PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen stelt een conferentie van de Grote Vier voor in Washington Maatschappelijk werk in Zeeland ontwikkelt zich goed BILT Kantlijn LETTERKUNDIGE DEFD DUITSE AUT0FABMEK FAILLIET GAAN 194e Jaargang-No. 127 Dagblao uitgave van de Onna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj. W de Pagter Hooidred G. Balllntyn PI. verv.: W. Leertouwer en H A Ëosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week f 435 p kw fr p p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 Juni 1951 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct oer n n. Minimum p. advertentie f 3r— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regel*/ van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C, Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 5360. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londensc Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg- Pr. Maurltsstr. 12, teL 102; Tcrneuzen: Brouwcrljstr. 2; Zierlkzcc N. i - rd r C 1M, te! 26 KEUZE TUSSEN DRIE AGENDA'S. Uitnodiging verzonden aan Moskou De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben Donderdag te Moskou gelijkluidende nota's doen overhandigen, waarin wordt voorgesteld op 23 Juli te Washington een conferentie van de ministers van buitenlandse •zaken van de Grote Vier te beginnen. Afschriften van de nota's werden overhandigd aan de Sowjetrussische afgevaardigde ter plaatsvervangers-conferentie in Parijs, Gromyko. In de nota's wordt de Sow jet-Unie de keuze gelaten tussen de drie agenda's, die reeds op de plaatsvervangers-conferentie te Parijs door de Westelijke afgevaardigden zijn ingediend. Gehoopt wordt op spoedig ant woord van de Russische regering en op een teken van haar bereidheid tot deelneming aan de voorgestelde con ferentie alsmede mededeling, welke van de drie agenda-ontwerpen zij aanvaardbaar acht. De drie agenda's voorzien elk in (a) de demilitarisatie van Duitsland, (b) het bestaande bewapeningspeil en (c) naleving van de vredesverara- Het Middelburgse Adbijprobleem is in de Eerste Kamer Woens dag >en onderwerp van vluch tige bespreking geweest. De hande lingen staan nog .liet tot onze be schikking en wjj moeten dus zowel voor hetgeen de heer Rerjers (C.H.) als voor hetgeen minister In 't Veld verklaarde geheel afgaan op de ver slagen der dagbladen. Helaas zijn deze verslagen niet overmatig duidelijk en het is daar om goed de Abdijsituatie nog even kort en scherp te formuleren. Er is voor de Adbijrestauratie oor spronkelijk een plan opgemaakt aooi de Rijksgebouwendienst, volgens het welk het gehele Abdijcompiex her bouwd zou worden. Daarbij zou de vleugel, welke voor de oorlog door het hotel De Abdij werd gevormd, ook worden herbouwd, waarin alsdan de nieuwe Provinciale Griffie zou wor den gevestigd. Onder de druk der omstandighe den heeft het Rijk later besloten om deze plannen niet ten uitvoer te leg gen. De Provinciale Griffie zal nu weder op de vooroorlogse plaats worden gehuisvest. De hotelvieugel zal niet worden herbouwd. Het provinciaal bestuur heeft hier in berust, na gedurende lange tijd zeer ernstige bezwaren te hebben ge handhaafd. Toen dit openbaar werd. heeft ons blad gewezen op de gevaren, die deze situatie inhoudt. De Provinciale Griffie zal klein v/orden behuisd. De kans is aller minst denkbeeldig, dat er weldra een nieuw ruimtetekort zal ontstaan. Nu de vroegere hotelvleugel niet zal worden herbouwd, komt daar dus in het eertijds afgeronde Abdijcom plex een open plek. De gronden van het vroegere ho tel De Abdij zijn onteigend, ten be hoeve van het Rijk", maar behoren in eigendom thans toe aan de ge meente. De kans aat dus, dat de ze gronden verkaveld worden en met andere gebouwen bebouwd. (Geluk kig ft .et gemeentebestuur van MieJei:.urg verklaard, dat het de gronden alleen aan het Rijk zal af staan, als zij bestemd worden voor een in het Abdijcomplex passend ge bouw). Deze situatie is voor Middelburg en Zeeland hoogst onbevredigend. Van daar, dat er ernstige bezorgdheid door ons werd uitgesproken over de toe komst van het Abdijcomplex. De heer Reijers nu heeft aan de minister gevraagd Zeeland te geven waar het recht op heeft: een modern Provinciehuis en een vol ledig gerestaureerde Abdij. In antwoord daarop verklaarde mi nister In 't Veld, die slechts zijdelings bij de Abdijproblemen betrokken is, omdat zij ook onder binnenlandse za ken en onderwijs, kunsten en weten schappen vallen, dat het oorspronke lijk gedachte nieuwe Provinciehuis voorlopig niet gebouwd zal worden. Voorlopig wordt de Griffie huisves ting verleend in de toekomstige Com missariswoning. Volgens de plannen zal de Abdij in beter omstandigheden herrijzen, dan ooit tevoren het geval was. We kunnen ons niet onttrekken aan d- da m.nister In 't Veld niet geheel op de hoogte ls van de stand van zaken. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de Provinciale Griffie thans worden ge huisvest in dc volgens de laatste plannen ontworpen gebouwen rondom de kloostergang. Huisvesting in de toekomstige Commissariswoning is uitgesloten, omdat daarin de Com missaris zal wonen. Tenslotte zal de Abdij natuurlijk niet „beter herrijzen" dan ooit te vo ren, als een complete vleugel niet herbouwd wordt. Tenzijde door het Provinciaal Bestuur aanvaarde plannen intussen opnieuw gewijzigd zijn, waaromtrent echter nergens iets bekend is. Minister In 't Veld heeft van Zee land meer begrip gevraagd voor de huidige situatie. In deze vraag ligt een verwijt be sloten. Dit verwijt echter is onverdiend. Want in de eerste plaats heeft het Provinciaal Bestuur slechts berust in 1 gen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije. De eerste agenda noemt behalve deze punten nog het vredesverdrag met Oostenrijk, het herstellen van de Duitse eenheid en een Duits vredes verdrag en het naleven van het Itali aans vredesverdrag met betrekking tot Trlëst De tweede of gesplitste agenda geeft naast elkaar in aparte kolom men de verschillende Westelijke en Russische bewoordingen van de be wapeningskwestie en de Duitse demi litarisatie. Deze agenda laat het aan de ministers van buitenlandse zaken over om zelf te beslissen: 1. Of het bespreken van het bewa peningspeil als een van de voornaam ste oorzaken van de spanningen moet voorafgaan aan de bespreking van het verminderen van de bewapening. 2. Of deze vermindering van bewa pening alleen op de Grote Vier be trekking heeft. 3. Of het vraagstuk van de Duitse demilitarisatie besproken zou moeten worden vóór het vraagstuk van het peil en de vermindering van de be wapening. De derde agenda geeft slecht3 vijf algemene onderwerpen van bespre king en bevat slechts 41 woorden. De onderwerpen zijn: 1. Onderzoek naar maatregelen voor het uitbannen van de huidige in ternationale spanningen in Europa, van de oorlogsdreiging en van de vrees voor agressie. 2. Kwesties betreffende bewape ning en strijdkrachten. 3. Kwesties betreffende Oostenrijk. 4. Kwesties betreffende Duitsland. 5. Naleving van verdragen en over eenkomsten. Geen van deze agenda's vermeldt bet Atlantisch Pact. Gromyko heeft volgehouden, dat dit verdrag op de agenda moet staan, anders zou een bijeenkomst van de Grote Vier geen zin hebben. Nederlandse televisie- stichting opgericht. Samenwerking tussen de vier omroepverenigingen. Ten overstaan van notaris IJ- van Erp te Hilversum is Donderdagmorgen verleden de stichtingsacto van de Ne derlandse Televisie-Stichting (N.T.S.) gevestigd te Hilversum. Deze stichting is opgericht door de vier grote om roepverenigingen, De acte werd gete kend door de heer J. W. Kengelink namens V.A.R.A. en N.C.R.V. en G. de Clercq namens A.V.R.O- en K.R.O. De oprichting geschiedt voorlopig voor dc tijd van twee jaar. Aan de doelstelling van deze nieu we stichting ontlenen wij: „Het berei ken van een zo breed mogelijke sa menwerking op het terrein van de te levisie. o.rn. door het bevorderen van een regeling van zendtijden, zo. dat elk van de stichters gelijke uitzend mogelijkheden zal hebben". Voorts be hoort tot de doelstelling iiet coördine ren van de programma's In het bestuur van de nieuwe stich ting hebben zitting: Voor de A.V.R.O.: G. de Clercq. J. Korver en W. Vogt; voor de K.R.O.: prof. dr- J. B. Kor.; O.P.; P. A. M. Speet en J. Kampschoër; voor de N.C.R.V.: mr. A. B. Roosjen. C A. Keuning en mr- A. H. van der Veen en voor de V.A.R.A.: J. W lx-bon, J. B. Broeksz en J. W. Rengclink. Het ligt in de bedoeling om in een binnenkort te houden eerste vergade ring van het bestuur een dagelijks be stuur van vier personen te kiezen. Pauze verwacht aan de fronten in Korea. Donderdag heeft zwaar geschut van de Noordelijken de posities van de V. N. ten Noorden van Seoel gedurende anderhalf uur beschoten, waarna Chinese infanterie tot de aanval over ging. Na een kwartier werden de ge vechten reeds afgebroken. Elders langs het front kwamen de gevechten tot stilstand en waarnemers voorspellen een nieuwe rustperiode. De meeste gevangenen, die in de Westelijke sector nog worden ge maakt, rijn zwervende soldaten, die twee of drie weken geleden uit het Chinese leger deserteerden. De stroom gevangenen, zoals die enige dagen geleden binnenkwam, is opge houden. DE HEREN BOfiEN VOOR HEM. Brutale oplichter deed zich voor als geldschieter met connecties. De Rotterdamse recherche heeft de 32-jarige letterkundige W. van E. ge arresteerd, die zich als millionnair voordeed en wiens manipulaties een auto mobielfabriek in Baden failliet deden gaan. Verleden jaar verzocht de Haagse politie de opsporing van een sportauto van f 50.000. die door van E. ten nadele van een Duitse fabriek gestolen zou zijn. Het bericht werd per radio uil- gezonden en een dame in Knocke, die op een terrasje zat. hoorde de uitzen ding uit Hilversum en zag tot haar verwondering de gezochte wagen in haar nabijheid staan. Ze waarschuwde de politie, die van E. aanhield en uit leverde. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat van E. op zijn reizen door Europa met een van de directeuren van die fabriek kennis had gemaakt De firma was doorlopend in geldge brek en van E. had zich laten ontval len. dat zijn schatrijke relaties in Ne derland wel met een millioen gulden zouden willen bijspringen. Van E. werd met grote voorkomend heid behandeld. Hij was immers de schoonzoon van een grote jeneversto ker, die overal reclame maakte en der halve als een wereldfirma werd be schouwd. Doctoren, bankdirecteuren, portiers, allen bogen als een knipmes. Zodra hij in aantocht was. rende de secretaris naar het privékantoor om aan te kondigen „der Millionnar ist da". DE HELD VAN DE DAG. In een der vergaderingen deed van E. de verheugende mededeling, dat er op hem gerekend kon worden. „Er war der Held des Tages" verklaarde een van de getuigen. De tijding werd on middellijk aan het bestuur van de staat Baden doorgegeven. Nu was men gered. Gaarne vergaf men het arro gante optreden van de geldschieter, die met kracht op tafel sloeg als hem te lastige vragen werden gesteld. Kort daarop werd men uitgenodigd voor een bespreking op het ministerie van economische zaken van Baden. Er waren een zestigtal hoge bestuursamb tenaren, bankdirecteuren en techni sche experts aanwezig. De minister van economische zaken presideerde. De fabrieksdirectie had van E. niet durven meenemen, omdat die tevoren de aangenomen plannen omdat het begrip heeft voor de moeilijke situa tie, waarin het Rijk zich financieel bevindt. En in de tweede plaats hebben wij van het Rijk nimmer méér verlangd, dan dat het de toezegging zou doen, dat zodra de omstandigheden zulke toelaten, ook de ontbrekende Abdij- vleujpl zal worden hersteld door er een in het Abdijcomplex passend rijksgebouw te plaatsen. Zeeland toont dus zeer zeker be grip voor de huidige omstandigheden. Maar het acht ae Abdij^te zijn een uni^k nationaal architectonisch mo nument en het vreest met grote vre ze, dat dit monument voor onafzien bare tijd ontluisterd en geschonden zal blijven. Het kan daarin niet zonder meer berusten. aangekondigd had, dat hij op alle vra gen brutale antwoorden zou gever.. Men vreesde dat hij ruzie met het staatsbestuur zou krijgen. Daarom deelde een der directeuren uit zijn naam mede. dat men binnen kort het millioen tegemoet kon zien. De staat verklaarde zich daarop be reid het andere millioen te verstrek ken. Van E. vertrok met een schitterende sportwagen naar Nederland om het geld te halen. Toen er na weken niets van hem ge hoord werd, kreeg men argwaan. De directeur, die van E. geïntroduceerd De bouw van het pension-tehuis „Ter Mantelinge" te Oostkapelle/Doin- burg, vordert goed. Het 1h praetlsch zeker, dat dit tehuis, dat gebouwd wordt voor de .Stichting Rusthuizen Walcheren, in September a.s. gereed zal komen. I)e ingebruikneming zal waarschijnlijk op 1 October geschieden. Mijnramp te Herringen eist 14 doden. 21 mijnwerkers kondon worden gered. In de Heinrich Robert kolenmijn te Herringen In West-Duitsland, heeft zich Donderdagmorgen evn explosie voorgedaan, die waarschijnlijk aan 14 mijnwerkers het leven heeft gekost. Zy werden in één der schachten inge sloten. Direct na de ontploffing daalden reddingsploegen in de mijn af en 21 -mijnwerkers konden, hoewel velen zware brandwonden hadden opgelo pen. worden gered. Donderdagmiddag gaf de directie van de mijn bevel het mijngedeelte. dat in brand slaat, af te sluiten, om dat gevreesd werd voor meer ont ploffingen in de met gas gevulde schachten. Hierdoor werd de hoop, dat nog overlevenden konden worden gered, te niet gedaan. De brand ont stond door het warmlopen van een rubber transportband. had, werd naar Nederland gezonden en moest daar tot de ontdekking ko men. met een oplichter te doen te heb ben. Dat bericht klonk als een donder slag verklaarde een der getuigen. Men had zich geheel op van E.'s toezeggin gen verlaten. De banken, die men aan vankelijk aangeklampt had. bleken niet meer bereid bij te springen en de staat Baden trok zich terug. Twee maanden later was het met de fabriek gedaan. Ze werd failliet verklaard. Chinees stond terecht wegens opiumsmokkel. Voor de politierechter te Rotter dam stond Woensdag terecht de Chi- ees L. Q. uit Singapore, die betrok ken is geweest by de smokkel van de aan boord van de „Willem Ruys" in beslag genomen opium. Via zijn tolk legde de man een volledige be kentenis af. Hij vertelde, dat hy zon der opium niet kon leven. De Officier van Justitie eiste 3 maanden gevangenisstraf tegen hem. Weer een „invasie" op Helgo'.and. Woensdagavond is een groep van honderd voormalige bewon.rs van Helgoland, voor het merendeel vis sers. op het eiland aan wal gegaan. Zij hebben de groen-witte vlag van Europa gehesen op een schuilkelder en medegedeeld, dat zij op Helgoland zullen blijven tot het eer. normale vredesbestemmlng heeft verkregen. De Eritse autoriteiten zijn nog geen actie begonnen. De twee pa trouillevaartuigen. die voorheen ge bruikt zijn om demonstranten van het eiland te verwijderen, liggen nog ln Cuxhaven. Donderdagavond bereikte een Duits patrouillevaartuig Helgoland. Ver wacht wordt, dat vandaag een begin zal worden gemaakt met het ver wijderen van de demonstranten. Het te Belgrado verschijnende dag. blad „PoJHifca" meldt, dat Bulgaarse communisten op grote schaal cult d partij treden. Toch weer geval van pokken in Tilburg. Herenting dringend aanbevolen. De geneeskundige hoofdinspecteur deelt mede: Donderdag nog weer een pokkengeval geconstateerd ln Tilburg. Dergelijke min of meer alleenstaande gevallen kunnen na afloop van een eigenlijke epidemie voorkomen. Drin gend «wordt aanbevolen, dat zij, die Brabant in de naaste toekomst bezoe ken, her-ent zijn. Brabanders, die naar andere delen van het land reizen, wordt evenzo aangeraden zich eerst te laten her enten. indien dit ten minste in de af gelopen week nog niet is gebeurd. Waar het gevaar van import van pokken gqbleken is niet denkbeeldig te zijn, wordt thans iedereen geadvi seerd zich in de naaste toekomst te laten her-enten. De vaccinatietoe stand van Nederland zal daar ten zeerste bij gebaat zijn en het plotse ling massaal moeten her-enten met alle bezwaren vandien. wordt daar door gedeeltelijk voorkomen. Bij een behoorlijke vaccinatietoestand van Nederland, zullen wij de toekomst met meer vertrouwen tegemoet kunnen zien. Verdwijning vin de „Affray" blijft een mysterie. Een hoge functionaris van het Britse ministerie van marine. Walter Ed wards. heeft Woensdag in het Lager huis medegedeeld, dat het verdwijnen van de duikboot „Affray" nog een mysterie is. Het onderzoek strekte zich thans uit over een gebied van 2500 vierkante kilometer van het Kanaal, maar tot dusver had men nog geen duikboot- wrak gevonden, aldus Edwards. Engelse vrachtautochauHeurs willen weer aan het werk. Het centraal comité va nde sta kende Britse vrachtautochauffeurs, heeft Donderdag besloten om het werk Zaterdag te hervatten, mits er geen repressailles tegen de stakers zullen worden genomen. Op het ogen blik zijn 13.000 chauffeurs bij de staking betrokken. 32 Nederlanders sneuvelden in Korea. In Korea zijn van het Neder landse detachement tot nu toe 32 man gesneuveld, 57 gewond, 42 buiten dienst gesteld door ziekte en ongeval. Eén man wordt vermist. Deze opgave verstrekte de minister van Oorlog en Mari ne. Ir. C. Staf. Donderdagmid dag aan de Tweede Kamer. SAMENWERKING ONONTBEERLIJK. Stichting Zeeland kan tevreden zijn over in 1950 bereikte resultaten Met het b.i.o. gaat het niet van een leien dak je. Negentienhonderd vijftig is voor de Stichting Zeeland voor maatschap pelijk en cultureel werk te Middelburg een zeer vruchtbaar jaar geweest, een jaar, waarin het maatschappelijk werk in de provincie zich op gezon de wijze verder ontwikkelde, waarin de organisatie van de sohooltand- verzorging gereed kwam. waarin voortreffelijke stimulerende arbeid werd verricht en uitermate nuttige initiatieven werden genomen, zowel op al gemeen sociaal- als op sociaal-cultureel terrein en op het gebied van het onderwijs. iHet jaar ook van de grootse en bijzonder geslaagde manifes tatie te Gent van Zeeiand's culturele prestaties, welke in niet geringe mate bijdroeg tot versteviging van de banden tussen de Zeeuwen en hun Zuiderburen en welke hopeiyk liet uitgangspunt zal zijn van een regel matige culturele uitwisseling tussen Zeeland en Oost-Vlaanderen. In het thans verschenen, zeer uit voerige, derde jaarverslag van de Stichting, wordt met vreugde gecon stateerd, dat men een daadwerkelijke steun heeft aan het voorzichtig ge stimuleerd en langzaam groeiend pro vinciaal besef. Daarmee gaat gepaard het inzicht, dat in Zeeland samenwer king met behoud van het eigene mo gelijk en ook dringend noodzakelijk is. De ervaring wijst uit, dat de wil tot samenwerking, gebaseerd op een be wustzijn van verantwoordelijkheid voor het geheel, steeds sterker wordt. Het is tevens verheugend, dat de ge meenten het werk der Stichting in toenemende mate, ook financieel, steunen. De ontwikkeling in Zeeland van het algemeen maatschappelijk werk en de gezinsverzorging, geeft reden tot ze kere tevredenheid. In Oost- en West- Zeeuwsch Vlaanderen, functionneren twee R.K. en twee Ned. Hervormde organisaties, op Schouwen-Duiveland een Hei-vormde stichting. Vooral op Schouwen doet zich echter een tekort aan gezinsverzorgsters voelen. Voor dit beroep bestaat nog te weinig ani mo. Nu de Prov. Staten besloten heb ben de opleiding te subsidiëren, mits de meisjes tenminste twee jaar in Zee land werken, komt hierin wellicht een verandering ten goede. Bij de be staande instellingen voegde zich de Stichting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging op het platteland van Walcheren, waarin verenigd rijn het kerkelijk en particulier initiatief en de overheid, een vorm van samen werking, die voor een homogene plattelandsstreek zeer goede vruchten belooft af te werpen. Het was in 1950 niet mogelijk op de Bevelanden regionale organisaties te scheppen; we! kregen de gemeenten Kortgene en 's Heer Arendskerke in stellingen voor gezinsverzorging. Af gewacht moet worden, hoe een co ördinatie tussen de Hervormde orga nen en andere kerkelijke groeperin gen en de gemeenten tot stand kan worden gebracht. Ook de ontwikke ling van het R.K. sociaal-charitatief werk werd door diverse omstandighe- heden belemmerd. De stelling, dat het aanbeveling ver dient. wanneer de maatschappelijke werkster met gerinsverzorgsters werkt, geldt ook en in misschien nog sterkere mate omgekeerd. Voor ce gezinsverzorgsters, wier taak vooral paedagogisch gericht zou zijn, wenst de Stichting een zwaardere opleiding. BEJAARDENZORG. De bejaardenzorg Zeeland telt van alle provincies het hoogste per centage ouden van dagenwerd in 1950 verder uitgebreid. In vele gemeenten worden plannen voorbe reid tot stichting van rusthuizen of van speciale woningen. De Stichting adviseerde en daardoor was het mo gelijk tot een zekere coördinatie te komen. Op Walcheren kon „Ter Hoo- ge" in gebruik genomen worden en werden de plannen voltooid voor de bouw van „Ter Mantelinge" en de ver bouwing van „Der Boede". de Kaih. Stichting voor Bejaardenzorg op Wal cheren besloot to bouw van woningen voor oudjes en een verzorgingshuis in Middelburg. (vervolg op blz. t) Britse oliemij. krijgt twee dagen tijd. Twee journalisten in Perzië uitgewezen. In een brief aan de ..BritS-Iraansc" heeft de Perzische minister van finan ciën verklaard, dat hij de maatschap pij een termijn van twee dagen geeft om de Perzische regering voorstellen te doen binnen het raam van de na- tionalisatiewet. Overigens is reeds medegedeeld, dat al bet personeel van de maat schappij thans als in dienst staande van dc Perzische olie-maatschappij wordt beschouwd. JOURNALISTEN UITGEWEZEN. Twee Engelse journalisten hebben een. door de politiechef van de inlich tingendienst ondertekend, bevel van de Perzische regering ontvangen. Perzië binnen 24 uur te verlaten. Het zijn Hatg Nicholson. Reuters voor naamste correspondent in Egypte, die met een speciale opdracht naar Te heran ging en Sefton Delmer, de voornaamste buitenlandse correspon dent van de ..Daily Express". Volgens de Perzische.regeringsradio heeft Nicholson „nieuws verdraaid" en Delmer „de Perzische natie bele digd". Nicholson werd door de politie in een spelletje bridge gestoord, maar mocht eerst de robber uitspelen, voor dat hij werd meegenomen. De Britse ambassadeur te Teheran Sir Francis Shepherd, heeft een per soonlijk bc-zoek aan de Perzische mi nister van buitenlandse zaken ge bracht. om krachtig te protesteren te gen de uitwijzing der beide Britse journalisten. GEEN SCHEIDSGERECHT. Het internationaal Gerechtshof in Den Haag heeft het verzoek van dc BritsPerzische oliemaatschappij om een scheidsgerecht tc benoemen, dat belast zal zijn met de oplossing'van het geschil tussen de Perzische rege ring en de Oliemaatschappij, ver worpen. De beslissing van het hof wordt gemotiveerd door het feit. dat de Britse regering een ander verzoek heeft ingeoiend, nl. om een diep gaand onderzoek in te stellen en het nof de voorrang moet verlenen aan het verzoek van de regering. DE VOORSPELT IETS WARMER. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond. Droog en zonnig weer met een ma tige tot krachtige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1