Binnenkort weer expeditie naar de „Lutine"? Brusselse opera verkeert in moeilijkheden LEZERS SCHRIJVEN Beeldje WEK DE GAL IN UW LEVER OP WALCHEREN ^j^et Chinese PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 MEI 1951 GOUDSCHIP WEER IN DE BELANGSTELLING Amsterdammer vond nieuw bergingstoestel uit. Er bestaat een kans, dat binnenkort nieuwe pogingen zullen worden gedaan do goudlading van de op do bodem der Noordzee rustende „Lutine" boven water to brengen. Men wil hlerby gebruik maken van een door do heer N. Th. Hos uit Amsterdam uitgevonden bergingstoestel, dat het mo gelijk zou makon tot do lading van vergane, diep onder water en onder een dikke zandlaag liggende schepen door te dringen. De heer Kos, die jarenlang heeft gevaren en actief aan enkele „Luti- ne"-expedities heeft deelgenomen, meent te hebben ontdekt, waarom deze tenslotte ztfn mislukt. Volgens de heer Kos zal een volgendo oei- gingspoging het achterschip van de „Lutine" als doel hebben. Daarin be vindt zich nog voor een waarde van 13.000.000 aan gouden en zilveren staven, zegt hh. Zfln toestel bestaat uit een kegel vormige toren van gewapend beton, ca. 30 m. hoog en met een grondvlak van 25 m. doorsnee. In het midden van de bodem is een werkkamer uit gespaard, die een diameter heeft van 5 m. en een hoogte van 2% meter. Van deze werkkamer en daarvan door een sluisdeur afgescheiden, loopt een brede schacht naar de top. Het toestel kan tot boven het wrak worden gesleept. Daar aangekomen kan het gevaarte worden neergelaten tot het grondvlak op de scheepshuid komt te rusten, muurvast en bestand tegen storm en stroom. Het toestel, dat de heer Kos zich heeft gedacht, kan de hulp van een bergingsschip ontberen. Is de scheepswand bereikt, dan beginnen met de lot nu toe gebe zigde bergingsapparaten de moeilijk heden. Voor het voortgaan der werk zaamheden het doorboren der scheepshuid en het eigenlijke bergen der gezochte lading is het openen van de sluisdeur boven de werkkamer nodig. Daardoor ontstaat een over druk van buiten naar binnen. Ook met voortdurend pompen was het on mogelijk het binnendringende zand en water uit de werkruimte te weren. Advertentie Als Uw maag in lichtelaaie staat of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tablet ten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tienduizenden verbruikers in alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit prettige middel. Ren nies z\jn nog smakelyk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Nu zijn cfe Rennies ook êén voor één verpakt, om de mensen te gerieven die zo graag altijd Rennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de verschrik kingen van brandend maagzuur. Ren nies zijn verkrijgbaar by alle Apothe kers en Drogisten. In het plan, dat de heer Kos nu aan de Octrooiraad heeft voorgelegd, kunnen van do binnenwand der werk kamer vier concentrische telescopisch over elkaar schuivende cylinders wor den neergelaten, die het weggeperste water en zand, ook als men tot op en in het schip is gevorderd, van de werkruimte afgeschermd houden. De heer Kos kent van bijna alle schepen, waarvan het bergen der la ding de moeite loont, nauwkeurig de ligging. Wat de „Lutine" betreft meent hy met zekerheid de ligging van het achterschip te hebben bere kend. Alle vroeger ondernomen po gingen tot berging waren gericht op het voorschip. Schrijver acht zich in zijn eer aangetast. VERZOEK TOT VERVOLGING STTATSSECRETARIS O., K. cn W. De schyver G. K. van het Reve, heeft in een schreven aan de Offi cier van Justitie te Amsterdam te kennen gegeven, dat hy zich door uitlatingen van de Staaatssecretarls van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, aangetast voelt in zyn eer en goede naam. Hy heeft de Officier verzocht tot vervolging van de Staatssecretaris over te gaan. De uitlatingen zyn gedaan In een rede, die de Staatssecretaris heeft gehouden, Maandagavond jl.. bij de uitreiking van de P. C. Hooftprgs op het Muiderslot. In genoemde rede wijdde mr. Cals enige woorden aan de beslissing, die hy onlangs heeft genomen, toen hg by de toekenning van een reisbeurs voor de winnaar van de novelleprgsvraag voor jonge letterkundigen het advies van dc jury niet geheel opvolgde. De tekst van de passage, waarvan de heer Van het Reve aanneemt, dat deze op hem slaat, luidt: „De overheid, die het algemeen belang tot richtsnoer dient te nemen, heeft te waken tegen uitwassen, die kennelijk het algemeen welzyn, ook op geeste- Igk terrein bedreigen en in strijd ko men met de nol-men van openbare orde en goede zeden. Het ligt zeker niet op de weg van de overheid zo danige uiting te bekronen of op welke wijze ook aan te moedigen". Zaterdag 26 Mei a.s. hoopt de oud ste directeur van de fa. Gebrs. Stork Co's Appurutenfabrick te Amster dam, de heer G. J. Bllderbeek, een dubbel jubileum té vieren. Hy zal die dag z\jn 70ste verjaardag alsmede zUn 50-jarig jubileum bij dc fa. Stork herdenken. De douane te Cuxhaven heeft aan "boord van een Nederlands zeilscheepje 200.000 sigaretten in beslag genomen. SCHULDENLAST TE ZWAAR Artisten zijn slechte demonstranten. .(Van onze corespondent). Brussel, Mei De Brusselse opera heeft tengevolge van een enorme schuldenlast, haar deuren moeten sluiten. Een zware slag voor de Brussel se opera-llel'hebber cn de duizenden trouwe bezoekers van de Muntschouw burg) het gebouw waarin de opera zetelt), doch het zwaarst is het 400 man sterke personeel van de instelling getroffen. sc agglomeratie, en dat zijn er in totaal 18, wel van de opera profite- Reeds sedert jaar en dag is de Brusselse opera noodlg'dcnd, zodat het besluit om de werkzaamheden te staken wel by niemand in dit land verwondering gewekt zal hebben. Momenteel bedraagt de schuldenlast omstreeks 21 millToen frank, waar- by dan nog niet eens de,twee maan den, die men met de betaling van het personeel achter is, zijn begrepen. De ooi-zaken voor deze wanhopige toe stand zijn deels het slechte financiële beleid en voor een ander deel het feit. dat de stad Brussel, die in we zen maar heel klein is ongeveer 300.000 inwoners geheel alleen voor de lasten moet opkomen, terwgl de andere gemeenten van de Brussel- ren. doch er nooit een centieme aan hebben uitgegeven. De regering is wel bereid bij te springen doch eist dan garanties, dat het financieel be heer geheel herzien en verbeterd zal worden en blijkbaar is de directie tot dusver niet in staat geweest een dergelijke garantie te geven. Op het allerlaatste moment hebben de bur gemeesters van de randgemeenten toegezegd, dat zij bereid zijn een sub sidie te verlenen, welke voor hen al len tezamen gelijk zou zyn aan die der stad Brussel. Verder zouden zg dan nog hun gemeenteraden verzoe ken een gezamenlijke lening van 25 Overblijven in het Goese Lyceum. „Als oud-leerling van het Gocse Lyceum vraag ik de aandacht voor dè moeilijke positie van de zg. „Over blijvers" aan die school, (dus de leer lingen die niet naar huis kunnen tus sen do middag). In andere scholen is er voor hen een cantlne, of ze mogen in een van de lokalen blijven zitten. Niet echter hier. Deze leerlingen worden de school uitgestuurd, en zaten vroeger altijd te eten op het schoolterrein. By slecht weer konden zij dan tenminste in de rijwielstal ling kruipen, hoewel het daar ook koud en tochtig was, en dus alles be halve gezond. Nu mag dat ook niet meer vol gens een maatregel van de Rector, en zg worden de straat opgestuurd, tnet de mededeling, dat zc maar naar èen melksalon moeten gaan. Dat Is een dure geschiedenis, en gelegenheid tot leren is er natuurlgk niet. Vele overblijvers lopen dan ook maar wat door Goes, zonder te weten, wat zU moeten uitvoeren. Ik vind dit een ernstige tekortko ming van het schoolbestuur; het wordt tijd, dat de betrokken personen zich eens wat meer bewust worden van hun verantwoordeiykheid tegen over de leerlingen, die hun school bezoeken. Oud-leerling-overblgver. Noot van de redactie Wij hebben naar de juistheid van bovenstaande opmerking geïnfor meerd bU de Rector van het Goese Lyceum. Inderdaad is sedert enkele dagen bepaald, dat overblijvers niet meer op het schoolterrein mogen vertoeven tussen de schooltijden, zy hebben gebrek aan zelfdiscipline ge toond. Voor overblgven in de school zelf is geen gelegenheid door het ontbreken van toezichthouders. Fooien voor de conductrices. Gaarne had ik voor onderstaand van U enige ruimte, waarvoor by voorbaat myn dank. Wegens ernstige ziekte kwam ik een dezer dagen pas in 't bezit van het stukje van 17 April 1.1., wat betreft conductrices op myn lijnen. De buspassagier van Wol- faartsdyk (mg zeer goed bekend) die dit inzond, vindt het van belang en goed dat er conductrices on deze diensten zyn, doch deze zyn niet in hoofdzaak voor het versnellen en voor comfort der diensten, neen dit is voor my geen hoofdzaak. Deze is heel wat anders. Het is om te voor komen: Ie dat de chauffeurs de gebruikte kaartjes die de passagiers by 't ver laten der bus weggooien, niet weder om in hun kaartenboek terug plakken en zodoende voor de tweede maal uit geven; 2e. geen geld ontvangen zonder een kaartie af te geven (hier ligt ook schuld by de passagiers) 3e (cn ik geloof dat geachte inzen- mige passagiers wel een fooitje aan de chauffeur werd gegeven, doch dat de passagier geen geld voor de bus betaalde. Na het instellen van conductrices zyn deze ongeregeldheden verdwenen. Er .worden geen kaartjes tweemaal verkocht, er wordt geen geld ontvan gen zonder plaatsbewijs af te geven en helaas krggt de busconductrice geen fooi meer, maar die passagier moet zijn biljet betalen! Tot hiertoe de ongeregeldheden, waarvoor In hoofdzaak de conductrices zgn aange steld. Nu de kwestie fooien. Inder daad moet een zeker bedrag op het kantoor worden afgestaan. Dit be drag is niet voor de Ondernemer, doch voor kleding van conductrices en chauffeurs, die ze geheel gratis ontvangen. Bij andere ondernemers moeten ze deze gedeeltelijk zelf beta len en biyven ze ook het eigendom van die ondernemers, dus mijns In ziens is het toch beter Iets voor niets te krijgen dan dat men er de helft aan betalen moet. Een en ander betekent voor de chauffeurs een tegemoetko ming van 4 per week. Ondergete kende moet het bedrag van 200 per costuum voorschieten. Dit betekent enige duizenden guldens. Nu kan'toch elk weldenkend mens begrijpen, dat deze costuums van het bedrijf moe ten blijven. Als lk een chauffeur een uniform geef van 200 zonder meer en hij gaat met 3 weken naar een an der en neemt dit uniform mede, dan doet men er niets aan en daarom blij ven ze eigendom van de ondernemer. Ik hoop een en ander te hebben in gelicht omtrent het ingezondene, al hoewel een en ander behoort tot het interne van mjjn zaak. Het stukje van die Vlissinger is niet voor my, doch voor de Walcheren bedoeld. Ik wil alleen opmerken dat er ijoeh. aan de zaak van de Walcheren noch aan de zaak van ondergetekende iets mankeert, doch wel aan sommige van him personeel, waarvoor dan ook maatregelen worden getroffen. Goes. J. C. KRUGER. Naschrift der Redactie. Hoewel wij de motieven van inzender inderdaad moeten billgken. menen wy in alle bescheidenheid, dat als' fooien moeten worden afgegeven voor uniforntklQ- ding;, deze kleding niet voor niets wordt gegeven. De opmerkingen 1, 2 en 3 laten wg natuurlijk geheel voor rekening van de inzender. millioen te verstrekken, waarmede de schuld van „De Munt" gedekt zou worden. Zouden deze plannen inder daad werkelijkheid worden, dan bete kent dit toch slechts, dat de opera voorlopig zal kunnen doorwerken. Gered is ze echter dan nog geenszins, daar de oorzaken van de débacle hiermede nog niet zgn weggenomen. STAKING. Inmiddels heeft het personeel be sloten in staking te gaan uit protest tegen de twee maanden achterstand in de uitbetaling van zijn salarissen. Vorige week werd overigens reeds een protest-demonstratie gehouden wat de jammerlijkste vertoning was, welke de „Munt" ooit heeft opge voerd. Met gezichten waarop duide lijk te lezen stond, dat deze „rol hen absoluut niet op het lgf geschreven was", slenterden de alten, baritons, sopranen, helden-tenors, ballerina's, strijkers en blazers uit de „bak" als mede de juffrouwen uit de kassa's, de werksters, electricians en garderobe juffrouwen achter twee armzalige spandoekjes door de' straten van de binnenstad. Groot was de tegenstel ling by de „Brusselaars", die gewend Sgn bij dergelgke demonstraties hoempa muziek te horen of toch ten minste enthousiaste spreekkoren en grappige of vengnige opschriften op de spandoeken te zien. Als zelfs sta kende schoenmakers met blèrende radiowagens, metersbrede spandoe ken en tientallen vlaggen kunnen betogen, dan verwacht het Brusselse publiek, dat een zeer zwak plekje in het hart heeft voor alles wat maar optocht is, van mensen, die gewend zijn comedie te spelen, iets meer. De saaie vertoning welke het Munt-per- soneel te zien gaf, heeft dan ook ner gens langs de weg enige byval uit gelokt en de lege loonzakjes zijn er niet door gevuld. Het personeel tracht nü door het organiseren van een grote gala voorstelling zijn eigen financiële nood enigszins te lenigen. Een Amerikaans transportvliegtuig is Woensdag nabij Nieuw Lissabon in In diana brandend neergestort. Minstens zes inzittenden kwamen om het leven. zult 's morgens „kiplekker" uit bed springeu. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedael niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Middelburg MUZIEKCORPS LEGER DES HEILS CONCERTEERT. Het muziekcorps van het Leger des Heils „Apeldoorn's Congreszaal" uit Apeldoorn, onder leiding van maj. Koolstra, zal Zondag 10 en 3 uur ln de zaal van het Leger des Heils te Middelburg een uitvoering geven. Zondagavond concerteert net corps van half zeven tot half acht ln het Bellamypark te Vlissingen en daar na geeft het nog een uitvoering in de zaal van het Leger des Heils te Vlissingen. JAARVERGADERING „HELPT ELKANDER". Te Middelburg hield de assuran tievereniging „Helpt Elkander" uit Serooskerke haar jaarvergadering, welke gepresideerd werd door de vice-voorzitter, de heer D. Gideonse. Bij de opening memoreerde de voor zitter het plotselinge overigden van de heren C. Polderman en J. Gesehie- re. Het bestuur zal voor de aanleg van bliksemafleiders financiële steun verlenen, mits de eigenaars bereid zgn de hogere kosten voor eigen re kening te nemen. Uit de jaarrekening bleek, dat er een winst was van 2497,07. Het verzekerd kapitaal bedraagt 27.433 689. De vereniging telt 2274 leden. Bg de verkiezingen werd de heer L. Corré als bestuurslid herkozen en de heer Johs. Kodde Az te Biggeker- ke als zodanig gekozen. Als com missarissen werden de heren A. van Dis, A. de Lange, C. de Nood en H. M. v. d. Putte herkozen en voor het ressort Meliskerke en Biggekerke de heer J. Koene uit Meliskerke. WIE VERLOOR ZIJN ZWEMVEST? De Commissaris van Politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd en terug zijn te verkrijgen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur: di verse huissleutels, hondenriem, plastic grijs damestasje, koperen 50-gram ge wicht, knipmes, rode bal. haarspeld, bun deltje klompsokken, zakmes, kinderpor- temonnaie met inh., haarstrik, gouden ze gelring (enige maanden geloden gevon den in een afdeling van het Ziekenhuis), hondenpenning no. 31. boekje inh. loterij briefjes. fantasie broche, zwart handfiets pomp. portemonnaie met inh.; bruine brilkoker, muziekharpje, ceintuur, cein tuur van regenjas, grijze damesschoen. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring ge houden (adressen: bureau van politie): kinderportem. met inh. (gevonden te Vee- re); paar bruir.e dames handschoenen; mondorgel; twee injectienaalden; bruin herenmotorhandschoenbruin alpino» muts; groen vulpotlood (Tungsram); boodschaptas; witte ceintuur: shawl; grijs rokje; jonge hor.d; paar licht blauwe wol len handschoenen; zwarte vulpen; rode zakdoek; bruine acletas; duimstok; paar blauwe glacé dameshandschoenen; zwem vest; speelbal; huissleutel: Lipssleutel no. 16; schakelarmband; alpinomuts; paar glacé dameshandschoenen; bl. overall met shawl; muntbiljet van f 2.50. br. portemon. met inh.; schakelarmband; paar glacé bruine handschoenen; rood babyslofje: zilveren boerinnenspeld; brui ne portemonnaie mét inh.; grijze portem. met inh.; sigarettenaansteker; groen reeh-, ter wollen handschoen; rode kinderpor tem. met inh.; linker bruine handschoen; bruine portefeuille met inh.; geel wollen shawl; bril lis étui. DE DUIVEN VLOGEN WEER. De postduiyenhoudersverenlging ,,De Telegraaf" te Middelburg hield een wed vlucht van Quievrain (B.) uit over een afstand van ongeveer 120 km. De eerste tien prijswinnaars waren: 1 H. A. Pol- vliet; 2. 5 en 8 S. Kodde; 3 C. Hoek; 4, 7 en 9 C. Pouwer; 6 Iz. Scheybeler; 10 P. J. Dijr.cn. De wedvlucht van de Walcherse con courscombinatie van Quievrain uit gaf het volgende resultaat te zien: 1 H. A. PolvJiet; 2. 7 en 10 S. Kodde; 3 C. de Rid der jr.: 4 C. Hoek: 5 K. Schroevers: 6 C. Pouwer 8 Iz. Scheybeler; 9 J. Geluk. Arnemuiden WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „Voor waarts" uit Arnemuiden, hield een wed vlucht van Quievrain uit (afstand 121 km). De eerste tien prijswinnaars waren: 1. B. van Belzen Az.; 2. KI. Schroevers; 3. H .van Belzen; 4. A. van Daler:; 5. J. Sturm; 6. en 9. C. de Ridder Jr.; 7. M. Schroevers; 8. B. van Belzen Iz.; 10. H. de Nooijer. FEUILLETON DOOR: MYRA GAY 29 I Jullie fluisterde „Iemand moet dat Goddank. Dat was gelukt. Ze had meisje uit myn kamer hebben wegge» aan haar goede manieren gedacht, haald en haar hebben neergelegd Ze vluchtte naar de slaapkamer om 1 waar ze haar hebben gevonden", haar mantel en tas te halen. Buiten kwam ze tot de ontdekking, dat de mist nog in dichtheid was toe genomen. Steve sprak rustig. „Ik geloof, dat deze mist alle records breekt, Julie. Alles is in witte nevel gehuld. Zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt". Wazig zag Julie een paar lichtjes op en neer zweven verder in de straat. Steve had Julie's arm stevig beet. Hy fluisterde. „Dat is de politie, die een onderzoek Instelt. Straks hield ik er even stil en stelde vragen zoals een willekeurige voorbgganger dat doet. Eerst dachten ze dat zc door een auto was aangereden, ln deze mist zou zo'n ongeluk gemak kelijk kunnen gebeuren. Maar toen ontdekten ze dat ze op een dusdanige wyze geraakt was als nooit door een aanrijding had kunnen gebeuren". „Neen. Het was een bronzen Boedd ha, kraste Julie hees. Ze was na aan een zenuwtoeval toe. „In de wagen", beval Steve. Hl) stapte ook in en startte de mo tor. Die sputterde zwakjes en gaf het op. Maar tenslotte slaagde Steve er toch in de Kleine Engel van de trot toirband weg te krygen. Heel lang zaam kroop de wagen voorwaarts, der dat ook weet) dat er door som-alsof zg angstig de weg afspeurde. Steve zei heftig „Na eerst je ka mer behooriyk te hebben schoonge maakt. Het was een brutaal stukje om dat meisje uit het gebouw te dra gen. Hoe denk je dat ze dat hebben aangelegd Julie trachtte na te denken. „Er is een brandladder aan de achterzgde. Die komt uit bij de dienst-ingang. Hij zal die kant wel langs zyn gegaan". „Hij?" vroeg Steve, toen beant woordde hij zijn eigen vraag. „Ja". Het moet wel een man zyn geweest. Ik geloof niet dat een vrouw daarin zou zijn geslaagd. Maar het punt waarom het gaat is waarom al die moeite genomen? Die Celia Hollis had iets gedaan waarvoor zc ia ver moord. Waarom dan dat arme schep sel nog rond te slepen nadat ze al dood was Julie barstte uit„Omdat ik denk, dat hij dat meisje doodde in de ver onderstelling dat ze Julie Page was. Daarom V Steve concentreerde al zgn aan dacht op het chaufferen. Het was on wezenlijk en gevaariyk om daar voort te kruipen in de mist, terwgl elk geluid extra duidelgk hoorbaar was en de misthoorn van de Golden Gate met regelmatige tussenpozen loeide. Steve vroeg „Wie zou het plan kunnen hebben om jou te doden Julie was op het punt hem alles te vertellen van het witte beeldje. Maar opeens gebeurde er iets. Zonder het te beseffen waren ze bg een zijstraat gekomen en een wagen doemde plot seling voor hen op. Julie gilde. Steve wendde haastig het stuur. Ze slipten, maar nog juist bijtijds kreeg Steve weer macht over de wagen en de an dere auto verdween ongedeerd in het witte mysterie van de alles bedek kende mist. Steve wiste de zweetdruppels van zijn voorhoofd. Hij sprak met een wat onvaste stem „laten we maar niet meer praten, Julie. Als we in leven willen blgven, heb ik al mgn aandacht voor het chaufferen nodig". Julie knikte. „Ja, ik geloof ook aat je er verstandiger aan doet je daar op te concentreren, Steve". Ze voegde erbg „bedankt voor je tegenwoor digheid van geest, kerel. Ik wil graag die Lorinda-uitzending nog beleven Ze was dankbaar dat deze gelegen heid zich voordeed om te kunnen blij ven zwijgen en te trachten de zaak uit te knobbelen. Ze ontspande en liet Steve de zorg voor het chauffe ren. Ze bekeek objectief het feit dat de blonde man, die haar het witte beeldje had gegeven, haar waar- schijniyk had willen doden, maar in plaats daarvan de niets vermoeden de Celia Hollis, die een onschuldige passante was geweest, had getroffen. Met net zo'n hoed als ik gingen Julie's gedachten voort. Ze begon weer aan de blonde man te denken. Hy sprak met me af me in mijn kamer te zullen opzoeken, dacht ze verdrietig. Dus hy moet de moordenaar zgn geweest. Bovendien weet ik haast zeker dat ik zgn weer spiegeling heb gezien in het glan zende oppervlak van de koperen brie venbus. Hy was dus op de plaats van het misdrijf geweest. Wonderiyk zoals de gedachten van een mens vanzelf de taal van de poli tie overnamen. Plaats van het mis drijf Een ogenblik trilde er een glimlachje om haar mondhoeken, echter verdreven door een nieuwe gedachte. Gesteld, dat het eens niet de blonde man was geweest, die haar aan de telefoon had geroepen Ge steld dat het heel iemand anders was geweest Misschien iemand die dat toneel op de brug, toen de blonde man haar dat beeldje overhandigde, had gezien! Ze greep haar tas stevig vast, maar ontspande haar greep op het zelfde ogenblik weer. Stel je voor, dat ze het beeldje brak door er zo hard op te drukken. Wat dan Ze dacht„Ik moet dat ding zien kwijt te raken voordat het me volkomen stapelgek maakt. Of iemand me ver moordt om het in zgn bezit te krij gen". Steve legde de beving die haar lichaam deed trillen verweerd uit. We zyn er byna, Julie. Telkens heb ben wij even een lichter gedeelte. En dan duiken we weer ln een zak van mist. Maar ik kan me telkens, als we in een lichte plek zgn, wel zo'n beetje oriënteren. Ik zal de wagen op het parkeer-terrein van de studio laten staan. Dat zal 's avonds wel niet zo vol zgn. En vooral vanavond niet. Alleen een gek of iemand die beslist moet, verlaat vanavond zyn haard vuur". Julie fluisterde„Steve. nu het lijk van dat meisje is gevonden, zou den we nu niet naar de politie moe ten gaan (Wordt vervolgd) Vlissingen GRONINGSE VERENIGING. De Groningse Vereniging op Wal cheren gaf tot sluiting van het sei zoen een toneelavond in het gebouw Noordstraat 34 te Vlissingen. Met groot succes werd het blijspel in drie bedrijven „As brooskrummels steken" van Jan Haykens opgevoerd. LEZING OVER KIXDERPOëZIE Dinsdagavond hield mej. T. M. van Heulen, directrice van de Open bare Leeszaal te Vlissingen, een le zing over kinderpoëzie voor de Vrou wengroep van de Partij van de Ar beid in het zaaltje van „Jonge Strgd". Zij gaf een overzicht van de kinder poëzie in de loop der eeuwen. Aan vankelijk zyn de onderwerpen zeer onkinderlgk, eerst Van Alpnen komt in 1778 met gedichtjes in kinderlijke trant. Zg zgn echter sterk moralise rend en bezien alles vanuit het stand punt van de volwassene. In de 19© eeuw zgn Heye en Goeverneur de belangrgkste figuren, met welke laatste een periode begint, waarin men kinderlijke onderwerpen vanuit het kind zelf beziet. Hierna werd de opvoedkundige waarde (rhythme, taal) van baker en kleuterrg'mpjes besproken. Ten slotte werden moderne kinderdich ters behandeld, waarvan aardige voorbeelden werden gegeven. NIEUWE AANWINSTEN LEESZAAL Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen werd aange vuld met de volgende werken: Balchin, De mannen in de achter hoede; Bromfield, Mrs. Parklngton; Van Eyk en Vestdijk, Avontuur met Titia; Földes, Een vrouw voor jou; Van Havelte, Hanna's vlucht; Kafka, De gedaanteverwisseling; Mulder, Wacht U voor de hond; Vialar, La caille; Graham, Earth and high hea ven; Kaye-Smith, The end of the house of Alard. In de maand April werden uitge leend 1934 Nederlandse romans, 199 romans in vreemde talen, 764 studie boeken en 637 kinderboeken (totaal 3516). De tgdschriften- en kranten zaal werd bezocht door 461 mannen en 54 vróuwen; de jeugdleeszaal door 13*2 jongens en 116 meisjes. Er werd voorgelezen aan 25 jongens en 17 meisjes. AUTO REED TEGEN BOOM. Toen op de hoek Aagje Dekenstraat Scheldestraat te Vlissingen een auto voor een wielrijder moest uitwijken, reed de auto te veel naar rechts en kwam bij deze manoeuvre tegen een boom. De auto werd beschadigd, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WIE VERLOOR EEN VERLOVINGSRING De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend dat in het tijdvak van 16 tot en met 22 Mei aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zijn gede poneerd: heren hoed, 2 portemonnaïes, paar herenhandschoeneri, hamer, alpino muts. diverse sleutels, ceintuur, paar re genpijpen. nummerbord van motorrijtuig. 2 rijwielen en een kinderpakje. Even eens zijn aan zijn bureau de adressen van de vinders van de volgende voor- Werpen te bevragen: zakmes, vulpotlood. Jaeger kindersokje, wollen das, bruine handschoen, autoped, zwarte portemon naie, padvindersriem. welpenpetje, witte gymnastiekschoen, huissleutel, broche, gummibal, dames glacé handschoenen, da mes zakdoekje. 2 gewichten elk 500 gr., een loopplank, motorrijderskap. dui- venring en een gouden verlovingsring. O.- en W.-Souburg AQUARIUMVERENIGING OPGERICHT. Te Souburg is een aquariumvere niging opgericht onder de naam „Minor". Er traden 15 leden tot de vereniging toe. Het doel is onder ling de aquariumkunde te bestude ren. Het bestuur bestaat uit de heren J. Peene, voorzitter; W. Joosse, se cretaris en W. Buys, penningmees ter. OUDERAVOND. De school met de Bgbel te Souburg hield in „Rehoboth" een ouderavond, die zeer druk bezocht was. De heer A. Arendse, voorzitter der vereni ging, sprak een welkomstwoord. Door de heer M. J. Contant, onder wijzer aan de school, werd het on derwerp: „Waarom een School met de Bgbel?" behandeld. Na de sluiting van deze ouder avond was er voor de ouders gele genheid om het werk der leerlingen in het schoolgebouw te bezichtigen. Koudekerke JAARVERGADERING CHR. HERV. SCHOOLVERENIGING De Chr. Hervoimde Schoolvereni ging te Koudekerke hield haar jaar vergadering onder voorzitterschap van ds. L D. van Dijl, die na de ge bruikelijke opening de heer G. Jozias- se hartelijk geluk wenste met het feit. dat deze op 5 Mei dertig jaar onafigebroken bestuurslid was van de vereniging. De penningmeester, de heer G. van de Voorde, legde verantwoording af van het financieel beheer. Na een korte discussie werd besloten ter as sistentie van de heer Van de Voorde binnenkort een tweede penningmees ter uit het bestuur te benoemen. Het bestuurslid de heer J. Vos werd her kozen. Het hoofd der school, de heer C. Schipper, deelde mede. dat men thans 82 leerlingen heeft. Het leer lingenaantal daalde door het vertrek van Koudekerkse gezinnen naar de N.O. Polder. Na de rondvraag sloot ds van Dgl deze vergadering met ge bed. Grijpskerke SUCCES VOOR GRIJPSKERKE. Nadat de voetbalvereniging Gryps- kerke drie wedstrijden won met ach tereenvolgens 2—1, 72 en 51 werd ook de laatste wedstrgd, tegen V.S.V. uit Vrouwenpolder met 41 gewonnen. HAAK-IX. Twee meisjes uit Grypskerke, Rina Wykhuis en Corrie Wagenaar heb ben zelf ten bate van de „Haak-In"- actie een collecte gehouden; het re sultaat was een opbrengst van 226,65,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 8