BUITENLANDSE STUDENTEN TOCH NAAR WALCHEREN DE MULO-EXAMENS KOMEN KONINKLIJKE HARMONIE HULST BESTAAT 150 JAAR ZINKER DOOR HET KANAAL BIJ SCH0RE IS GELEGD landrïa XVI" bezocht Zierikzee 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 JUNI 1951 TWEE KAMPEN IN B1GGEKERKE Ook de militairen van de Genieschool te Soesterberg komen op het eiland werken Naar w\j vernemen zullen deze zomer toch twee werkkampen voor bui tenlandse studenten op Walcheren worden georganiseerd. Aanvankelijk was, zoals gemeld, besloten om met de in de laatste jaren gevestigde tra ditie te breken, daar do Ilerverkavelingsdienst Walcheren meende de Ame- rikuanse en Europese werkstudenten geen aantrekkelijke arbeid meer te kunnen aanbieden. Er zjjn evenwel toch nog enige geschikte objecten ge vonden, en zo wordt het mogelijk, dat ook dit jaar weer talrijke jonge Amerikanen, Fransen, Scandinavian*, Britten en studenten van andere nationaliteiten op Walcheren het nuttige met het aangename verenigen. Er komen twee groepen van tachtig man, die drie weken zullen zwoegen om daardoor Walcheren en zijn bevol king te leren kennen, om een bijdrage te leveren tot de reconstructie van het eiland en om wat te verdienen. Dit laatste is natuurlijk van veel belang, daar een zuinig beheer van het loon de jongemannen in staat stelt na de werkperiode nog enige tUd in ons land te blijven. De eerste groep arriveert op Za terdag 7 Juli a.s., de tweede Zondag 29 Juli. Evenals hun collega's, die vorig jaar drie weken op Walcheren werkten, zullen de studenten gehuis vest worden in het D.U.W.-kamp te Biggekerke. waar de kampleiding zal berusten bij Nederlandse studenten, daartoe aangewezen door het Neder lands Bureau voor Buitenlandse Stu dentenbetrekkingen. Het eerste kamp duurt van 7 tot 28 Juli, het tweede van 29 Juli tot 20 Augustus. Vorig jaar legden de studenten een landbouwweg aan nabij de Zouteland- se tol. Deze weg kwam nog niet in alle onderdelen gereed en de gasten van deze zomer zullen nu de werk zaamheden voltooien. Vervolgens wor den in de omgeving gedeelten van oude wegen, die geen dienst meer doen, in cultuur gebracht en worden enige sloten gegraven. Natuurlijk zal aan de ontspanning weer de volle aandacht worden besteed en zullen nu cn dan excursies worden gemaakt. Een ontmoeting tussen de jongens studenten van Biggekerke en de meis jes-studenten van Wilhelminadorp is zeer waarschijnlijk. de practische uitvoering van het werk, waarvan het theoretische gedeelte al op de Genieschool is gedoceerd. Reeds in de perioden van 5 t.m. 13 Juni en van 12 t.m. 20 December 1950 waren enige groepen militairen van de Ge nieschool te Soesterberg resp. 80 en 65 man werkzaam bij de aanleg van twee landwegen op Walcheren. Met deze tewerkstelling werden be vredigende resultaten bereikt. GENIETROEPEN. Wij vernemen voorts, dat in de eer ste helft van Juii genietroepen, voor het merendeel afkomstig van Soester berg, in de omgeving van Grijpskerke een gedeelte van een nieuwe weg zul len aanleggen. De militairen arriveren vermoedelijk Maandag 9 Juli en zul len waarschijnlijk ondergebracht wor den in Middelburg. Hoe lang zij blij ven, is nog niet bekend. Het doel van dit bezoek is. dat de militairen meer ervaring krijgen in Statistiek van de land- en tuinbouw De zojuist verschenen publicatie „Statistiek van de land- en tuinbouw 1950" van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke een overzicht geeft van do uitkomsten van de land bouwtelling, omvat verschillende ge gevens per provincie omtrent net grondgebruik, eigendom en pacht, de geteelde gewassen (akkerbouw zo wel als tuinbouw), de veestapel enz. met vergelijkende cijfers over voor afgaande Jaren. Voorts wordt een overzicht gege ven van de oogstraming, de statistiek van de productiewaarde, de prijsin dexcijfers, in- en uitvoer e.d. Onder meer blijkt in 1950 2.338.000 ha. cul tuurgrond te zijn geïnventariseerd (1949: 2.331.000 ha.). Het aantal stuks rundvee steeg tan 2.540.000 in Mei 1949 tot 2.723.000 in Mei 1950, terwyi het aantal varkens in deze pe riode toenam van 1.298.000 tot 1.860.000. Het aantal medewerkende landbouwpaarden daalde van 215.000 tot 200.000 stuks. De waarde van de productie in land- en tuinbouw be droeg in het oogstjaar 1949-1950 ruim 3 milliard gulden (voorgaand jaar 2,5 milliard), terwyi voor een waarde van ruim 2,4 milliard gulden werd uitgevoerd. Coöp. Landbouw- verenlging Walcheren (Slot van pagina 1) Mr. A. J. van der Weel, de volgen de spreker, zag overeenkomst tussen de moeilijkheden, welke de coöperatie in haar begintijd had te overwinnen en die, waarvoor de Herverkavelings commissie zich, gelukkig in steeds mindere mate. ziet gesteld. De voor zitter der Z.L.M., ir. M. A, Geuze, wilde „Eiland Walcheren" ten voor beeld stellen aan alle coöperatieve in- en verkoopverenigingen. Hij zegde een geschenk in de vorm van een oude landkaart van Zeeland toe. De adj-directeur van het Centraal Bu reau, de heer Y. de Boer. liet zijn ge lukwensen vergezeld gaan van een wandbord. Voorts werd nog gespro ken door de heren E. Verlare, voor zitter der Coöp. Groenvoederdrogerij, burgemeester J. Bosselaar namens de C.B.T.B, burgemeester J. W. van 't Hoff, namens de coöp. boerenleenban ken zyn critiek op het wetsont werp Toezicht Credictwctgeving werd met een warm applaus ontvangen S. Simonse, voorzitter der Coöp. Zui velfabriek Walcheren, B. W. Alink, directeur der ring Goes en J. F. Brooymans, voorzitter der ring Zee land "van de Coöp. In- cn Verkoop verenigingen. Deze laatste had tevo ren reeds een electrische kantoorklok aangeboden. Nadat de heer Ikkink gedankt had voor de hem betuigde gelukwensen en zijn medewerkers hulde had gebracht, sprak de heer C. Zwagerman een sympathiek slotwoord, waarin hy be lichtte wat in 35 jaren op agrarisch gebied in Zeeland is bereikt. Rest nog te vermelden, dat de vereniging tal rijke bloemstukken ontving en dat de Walcherse landbouwjongeren 's avonds in het Schuttershof haar gasten wa ren. STRAND SCHOONGEMAAKT In 1911 strandde voor de Dom- burgse kust een Belgische vissers boot.. Gedurende 38 jaar is de kiel van deze boot onder het zand geble ven, maar de laatste jaren werd ze door uitspoeling zichtbaar. Het ob stakel, dat soms één meter boven het strand uitstak, <>n bij vloed desniet temin onzichtbaar was, leverde een gevaar op voor de zwemmers. De opruimingsdienst van de Marine heeft op verzoek van de stichting Badplaatsbelangen deze hindernis nu opgeruimd. Tevens werden enkele blootgekomen restanten van oude Duitse versperringen opgeruimd. FEEST OP HEDENESSE Helaas moest het tuinfeest met het ontspanningsweekend voor de poorters en poorteressen van het jeugddorp Hedenesse, binnenshuis worden gehouden, in verband met het slechte weer. Het is daarom toch nog een gezellig en geslaagd feest gewor den. Na het uit-spelen van het verhaal „Dc kouseband van de koningin" werd iedereen door de „koning" uit genodigd aan het feest deel te ne men. Er werd in verschillende costumes gevolksdanst. We zagen o.a. een Mo hammedaan, een nar, een cowboy, „Geloof, hoop en liefde", mariniers, een Axelse vrouw, een Indiaan en „Willem Beukelsz.". Verschillende groepen vormden orkestjes om de feestelijkheden met muziek te begeleiden, hetgeen zeer in de smaak viel. Er waren ruim 100 bezoekers by het feest aanwezig en de helft bleef gedurende het gehele weckend- Zondagmorgen is de groep ln Cacl- zand naar de kerk geweest. De mid dag en de avond werd doorgebracht met een groot terreinspel, zang, volksdans en volleybal. De stemming was uitstekend. Dc sluiting van het weekend werd ge houden door de wika D. E. Hiensch. die ook de leiding van de gehele by- eenkomst had. EXAMENS. Te Antwerpen slaagde voor zijn can-didaats-examen Koloniale Weten schappen aan het Universitair Insti tuut van Overzese gebiedsdelen, de heer P. Micnielsen, wonend te Zaam- slag. De heer W. Adriaansen uit Wals oorden slaagde te Utrecht voor het examen semi-arts. DIEPTEN VAARWATER. Bij de laatst gehouden peilingen bedroeg de minste diepte by LLWS in de Nieuwe Haven (Oosterscheldc) en Eendracht bij Tholen midden vaarwaters 14 dm. en in het Berg- sche Diep (Oosterschelde) tot Krom me Gat 10 dm. middenvaarwaters, droogvallend aan de spitse tonskant en 6 dm. aan de stompetonskant. 399 ZEEUWSE CAND1DATEN Uitgebreid apparaat in werking Het uitgebreide apparaat voor het Mulo-examen draait weer op volle toeren. De üBhrifteljjke examens z\jn reeds gehouden, zodat thans het mon delinge gedeelte kan gaan beginnen. In vtff weken zullen 81 commissies over het gehele land ongeveer 15.500 candidaten voor het begeerde diploma examineren. De 399 Zeeuwse candidaten zullen wederom te Goes examen doen, in de week van 2 t.m. 7 en 16 t.m. 20 Juli- In de eerste week treedt als voor- j zitter op. de heer R. A. C. Rothfusz, Amsterdam, terwijl de volgende exa minatoren zijn benoemd: Nederlands: J. L. de Bel, Zierikzee, P. W. Baas. Amsterdam, A. M. Schip pers, Eindhoven, Ch. Weststrate, Gouda. Frans: J. G. v. Moosel. Middelburg, L. J. Goedbloed. Kruinlngen, A. Kleijngeld, Breda, J. C. Beimers, Haarlem. Duits- A. de Jong. Rotterdam. S- Ton, Wissekerke. J. M. Cense, Dor drecht, C. J. Mol, Zwijndrecht. Engels: J. B. Dekker, Middelburg, A. J. de Weerdt, Krabbendyke, mej. W. H. F. Uljée. Eindhoven, W. Grundlehner, Gouda. AardrykskundeJ. J. de Vast, Temeuzen, E. A. Hummelen, Steen bergen, J. Boender, Middelburg, P. J. v. Helden, Yerseke. Geschiedenis: T. Stok, Sliedrecht, W. P. de Jonge, Lisse, A. J. v. d. Wachtmeester redde jongetje Tijdens het surveilleren langs de Zeedijk te Coiynsplaat zag wacht meester van de Putte enige kinderen ir. het water spelen. Op een gegeven moment verdween een der knaapjes in het water. Wachtmeester v. d. Putte sprong geheel gekleed in het water en wist het knaapje, dat reeds tweemaal ondergegaan was. van een wisse verdrinkingsdood te redden. On- middeliyk werd kunstmatige ademha ling toegepast. De moeder, die inmid dels was gewaarschuwd, bracht haar zoontje bij de dokter voor verdere ge neeskundige behandeling. By nader onderzoek bleek, dat het knaapje geen nadeel van het avontuur had on dervonden. Advertentie Vice-admiraal Van Holthe verlaat de zeedienst Zoals onlangs is gemeld, kon wor den verwacht dat vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe in zijn marinefunc ties zou worden opgevolgd door schout by nacht A. de Booy. Thans deelt men ons mede, dat schout bij nacht A. de Booy op l Augustus vice-admiraal Van Holthe in al zijn marincfuncties zal opvolgen. Vice-admiraal Van Holthe nceft de wens te kennen gegeven de zeedienst met pensioen to verlaten. Oefening „Velox" In het Kanaal en het Zuidelijk deel van de Noordzee zyn Maandag vloot- rnanoeuvres begonnen, waaraan 85 oorlogsschepen van zeven landen van het Atlantisch Pact (w.o. Nederland) deelnemen. Het doel van de oefening is ervaring op te doen in het varen in convooi. De oefening draagt de code naam „Velox". Verhoging van ziekenhuis tarieven In dc Staatscourant is bekend ge maakt de prijzenbeschikking zieken huistarieven 1951. Deze staat, in ver band met kostenstijgingen, een alge mene verhoging der verpleegprijzen toe van 0.75 per verpleegdag voor die ziekenhuizen en sanatoria, welke sinds 1 Juli 1950 hun tarieven niet hebben verhoogd op grond van een in dividuele prysvaststelling en van 0.40 per verpleegdag voor die in richtingen, welke sinds 1 Juli 1950 op grond van een Individuele prysvast- stelling hun tarieven wel hebben ver hoogd. Jaarbeurs-voorzitter treedt af. Dr. F. H. Fentener van Vlissin gen, voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, zal op zyn verzoek van deze functie ontheven worden. Ge durende het voorzitterschap van dr. Fentener van Vlissingen is zeer veel tot stand gebracht. Was in de twin tiger jaren de Utrechtse Jaarbeurs een betrekkelijk kleine organisatie van een slechts nationale betekenis, thans is zij geworden tot een inter nationale organisatie, die in de ge hele wereld respect heeft afgedwon gen. Weel, Zeist, J. H. Polderman, Al- blasserdam. Kennis der Natuur: B. H. Ligterin- gen, Vlissingen, H. Otten, Leiden, G. M- Kortenhoéven, Werkendam, H. A. Stemerding, Brielle, J. C. M. Vriens. Eindhoven. Algebra: J. A. de Klerck, Middel burg. S. Schetters, Roosendaal, K. Bakker, Wassenaar, K. H. v. Faas- sen, Goes. Meetkunde: G. Tukker, Hardinx- veld, W. Ovaa, Schoonhoven, P. C. van Dyk, Amsterdam, S. de Boer, Zevenbergen. Handelsrekenen: IC. Veuger, Eind hoven, A. Bikker, Yerseke. Boekhouden. J. C. M. Vriens. Eind hoven, J. A. Klumpes, Schiedam. In de tweede week zal als voorzit ter optreden de heer J. J. Janse, Zeist. Examinatoren zyn: Nederlands: mej. J. A. Cijsouw, Goes, J- C. M. Groenenberg, Temeu zen, J. M. P. Schefman, Maastricht, mej. C. P. Westerveld, Amsterdam, C. v. Moolenbroek, Zevenbergen, D. H. de Boer, 's Hertogenbosch. Frans: J. C. A. .M. v. d. Sande, Roosendaal, D. de Jong, Vught. J. G. v. Moosel, Middelburg, R. de Jager, Eindhoven, J. J. de Vast, Ter- neuzen, R. Wesseling, Schiedam. Duits: M. Poldegnan, Goes, L. J. Breure, Steenbergen, D. Hupkes, 's Hertogenbosch, W. L. Pauw, Til burg, J. P. Versluis, Den Haag, P. A. Belger, Den Haag. Engels: W. den Hengst, Den Haag, W. Paans, Eindhoven, J. v. d. Meer, 's Gravenzande, C. Goor, Temeuzen, A. V. J. M. Jansens, Tilburg, A .F. Zeelen, Leiden. Aardrijkskunde: A. Doosjen, Goes, B. Teunissen. Axel, AIC. Hamelink, Geleen, J. H. Heringa, Goes, E. A. Hummelen, Steenbergen, P. Piket, Waalwijk. Geschiedenis: F. G. van RoolJ, Boxtel, G. Venhuizen. Middelburg, J. J. Scheerens, Oostburg, J. van Koo- ten, Temeuzen, H. W. de Klerk, Ber gen op Zoom, L. Geschiere, Goes. Kennis der Natuur: J. Hensems, Rotterdam, F. J. A. L. Visser, Goes, M. C. Goudberg, Waalwijk, D. Syens, Rijswijk, P. Noordmans, Delft, A. C. Reusen, Goes. Algebra: K. H. v. Faassen, Goes, L. Vmk. Middelburg, A. van Tooren, Breda, M. L. van Vugt, Temeuzen, A. van Haeringen, Bergen op Zoom. Meetkunde: J. Zwiep, 's Hertogen bosch, G. Maaswinkel, Roosendaal, J. Wens ink, Rijswijk, D. Voortman, Leiden, A. Brens, Breda. Handelsrekenen: C. v. d. Linden, Temeuzen, W. Donker, Zierikzee, J. Beugelink, Eindhoven. Boekhouden: C. C. Zwets, Den Haag, J. Jager, 's Hertogenbosch, J. van Buuren, Bergen op Zoom. De heer J. Harthoorn te Goes zal als voorzitter optreden van de com missies Den Haag en Schiedam, de heer H. C. van Donk, Goes, te De venter, Groningen en Haarlem en de heer J. YsseTstein, Middelburg, te Leiden en Amersfoort. KIESPIJN! <- Mijnhardt'i Kicspijnpoeders Poot 45 ct. STICHTING ZEELAND. Maandag werd te Middelburg een vergadering gehouden van het alge meen bestuur der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Het jaarverslag werd bespro ken en de rekening werd vastgesteld. De directeur, de heer C. Lijnzaad, gaf een overzicht van de werkzaam heden der Stichting. Politie-schietwedstrijden te Temeuzen. De Politiesportvereniging Temeuzen organiseert a.s. Vrijdag internationale schietwedstrijden voor pistool- en ka- rabijnschutters. waaraan door een groot aantal groepen uit België en Nederland wordt deelgenomen. Bij de pistoolschutters komen de volgende groepen uit: Gem. politie Lokeren LB.); Gem. politie Gent CB.)Gem. politie Vlissingen: Gem. politie St. Ni klaas (B-); Kon. Mar., district Temeu zen; Douane, Sas van Gent; Politie te water in Zeeland: Gem. politie Mid delburg. Gem. politie Temeuzen; Rijkspolitie sportver. „Luctor"; I. en A. Insp. Vlissingen, allen met 2 groe pen en de Res. gem. politie Temeu zen; Gem. politie Goes; Rijkswacht district Brugge (B.)Terreinpolitie dc 1' Azote; Verkeerspolitie post Ter- neuzen Rijkspolitie Westdorpe; Res. Rijkspolitie Oost Zeeuwsch Vlaande ren; Gem. politie Zierikzee; Rijks politie Oost Zeeuwsch Vlaanderen; Rijkspolitie West Zeeuwsch Vlaande ren; Douane Zuiddorpe; Visitatiepost Temeuzen; CCD Temeuzen; L en A. Insp. Temeuzen; I. en A. insp. IJzen- dijke; I. en A. Insp. Oostburg, allen met één groep, alsmede enkele groe pen officieren uit België en Neder land. Voor de karabijnwedstrijd schreven in de Kon. Mar. Temeuzen met 3 groepen; de politie te water in Zee land; Gem. politie Middelburg; Gem. politie Temeuzen; Rijkspolitie sport ver. „Luctor"; I. en A. Insp. Vlissin gen. allen met twee groepen; Douane Sluiskil; Rykswacht district Brugge LB.); Douane Sas van Gent; Gem. Po litie Goes; Terreinpolitie de 1' Azote; Rijkspolitie Hulst; Rijkspolitie Aar denburg; Verkeerspolitie Terneuzen; Rijkspolitie Westdorpe; Res. Rijkspo litie Oost Zeeuwsch Vlaanderen; Rijkspolitie Oost Zeeuwsch Vlaande ren; Rijkspolitie West Zeeuwsch Vlaanderen; Douane Zuiddorpe; Visi tatiepost Terneuzen; CCD Terneuzen; I. en A. Insp. Temeuzen; I. en A. Insp. IJzendijke; I. en A. Insp. Oost burg. Er is zowel voor de beste pistool- groep als voor de beste groep kara- bijnschutters een wisselbeker be schikbaar. Deze bekers moeten drie maal worden gewonnen. Voor de beste individuele schutter, zowel met pistool als karabijn, is een gouden ko gel als blijvende wisselprijs beschik baar. ZEELAND'S OUDSTE MUZIEKKORPS Een uitgebreid feestprogram Dc Koninklijke Stedelijke Harmonie te Hulst bestaat 150 jaren. Wij maakten reeds eerder melding van dit bijzonder feit. Bijzonder vooral, omdat het hier de oudste harmonie van Zeeland betreft. Het bestuur heeft voor de viering van dit jubileum een reeks feestelijkheden georganiseerd, die zich zullen afspelen op 30 Juni, 1 Juli, 7 Juli en 8 Juli. Op Zaterdag 7 Juli zal de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Cascmbroot, een bezoek brengen aan de feestvierende vereniging en de receptie bijwonen, die te v\jf uur des middags wordt gehouden in liet Bonte Hert. meester mr dr Van Rooy, een bezoek aan Hulst brengen, een serenade brengen aan het jubilerende gezel schap en 's avonds om 8 uur concer teren op het feestterrein, waar te vens fancy-fair en dansen is. Tenslotte volgt op 8 Juli het bonds- concours van de R.K. Bond van Har monie en Fanfare Gezelschappen. Deelnemende verenigingen zijn: Aurora, Woensdrecht; Oefening kweekt kennis, Zevenbergsche Hoek; Excelsior, Terhole; De Hoop, Ossen- drecht; Oefening, Standaarbuiten; De Eendracht, St. Willibrord; Amor Musae, Prinsenbeek en Vlyt en Vol harding, Roosendaal, 's Avonds om half 8 slotconcert door VI yt en Vol harding uit Roosendaal. Tevens fan cy-fair en dansen. De feestelijkheden vangen op Zaterdag 30 Juni aan met een groot festival. Om half vyf des middags wordt van Het Bonte Hert gemar cheerd naar het feestterrein aan de Glacisweg, naby het gemeentelijk sportterrein. Om 7 uur is er een concert door de jubilerende vereniging, daarna rond gang door de stad van de Kon. Kath. Stedelyke Harmonie uit Lokeren, welke op het feestterrein enkele nummers ten gehore zal brengen. Op het terrein zelf is een grote fancy- fair met vele attracties, terwijl daarnaast in een tent gelegenheid tot dansen gegeven wordt. Op 1 Juli volgt dan het bondscon- cours van de R.K. Bond van Harmo nie cn Fanfare Gezelschappen. Aanvang 2 uur n.m. De deelnemende verenigingen zyn „Eikels worden Bo men", Westdorpe; St. Franciscus van Assisië, Sluiskil; St. Cecilia, Kruis land; St. Willebrordus, Breda; St. Antonius, Lepelstraat; Fanfare Hei kant, Heikant; Oranje, Wouw; „Vrij- heid-Eendracht", Lamswaarde en Amicitia, Steenbergen. 's Avonds om 7.30 uur slotconcert door „Amicitia" uit Steenbergen. Ook op 1 Juli is er fancy-fair en dan sen. Op Zaterdag 7 Juli wordt de offi ciële receptie gehouden in „Het Bonte Hert" te Hulst. Om 4 uur is er eerst een causerie door de heer Lippens uit St. Gilles, die een vergelijking zal trekken tussen de jubilaresse en St. Cecilia aldaar, welke vereniging 150 jaar lang vriendschapsbanden met Hulst onderhouden heeft. Op de receptie zullen tal van auto riteiten aanwezig zijn. Apollo" uit Etten zal, vergezeld door zyn burge- Gift voor „Instrumentale" te Middelburg Naar wy vernemen heeft het Prins Bernhard Fonds een bedrog van 500 beschikbaar gesteld van de Vereniging voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg. Deze som is in het byzonder bestemd voor de aan schaffing van moderne muziek. Reeds lang gekoesterde, maar tot nu toe financieel onuitvoerbare plan nen zullen «thans verwezeniykt kunnen worden: in het programma der con certen zal meer afwisseling gebracht kunnen worden. Daarom zal deze royale geste niet alleen door het be stuur en de werkende leden van de Instrumentale", maar ook door de concertgangers zeker zeer gewaar deerd worden. DE LAATSTE LOODJES Maandagnamiddag scheep vaart weer vrijgegeven Tientallen schepen lagen te wachten De werkzaamheden voor het leggen van de nieuwe zinker voor de water leiding door het Kanaal van Zuid-Be veland, zijn tot een goed einde ge bracht. De zinker is zonder ongeluk ken op zijn plaats terecht gekomen, al hebben de laatste loodjes wel zwaar gewogen. Zondagnacht omstreeks drie uur was het gevaarte onder water verdwenen, doch nu kwam nog de grote en niet gemakkelijke karwei om de buis op haar plaats te houden. Er moest zand gestort worden, opdat de zinker over al gelijk op de bodem zou rusten en niet meer zou kunnen verschuiven. Doordat het zand steeds wat weg vloeit, was dit niet zo eenvoudig. Twee schepen met zand moesten op de zin ker worden uitgestort, terwijl de grij- pefleraan ook nog de nodige tientallen kubieke meters grond neerplonste. Een en ander vergde meer tijd dan aanvankelijk verwacht was, zodat er geen sprake van kon zijn, dat Maan dagochtend het kanaal weer voor het scheepvaartverkeer werd vrijgegeven. Aan beide zijden van het obstakel hoopten de schepen zich op, die nood gedwongen moesten blijven wachten. Maandagmiddag rond vier uur lag de zinker zover onder het zand, dat de bokken zonder gevaar hun last konden loslaten. Tegen vijf uur werd Veesmokkel in W. Zeeuwsch-Vlaanderen De douane te Aardenburg consta teerde dat enkele smokkelaars in de Beooster Eede-polder probeerden een koe frauduleus de grens over te bren gen. Toen de douane dit trachtte te verhinderen namen zij de vlucht. De douaniers namen een zwart bon te drachtige koe, met een waarde van f 1050.in beslag. Door de ambtenaren der invoer rechten en accynzen te Sint Jansteen werden enkele smokkelaars betrapt, die probeerden een roodbonte koe de grens over te drijven. De koe, ter waarde van plm. 500, werd in beslag genomen, doch de smokkelaars wisten in het nachtelijk duister te ontkomen. het scheepvaartverkeer vrijgegeven. De tientallen vrachtvaarders konden verder draaien en de mannen, waar van velen sinds Zondagochtend niet uit de kleren waren geweest, gingen van een verdiende rust genieten. EERSTE PRIJS VOOR PIANOSPEL AAN BRUSSELS CONSERVATORIUM. Aan het Conservatoire du Musique te Brussel werd de eerste prys voor pianospel behaald door Martine ReijndersSchilt uit Serooskerke (W.). Middelburgs Mannenkoor geeft Zondagochtendconcert Op 1 Juli wordt in Middelburg een oude traditie hersteld: het bestuur van het Middelburgs Mannenkoor heeft namelijk besloten weer eens een Zondagochtendconcert te organiseren. Deze concerten stonden vóór de oor log by velen in hoog aanzien. Het koor zingt onder leiding van de heer Jan Kuiler op 1 Juli van 8 tot 9 uur in de Graanbeurs op de Dam en heeft daarbij de medewerking gekre gen van de muziekvereniging O.N.D. A. onder haar dirigent de heer J. C. F. van Kamer, welk korps gewyde muziek ten gehore zal brengen. Het bestuur hoopt, dat dit concert door vele luisteraars op hoge prijs zal worden gesteld; wellicht is het dan voor herhaling vatbaar. Het is wel jammer, dat het oude Abdyplein voor dit doel nog niet kan worden gebe zigd, daar dit zich voor een dergeiyk concert byzonder goed leende. Het programma voor het Zondag morgenconcert luidt als volgt: Muziek: L Psalm 150. Mannenkoor: 2. a. Motette, N&gli; b. Sanctus, Schubert; c. Ave Verum, Mozart Muziek: 3 a. Heilig, Bortniansky; b. Paraphrase über Harre Meine See- le, E. Ruh. Mannenkoor: 4. a. Bundeslied, Mo zart; b. Eintracht und Liebe, Flem- ming; c. Die Nacht, Schubert; d. Kerstlied, Diamant. Muziek: 5. a. Ehre Set Gott, Men delssohn; b. Abendgesang, Eng. Hym ne. Mannenkoor: 6. a. Die Ehre Gottes aus der Natur, Beethoven; b. Salve Regina, met sopraan-eolo, Cleuver. Vele Belgische autoriteiten aan boord Maandag arriveerde te Zierikzee de nieuwe „Flandria XVI" uit Antwer pen met aan boord een groot aantal genodigden. Onder hen bevonden zich o.a. de gouverneur van de provincie Antwerpen, de heer Declerck, burge meester Craeybeck van Antwerpen, leden van de bestendige afvaardiging (Ged. Staten), leden van het parle ment, de burgemeesters van Deurne en Ekeren en schepenen van Antwer pen. In totaal waren niet minder dan driehonderd genodigden aan boord. Het gezelschap werd begroet door de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, de ge meentesecretaris, de heer G. Grolle- man, de archivaris, de heer P. van Beveren, en de voorzitter van V.V.V., de heer P. Heering. Omdat de „Flan dria XVI" niet op de oorspronkelijk vastgestelde tijd binnenkwam werd de Belgische toeristenboot tegemoet ge varen door deze heren met de veer boot van de heer J. Berrevoets. Aan vankelijk was de „Flandria" niet te ontdekken, maar tenslotte kwam de boot uit de Zandkreek naar Zierikzee gevaren. Na de aankomst in Zierikzee werd een wandeling door de stad gemaakt waarover men zeer enthousiast was. De burgemeester van Antwerpen zei- de: „Wij komen terug". Openluchtspel van Louis Lookefeer in Ossendrecht Zondagmiddag werd op het Eikel hof te Ossendrecht een opvoering ge geven van het openluchtspel „Ik ben uw brandhout" van de auteur drs. Louis Lockefeer van Hulst. In het spel wordt het leven en de marteling van zuster Maria Adolpiiine van het instituut van de Franciscanessen Missionarissen van Maria te Antwer- Sen (in de wereld Kaatje Diercks uit issendrecht) uitgebeeld. Het spel werd onder regie van de schrijver vertoond op een 56 meter breed toneel. internationale zeilwedstrijd. De internationale zeilwedstrijd Ter neuzenVlissingenBreskens Ter neuzen, georganiseerd door de R.B.S. C. te Gent, werd gewonnen door de heer G. v. d. Peyl te Terneuzen met hef jacht „De Honte". Tweede werd het Belgische jacht „Cormoran" dat met 30 sec. achterstand op „De Hon te". die er 4 uur over deed, het eind punt bereikte. Derde werd de heer F. óe Klerk te Terneuzen met „de Zil vermeeuw". Drukte in Sluis door.... het slechte weer. Het moge vreemd klinken, maar door het slechte weer heerste er Zon dagmiddag- en -avond te Sluis een on gekende drukte. Vele badgasten uit Knocke en omgeving trokken meer landinwaarts en het gevolg was, dat het in Sluis krioelde van auto's, die overal geparkeerd stonden. AANBESTEDING TE RITTHEM. In opdracht van de gemeente had op 22 Juni in het gemeentehuis te Ritthem de, aanbesteding plaats van het verbeteren van de Ritthemse- straat met bijkomende werken te Oost-Souburg. Ingeschreven werd door: Gebr. Geldof te Serooskerke ƒ9.999; M. Jongepier te Seroosker ke 13.095; H. Bunschoten te IJzendhke 14.979; fa. Otte te Nieuwdorp 15.750; M. Wandel te Oost- en West-Souburg 16.169; F. Duynhouwer te Goes 19.500; Jac. v. d. Ven te Vlissingen 20.200; en L. J. Dekker te Vlissingen 21.400. HERBOUW BRUG IN WEG BRESKENS—HOOFDPLAAT. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland werd te Middelburg aanbe steed de herbouw van de brug in de weg BreskensHoofdplaat bij" Num mer Eén. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: A. J. Blylevens, Breda 67.950; fa. A. Verhagen, Breda 66.000; Th. C. Cambier en Th. P. Cambier, Breskens 64.673; Van Drunen, Den Bosch 62.900; C. v. d. Klippe, Vlissingen 61.500; L. v. d. Klippe en J- la Gasse, Vlissingen 61.000; P. J. v. d. Sande en H. A. den Exter, Breskens 60.000; P. de Regt, Terneuzen 58.470; L. J. Dekker, Vlissingen 56.150.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2