TOWNHALL NAAR DE VLASSERIJEN VAN DE LE1E-STREEK MEER MIDDELBURGSE WINKELS OPEN OP ZONDAG 85 ZEEUWSE WIJKVERPLEEGSTERS WAREN IN HAAMSTEDE BIJEEN Bonte Avond op de Middelburgse Markt Verplaatsbare muziektent voor Middelburg ROOK VOORDELIG, ROOK T0WNHALL Gehrels-bijeenkomst te Middelburg Beëdiging luitenant C. Antheunisse Rode Kruis-actie bracht in Vlissingen 4300 op Winkelweek te Terneuzen begon met zeepkistenraces PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 JUNI 1951 VROEDE VADEREN OP REIS Het rootwaterprobleem knelt niet alleen te St. Jansteen Do voltallige gemeenteraad van St Janstcon, vergezeld van de gemeen te-ambtenaren ondernamen Vrijdag onder deskundige leiding een studie reis naar Kortryk en omgeving, speciaal de warmwaterroterijen werden daarbij bezocht Eén der deelnemers aan deze excursie deelde ons hierover mede: Geconstateerd werd, dat ln deze streek verscheidene van deze roU rijen niet alleen hun water onttrekken aan de Leie, doch daarin ook hun afvalwater rechtstreeks doen afvloeien. Het was een genot in deze l>U uitstek nyvere streek rond te trekken, al huivert men dan ook bij do geduchte, dat men in Koewacht en St, Jansteen tegen een zo bij uitstek gcperfectionueerde industrie met uiterst vakbekwame vlasbewerkers, de concurrentic-strUd zal moeten aanbinden. Het viel de bezoekers uit J3t. Jan steen uiteraard op, dat de bevoegde instanties in deze streek niet alleen de vlassers hebben toegestaan, het benodigde water te onttrekken aan de Leie, maar dat ook het afvalwater in deze rivier gestort mag worden. Men geeft de vissen in de Leie, de plantengroei langs de rivier en de „geur" van het water, gelaten voor wat het was. In dit verband werden door de be zoekers uit St. Jansteen de plannen van de Planologische Dienst in Zee land voor het concentreren van de vlasindustrie druk besproken. DE VERVUILING Minder algemeen bekend is echter in Nederlandse vlasserskringen, dat de Belgische regering bezig is maat regelen te treffen om aan de onhoud bare toestand, die door de vervul ling van de rivieren Leie en Schelde is geschapen, een einde te maken. De sanering van de beide rivieren zal vjjf a tien jaar duren en honder den millioenen francs kosten. Blykens een publicatie van het Bel gische ministerie van Volksgezond- Werd groot succes. De Bonte Avond, die Zaterdag door de Vereniging Marktbelangen aan de Middelburgse burgerij op de Markt werd aangeboden, is een groot suc ces geworden. Er waren duizenden mensen op de been, die luisterden naar het optreden van de accordeon vereniging „Crescendo" en van een muziekgezelschap van Ambonezen. Ook de hersengymnastiek in de open lucht en de spraakwaterval werden een> succes. De Provinciale Griffie behaalde het beste resultaat, onmiddellijk gevolgd door de P.Z.E.M. Daarna volgden de P.T.T. en de Vitritc. Aan- de Ambonezen werd een Ha- Waianguitaar aangeboden, terwijl een collecte" vow het aanschaffen van sportartikelen voor de Ambonezen een bedrag van f 344.13 opbracht. Het iS de moeite waard in het zo merseizoen jaarlijks iets dergelijks te organiseren. Het brengt een grote le vendigheid in de stad! Ir. A. G. Verhoeven benoemd tot ridder Nederlandse Leeuw Dc hoofdingenieur-directeur van het Technisch Bureau der Domeinen te 's-Gravenhage, ir. A. G. Verhoeven, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Vooral in Zeeland zal het bericht van deze koninklijke onderscheiding met voldoening worden vernomen. Immers ir. Verhoeven heeft zich jarenlang bijzonder geïnteresseerd voor de in polderingen ln Zeeland. Onder zijn leiding is de inpoldering van het Zuid-Sloe uitgevoerd en is de inpoldering van de Braakman volle- dig voorbereid. 111 Het gekleurde gedeelte van uw oog heet de iris. De kleur van uw ogen is afhankelijk van de hoeveelheid kleur stof, die in de iris is opgehoopt. Bij lichte, blauwe ogen is er geen kleur stof in de iris zelf aanwezigdoch al leen in een laag cellen die achter te gen de iris aanliggen. Wordt er kleur stof in de iris opgehoopt, dan wordt de kleur bruin. Hoe meer kleurstof, hoe donkerder. Dat ogen met een kleurloze iris des ondanks blauw zien, heeft dezelfde re den als waarom de aderen op uw hand eert blauwe kleur vertonen. Het bloed, dat daar doorheen stroornt, vertoont zich, bij sterke belichting tegen een inktzwarte achtergrond, als blauw. Datzelfde verschijnsel vindt ook in ogen met een kleïtrloze iris plaats. Blauwe ogen zouden er, zonder dit verschijnsel, dus rood uitzien. De eerste, aan wie ik dit merkwaar dige verschijnsel uitlegde, was een trampassagier op het achterbalcon, die mij met glazige blikken aanstaarde. Het deerniswekkende van zijn toestand werd niet veroorzaakt door gebrek aan kleurstof in zijn iris, noch door verwondering over mijn betoog. Dat merkte ik, toen hij me onbehoorlijk in het gezicht begon te niesen. „Snert weer", was zijn antwoord, „snert land, altijd winter, zelfs in Mei, altijd 'griep, altijd Lieftinck". En hij zette uitvoerig uiteen, dat hij naar het Zuidelijk halfrond wilde emigreren. „Man", bezwoer ik hem, „doe dat niet. Wat onze lentes en zomers be treffen, leven we in een bevoorrecht land! Als jc naar Australië vertrekt zal je merken, dat lente en zomer daar S dagen korter duren dan hier!" Hij nieste krampachtig en keek me moordlustig aan. Toch is het zo! H. Pétillon. heid, heeft men drie oplossingen in studie: 1. Al de rootwaters ongeveer 60.000 m3 per dag in een collec tor te verzamelen en het- afvalwater bij Balgerhoeke in een afleidings vaart te spuien. 2. Even voor Deinze voor de on der 1 genoemde collector een zuive ringsstation te bouwen, waarvan de kosten in eerste aanleg op 250 mil- lioen francs worden geschat. 3. Gemeenteltjke zuiveringssta tions te laten bouwen, waarop de ro- terjjen worden aangesloten. Deze op lossing zou minstens 500 millioen kosten. In 1952 zal een speciale technische commissie aan het werk gaan om een eindoplossing te kiezen. Voorraad mosselen op de Waddenzee valt mee. De voorraad mosselen op het ge deelte van de Waddenzee, dat voor bevissing is aangewezen, valt zeer mee, aldus verklaarden vissers uit Bruinisse. die het afgelopen weekend thuis vertoefden. De kwaliteit valt eveneens mee. De voorraden, die door de onderscheiden groepen op de hun toegewezen perce len zijn uitgezet, zijn zeei1 variërend. De meeste vissers zijn echter tevre den en de verwachting is groot, dat dit experiment tot een bevredigend einde zal worden gebracht. Men houdt er evenwel rekening mee. dat niet al les, wat thans wordt bijeengebracht, later kan worden opgevist. B. en W. slellen aanschaHing voor. OPZETTEN EN AFBREKEN DUURT SLECHTS 3 UUR. B. en W. van Middelburg schrijven aan de gemeenteraad, dat reeds meer malen van verschillende zijde werd aangedrongen op het aanschaffen van een verplaatsbare muziektent. B. en W. hebben daarom offerte gevraagd en verkregen van houten muziekten ten op wagen, in omvang variërende van 6 tot 8 meter, in prijs van f 5750 tot f 7500. Bovendien kwam een of ferte binnen van een aluminium tent constructie met een middellijn van 7.5 meter, welke f 7140 zal kosten. B. en W. achten deze laatste tent mede uit aesthetisch oogpunt het meest geschikt. De tent zal door 5 man in 3 uur kunnen worden opgezet en afge broken. Waar de gemeente thans gemid deld f 500 per jaar uitgeeft voor plaatsing c.a. van een tijdelijke tent (podium), het hebben van een be hoorlijke verplaatsbare tent verschil lende voordelen heeft en gerekend mag worden op enige huur van de Ver. ..Uit het VolkVoor het Volk" en wellicht van buurt- en andere vereni gingen, die de tent willen gebruiker), stellen B. en W. voor een crediet ie verstrekken van f 7500 voor de aan schaffing van de aluminium muziek tent. Aanrijding bij Schoondijke: vier licht gewonden. Bij Veldzicht tussen Oostburg én Schoondijke kwam een Belgische per sonenauto in botsing met een vracht auto. bestuurd door de heer C. P. A. A. uit Zuidzande. De vier inzittenden van de personenwagen werden ge wond. waarbij één dame zodanig, dat zij in het ziekenhuis te Oostburg moest worden opgenomen. Zeeuwse aquariumliefhebbers vergaderden te Goes. Zaterdag kwamen de Zeeuwse Aquariumverenigingen te Goes ln de melksalon „De Landbouw" in verga dering bijeen. Hierbij bleek, dat de belangstelling voor dit werk in Zee land groeiende is. Men wil thans in tensief propaganda voeren, b.v. door het houden van lezingen, uitwisseling van ervaringen, organiseren van tentoonstellingen en huiskeuringen enz. VOORSTEL AAN GEMEENTERAAD In gehele stad „toeri9ten-zaken" open van 1216 uur van Mei tot October. B. en \V. schrijven aan dc gemeenteraad van Middelburg: Zoals Uw raad bekend zal zijn, werd by raadsbesluit van 2 November 1988 een verordening in hot leven geroepen, waarbij het aan bepaalde groepen van winkeliers in enkele met name genoemde straten werd toe gestaan om tijdens liet zomerseizoen hun winkels op Zondag gedurende een tijdvak van 4 uren voor het publiek geopend te hebben. Deze maatregel werd genomen met het oog op het toeristisch verkeer in deze gemeente. Reeds verschillende malen is ons college verzocht voor deze ontheffing ruimere grenzen te bepalen, zowel wat de soort van winkels, als wat de uren van openstelling en de ligging dier winkels betreft. Laatstelijk ont vingen wij terzake verzoeken daar over van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer en van het Midden standscomité van Seizoenopenstelling op Zondag. ROOKARTIKELEN Na nauwgezette overweging en overtuigt! van het belang voor het vreemdelingenverkeer, hebben wij ge meend Uw raad te moeten voorstel len de betreffende Verordening te wijzigen en wel zodanig, dat wordt toegevoegd de groep winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak rookar tikelen worden verkocht; dat de Ver ordening niet meer geldt voor be paalde aangewezen straten, doch voor de gehele stad en dat de uren voor openstelling worden bepaald op 12 tot 16 uur in plaats van 11 tot 15 uur. Een minderheid in ons college heeft bezwaar tegen de uitbreiding van deze bepalingen voor de gehele stad en wenst de beperking tot een aantal speciaal genoemde straten te handhaven. De kwestie van het werken door personeel op Zondagen is geregeld in het Werktijdenbesluit voor win kels, zodat te dien aanzien geen be paling in de Verordening kan wor den opgenomen. VOEDINGSMIDDELEN Volledigheidshalve menen wij er nog op te moeten wyzen, dat, inge volge het bepaalde in art. 4, eerste lid, sub. d, van de Wet, winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak vis, fruit, Vergelijkt U TOWNHALL Virginia sigaretten eens met sigaretten van een gulden per doosje. Dan kunt U zelf uitrekenen hoeveel U spaart door TOWNHALL te kopen. KOST SLECHTS CENT Schoolkinderen gaven demonstratie. Op het podium van de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg werd er Zaterdagmiddag geducht op een tri angel en op tamboerijnen geslagen en het publiek in de zaal luisterde met dezelfde aandacht als bij een symphonisch concert. Dat was geen wonder, want de „instrumentalisten" bespeelden hun eenvoudige klank werktuigen met ware passie en in volledige overgave. Schoolkinderen gaven namelijk» voor de leerkrachten bij het 1. o. en.Ulo in Zeeland met hun onderwijzers een demonstratie van muzieklessen volgens de Ge'nrels- methode. Zy zongen en speelden, dat het een lust was en alles ging.bijzon der vlot en spontaan. De bijeenkomst was belegd om de Zeeuwse onderwijzers, voor zover zij nog niet in contact kwamen met het Gehrels-muziekonderwys, iets meer van deze methode te laten zien en te horen. Na een korte inleiding door de inspecteur voor het L. O., de heer A. A. Leenhouts. werd allereerst het woord gevoerd door de heer Willem Gehrels. Deze betoogde, dat het niet gaat om de „methode-Gehrels", maar om het kind de grote waarde van de muziek bij te brengen. Hierna gaf de 2e klas van de school aan de Singel- straat onder leiding van mej. Polder man een demonstratie, waarbij bleek dat deze jonge kinderei die thans 4 maanden volgens de Gehrels-methode les hebben, reeds zeer bewust musi ceren zonder dat men daarbij behoeft te denken aan een „aangeleerd lesje". De heer v. d. Steur te Domburg gaf een les aan een gemengde klas (5e, 6e, 7e en 8e leerjaar) waarna ten slotte een gedeelte van de 5e en 6e klasse van de Singelstraatschool te Middelburg onder leiding van de heer P. Bouwense toonde welke resulta ten met deze vernieuwing op het ge bied van het muziekonderwijs znn te bereiken. By alle kinderen bleek de „zelfwerkzaamheid", de improvisa tie een grote rol te spelen. Vervolgens sprak de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Am sterdam, drs. B. G. Palland, over de onderwijsvernieuwing en - het zang onderwijs. oprëker ging hierbij na, welke aspecten de onderwijsvernieu wing toont en op welke wijze deze zijn terug te vinden in de methode zoals die door de heer Gehrels werd ontworpen. Nadat de getuigschriften^ aan de geslaagden van de cursus 1951 wa ren uitgereikt, volgde een gedachten- wisseling. Men zal naar alle waar schijnlijkheid opnieuw cursussen voor onderwijzers organiseren. De bijeenkomst werd door de heer Leeii- houts gesloten. Zeeuwsch-Vlaamse vlas industrie naar Vollenhove. De fa. Akker uit St. Jansteen zal een vlasbewerkingsindustrie vestigen in Vollenhove, aldus meldt het A.N.P, Deze industrie zal de eerste zijn van dien aard in het Noorden. Het ligt in de bedoeling van de ondernemers om een repelbedrijf en een roterij op te richten. Men zal beginnen met een vaste staf van ongeveer 25 man, welk aantal in het seizoen tot .ongeveer 100 zal stijgen. Landelijke E.H.B.O.-vergaderïng in Zeeland. Tijdens de vergadering van de Ne derlandse Vereniging voor E.HJ3.0 te Leeuwarden werd besloten, dat de volgende algemene vergadering in Zeeland zal worden gehoudn. Auto reed op een aanhangwagen. Op de weg IJzeudijkePhilippine is Vrijdagavond een personenauto, be stuurd door dokter J. F. J. M. Caspa- rie uit Hulst, op de aanhangwagen van een vrachtauto gereden. De auto van dokter Caspai'ie werd daarbij zwaar beschadigd. De bestuurder liep vrij ernstige inwendige kneuzingen op. Zijn echtgenote, die naast hem zat, kreeg een dubbele beenbreuk. In de auto bevond zich ook de wachtmeester der rijkspolitie J. van Bunder uit Breskens, die slechts licht werd gewond. De heer en mevr. Casparie werden in het ziekenhuis te Sluiskil opgeno men. Zondagavond was hun toestand bevredigend. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek inge steld. E werd o.a. gesproken over het jeugdgezondheidswerk. Zilveren medailles uitgereikt. De enkele jaren geleden ingestelde Wijkverpleegstersdag werd ditmaal in Haamstede gehouden onder voorzit terschap van de voorzitter van de Prov. Zeeuwse Vereniging Het Groe ne Kruis, jhr. R. Röell, burgemeester van Haamstede. In zijn openings woord sprak de voorzitter er zijn vol doening over uit, dat een zo groot aan tal wijkverspleegsters op deze derde Wijkverpleegstersdag aanwezig was. Het doel van deze dagen, aldus de voorzitter, is de band tussen de pro vinciale verenigingen en tussen de wijkverpleegsters onderling te ver sterken. In zijn overzicht memoreer de de voorzitter het 50-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Vei- eniging het Groene Kruis. Verder noemde hij de verbeterde salarisrege ling, die het afgelopen jaar. tot stand kwam en die in de toekomst wellicht nog verder verbeterd zal worden. Ook is er hard gewerkt aan de pensioenen en de oudedag-verzorging van. de wijkverpleegsters. In dit verband bracht hij dank aan zr. Fuykschót voor het werk door haar in deze aan gelegenheden verricht. De cursus in kleuterpsychologie, die dit jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen is gegeven, zal in 1951 in Schouwen-Duiveland, Tho- len en Noord- en Zuid-Beveland gege ven worden. Van groot belang achtte jhr. Röell, dat door de regering het preventie fonds is ingesteld. Na nog in korte trekken het pro gramma te hebben uitgestippeld, wens te hij de deelneemsters een prettige dag toe. Hierna deed zr. Fuykschót en- «kele mededelingen over hét jeugdge zondheidswerk, zoals dat door een tweetal wijkverpleegsters gegeven werd op enkele lagere scholen. Een der wijkverpleegsters, die een derge lijke cursus gegeven had, gaf een uit voerige uiteenzetting van doel en werkwijze. Het doel is de jeugd reeds vroeg met de eenvoudigste beginselen van gezondheidsleer bekend te ma ken. Aan de hand van enkele vragen werd uitvoerig van gedachten gewis seld over dit onderwerp, waarbij vooral gewezen werd op de preventie ve taak, die het Groene Kruis heeft. Op een vraag van de voorzitter naar de samenwerking met de plaatselijke schoolarts, bleek dat deze over 't alge meen te wensen overlaat, doch dat sa menwerking van de zijde van de wijk verpleegsters op prijs wordt gesteld. Op een vraag van de voorzitter of in alle afdelingen de Emmabloemcollec- te wordt gehóuden, deelden verschil lende zusters mee, dat dit wel het ge val is, doch dat het vaak zeer moei lijk is collectanten te vinden. De nieuw ontworpen uniform blijkt te duur te zijn, hetgeen een groot be zwaar is voor de aanschaffing. Hierna reikte jhr. Röell de Zilve ren Groene Kruis-medaille voor lang durige trouwe dienst uit aan zr. Grondijs uit Schoondijke en aan zr. van Nieuwenhuizen van Scharendijke. De laatste vierde juist haar 40-jarig jubileum. In zijn slotwoord van de brood, banket, suikerwerk of choco lade worden verkocht, op Zondagen mogen zijn geopend, gedurende vier uren ter keuze van de winkelier in het tijdvak tussen 8 en 19 uur en onder voorwaarde, dat deze uren op voor het publiek duidelijk ziqhtbare wijze worden aangegeven op een door of namens de Burgemeester getekend geschrift of drukwerk. De gemeente raad mag echter ingevolge het be paalde in art 9, eerste lid van ge noemde Wet, deze uren nader aandui den. Wij zijn van mening, dat het met het oog op de voi-engenoemde veror dening wenselijk is, ook voor deze winkels de uren van openstelling te bepalen van 12 tot 16 uur. B. en W. stellen daarom voor, in de verordening aan houders of be stuurders van een winkel, waarin uit sluitend of in hoofdzaak souvenirs, prentbriefkaarten, goud en zilverwer ken, byouterieën, foto-artikelen en rookartikelen ten verkoop in voor raad zijn, toestemming te verlenen om van 1 Mei tot 30 September op Zondag open te zijn van 1216 uyr voor verkoop der bovengenoemde wa ren. Verrichtte veel arbeid voor Nationale Reserve. Zaterdagmiddag* werd op het ter rein van de voormalige Bomvrije Ka zerne te Vlissingen beëdigd de reser ve le luitenant van de Nationale Re serve, de heer C. Antheunisse Deze plechtigheid werd door verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten bijgewoond. Zo waren aanwezig over ste W K. de Feyter, commandant van de Nationale Reserve in Zeeland, de kap. luit. ter zee W. H. de Graaff, commandant Maritieme Middelen in Zeeland, de garnizoenscommandant te Middelburg, majoor J. Potteboom, de burgemeester mr B Kolff. de wethouder van sociale zaKen, de neer L. P van Oorschot en de gemeente secretaris, de heer A. de Beijl, bene vens de commissaris van politie, de heer C van der Mark. Op het kazerneplein stonden drie pelotons der Nationale Reserve op gesteld, onder commando van de ka pitein R. Fassaert. terwijl, de pelo tons werden aangevoerd door respec tievelijk de le luitenant D. G Kloos terman en de sergeant-majoors P. J. Elenbaas en J. H. E. Woltering, Ver der werd de plechtigheid opgeluisterd door de drumband van de C.O.A.K. te Middelburg. Nad^t overste de Feijter de man schappen had geïnspecteerd, werd de ban geopend en als de kapitein:ad- judant P. Kloosterman het Konink lijk besluit voor, behelzende de be noeming van de heer Antheunisse tot reserve le luitenant, waarna de ban werd gesloten en overste de Feijter de nieuw-aangestelde officier de eed afnam. Hierna werd door de manschappen, voorafgegaan door dé drumband, een mars door de stad gemaakt. Tenslot te werd op de Stenenbeer voor de autoriteiten gedefileerd. In het voormalige logiesgebouw aan de Weststraat werd tenslotte een intieme bijeenkomst gehouden, waar door vele sprekers het woord werd gevoerd. Overste de Feijter wenste de heer Antheunisse geluk met zijn benoe ming en wees op het gewicht van de eed. Spreker bracht hem dank voor alles wat hij had gedaan in Vlissin gen voor „Steun Wettig Gezag". De burgemeester, mr. B. Kolff, sprak als voorzitter van S.W G„ ep wees er op, dat in het begin de pro paganda niet veel vrucht gaf. In de laatste tijd is dit veel beter geworden en slaat Vlissingen geen slecht fi guur. Voor een groot deel is dit te danken aan de ijver van de heer An theunisse. Zijn mannen stellen in hem een onbeperkt vertrouwen. Verder voerden nog het woord de kapt, luit. ter zee W. H. de Graaff, namens de marine, de-heer P. de Kam als secretaris van de Provinciale com missie en tenslotte de heer J. Blan- kenburgh namens de manschappen. De heer Antheunisse beantwoord de de sprekers en bracht dank aan H.M. de Koningin voor zijn benoe ming. Aan mevr. Antheunisse werden bloemen aangeboden. Ongeval bij Krabbendijke Te Krabbendijke is de motorrijder B. uit Bergen op Zoom nabij hét ben- zine-tankstation op een auto gereden, die de weg overstak. Hij werd tegen de grond geslingerd en ernstig ge wond. In het ziekenhuis te Bergen op Zoom, waar hij thans wordt ver- pléegd, constateerde men een arm-, been- en schedelbasisfractuur. morgenvergadering sprak de voorzit ter zijn grote waardering uit voor het werk van de verpleegsters. Hierna verenigden allen zich aan een gezellige malatijd. Na deze maal tijd hield de secretaris van de voog dijraad, mr. A. M. J. Post UiterWeer, een inleiding over: „Doel en werk van de Voogdijraad in Zeeland". Ver volgens werd een bezoek gebracht aan het nieuwe wijkgebouw van het Groene Kruis, waar thee werd aan geboden. Hierna bezochten de deel neemsters de Uitkijktoren van de wa terleiding en maakte te Westschou- wen een kleine duinwandeling om langs het strand weer terug naar de autobus te keren. De terugtocht ging langs een kleine omweg naar Haam stede waar ten huize van de voorzit ter nog een verversing werd aangebo den. Advertentie Verfris uw mond en geniet Man de getonde. verWwi' ikkende ÜJRJG0 li- Slotwoord in de Scheldehal. Hoewel de opbrengsten van collec ten de laatste tyd belangrijk blijken terug te lopen, heeft de actie voor het Nederlandse Rode Kruis, welke ln de afgelopen weken door een speciaal hiertoe gevormd comité ln Vlissingen is gevoerd, het Merkelijk bijzonder mooie bedrag van f 4300 opgebracht. Stond Vlissingen vorig jaar met een opbrengst van 3400 in ons land reeds aan de spits voor wat betreft de opbrengst per Inwoner, dit jaar Is het resultaat dus nog aanzienlijk fraaier geworden. Deze mededelingen konden Zater dagavond aan het einde van de slui tingsavond van de actie in de Schelde hal worden gedaan, door de plaatselij ke voorzitter, de heer C. van der Mark, die daarbij natuurlijk aan alle medewerkers van deze actie dank bracht, zeer in het bijzonder aan de heer J. C. Corver, de ijverige voor zitter van het actiecomité, die de af gelopen dagen, tezamen met de heren N. C. J. van Delft, J. van der Meulen en P. Sorgedrager dag en nacht heeft gezwoegd om dit resultaat te berei ken. De heer Van der Mark legde nog eens de nadruk op het belangrijke werk, dat door het Rode Kruis wordt edaan en wees er daarbij op, dat ook e wellfare-werkers en werksters hun werk volkomen belangeloos ver richtten. Nog in de afgelop en nacht, al dus spr., is gebleken hoe nuttig dit werk is, toen dank zij de organisatie van de bloedtransfusiedienst in zeer korte tijd een bloedgever kon worden gevonden om te trachten het leven van hét slachtoffer van een ongeval te-redden. De avond, welke door een tameryk froot aantal belangstellenden werd ijgewoond, werd verder gevuld met bet optreden van de Kon. Harmonie „Ons Genoegen", die op uitstekende wijze enkele populaire nummers uit- - voerde, waarvan enkele in samenwer king met de signaal-afdeling, en het cabaretgezelschap „De Zuidwesters" uit Middelburg, dat zoals steeds, met zijn oude en ook enkele nieuwe num mers een groot en verdiend succes oogstte. Aan het slot van de avond werd de trekking verricht voor de Rode-Kruis-loterij, welke een onder deel van deze Vlissingse actie heeft gevormd. 200 renners verschenen aan de stari. Wie de jeugd voor een. zaak weet te interesseren is reeds grotendeels geslaagd, moet „O.M.A." te Terneu zen gedacht hebben, toen zij middelen, bedacht om het succes van de .win kelweek zo groot mogelijk te doen zijn. Daarom besloot zij de jongereh een aandeel te geven in de feestelijk heden. Dat „O. M. A." het goed bekeken, had, bleek wel duidelijk uit het mas sale aantal inschrijvingen voor de zeepkistenrace en de overweldigende belangstelling die hier voor bestond. Niet minder dan een kleine 200 ren- sters en renners verschenen Zater dagmiddag aan de start. Volgende week Zaterdag zullen er nog ruim 30 volgen. Van een eigenlijke zeepkistenrace was geen sprake, daar gereden werd in zogenaamde trapauto's, die elk de naam van een plaatselijke firma droégën. De animo was er niet min der om en op felle en verbeten wijze werd de strijd om de ereplaatsen en de daaraan 'erbonden prijzen ge voerd. Drie auto's tegelijk reden het 245 meter lange parcours op, dat op het marktterrein was uitgezet. Natuurlijk was er wel eens een klein verschil van mening. Zelfs za gen wij een wenend coureur, die naar zijn mening onrecht was aangedaan. De jury streek echter de hand over het hart, zodat ook deze Campbell in de dop glunderenc. naar huis ging. „O.M.A. die tevoren de jeugd had toegesproken, woonde na haar rijtoer door de stad, een deel van de wed strijd bij. De voornaamste uitslagen luidden: Jongens, 9-10 jaar: 1. H. de Jonge: 2. W. de Bruijn. Meisjes 9-10 jaar: 1. K. de Ridder; 2. N. van Hoeve. Jongens 10-11 jaar: 1. J, Hofwegen; 2. W. Groenewegen. Meisjes 10-11 jaar: 1. M. Bliek; 2. W. Groenewegen. Jongens 12T13 jaar: 1. F. Jonkman; 2. D. de Kamer. Meisjes 12-13 jaar: 1. R. de Rijk; 2. L. Riemens. De prijswinnaars maakten na af loop een triomftocht door de stad met begeleiding van het tamboers- en pijperscorps „Irene". BENOEMING. De heer W. Osté te Vrouwenpolder is met ingang van 1 Juni aangesteld tot wachtmeester der Rijkspolitie te Oud-Beijerland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2