NIEUWS UIT ZEELAND r* Het vervoer per vrachtauto wordt thans geregeld Havenproblemen brengen de Benelux in gevaar Sport en wedstrijden WALC «EREN Geen strategische goederen van Indonesië naar China Nog een dode man in een ruim gertda VRIJDAG 25 MEI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Studie-commissie tuinbouw naar Ver. Staten EEN ZEEUW MAAKT DE REIS MEE In liet kader van de E.C.A.-bulp zal Dinsdag a.s. met de Nieuw Am sterdam wederom een studiecommis sie uit de tuinbouwwereld voor enke le maanden naar de Ver. Staten ver trekken. Nadat vorig jaar ir A. W. v. d. Plassche, ir. W. van Soest e.a. speciaal het grootfruit hebben bestu deerd, zal deze commissie in het bij- zonder een studie maken van het klein fruit, voornamelijk frambozen, aardbeien, bramen en event, veenbes sen. Naar wij vernemen zal ook ditmaal een Zeeuw de reis medemaken, nl. de heer A. v. Oosten uit Kapelle, hoofd- assiste-1 van de rgastuinbouwvoor- Jichtingsdienst. Voorts bestaat deze commissie uit ir. j. D. Gerritsen, rykstuinbouwconsulent te Geldermal- sen, mej. ir. H. G. Kronenberg, van het Instituut voor Veredeling van tuinbouwgewassen en de heer W. de Groot, directeur van de Bredase vei ling. Premiekeuringen Bij de premiekeuring te Oostkapelle was de aanvoer groot, evenals de be langstelling. Stieren: le prijs: Goliath, van J. Mal- jaars, 76 pnt.; eervolle vermeldingen: Ella's Adina, van A. L. Louws; Succes van J. Coppoolse; Nora en Karei van P. Louwerse. Eerste kalfskoeien: Mina van A. in 't Anker, 78 pnt.; Mina van J. A. Lous, 78 pnt.; Betsie van J. A. Lous, 76 pnt.; Mina van J. Maljaars. 77 pnt.; Dirkje van A. in 't Anker, 76 pnt.; Lea XX van K. Poppe, 76 pnt.; Mina 2 van S. de Visser, 75 pnt.; Mina van K. Poppe, 75 pnt.; Roos van Gebr. Vreke, 74 pnt.; He Groep: Eefje van P. Louwerse, 79 pnt.; Roos van A. de Kam, 78 pnt.; Marie 18 van P. Louwerse, 78 pnt.; Emma van J. Coppoolse, 78 pnt.; Aae- ma Willie van J. Francke, 18 pnt; Do- ra van W. Geldof, 77 pnt.; Anna van A. de Kam, 77 pnt-; Nellie van A. de Kam 76'i pnt; Ida van W. N. van Liere, 7612 pnt.; Suze van Gebr. Vreke, 76 pnt.; Trui van K. Poppe, 77li pnt; Jonam van Gebr. Vreke, 75 pnt.; Ber tha II van W. N. van Liere, 74 pnt.; Roos van Gebr. Vreke, 74 pnt. Tweede kalfskoeien: Beatrix 3 van P. Louwerse, 80 pnt.; Richtje 5 van P Louwerse, 80 pnt.; Klaaske 10 van J. Coppoolse, 7812 pnt.; Nora van W. Gel dof, 78 pnt.; Nora van A. Geldof, 78 pnt.; Trui van K. Popper, 77li pnt; Wietske van Jo Maljaars, 78 pnt.; Elsje van Jo Maljaars, 771b pnt.; Marie van A. de Visser, 77 pnt.; Mina 3 van Gebr Vreke. 76'b pnt; Lenie 2 van W. N. van Liere, 75 pnt.; Marie 12, van Gebr. Vreke, 75 pnt.; Elsje van Gebr. Vreke, 74 pnt. Derde kalfskoeien: Wietske van P. Louwerse, 83 pnt. (prijs Coöp. Melk fabriek); Dirkje 25 van I. de Buck, 82 pnt. (prijs Eiland Walcheren); Mar griet van I. de Buck, 82 pnt.; Atje 10, van S. de Visser, 80 pnt.; Gelske 2 van A. in 't Anker, 79 pnt.; Marijke van W. Geldof, 79 pnt.; Rika van A. Gel dof, 78 pnt.; Bertha van A. de Kam, 78 pnt.; Sietske van J. Coppoolse, 77 pnt.; Emma van S. de Visser, 77 pnt. Vierde kalfskoeien: Lea 15 van I. de Buck, 83 p.; Richtje van P. Wattel, 81 pnt.; Wietske 30 van S. de Visser, 81 pnt.; Boerinne van W. Geldof. 80 pnt Juliana van K. Poppe, 78 pnt.; Siets ke van P. Louwerse, 78 pnt-; Moor van P. Louwerse, 77 pnt.; Sul van K. Pop pe, 76 pnt.; Grietje 2 van A. Geldof, 76 pnt. Oudere koeien: Wietske van A. Gel dof, 84 pnt.; Reintje 39 van Jo Mal jaars, 82 pnt.; Hinke 6 van S. de Vis ser, 82 pnt.; Keizers Pietje van J. Cop poolse, 80 pnt.; Harm 16 van P. Lou werse, 80 pnt.; Aaltje van A. Geldof, 79 pnt.; Gerlofje van Jo Maljaars, 79 pnt.; Sirenis Bontje van S. de Visser, 78 pnt.; Beatrix van J. Coppoolse, 77 pnt.; Maria van A. Geldof, 77 pnt.; Berber van A. in 't Anker, 76 pnt, ZO'JTELANDE. Ook in Zoutelande werd een rundvee keuring gehouden. De aanvoer bestond uit 2 stieren, 18 koeien en twee stuks jongvee. De kwaliteit was zeer goed. Stieren: Haesma Diamant 2, P. Dinge- manse, le prijs met 79J,b pnt.; Wilhelm, L. Vos, le prijsklasse. Eerste kalfskoeien: Nora, C. dé Visser, 76 pnt.; Mina E. Janse, 75 pnt. Tweede kalfskoeien: Erna, S. Torenaar, 77 pnt.; Martha, J. van Sluijs, 75 pnt. Derde kalfskoeien: Elsje, C. Kleinepler, 79 pnt. (prijs Coöp. Eil. Walcheren); Em ma, P. de Visser, 78 pnt.; Nelly, J. de Witte, 77 pnt.; Starre, P. J. Heinepier, 77 pnt.; Jantje, L. de Buck, 77 pnt.; Urkje, VENTJE REED PARDOES IN DE MODDER VAN DE HAVEN Woensdagmorgen reed de lu-jarlj knaap Van der D. per fiets langs blauwe leien van de Oude Haven te Zierikzee. Dit waagstukle bekwam hem slecht, want hij viel met fiets en al in de haven en belandde, daar het laag water was, in do modder. De schilder H., die in de buurt werk te, begaf zich onmiddellijk naar de havenkant en wierp de jongen een touw toe. Deze, het touw vasthou dende, baggerde langs d»- havenmu ren door ae modder naar een ijzeren trap, waarlangs hg omhoog werd ge bracht. Een paar dames spoelden de modder van zijn fiets, terwyl het ventje in het kantoor van de Inspec tie der Directe Belastingen weer ge deeltelijk toonbaar wera gemaakt. Zo kwam hij gelukkig met de schrik vrij. GEMEENTEPERSONEEI, HAAKTE IN. De Haak in-actie onder het perso neel der gemeente Middelburg heeft een bedrag van 458.08 voor de kan kerbestrijding opgeleverd. Al HLblItfv ZEEUWSE ATHLETEN TE ROTTERDAM. Zondag j.l. kwamen op atletiek wedstrijden te Rotterdam ook enkele leden van Hellas (Goes) uit. PJohannisse liep de 8U m. (B. jon- &ei*s) ia !0.l sec. en stootte de kogel 11.60 ni„ waarmee hij tweede werd achter Weber (V. en L.) die 11.63 m. haalde. G. de Roo liep de 800 m. voor A.- Jumoren in 2.8.7 min. Bij de heren werd j. Mieras 12e op de 3000 m. D-klasse en J. Johannisse derde'bij het vèrspringen, met een sprong van 5.96 m. P. de Visser, 76'i pnt.; Emina. L. Ge- schiere, 76 pnt.; Dora, idem, 74 pnt. Vierde kalfskoeien: Emma. de Buck, 79 pnt. Bontje, L. Geschiere, 78 pnt.; Cor- rie. C. Kleinepier, 77 pnt. Oudere koeien: Beatrix. S. Torenaar. 81 pnt.; Starre. J. van Sluijs, 80 pnt. (prijs Melkfabriek): Elsje. J. de Witte, 78 pnt. Kalfvaarzen: Bontje. C. de Visser, Wil- helmina, J. van Sluijs. Middelburg JAARVERGADERING NED. CHRI ST EN VROUWENBOND. De afd. Middelburg van de Neder landse Christenvrouwen-bond hield onder zeer grote belangstelling in de Bogardzaal haar 29e jaarvergadering. Na het zingen van Ps. 146 sprak de presidente, mevr. R. BlaauwMul der, een welkomstwoord, waarbij zij zich ondermeer richtte tot de afge vaardigden van de omliggende ge meenten. De verslagen van secreta resse en penningmeesteresse en van de propagandacommissie getuigden van de groei der afdeling. Het leden tal steeg tot 285. Hierna sprak mevr. Blaauw de scheidende vice-presidente, mevr. J. de JongBikkers, toe. Zij schetste de grote verdiensten van mevr. De Jong voor de vereniging en herinnerde er aan, dat het scheidende bestuurslid de afdeling ruim dertien jaar trouw en vol liefde diende. Als presidente van het gewestelijk bestuur en als hoofdbestuurslid zal mevr. De Jong echter haar plaats in de vrouwenbond behouden. Zij ontving als aandenken van bestuur en leden een geschenk in de vorm van een reisnécessaire, welk voorwerp verpakt was in een met bloemen versierde doos. Daarna heette de presidente het nieuwe bestuurslid, mevr De Pagter, welkom. Na een optreden van het zangkoortje volgde declamatie. Mevr. Van Kamer vermaakte de aanwezi gen met enkele Zeeuwse voordrach ten. Na de pauze, die eveneens een feestelijk karakter droeg, toonden zes dames haar flux-de-bouehe by een zeer geslaagde spraakwaterval. Ver volgens werd het mooie tableau „Vijf episoden uit het vrouwenleven" opgevoerd. Na een slotwoord eindig de mevr. De Jong met dankgebed. bi. Laurens BENOEMING- Tot hulponderwijzeres aan de Chr Kleuterschool te Sint Laurens Is benoemd mej. A. Munters. Zoutelande VERGADERING „ONS BELANG" Onder voorzitterschap van de heer J. Sturm vergaderde Woensdag avond te Zouteland te Geitenfokver- eniging „Ons Belang". Er waren twaalf leden aanwezig. De penning meester deelde mede, dat er een ba tig saldo aanwezig was en de secre taris verklaarde, dat het ledental met 16 is verminderd en momenteel 53 bedraagt. De aftredende bestuursle den de heren J. Sturm en C. van Sluys werden herkozen, terwijl de heer K. Kleinepier afgevaarü;gu werd naar de algemene vergadering. De heer Kleinepier deelde tenslotte me de, dat ei nog maar zestig geiten in Zoutelande zijn. Men zal trachten de bok te ruilen. Scheepvaartberlchten Vhsslngen aangekomen, 23 Mei: Acherv* van Rouen. Patrisia Fassio van Bremen. Hanon van Gent. 24 Mel: AtlanUc Coast van Gdynia. Sottern van Zee. Vlissingcn vertrokken, 23 Mei: Acheres raar Stettin. 24 Mei: Patrisla Fassio naar Nordfolk. Hanon naar Sidney. Noordzee naar Avonmouth. Gepasseerd naar Antwerpen. 23 Mei: Alioth van Vittoria; Aktjo van Colches ter; Saba van Londen; Coeta' van Huil; La ren berg van Zee n. Terneuzen; Looc- drecht van Hamburg; Hasewint van Rot terdam. Gepasseerd van Antwerpen. 23 Mei: Hestia naar Amsterdam; Vesta naar Lon den van Gent: E. en A. Scheer naar Am sterdam. Agiena naar Zee. Trompenburgh naar Zee. 24 Mei: Silvaplana naar Rot terdam. De Indonesische regering heeft be sloten geen strategische materialen naar China te exporteren. ZU zal de aanbeveling van de Verenigde Naties inzake het embargo voor China eer biedigen. In een oficieel communiqué wordt er op gewezen, dat Indonesië zich bij het nemen van het V.N.-besluit van stemming heeft onthouden, omdat Indonesië een actieve zelfstandig- heidspolitiek wenst te voeren. Voorts, dat tot dusverre gec- belangrijke ex- torten van waardevolle goederen naar de Chinese Volksrepubliek heb ben plaatsgevonden in dat de aanbe veling der V.N. de leden-landen vry- heid laat te bepalen, welke materia len zg als „strategisch" wensen te be schouwen. Benelux-besprekingen in Breda over snijbloemen export. Te Breda werd Donderdag een con ferentie gehouden tussen de Neder landse minister van Landbouw, ir. Mansholt, zijn Belgische collega He- ger en de Belgische minister van han del, Meurice. Onderwerp van bespreking was een accoord over contigenteringsmaatre- gelen van België ten opzichte van de Nederlandse snijbloemenexport. Donderdagnacht half één waren de besprekingen nog gaande. Zover de onderhandelingen toen stonden zou men van Belgische zijde bereid zyn een tegemoetkoming le accepteren van Nederlandse zijde, door de exportlasten met 10 procent te verhogen. Dit zou dan tevens inhouden dat de snijbloemen in Nederland 10 procent duurder zouden gaan kosten. Deze 10 procent vermeerderd met 15 procent expeditiekosten, zouden Jan de 25 procent kostprijsverschil tussen de Nederlandse en Belgische snijbloemen overbruggen. Minister van den Brink, die vroeger was weggegaan, deelde mede, dat de conferentie gevoerd werd in een bui tengewoon aangename sfeer. Hij meende, dat dergelijke conferenties ook op andere gebieden van het Be- neluxverband meer moesten worden gehouden. Huurverhoging onvoldoende NAAR HET OORDEEL VAN DE MINISTER. Om tot een lonende exploitatie op basis van de werkelijke bouwkosten te komen, zullen verdergaande huur- verhogingen in de toekomst noodza kelijk zijn. Aldus minister In 't Veld in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Deze huurverhogin gen zullen moeten worden Ingepast in het lonen- en pryzenbeleid, aldus meldt „de Volkskrant". De Voorlopige Raad voor de Volks huisvesting is eenzelfde mening toe gedaan. Het advies van deze raad heeft de minister in handen van de Sociaal-Economische Raad gesteld, met het verzoek deze aangelegenheid in het licht van het algemene loon- en prijzenbeleid te bezien, wanneer ook het advies van de S.E.R. zal zijn ontvangen, zullen aan de Staten-Ge- neraal hierover nadere mededelingen worden gedaan. Schip kwam ook uit Rotterdam. In een van de ruimen van het Duitse vrachtschip „Tangai", dat Ijzererts laadde te Lulea Tn Noord- Zweden. Is Woensdag een dode man gevonden, waarschijnlijk een haven arbeider van Rotterdam. De man lag met het gezicht naar beneden en men gelooft, dat htf reeds dood was sedert het schip op 17 Mei uit Rotterdam vertrok. Zgn gezicht was zwaar verminkt; men gelooft, dat hy ztfn nek heeft ge broken. De politie weet nog niet, of de man door een ongeluk om het leven is gekomen, of dat misdaad in het spel is. Volgens de politie te Stockholm is de man 34 jaar en zou de verminking aan het gelaat veroorzaakt zijn door een kogel. Dp Coloradokevers zijn er weer! Op een groot aantal plaatsen in ons land worden thans Coloradoke vers op het jonge aardappelgewas waargenomen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening mede. By styging van de tem- Kratuur zal het aantal zeker nog in langrijke mate toenemen. Boven dien kunnen bij warm weer bij Zui delijke tot Oostelijke winden vluch ten kevers uit het buitenland bin nenvallen. Voor bestrijding op gro te schaal is het nog te vroeg. Hier mede kan beter worden gewacht tot de eerste larven er zijn. Vele aard appeltelers in ons land ztin reeds at tent op het gevaar van de Colorado kever. Zij inspecteren regelmatig het aardappelgewas om. de kevers op te vangen en te vernietigen voor z eieren leggen. Minder staal, blik en steenkool uit Engeland. De nieuwe Brits-Nederlandse han delsovereenkomst zal tot gevolg heb ben, dat Nederland aanzienlijk klei nere hoeveelheden staal, blik en steenkool uit Engeland zal ontvan gen. Naar de „Daily Telegraph" nog meldt zal Nederland onder meer kaas, eieren en boter naar Engeland uitvoeren. TWEEDE KAMER. Wetsontwerp na langdurig debat aanvaar, (Van onze parlementaire redacteur) Dc man op de achtergrond In de Tweede Kamer-vergadering van Don derdagmiddag w as mr. Spitzen, de minister van Verkeer en Waterstaat in het vorige kabinet Zonder dat hU erbjj vraa en zonder dat het uitdrukkelijk werd uitgesproken heeft hj| de lof te incasseren gekregen, die voortsproot uit de overeenstemming, die tussen de Kamer en de tegenwoordig»- mi nister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers over het wetsontwerp tot regeling van het vervoor van goederen met vrachtauto's bleek te be staan. pen van particuliere ondernemingen door de Spoorwegen uit concurrentle- overwegingen zou dc minister zich verzetten, zo verklaarde hjj. Hierbij sloot aan ztfn verzekering, dat van hem zelfs geen koude natio nalisatie of socialisatie te verwachten was. Want het doel van het wetsont werp is niet een beperkt aantal gro te ondernemingen te krijgen. Het middenstandsbedrjjf zal kwantitatief het grootste deel van het vervoerbe drijf houden. De capaciteit, waarvoor de A.T.O. vergunning heeft gekregen, is de laatste paar Jaren reeds aan zienlijk teruggelopen. De minister deelde mee, dat hij in overleg getreden is met de sociaal Economische Raad over do instelling van een commissie voor vervoers vraagstukken, welke commissie zal kunnen adviseren over de richtlijnen die voor de commissie, die de ver gunningen uitgeeft, zullen moeten gelden. Bezwaren operde de bewindsman tegen het aanwijzen van de colleg» s van Gedeputeerde Staten als beroep-- lichamen en tegen het uitreiken van vergunningen voor onbepaalde tijd in plaats van voor tien jaar. AMENDEMENTEN'. Indertijd stelde de socialistische minister ir. Vos dit wetsontwerp sa men. Het ging in meerdere of minde re mate in de richting van vergro ting van de invloed van de overheid in de richting van de geleide eco nomie, zo men wil. In elk geval ver genoeg om bij de volksvertegenwoor diging en in het bijzonder bij de vrachtauto ondernemers heel wat te genstand te verwekken. Mr. Spitzen heeft toen de scherpe kanten eraf geslepen en het zodanig gewijzigd, dat aan de voornaamste bezwaren tegemoet gekomen was. Dit gewijzigde wetsontwerp kreeg mi nister Wemmers Donderdagmiddag te verdedigen. Hij had daarmee geen moeilijke taak. Tegenover zich vindt hij namelijk, dank zij mr. Spitzen, 'n welwillende Kamer en zelf toonde hij zich in het voetspoor van zijn voorganger soepel tegenover de geuite wensen en verlangens. Hij stelde zich op het standpunt, dat de concurrentie-voorwaarden voor de Nederlandse Spoorwegen (voor wat het A.T.O.-vervoer be- treft) en voor het particuliere ver voer gelijk moet zijn. Waar de A.T.O. zich een zekere positie heeft ver overd, zal zij deze dienen te behou den, maar waar particuliere diens ten aanwezig ziin, zullen deze van de A.T.O. geen bijzondere concurrentie mogen ondervinden. Tegen het opko- Wederom werd Donderdag in Til burg geen nieuw geval van pokken geconstateerd. Deze stilstand strekt zich thans uit over een periode van negen achtereenvolgende dagen. Er bevinden zich thans nog 18 patiënten in verpleging. Antwerps volksvertegenwoordiger meent: rijd gekomen om klare wijn te schenke. In een onderhoud, toegestaan aan het Antwerpse blad „Le Matin", heeft de heer Joris, volksvertegenwoordiger voor Antwerpen en ondervoorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, meegedeeld dat op 22 Mei in Breda een vergadering is gehouden ter voorbereiding van een ministeriële conferentie over de waterwegen- en havenproblemen in de Be nelux. De heer Joris noemde het verslag van de gemengde Belgisch Neder landse commissie voor de waterwegen- en havenproblemen teleurstellend en vroeg zich af hoe de regering hierop zal reageren. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Operette", (alle leeft.), 7 en 9 uur; Luxor: „De Baron van Arizona" (alle leeft.). 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag; Lu xor: Als vandaag, 7 en 9 uur; Vlis- singse* Zwemclub: Opening zwemsei zoen, 2 uur; Concertgebouw 3.30 Re ceptie Chr. Metaalbew. Bond; Con certgebouw: Uitvoering buurtver Ho- beinstraat, 8 uur. Zondag Alhambra- Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor. Als vandaag, 3 ,7 en 9; Beliamypark: Uitv. Muziekcorps Leger des Heils „Apeldoorn's Con greszaal", 18.30 uur. HANDBAL •ROGKAMMA. Zondag 27 Mei. Afd. Zeeland 2e kl.Dames: Hel las 3- Hellas 4; Marathon 3—EMM Olympus 2- De Zeeuwen 2. Heren. Hellas 4Hellas 5; Marathon 3— -EMM 2. Distr. Zuid 2e kl.: Heren: EMM— Tonido. Maandag 28 Mei. Afd. Zeeland le kl.: Dames: Hel las 2 Tonldo 1; 2e kl. Heren: Hellas 3Tonido 2. Donderdag 31 Mei. Afd. Zeeland le kl.: Dames: Ma rathon 2—Walcheren 1; 2e ld. Da mes: Marathon 3Walcheren 2. Vrijdag 1 Juni. Afd. Zeeland 2e kl. Heren: Vol- ïarding 2Hellas 4. BOKSEN WEDSTRIJD DE BRUIN— ROBINSON THANS DEFINITIEF. Naar wij vernemen staat het tret ten tussen Jan de Bruin en de we reldkampioen middengewicht Ray Robinson thans vast. De contracten voor deze wedstrijd, die op 10 Juni a-s. in het Sportpaleis te Antwer pen zal worden gehouden, zijn reeds getekend. VOETBAL HULST-STEEXBE RGEN UITGESTELD De voetbalwedstrijd Hulst-Steen bergen voor de promotie 3e klasse is een week uitgesteld tot 3 Juni. GALE ATI LEIDT NEDERLAND—NOORWEGEN De landen wedstrijd Nederland— Noorwegen, welke op 6 Juni te bot terdam wordt gespeeld, zal worden geleid door de Italiaanse scheids rechter Giovanni Galeati. DEGENFORS OP OLYMPISCHE DAG Naar verluidt heeft de sterke Zweedse voetbalclub Degenfors een uitnodiging gekregen om als tegen partij te fungeren van het Bondseif- tal op de Olympische Dag, welke 17 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden wordt. WIELRENNEN WIELEI ÏDSTRIJDEN. Vo r dc wielerwedstrijden welke Zaterdag 2 iuni ter gelegenheid van ,'e Sluisse kermis zullen worden ver reden, hebben zi-h 54 renner^ uit België en Nederland gemeld. Het traject bedraagt in totaal 100 km en er zullen 60 ronden van 1600 m. worden gereden. VAN BREENEN TOT 5 JUNI GESCHORST. De amateur wielrenner Van Bree- nen, die onlangs de ronde van Mid den-Nederland op zijn naam bracht, is, wegens wangedrag, tot 5 Jun- geschorst. Naar wij verder vernemen zal Van Breenen, in tegenstelling met an dersluidende berichten, amateur blij ven. Men zal ons nieuwe offers vragen, zo ging hij verder, want de Neder landse handelsbalans heeft nog steeds een tekort en de bedreiging van volledige opneming van het Neder landse quotum in de internationale betalingsunie is in zoverre werkelijk heid geworden dat Nederland zich genoopt ziet deels tot vereffeningen in goud over te gaan. De verruiming van het Duits-Ne derlands handelsverkeer zal in hoge mate de ernstige economische toe stand moeten verbeteren, waarin Ne derland verkeert. Ongetwyfeld zal Den Haag ons nieuwe overeenkomsten met betrek king tot het Duitse scheepvaartver keer voorstellen, welke in feite nieu we offers van de Antwerpse haven ten gunste van Rotterdam en, met betrekking tot de Nederlandse markt, insgelijks van de Belgische expor teurs offers ten gunste van hun Duitse collega's zullen vergen. Het verslag van de bijzondere commissie zal samen met de onder handelingen over de Duitse handel, het einde van Benelux betekenen, zo meende de heer Joris. Het ogenblik is aangebroken om klare wijn te schenken, zo vervolgde hg. Het is hoog tijd de Nederlandse regering duidelijk te maken, dat Bel gië zou weigeren voortaan nog over Benelux besprekingen te voeren, in dien het Moerdijkprobleem vóóraf geen bevredigende oplossing heeft gekregen en dat met betrekking tot het handelsverkeer met Duitsland door ons land geen enkele financiële of andere toegeving zal worden ge daan zolang de Nederlanders blijven blijk geven van wanbegrip ten op zichte van de Moerdgkkwestie. Indien de Belgische regering zou aarzelen een krachtdadige houding aan te nemen zou volgens de heer Joris blijken, dat de algemene opinie in Belgie is, dat men zich niet lan ger met vage beloften in het ootie mag laten nemen en dat de tijd is aangebroken om er een einde aan te maken, desnoods op een brutale ma nier. Waar rijn onze schepen Amstelkerk 24-5 te Bremen. Amstelstad 24-5 te Suez. Arnedjjk 24-5 te Galveston. Alnati 23-5 te Rotterdam. Bali 23-5 te Hamburg. Garoet 23-5 v. Liverp. n. Brake. Hestia 24-5 te Amsterdam. Hera 24-5 te Guayaguil. Hydra 24-5 te Curacao. Jupitei 24-5 te Londen. Kota Baroe 24-5 te Colombo. Laurenskerk 23-5 te Luanda. Macoma 24-5 te Balik Papan. Malea 25-5 te Port Said verw. Marva 23-5 te Belfast Ondina 34-5 te San Lorenzo. Roepat 24-5 te Penang. Rijnland 24-5 te St Vincent (K.V.) Saidfa 23-5 te Bukom. Slamat 24-5 te New York. Telamon 24-5 te Philadelphia. Ternate 26-5 te Philadelphia. Tjikampek 24-5 te Manilla. Vulcanus 24-5 te Lissabon. Waal 24-5 te Punta Cardon. KERKNIEUWS. PROMOTIE Ds. C. IIOOYKAAS AAn de Universiteit van Montpel- lier is gepromoveerd tot de graad van „Licencye en theologie" ds. C. Hooykaas, laatstelijk Ned Herv. pre dikant te Arnemuiden en thans voor ganger van een vrije gereformeerde gemeente. Deze graad geeft dr. ooykaas de bevoegdheid aan een 1 ranse universiteit te doceren. Dr. Hooykaas promoveerde op een proef schrift getiteld: „Calv^, i en zijn ze denleer". Als voorzitter van de jury van drie hoogleraren fungeerde prof. dr. H. Leenhardt, die een toespraak hield tot de promovendus, waarin hg opmerkte geen calvinist te zijn, maar ook geen tegenstander van het calvinisme. Hij roemde het proef schrift als een interessant en uiter mate belangrijk werk waarvan de fa culteit met grote belangstelling ken nis nam. Wij mogen hieraan toevoegen, dat de Theologische Faculteit van Mont- pellier een typische Hugenoten-facul teit is, die in 1598 werd gesticht en over de beste Calvgn-bibuotheek ter wereld beschikt. Dr. Hooykaas is aangezocht een benoeming als hoog leraar te willen aanvaarden aan de te stichten Hogere Theologische Schooi te Tananarive op Madagascar. Frankrijk heeft namelyk gebrek aan gereformeerde theologen. Dr. Hooy kaas heeft vooralsnog voor de benoe ming bedankt. NED. HERV. KERK. Als ouderling in de Ned. Herv. kerk te Westkapelle werd gekozen de heer A. H. de Vree en als ouder ling-kerkvoogd de heren J. Minder- houd Lz., K- Daane en J. Koppejan. Beroepen te Zaandam D. Lamberts te Drachten. GEREF. KERKEN Tweetal te Dokkum (derde pred. plaats) E. H. Nagel te IJlst en E. de Vries te Dwingelo. Aangenomen naar Grflpskerke J. Goumare cand. te Rotterdam Z. die bedankte voor Drelber, Numansdorp, Paesen, Fries en voor Wapenvelde. GER. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenhage P. Hon- koop te Rijssen voorheen te 's-Gxa- venhage. 1 Bij de verdere besprekingen nam hij een amendement van de anti-revolu- tionnaire heer Algera over. om een vertegenwoordiger van Gedeputeerde Staten aan de vergaderingen van de vergunningeneommissie te doen deel nemen, wanneer vrachtauto-kwesties, zijn provincie betreffende, worden bc- handeld. Een tweede amendement-Algera om de delegatie van bevoegdheid aan de Rijksinspecteurs te doen geschieden volgens in een algemene maatregel van bestuur te stellen criteria en niet bij algemene of bijzondere mach tiging nam de Kamer aan met 39 tegen 21 stemmen, nadat enkele leden hun argumenten voor en tegen had den laten horen. Voorts nam dc heer Wemmers o.a. over een amendement van de heer v. d. Heuvel (K.VJ?.). dat beoogde een wat positievere aanduiding in dc wei op te nemen van wat de richtlijnen voor de commissie-vergunningen moe ten inhouden. Wat de geldigheidsduur van de vergunningen betreft, had dc Kauner dc keus tussen drie mogelijkheden: 1. duur tien jaar (de wens van de mi nister); 2. onbepaalde geldigheids duur (amendement-Algera) en 3. verlenging van de geldigheidsduur na tien jaar, Indien de vergunninghou der daar om verzoekt tenzij het al gemeen vervoersbelang zich ertegen verzet of de houder in de afgelopen termijn zgn vervoersplicht niet is nagekomen (amendementV. d. Heuvel). Lang is door een aantal af gevaardigden over de aantrekkelijk heden en de bezwaren van deze mo gelijkheden gediscussieerd, waarbij rle minister een pikant nootje in het de bat bracht door mede te delen, dat hij nog wel zou zien, wat hem te doen stond, als het amendementAlgera werd aangenomen. Het amendement Algera werd ver worpen met 34 tegen 28 stemmen (tegen K.V.P. en P.v.d.A.). De minis ter nam het amendement V. d. Heu vel over. Het wetsontwerp werd daarna z.hA. goedgekeurd. In de avondvergadering kwam het wetsontwerp aan de orde tot het tref fen van buitengewone voorzieningen voor het gemeentebestuur van Fin- sterwolde. Behalve de communisten, die het wetsontwerp ondemocratisch noemden, waren alle sprekers het er over eens. dat de toestand in Finster- wolde onhoudbaar geworden is. Marktberichten VEILING ZIERIKZEE. Van 23 Mei. Spinazie 1533; Asperges 40—110; Rabarber 8—9; Andijvie 13—17; Stoofsla 8—10; Prei 8; Radijs 4-6: Sel derij 3; Bospeen 44; Bloemkool 1065; Kropsla 1.60—11. alles per 100 kg.. bos of stuks. Aardbeien f 0.800.82 per doosje. VISMIJN VEERE. 24 Mei: Export garnalen 1107 kg 61—75. Schar 428 kg 16—23; Bot 102 kg 16—19; Middel tong 47 kg 60—102; Rog 21 kg 17—18. Alles per kg. EIER VEIL ING MIDDELBURG. Winkelprijs f 1.73; verkoopprijs voor klasse 0 17 ct.; I 16 ct.; klasse II 15 ct.; klasse III 14 ct.; klasse IV 13 ct. en klasse V 12 ct. Nagekomen advertenties. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, nog onverwacht onze innig geliefde en zorg zame Moeder, Be huwd- en Grootmoeder WILLE MIN A MINDERHOUD Weduwe van Iz. HUIB REGTS E ln de ouderdom van 76 jaar. Allen, die haar ge kend hebben, zullen beseffen wat wij aan haar verliezen. Uit aller naam, P. HUTBREGTSE Westkapelle. 23 Mei 1951.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3