Bezwaren van grondbezitters tegen streekplan Walcheren Commando-wisseling bij de Rijkspolitie in Zeeland Gedenksteen in Aardenburgs nieuwe raadhuis onthuld KIESPIJN! Neetn toch de beste Chocolade. Vraag toch Union Chocarré's Zilveren notarisjubileum te Kruiningen koeling en roomijs PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 Müil xjoJ Te veel detailwerk! Sprake van speculatief dirigisme De landelijke vereniging „Het Grondbezit", die gevestigd is. te Utrecht heeft aan de Provinciale Staten van Zeeland een uitvoerig adres gericht, waarin bezwaren worden geopperd tegen het concept „Streekplan Wal cheren 1951". Het bestuur van de vereniging meent, dat de ontwerpers van het streekplan te veel en tot In de kleinste bijzonderheden willen rege len. Het is logisch, dat men in hoofd zaak de bestemming der gronden aangeelt, maar volstrekt onlogisch wanneer men aangeeft, wat op be paalde kleine terreinen moet geschie den. Dit dient aan het particuliere ini tiatief en aan de ondernemers te wor den overgelaten. Men wijst de plaats aan waar hotels of café's gebouwd mogen worden of waar zomerhuis jes mogen staan, in stede van te be palen, waar zij niet mogen staan! DIRIGISME Speculatief dirigisme noemt Tiet be stuur het streven van de ontwerpers om de meeste badgasten naar het strand van Vrouwenpolder te willen dirigeren, hoewel dat strand grote bezwaren heeft o.a, de ligging op het Noorden, de stroom en de kleilaag voor de kust. Thans komen naar dat strand fa milies, die voor alles rust begeren en zou het strand inderdaad veel nieuwe bezoekers trekken, dan zou den de huidige gasten waarschijnlijk weg blijven. Wat betreft de voorschriften voor het stichten van landbouwbedrijfsge bouwen en bijbehorende woningen Mijnhardt's Kiespiinpoederv Doo* 45 Schoolwandeltocht en Avondvierdaagse te Oostburg. De actieve schoolsportcommissie te Oostburg, die ook dit jaar weer de schoolvoetbal en schoolathletiek or ganiseerde, heeft thans weer een schoolwandeltocht uitgeschreven over 10 km. en wel op Zaterdag 16 Juni a.s. De deelname staat open voor jon gens en meisjes van de lagere scho len die 10 jaar en ouder zijn en voor leerlingen van de andere onderwijsin richtingen, die de leeftijd van 14 jaar atqjÉA&ÉgMjÉiiMriHÉijM >g niet bereikt hebben. Als i met 't kennelijke doel de grootte van de bedrijven te beïnvloeden is het bestuur van oordeel, dat het streek plan zich hiermee begeeft op een ge bied, dat het zijne niet is. Regeling van de bedrrjfsgrootte enz. dient aan andere instanties te worden overge laten. Bezwaar heeft het bestuur ook te gen het feit, dat het streekplan een streep haalt door verschillende ja renlang bestaande uitbreidingsplan nen. Terreinen, die op grond van zo'n uitbreidingsplan reeds vele jaren een bepaalde bestemming hadden, ver liezen deze en aldus kan hun verkoop waard^? sterk verminderen. DRIE VRAGEN Heeft het nut te bepalen, dat de meeste bestaande buitenplaatsen niet verkleind kunnen worden? Is het te verantwoorden, dat de duinreep van Walcheren door een bosgordel aan het oog zou worden onttrokken? Is het verantwoord een vliegveld op Walcheren te projecteren nu het bin nenlandse luentvaartverkeer onren dabel wordt geacht? Wat de eerste vraag betreft lich ten de adressanten toe, dat het bou wen van enkele buitenhuizen omge ven met fraaie tuinen op de plaats van 'n vroegere buitenplaats, in vele Sevallen 'n betere oplossing zou zijn, an het gebrekkig in stand houden van deze plaatsen. Over de tweede vraag merken zij op, dat door het onzichtbaar worden van de duinreep een typische trek van het Walcherse landschap verlo ren zou gaan. En wat het vliegveld aangaat wijzen zij op de onzeker heid voor welk soort vliegtuigen zo'n veld zou moeten dienen. Het bestuur van de Vereniging „Het Grondbezit" besluit met er bg de Provinciale Staten op aan te drin gen het definitieve streekplan veel minder gedetailleerd te maken, het meer in overeenstemming te brengen met de bestaan-hebbende uitbrei dingsplannen en het verlies van cul tuurgrond en de aantasting van de bedrrjfsvrijheid in de landbouw tot een minimum te beperken. „Soos" voor beiaarden Officiële opening op 1 Juni a.s. Vrijdag 1 Juni a.s. zal een lang ge koesterde wens van de Goese ouden van dagen in vervulling gaan. Des middags om half drie zal de officiële opening plaats vinden van de socië teit. weike wordt ingericht in het pand Keizerstraat 3b, waarin tot voor kort de rietmeubelzaak van de fa. Casteleij was gevestigd. De echt genote van de Commissaris der Ko ningin is uitgenodigd deze opening te willen verrichten. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, welke het initiatief nam, mag zich in een grote medewerking ver heugen. Onaer aanvoering van wet houder Buys, die ook de hamer ter hand heeft genomen, wordt er van 's morgens tot 's avonds hard ge werkt om het gebouw een riant aan zien te geven. Aannemers, electri- cien enz. stelden gratis het benodig de materiaal ter beschikking, terwijl arbeiders van de diverse vakbonden spontaan in hun vrije tijd aan het timmeren, schilderen en metselen zijn geslagen. Het ligt in de bedoeling de sociëteit voorlopig drie middagen per week, n.l. 's Maandags, Dinsdags en Vrij dags, voor de ouden van dagen open te stellen. Er zullen verschillende ge zelschapsspelen aanwezig zijn, waar mee zij zich aangenaam kunnen be zig houden. Verder zullen zij tegen een zeer lage prijs een kopje thee e.d. kunnen bekomen. De bewoner van het bovenhuis, de heer C. Rijn, zal een en ander verzorgen. Korenmolen te Sluis. Naar wij vernemen zal de koren molen ,,De Brak" te Sluis 14 Juli volledig gerestaureerd zijn en die dag officieel in gebruik worden ge- nopien. Velen zullen die dag blijk van hun belangstelling geven. Onder meer zal de Commissaris van de Ko ningin in Sluis aanwezig zijn. Trein uit Bergen op Zoom reed op auto Merkwaardig ongeluk tussen Woensdrecht en Rilland De trein van 21.05 uit Roosendaal heeft Donderdagavond Vlissingen niet kunnen bereiken als gevolg van een merkwaardig ongeluk op de on bewaakte overweg bij wachtpost 17 op de grens tussen Rilland en Woens drecht. Omstreeks kwart over negen wilde daar een nieuwe personenauto, be stuurd door de architect J. Bakx uit Hoogerheide een binnenweg inreden. De overweg was al gepasseerd, toen de bestuurder bemerkte, dat hij ver keerd reed. Hg wilde door achteruit rjjden weer op de hoofdweg komen. Op de overweg zakte het wiel van de auto echter tussen de rails en wat de chauffeur ook probeerde, dé wa gen bleef onwrikbaar vastzitten. Er zat niets anders op dan hulp te ha len. Het bleek echter, dat het daar voor al te laat was want uit de rich ting Bergen op Zoom kwam in volle vaart de Diesel aanrijden. De heer Bakx deed het uiterste om de aan dacht te trekken van de wagenvoer der. Hij liep de trein al zwaaiende met een zakdoek en gebarende tege moet, maar vergeefs. De Diesel reed op de vastzittende auto in en sleurde deze verscheidene honderden meters mee. De auto werd totaal vernield en ook het voorste treinstel werd dus danig beschadigd, dat de Diesel naar Bergen op Zoom moest terugkeren. De reizigers moesten wachten tot de laatste trein, die hen tot Goes bracht. Vanuit Goes werden zij ver der per auto naar de plaats van be stemming vervoerd. Busverkeer met België VERBETERINGEN TE VERWACHTEN In Hulst werd een bespreking ge houden over het busverkeer tussen Zeeuwscli-Vlaanderen en België, aan welke conferentie werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de Z. V.T.M., de Rijksverkeersinspectie en van de Belgische en Nederlandse de partementen van verkeer. Naar wij vernemen is het zeer waarschijnlyk, dat er gedurende het zomerseizoen een vlotte dienst tot stand komt tussen Breskens en Knoc- ke en dat de verbindingen Breskens- Brugge en IJzendijke via Veldzicht Eeklo eu naar Gent aanmerkelijk verbeterd worden. HOLLANDSE NIEUWE.... ORANJEBOOM BIER! De heer W. H. van Ballegoyen de Jong volgt overste G. H. van Helden op als districtscommandant Met ingang van 1 Juni a.s. is dc dis trictscommandant van de Rijkpolitie in Zeeland, overste G. H. van Helden, benoemd tot commandant van het ge west Groningen, i-'riesland en Drente, met standplaats Groningen. HjJ wordt opgevolgd door de heer W. H. van Ballegoyen de Jong, officier le klasse der Rijkpolitie. momenteel toegevoegd aan de gewestelijke commandant in Den Haag. Overste G. H. van Helden werd op 25 April 1900 in Gorinchem geboren. Hij begon zijn loopbaan bij de politic op 23-jarige leeftijd, toen hij als in specteur-titulair in dienst trad bij de Rotterdamse gemeentepolitie. Hij was achtereenvolgens bij verschillende diensten ingedeeld, zoals de straat dienst, de recherche, de rivierdienst en de vreemdelingendienst. Na nog enige andere standplaatsen te hebben gehad, werd de heer Van Helden be noemd tot hoofdinspecteur van de Rijksvreemdelingendienst. Met ingang van 1 Maart 1947 fungeerde hij als districtscommandant der Rijkspolitie in Zeeland met standplaats Middel burg. Gekomen als majoor, werd hij vorig jaar bevorderd tot overste. Onder zijn leiding werd het corps in Zeeland verder uitgebouwd en werd een uitstekende, goed uitgeruste verkeersdienst „uit de grond ge stampt". Overste Van Helden leidde het onderzoek in een aantal grote za ken, zoals de textielbonnenzwendel, de roofoverval op Tholen en de po ging tot moord door gasverstikking te Nieuw- en St. Joosland en zorgde voor een voortreffelijke verkeersrege ling bij het jongste Koninklijk bezoek aan Zeeland. Hij stimuleerde ook sterk de sportbeoefening door zijn per soneel en legde grote belangstelling aan de dag voor de Veilig-Verkeer- actie. Zijn verdiensten werden vorige maand erkend met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. De overste, die als gewestelijk com mandant in het Noorden ruim duizend mensen onder zich krijgt, verklaarde ons. dat hij in Zeeland zeer prettig heeft gewerkt. Hij roemde de goede corpsgeest en de voortreffelijke ver standhouding met de Commissaris der Koningin, de gemeentebesturen en de gemeentelijke politiecorpsen. DE NIEUWE COMMANDANT. De nieuwe districtscommandant, de heer W. H. van Ballegoyen de Jong. die op 1 Juni in dienst treedt, kent Zeeland reeds door en door. Hij is de zoon van de vroegere gemeente-secre taris van Goes, wijlen de heer J. I. van Ballegoyen de Jong en werd op 19 Juni 1914 in Schoonhoven geboren. Zijn jeugd bracht hij grotendeels in Zeeland door en hij doorliep de R.H. B.S.-A te Middelburg. Na het einddi ploma van de Politieschool te Hilver sum te hebben behaald, was hij enige tijd als volontair in Soest werkzaam. Daarna wei;d hij benoemd tot inspec teur van de gemeentepolitie te Vlis singen. Na de bevrijding kwam hij in dienst van de Rijkpolitie en werd als officier le klasse toegevoegd aan de gewestelijke commandant in Den Haag. Alle Union-producten zijn voor de handel verkrijgbaar bij Fa. F. MALJERS Zn. Grossiers MIDDELBURG. ruim 20 stuks per ons 5 prijzen worden beschikbaar steld een wisselbeker met medaille en als tweede en derde prijs eenme daille, .terwijl iedere deelnemer een diploma zal ontvangen na het. vol brengen van de tocht. De wandel tocht valt samen met de laatste dag der Avondvierdaagse, waarbij alle wandelaars met muziek in Oostburg zullen worden binnengehaald. Voor de jury zijn uitgenodigd de heren F. A. Kolïjn, voorzitter van de afdeling Zeeland van de K.N.A.U.; J. A. Bal, directeur „Achilles" te Mid delburg en bestuurslid van dc afde ling Zeeland van de K.N.A.U. en G. v. Oorschot, hoofd van de openbare lagere school te Sluis. SCHILDERIJENTENTOON STELLING TE KXOCKE. In de Réserve te Knocke zal een tentoonstelling gehouden worden van schilderijen, die een beeld geven van de ontwikkeling van het vroegere duindorp tot de badplaats Knocke. Daar vele kunstenaars, die de vorige eeuw in Knocke woonden, regelmatig Z.-Vlaanderen bezochten bevindt zich hier en daar by particulieren in Z. Vlaanderen nog wel iets waardevols en zo zullen verschillende schilderden uit Z.-Vlaanderer tydelgk naar Knoc ke verhuizen. De tentoonstelling be gint 28 Mei. Notaris J. J. van Dijke bleef zijn geboorteplaats trouw. Zaterdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat notaris J. J. van Dijke te hruiningen benoemd werd als opvolger van notaris AL C. Schram. Architecten bijeen in Middelburg vervolg van bis. 1) Zijn broer, ir. A. van der Steur, die de inwendige restauratie van het gothisch stadhuis heeft geleid en de architect is van de nieuwbouw, gaf vervolgens een beknopte uiteenzet ting van de restauratiewerkzaamhe den. Hierna bezichtigde het gezel schap het stadhuis, dat grote bewon dering wekte. EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Tijdens een „Zeeuwse avond", wel ke de kring Zeeland van de B.X.A. de gasten gisteravond In het Schut tershof aanbood, reikte de kringvoor zitter, ir. H. de Lussanet de la Sablo- nière, de voorzitter van de bond, ir. A. G. van der Steur, de medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, in zilver, uit, welke onderschei ding werd verleend als blijk van waardering voor het vele werk, dat deze voor de architectuur in het al gemeen en voor de B.N.A. in het bij zonder heeft verricht. Ir. Van der Steur dankte voor dit bijzondere eerbetoon, dat hij, zoals hij zeide, temeer op prijs stelde, om dat hij voor deze onderscheiding ls voorgedragen door de B.N.A. In zyn openingswoord kon de heer De Lussanet o.a. verwelkomen de hoofdingenieur-directeur van Weder opbouw en Volkshuisvesting in Zee land, de heer M. D. A. Glerum en de wethouder van Middelburg, de heer L. J. van 't Westende als vertegen woordiger van het gemeentebestuur. Het alleraardigste programma van deze Zeeuwse avona werd verzorgd door het bekende Middelburgse caba retgezelschap de Zuid-Westers onder leiding van de heer J. W. den Hollan der en het Kleinkoor uit St. Laurens, geleid door de heer S. Sanders. De architecten en hun dames vermaak ten zich voortreffelijk met de schets jes en voordrachten en luisterden aaar de zangnummers. Toen wij de.a.s. jubilaris dezer da gen opzochten'in zijn kantoor, ver scholen achter de machtige kastanje bomen aan het Voorhoute, was hij wel wat verbaasd over onze komst. Was het nu toch uitgelekt? Hij is er de man niet naar om als „slachtoffer" van een jubileum te fungeren. „Ik wil niets van dit jubileum weten- Ieder die maar voldoende tijd van leven heeft, kan wel aan een 25-jarig jubi leum komen. Als het nu eens veertig jaar is, dan begint het er op te Lij ken De Oost-Bevelanders cn de Kruinin- genaren in het bijzonder, die notaris Van Dijke reeds langer kennen als een vriendelijk en sympathiek man. zullen het zich kunnen indenken, dat hij de krantenman niet zonder meer de deur wees en zich uiteindelijk toch liet „vermurwen" om iets te vertellen over zijn loopbaan. Onder één restrictie: „U moet ex- niet teveel ophef over maken. Inderdaad is een zilveren jubileum een mijlpaal, doch ik had het liever maar ongemerkt voorbij laten gaan. Trouwens, Zaterdag de jubileum dag zal ik in ieder geval niet thuis blijven". Notaris Van Dijke is thans zestig jaar oud en is geboren in Kruiningen. Zijn gehele leven is hij zijn geboorte plaats trouw gebleven en heeft daar van nimmer spijt gehad. Na de H.B.S. te Goes te hebben bezocht, kwam hij in 1916 na geslaagd te zijn voor twee van de drie notariële examens op het kantoor van notaris M. C. Schram. Twee jaar later werd hij vol waardig candidaat en reeds na acht jaar. in 1926. volgde zijn benoeming tot notaris als opvolger van zijn leer meester, notaris Schram. Sedertdien hebben vele honderden de weg naar het kantoor van notaris Van Dijke ge vonden om hun zaken te doen behar tigen. De afgelopen periode is ook voor de jubilaris niet zonder spanningen ge weest. Als bewoner van de Bevelandse „waterlinie" heeft hij in de jongste wereldoorlg tot driemaal toe zijn kan toor moeten evacueren. Het begon in November 1939 toen de polder Krui ningen geïnundeerd zou moeten wor den. Notaris Van Dijke bracht zijn akten in veiligheid in het notarieel archief te Middelburg- Gelukkig ging' dc inundatie niet door en'Kon na enige tijd alles wor den teruggehaald. In de Meidagen van '40 werden de inundatieplannen echter harde werkelijkheid.'De akten gingen opnieuw naar Middelburg en de nota ris moest drie weken zijn kantoor ver laten. In 1944 moest voor de derde maal worden geëvacueerd.Toen was er ech ter geen gelegenheid en tijd meer om het archief te Middelburg op te zoe ken, zodat de waardevolle papieren uit het notariskantoor een veilig plaatsje kregen in de kluis van de Kruiningse gemeente-secretaris. „U neemt toch ook een vooraan staande plaats in het plaatselijke ver enigingsleven in?" „Ja, dat is wel zo", beaamde de ju- bilaris-tegen-wil-en-dank. „Inderdaad ben ik bestuurslid van de plaatselijke muziekvereniging". De Kruiningen- aren weten, dat notaris Van Dijke dit niet zonder meer als een ere-baantje beschouwt. Nam hij onlangs bij een feestelijke gelegenheid tijdens een korte afwezigheid van de directeur .niet zelf de dirigeerstok ter hand?-Ja- Veelbelovende jongedames Voor de Politierechter te Middel burg stonden terecht de gezusters J. D. en E. M. D. uit Zuidzande, die uit de mantelzakken van andere meisjes portemonnaies hadden gestolen en het aldus bemachtigde geld gebruik ten om zich uitstekend in allerlei ge legenheden te amuseren. Conform de eis van "de officier van justitie werden deze veelbeloven de jongedames veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelyk met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling. renlang was hij ook secretaris der plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, doch wegens drukke werk zaamheden moest hij hiervoor bedan ken. Verder is hij o.a. wnd. voorzit ter van het permanente feestcomité te Kruiningen. Vier jaar lang maakte hij voorts deel uit van de gemeente raad, voor de liberale groep. Tenslotte vernamen wij nog, dat no taris Van Dijke momenteel voorzitter is van de ring Middelburg van de Broederschap van Notarissen. Voor dien was hij hiervan jaren penning meester. Hoewel notaris Van Dijke zich Za terdag aan ieder feestbetoon zal ont trekken, zal het hem zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. „Wij mogen trots zijn". Advertentie Installaties voor J. POLDERMAN GOES (Ook voor alle reparaties) Burgemeester J. M. A. C. van Dongen noemde de steen het symbool van de herbouw der gemeente „Door bom- en krijgsgeweld ging het raadhuis hier verloren. En nu, na zeven jaar, is het schoner nog herboren. Verwoest 1944; herbouwd 1951". Bovenstaande regelen staan gegrift in een eenvoudige gedenksteen, aangebracht in de hal van het in aanbouw zijnde nieuwe raadhuis in Aar denburg, dat'thans verrijst op dezelfde plaats, waar het oudé raadhuis heeft gestaan. Donderdagmiddag Is deze steen onthuld door mevrouw Van Dongen, de echtgenote van de burgemeester. Bg deze eenvoudige plechtigheid i'aren aanwezig het gehele gemeen waren aanwezig tebestuuc en het de directeur van de Centrale Diénst voor Bouw* en -Woningdienst, de heer C, Zuidweg, architect en aannemer, vélen vergezeld van hunne dames. Burgemeester J, M. A. C. van Don gen hield tevoren een korte toe spraak, waarbij hij de steen het sym bool noemde van de wederopbouw der gemeente, waarvan het nieuwe raadhuis de sluitsteen vormt. Hoe somber de verwoesting ook is ge- wfest, aldus spreker, toch heeft men daardoor de gelegenheid gekregen het geheel schoner te maken, zoals dit raadhuis aantoont. Misstanden en problemen heeft men kunnen op ruimen en oplossen en nu de gemeen telijke herbouw practisch achter de rug is, mag men trots zijn op het geen er staat. De burgemeester bracht dank aan allen, die hieraan hebben medegewerkt. BEZOEK AAN ZUIVERINGS INSTALLATIE Nadat mevrouw Van Dongen de steen, die met de driekleur was be dekt, had onthuld, sprak de burge meestér de hoop uit, dat hij nog vele jaren In dit raadhuis zgn werkzaam heden zal mogen verrichten en dat het ook voor het nageslacht zal blij ven gespaard. De architect, de heer J. A. Wenünck, vertelde nog iets over de bouw, waarna in het hotel „De rode leeuw" een verversing werd aangeboden. Vervolgens werd een be zoek gebracht aan de nieuwe zuive ringsinstallatie. De werking hiervan werd toegelicht door de heer C. le Clercq, technisch ambtenaar van het ingenieursbureau v, h. J. van Hasselt en De Koning. Aquariumvereniging legt internationale contacten Uitwisseling van materiaal uit de Middellandse Zee De Zeeuwse stromen bevatten aan flora en fauna ongekende rgkdom- men voor aquariumliefhebbers en mensen,der wetenschap. Zee-egels, zeeasters, zeedahlia's en zee-anemonen zijn voorwerpen, die iedere mossel en oestervisser'kent, doch die altijd als waardeloze rommel over boord worden gegooid. Door de zee-aquariumbond, werd nu een dankbaar gebruik gemaakt van het feit, dat thans voor het ge wone aquariumleven zoveel belang stelling bestaat en gevraagd, om spe ciaal in de Zeeuwse stromen voorao- mende flora en fauna te verzamelen, teneinde dit uit te wisselen met ma teriaal uit de Middellandse Zee. Door de firma D. van den Berg en Zn., werden desgevraagd enige fraaie zee dahlia's meegebi-acht, alsmede enkele andere planten en dieren. Dr. Bos uit Rotterdam, die 5 Juni a.s. naar Monaco vertrekt, waar op het gebied van de zeeflora en -fauna een wereldbekend onderzoekingsinsti tuut gevestigd is, zal nu deze zending meenemen, die dan weer tegen Mid- dellandse-Zeeplanten en -dieren zal worden uitgewisseld. Zowel voor de aquariumliefhebberg als voor de we tenschap kan deze uitwisseling inte ressante gevolgen hebben. Het aan knopen van handelsrelaties voor eet- bare producten van de Zeeuwse stro men is zeker niet denkbeeldig. Het ligt in de bedoeling van de aquarium vereniging om contact te zoeken, met de vissergvereniging. Wanneer iedere mossel- en oesterkweker mee werkt, kan op dit gebied nog heel wat dat anders aan de aandacht ontsnapt, met de kor mee naar boven worden gebracht en aanleiding geven tot in teressante verrijkingen van de weten schap van het zeeleven. Frans sleepschip beschadigde sluisdeur. Woensdagnamiddag liep het Fran se sleepschip „Oleron" van Straats burg te Wemeldinge by het binnen varen van de middensluis, tegen de Westelgke ebdeur, waardoor de deur beschadigd werd. Na borgstelling kon de reis worden voortgezet. Opening nieuwe B.L.O.- sohool te Middelburg OP 20 JUNI Naar wij vernemen zal de nieuwe Christelijke school voor buitenge woon lager onderwijs nabn de Kou- dekerkse weg te Middelburg, uit gaande van ae Vereniging tot stich ting en instandhouding van Christe lijke scholen voor zwakzinnige kin deren op Walcheren, op 20 Juni offi cieel worden geopend. RECHTERLIJKE MACHT. Bg K.B. van 10 Mei 1951 is op zgn verzoek aan mr. J. G. Veltman Fruin eervol ontslag verleend uit zgn betrekking van rechter-plaatsvervan ger in de arrondissementsrechtbank te Middelburg. Walcherse onderwijzers weer naar school VERKEERSCCRSUS IN MIDDELBURG. De Vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Middelburg e.o. heeft beslo ten onderwijzend personeel van Wal cheren in de gelegenheid te stellen, op de hoogte te komen van de nieuwe verkeerswetgeving. Daartoe werd Donderdagavond in de Technische school te Middelburg een cursus ge geven. welke in verband met de ver heugend grote belangstelling Zater dagmiddag herhaald wordt. De avond werd geopend door de voorzitter van de afd. Middelburg, de heer E. Visscher, die allen hartelijk welkom heette. Hij noemde het ver- keersonderwijs het belangrijkste vak op de scholen, wat een vrolijk protest van de leerkrachten opriep. De cijfers van de verkeersongevallen in 1950 spreken een angstaanjagende taal. De onderwijskrachten zijn de aangewezen mensen om eraan mee te werken, dat dit anders wordt, omdat vooral kin deren en voetgangers de schuldigen zijn. Na nog de jeugdexamens gememo reerd te hebben, gaf hij het woord aan de inleider, de opperwachtmeester der rijkspolitie, de heer V. G. de Bruijn, de commandant der verkeers politie in Zeeland. Deze bracht de noodzakelijkheid van de verkeersre gels onder het oog en betreurde het, dat nog geen vaste plaats op het les rooster is ingeruimd voor het ver- keersonderwijs. De heer De Bruijn schetste de ontwikkeling van het ver keer sinds 1900. De verkeerswetgeving werd onder de loupe genomen en spreker wilde alle weggebruikers wel heel stevig op het hart drukken om toch in het verkeer „heel veel van zichzelf te houden". Hij constateerde, dat de meeste ongevallen in Zeeuwsch Vlaanderen geschieden; het gevolg van de smalle wegen en het grote slipgevaar en niet in het minst van een totaal gemis aan kennis vóp de verkeersregels, Na de. pauze legde de heer De Bruijn de bedoeling van de diverse verkeers borden uit en het waarom en het hoe van de nieuwe regels. Excursie va.i huisvrouwen naar Walcheren De Limburgse, Noord-Brabantse en Zeeuwse afdelingen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, zullen op 19 Juni a.s. de jaarlgkse streekdag. zoals reeds gemeld, op Walcheren houden; zg zgn daartoe uitgenodigd door de afdeling Middel burg. Deze streekdag begint om 11.30 uur in Vlissingen, waar een lunch wordt gebruikt. Om 12.30 uur ver trekt men per autobus om een rond rit over het eiland te maken. In Westkapelle wordt de nieuwe dijk bezichtigd en ook zullen de dames uit de drie Zuidelgke provinciën de schoonheid van Veere bewonderen. Om 16 uur is er een ontvangst ten stadhuize van Middelburg door het gemeentebestuur, waarna het gezel schap de stad zal bezichtigen. Zilveren priesterjubilea. Op 29 Mei zullen in het bisdom Haar lem pastoor Th. Buis te Yerseke en pastoor A. A. Trouwborst te Tholen, hun 25-jarig priesterjubileum vieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2