PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Offensief in Korea zal krachtig worden voortgezet Rode gemeentebesturen in Italië zijn in gevaar Prof. v. d. Brink opende het derde petroleumcongres Bataljon I-14-R.I. en de gebeurtenissen in de Harskamp BILT Malik spreekt alle vredes- geruchten tegen: Perzië verwerpt arbitrage Internationaal Gerechtshof Engeland zal ons minder kolen leveren. Prof. B. J. Alfrink co-adjutor voor kardinaal De Jong. DE VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 124 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred G BalUntiün PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week f 4.55 p. kw fr. p, p. f 4.8U per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 Mei 1951 ADVERTENTIEPRIJS cC per mm. Minimum p. advertentie t 3.— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regeli) van 1—5 regel» f 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C, Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr 58—00. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2851 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goes L. VorstatT. 63. tcL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terncuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: J<^ogerd»tr^CJ60^tcL^ Lt.-GENERAAL VAN FLEET VERKLAARDE Russische straaljagers zijn van uitstekend gehalte Lt. generaal van Fleet, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft Maandag voor zyn troepen verklaard: „Wjj zullen het huidige offensief voortzetten, totdat we met de vijand hebben afgerekend". Tegen oorlogscorrespondenten zei hij, dat do huidige campagne van de ver- bondenen „prachtig" ging. „Onze taak is hen er van langs te geven, totdat zü genoeg hebben. Wij zullen zo ver en zo krachtig mogelijk optrekken". In het Westen zijn de geallieerden de Jongpjongtsjon overgetrokken zij rukken snel op om te trachten de Chinezen, die hier met meer succes dan in het Oosten er in zijn geslaagd terug te trekken, op te vangen. Ten Zuid-Westen van Jongpjong hebben de Zuid-Koreanen do Imdjin overge stoken. In de vallei van de Poekhan heb ben vele Chinezen zich overgegeven; een Amerikaans officier heeft ver klaard dat het wel verscheidene da gen zal duren voor het totaal aantal krijgsgevangenen bekend zal zijn Maandagavond werd in het commu niqué van het achtste leger gemeld, dat in de laatste zeven dagen 5000- Noordelijken zijn gevangen genomen Onder hen bevonden zich voormali ge Chinese nationalisten, die tijdens Kantlijn De vacantie nadert. De vreemde lingenstroom bereikt eerstdaags haai" hoogtepunt. En Nederland komt als toeristenland steeds meer in trek. Vorig jaar kwam er een half millioen bv landse bezoekers. Zij gaven 58 millioen aan deviezen uit. Dat is de moeite waard, zou men zo zeggen. Er zijn echter, naast de overgrote meerderheid der goede Nederlanders, ook Nederlanders, wie die 58 mil lioen nog niet genoeg is, die zich minder goede gastheren of -vrouwen betonen en die, *van de onwetendheid van de buitenlanders gebri kmakend, trachten hun ,.af te zetten" of zich op andere wijze onbetamelijk tegen over hen gedragen. Ook de houding van sommige jongelui ten opzichte van de vreemdeling laat een enkele keer nog wel eens iets te wensen over. Hoewel het grootste deel zich zeer hoffelijk gedraagt in tegen woordigheid van toeristen uit ande re landen, komt het qen enkele keer bij voorbeeld wel eens voor, dat men zich luidruchtig vrolijk maakt bij het zien van buitenlanders, die anders gekleed zijn of een andere huids kleur hebben dan men hier gewend is. Een dergelijke handelswijze, het behoeft nauwelijks gezegd, doet ons land veel kwaad en, bederft in korte tijd veel van onze good-will", die in zovele opzichten van zo eminent be lang is voor ons kleine land Een beroep op alle Nederlanders om vreemdelingen hoffelijk te behan delen en in ieder geval niet „af te zetten" is dus zeker niet misplaatst. Er zijn mensen, die zeer hoog met minister Lieftinck weglopen. Er zijn er ook, die voor hem weinig goede woorden over hebben. De Chr. -list. Nederlander", de be kwaamheid van minister Lieftinck erkennende, vindt het bijvoorbeeld betreurenswaardig dat ons land op financieel gebied bestuui'd wordt door deze man, die de theorie stelt boven zijn practijk en die als veelgeplaagde toch ook niet vrij uitgaat, maar een aanmerkelijk zondenregister bezit: „Zijn politiek van lage rente, door gedrukt met behulp van de Rijlcsfond- sen (die voor een geheel ander te gengesteld doel zijn opgericht!) mag een volslagen mislukking heten. Zijn effecten-registratie is een drama ge worden, om zijn eigen woorden te be zigen. Particuliere kapitaalvorming is onmogelijk geworden, terwijl de ontsparüig in steeds sterker mate doorgaat. Risicodragend kapitaal is vrijwel niet meer beschikbaar De Ned. levensverzekering is kunstma tig en onmatig uitgezet Van alle Europese valuta's is de Ned. gulden thans de zwakste geworden, dank zij de voortdurende tekorten op dé Staatsbegroting en onze vrij hopelo ze betalingsbalans. Onder het beheer (én krachtens het inzicht) van de Minister van Financiën is de waarde vastheid van de gulden illusoir ge worden, aangezien hare waardevast stelling een hulpmiddel is geworden ter bereiking van geheel andere tijdelijke economische doeleinden. Onze slaafs nagevolgde devaluatie in September 1949 heeft ons land meer dan 1 milliard gulden gekost door de toeneming van onze buitenlandse schuld en de vermindering van onze vorderingen in Ned. guldens op In donesië en derden. Dank zij de onge kende progressie in de directe belas tingen en de voortgaande egalisatie van lonen en salarissen wordt de Ned. burgerij geleidelijk geliquideerd, waardoor tevens de eigenlijke kern van het Ned. volk zou verdwijnen." Het is een behoorlijke zondenlijst. De heer Lieftinck zal er zich ech ter wel niet veel van aantrekken En terecht. Want tot dusver heeft nog niemand zich aangemeld, die be reid bleek zijn portefeuille over te nemen de burgeroorlog krijgsgevangen wa ren gemaakt. Zij hadden een politie ke scholing van een jaar gehad en waren daarna naar Korea gezonden. DE GETUIGENIS VAN VANDENBERG. Maandag heeft de Amerikaanse stafchef van de luchtmacht Hoyt Vandenberg, voor de Senaatscom missie voor onderzoek verklaard, dat de door de Noordelijken in Korea februikte MIG-15 straaljager een etere motor heeft dan enig Ame rikaans straalvliegtuig. Hij voegde er aan toe, dat de Amerikaanse op leiding beter is, evenals de vuurlei- leiding in het vliegtuig, waardoor de Amerikaanse jagers in het ge vecht beter zijn aan de Russische, ondanks het feit, dat deze sneller vliegen en strijken. Het aantal Russische straaljagers in Oost- en West-Europa duidt er op, aldus Vandenberg, dat de Rus sen in staat zijn uitstekende vlieg tuigen in massa te vervaardigen. Voorts was hjj van mening, dat het tot op heden de luchtmacht was. die de Russen ervan had weerhou den een oorlog te beginnen. Hij ge loofde, dat een einde aan de gevech ten in Korea kon worden ge maakt, zonder het uiterste te ver gen van de luchtmacht. Op een vraag van de democrati se senator Connally, antwoordde Vandenberg, dat de vooruitzichten om een wereldoorlog te voorkomen tot op heden goed waren; de atoom bom was een belangrijke factor in dit verband. Generaal Vandenberg zei, dat hij het eens was met de bevelen aan generaal Mac Arthur om niet ten Noorden van de Jaloe te bombarde ren. „Indien wg de gehele kracht van de Amerikaanse luchtmacht in zetten, zouden wij geheel Mandsjoe- rije en de voornaamste steden van China kunnen verwoesten. Dit zou betekenen, dat als de luchtmacht in enig ander gebied ter wereld met volle kracht zou moeten optreden, wy daartoe niet in staat zouden zijn". Het zou volgens Vandenberg wel tot 1953 duren voor de vliegtuig industrie in staat zal zijn de vlieg tuigen aan te vullen, die de Ameri kaanse luchtmacht bij enige belang rijke tegenstand zou verliezen. Moreel Nederlanders in Korea is goed. „Het moreel van onze Nederlandse jongens in Korea is goed, het zijn goede vechters en de naam, die zij zich bij de geallieerde bondgenoten, speciaal bij de Amerikanen hebben weten te verwerven, is boven alle cri- tiek verheven". Dit deelde Maandag avond de onlangs uit Korea terugge keerde luitenant J. Govers mede op de eerste contactavond van ouders en familieleden van de bij het Neder landse detachement in Korea inge deelde militairen, die te 's-Gravenha- ge werd gehouden. „Men moet zich over Korea geen al te grote illusies maken", aldus luite nant Govers. „Men moet zich liever feen enkele illusie maken, maar ik en van mening, dat onze kleine groep jongens (en het wordt door de Amerikanen ten zeerste betreurd, dat wij maar met een detachement van 600 man verschenen) de „goodwill" van Nederland veel goed heeft ge daan. EERSTE VERKIEZINGSCIJFERS BEKEND. Katholieke partij boekte stemmenwinst. Uit de eerste door het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken uitgegeven uitslagen van de provin ciale verkiezingen blijkt, dat de ge matigde en de centrumpartijen een duidelijke voorsprong hebben op het socialistisch-communistisch blok. In talrijke gemeenten heeft de christelijk-democratischc partij de leiding. In 28 provincies zijn gemeente- raads- en provinciale-raadsverkiezin- Berichten uit de lucht gegrepen. Vrydag jl. heeft de correspondent van het Franse persbureau A.F.P. bij de V.N. aan de Sowjet-Russische vertegenwoordiger, Malik, een tele gram gezonden, waarin hij verzocht om commentaar op het bericht, dat de Sowjet-Unie de V.S. besprekin gen over het beëindigen van de vij andelijkheden in Korea had voorge steld. Malik heeft geantwoord, dat dit bericht „volledig uit de lucht was gegrepen." Dit weekeinde naasting Britse oliemaatschappij. De Perzische minister van buiten landse zaken heeft een telegram naar Den Haag gezonden, waarin hij verklaart, dat de Perzische regering het Internationaal Gerechtshof Inza ke de oliekwestie niet competent be schouwt. Hij zou zjjn antwoord na der toelichten wanneer de volledige tekst van het Britse verzoek ont vangen zou zijn. Volgens het te Teheran verschij nende blad „Italaat" is de Perzische regering van plan de Brits-Iraanse oliemaatschappij het a.s. weekeinde in handen van de regering te doen overgaan. Het blad geeft als bron voor het bericht „regeringskringen" Maandagmiddag heeft de Ameri kaanse ambassadeur te Teheran, Henry Grady, besprekingen gevoerd met de Perzische premier. Mossa- deq had om dit onderhoud gevraagd. gen gehouden. Bijna 90 procent van ongeveer tien millioen kiesgerechtig den stemden. De verkiezingen werden gehouden in de industriële Noordelijke „rode gordel". Tal van gemeentebesturen daar zijn nog in handen van de com munisten. In het sterk-katholieke Ta rente nam het aantal stemmen der christen-democraten (regeringspar tij van 11.000 (vijf jaar geleden) toe tot 18.000. Het communistische blok ontving 8000 stemmen (tegen 11.000 het vorige jaar). De neo-fascistische „sociale beweging" boekte een uitge sproken vooruitgang, evenals aan verwante groeperingen. De definitieve uitslagen worden morgen verwacht. Zondag 10 Juni zal in 30 andere noordelijke en centrale provincies gestemd worden. De rest van het land zal in het najaar stem men. Nieuw handelsverdrag. De nieuwe handelsovereenkomst tussen Nederland en Engeland, die dezer dagen tot stand is gekomen, loopt van 1 April 1951 tot 1 April 1952. Ten aanzien van de levering door Engeland van grondstoffen, was de situatie moeilijk. Zo zal Engeland thans slechts 45.000 ton kolen per kwartaal leveren. Deze 180.000 ton per jaar in hoofdzaak industrieko len betekenen een belangrijke ver mindering met het afgelopen jaar. waarin Engeland 1 millioen ton kolen zou leveren. Daarvan is in werkelijk heid millioen ton geleverd. Onze uitvoer laat het volgend beeld zien. Het contingent voor <le industrie is op l'.s millioen pond gesteld. Dat voor onze landbouw op 20 millioen pond. Dr. Loudon secretaris-generaal Hof van Arbitrage. Tot secretaris-generaal van het Een aantal Nederlandse vliegers wordt In het raam van het programma j permanente Hof van Arbitrage is van wederzijdse hulpverlening van het Atlantisch Pact In de Verenigde j benoemd dr. Alexander Loudon, lid Staten opgeleid. Op de foto, welke gemaakt werd op de luchtbasis der van de Raad van State. Hij is als zo- marine te Willow Grove, zien 'we luitenant A. B(jkerk onderricht geven danig opvolger van wijlen jhr. mr. A. betreffende een PV 2 „Ventura" lichte bommenwerper aan een groep T Nederlandse vlieger* Van 1942 tot 1947 v'as dr' L0Ud°n Nederlandse vliegers. ambassadeur te Washington. Mgr. B. J. Alfrink is door de Paus benoemd tot aartbisschop titulair van Tiana en coadjutor van de aarts bisschop van Utrecht, kardinaal De Jong. Mgr. Alfrink Is sinds 1945 hoog leraar aan de Rooms Katholieke Uni versiteit van Nijmegen. Een bisschop-coadjutor of hulpbis schop wordt door de Heilige Stoel be noemd, indien een diocesaan bisschop om enigerlei reden. b.v. ouderdom of ziekte, niet meer in staat is de aan zijn ambt verbonden plichten geheel te vervullen. Onlangs heeft de huidige aartsbis schop, kardinaal De Jong, aan de Paus. met het. oog. op zijn gezond heidstoestand. benoeming van een coadjutor gevraagd. Een Disschop- coadjutor heeft tot taak de diocesane bisschop ter zijde te staan of geheel te vervangen in het bestuur van het bisdom. Wijziging betaalbaarstelling bijdragen huisraadschade. Het ministerie van financiën deelt mede, dat wijziging gebracht wordt in de betaalbaarstelling van de bij dragen en aanvullende bijdragen we gens huisraadschade ingevolge de wet op de materiële oorlogsschaden. De betaalbaarstelling geschiedde tot heden door bijschrijving op door de Nederlandse Middenstandsbank uitge geven huisraadschadeboekjes. In het vervolg zal de betaalbaarstelling ge schieden door bijschrijving op een door de rechthebbende aan te wijzen spaarbankboekje. uitgegeven door een der leden van de vakgroep alge mene spaarbanken of van de bedrijfs groep landbouwcredietbanken. dan wel door de rijkspostspaarbank. Over de bedragen zullen de rechthebben den naar vrij keuze kunnen be schikken. In de regeling, dat de aanvullende bijdragen in termijnen worden be taalbaar gesteld, is geen wijziging ge bracht. OLIE-DESKUNDIGEN IN DEN HAAG. Wereldproductie nam geweldige vlucht. In dc Ridderzaal te Den Haag Ik Maandagmiddag dc officiële openingK- vergadering gehouden van het derde petroleumcongres, waaraan afgevaar digden uit tal van landen deelnemen. De openingsvergadering werd bijge woond door Prins Bomhard, de ministers Stikker, Van den Brink en Rut ten, vele leden van het Corps Diplomatique en andere hoogwaardigheids bekleders. Prof. v. d. Brink hield de openingsrede. In deze rede noemde de minister een intensieve internationale uitwis seling van gedachten over problemen in de aardolieindustrie zeer belang rijk. Hij vermeldde met enige trots, dat Nederland een belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van dc wereld olie-productie. „Wanneer ik bedenk, dat in het be gin de ruwe aardolie uitsluitend kon gebruikt worden als petroleum voor verlichtingsdoeleinden en dat heden ongeveer honderd jaren later aardolie de grondstof is voor onge veer 1400 verschillende producten, dan beschouw ik dit als een sprekend bewijs van de vruchtbaarheid van wetenschappelijk en technisch onder zoek". De minister wees voorts op de belangrijkheid van de aardolieindus trie voor de nationale welvaart der verschilende staten. „Dit congres is een manifestatie van internationale samenwerking. Deskundigen van bij na alle landen zijn hier tegenwoor dig". Na een welkomstwoord tot alle buitenlandse gasten en de beste wen sen voor het welslagen van de bespre kingen verklaarde prof. van den Brink het congres voor geopend. Ook de president van de Konir....v ke Nederlandse Vereniging van In genieurs, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jcude, sprak een kort woord van wel kom. Hij memoreerde met enige cij fers de geweldige vlucht van de olie- industrie. „In de Times van 6 April 1864 werd voor het eerst bericht, dat men vloeibare brandstof had weten te DE MENING VAN RES.-MAJOOR TOUSSAINT Een onderhoud met de toenmalige commandant Zoals wij Zaterdag reeds schreven, heeft de Parlementaire Enquête-com missie zich in scherpe bewoordingen uitgelaten over het optreden van 1-14- R.I. in de Harskamp na de bevrijding en daarbij tevens de commandant van dit bataljon, majoor I. P. Toussaint, in hoge mate verantwoordelijk gesteld voor de daden van deze Zeeuwse compagnieën. Het bataljon 1-14-R.I. was gevormd kort na de bevrijding van Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl Walche ren en Beveland nog bezet waren, werd in October 1945 in de Harskamp gelegerd en deed daar in voorkomende gevallen dienst bij de bewaking. In verband met de uitlatingen in het rapport van de Parlementaire Enquête commissie hadden wjj een onderhoud met de toenmalige bataljonscomman dant, reserve-majoor Toussaint uit Terneuzen. Majoor Toussaint verklaarde ons, dat 1-14-R.I. als licht-infanterie-ba- taljon ressorteerde onder de comman dant divisie A te Apeldoorn. In de loop van 1 op 2 October 1945 arri veerde het bataljon in de Harskamp. Met het ter plaatse aanwezige S.S.- kamp had men generlei bemoeienis, daar de Harskamp was bedoeld als leger- en oefenplaats voor dit opera tieonderdeel. Het kamp zelf ressor teerde onder het directoraat-generaal Bijzondere Rechtspleging en met de bewaking van de geïnterneerden was belast een compagnie gezagstroepen, die onder de bevelhebber der vierde militaire afdeling te Arnhem ressor teerde. De compagnie gezagstroepen kon onmogelijk alle bewakingstaken verrichten, doch de bevelhebber vierde militaire afdeling had niet meer troe pen ter beschikking en deed daarom een beroep op de commandant van de Divisie A, die op zyn beurt de com mandant 1-14-RX bevel gaf in voor komend geval een compagnie af te staan voor de bewaking, onder de uit drukkelijke bepaling, dat hij in geen geval bemoeienis kreeg met deze be waking. De divisie A werd later opgeheven en 1-14-R.L kwam onder rechts- streeks bevel van de territoriaal-be- velhebber Nederland, doch ontving de bevelen via de bevelhebber der vierde militaire afdeling. Met betrek king tot de bemoeienissen van de be waking kwam geen wijziging. Het bataljon bleef operatief en in voorko mend geval bestemd voor bijzondere opdrachten tot de liquidatie van dit onderdeel in het voorjaar van 1946, aldus majoor Toussaint. GEEN BEMOEIENIS. Ten aanzien van de verantwoorde lijkheid van de heer Toussaint, waar van in het rapport sprake is. merkte deze op, dat zijm inziens de uitdruk kelijke verklaring van de comman dant der divisie A, dat de comman dant van 1-14-R.I. generlei bemoeie nis had met de bewaking van het kamp. deze daardoor van verant woordelijkheid ontslagen was. Im mers, aldus de heer Toussaint, de van tyd tot tijd bij de buitenbewaking in gedeelde compagnieën stonden onder bevel van de commandant dezer be waking, die misdragingen door deze compagnieën begaan, aan zyn chef, de bevelhebber der vierde militaire afdeling, diende te melden. Bovendien is, voor zover mij be kend, verklaarde de heer Tous saint verder, door de commandant van de buitenbewaking nooit een officieel rapport inzake excessen, begaan door compagnieën van 1- 14-R.I. bij mij ingediend, zodat er destyds voor my geen aanleiding bestond een onderzoek in te stel len of de militaire justitie in te schakelen. ..Om deze reden w\js Ik eveneens de besehuldiging van de hand, dat ik niet het nodige zou hebben gedaan om het optreden van mjjn manschappen te voorko men of daaraan op krachtdadige wijze een einde te maken!" (Vervolg op pag. 2). vervaardigen als vervangingsmiddel voor steenkool. In 1890 steeg de we reldproductie van olie tot 10 millioen ton. In 1914 was dit cijfer 55 millioen ton, in 1941 313 millioen ton, in 1945 368 millioen ton en in 1950 meer dan 500 millioen ton". THdens de byeenkomst is jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude oud minister van Waterstaat, onwel ge worden. Hij werd naar het zieken huis Bronovo te Den Haag over gebracht. Executie gevangenen Landsberg tot 5 Juni opgeschort. Maandag is de terechtstelling van de zeven Duitse oorlogsmisdadigers te Landsberg uitgesteld tot Dinsdag 5 Juni. De Amerikaanse advocaat van de veroordeelden, Magee, verzocht de te rechtstelling uit te stellen totdat hij civiele processen aanhangig had ge maakt om tot de uitspraak te ko men, dat onder de Duitse wetgeving de doodvonnissen niet konden worden uitgevoerd. Rechter Bastian verlengde de op schorting van de executie tot Dins dag a.s., opdat hij een oordeel op schrift kon stellen. Vrachtauto met 26 arbeiders kwam in sloot terecht. Maandagmorgen vroeg is op de Char- loise Lagedijk te Rotterdam een vrachtauto, die 26 arbeiders vervoerde van de aannemersfirma Moorenhout te Oosterhout. doordat een achterband leegliep, van de berm gegleden en om gekeerd in de sloot aldaar terechtge komen. Een en twintig arbeiders lie pen verwondingen op en moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Ge lukkig waren de verwondingen niet van zo ernstige aard. dat iemand hun ner opgenomen behoefde te worden. Uitstel eerste oefening voor studenten. Om aan de belangen van het hoger onderwijs en de wetenschappen tege moet te komen, is door de minister van oorlog en van marine na overleg met de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen bepaald, dat aan een beperkt aantal leerlingen, dat een gymnasiale opleiding volgt, in 1951 met gunstig gevolg eindexamen aflegt en dit jaar 19 jaar oud wordt, de gelegenheid zal worden geboden de hogere studie te volgen alvorens voor eerste oefening in militaire dierst te komen. VEEL BEWOLKING. Geldig tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk af en toe enige lichte regen of regenbuien, maar des middags ook enkele verspreid optredende opkla ringen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1