NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN Rundveekeuringen op Walcheren WALCHEREN Kon Dirk Ritz niet meer teilen? Scheveningen moet het er maar mee doen. VER. VAN NED. GEMEENTEN dinsdag 5 juni 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O Door de Provinciale Commissie ter be- vordering van Rijkswege van de veefok kerij in Zeeland werden op Walcheren de volgende keuringen gehouden. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Stier Rinus. Eig: Jac. Francke, 78 pun ten. Stier Arnold. 79 punten, Elg: Sam. Janse. lste kalfskoeien: 1 Clazien, L. J. Boonc, Rltthem 78 p.; 2 Alida, A. v. d. Bosse, Middelburg 78 p. 2de kalfskoeien: 1 Weina, L. J. Boone, Nieuwland, 79 p.; 2 Greta, E. Verlaere, prijs Coöp. Eil. Wal cheren, 77 p.; 3 Jetske, de Visser, 77% p.; 4 Moortje, Jac. Francke, 76 p.; 5 Nel ly, Jac. Francke, 76 p. 3de kalfskoeien: 1 Atleet, L. J. Boone, 80','a p.; 2 Martha 5. L. J. Boone, 80 p.; 3 Nijlander 95, C. Ch. Brakman. 79 p.; 4 Ineke. P. de Visser, 78li p.; 5 Ida, C. A. Polderdijk, 78 p. 4de kalfskoeien: 1 Geertje, L. J. Boone, 81 p.; 2 Marie, id.. 79 p.; 3 Mina, C, A. Polderdijk, 77 p. Oudere koeien: 1 Diewkje 27, L. J. Boone, 82, Prijs Coöp. Melkiabr. 2 Tea, Sam. Janse. 80; 3 Nelly II. C. Ch. Brakman. 80; 4 Bertha, C. A. Polderdijk, 79; 5 Geertje 5. Sam. Janse, 78%; 6 Jet, Jac. Francke, 77; 7 Maatje, ld., 77. Kalfvaarzen: 5 beste kalfvaarzen van L. J. Boone, Ritthem. Aanvoer: 2 stieren, 22 koeien, 5 kalf vaarzen. Kwaliteit goed. KLEVERSKERKE. Stier: Hendrik. Eig.: Krijn Janse, Mid delburg, lste prijs. Stier: Frans, J. H. Janse, Kleverskerke, lste prijsklasse, lste kalfskoeien: 1 Jantje II. C. Dekker. 78; 2 Wietske 135, J. H. Janse, 77; 3 Corry, Gez. Kluijfhout, 77; 4 Renske 26, Kr. Janse. Middelburg, 76li: 5 Emma, W. Corré, 76li; 6 Klara, C. Dekker, 76%. 2de kalfskoeien: 1 Emma, C. Dekker. 77; 2 Rita, Gez. Kluijfhout, 78; 3 Bertha IH. C. Dekker, 78; 4 Marijke, J. H. Janse. 77; 5 Emma, Gez. Kluijfhout, 74; 6 Klazina 9, id., 74. 3de kalfskoeien: I Nylander 92, Kr. Janse, 80. 4de kalfskoeien: 1. Willy, Kr. Janse, 81, prijs Coöp. Eil. Walcheren; 2 Bles, ld., 81; 3 Marie, ld., 78; 4 Bontje, C. Dekker, 77 Oudere koelen: 1 Baukje, C. Dekker, 83, prijs Coöp. Melkfabriek; 2 Tine, J. H. Janse, 81; 3 Lena 5, C. Dekker, 80; 4 Roosje, W. Cor ré, 79; 3 Jetske, id.. 78%; 6 Trui, id. 78; 7 Melis, Gez. Kluijfhout, 78; 8 Trui. J. H. Janse, 78; 9 Bertha, W. Conrè, 78. Kalfvaarzen: 1 Trui H. W. Corré; 2 Zwartje, J. H. Janse; 3 ld.; 4 Elza. W. Corré. 1 jonge vaars: Jetstkc H. W. Corrè. Aanvoer: 2 stieren. 26 koelen. 5 kalf vaarzen. Kwaliteit vooruitgaande. GAPINGE. lste kalfskoeien: 1 Maartje, J. Francke, 79; 2 Kolma 2, J. Louwerse, 78%; 3 Juliana 16, W. Lou- werse. 77%; 4 Juliana, B. Arendse, 76%; 5 Diana, W. Louwerse, 77; 6 Renske, Aarnoutso, 77; 7 Anna 15, W. Louwerse, 76%; 8 Erna 59, id., 76; 9 Druif 12, A P Wouterse, 76%; 10 Pietje 3, C. Wattcl, 76%. 2de kalfskoeien: 1 Lena 23, C. Langebeeke, 82, prijs Coöp. Eil. Walcheren; 2 Alida, J. Looise, 80; 3 Horst 94, J. A. Vos. 80; 4 Jacoba J. Louisse 79; 5 Pukje 20. J. Louwerse 78%; 6 Grietje, Joz. Wattel, 79; 7 Zwartje 20. B. Arendse. 78; 8 Toosje Wassenaar II, Joosse. 78; 9 Jeltje, C. Langebeeke. 77; 10 Ricktje II. W. Louwerse, 76; 11 Trui, Cor. Wattel. 76%; 12 Korrie 85, Wonder- gem, 75. 3de kalfskoeien: 1 Hieke, C. Langebeeke. 80; 2 Martha, A. Wondcrgcm, 79; 3 Dina. W. Louwerse. 78; 4 Fré, J. Louwerse, 78; 5 Dora, id 77. 4de kalfskoeien: 1 Janke 26, J. Lampert, 81, prijs Coöp. Melkfabriek; 2 Bontje, Jac, Wattel, 81; 3 Bet je, id., 80; 4 Lutske 9, J. Lampert, 79; 5 Rinlcje 20. Jac. Wattel, 78; 6 Grietje 77, W. Louwerse, 77; 7 Hoestra, J. Pou- wer, 77; 8 Jantje 94, J. A. Vos. 76; 9 Miep, A. Wondergem, 77%. 5de kalfskoeien: 1 Jantje 6. J. Lampert 81; 2-Atje 7, J. A. Vos. 78; 3 Pietje H. C. Wattel, 78; 4 Boerinne 9, J. Louwerse, 78. Oudere koeien: 1 De Goede. B. Arendse. 81; 2 Sul, J. Francke, 79: 3 Nelly, ia., 78; 4 Dierkje 6, C. Wattel, 77%; 5 Bertha. J. Looise, 77; 6 Sjoerde Atleet, J. Louwerse, 77%. Kalfvaarzen: 1 Emma II. A. P. Wouters: 2 Dora. B. Arendse; 3 Jantje 6. C. Langebeeke: 4 Bertha, J. Pouwer; 5 Nelly, A. P. Wou terse; 6 Jeltje 21, C. Langebeeke; 7 Kolle- mer 13, J. Pouwer; 8 Rinkje 27, J. Lou werse. Jonge vaarzen: 1 Lena 24. C. Langebeeke; 2 Zwartje 29. B. Arendse; 3 Antje 18, id.; 4 Pietje 4, C. Wattel. 1 Willy, B. Arendse; 2 Johanne 20, J, Looise; 3 Sietske 5, J. Louwerse. Aanvoer: 3 stieren, 46 koeien, 15 stuks jongvee. Kwaliteit goed. Middelburg Voorstellen aan de gemeenteraad. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor het pand Latijnse School straat 2224 voor de som van f 10.500 te verkopen aan Focus Veilig N.V. Het is een deel van het perceel, dat vroeger aan de A.T.O. toebehoorde en ten behoeve van de wederopbouw werd onteigend. Een deel der opstallen werd destijds gesloopt. Nu gebleken is, dat het nog staande pand niet ge sloopt behoeft te worden en de A.T.O. geen prijs stelt op teruggave, terwijl Focus Veilig er gegadigde naar is. stellen B. en W. voor het perceel te verkopen voor de bovengenoemde ge schatte waarde. verhoging presentiegeld. B. en W. hebben van Ged. Staten bericht ontvangen, dat zij geen be zwaar hebben het presentiegeld voor het bijwonen der raadsvergaderingen voor gemeenten boven de 10.000 zielen te verhogen tot f 7.50. Daar B. en W. van oordeel zijn, dat het bijwonen der vergaderingen zonder financiële na delen ook mogelijk moet zijn voor hen, die loonverlet hebben, stellen zij voor een desbetreffend verzoek tot Gedeputeerden te richten. benoeming en ontslag. De verordening, aanwijzende de ge meenteambtenaren en bedienden, wier benoeming en ontslag aan B. en W. is opgedragen, dateert te Middel burg nog van 1852 en dient gewijzigd en aangevuld te worden. B. en W stellen daarom de raad voor een ver ordening vast te stellen, waarin een opsomming wordt gegeven.aan de amb tenaren, die door de raad benoemd moeten worden. Alle overige amb tenaren zullen dan door B. en W. kunnen worden benoemd. vlassersbedrijf op industrieterrein. B. en W. stellen de raad voor f 9000, uit te trekken voor het leggen van een el. stroomkabel ten behoeve van een door de heer H. Pouwer op het terrein voor groot industrie te vestigen vlassersbedrijf. verhuur grond. B. en W. stellen de raad voor gronden aan de Karelsgang, die des tijds door de gemeente werden aan gekocht van de heer Sanderse te ver huren aan J. de Rijke voor 1% cent per vierk. meter. De Commissie van Bijstand voor Gemeentewerken c.a. heeft hier bezwaren tegen, waarom B. en W. deze kwestie aan de raad voorleggen. voorziening in credietbehoeften. Voor de maand Juni is de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten bereid gevonden het crediet in rekening-cou rant te verhogen met f 1.200.000.— en te brengen op f 2.700.000.—. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor tot deze credietverhoging te beslui ten, onder gelijktijdige vermindering met een gelijk bedrag van het maxi maal gedurende deze maand aan kas geld op te nemen bedrag. teveel aan bacchus geofferd. In de nacht van Zondag op Maan dag werd een bewoonster aan de Nieuwe Vlissingse weg te Middelburg wakkei- doordat iemand bij het huis rondscharrelde en op de deur tikte. Toen haar man op onderzoek uitging bleek, dat een zekere v. in zijn over hemd rond het huis spookte. De po litie, die inmiddels gewaarschuwd was, vond de jas en de pet van de inan op straat V. had te diep in het glaasje gekekea jaarvergadering ned. rode kruis. In Hotel de Burg hield de afdeling Middelburg "van het Nederlandse Ro de Kruis haar jaarvergadering. De voorzitter, mr J.. M. Pilaar, opende met een kort woord, waarna de secre taris, mr. W. H. Vermaas, de notulen voorlas, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ten" aanzien van de col lecte-campagne, waarvan de resulta ten momenteel nog niet bekend zijn. zeide de voorzitter dat deze zeer ge slaagd is te noemen. Uit het door de secretaris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het ledental -520 bedraagt en dat de Rode Kruis-colonne uit 87 helpers en helpsters bestaat. De ad ministratieve bescheiden, gecontro leerd door de heer L. A. Schenk gaven blijk van een gezond financieel be leid. Hierop aansluitend deelde de voorzitter mede, dat 't bestuur doen de is om behoorlijke huisvesting te krijgen om het leslokaal en ook het Rampendepot, met waardevol mate riaal, onderdak te geven. Na de rond vraag, welke niets opleverde, sloot mr. Pilaar de vergadering. route „juliana". De route, die het prjpercorps „Juli ana* 'Woensdag te Middelburg door de stad zal nemen luidt als volgt: Vertrek Singelstraat 7,15 uur, Koe poortstraat, Molenwater Oost, Veerse Singel, Jacob Catsstraat, Kon. Julia- nastraat, Hendrikstraat, Wilhelmina- straat, Emmastraat, Zach. Jansen- straat, Meidoornlaan, Park van Nieu- wenhovelaan, Noordsingel, Noord poortstraat, Herengracht, Seisstraat, Seisplein, Seisweg, Stadswegje, Ber kenlaan. Kornoeljelaan, Eikenlaan, Langevielesingel, Zanddorp, Breeweg, Burg. Dregmanstraat, Koudekerkse- weg, Poeledaeleweg. De Ruyterstraat, Langevieleweg, Zandstraat, Achter de Houttuinen, Langeviele, Lange Gere, Koestraat, Varkensmarkt, Gra venstraat, Markt Z, Nieuwe Burg, Groenmarkt, Korte Burg, Balans, Spanjaardstraat, Singelstraat. WEDVLUCHT. De vereniging van postduivenhouders „De Telegraaf" te Middelburg, hield Za terdag een wedvlucht van Noijon (Fr.) 220 km. De eerste tien prijzen werden als volgt gewonnen. 1 A. v. d. Hooft. 2, 5 en 10 S. Kodde, 3, 7, en 8 Iz. Scheijbeler, 4 C. L. Daane, 6 H. A. Polvliet, 9 W. M. Walraven. Eerste prijsduif snelheid 1036 m. per minuut; laatste 861 m. per min. de etalageverlichting. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Economische Zaken toestem ming verleend aan de Middelburgse winkeliers om van Woensdag tot en met Zaterdagavond de etalagever lichting te laten branden tot 11 uur. De minister heeft hierbij medegedeeld, dat het over het algemeen niet in zijn bedoeling ligt om voor het houden van winkelweken ontheffing van de desbetreffende bepalingen te verlenen, doch voor Middelburg wordt echter een uitzondering gemaakt, omdat ve le Belgen hun inkopen in deze stad doen. Domburg Jongeren-bijeenkomst N.O.V. Onder auspiciën van het Neder landse Onderwijzers Verbond wordt op 9 en 10 Juni a.s. een jongerenbij eenkomst gehouden in het Jeugdcen trum van „Nieuw-Walcheren" te Domburg. 's Zaterdagsmiddags spreekt Jac. Lootsma, lid van het hoofdbestuur, over „Groei en de be tekenis van de onderwijzersvakbewe ging", terwijl de heer W. Spinnaay de andere dag het woord voert over „De sociale betekenis der onderwijzers- vakbeweging". Vlissingen propaganda-feestavond veilig verkeer. In het kader van de Verkeersweek. die het Verbond voor Veilig Verkeer van 11—16 Juni organiseert, zal de af deling Vlissingen Woensdag 13 Jun». 's avonds 8 uur in de Scheldehal een propaganda-feestavond organiseren. vlissingse reddin g s-brig ade Te Vlissingen hield de Vrijwillige Brigade tot Redding van Drenkelin gen, haar Jaarvergadering in café Dekker, onder voorzitterschap van de heer P. J. Gillissen. Uit het jaarvez-slag van de secre taris bleek, dat het ledenaantal plm 60 bedroeg. Het afgelopen jaar is er een geweest van grote activiteit. De medische lessen werden door dokter Vader gegeven. Door de Brigade wer den op 7 plaatsen in de stad reddings haken opgehangen. Helaas moet ge constateerd worden, dat deze dikwijls misbruikt worden. Gememoreerd werd, dat bij de laatste Schelde-be ker-zwemwedstrijd een lid een En gelse deelnemer bewusteloos in de boot had gehaald. De Brigade zal bin- nenkoxt een demonstratie geven met 't duikapparaat „Cousteau-Gagnan". Door de heer Van Bel is een „Vlis singse Eerste Hulp Organisatie" uit- fedacht, VEHO genaamd, waarvan et doel is het verlenen van eerste hulp bij ongelukken in de ruimste zin des woords. Diverse organisaties wor den hierbij ingeschakeld. Met B. en W. zjjn hierover besprekingen gaan de. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat er een klein na delig saldo in kas was. De heer Gil lissen deelde mede, dat de Brigade dit seizoen enige plannen had, om de kas aan de benodigde contanten te helpen. De technisch leider wekte o.m. de leden op, meer doorzettingsvermogen te betrachten. Het magere resultaat van de laatste jaren, n.1. veel candi- daten en weinig geslaagden, moet, met kracht bestreden worden. Vervolgens deelde de heer Gillis sen mede, dat een openbare demon stratie zal worden gegeven van het werk der Brigade. Voor Scarborough 1953 bleek grote animo te bestaan. Een spaarsysteem zal hiertoe ontwikkeld worden. Aan de Ambonnezen zal een avond per week onder leiding van de heer Van Anraad zwemmend redden on derwezen worden. Nadat van de rondvraag een druk gebruik gemaakt was, wekte de heer Gillissen de leden op, aan alle strand- oefeningen, die deze week zullen be ginnen, mede te doen, om voor de a.s. Scheldebekerwedstrijd weer volko men getraind te zijn. volleybal-tournooi. Woensdagmiddag om half drie wordt op het sportterrein aan de Keersluis te Vlissingen een volleybal- tournooi gehouden. Hieraan nemen de volgende ploegen deel: De gemeente politie te Vlissingen, 'de Kon- Mare chaussee te Vlissingen, de douane en de Rijkspolitiesportvereniging „Luc- tor". Bij slecht weer worden de wed strijden gehouden in de hallen van de Haven van Vlissingen. RAAD VEERE Toewijzing van de gemeentewoningen De gemeenteraad van Veere kwam Maandagavond in spoedeisende zitting bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester jhr. I- F. den Beer, Poortugael. Het nieuwe c. h.-raadslid, de heer P. Houterman, werd beëdigd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de woningwetwoning aan de Wagenaarstraat toegewezen aan de heer H. Geldof te Veere, maar de raad wees een voorstel van de burgemees ter af om de toewijzing van gemeen tewoningen in het vervolg te delege ren aan B. en W. Over een aanvraag tot opname in het Godshuis werd gunstig beschikt. Op 30 Juni zal te Veere een muziek concours worden#gehouden en op 28 uli een gewestelijke ringrijderij. De raad besloot voor beide gebeur tenissen een medaille beschikbaar te stellen. De burgemeester zal zorgdra gen voor de officiële ontvangst. Bij de rondvraag informeerde de heer J. A. A. Mol naar de bouw van de nieuwe o. 1- school. De burgemees ter deelde mede, dat de voortgang van deze bouw zal afhangen van de bij zondere uitkering aan de gemeente. Landbouwbeleid houdt bestaanszekerheid ten doel aldus verzekert minister mansholt De onzekere periode, waarin wij le ven, verzwakt niet de morele aan spraak van de landbouw op voort zetting van een beleid, dat gericht is op bestaanszekerheid. Aldus zegt mi nister Mansholt in zijn Memorie van Antwoord op het verslag van de Eer ste Kamer-commissie over zijn begro- K.L.M. weersprak mededelingen van haar dieren-steward Het is een vreemd eeval met dat dierentransport per k.l..nl, waar van Reuter Zaterdag meldde, dat het het leven had gekost aan een ze ventigtal apen en niet cilinder dan 153 vogels. Het toestel is namelHk inmiddels op Schiphol gearriveerd en daar hebben Amsterdamse journalisten gesproken met de „dieren-steward" van de K.L.M., Dirk Ritz. die nu weer gezond als een vis de heren te woord stond. De lading had bestaan uit drie olifanten, een slang van 11 meter, ongeveer 600 apen en enige duizenden vogeltjes. Tijdens de over nachting op Cyprus heeft een van de olifanten zich weten los te maken, maar met hulp van de gezagvoer der Bergemann was die al spoedig weer vastgesjord. Ritz zelf had zien niet lekker gevoeld, waarschijnlijk als gevolg van de stank in het toe stel, maar volgens zijn mededelingen aan het Vrije Volk was er toch geen sprake van een massale sterfte on der de dieren, als in het Reuter-be- richt gemeld. Hij schatte het aantal dode dieren op 2 3 en dat zou een heel normaal percentage zjjn De Telegraaf heeft zelfs een nog optimistischer lezing. Volgens dit blad. zou de heer Ritz verteld heb ben, dat er niet meer dan één aapje was gestorven. Deze mededelingen doen echter wel vreemd aan, nu de K.L.M. Maan dag met een communiqué is geko men, waarin wordt gezegd, dat 80 apen en 150 vogel# het vervoer niet hebben overleefd. Bjj de K.L.M. is in de loop van .Maandag bericht ontvangen, aat de vele apen en vogels alsmede een tweetal olifanten die bestemd waren voor een dierenhandelaar te Tilburg in goede conditie zjjn gearriveerd. Het is bq de K.L.M. nog niet be kend door welke oorzaak de dieren in Nicosia op Cyprus om het leven zjjn gekomen. Geen volledige nationalisatie van de Javase Bank? „In principe zal slechts de cir culatiebank van de Javaschc Bank door de regering worden genationali seerd. Het bankbedrijf zal als nor maal particulier bedrtff kunnen-voort- bestaan", aldus deelde de Indonesi sche minister van financiën, mr. Wi- bisono, aan Aneta mede, zulks naar aanleiding van de vele uiteenlopende berichten over de Indonesische cir culatiebank. „Men kan het zo voorstellen, dat aan de Javasche Bank Bet charter wordt ontnomen arbij aan deze in stelling werd toegestaan bankbiljet ten in circulatie te brengen. De Ja vasche Bank als credïetinstelling wordt met in de nationalisatieplan nen betrekken. De minister ueelde verder mede. dat er een staatscommissie zal wor den benoemd, die belast zal worden met de - oorbereiding van de natio nalisatie van de circulatiebank der Javasche Bank. De nationalisatie en ue instelling van een nieuwe circu latiebank zal bij de wet worden vast gesteld. Felle brand in Den Haag Maandagmorgen brak in alle vroegte brand uit in een perceel aan de Koninginnegracht te 's-Graven- hage, in welk gebouw verschillende kantoren zijn gevestigd en vroeger een speelclub was ondergebracht. De brandweer rukte snel uit. doch kon niet verhinderen dat het groot ste deel van de inboedel van de kan toren verlore - ging en het huis zelve grote schade opliep. De Haagse politie stelt thans een diepgaand onderzoek in naar de oor zaak van de brand. De enige bewo ner verbleef Maandagmiddag voor dit onderzoek nog op het hoofdbu reau van politie. Volgens zijn ver klaring zou hij rokende in slaap ge vallen zijn en bij het wakker worden de kamer ln lichter laaie gevonden hebben. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft aan B. en W. van 's-Gravenhage een brief geschreven betreffende de haven van Schevenin gen. De minister deed dit naar aan leiding van een door B. en W. tot de voorzitter van de Raad van Mi nisters gericht schrijven. Op grond van hetgeen in de brief wordt medegedeeld en mede gezien de huidige benarde financiële om standigheden, welke tot een uiterste beperking ten aanzien van de inves teringen door het Ryk nopen, meent de regering dat tot het vergroten van de buitenhaven te Scheveningen niet kan en mag worden besloten. OVERSLAG ALS LAATSTE Financiële nood blijft groot Verschenen Is het jaarverslag over 1950 van dc Vereniging van Neder landse Gemeenten. Het vangt aan met de mededeling, dat ln 1950 dc enige gemeente,^ die tot dusver nog niet bjj do vereniging was aangesloten (Overslag ln Zee land), al-s Ud is toegetreden. Hiermede is het door de vereniging nage streefde ideaal, dat zjj alle Nederlandse gemeenten zon omvatten, verwe zenlijkt. In het algemeen overzicht worden vervolgen# de financiële zelfstandig heid der gemeenten, het polltlevraagstuk en de volkshuisvesting besproken. Bij de gemeentebesturen bestond de verwachting dat hierin de waardevol le grondslagen, die de noodvoor ziening-Oud bevatte, behouden zouden blijven. Dit optimisme werd volgens het verslag reeds ernstig geschokt door dc afschaffing van de ondernemingsbe lasting. Deze belasting was immers voor de financiën der gemeenten van veel belang gebleken. Men hoopte echter nog op vervanging door een andere belasting dan wel op compen satie voor het verlies van de op brengst der ondernemingsbelasting. Aan deze verwachting werd evenwel de bodem ingeslagen door de in diening van de begroting van het ge meentefonds voor 1951, gevolgd door het K. B. van 13 November 1950 aan geboden wetsontwerp, houdende voor zieningen ten aanzien van de finan ciële verhouding tussen rjjk cn ge meenten. Dit wetsontwerp, moet, volgens het verslag voor de gemeenten op een drietal punten volkomen onbevredi gend worden genoemd. Er blijkt nl. uit, dat 1 geen compensatie zal wor den gegeven voor het verlies der on dernemingsbelasting. 2. de aanspraken der gemeenten op uitkeringen over de voorgaande jaren teniet zullen worden gedaan of aan voorwaarden geboden. 3- het gemeentelijk collectief belas tinggebied zal worden beperkt door dat het percentage van 8 van de op brengst van een aantal rijksbclastin- De verolaatsing der Ambonnezen Maandagavond is kolonel A. van Santen, het hoofd van het Neder landse militaire afwikkelingscom mando in Indonesië, met zjjn naaste medewerkers per vliegtuig in Neder land teruggekeerd. Thans zjjn uitslui tend nog in Indonesië achtergebleven een 2000 Nederlandse militairen, die behoren tot de militaire missie. Onder hen bevinden zich geen sol daten. De laagsten in rang, die in In donesië zjjn gebleven, zjjn sergeants. Waarom is de repatriëring der Ne derlandse militairen ongeveer met een Jaar vertraagd? was een van de vragen, die de kolonel bij zijn terug keer werd gesteld. „Ten eerste zjjn er tal van tech nische redenen geweest. En dan heb ben niet te vergeten de zaak Wester ling en de affaire op Makassar een vertraging in het schema ten gevol ge gehad", aldus kolonel van Santen, die mededeelde, dat voor Wester- lings acties nog 25 personen gevan gen zitten. „Hjj blies het vuurtje aan en trok er toen zelf tussen uit". Over de kwestie der Ambonnese militairen zei de kolonel: „Zjj had den als goede militairen zich moeten neerleggen bij de souvereiniteits- overdracht, die door ELM. de Konin gin is verricht. Er is in geheel Indo nesië geen spoor van vijandschap te merken ten aanzien van de Ambon nezen. Hij noemde de verplaatsing der Ambonnezen naar ons land „een misgreep en een zielige bedoening". Geen uitstel van executie Het Amerikaanse hof van beroep heeft Maandag geweigerd de executie van de zeven Duitse oorlogsmisdadi gers, die in de gevangenis van Lands berg verblijven, verder uit te stellen. Britse koning moet volledig rust houden De koning van Engeland, George de Zesde, heeft alle openbare ontvang sten voor ten minste vier weken af gelast. Hij zal een periode van volle- dige*rust ingaan, zo is te Londen me degedeeld. Volgens een verklaring van Bucking ham Palace is de longaandoening van de koning nog niet geheel genezen. Koning Haakon van Noorwegen zal door de broer van de koning, de hei- tog van Gloucester, ontvangen worden en de toespraak van de koning zal door zijn dochter prinses Elizabeth voorgelezen worden op de officiële maaltijd. In de verklaring wordt ge zegd, dat de algemene toestand van de koning vooruitgegaan is. De burgemeester van Hilversum, mr. J. A. G. M. van Hellenburg Hu- bar is gisteravond te zijnen huize on verwacht overleden. gen practisch zal worden verlaagd tot ongeveer 6%. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de vereniging haar bedenkingen tegen het ontwerp uiteengezet politievraagstuk. In de loop van het verslagjaar werd het rapport van de voor dc oplossing van het politievraagstuk ingestelde commissie-Langemeyer gepubliceerd. De reeds bestaande controverse, al dus het verslag, werd door het rap port niet opgeheven, dc beide stand punten, nL het justitlecl-centralisti- sche en het bestuurlijk-dccentralisti- sche. kwamen ook in het rapport weer tot uiting. Intussen heeft de vereniging niet stilgezeten teneinde in brede kring de argumenten bekend te maken voor haar overtuiging. Zij meent dat «et Eolitlevraagstuk slechts bevredigend an worden opgelost door ervan uit te gaan dat politic bestuur is en dat een goed bestuur een grote male van decentralisatie eist volkshuisvesting. Een derde onderwerp dat in 1950 evenals in de voorafgaande jaren sterk op de voorgrond trad, Is de volkshuisvesting. Hier waren het vooral de grote moeilijkheden van materiële aard, tengevolge van de grote woningnood, die zorgen baar den. De oplossing van bet vraagstuk om bij het enorme woningtekort aan een ieder een redelijke woongelegenheid te verschaffen, stelde niet alleen de minister van wederopbouw maar ook de gemeentelijke bestuurders voor schier onoplosbare problemen. Talloze malen werd te dezer zake overleg gepleegd met het departement, werden besprekingen gehouden en adviezen verstrekt over woningbouw en woonruimtevraagstukken. TENNIS Tennisuilslagen Animo 3 (Temeuzen—Smash (St. Jar.- steen) 44, Hulster Tennisclub—Sjef (Aardenburg) 3—5. Wedstrijd Hulster Amb. 2 tegen Ready (Roosendaal) 35. Dames enkelspel: mej. M. Buyssemei. R. Konings 63, 79. Mej. M. van de Wallcmej. Liebergen 36. 46. Gemengd dubbel: mej. M. Buysse—J. van der Heijden tegen mej. Korings Brabcrs 7—5, 57. 10—8. Mej. M. van de WaUe—J. Vael tegen mej. Liebergen—J. Konings 7—5, 36, C3. Dames dubbel: mej. M. Buyssemej, M. van de Walle tegen mej. Konings— mej. Liebergen 4—6, 2—6. Heren dubbel: J. Looff—J. van dc-r Heijden tegen J. Koning»—Brabers 6—8, 6—2. 4—6. Heren enkel: J. van der Heijden—van de Biggelaar 5—7, 8—6. 4—6. J. Vael— Konings 6—3. 6—0. Tennis jeugd tournool te Hulst. Halve eindstrijd. Jongens. J. Vael—W. Langenhorst 60, 60. W. van Remortel Verhelst 6—1, 6—1. Eindstrijd: J. Vael— W. van Remortel 4—6. 36. Meisjes. Halve eindstrijd: S. van Waes- berghe—A. Burm 6—0. G4. R. Buysrog- ge—W. de Jong 6—3. 13—11. Eindstrijd: S. van Waesberghe—R. Buysrogge 7—5, 7—5. VEILING MIDDELBURG. 4 Juni: Sla 2—5; spinazie 849; poste- ting. Doelstelling van het beleid blijft lei„ 17_j3. „barter 1S-M: anffljrte 23- bestaanszekerheid en niet het zich lM. a—js; boskroot ntiaTeratmn a on Viot nvnn Hlltrt' overgeven aan „het avontuur". De minister stelt voor om aan de Sociaal Economische Raad te ver zoeken hem over het beleid ten aan zien van het pacht- en grondprgspeil advies uit te brengen. Sprekende over de prijsregeling, zegt minister Mansholt, dat hjj er niet afkerig van is door middel van de prijs de productie van bepaalde producten te stimuleren. De tarwe- prijs was om deze reden voor de oogst 1951 reeds zodanig vastgesteld, dat die aan de gemiddelde tarweproduc- ten belangrijk meer dan 20 procent ondernemerswinst opleverde. De uit zaai van tarwe werd dit jaar dan ook niet zo zeer belemmerd door een on voldoende prijs, doch veeleer door het uitlopen van de prijzen van de andere granen tot boven een niveau, dat in redelijke verhouding staat tot aan de productie verbonden kosten. Hier naast waren het ook vooral de bijzon der ongunstige weersomstandighe den, die de uitzaai van tarwe hebben afgeremd. 28—39; ramenas 10—13; radijs 11—16; prei 9—14; bloemkool A 32—68; idem B 22— 36; idem C 16—25; idem D 8—17; kom kommers A 42—46; idem B 37—40; idem C 3032; ardbeien 1.562.60; nieuwe aard appelen 66—1.09 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 4 Juni: Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam), stemming kalm. Tarwe naar kwaliteit f 24.50—25.25; zomergerst f 37.00—38.50; haver f 37.00—39.00; rogge f 352536.00 Peulvruchten: Groene erwten iets meer vraag f 35.00—43.00; schokkers f 40.00- 53.00; bruine bonen f 30.00—47.00, VEILING BERGEN OP ZOOM. Van 4 Juni. Spinazie 8—29; bloemkool AA 52-76; idem A 28—49; Idem B 19-33; idem C 15—20; bospeen 37—46; sla p. 10 st. 20—56; rabarber 4—12; radijs p. 10 bos 43—60; aardbeien 128—3.35; Aspergeveiling. Aanvoer: 17.000 kg. IA 2.33. IB 22. H A 2.12. II B 120, IH A 2.15. HI B 1.88, IV 1.65, afw. IV 1.15, V 1.32. afw. V 1.10, stek 0.73. VISMIJN BRES KENS. Week van 27 Mei tun. 2 Juni. 6851 kg. bot van f 0.48—0.16; 7450 Kg schar van f 022-0.16; 681 kg. tong var t 1.60020; 38 kg. rog van f 0.31—0.30; 9403 kg. export garnalen van f 1.42—020; 1113 kg. bonvis van f 1.14—022. VEILING KAPELLE. Van 4 Juni. Aardbeien 2.29 p. kg.; Spl. nazie 22—32; Sjalotten 92; Andijvie 4: Ra barber 13—14; Radijs 52—92 p. bos; Kropsla 22—5 per stuk; Tomatenplanten 1 per stuk. VISMIJN TE 'VEERE. Veiling op 4 Juni. Export garnalen 2282 kg.: 1.03—1.22- Schar 1635 kg.: 16—32; Bot 413 kg.: 16—28; Schol 152 kg.: 19—22; Middel tong 169 kg.: 81—129; Rog 309 kg.: 16—25. VEILING ZUID-BEVELAND. Van 4 Juni. Aardbeien A 129—220; ld. B 0.80—1.00 beiden per kg. Groenten: Bloemkool A 45—58; Idem B 30—34; idem C en D 15—24; Kropsla 3- 520; Komkommers 27—35. alles per 100 stuks: Spinazie 3540: Groene Sjalotten 6—10; Rabarber 14—22; Postelein 32—40, alles per 100 kg. mltc h kampioen. Door een overwinning in de laatste competitiewedstrijd op Hulster Am bacht I, behaalde MLTC's 2e team het kampioenschap van de 4e kL Zuid met 6 overwinningen uit de 6 gespeelde ontmoetingen 12 punten). Huister Am bacht eindigde op de 2e plaats (7 pun ten). Hoewel deze laatste wedstrijd aan Hulster Ambacht geen voordeel kon brengen pleit het voor de Hul stenaren, dat zij zich met zoveel vuur in de strijd wierpen, waardoor de par tijen een spannend verloop hadden- Een goede wedstrijd speelden A. Drost (M.) en L Goossens (M) in de he rensingle. De in de eerste set gelijk opgaande strijd werd uiteindelijk door de grotere vastheid van Drost beslist 6-4. 6-0. Leek 't aanhankelijk of de damesdubbel van MLTC ging verlie zen tegen de goede Hulster-combina tie. Mevr. T. Goossens en mej. M. de Bakker (eerste set 36). allengs von den de MLTC-dames. mevr. Anneveld en Reugebrink, de goede speel wij ze en wonnen de twee laatste sets 62 6—1. Alleen de 2e damessingle ging na 3 sets verloren. Dc volledige uitslagen zijn: A. Drost (M.) w. v. J. Goossens (H-) 6—4 6—0, A. J. Haag (M.) w. v. B. Langenhorst (H.) 6—2 10—8, mevr. A. Reugebrink (M.) w. v. mevr. T. Goossens (H.) 60 6—1, mevr. e. An neveld (M.) verL v. mej. H. de Backer (H.) 4—6 64 3G, mevr. A. Reuge brink en de heer A. Drost (M) w. v. mevr. T. Goossens en de heer P. de Schutter (H.) 6—2 60. mevr. e. An neveld en de heer A. J. Haag (M.) w. v. mej .H. de Backer en de heer J. Goossens .HO 6—2 9—7, de heer a. Drost en A. J. Haag (M.) w. v. de heer B. Langenhorst en P. de Schutter (H.) 63 60. mevr. A. Reugebrink en e. Anneveld (M.) w. v. mevr. T. Goos sens en mej- M. dc Backer (H.) 36 6—2 6—1. KORFBAL De uitslagen De uitslagen van de Zaterdag ge speeld e korfbalwedstrijden zjjn: 2 kl.: StormvogelsEendracht 1— Swift II—Togo n 62. 3 kl. A: Scampolo IIde Poel 2 4; Dios— Scampolo III lö2. 3 kl. b: Swift m—TJoba 8—1. 3 kl. C: K.V.L.Swift V 33; For tune—Atlas 54; S.V.G.—Stormvo gels n 3L Adspiranten afd. A: Swift ATjo- ba 10—1: Vopo—Zeelandia afgel.: Togo B—S.S.S. 11—0. Idem afd. B: Madjoe— Swift b 0 V.K.V.—Swift c 4—1; Chr. School Souburg—O.L.S. Souburg afgcL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3