PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Perzen geven de strijd niet op De Nijtengo VIII enkele weken start over BILT Deze week SOBERE PLECHTIGHEDEN BIJ TROONSWISSFI ING IN BELGIE DE VOORSPEL!: 194e Jaargang-No. 158 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en T. B. den Boer AdJ W de Pagier Hoofdred G Balilntfln PI verv.j W. Leertouwer en H. A Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 Ct per week t 4.55 p. kw fr p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 Juli 1951 ADVERTENTIEPRIJS ct per mm Minimum p. advertentie 3.— mg, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1-8 regels f L— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. VUsslngen Walstr 58—60- tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M"burg Londenee Kaal 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. teL 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Mauri tsstr 12. tel. 102; Terneuzen BrouwerJJitr. 2; Zlerlkr.ee: .'1. Ccrr.vi-'.r Cl".' t«i „HET HOF HEEFT VOOR ONS AFGEDAAN...» Anglo-Iranian van spionnage-diensten beschuldigd De Perzische minister-president, Mossadeq, heeft de beslissing van het Haagse Internationale Gerechtshof verworpen. HU verklaarde: „wjj gaan voort met de nationalisatie. Het Hof to Den Haag heeft aanbevelingen ge daan, precies zoals de Britten hebben verzocht. Het is jammer, dat mach tige landen internationale organisaties kunnen gebruiken om hun wil aan kleine zwakke landen op te leggen". Inmiddels wacht men nog op een officiële verklaring van het Perzische kabinet, welke Vrydag zou opgesteld, maar pas Zaterdag gepubliceerd zou worden in verband met de Mohammedaanse feestdag ter gelegenheid van het einde van de Vastenmaand. Te Teheran verwachtte men, dat Perzië het ge schil voor de Ver. Naties zal brengen. In Londen is bekend gemaakt, dat de Engelse regering terstond stappen by de Perzen wil ondernemen om te komen tot de oprichting van een Raad van Toezicht voor de olie-industrie, als voorgesteld door het Internationaal Gerechtshof. Engeland aanvaardt de aanbevelingen van het Hof als een „redelUke basis, waarop de twee partijen tot elkander kunnen komen". Het Britse kabinet kwam Vrijdagmiddag in spoedzitting bijeen. Dr. Ali Chaeygan, lid van het Per zische parlement en lid van de ge mengde oliecommissie, welke de su pervisie heeft over de nationalisatie van de olie-industrie, zal zijn rege ring adviseren het Internationaal Ge rechtshof niet meer te erkennen. Ook al zou het Hof later vaststellen, dat het geen jurisdictie heeft in de zaak van het Perzisch oliegeschil, is het zijn persoonlijke mening dat het In ternationaal Gerechtshof voor Perzië heeft afgedaan. Hij deelde dit in Den Haag mede in een door hem in aan wezigheid van de Perzische gezant ge geven persconferentie. Het was zijn Er zullen mensen zijn, die precies haarfijn kunnen uitleggen waarom premier Mossadeq van Perzië doet zoals hij doet en die zijn diepste in nerlijke roerselen volkomen zeggen te begrijpen. Wij voor ons moeten echter erkennen, dat we niet veel snappen van die man. Hij heeft geld nodig, want zrjn ambtenaren schreeu wen om uitbetaling van het achter stallige loon. Zelf kunnen de Perzen de olie-industrie, die toch altijd nog een aardige som voor de Perzische schatkist oplevert niet op gang hou den. Wanneer de buitenlanders ver trekken z\jn de Perzen er dus slech ter aan toe dan ooit te voren. En toch houdt die man, zittende in zijn bed en van de ene zenuwinstorting rollende in de ander, het been stijf tegenover de Engelsen. Hij riskeert de stopzetting van het oliebedrijf, hij riskeert nog groter armoede voor de Perzische bevolking dan waarin zij thans reeds leeft, hij riskeert in feite een chaos in zijn land. Bovendien speelt hij de commu nisten in de kaart, die hem als grondgrootbezitter toch maar een kwaad hart toedragen. Mossadeq moet dat alles weten en toch gaat hij voort. Daarom dringt de vraag zich op: overschat die man zichzelf? Wij snappen niet veel van Mossadeq, het is dus mogelijk, dat we ons vergissen, toch zou het ons niet verbazen als een van zijn vol gende zenuwcrisissen samenviel met het doorbreker van een beter begrip bij de heer Mossadeq voor de wer kelijke positie van Perzië en dus met concessie's aan de Engelsen. Iets meer hebben we begrepen van het debat in de Tweede Kamer over de nieuvs lasten die het Ne derlandse -olk zal moeten opbrengen. Zoveel is duidelijk, dat er wel klei ne concessies zijn gedaan door mi nister Lieftinck en dat hij enige soe pelheid wil betrachten, maar het geld uit de platte beurzen van het 'ederlandse volk zal er moeten ko men. Intussen zijn de Kamerdebatten uitgesteld tot de volgende week en bestuderen de belastingdeskundigen naarstig de nieuwe voorstellen. Ze zullen het wel uitzoeken voor de duizenden Nederlanders, die nauwe lijks de puzzle's van hun aanslag biljetten voer de inkomstenbelasting weten op te lossen En die duizer den zullen wel weer betalen. Een vleugje van opt; ïisme werd deze week veroorzaakt door de be richten over vrede in Korea. Ridg- way gaat praten met de generaals van de Noord-Koreanen. Wordt de strijd met de wapenen gestaakt, dan komt daarna het politieke Korea- probleem aan de orde. Hoe dat op gelost moet worden weet voor het ogenblik niemand. We zullen dat probleem dan maar bijschrijven op de lange lijst van moeilijke politieke problemen in Azië Want, dat het In Siam na de jong ste mislukte staatsgreep alles peis en vree is, gelooft niemand. En dat Indonesië voortholt naar een nieuwe regeringscrisis met op de achtergrond een communistische dreiging, weet iedereen. De Franse moeilijkheden in Indo- China duren onverminderd voort en het moge dan rustig zijn In India, de daar heersende hongersnood, die niet tijdig door regeringsmaatregelen werd opgevangen, is zeker geen be wijs voor doortastend en krachtig optreden van de Indiase regering. De verwarring en de misère tn Azië zijn groot. Zo groot, dat we bi deze Juli-dagen nu half Europa en half Amerika met vacantie- en reisplannen rondloopt, maar beter voor enkele weken de houding van vogel Struis kunnen aannemen en gedachtig aan het liedje: „Ga mee op reis, de hemel is weer blauw, de zon schijnt ook voor jou"... de hek senketel...... de heksenketel laten! Men moet tenslotte ook tijd durven nemen om eens even uit te blazen! Ad. Int. memng, dat ook het Perzische volk er zo over denkt. Dr. Chaeygan zeide zijn mening over de partijdigheid van het Hof te baseren op de zeer uit zonderlijk vlugge wijze, waarop het Hof de zaak had behandeld, ook al was er maar een partij verschenen. SPIONNAGE? Dr. Chaeygan merkte op, dat er door de Amerikaanse en Europese bla den altijd over deze zaak wordt ge schreven als zou 'Öe Anglo-Iranian- Oliemaatschappij alleen een commer ciële en economische rol vervullen Zij speelt volgens hem ook een eerste rol in de politiek en interventieeert in Iraanse aangelegenheden. De maat schappij zou een inlichtingenbureau hebben, dat volgens hem aan spion- nage deed. Toen Iran bij wet de organisatie, die zich op politiek terrein bewoog, liet opheffen, liet men de documenten verdwijnen. Dr. Chaeygan heeft een telegram uit Iran ontvangen, waarin wordt me degedeeld, dat een dezer documenten hem zal worden toegestuurd. Daarin zou het hoofd van het inlichtingenbu reau, Stockill, aan rar. Chisholm van de oliemaatschappij in Londen heb ben medegedeeld, dat hij alle docu menten die gevaarlijk waren, heeft verbrand en andere naar een veiliger plaats heeft overgebracht. Bij ont vangst zal het telegram in Den Haag openbaar gemaakt worden. De Perzische gezant in ons land, de heer Hoessein Navab, kon niet zeggen of zijn regering of hijzelf de mening van dr. Chaeygan onderschrijven. DRAKE OPTIMISTISCH. Eric Drake, algemeen bedrijfsleider van de „Anglo Iranian" in Choezistan, die weer in Basra is aangekomen, heeft verklaard: „Ik ben absoluut op- Meine Pot uitgeweken naar Frankrijk? Meine Pot, de vroegere ambtenaar van het Nederlandse consulaat te Antwerpen, die Woensdag door de rechtbank aldaar voorwaardelijk werd veroordeeld wegens vervalsing van paspoorten, is Donderdagavond op vrije voeten gesteld. De vreemde lingenpolitie heeft hem evenwel geen vergunning gegeven om nog in Bel gië te verblijven en men neemt aan, dat hij inmiddels naar Frankrijk is uitgeweken. Meine Pot had in het consulaat negen paspoorten ont vreemd teneinde daarmee de door Westerling op Ambon voorgenomen actie van dienst te zijn. timistisch omtrent een uiteindelijke regeling". Een woordvoerder van de Britse ambassade te Teheran, verklaarde, dat evacuatie van de Britse staf uit de Perzische olievelden onvermijdelijk zou zijn wanneer Perzië de aanbeve lingen van het Internationaal Ge rechtshof zou verwerpen. Evacuatie zou dan uitgevoerd worden om rede nen van humaniteit, omdat het niet humaan zou zijn de technici de hitte van de streek aan de Perzische Golf te laten verduren zonder dat zij er werk te doen hadden. Te Abadan werd door de politie een huis omsingeld, waarin zich twee functionarissen van de Anglo-Iranian bevonden. Later werd hun echter me degedeeld, dat zij toch vrij konden in- en uitgaan. OVEREENKOMST MET ISRAëL? Naar van welingelichte zijde ver luidt, zouden tussen de Anglo-Iranian en de Israëlische regering onderhan delingen geopend zijn met het doel de productie van de olieraffinaderijen te Haifa op te voeren- Er zou binnen kort een overeenkomst getekend wor den. Amerikaans millionnair gevangen genomen De millionair Frederick Vanderbilt Field, die linkse sympathieën heeft, is gevangen genomen op grond van „minachting van het hof', daar hij weigerde te zeggen, wie 80.000 dollar borgstelling heeft gestort voor de vier voortvluchtige Amerikaanse communistische leiders. Morgen begint conferentie van Kaesong V.N.-delegatie reist per helicoptère De voorbereidingen en laatste voor besprekingen voor de conferentie van Kaesong. welke Zondag begint en. naar de wereld vurig hoopt, een be langrijke fase zal zijn op dc weg naar het herstel van de vrede in Korea, zijn in volle gang. De laatste bespre kingen gaan vooral over de vraag op welke wijze de wederzijdse delegaties zich naar Kaesong zullen begeven- Generaal Ridgway heeft er voor de V.N.-delegatie aan vastgehouden, dat deze'per hefschroefvliegtuig zal rei zen. hoewel de Noordelijken hem lie ten weten, dat zij de weg veiliger acht ten. De communisten zelf komen dan ook met 'n convooi van vijf jeeps en vijf vrachtauto's, dat vanmorgen vroeg reeds uit Pjongjang zou vertrekken. Generaal Ridgway heeft vrije dool tocht gegarandeerd en voorts medege deeld, dat een gebied rondom Kaesong met een straal van 8 Km., na aan komst van de Noordelijke delegatie als neutrale zóne zal worden be schouwd. Persvertegenwoordigers zullen tij dens de besprekingen niet in Kaesong aanwezig mogen zijn, maar de wereld zal door officiële communiqué's en mededelingen op de hoogte worden gehouden. Te Seoel staat een complete mobie le keuken gereed voor gebruik bij de aanstaande onderhandelingen te Kae song. De keuken kan tweehonderd maaltijden in eens verzorgen. Naar aanleiding van het gereedmaken van deze mobiele keuken, vraagt men zich af, of de „vredostrein" van ze ventien wagons, die in het station van Seoel gereed gehouden werd, mis schien niet voor de conferentie te Kaesong gebruikt zal worden. SNELHEID 2145 K.M. PER UUR Dit is de Douglas „Skyrocket", een experimenteel supersonisch vliegtuig der Amerikaanse marine, dat b|j een proefvlucht een snelheid van 2145 km. per uur heeft bereikt. De „Skyrocket" werd door een B-29 op een hoogte van ruim 11 kilome ter „gelanceerd" en steeg met straalmotor en „ram-jet" tot een hoogte van 23 kilometer. Passar Malem in Goese Schuttershof Engels militair muziekcorps zal concerteren Over enkele weken van 9 tot en met 18 Augustus zal Goes weer bijzonder in het centrum van de belangstelling worden geplaatst. De orga nisatoren van de langzamerhand befaamd geworden Ngtengo-tentoonstel- ling hebben het aangedurfd wederom een dergelijke expositie te houden. Hoewel de belangstelling uit het zakenleven iets minder groot is dan vori ge malen hetgeen begrijpelijk is in deze onzekere tijd zijn toch reeds inschrijvingen voor 40 stands tot een totaal oppervlakte van plm. 800 312 binnengekomen. De twee Schuttershofzalen alsmede een tent van 11 x 30 m. zyn practisch geheel volgeboekt. Natuurlijk zal het op deze Nijten go VIH weer niet aan de nodige at tracties ontbreken. D een geluk kige samenwerking met het betref fende comité, is ditmaal echter iets bijzonders te genieten, waarmee te vens een wel zeer sympathiek doel wordt gediend. Er was namelijk een comité werkzaam, dat in September een wteedaagse bazar wilde organi seren om de uit Indonesië gerepatri- eerden voor de a.s, winter van war me kleding te voorzien. Besprekin gen werden gevoerd, met als resultaat dat het Nijtengo-comité de gelegen heid heeft geboden deze bazar te doen samenvallen met Nijtengo VTTI. Zo zal het bazar-comité in de tuin een tent mogen plaatsen, waarin ver schillende tropische verzamelingen zullen worden geëxposeerd en o.m het gamelan-orkest en een Indonesi sche danser van het Tropisch Insti tuut te Amsterdam zullen optreden. Bovendien zal achter deze tent een dessa worden opgebouwd en een pas- sar malsem worden ingericht waar de Indonesische gerepatrieerden in hun schilderachtige costuums Indische rgsttafels e.d. tegen betaling na tuurlijk zullen serveren. Ongetwij feld zal een en ander de bijzondere belangstelling van het publiek trek ken, zodat het financiële resultaat van deze winterkleding-actie zeker bevredigend zal zijn. Van diverse zij den zal medewerking worden ver leend teneinde de kosten van het op bouwen en Inrichten van een en an der, zo laag mogelijk houden. ENGELS MILITAIR OKKES1 Op de Nijtengo zelf zullen behalve verschillende industrieën en nandels- zaken o.m. de gemeente Goes, de P.Z.EjM. en de Voedingsraad met Interessante stands exposeren. In de avonduren zullen wederom ver schillende concerten door de plaatse lijke verenigingen en uit omliggende gemeenten worden verzorgd, terwijl als bijzondere muzikale attractie op Maandag 13 Augustus een concert te beluisteren zal zijn van het 34 man sterke Engelse militaire korps van „The Kings' Own Hussars". Dit korps, dat momenteel in de Britse zóne van Duitsland is gestationneerd zal een kort tournee door ons land maken om drie concerten te geven. Dat hierbg ook -loes een bezoek wordt gebracht, mag wel als een bui tengewone eer worden aangemerkt. Na afloop van de tentoonstelling, des avonds om 10 uur, zal weer gele genheid tot dansen bestaan, waarbij op 13 Augustus de muziek door een dansband van het Engelse korps zal worden verzorgd. Het beloven dus weer gezellige da gen te worden, waarop duizenden uit de gehele provincie naar Goes zullen worden getrokken. Gehoopt mag worden dat ook de middenstand met aantrekkelijke etalages e.d. deze gelegenheid niet onbenut zal laten. Door bewaking van Buckingham Palace gedrongen. Vrijdagmorgen heeft de Londen se politie een man gearresteerd, die rondzwierf op de paleisgronden van het Buckingham paleis te Londen, het huis van de Britse Koninklijke familie. Direct na de arrestatie stel de Scotland Yard een onderzoek in. Op het ogenblik verblijven Konin gin Elizabeth en Prinses Margaret in het paleis. Koning George is in Wind sor. Hoe de man door de strenge be waking is geraakt, is nog een raad sel. HISTORISCHE WEEK Politieke partijen willen toch haar stem laten horen. De Belglnche volksvertegenwoordiger» hebben Vrijdag plaats moeten ma ken voor de decorateur», die de zittingszaal van de Kamer een pandend ui terlijk zullen moeten geven voor de eedsaflegging door de jonge Prin» Bou- dewijn als vijfde Koning der Belgen. Bewakers van het parlementsge bouw hebben zojuist reeds hun nieu we uniformen gekregen en schilders zijn bezig de hoge zwarte hekken rond het koninklijk paleis ccn extra beurt te geven. Het sedert vele weken tussen hof. regering en vertegenwoordigers van de partijen gevoerde overleg over de wijze, waarop de troonswisseling in haar werk zal gaan, heeft geleid tot het besluit te trachten de waardig heid van het moment meer door so berheid dan door statievertoon te ac centueren. Zo zal de aankleding van de zaal niet anders zijn dan tydens de plechtigheid, waarmee Prins Bou- dewijn vorig jaar de koninklijke be voegdheden van zijn vader overnam op een moment, waarop de politieke hartstochten rond de kwestie nog maar tenauwernood tot bedaren ge komen waren. Op een gouden, met rood fluweel beklede troon zal Koning BoudewUn, die eerst in September aanstaande de 21-jarige leeftijd bereikt, de grond wettelijke eed afleggen ten aanhore van b|jna vierhonderd In rok gesto ken senatoren en volksvertegenwoor digers. De jonge koning zal waarschijnlijk slechts vergezeld zijn van enkele hoogwaardigheidsbekleders van het hof en niet van leden der Koninklijke familie. Er is ook van afgezien, afgezanten van buitenlandse hoven tot de plech tigheid uit te nodigen. Wel zal de kerkelijke overheid in de persoon van kardinaal van Roey aanwezig zijn. DE AFSTAND Ook de ceremonie van de troons afstand door koning Leopold, die daags tevoren op 16 Juli in het paleis te Brussel zal plaats hebben, zal so ber worden gehouden, passend bij dc gevoelens die de aftredende koning op dit ogenblik moeten bezielen. Senaat en Kamer zullen een af vaardiging sturen, die achtereenvol gens toespraken zal horen van Koning Leopold, van zijn zoon, van de eerste minister Pholien cn van de leiders der drie „tradionele partijen". De partijen hebben nl. ondanks aan vankelijk verzet hun voornemen om hun stem ten paieize te doen horen, doorgezet. Daarbij heeft men het ..gentlemens agreement" gemaakt, dat omstreden politieke punten niet zul len worden aangeroerd, zodat de toe spraken de wens van alle volksdelen r N Canada heeft meer inwoners nodig Canada heeft meer inwoners nodig, in het bijzonder van En gelse en Franse afkomst, om het land te verdedigen en tot ontwikkeling te brengen, aldus heeft de deken van de McGill- universiteit te Montreal. Chy- ril James, op een diner te Lon den verklaard. Een bevolking van veertien millioen zielen is uitermate on voldoende voor de verdediging van het Noordelijke bolwerk der democratie, laat staan voor de beste ontwikkeling van zijn natuurlijke bronnen, aldus Ja mes. In het huidige tempo zal de bevolking van Canada In 1971, wanneer het honderdja rig bestaan van de samenvoe ging van de federale unie van CaDada en Brits Columbia wordt herdacht, niet meer dan 25 millioen zielen tellen, zo voegde h|j er aan toe. Autobus aan één kant geheel opengereten Eén dode en vijf zwaar gewonden. Donderdagnacht Is op de grote weg NijmegenArnhem een autobus op een vrachtauto gereden. Van de twintig inzittenden werd één gedood en v|jf zwaar gewond. Verscheidene anderen liepen lichte verwondingen op. De toestand van één der zwaar gewonden Is zorgwekkend. De inzittenden van de bus waren allen afkomstig uit Vorden. Het ge zelschap maakte een dagtocht naar Valkenburg. De bus reed h|j het pas seren van een tegenligger op een aan de rechterkant geparkeerde truck, die geladen was met ijzeren balken. De autobus reed met de rech terzijde tegen deze balken en werd van voren naar achteren openge scheurd. Verscheidene aan die kant zittende autobuspassagiers werden geraakt De 55-jarige D. Versteege werd op slag gedood. Z|jn echtgenote, die met hem voorin de bus zat, kreeg wonden in het gezicht en een zware hersen schudding. De heer Aalderlnk brak een been. Zijn vrouw beide benen. De heer R. Joh. Meerbeek snijwonden aan het hoofd en een hersenschud ding. De 22-jarige Vissers liep ern stige wonden op aan z|jn hoofd. De Griekse kamer van afgevaardig den heeft met 125 tegen 74 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de regering- Venizelo*. zullen kunnen uitdrukken, zich eens gezind rood dc troon van de nieuwe koning te scharen. Senaat en Kamer zullen Dinsdag middag na de troonsbestijging bijeen komen om de zeer zakelijke kwestie van de civiele lijst van de Koning en van de dotatie aan Koning Leopold af te handelen. Het verluidt dat de ci viele lijst een bedrag van 36 millioen zal aanwijzen. Dc dotatie aan Koning Leopold zal. naar men aanneemt, zes millioen bedragen. De voor België historische weck zal Zaterdag 21 Juli worden gesloten met een plechtig Te Deum in de kathe draal van St. Goedele te Brussel, waarbij de jonge Koning aanwezig zal zijn. Tankwagen met zuur kantelde en liep leeg. Haarlemmers ontsnapten aan groot gevaar. Vrijdagavond merkten voorb|jgan- gers aan het Noorder Buitcnspaarne Haarlem, dat grote roodachtige wolken opstegen van het fabriekster rein van een chemische fabriek. Men dacht dadelijk aan brand, doch later bleek, dat op het fabrieksterrein een merkwaardig ongeluk was gebeurd. Een grote tankwagen, waarmede uit Zuid-Limburg het. zogenaamde mengzuur wordt aangevoerd, dat in de fabriek wordt gebruikt, was door een defect aan de stuurinrichting in een bermsloot gereden en omgekan teld. De enorme tank kantelde ln het weiland cn liep leeg. Het mengzuur verdampte, waarbij zich een enorme rookontwikkeling voordeed. De gunstige wind dreef dc wolken de Waardcpoldcr in en dua niet naar het bebouwde gedeelte van Haarlem, waar de gevolgen anders niet te over zien zouden geweest. Het verdampen de zuur kan b|j de inademing name lijk zeer ernstig lichamelijk letsel ten gevolge hebben. Thans hoopt men, dat het in de Waardepolder grazende vee geen nadelige gevolgen van het zuur zal hebben. Men heeft geprobeerd met kalk de rookontwikkeling te stuiten, doch dit lukte maar gedeeltelijk. KORTE PREDICAT1E VRIJMOEDIGHEID We leven b|j „hef evenwicht der machten"; volgens het recht van de sterkste en dus: ten koste ran veel el lende. De totalitaire Egyptische onder drukking van de Israëlitische slaven doet ons ..modern" aan. Evenals de latere deportaties van Israëlieten naar Babel of de Romeinse bezetting van Judea, De spanning der naties ver zwakt heden ten dage ten gunste ran de internationale formaties en de weerzin der gezamenlijke kleurlin gentegenover het „blankf"(!) zelf bewustzijn schijnt een zware opgave voor heden. Dicht bij huis: de strijd der standen, en die tussen intellect en massa. Bij voortgang worden we een tonig. Maarspannend!er is één gemeenschappelijk verschijnsel in dit alles: de wederkerige trots en wrok. Wie zal er vrij staan i?t deze spanningen? Ongeacht, of het politieke of kerkelijke posities geldtof andere. Wie zal er niet meegezogen worden in al deze partijdigheden In „De Handelingen der Apostelen" (4 13) lezen we: „Toen zij <de be windvoerders) de vrijmoedigheid van Petrus en Johannes bemerkten, en vernamen, dat ze ongeletterde en een voudige mensen waren uit het volk, verwónderden ze zich en ze herken den hen, dat ze met Jezus geweest wa ren". Wanneer volk en intellect, de heren en Jan Boezeroen tegenover elk aar stonden, was het ook toen ver wonderlijk" als er geen trots of wrok aan de dag kwam. Daar waren een paar mensen, die vrij stonden; een zuivere positie tus sen slaafsheid en eigendunk: v r ij- moedigheid! Ze waren met Jezus geweest". Die eeuwig-boeiende gestalte die leven-en-dood is doorschreden en heeft doorleden. Die ranuit Zijn On doorgrondelijke Wereld de menselijke samenleving heeft ontmaskerd: zelf bedrog, allemansondergang. Die te vens: perspectief-zonder-weerga heeft geopend: dit tranendal het voorland van Zijn Opstanding. Wie „in Hem" onze diepten en Gods Hoogte onderkent, die:staat vrij.' Ongeacht: intellect of massa, ambts keten of spa, toga of boezeroen, by Hém is er: vrijmoedigheid; niet b|j ons, tenzij: in Hem! Axel. P. J. Pennings. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUL' R- Geldig tot Zaterdagavond. Veel bewolking maar overwegend droog weer en voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land versprei de opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1