naar Australië vertrokken. De Aus- •gtulg met emigranten vertrokken. De Aus tralische ambassadeur in ons land. Alfred Sterling, was b|j dit vertrek aanwezig. In een toespraak zeide hij. dat de misschien nog heersende indruk, dat Australië In hoofdzaak plattelands bevolking nodig heeft, onjuist is. Inderdaad ziin er op het platte land nog steeds vele mensen nodig, maar in de bouwvakken en staal industrie komt men eveneens dui zenden handen te kort Op het moment zijn er volgens de officiële cijfers nog 130.000 functies open in Australië. Men mag veilig aannemen, dat het officieuze cflfer nog 50.000 hoger ligt. Sprekende over het taalprobleem zeide de heer Stirling, dat geen Ne derlander zal worden afgewezen om dat hij de Engelse taal niet spreekt, wat overigens niet zeggen wil. dat men enige kennis van het Engels niet zeer op prjjs stelt. Sla-optocht. De Luikse tuinders hebben met een sla-optocht geprotesteerd tegen de invoer van goedkope Nederlandse sla. De tuinders, die niet tegen de lage Nederlandse slanrijzen kunnen con curreren cn Vrijdag op de veiling bleven zitten, vormden een optocht en trokken met hun wagens, hoog opge laden met sla,door de stad bij wijze van protest. noemde de juistheid van het bericht van radio Hamburg, dat het tweetal volgens radio Boekarest te Praag is aangekomen, zeer twijfelachtig. Onderzoek naar „China- lobby" In Ver. Staten. President Truman heeft alle Ame rikaanse regeringsinstanties opgedra gen haar medewerking te verlenen bij een eventueel onderzoek door het con- fres naar de juistheid van geruchten at er pogingen worden aangewend het Congres en de regering onder druk te beïnvloeden ten gunste van meer hulpverlening aan Tsjang Kai Sjek. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, aan de senaatscommissie voor de strQdkrachten en dc buiten landse betrekkingen meegedeeld. Het ministerie heeft tal van inlichtingen jekregen, die. indien zij juist blijken, bewijzen, dat het optreden van een pro-Chinese groep gedeeltelijk niet in overeenstemming is met de wet. (De pro-Chinese groep wordt in de regel met .China-lobby aangeduid). Kamercommissie acht verhoginq boetemaxima juist De vaste commissie voor privaat- in strafrecht uit de Tweede Kamer kan zich geheel verenigen met het wetsontwerp tot herziening van de boetemaxima, nu het loon- en prijsni veau gestegen is. Een verhoging van 100% komt de commissie juist voor. Dit blijkt uit het voorlopig verslag. Grote centrale in Saksen zou opgeblazen zijn. Naar het anti-communistische Westberlijnse blad „Telegraf" meldt, is de centrale te Ober-Oderwitz bij Loebau in Saksen (Oost-Duitsland Dinsdagnacht door een explosie vol komen verwoest. Over het aantal doden en gewon den zouden nog geen juiste cijfers bekend zijn. Het blad spreekt van de „groot ste sabotagedaad", die tot dusver in Oost-Duitsland is gepleegd. Talrijke huizen in de wtfde omtrek zouden beschadigd of verwoest zijn. De aan slag zou een aantal omvangrijke plannen in het kader van het vijf jarenplan voor de energievoorziening van Oost-Duitsland op losse schroe ven hebben gezet. GEVAL VOOR EEN PSYCHIATER Oude processen-verbaal werden hem noodlottig. De 33-jarige Amsterdamse keli- nor T. /an M., die# Vrijdag opnieuw als verdacht van brandstichting werd gearresteerd, heeft thans een volle dige bekentenis afgelegd. De man. die aeht maanden in voorlopige hechte nis had doorgebracht werd ruim een week geledpn door de rechtbank wegens gebrek aan bewjjs vrijge sproken. Hij wees steeds alle be schuldigingen van de hand. De tweede .arrestatie liield- ver band met een brandje, dat Woens dagavond in een Amsterdams hotal woedde en te wijten was aan onvoor zichtigheid van een van de hotelgas ten. Bij het onderzoek van de politie kwamen oude processen-verbaal uit 1949 te voorschijn, toen in hetzelfde hotel op drie plaatsen tegelijk brand was uitgebroken. Voor de politie stond het indertijd vast. dat deze brandjes waren ge sticht door een van de hotelgasten, die zich onder een valse naam had laten inschrijven. Zijn signalement, dat toen werd opgegeven, bleek vol ledig overeen te stemmen met dat van de kellner. Zowel de voornaam als de geboortedatum klopte. Na zijn arrestatie werd de pyromaan geconfronteerd met de hotelhouder, die hem positief herkende. Uren besteedde de recherche aan Wassen met benzine blijft gevaarlijk. Vrijdagavond waste een vrouw in haar woning te Amsterdam een japon in een teil benzine. Door onvoorzich tigheid ontstond een ontploffing brand. Het brandje was spoedig ge blust, de vrouw moest echter met ernstige brandwonden in een zieken huis worden opgenomen. SCHELDE LEVERDE KEURIG WERK Bij de overdracht van de Maipu Is wel ooit eerder dan Zaterdag het Argentijnse volkslied in Vlissingen uit xolie borst gezongen? Wjj menen van niet. Maar Zaterdag geschiedde het dan toch, toen de Maipü aan de Argentijnen werd overgedragen en officieren en bemanning, aangetreden op het vlaggedek, het plechtig zon gen toen de Argentijnse vlag gehesen werd. Het was een treffend moment, dat aan deze overdracht een bijzonder karakter gaf. Van Argentijnse zijde waren hier bij tegenwoordig de heren Antonio Valenzuela, gevolmachtigd minister van Argentinië, Jose Bares, verte genwoordiger van de Argentijnse mi nister van transport, Julio N. Argentinië, i Argenti- Pere- da, consul generaal van A. Bettin Rela, consul van nië te Rotterdam en Juan Marquez, kapitein van de Maipü. Van Neder landse zijde werd de plechtigheid bijgewoond door de wnd. Commissa ris der Koningin in Zeeland, mr. A. J. van der Weel, de griffier der Sta ten, mr. J. M. Pilaar, de burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff en de heren A. Smit en J. W. Hupkes, di recteuren der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" en delegaties van het Schel- depersoneel. DE OVERDRACHT. De heer Smit riep de aanwezigen in het Spaans een welkom toe en zei de. dat nu dit nieuwe kind van „De Schelde" ter wereld is gebracht, al len met vreugde vervuld zijn. Spr. wenste de republiek Argentinië ge luk met deze jonggeborene en gaf ui ting aan de hoop, dat de Maipü een voorspoedig bestaan zal leiden. De Argentijnse regering wenst, dat haar nieuwe burgers snel en comfor tabel naar hun tweede vaderland worden gebracht. Deze gedachte heeft bij de constructie voorgezeten. Het schip kreeg alle mogelijke com fort en zijn instrumenten zjjn de mo dernste ter wereld. De sterke moto ren geven het een hoge snelheid. Spr. dankte de Argentijnen voor hun prettige samenwerking ge< de de bouw en sprak woorden eduren- van lof tot de ondernemers en het gehele personeel van „De Schelde". Nu het schip voltooid is en het rood wit en blauw vervangen wordt door het Ar gentijnse blauw en wit wenste spr. de Maipü, zijn bemanning en de Argen tijnse regering toe, dat deze nieuwe aanwinst der Argentijnse vloot voor spoedig de wereldzeeën zal bevaren. ARGENTIJNSE GELUKWENS. De vertegenwoordiger van de Ar gentijnse minister van transport. Jo se Bares, beantwoordde deze Spaanse toespraak in het Engels en aanvaar de de Maipü met dank aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor alle aan dit schip bestede zorgen. Hg wenste de kapitein en de bemanning geluk met zulk een fraai vaartuig, gewaagde van de goede betrekkingen tussen Ar gentinië en Nederland en sprak woor den van hulde jegens H.M. de Konin gin en Prins Bernhard. Terwijl het Wilhelmus werd ge speeld, werd hierna de Nederlandse driekleur ingehaald. Ook de Schelde- vlag ging neer. Toen de Argentijnse vlag gehesen werd en het volkslied werd gespeeld, werd dit, zoals gezegd, door de ge hele bemanning uit volle borst me de gezongen. Maandag zal de Maipü Vlissingen verlaten om na een kort verbltff te Amsterdam in Hamburg de eerste emigranten te halen. de verhoren van de kellner. die een overstelpende hoeveelheid bewijsma teriaal tegen zich had opgestapeld. Ook nu ontkende hij eerst weer hardnekkig, maar tenslotte gaf hij niet alleen de brandstichtingen in het hotel toe. doch ook de gehele reeks van brandstichtingen In auto's en vaartuigen. De kellner liet de politie over zjjn motieven in het duister tasten. Wel beweerde hjj gejaagd te zijn door huiselijke omstandigheden. Na zijn bekentenis zei hij tot de commissaris van politie zelf niet te kunnen be grijpen. hoe hij tot zijn daden ia ge komen. Enige medewerkers zijn gearresteerd. De Stichting ..Door de Eeuwen Trouw" en het bureau van de „Repu bliek Zuid-Molukken" zijn in een ern stige crisis geraakt. Begin Mei zijn in België enige medewerkers gearres teerd, die in samenwerking met de ex-K.N.I.L kapitein Westerling ge werkt hebben aan illegale plannen. Een der gearresteerden is een zekere Zweers. een Belgische oud-S.S.-er. die in België reeds bjj verstek ter dood veroordeeld werd. Zweers was een van de voornaamste organisatoren van de Ambonese hulpactie. Volgens „Trouw" is hij op verzoek van de Bel gische autoriteiten inmiddels op vrije voeten gesteld en bevindt hu zich thans in Perzië in dienst van de Se cret Service. Het gevolg van de gang van zaken is, dat de Stichting thans een tekort heeft van dertig a veertigduizend gulden, terwijl het bureau Zuid-Mo- ïukken een bedrag van 357.000 heeft verbruikt. De voorzitter van de Stichting „Door de eeuwen trouw" verzocht net vol gende mede te delen: Naar aanleiding van publicaties in zake het beleid van het dagelijks be stuur van de stichting „Door de Eeu wen trouw" ligt het in het voornemen der stichting om op Zaterdag 16 Juni a.s. te Utrecht alle afdelingen van de stichting bijeen te roepen. Vertegenwoordigers van de pers zul len in de gelegenheid worden gesteld bovenbedoelde vergadering bij te wo nen. Stakingen in Soerabaja. De stakende arbeiders bij de druk kerij van Kolff en Co. te Djakarta, hebben Zaterdag met spandoeken en rode vlaggen voor de gebouwen van de drukkerij gedemonstreerd. De correspondent van Aneta te Soerabaja meldt, dat rode vlaggen wapperden op de bioscopen van Soe rabaja, ten teken dat daar gestaakt wordt. De arbeiders op de textiel fabrieken en drukkerijen In Soeraba ja hebben het werk hervat. De cor respondent van Aneta meldt voorts uit Soerabaja, dat bij de vQf weeg- schaalfabrieken de staking voort duurt en dat er thans moeilijkheden dreigen met de arbeiders van Heine- kens brouwerij en de British Ameri can Tobacco Cy. VOORSPELT: MINDER WIND Zwakke tot matige wind. hoofdza kelijk tussen West en Noord. Veran derlijke bewolking met slechts hier en daar een enkele bui. Iets warmer dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1