NIEUWS UIT ZEELAND KAPPIE WALCHEREN Ruilverkavelingsplan-Eede onder de loupe De Prins hoopt op een nieuwe reis naar Brazilië MEENKs A1 Reis van jeugd-ambassadeurs geëindigd. Geen MAANDAG 28 MEI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN1 Jubeldag van het Ned. Padvlndstersgdde. Ter gelegenheid van het 50-1arig bestaan heeft het Ned. Padvindsters- gilde Zaterdag een jubeldag gehouden te Cadzand, waar een groot aantal padvindsters uit Vlissingen en West Zeeuwsch-Vlaanderen aanwezig wa ren. Nadat de meisjes in het clubhuis in de duinen waren bijeengekomen, werd eerst een hoeveelheid zilverpa pier en postzegels verpakt, die sa mengebracht was om een hulpbehoe vende padvindster te helpen. Iedere padvindster liet daarna een ballon op, waaraan een naamkaartje hing en vervolgens werd een speur tocht gehouden. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het verenigingsgebouw „Het Zwin", waar de poppenkast werd vertoond. De organisatie berustte bij de leid ster van de groep Cadzand en haar komt zeker een compliment toe voor de vele zorgen, die zy zich getroost heeft. By de feestelijkheden waren aan wezig de districtscommissaresse mevr. Ahn en mevr. Kolff uit Vlis singen. Nieuwe prijzen van baconvarkens Naar het A.N.P. in doorgaans wel ingelichte landbouwkringen ver neemt zal de prijs van baconvarkens feleidelijk verhoogd worden tot 2.38 per kilo geslacht gewicht. De ze verhoging is gebaseerd op de ho gere productieprijs als gevolg van de prijsstijgingen van het krachtvoer. Vermoedelijk zal de geleidelijke prijs verhoging in de loop van de zomer het bedrag van 2.38 per kilo berei ken. Vlissingen PLANTJES VOOR DE SCHOOL JEUGD. Er zijn te Vlissingen 1092 slek- plantjes uitgegeven aan de school jeugd. In drie scholen bestond gele genheid de plantjes af te halen. Naai de heer J. A. de Haas, die de uit gifte organiseerde, ons mededeelde heeft de afdeling Walcheren van de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde de uitgifte mogelijk ge maakt. Vermoedelyk zal in Septem ber a.s. een tentoonstelling van deze planten worden gehouden, opdat zal blijken welke kinderen het succes volst waren by het verzorgen. RODE KRUIS-ACTIE. Het comité, dat dit jaar de actie voor het Nederlandse Rode Kruis in Vlis singen leidt, is er in geslaagd deze week nog enige,, aantrekkelijke avon den te organiseren. In de eerste plaats geeft de Vlissingse Toneelgroep R. T. Woensdagavond in het Concertge bouw een opvoering van het Tsjechi sche toneelspel „De witte boot", dat enige tijd geleden reeds met groot succes werd opgevoerd. Zaterdag avond is er in de Scheldehal nog een tweede avond, waarvoor het program ma wordt verzorgd door de Kon. Har monie „Ons Genoegen "en de „Zuid westers". Dan vindt tevens de trek king plaats van de Rode Kruis-verlo- ting. Met medewerking van vele collec tanten en collectrices en naar men vertrouwt eveneens met die van een offervaardige burgerij worden deze dag tevens de straat- en de huis-aan- huis-collecte voor het Rode Kruis ge houden. ZWEMSEIZOEN GEOPEND. Een zwemclub kan niet blijven wachten op mooi weer en daarom had het bestuur der Vlissingse Zwemclub besloten om op Zaterdag 26 Mei 1.1. het zwemseizo' 1951 te openen, on danks het al te frisse weer. Onder een pijpenstelenregen begaven de moedig sten zich op weg naar het zwemschip der Vlissingse Reddings-Brigade, waar de vlaggen wapperden. Om 2.30 uur sprak dokter Sta- verman, de energieke voorzitter der V.R.B., een openingswoord. Hij bracht in herinnering, noe de Brigade na de bevryding een verwoest en gezonken schip met veel moeite en kosten had gerepareerd en gemaakt had tot een zwemschip, waar eveneens de totaal gedupeerde „V.Z.C." en „Zeehond" asyl gevonden hadden. Hrj vreesde, dat een overdekte zweminrichting wel een ijdele hoop zou blijven in deze dure en onzekere tijd, doch wilde de hoop levendig hou den. Vervolgens uitte spreker zijn er kentelijkheid voor het vele goede werk van de heer v. Anraad, instruc teur en commandant van het schip en van de heer Schouten de Jel, instruc teur der Reddingsbrigade. Op humoristische wijze schetste dokter Staverman vervolgens, hoe de autoriteiten zich hadden doen verte genwoordigen door hun dochtertjes. Op het snerpende fluitsignaal van de commandant sprongen de beide dochtertjes van dokter Staverman met een koene sprong van de 3-me- ter-plank als eersten te water, on- middellyk gevolgd door Ineke de Graaff, dochtertje van de Comman dant Maritieme middelen Zeeland en Ellen Kolff, dochtertje van de burge meester van Vlissingen, die de ope ning van het zwemseizoen 1951 tot een feit maakten. BENOEMING. In de vacature welke zal ontstaan door het vertrek van de heer B. H. Ligteringen, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, het onderwijs gaat verlaten, is aan de Chr. U.L.O. school te Vlissingen met ingang van 1 September benoemd de heer A. Kooyman, thans werkzaam aan de Chr. U.L.O. school te Lekker- kerk. Het aanleggen van een electrische verwarmingsinstallatie in de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Vlissin gen is onderhands opgedragen aan het electro technisch installatie bureau J. Huibers te Bruinisse. j^genda MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Staatsgeheim", 7 en 9 15 uur; Schouwburg: „Avontuur op Martinique" en „Het teken van mr. Valentine", 8 uur. Morgen Electro: „Brief van een onbe kende vrouw", 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Operette", (alle leeft). 7 en 9 uur Luxor: ,,De Baron van Arizona", (alle leeft.), 8 uur; Concertgebouw: Feest vergadering 50 jaar Vlissingen. 8 uui\ Morgen Alhambra: „Waarom Millie trouwde", (14 j.), 7 en 9 uur; Luxor; „De dodende straal". (18 j.), in het voorprogramma: „Duistere machten", 8 uur. LAATSTE EER BEWEZEN AAN DE HEER J. GEERTSE. Zaterdagmiddag werd op de A!g. Begraafplaats te Vlissingen het stof felijk overschot ter aarde besteld van de lieer J. Geertse, in leven drukker. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar en vele belangstellenden en afgevaardigden van verenigingen, waarvan de overledene bestuurslid was. o.a. van de Buurtvereniging Pa lingstraat en omgeving, die hun voor zitter verloren, bewezen hem de laat ste eer. Namens de Coöp. Kolenver- eniging D.E.L., waarvan de heer Geertse voorzitter was, voerde de heer J. H. W. van Beuzekom het woord, namens de Bond van Buurt verenigingen de heer G. A. van Dru- ten en namens de afd. Vlissingen van de Alg. Grafische Bond, de voorzitter, de heer L». J. Florusse. Ds. J. C. Sickesz las een gedeelte uit de Bijbel en ging voor in gebed. Een vriend van de overledene, de heer J. Pierens, dankte namens de familie voor de belangstelling. KERKERAADSCONFERENTIE 01' HEDEXESSE. De Ned. Herv. kerkeraad uit Vlissingen hield Zaterdag en Zondag een conferentie met dames in het jeugdcentrum Hedenesse te Cad zand. Zaterdag hield mr. L. C. W. Wesseldyk, secretaris van de algeme ne diaconale i-aad, een causerie over „In dienst der barmhartigheid". Zon dagmorgen werd de dienst bygewoond in de Ned. Herv. kerk te Zuidzande. Zondagmiddag sprak wika v. d. Ak ker over het sociale werk in de pro vincie en zuster Bern ar da over het sociale werk in de stad. Mevrouw Sickesz sprak een dankwoord. OUD VLISSINGEN. De anti-rev. kiesvereniging „Neder land en Oi*anje" te Vlissingen, hield Vrijdagavond haar laatste vergade ring in dit seizoen, onder voorzit terschap van de heer B. H. Ligterin gen. Nadat de heer P. Sinke verslag had uitgebi-acht van de 1.1. gehouden jaarvergadering van het Provinciaal Comité; hield de heer J. Marijs een causefie over „De historische ontwik keling van het stadsgebied van Vlis singen". Spi'. wees er op, dat oorspronkelijk oud-Vlissingen werd gesticht op een plaats waaraan nu nog de namen Bonedijke. Sottegem en Bakkersdorp herinneren. Omstreeks 1200 wordt Nieuw-Vlissingen als stad in de kro nieken genoemd. Vervolgens vertelde spr. van het graven der havens, de poorten aan land- en waterzijde, de verschillende keiken, de scheepvaart eg de kaapvaart, de uitbreiding der stad in de 17e en 18e eeuw, het pisach tige stadhuis, dat door de Engelsen in 1809 werd vernield om tenslotte te komen tot de tegenwoordige stads uitbreiding. Verschillende vragen werden nog gesteld. Nieuw- en St. Joosland SUCCESVOLLE HAAK-IN-ACTIE. Ook de gemeente Nieuw- en St. Joosland heeft een steentje bijgedra gen voor het welslagen van de popu laire Haak In-actie ten bate van de kankerbestrijding en de inwoners heb ben zich daarbij van hun beste zijde laten zien. Met medewerking van het gemeen tebestuur kon op korte termijn, onder auspiciën van het Groene Kruis, een beroep op de burgerij worden gedaan. De plaatselijke muziekvereniging On- da verklaarde zich spontaan bereid voor het goede doel een muzikale rondgang door de gemeente te maken, terwijl de leden der transportcolonne van het Rode Kruis de bussen lieten rammelen. Met grote en kleine giften werd in bijna één uur tijds een be drag van f 400 bijeengebracht, welke som de volgende dag door een milde gever werd verhoogd tot f 450. De geestelijke vader van deze zo zeer geslaagde actie was de heer A. M. van Zweden. VOETBAL PROGRAMMA ZOMERAVONDVOETBAL. Rayon Middelburg. 28 Mei: S.V.Z.—D.V.V. (Z.); Pingelaars— P.Z.C. 29 Mei: Combinatie—Boele en van Eesteren; 30 Mei: P.G.Z.—EM.V.V.V. 31 Mei: ZJ.C.-Focus: Heidemü—Vitrite (Z.) 1 Juni: VictoriaOlympia. Rayon Vlissingen 1 Juni: Belg. LoodswezenP.T.T. 2 Ju ni: De UitertonVHss. Veteranen: V.S.T. Bakkers 1. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 25 Mei: Castel Marino van Stettin. Saba van Antwerpen. Nettie van Rotterdam. Servus van Gent. Gepasseerd naar Antwerpen: 25 Mei: Depa van Cardiff naar Gent. Ton-S van zee naar Gent. Axefdijk van New York. 26 Mei: Hebe Nobel van zee. Rijnhaven van Duinkerken. Bernard V van Leith. Virgo van Port Talbot. Vlissingen vertrokken: 25 Mei: Castel Marino naar Gibraltar. Saba naar Swan sea. Nettie naar zee. Gepasseerd van Antwerpen: 25 Mei: Linge naar Rotterdam van Terneuzen. Westropa naar zee van Terneuzen. Coeta naar HulL Rian naay Boston. Carpo naar Wicklow. 26 Mei: Tyro naar Drogheda. Middelburg MOTORFIETS VLOOG IN BRAND. In het magazijn boven de garage B. aan de Kromme Wcele te Middel burg vloog een motorfiets in brand, toen gepoogd werd dit voertuig te starten. De vlammen deelden #ch mede aan de omgeving, maar de Ijlings gealarmeerde brandweer, die spoedig met Magirus en ladderwagen arriveerde, kon het vuur spoedig blus sen. Er werd slechts geringe schade aangericht. VANDALISME. Dat het weinige natuurschoon, wat Middelburg is overgebleven, niet door ieder in gelyke mate wordt ge waardeerd heeft de Plantsoenendienst dezer dagen weer tot haar verdriet ondervonden. Op de bolwerken en op andere plaatsen in de stad werden se ringen en meidoorns afgerukt en zelfs moest worden geconstateerd, dat een rozenstruik uit de grond was ge haald en gestolen. Ook komt het nog herhaaldelijk voor, dat jonge boom- al dan J""J ladigd. ZONDAGSSCHOOL VRIJZ. HERVORMDEN. Het is de gewoonte by de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg, dat de meisjes en jon gens by het verlaten van de Zondags school een Bijbeltje of gezangenbun del ten geschenke ontvangen. Daar de voorraad daarvan uitgeput was, kon deze traditie de afgelopen jaren niet gehandhaafd worden. Dezer da- en heeft men echter een aantal ijbeltjes kunnen aankopen en deze werden in de Zondagochtend gehou den dienst alsnog door ds. W. C. F. Metz aan de talrijke oud-leerlingen van de Zondagsschool uitgereikt. We gens ongesteldheid kon de leidster van de Zondagsschool, mej. M. M. C. Barends, deze uitreiking niet bijwo nen. pjes al dan niet moedwillig worden beschad'"J Burgerlijke Stand. ARNEMUIDEN. Bevallen: P. L. Schroevers—de Hamer z.; P. Tramper—Dekker, z.; S. Marijs— van Belzen, d.; J. SchroeversHaartsen, d.: M. MarteijnCrucq, z.\ J. Schroevers— de Ridder, d. Ondertrouwd: A. Marteijn, 23 j. en M. M. Louwerse. 21 j. Overleden: M. Wondergem, 84 j. KERKNIEUWS. Johannes de Heer geridderd. By K. B. is Johannes de Heer, hoofdredacteur van het evangelisatie- tydschrift „Het Zoeklicht", wonende te Driebergen-Rijsenburg. benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. DS. J. TIEMERSMA OVER LEDEN. In Johannesburg, waar hy voor familiebezoek vertoefde, is ten ge volge van een hartverlamming in de ouderdom van 71 jaar plotseling overleden ds. J. Tiemersma. emeri tus predikant der Ger. Kerken. Ds. Tiemersma was van 1907 tot aan zyn emeritaat in 1947 resp. vre- dikant te Marken, Droge Ham, Tzummarum en Bleiswijk en woonde na zyn emeritaat te Baarland, waar zijn zoon predikant is. NED. HERV. KERK. Beroepen te Beusichem W. Goed hart cand. te Hilversum; te Klazina- veen (toezegging) M. van der Heiden candn. te Leeuwarden; te Franeker C. Beukman jeugdpredikant te Bus- sum. GEREF. KERK (Art. 31). Beroepen te DeventerZutphen J. Fr. Hey te Hasselt. Bedankt voor Blokzijl P. Plaatsman te Zuidbrock. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen naar Beverwyk—Zaan dam G. Kroes te Woerden. Marktberichten VEILING Z1ERIKZEK. 25 Mei: Asperges 54111; Spinazie 14 26; Aardappelen 13—14.10; Rabarber 8— 10; Stoofsla 8; St. Remy (stoofpeer) 62; Bloemkool 561; Kropsla 1,20—6; Kom- komrners 28—36; Bóspeen 31—39; Radijs 6, alles per 100 kg., stuks of bos. Aard beien per doosje 0.52—0.65. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 25 Mei. Aardappelen, nieuw, grote 0.37 —0.50. Groenten: Andijvie 0.220.31. Bloemkool 0.280.85, Komkommers 0.22 0.43, Bospeec 0.220.40, Waspeen 0.23— 0.25. Prei 0.10—0.13, Rabarber 5.90—7.10, Radijs 3.50—10. Selderij 4.50—8.60, Sla 3.10—7.70, Spinazie 0.08—0.24, Tomaten 1.60, Witlof 0.320.46, alles per St.. kg. of bos. Fruit: Aardbeien 0580.94 per doosje. Appelen: Goudreinette 0.280.6J»; Jo nathan 0.390.88. beiden per kg. Peren: St. Remy 0.430.47, per kg. GRONDEIGENAREN BIJEEN. Grondkamer zal vermoedelijik instemmen met een verhoging van de pachtsom. Om de 562 eigenaren van gronden, betrokken by de railverkaveling in de Bie zenpol der en in de polder beoosten en bewesten Eede, gelegenheid te geven inlichtingen te vragen over het ruilverkavelingsplan, werd Zaterdag middag in hotel „De rode leeuw" te Aardenburg een informatorische ver gadering gehouden. I)e leiding hiervan berustte by ir. J. D. Dorst, lid van de Cultuurtechnische Commissie in Utrecht en de bijeenkomst werd tevens bijgewoond door de Gedeputeerde, de heer C. Hamelink, die door het college van G. S. is aangewezen als voorzitter van de op 7 Juni te houden stem mingsvergadering. Tevens waren o.a. aanwezig de heer F. Henkei van de Cultuurtech nische Dienst te Utrecht, ir. A. Fran ke, Rykscultuureonsulent voor Zee land, ir. L. Eelkema van het Rijkscul- tuurconsulentschap te Goes, ir. H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-dii'ecteur van de Prov. Waterstaat, ir. H. A. van der Werff, hoofd van de Herver- kavelir.gsdienst Walcheren, ir. I. van Sandick, ingenieur by het waterschap Het Vrije van Sluis, waarin de gron den zyn gelegen, alsmede burgemees ter en wethouders van Aardenburg. Ir. Franke gaf een algemene uit eenzetting van de ruilverkaveling en van het ruilverkavelingsplan-Eede in het bijzonder, waarna de heer Henkei de procedure schetste, welke hier ge volgd zal worden. Medegedeeld werd, dat de zeer verspreide ligging van de percelen één eigenaar b.v. bezit 13 14 percelen, welke verspreid liggen over de 1100 ha. grote te verkavelen oppeiwlakte en de afwatering ruil verkaveling zeer gewenst maken. De totale kosten worden op 700.000 ge schat, waarvan ruim 70 voor re kening komt van het rijk. Negenen twintig procent of, naar raming, 213.000, blijft ten laste van de 562 eigenaren. Zij betalen per ha naar schatting 200 a 250, of, over een periode van 30 jaar gerekend, 10 a 12.50 per jaar, d.w.z., zoals de heer Henkei verklaarde, de prijs van 25 kg. gerst, gerekend tegen de huidige pry's. Extra kosten, zoals van di'ainage en egalisatie, komen voor rekening van de eigenaar, wanneer deze uit voering van die werkzaamheden ver zoekt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik maakt. Uit de antwooi'den van de ren Franke en Henkei bleek, dat de kosten kunnen orden verhaald op de pachter. Men veronderstelt, dat de Grondkamer tc Goes, hoewel deze ge val voor geval zal beoordelen, een pachtverhoging, variërende van 6 tot 10 per ha., zal goedkeuren. In de door de eigenaren te betalen ruil verkavelingsrente is ook, in verband met de waardevermeerdering van de gronden, een kapitaalrente begrepen. In de pachtverhoudingen komt geen wijziging. Schade, welke het gevolg is van de omstandigheid, dat niet gezaaid of geoogst kan worden, zal, naar ir. Dorst mededeelde, worden vergoed. Naar aanleiding van de stemmings- vergadering op 7 Juni werd opge- merkt, dat niet alleen de eigenaren, maar ook de mede-éigenaren een ge machtigde moeten hebben. Met na druk werd er op gewezen, dat de machtigingen uiterlijk twee dagen vóór de vergadering in het bezit moe ten zijn van Ged. Staten. De voor standera van het plan behoeven niet te verschijnen, aangezien de afwezi gen volgens de wet als vóórstemmers worden beschouwd. BETER DAN DE BESTE AMBASSADEUR. Regiem in Argentinië is zo dictatoriaal niet. Print» Bomhard hoopt volgend jaar door de regering in htaat te «orden gesteld opnieuw een bezoek aan Brazilië te brengen, daar /.yn bezoek van dit jaar slechth zeer kort was. De Prins zei dit Zaterdag tydens een lezing op de algemene jaarvergadering van „Nederland in den Vreemde" in Tivoli 4e Utrecht. De contacten, die op zUn goodw ill-reizen gelegd woYden, vond hU beter dan de beste ambassadeur die ooit kan hebben, omdat deze nu eenmaal een officiële positie bekleedt. nen vergelyken. „Onze export naar Argentinië kan zeker groter worden" aldus de Prins. „Dit kan echter al leen worden bereikt al« de Nederland se zakenmensen er zelf heen gaan om zich on de hoogte te stellen. De goodwill voor Nederland is er thans. We hebben vele contacten gelegd en vele vrienden gemaakt. Ik geloof, dat dit nuttig is geweest, omdat op grond van deze vriendschap grotere mogelijkheden voor ons zyn ontstaan. Wanneer Nederlanders thans daar heen willen gaan, zullen wij hun gaarne de contacten, die wij thans nebben, ter beschikking stellen". De Prins vertelde met enige schroom naar Argentinië te zijn ge gaan, omdat van dit land gezegd werd, dat het een dictatoriaal regiem had. Dit is echter zeer meegevallen. De politieke structuur van dit land was anders, dan wc hadden gedacht. En zeker niet te vergelijken met het regiem van Hitier en Mussolini. Het is er zo en dat geldt voor de meeste Zuid Amerikaanse landen dat de party, die aan het bewind Is, alle belangrijke posten bezet houdt, evenzeer als we dat kennen in de Ver. Staten, aldus de Prins. Van angst onder de bevolking heeft de Prins niets kunnen bespeuren. Ook zyn er geen organisaties, die men met de Hitler-jeuga of dergelyke zou kun- Adverientie kefywt dótecf K-.KTJ Conferentie moet appèl zijn voor alle boeren. MINISTER MAXSHOLT OVER W.-EUROPESE LAXDBOUW- SAMEXWERKIXG. Minister Mansholt heeft in een vergadering van studenten te Wage- ningen, gesproken over de West- Europese landbouw-integratic. De minister deelde mede, dat de Neder landse regering in antwoord op de Franse uitnodiging, tot het houden van een bespreking met de 18 Wes terse landen, de Franse regering in overweging heeft gegeven, na de ratificatie van het Plan-Schuman een conferentie te beleggen, waarop richtlynen kunnen Worden vastge steld van algemene strekking voor de West-Europese samenwerking in de landbouw. De Nederlandse regering erkent de wenselykheid van een ho ger gezagsorgaan overeenkomstig het Franse plan voor de integratie in de West-Europese landbouw, maar wil daarnaast zoeken naar een ver binding tot samenwerking met lan den die een hoger gezagsorgaan niet kunnen aanvaarden. De conferentie moet volgens de minister tevens een appèl zijn aan alle boeren van West- Europa. om aandacht en belangstel ling voor de samenwerking te wek ken. Vragen over benoeming directeur K.N.M.I. Het Tweede Kamerlid Stufkens heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat schriftelijk gevraagd waarom in afwijking van de tot dusver ge volgde handelwijze tot hoofddirecteur van het KNiLL te De Büt een elec- tro-technisch ingenieur is benoemd, die op grond van opleiding en tot nu toe volbrachte loopbaan niet geacht kan worden de antecedenten voor de ze wetenschappelyke functie te bezit ten. Schipper verzon overval. Op Oudejaarsnacht werd aan boord van de „Bonna 2" in het Hoendiep bij Groningen een roofoverval gepleegd. Het slachtoffer, de schipper S., werd ernstig gewond aan dek aangetroffen en het kostte de recherche heel wat gieurarbeid om de zaak op te lossen. at is thans gelukt, hoewel geen da der is gevonden. En dat om de een voudige reden, dat de schipper de in braak in zijn kajuit zelf op touw had gezet. Toen hij het schip wilde verla ten gleed hij op het bevroren dek uit. Hoewel hij aanvankelijk alleen maar een inbraak wilde verzinnen speldde hij toen gemakshalve de politie een overval op de mouw. De man had financiële moeilijkhe den en dacht op deze manier een uit weg te zien. De twaalf winnaars van de opstel wedstrijd „Zo werkt Nederland" zijn weer naar huis. Na dat zij de dircc- teur-fienerdal voor de industrialisatie, dr. A. Winsemius, verslag van hun reis hadden gedaan, werd hun in Sein post te Scheveningcn een lunch aan geboden door de vier Nederlandse werkgeversorganisaties. In een gloedvolle speech namens de groep gaf Wout Woltz, een Amster damse kweekscholier. nog eens een overzicht van wat hij en zijn reisge noten de afgelopen week hebben ge noten. De 40ste Spaarbankdag. In hotel Huls ter Duin in Noordwijk werd de 40ste spaarbankdag gehou den. In zijn openingswoord legde de voor zitter van de Nederlandse Spaar- bankbond, mr. Jac. Dutllh, de nadruk op de noodzaak, het sparen te bevor deren en het sobere leven te propa- Seren. aangezien de spaarder van nu e grondslag helpt leggen voor kin deren en kleinkinderen. Mr. Dutilh herinnerde in zijn be toog. dat door 521 afgevaardigden van 140 spaarbanken werd aange hoord, aan de onrast, die in de twee de helft van het afgelopen Jaar in de kringen van spaarders was ontstaan. Hy noemde daarna verschillende oor- zsken hiervoor op. o.m. de zware be lastingdruk. Mr. Dutilh besprak ver volgens de spaarpropaganda. Het verheugde spr. tenslotte dat de Rijks postspaarbank de verhoging der ren te sinds 1 Januari 1.1. beperkt heeft tot het niveau van 2.28#. CONGRES NATIONALE WONINGRAAD. Het Congres van de Nationale Woningraad zal dit jaar op 29 en 30 Juni te Scheveningen in.„Seinpost" gehouden worden. Twee belangwek kende onderwerpen zullen op dit Con gres aan de orde komen: prof. ir. J. H. v. d. Broek zal spreken over: „Ra tionalisatie. normalisatie en indus trialisatie in dc Woningbouw" en §rof. dr. ir. H. G. van Beusekom zal ehandelen; „Differentiatie in de Wo ningbouw". Nieuws Notedop Sn een Wins tor. Churchill ik voor «en twin, tigste roodhuid, zo heelt een bloedver, want verklaard. Een voorouder, ccn ze kere kapitein Wilcox, was met ccn halve Indiaanse getrouwd. De r.oterir.g van de Nederlandse gul den op de vrije markt te Brussel is opge lopen tot 13 frank 20. tcrwlj! de officiate notering slechts 13 frank 14 bedraagt. Veldmaarschalk sir Thomas Albert Blarney, die in de twee wereldoorlogrn het bevel voerde overzie Australische le gers. Is na lange ziekte op 67-jange ice:, tijd te Melbourne overleden. Bij een demonstratie van de Irdone- sische luchtmacht op het militaire vlieg veld van Djakarta. TjillUtan. is Zaterdag ochtend een Harvard-tocstel neergestott. De enige inzittende kwam om het leven. 22. Kappie en de maat stonden stil, met open monden naar Kruyt Nae- gel en Boon te kijken, en ze begrepen niets van 't gesprek, wat die twee voerden. „Laat dat praten maar aan mij over, myn waardezei Kruyt Naegel, terwijl hy Boon met een sierlijke armbe weging wat achteruit duwde. „Of misschien praat ik nietdat ligt er aan. HahaDeze situatie bevalt me wel „Wat moet dit eigen lijk allemaal betekenen!" riep Kappie. ,Jk kom hier om te helpen, en daar vliegt me die waan zinnige met een byl achter ons aan En wat dat praten betreft, dat kun je voor je houden „Ahazei Kmyt Nagel. „Dan praten wij niet, myn waarde kapitein „Nee 1" zei Kappie. „Kom, we gaan weer naar de „Kraak", maat „Eén momentjezei Kruyt Nagel. „Ik ben nog niet klaar Ik zou u niet aanraden naar uw schip weder te keren, want dan zou ik mijn waarde Boon waarschjjnlyk toch de op- dracht geven zijn byl naar u te werpen, en dit zou u wellicht niet aangenaam zijn. Ik zeg u daarom op de plek te blyven staan, waar u staat. U staat daar voorlopig goed, nietwaar Ik moet nog even c-en onderhoud met mijn waarde Boon hebben Kruyt Naegel boog zich met een sluw lach je naar Boon toe, en fluisterde achter zyn hand. Boon luisterde aandachtig en stiet toen een ruwe lach uit. De maat trilde van zijn hoofd tot zijn voeten, en dit werd nog erger, toen hij Boon met een gemene gryns langzaam op zich af zag komen met uitgestrekte han den. „Wat moet dat betekenen vroeg Kap pie woedend. „Dit!" zei Boon. en hy greep Kappie en de maat, ieder met één hand. in de kraag, en lichtte hen op, alsof ze niets wogen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3