Tarzan (in colbert) en de Spin waren betrokken bij botercomplot Zeeuwen behaalden eerste prijs in Ronde van België Het Bataljon I-14-R.I. Burgemeester J. W. van 't Hoff van St Laurens gaat heen. Werkloosheidsuitkeringen in Zeeland laag Er bestaat een Kunstkring in Vlissingen. Eerste zomergasten zijn in Cadzand gearriveerd PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 MEI 1951 ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Biggen werden in paniserauio over de grens gebracht Wanneer ge in de grensstreek van Zeouwsch-Vlaanderen dc naam Tar zan uitspreekt, denkt niemand aan .Johnny Weismuller, die enige malen per jaar op het scherm van de plaatselijke bioscoop/aaltjes, In dicrenvel gehuld, langs de lianen slingert. Voor de grensbewoners is Tarzan de der tigjarige J. P. .T. C., oou notoire smokkelaar, die voor geen kleintje ver. vaard Is, die een grote mond heeft en ook zün vuisten durft gebruiken en voor wie de eerzame Zceuwsch-Vlamingen dan ook het liefst maar een straatjo omgaan. Gistermorgen stond Tarzan, voor wie het smokkelen een sport bete kent. terecht voor do Economische Politierechter in Middelburg omdat, zoals de rechter, im\ P. van Kmpel, het uitdrukte, hij zich niet met apen, doch met roomboter had bemoeid. Met een netto scheiding in het haar en een gekleed colbertcostuum had hij weinig weg van dc befaamde oer- woudhela, maar zijn zelfverzekerd heid en zijn wat ironische glimlach handhaafden zijn reputatie ten volle. Volgens de dagvaarding was Tar zan. tezamen met dc 19-jarige Belg E, O. M., die beter bekend ia als „Dc Spin" en die gisteren zijn woonplaats Moerkerke wijselijk maar niet had verlaten, medeplichtig geweest aan de illegale uitvoer van een hoeveel heid kostelijke roomboter naar Bel gië. Wélke rol hn bij die affaire pre cies had gespeeld, werd overigens niet recht duidelijk; getuige A. L. uit Goes, die do „boterauto" had be stuurd. vertelde, dat Tarzan een keer was meegereden tot de plaats, waar de partij gelost werd en een andere getuige, ecu boer, die vlak by de grens woont, had de verdachte in de nabijheid van een groene auto op zijn erf zien staan. De Officier, mr. J. L. Andreae, achtte de medeplichtigheid bewezen. Hij merkte verder op, dat de zaak pas laat in behandeling kon komen, doordat de verdachte zich zowel te genover de rechter-commissaris, als in het Huis van Bewaring zeer onge past heeft gedragen en hij eiste ten slotte ccn gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. W. F. P. Kurtz, kon zich evenmin aan de indruk ont trekken, dat zy'11 cliënt, althans in België, met deze smokkelzaak an nex is geweest, maar hy oordeelde, dat C. op grond van de inhoud dei- dagvaarding niet veroordeeld kan worden en vroeg dan ook vrijspraak cn onmiddellijke invrijheidstelling. Mr. Van Empel, direct uitspraak doende, verklaarde uitvoer van boter naar België niet, medeplichtigheid aan deze uitvoer echter wél bewezen cn hij veroordeelde C. conform de eis. Het was aan Tarzan die langer dan ..vier maanden voorarrest heeft gehad en dus nu weer op vrije voeten is te zien, dat hij met dit vonnis zeer in zijn nopjes was. MET LEVENS GESPEELD. „Ik heb niets met die zaak te ma ken giehad", was het eerste, wat Alouislus Albertus S., een vlashande laar uit Hulst, opmerkte, toen hij zich voor de Economische Politierechter moest verantwoorden wegens mede plichtigheid aan de smokkelarij van biggen in een gepantserde vracht auto. De chauffeur G. J. B. uit Hulst, die dit Wild West-voertuig had bestuurd, verklaarde onder ede. dat S. hem op 24 Februari j.l. had opgehaald en hem had meegenomen naar een auto kerkhof, waar de bewuste gepantser de auto al stond te wachten. Hierin was vervolgens naby de grens een frote hoeveelheid biggen overgela- en. Deze operatie werd in de nacht van 26 op 27 Februari herhaald. Maar toen waren de heren smokke laars minder gelukkig. Belgische Rijkswachters poogden de auto aan te houden on noteerden, toen dit mis lukte, het nummer. Het toeval wilde, dat, toon hot vrachtje eenmaal was afgeleverd, men „pontserautopech" kroeg in St. Niklaas. Er moest een sloopwagen aan te pas komen en op do tocht naar con garage versche nen de twee Rijkswachters weer ten tonele. De hoofddader, die in de om geving was, ging or echter snel van door. S. zou deze hoofddader zijn ge weest. ..Geheel in strijd met de waar heid", luidde diens commentaar. De Officier vond de getuigenis van B. echter volkomen logisch en aan vaardbaar en bovendien in harmonie met een aantal verklaringen, waaruit biykt, dat het S. Is geweest, die de voormalige Duitse legerauto voor 5500 frs. kocht, dat S. het voertuig lietpantseren cn stallen, dat S. dooi de Rijkswachters werd herkend. Mr. Andreae meendd dan ook, dat het wettig en overtuigend bewijs is gele verd. „De verdachte is niet zo maar een smokkelaar", aldus de Officier, „hij is gevaarlHk, dreigt, staat bekend als de bonte nond en maakt de mensen doodsbenauwd. HU heeft gespeeld met het leven van de bestuurder, want op pantserauto's wordt direct geschoten en ook met de levens van do douane-ambtenaren, daar derge lijke voertuigen niets en niemand ontzien. .Smokkelaars, die met pant serwagens werken, plaatsen zich op een crimineel niveau en ik wil daar om de maximale straf van zes maan den zonder aftrek van voorarrest vordoren". Dc verdediger, mr. H. C. M. van Son, achtte de getuigenverklaring van B. van nul cn gener waarde en trok ook de betekenis van die, welke door Belgen in afgelegd, in twijfel. Het bewijs is z.i. niet geleverd, dat S. Inderdaad bij deze zaak betrokken was en volgens hom zou zekere G. dc promotor van dc biggenaffaire zijn geweest. Hij vroeg tenslotte vrij spraak. Dc Economische Politierechter wees onmiddellijk vonni3. Ook hij oor deelde, dat het ten laste gelegde wet tig en overtuigend is bewezen en hij legde S. een gevangenistraf van zes maanden met aftrek van voorarrest op. Zeeuwse typografen boekten mooi succes. Twee Zeeuwen hebben een mooi succes geboekt in de ontwerp-wed- strijd, welke de Lettergieterij Am sterdam ter golegenheid van haar honderdjarig bestaan had uitgcschre- ven. In totaal zijn 180 inzendingen binnengekomen, waarvan er ten slot te 16 werden bekroond. Hierbij bevin den zich ontwerpen van de heren A. de Groot te Middelburg en P. Suur- mond te Souburg, beiden in dienst van de firma G. W. den Boer te Mid delburg. Alle 180 inzenders zijn uitgenodigd op 16 Juni het bedrijf in Amsterdam te bezoeken. Teraardebestelling oud burgemeester J. J. de Keijzer. Op de begraafplaats te Souburg werd Maandagmiddag het stoffelijk overschot van de heer J. J. de Keij zer, in leven oud-burgemeester der gemeenten Grypskerke en Melisker- ke. ten grave gedragen. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door de eerste wet houder van Grypskerke, de heer A. Geschlere J.Hzn. Deze schetste de overlédene als een waarachtig Chris ten. die alles voor zyn gemeente over had en die nauwgezet zijn plicht deed, met oen groot gevoel voor ver antwoordelijkheid. Hij sprak tenslot te enige troostrijke woorden tot me vrouw de Keijzer. Burgemeester A. J. Huysman van Meliskerke zeide, dat de heer de Keyzcr een beminnelijk mens was, die een goed woord had voor iedereen. Hy ging oprecht en.ceriyk door het le ven. Drs. J. v. d. Berg, Geref. predikant te Souburg las enige verzen uit Ps. 89, waarna ds. J. Haartsen, neef van de overledene, dankte voor de laatste eer en de belangstelling bij het over-, lijden en tenslotte op de grote plaats wees, die de heer de Keijzer in de familie had ingenomen. Drs. ,T. v. d. Berg beëindigde de be grafenis met gebed. Advertentie (vervolg, van blz. 1) Over de opmerking van de Enquê- tecommisie, dat de commandant 1- 14-R.I. weinig gezag over zijn man nen had, merkte de heer Toussaint op, dat in afwijking van het rapport van de commissie, zowel de comman dant divisie A als de bevelhebber van de vierde militaire afdeling, bij hun bezoeken aan het bataljon steeds him waardering uitspraken over de ver richte dienst. Dit gebeurde o.m. na afloop van een defile ter gelegenheid van de beëdiging van een vijttal of ficieren. Het was Sn die tnd, dat het gehele bataljon, vergezeld van de Koninklijke Militaire kapel een drie daags bezoek bracht aai. de vyfde militaire afdeling en in Leeuwarden en Groningen defileerde. Deze feiten, aldus de heer Tous- saint, noem ik om het symbool „1-14- KJ." waaraan onverbrekelyk is ver bonden de naam van de oprichter, dokter J. F. J. 51. Casperie, te bevrij den van een op het bataljon gewor pen blaam. Hierbjj kan geconstateerd worden, aldus de heer Toussaint, dat ten tijde van de oprichting van het bataljon in September 1944 weinigen bereid waren te helpen, doch dat la ter zovelen gereed stonden af te bre ken. TOESPRAAK KAP. BASTIAANSE. Over de toespraak, die de kapitein Bastiaanse by de aanvaarding van de buitenbewaking tot de vierde com pagnie heeft gehouden, merkte de heer Toussaint op, dat de inhoud van deze toespraak hem eerst geruime tijd later bekend werd door medede lingen van derden. De heer Bastiaan se was toen niet meer belast met het commando van de vierde compagnie. Naar aanleiding van deze mededelin gen heeft hij daarop kapitein Basti aanse op het verkeerde van diens handelwijze gewezen. Tenslotte merkte de heer Toussaint nog op, dat hy zijns inziens tydens het verhoor van de parlementaire en quête commissie in geen enkel op zicht in de gelegenheid werd gesteld het door hem gevoerde beleid te rechtvaardigen, weshalve hij dan ook het hem later toegezonden stenogra fisch verslag van net verhoor, onder protest heeft ondertekend. In verband mei hel bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Naar wy vernemen heeft de bur gemeester van Sint Laurens, de heer J. W. van 't Hoff, met ingang van 1 November a.s. ontslag verzocht als zodanig in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. Burgemeester van 't Hoff werd op 21 October 1886 geboren te Gouds waard als zoon van de Hervormd Eredikant aldaar Hij doorliep de R. B. S. te Middelburg en behaalde in 1905 het einddiploma. Drie jaar later werd de heer van 't Hoff be noemd tot P.T.T-ambtenaar te Mid delburg. In 1920 wend hij gekozen tot lid van de raad van St. Laurens en in 1923 tot wethouder. In 1927 werd hij lid van de Provinciale Sta ten van Zeeland voor de A.R.-partij. Op 17 Juni 1931 werd de heer van 't Hoff tot burgemeester van St. Lau rens benoemd. Het jaar daarop werd hy tevens secretaris dezer gemeen te. Burgemeester van 't Hoff is in geheel Zeeland een zeer geziene fl- Sur. Zijn onvermoeid werken voor Ned. Chr. Radio Vereniging, waarvan hy lid van het dagelijks be stuur is. bracht hem in contact met geheel Zeeland. Daarbij bleek, dat hij op uitnemende wyze en met grote tact vergaderingen wist te leiden. Voor zijn gemeente was geen werk hem te veel en steedB was hij een krachtig pleitbezorger voor de be langen van zijn dorp Dit bleek op nieuw bij het bekend worden van de grenswijzigingsplannen van Ged. Sta ten. Ook op ander gebied is de heer van 't Hoff werkzaam. Zo is hy di recteur-voorzitter van de Coöpera tieve Boerenleenbank te St. Laurens en voorzitter van de ring van Boe renleenbanken in Walcheren. Voor zyn werk in deze laatste hoedanig heid werd hij zeer onlangs in de laatst gehouden vergadering van de ring harteiyk gehuldigd. Voorts heeft de heer van 1 Hoff zitting in het moderamen van de tot Chr. verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland, „Vrederust". In 1944 werd hij door de Duitsers ontslagen en uit Zeeland verwijderd. AFHALEN VAN REPATRIëRENDEN Aan boord van H. M-'s Evertsen, welk schip vermoedeiyk op 2 Juni te Den Helder zal arriveren, repatriëren ook verscheidene Zeeuwen. In ver band daarmede vestigen wij er de aandacht op, dat het afhalen door fa milieleden by aankomst van oorlogs schepen niet is verboden, doch in te gendeel op prij6 wordt gesteld. Dit laatste in afwijking van het be paalde voor „troepenschepen". Belgische officieren bezochten Walcheren. Gisteren arriveerden in Middelburg ruim 70 officieren van de Krijgs school te Brussel, die op Walcheren een twee weken durende studiereis door ons land en Duitsland begonnen. De groep staat onder leiding van de commandant der school, kolonel B. E. M. Dinjart en wordt vergezeld door de leraren, alsmede militair at- taché's by de Belgische ambassade in Den Haag en een aan het gezelschap toegevoegde Nederlandse majoor. De officieren bestudeerden op Wal cheren de tactiek, welke de geallieer den bij de bevrydingsoperaties hebben toegepast en de geografische gesteld heid en-de- militaire en culturele as pecten van het eiland, terwyl zij te vens grote interesse aan de dag leg den voor de inundatie en de droog making. In Middelburg hield ir. A. G. Wiersma, ingenieur der Polder Wal cheren een inleiding over de water staatkundige toestand op Walcheren en meer in het bijzonder over de dij ken, waarna hij het gezelschap ver gezelde op een rondrit over het eiland. Daarbij werden Vlissingen. West- kapelle en Veere bezocht. Na een ge zamenlijk diner werd 's avonds Mid delburg bezichtigd en de nacht werd aldaar doorgebracht in de hotels De Nieuwe Doelen en Du Commerce. Hedenmorgen vertrokken dé offi cieren naar Noordwijk. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan de Veluwe. de omgeving van Arnhem en aan Nijmegen, waarna de reis wordt voortgezet naar Keulen. In Duitsland worden voorts o.a. Koblenz en Heidel- berg bezocht. De fruit-uitvoer uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België. KAMER VAN KOOPHANDEL ZAL ZAAK IN BEHANDELING NEMEN. Tengevolge van een Belgische maatregel kan de uitvoer van fruit uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Bel gië niet langs een Zeeuwsch- Vlaam se grenspost geschieden, maar wordt langs Wernhout (Brab.) geleid. Deze maatregel brengt vanzelfsprekend ho gere lasten voor de uitvoer met zich mee en daarom heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter- neuzen besloten deze zaak in behan deling te nemen, teneinde- te trach ten in de bestaande toestand ver betering te brengen. In November jl. 30.23 per week. In het Maandschrift Van het Cen traal Bureau voor de Statistiek trof fen wij enkele gegevens aan over de uitkeringen aan werklozen volgens de Overbruggings- en socialebijstand- regeling. Het blykt, dat in de provincie Zeeland over het laatste kwartaal 1950 de uitgaven per man en per week het laagste ware van geheel Nederland met uitzondering van de provincie Drente, dio nog iets la ger komt. In October 1950 werden gemiddeld per week 97 uitkeringen tedaan in Zeeland tot een totaal De- rag van 11.000 met een gemiddel de per man en per week van 28,28 (landelijk gemiddelde 30,53). Over November waren deze cijfers 1'44; 17.300 en 30,23 (landelyk gemid delde 31,77. Over December 1950 waren deze cyfers 1294; 186 400 en 28,81 (landelijk gemidd. 30.81).. Het hoogste lagen de uitkeringen in Rotterdam met in November een gemiddelde uitgave per man en per week van 34.53. District Zeeland N.C.G.O.V. vergaderde te Middelburg. Het district Zeeland van de Ned. Christ. Geheelonthouders-Vereniging hield, onder voorzitterschap van de heer G. M. Feij. een vergadering in dc Bogardzaal te Middelburg. De voorzit ter opende met Schriftlezing en ge bed en wees er in zijn openingswoord op, dat de van de drank geredden vaak anderen ten zegen worden. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer W. M. de Korte, bleek, dat het ledental in Zeeland belangrijk toe nam en de penningmeester, de heer A, Flipse, kon mededelen, dat weer een groot bedrag voor propaganda kon worden besteed en dat de kas met een kléin batig saldo' sloot. Ds. G. Jansma. Ned. Hervormd pre dikant te Zaamslag, herinnerde in een opwekkend woord aan het zeventig jarig bestaan der landelijke vereni ging, de kentering der publieke opinie en' de roeping der Christelijke drank bestrijders. Men besprak verder de mogelijkheid om de onderlinge band te verstrekken, o.a. door wederzijds bezoek aan de vergaderingen der af delingen. De heer A. Flipse werd als bestuurslid herkozen en candidaat ge steld voor het hoofdbestuur. De heer Castel besloot deze vergadering, die door talrijke afgevaardigden van afde lingen in Zeeland werd bijgewoond, met dankgebed. EEN HAM VOOR DE SLAGER. Zes-en-dertig rijders bereikten op tijd de finish in Namen Niet minder dan 37 voertuigen bemand door bijna honderd rijders, startten Zaterdagavond om 7 uur te Breskens voor de vierde Ronde van België, een 600 km. lange tocht, waarvan de finish ditmaal in de mooie stad Namen lag. Slechts één van de Zeeuwen kreeg zodanige pan ne, dat hij de rit niet kon voltooien. Er arriveerden dus 36 voertuigen uit Zeeland aan de finish. De MAC „Scheltiegouwen" was daarmede alle Belgische clubs de baas, want de grootste Belgische club, de AMC „Schaerbeek" uit Brussel, kwam met 34 voertuigen aan de finish. Na de start ging het in snel tem po naar de eerste controle, die te Maar het publiek weet er weinig van. De Kunstkring „Het Zuiden" te Vlissingen heeft haar jaarvergade ring gehouden onder voorzitterschap van burgemeester Mr. B. Kolff, in het zaaltje van de kring boven hot museum. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, hoe moeilyk het is elk jaar een tentoonstelling te organise ren. En was het bezoek dan maar evenredig aan het werk, dat er voor gedaan moet worden en het geld, dat er aan besteed wordt! Een der leden, de heer L. Heymans uit Middelburg, veronderstelde, dat de meeste Vlissingers niet weten dat de Kunstkring „Het Zuiden" bestaat, ofschoon ze toch al in 1920 is opge richt en niet alleen voor Vlissingen, maar voor heel Zeeland van betekenis is. De penningmeester liet ook geen opgewekt geluid horen. Grote uitga ven voor tentoonstellingen, zaalhuur, e.d. en verminderde inkomsten. Toch zet men met moed de taak voort, om de kunst tot het publiek te brengen. Maar hoe brengt men het publiek tot de kunst? Het aantal kunstlievende leden moet stijgen en ook werkende leden zyn welkom. Er werd nog gesproken over de Zeeuwse tentoonstelling in Gent, waar ook enkele leden van de kring exposeerden of zouden exposeren. Het oordeel van de vergadering hier over was niet erg gunstig, zowel wat betreft de organisatie, als het plaat sen en de keuze der stukken. De aftredende secretaris, de heer H. G. J. de Mey, werd bij acclamatie herkozen. Deze zomer hoopt men weer een tentoonstelling te houden. „DIE SCHöPFUNG" IN BERGEN OP ZOOM. Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan geeft de Chr. Oratorium- vereniging te Bergen op Zoom. op Vrijdag a.s. des avonds 8 uur, in de Grote Kerk een uitvoering van het oratorium „Die SchÖpfung" van Jos. Haydn. De solisten zijn: Dora van Doorn Lindeman, sopraan; Laurens Bogt- man, bas; Wiebe Draayer, tenor; Kees Stolwijk, clavecimbel. Het Ned. Kamer-Symphonie orkest verzorgt de begeleiding. Het geheel staat onder leiding van Jaap Hillen. Er komen bussen van Cadzand naar Brugge. Een „openluchttheater" bij Retranchement. Zoals het zich thans laat aanzien belooft het deze zomer weer druk te worden in Cadzand. Hoewel de weersomstandigheden tot op heden weinig medewerken, zyn er toch reeds nu gasten, terwijl voor de maanden Juli en Augustus de ho tels en de pensions vrywel volgeboekt zijn. Met de afwerking van het fraaie, nieuwe hotel „De Schelde" aan Cad- zand-Haven, wordt thans dé grootste spoed betracht. Terwijl in het bene dengedeelte de arbeiders de laatste •werkzaamheden aan het gebouw ver richten, worden boven de kamers reeds in orde gemaakt voor de gas ten, die deze week reeds arriveren. Dit nieuwe hotel betekent voor Cad zand een grote aanwinst. Het actieve bestuur van de V.V.V. zit intussen niet stil, om het de gas ten zo aangenaam mogelijk te ma ken. Zo is thans met de S.B.M. over eenstemming bereikt, over de or ganisatie van uitstapjes naar Brugge voor de gasten. By vol doende deelname zullen speciale bussen ryden van Cadzand naar Brugge, in welke laatste plaats men dan geruime tyd zal kuunen vertoeven. EEN OPENLUCHTSPEL? Te weinig is nog bekend dat Re tranchement een „openluchttheater" JAARWEDDE-BESLUITEN. In het Provinciaal Blad van Zee land zyn enige besluiten afgekon digd, volgens welke recente K. B.'s met betrekking tot de j'aarwedden van overeenkomstige toepassing zyn verklaard voor de secretarissen, de ontvangers en de ambtenaren van de burgeriyke stand in de Zeeuwse gemeenten. heeft, n.l, het Oranje Nassau bastion, Dit bastion bestaat uit een prachtig weiland, omgeven door dijken. Het geheel is byzonder geschikt voor het opvoeren van een openluchtspel, dat ongetwyfeld vele bezoekers zou trek ken. Parkeerruimte is ruimschoots aanwezig. Het wachten is thans op hen, die het initiatief nemen om hier een openluchtspel te doen opvoeren. Het zou voor de gasten van de bad plaatsen, niet alleen van Cadzand, maar ook uit Knocke, een bijzondere attractie vormen! Gedeputeerden bezochten Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. BESPREKING VAN VOORLOPIGE GRENSWIJZIGINGSPLANNEN. Het college van Gedeputeerde Sta ten had, onder leiding van de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en in aanwezigheid van de Griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, een bespreking met de raads leden der gemeenten, gelegen in het Oostelijk deel van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het doel van deze bijeenkomsten was de raadsleden, alsmede de burge meesters der betrokken gemeenten in de gelegenheid te stellen met Gedepu teerde Staten van gedachten te wisse len over de by het college levende voorlopige plannen tot een herindeling van het gemeentelijk gebied in deze Het bezoek aan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen duurde twee dagen er achtereenvolgens werden conferenties gevoerd in Hontenisse, Graauw-en- Langendam, Clinge, Zuiddorpe, Over slag, Koewacht, St. Jansteen, Hulst en Vogelwaarde, waarbij wensen en be zwaren ten aanzien van de voorlopige plannen uitvoerig werden toegelicht. Tenslotte gaf de Commissaris der Koningin gelegenheid inlichtingen te vragen aan het college van Ged. Sta ten over andere gemeentebelangen. Van deze gelegenheid werd een druk gebruik gemaakt. Aalst, waar ook de eerste lekke band moest worden gerepareerd. Een on willige motor bezorgde de volgauto veel oponthoud en tenslotte moest de rijder de tocht geheel alleen ver volgen. Het was de heer Potvliet, die niettemin kans zag de tocht tut te rijden en op tyd aan de finish te verschynen. Via Brussel, Leuven, Tie nen, Waremme en Voroux-Gereux ging het naar Luik, waar het Arden nen-traject begon. Tot Aywaille moest nog in het duister worden ge reden, maar daarna begon het dag te worden en konden de deelnemers aan de Ronde genieten van het fraaie natuurschoon. Vielsalm, La Roche, Roehefort, Dinant, Marehe, Beau mont en Marchlenne au Pont waren de volgende contróles. In het laat ste plaatsje verzamelden zich alle deelnemers en in gesloten formatie werden de laatste 40 km. naar de finish in Namen afgelegd. Ruim op tyd kwamen allen daar aan, luide toe gejuicht door de Belgische deelne mers. Na een maaltyd, welke zich na deze zware, maar prachtige tocht uitstekend deed smaken en een wan deling door de stad1, werden in het Beursgebouw de pryzen uitgereikt. „Scheldegouwen" mocht twee club- prijzen in ontvangst nemen; een tiental ploer^ryzen zullen worden na gezonden. Ook de tombola leverde enkele Seheldegouwenaren een mooie pry's op. Vermakelyk was liet, dat daarbij een Zeeuwse slager met een echto Ardemier ham ging strijken. Het was de derde maal, dat „Schci- degouwen" aan deze Ronde van Bel gië deelnam. De eerste maal ging de prys door tegenslag en onbekend heid met de aard van het evenement verloren. Vorig jaar werd in het eindklassement de vyfde plaats be zet, hetgeen zeker een goede presta tie genoemd mag worden. Ditmaal echter behaalde de Zeeuwse club de eerste prys en zy kan daarop te recht trots zyn. De heer C. P. Broerse ontwierp Seringenpark in Aalsmeer. Naar een in de oorlogsjaren ge rijpt plan van de heer C. P. Broerse, de begaafde directeur voor de be plantingen der gemeente Nleuwer- Amstel die op Walcheren reeds zo veel belangrijk werk heeft gedaan en nog doet als directeur van het Land- schapsarchitectonisch Bureau der Stichting Nieuw Walcheren is in Aalsmeer een Seringenpark ge sticht. Het is te vinden op een drie hoekig terrein van 3 ha. naby de be graafplaats en een prachtig molen tje en door een dijk gescheiden van de Aalsmeerse glaszee. De nodige gelden om de aanlegkosten te bestry- aen, werden bijeengebracht door ryk. f>rovincie, gemeente, de bloemenvel- ingen en de Tuinbouwbank te Aals meer. Het gemeentebestuur van „het bloemendorp" met de wereldnaam heeft thans een smaakvol boekje uit gegeven, waarin dit seringenpark wordt beschreven en bijzonderheden worden gegeven over de seringen teelt en de opkomst der bloementeelt. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller schrijft hierin een voorwoord, waarin hy zegt, dat op het Serin genpark onmiskenbaar het stempel rust van de ontwerper, de heer C. P. Broerse. Deze schryft zelf in het boekje: „Rood, purper, rose, lila, lavendel, paars, mauve, wit, blauw en zelfs geel zullen de feestkleuren zyn, die in volheid zullen getuigen van de wonderlijke schoonheid van een plan tengeslacht, dat alom geliefd wordt. En de zusters uit Korea, China, Ja pan, van de bergen van de Himalaya en Transsylvanié, uit valleien, bos sen en van eilanden, ze zyn er ook en hebben allen een partij in de kleu- rensymphonie". Nog een bekroonde tekening. Janny Hooftman van de school aan de Singelstraat te Middelburg, heeft van de E.C. bericht ontvan gen dat haar tekening, destijds Inge zonden voor de Marshallhulp-teken- wedstryd, alsnog in aanmerking is gebracht voor mededinging aan de wedstryd in Parijs. OPSLUITEN OF HOKKEN VAN KOOIEENDEN. De kooieenden zullen dit jaar door de kooiman moeten worden opgeslo ten of gehokt van 22 Juli tot de dag, waarop de vangst van waterwild door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan. Gentse autoriteiten bezochten Tholen. Jdaandag hebben de burgemeester, de schepenen en een aantal raads leden van Gent een bezoek gebracht aan Tholen. Bij het gezelschap be vonden zich voorts nog verschillen de hoofden van dienst van de stad Gent. Burgemeester en wethouders van Tholen hebben het gezelschap in het Stadhuis, dat voor deze gelegenheid met de Belgische en Nederlandse kleuren getooid was, ontvangen. Bur gemeester mr. A. J. van der Hoeven, sprak hier een welkomstwoord, dat door burgemeester Claeys van Gent werd beantwoord. Burgemeester en Schepenen kregen een exmplaar van het boekwerk „Geschiedenis van Tholen", de enige in het gezelschap aanwezige dame bloemen in de Thoof- se kleuren. Na de ontvangst begaf men zich aan boord van de korboot „Bona Fi des" van de N.V. Oestercultuur- My., waarmede een tocht naar de oesterpercelen werd gemaakt. Uiterst voldaan keerden de Belgische auto riteiten ten slotte via Bergen op Zoom huiswaarts. B. en W. van Tho len werden uitgenodigd voor een te genbezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2