Goede oogstvooruitzichten voor de fruitteelt ^g3=T0NIC Zeeuwen brachten bezoek aan Antwerpen De Zeeuwen zijn ook in deze tijd spaarzaam Proefvaart met de Maipu. Westkapelle contra de Staat der Nederlanden Graf van de Evertsens te Middelburg verhuist. Zierikzee als handelsstad i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT •DONDERDAG 24 MEI 1961 ZEELAND LEGT BLOESEMKLEED AF. Vruchtzetting over het algemeen gunstig. D© Zeeuwse boomgaarden, die de laatste weken weer duizenden bezoe ker* van heinde en ver hebben doen genieten van onvolprezen bloesem pracht, beginnen langzamerhand voor de liefhebbers van natuurschoon aan aantrekkelijkheid in te boeten. Op het ogenblik kan men nog de zachtrose bloemen van de lautbloeiende appels bewonderen, doch over een weekje /uilen alle fruitbomen hun voorjaarskleed weer hebben afgelegd. Voor de fruitkweker is hiermee echter een nieuwe periode, die van de vruchtzet ting, aangebroken. Voor hem openbaren zich dan nieuwe symptomen, welke uiteindelijk zullen bepalen of de fruitoogst 1951 bevredigend zal zijn of niet. Voor zover het op het ogenblik valt te bezien, zal de fruitkweker dit jaar, wat de kilo-opbrengst betreft, niet te klagen hebben. Er was over liet algemeen een rijke bloei en waar deze matig was, zoals bij de peren, is de vruchtafzetting toch goed te noemen, zodat de oogstvooruitzichten zeker gunstig genoemd kunnen wor den. De appels hebben ruim voldoende tot overvloedig gebloeid. Hier en daar bleef de goudreinet iets achter, doch dit was dar. wel het gevolg van het feit, dat dit ras ter plaatse vorig jaar buitengewoon rijk gedragen Advertentie. (vervolg van bis. I) Op de terugweg van New Biggin naar Vlissingen werden nog aanvul lende proeven gedaan, waaronder de proef volle kracht achtex-uit, die in de machinekamer steeds weer tot de spannendste momenten behoort. Men moet de geweldige machines op zo'n ogenblik aan het schip voelen ruk ken om te beseffen, welke enorme krachten er in het spel zijn!! CIJFERS Een schip kan worden uitgedrukt in c\jfers. Hier zijn er enkele: de Maipu meet 11.500 bruto-register ton, lengte 160 meter, breedte 19 m. 50, holte 11 m. 60, dienstsnelheid 17 knoop, machinevermogen 10.000 as p.k. dank zij twee Schelde-Sulzermo- toren. Cijfers zijn dor, maar hier volgen er nog enkele: het schip kan acht honderd immigranten vervoeren in zespersoonshutten, er is een grote eetzaal met 400 zitplaatsen, er kan 8000 m3 lading mee en 2200 m3 koel- lading. GROOTS PROJECT Het schip is met twee andere sche pen bestemd voor het uitwerken van het grote immigranten-project der Argertijnse regerxng. Seder enige weken vaart reeds de Yapuyu, die te Kxijnpen aan de IJsel werd "gebouwd en medio van dit jaar zal van de Schelde-werf als dei-de im migrantenschip de Alberto Dodero te water worden gelaten, waarvan men hoopt, dat de aflevering op 31 October a.s. kan geschieden. De naam Maipu voor het schip, dat thans zijn proefvaart hield is gekozen om daarmee de nagedachtenis van de Argentijnse vrijheidsheld Generaal San Martin te eren, die bij Maipu een zijner roemrijkste gevechten leverde. De emigranten, die met de Maipu straks vervoerd worden, komen op een weliswaar eenvoudig, maar keu- xïg ingericht schip. Bij de technische proefvaart heeft ook de civiele dienst proef gedx-aaid onder leiding van de heer P. J. Ver beek. De keuken werkte feilloos en voortreffelijk. Toen de wasserij be proefd werd, stonden in een oogwenk vrijwel alle koks in hun sous-panta lons, opdat hun kleren in ijltempo door de wasmachines gedraaid kon den worden en zelfs gasten aan wie men eerbiedswaardigheid niet kon ontzeggen px-obeerden met bibberen de blote knieën op hun eigen bx-oek de kwaliteit van de broekenpersen!! Er is voorts n kapsalon, een welinge- richt hospitaal. De veiligheid aan boord zal groot zijn, want het schip voldoet aa.i de eisen van de Londen- se conventie 1948 en het werd ge bouwd onder toezicht van Lloyds Re gister en van de Scheepvaart inspec tie. Het beschikt tenslotte ovex- een wereldomspannende radio-telefonie- zender. EEN PRETTIG SLOT Deze proeftocht naar New Biggin is behalve technisch-pei-fect ook op gewekt verlopen. De directie van De Schelde en de gedelegeerden van de Argentijnse F.A.N.U. hadden een gx'ote groep belangstellenden uit de kringen van scheepvaart en marine, industrie enz. uitgeno digd voor het meemaken van deze reis. Het was een serieuze reis, waarbij evenwel door succesvol karakter en het uitstevende weer de grootste op gewektheid heerste. Er bleek zelf kort voor de terug keer in Vlissingen een geestig teke- xxaar aan boord te zijn, die ter ere van een „zeezieke" jax-ige een spot prent tekende, waarop Neptxxnus met drie sirene's het mannenschip „Mai pu" kwam attaqueren. Overigens zou ook voor sirene's het verblijf aan boord van de Maipu aantrekkelijk zijn geweest!! Na de terugkeer op de rede van Vlissingen sprak schout bij nacht J. Callenfels tot de gedel geerden van de Argentijnse rederij en de directie van „De Schelde" uit naam van alle genodigden hartelijke woorden van heeft. Dc verwachtingen ten aanzien van de vruchtzetting bij dc appels is zeker niet ongunstig. De peren hebben gemiddeld slechts matig gebloeid. De Pi'écoce de Tré- voux gaf op de meeste bedrijven wei nig bloesems te zien, terwijl enkele andere rassen als Clapp's, Triumph de Vienne, Bexirré Hardy en Bonne Louise d'Avranches onregelmatig waren. Tocli is de vruchtafzetting goed zodat ook van de onregelmatige bloeiers bij een niet te sterke Juni-val, niet temin een goede oogst verwacht mag worden. De Comxesse de Paris was het enige perenras dat een ovexwloe- dige bloei te zien gaf, terwyl deze vorig jaar juist een slechte oogst opleverde. RIJKE KERSEN- EN PRIIMENOOGST De kei-sen hebben bijna zonder uitzondering voldoende tot rijk ge bloeid. Ditzelfde was hel geval bij de pruimen, welke vorig jaar matig tot slecht waren. De vruchtzetting is goed, zodat op een rijke oogst gere kend kan worden. Dezelfde optimistische verwachtin gen bestaan ten aanzien van het klein fruit. De nachtvorsten in April hebben geen noemenswaardige scna- de veroorzaakt. De aardbeien hebben matig tot goed gebloeid. Het weer in de komende weken zal beslissend zjjn voor deze sappige vruchten. Wanneer er af en toe reger komt, zal er een goede aardbeienoogst zijn. ERNSTIGE SCHRUFT- AANTASTING Hoewel de fruitteler dus in vele opzichten tevreden mag zijn, blijven de zorgen toch bestaan. Daar dragen de diverse ziekten wel toe bij. Door de steeds aanhoudende i-egen en wind in de afgelopen maanden, werd de schurftbestrijding op vele bedrijven bemoeilijkt. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Vooral op dc schurftge- voelige rassen valt soms een exTistige aantasting waar te nemen. De blad rollers komen ook bijna overal in vrij ernstige mate voor, zodat aan de be strijding hiervan de nodige aandacht moet worden besteed. De bladluizen geven dit jaar minder overlast. Zij worden wel waargenomen, doch door het ongunstige weer geeft hun aantal weinig of geen uitbreiding te zien. Tenslotte ziet het er naar uit, dat de aantasting door de appelzaag- wesp dit jaar ernstiger zal zijn dan de laatste jaren het geval was. Ver moedelijk zal een intensieve bestrij ding thans weer nodig blijken. Mr. W. F, E. Baron van der Feltz stelt de minister vragen. Het Tweede Kamerlid mr. W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.) heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting schriftelijk de volgende vragen gesteld: le. Is het de minister bekend, dat de gemeenteraad van Westkapelle een besluit heeft genomen tot het instellen van een rechtsvordering tegen de Staat der Nederlanden, om dat deze nog steeds in gebreke is Sebleven om de rente te betalen, die ïans is opgelopen tot bijna 46.000, van 'n kapitaal, dat in 3947 en 1948 ingevolge de financieringsregeling woningbouw 1947 door de gemeente Westkapelle is verstrekt voor de bouw van een aantal woningen, waar bij het Ryk op zich had genomen hiervoor de rente te betalen voor het onrendabele gedeelte? 2e. Kan de minister mededelen of het juist is, dat het Rijk dit ver schuldigde rentebedrag nog niet heeft betaald? 3e. Is de minister niet van oor deel, dat toch allereerst van het Rijk mag worden verwacht, dat het zijn verplichtingen nakomt, die het heeft tegenover anderen, in casu de gemeente Westkapelle 4e. Kan de minister, indien vraag 2 bevestigend woi'dt beantwoord, mede delen, waarom deze achterstallige rente nog steeds niet is betaald, en is Zijne Excellentie bereid er voor te zorgen, dat dit bedrag van on geveer 46.000 spoedig wordt betaald aan de gemeente Westkapelle. opdat tenminste worde voorkomen, dat de Staat der Nederlanden bij rechterlijk vonnis wordt veroordeeld wegens wanbetaling van de op hem rustende verplichtingen G.S. naar Oost Zeeuwsch- Vlaander'en. Vandaag zal het college van Gedep. Staten de gemeenten Hontenisse, Koe wacht, Graauw. Zuiddorpe, Clinge en Overslag bezoeken om te spreken over de gemeentelijke herindeling van het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Morgen gaat het college naar St. Jansteen, Hulst en Vogelwaarde. Zilveren priesterjubilea. Op 29 Mei a.s. zullen pastoor J. F. M. Adx-iaansen te Eede. pastoor J. C. J. Ligthart te Koewacht, pastoor A. J. J. Vermeulen te Boschkapelle en pastoor A. A. M. Wolters te Groede hun 25-jarig priesterjubileum vieren. De „Patria" naar Rotterdam voor reparatie. Het 9891 brt. metende dubbel- schroef-turbineschip „Patria", dat tij dens de eerste wereldoorlog bij de K M. „De Schelde" te Vlissingen werd gebouwd en in 1935 verkocht werd aan een Russische rederij, wordt thans uit een Oostzeehaven naar Rotterdam gesleept voor repa ratie. Het schip bevoer onder de naam „Alexander Mozhaisky" «die wereldzeeën. Advertentie Met een tchij dl'oen el schetrlfe Dry Gin Overheerlijk! DE HOGE PRIJZEN TEN SPIJT. Nutsspearbanken te Middelburg en Vlissingen behaalden fn 1950 gunstige resultaten. Ondanks de enorme staging der kosten van levensonderhoud zien vele Zeeuwen nog steeds kans geregeld wat geld op ztf te leggen en zo konden de Nutsspaarbanken te Middelburg en Vlissingen ook in 1950 resultaten boeken, die, vergeleken bij zusterinstellingen, zeer gunstig genoemd kun nen worden. Bij de Rijkspostspaarbank bijvoorbeeld werd aanzienlijk meer terugbetaald dan ingelegd. Terugbetalingen van een omvang, als uit an dere delen van bet land werden gemeld, deden zich bij de particuliere spaarbanken in Zeeland niet voor. In het jaarverslag van de Nuts- spaarbank te Middelburg wordt al- lei-eerst het overleden bestuurslid mr. F. B. Evers herdacht. Hij maakte sinds 1911 deel uit van het bestuur, waai-van hij van 1933 tot 1940 voor- zitter was. In zijn vacature is voor lopig niet voorzien. Het et totaal-tegoed van inleggers bedroeg by de aanvang van 1950 6.400.905,74 en per 31 December, met inbegrip van de rente 7.318.053.13, een toename derhalve van ruim negen ton. Er werden 964 nieuwe en 1242 schoolboekjes aan het totaal toegevoegd, zodat thans 10.269 inleggers zijn ingeschreven. Bij het bijkantoor Oostburg steeg het inleggex-stegoed van 580.851,18 tot 722.921,43 en is sedert de vestiging aldaar driemaal zo groot geworden. Het aantal rekeningen steeg van 795 tot 938. De rente, welke aan inleggers wordt vergoed, bleef op 214 c,\ be paald, terwyl ingaande 1 Januaxd 1950 2 c/0 rente wordt vergoed over bedragen tussen 5000 en 10.000. De scherpe koersdalingen in het ein de van 1950 veroorzaakten een koers verlies op effecten van 110.810,99. Dit werd afgeboekt van de rekening „Reserve voor koersverschillen". Van het winstsaldo werd een bedrag ad 35.099,44 aan de gewone reserve toegevoegd. De beide reseiwes bedra gen thans tezamen 8,37 van het inleggerskapitaal. De verlies- en winstx-ekening vertoont een netto winst van 40.899,44 (vox-ig jaar 32.812,42). De schoolspaarders stortten op hun rekeningen 19.300,71 en ontvingen 15.804,54 als terugbetaling. XUTSSPAARBAXK VLISSINGEN. Het tegoed by de Nutsspaarbank in Vlissingen (met bijkantoren te Goes, Souburg, Wólphaartsdyk, Ter- neuzen, Zaamslag en Axel') steeg in Advertentie Welke tandpasta? Natuurlijk de beste: IVOROL DEPT. MIJ. NIJVERHEID EN HANDEL OP EXCURSIE Hartelijke toespraken, tocht door de havens. „De zelfde Schelde, die uw landschap zjjn aanschijn geeft, is de levens ader van Antwerpen! Uw Nederlandse provincie Zeeland Is muist Noord Brabant het nauwst historisch met ons land verbonden. Zeeland en Ant werpen zijn beide tjjdens de oorlog zwaar geteisterd. Uw herstel verheugt ons, als wij in uw landouwen vertoeven, zien wij allerwege de bewijzen van uw vlyt en volharding. En voor de toekomst, waarin eindeljjk de verdeeld heid, die West Europa reeds zoveel schade berokkende, voorbij moet zUn- zoekt Antwerpen de samenwerking wederom langs Zeeland: er is immers een onmiskenbare gemeenschap van belangen, al was het alleen al het Schelde regime". Met deze vriendelijke woorden riep de heer VV. Vrints, schepen van han del en scheepvaart Woensdagmorgen in het rijke Antwerpse stadhuis een welkom toe aan de leden van het de partement Zeeland der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Dit departement had al voor deze dag een excursie naar Antwexpen geoi'ganiseexd en naast talrijke leden namen hieraan deel hot lid der Twee de Kamer, mr. W. F. F. baron van der Feltz. de burgemeesters van Mid delburg, Vlissingen en Goes, mr. dr. N. Bolkestein, mr. B. Kolff en mr. W. C. ten Kate, alsmede de Statenleden mevr. E. J. v. d. Bi'oeckede Man en L. F. du Bois. De heer Vx-ints, die met de heer Le- bon, schepen van financiën, de heer Tysmans, schepen van openbare wer ken en de heer Cornet, schepen voor de burgerlijke stand, alsmede de heer O. Leemans, directeur-generaal van de haven van Antwerpen, namens het gemeentebestuur recipieerde, had nog meer vriendelijke woorden. Onder meer verklaarde hij, dat de Benelux groeiende is en dat een van de wegen vooruit, die thans gebaand kunnen worden, langs Zeeland en Antwerpen getrokken moet worden, PROVINCIAAL BESTUUR BEZOCHT „VREDERUST" De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de Gedeputeerden, de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes, C. Philipse en A. Schout alsmede de griffiet, mr. J. M. Pilaar, brachten Woensdag een bezoek aan de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Des morgens werden met het be stuur diverse vraagstukken bespro ken, terwijl in de middaguren een wandeling over het terrein werd ge maakt. waarbij enkele paviljoenen werden bezocht. juist omdat reeds thans de histori sche, geografische en economische belangen van beide zo gemeenschap pelijk zijn. De voorzitter van het departe ment Zeeland, de heer D. F. P. Hoe gen heeft in gelijkzettende bewoor dingen deze toespi'aak beantwoord en bood namens de Mij. voor Nijverheid en Handel een oude kaart van Zee land en de Schelde aan, als souvenir aan dit bezoek. Hierna werd het indrukwekkende stadhuis van Antwerpen bezichtigd, waarbij de schepenen als gidsen fun geerden. NAAR DE HAVENS. Aan boord van een boot van dc ge meente Antwerpen werd vervolgens de lunch gebruikt, terwijl gekoerst werd naar de havens. Aan boord ont wikkelde zich tussen gastheren en gasten een levendige discussie over de actuele Nederlands-Belgische proble men. Dat er menig woord gezegd werd over de kwestie van het Moerdijkka naal, over de waterweg Terneuzen- Gent, over de Schelde en de Benelux- problemen, spreekt van zelf. Juist met dit persoonlijk contact als doel wor- deix excursies als deze evenwel ge organiseerd en daarom beantwoordde deze tocht naar Antwerpen volledig aan de verwachtingen. Na het bezoek aan de havens werd het opslagbedrijf Stocatra bezocht en het bedrijf der Agence Internationale Maritime, het zogenaamdo „Station" voor de Congoschepen, zeer modern ingericht en pas een week geleden door de Koninklijke Prins van België officieel geopend. 'Het bezoek aan de Antwerpse ha ven en deze belangrijke etablissemen ten. was met name voor degenen, die de havenbedrijven van Amsterdam en Rotterdam kennen, zeer belangwek kend. Er deed zich een uitstekende ge legenheid voor om vergelijkingen te maken. De havenexcursie nam intussen zo- De heer B. A. Rernijn overleden. Te 's Heerenhoek overleed op 86-ja rige leeftijd de heer B. A. Remijn. De heer Remijn maakte zich in verschil lende functies verdienstelijk voor de gemeenschap. Hij was o.a. vijftig jaar lang verbonden aan de Nieuwe West- kraayertpolder, waax-van 40 jaar als dijkgraaf. De heer Remijn was vele jaren lid van de Dijkraad van de Ca- lamiteuze polder Borssele en bestuurs lid van het waterschap de Piet. Bestrijding appelzaagwesp. De Waarschuwingsdienst, uit gaande van de Kring Zeeland der N. F.O., de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst f n de Plantenziektenkundige dienst,"dviseert de telers, die voor nemens zyn de appelzaagwesp met H.C.H. te bestrijden, met dit middel te spuiten, zodra de bomen zyn uit gebloeid. Door de langdurige werk- zaamheid van H.C.H. wordt bij vroe ge bespuitingen toch een goed resul taat verkregen. Wanneer men echter Parathion of Derris wil gebruiken, moet gewacht worden, tot de eerste larven uitgeko men £ijn. Deze kunnen, vooral op de vroegbloeiende rassen, thans zeer binnenkort verwacht worden. Het is daarom thans gewenst dagelijks de ontwikkeling na te gaan. Men kan dan zelf op eigen bedrijf het juiste tijdstip bepalen. SUCCES VOOR DE LANDBOUW. Op de Nationale Brouwgerstten- toonstelllng in Rotterdam, behaalden de Gebr. Landegent te Haamstede de hoogste onderscheiding, tx.1. een grote zilveren wisselbeker „voor de door de NaCoBx-ouw als belangrijkst er kende Brouwgerstleverancier van de oogst 1950." verder een eerste prijs voor 7 partijen van in totaal 745.0Ö0 kg. geleverde brouwgerst, terwyl nog 2 eervolle vermeldingen werden toegekend voor 2 partijen keniagerst van resp. 150.000 en 75000 kg. Bovengenoemd resultaat kon be reikt worden, dank zij de betere ver zorging door de boëi'en van de door hen geleverde partijen brouwgerst. STROPENDE VISSERS GESNAPT. Door de Rijkspolitie te Axel wer den op het viswater nabij het buurt schap Margrette by Axel twee perso nen gearresteerd, die met netten aan het vissen waren. Het bleken te zijn van H. en S. uit de Klinge (B.). veel tijd in beslag, dat de als slot on het program voorkomende ontvangst door de Antwerpse Kamer van Koop handel vervallen moest. Het spreekt vanzelf, dat aan het ein de van de boottocht zeer hartelijke toespraken werden gewisseld, waarbij voor de gastheren sprak, de heer Ver hulst, voorzitter van de Antwerpse expediteursvereniging en voor de gas ten, de voorzitter van het departement Zeeland, de heer D. F. P. Hoegen. 1950 van 7.137.168.66 tot 7.738.262.97 en hét aantal inleggers van 14.447 tot 15.604. Het aantal pos ten van inleg steeg met ca. 15.000 en dat van terugbetalingen met ca. 2300, tei-wijl er bijna 2000 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Het aan tal deelnemers aan de afhaaldienst nam, zowel in Vlissingen als in Ter- neuzen, langzaam toe. Bjj het school- sparen werd in 4959 inlagen (vorig jaar 2773) ingelegd 14.959,95 (v. j. 8546,30). Het aantal boekjes steeg van 1105 tot 1648. Bij tv. ee instellin gen te Vlissingen werd het z.g. be- arijfssparen ingevoerd. Er werden voorts weer 500 nieuwe spaarbusjês aangeschaft. In Vlissingen en Ter- neuzen werd een spaarregeling inge voerd om de betaling van brandstof- fen over het gehele jaar te verdelen. De exploitatierekening toont een winst van 38.167.17. Dit bedrag kon aan de reserve worden toegevoegd. De v verhoging der inleggersrente (van 2 c/r tot 2.16 en de stijging der onkosten werden bijna geheel opgevangen door de hogere rente-in komsten. De gemiddelde rente der be leggingen bedroeg eind 1950 3.166 Toen was de reserve, uitgedrukt in percenten van het inleggerskapitaal, 11.21 Expositie van boeken oyer architectuur te Middelburg. In verband met de algemene ver gadering van de Bond van Neder landse Architecten te Middelburg, heeft de boekhandel Van Benthem Jutting aldaar een expositie inge richt van boeken, die, hetzij in direct hetzij in zijdelings verband staan met het métier van architect en die alle aspecten van bouwkunst en bouw kunde betreffen. Men ziet op deze tentoonstelling binhen- én buiten landse werken over architectuur, beeldende kunst, toren-, kerk- scho len en gewelvenbouw, woninginrich ting, ventilatie, verlichting, het werk van de opzichtex-, ceramiek, gewa pend betonbouw, meubels, beton- timmeren, bouwen in baksteen, con structietekenen en tal van andere ondex*werpen, welke allen, die be trokken zijn bij architectuur en bouw- nijvex'heid en zeer zeker ook andere belangstellenden in sterke mate zul len interesseren. De collectie bevat o.m. een aantal rijk geïllustreerde en uitstekend verzoi-gde standaardwer ken. Zilveren jubileum G. Rockx. Op 1 Juni a.s. hoopt de heer G. Rockx, directeur van de Holiandia- fabxiek, afdeling „Vacca" te Oud- Gastel, de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij deze vennoot schap in dienst trad. De heer Rockx, die een bekende figuur is op het gebied van de zui vel- en melkbehandelingen, vervult verschillende bestuursfuncties op zui velgebied. Aanbesteding restauratie gemeentehuis van Zonnemaire. Ten gemeentehuize werd de ver dere restauratie van het gemeente huis te Zonnemaire aanbesteed De begroting bedroeg 6353. Ingeschre ven werd als volgt A. Groeneweg, Zonnemaire, 7100: A. J. Verjaal, Dreischor, 7220 VV. Stouten, Zon nemaire, 7450 en C. A. Lijk, Zonne maire, 7700. De gunning werd aan gehouden. KUNST „Zij kregen wat ze wilden". „Castigat ridendo Mores" staat met gulden letters boven de ingang van de Middelburgse Schouwburg: „Lachende kastijdt men de zeden". Als ooit dit motto op een stuk van toepassing is geweest, dan wel op dit blijspel van Louis d'Alton „Zij kre gen wat ze wilden"! Laat een arme tobber proberen aan geld te komen om iets te beginnen, de gieren zul len zich van hem meester maken en zijn ellende completeren. Nauwelijks echter omstraalt diezelfde arme tob ber het auriool der rijkdom, of alle hulpbronnen staan voor hem open, de gieren zullen henx hun geld op dringen, zijn wildste plannen zullen een gretig gehoor vinden, de moge lijkheden zijn eensklaps onbeperkt. Het gezin Mumagham in „Zij kre gen wat ze wilden" stéat aan de rand -van de afgrond. Zelfs de kruidenier geeft geen stuiver crediet meer. De enige, die daarbij zijn blijmoedigheid niet verliest is Bartley, de vader, clie meer in zijn verbeelding dan in de werkelijkheid leeft, ja, zyn luchtka stelen ernstiger neemt, dan de harde realiteit. Eensklaps omstraalt dit gezin Murnagham het gezicht van een enorme erfenis. Eensklaps zijn er ook de mogelijkheden voor de twee dochters en de drie zoons om al hun dromen werkelijkheid te doen wor den. En wat bly'kt nu? Dat Bartlèy de enige is met voldoende fantasie om de kansen inderdaad te grijpen. Zó dicht ligt verbeelding bij werke lijkheid. De dromen gaan dus in vervulling. En wel blykt maar al te spoedig, dat het gerucht niet méér dan gerucht is, maar wat bereikt is,, is bereikt. AlleenBartley is Bartley niet meer. En zowel de kinderen als zyn vrouw begeren dan eigenlijk niets vuriger, dan dat Bartley maar weer wel de oude Bartley zal worden Dit „sprookje" van d'Alton is door het Amsterdams Toneelgezelschap voor het voetlicht gebracht met een uitstekende bezetting. Louis Saalborn haa dc rol van Bar ley, Marie Hamel speelde Bessie, zijn vrouw, Paul Huf de kruidenier en Louis van Gasteren een van de ande re belangrijke rollen, Carla de Raet en Liane Saalborn waren de dochters van Bartley en de rollen van de man nelijke leden van het jonge geslacht waren in veelbelovende handen. Er stonden dus reputaties op de plan ken. Dit sluit vanzelfsprekend in. dat de voorstelling op hoog peil stond. Saalborn was de centrale figuur en hy spreide zyn meesterschap volledig ten toon. Huf en van Gasteren be- lieersen hun vak volkomen en Marie Hamel paste zich goed by hen aan; Na een aarzelend begin- kwam ook de jeugd op dreef maar helaas is het hier de plaats om er de aandacht op te vestigen, dat deze jeugd van de ouderen nog zeer veel leren kan. Hoe magertjes stak bijvoorbeeld de uitspraak bij de jongeren af bij dié van de ouderen! Hoeveel consequen ter was het zich losjes bewegen, het zich gedragen naar een situatie, by de beproefde toneelrotten, dan bij het komende geslacht! liet smetteloos das dus deze op voering van dit wel zeer reëele sprookje. Maar wie zo gelukkig is, nog niet vei'leerd te hebben aan sprookjes te ©loven, genoot van een speels en och wei'eldwys stuk. En wie die ge lukkige eigenschap mist, genoot in ieder geval van px-achtig toneelspel» dat een waardige afsluiting vormde van het Zeeuwse toneelseizoen 1950- 1951. G. B. Het praalgraf van de zeehelden Jor harx en Cornells Evertsen in de Nieu we Kerk te Middelburg, dat bij de brand van Mei 1940 behouden bleef en in de oorlog met beton werd afgedekt ter bescherming tegen bomschade, is van zyn oude plaats verdwenen. Het werd weggebroken om later opnieuw geplaatst te worden in de zogenaamde trouwkerk, gelegen tus sen de Nieuwe- en de Koorkex-k ach ter de toren. Het fraaie monument, een schepping van Rombout Verhulst die beroemd is om zijn knappe tech niek en die ook de praalgraven ver vaardigde voor Michiel de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Aixisterdam en voor Maarten Tromp in Delft, zal hxer, naar men verwacht, ten volle tot zijn recht komen. De plaatsing zal echter zeker niet vóór het aan staande najaar geschieden, aangezien de trouwkerk eerst verder moet wor den afgewerkt en de restauratie van de wanden voltooid moet zijn. Winkelbedrijven zijn overheersend. Zierikzee is een typische winkelstad. Dat blijkt uit het grote aantal win. kelbedryven in verhouding to.t de overige bedrijfsvestigingen. Er waren tijdens de bedryfstelling van October jl. niet minder dan 121 winkels op een totaal van 459 bedrijven. Daarnaast waren er nog 37 klein- handelsbedryven, die niet in winkels werden uitgeoefend en 48 groothan delsbedrijven, tussenhandelaren enz. Het bedrijfsleven te Zierikzee bestaat dus voor circa 45 xxlt handel. Van het totale aantal werkzame personen in Zierikzee (1139 mannen en 324 vrouwen) zijn er 508 verbonden aan handelsbedrijven. De bouwnijverheid komt met 56 vestingen op de tweede plaats. Er zijn in deze nijverheid 218 personen werkzaam. Dan volgt met 43 vestigingen en 192 wex*kkrachten het voedings- en genotmiddelenbedrijf. Het hotel- en cafébedrijf brengt het tot 42 vesti gingen, waaiïn 96 mannen en vrou wen werken. De metaalnijverheid met de wagenbouw, scheepsbouw enz. verschaft in 40 vestigingen een be staan aan 138 personen. De kleermakerijen van Zierikzee zijn vrij talrijk, want de kleding- en relnigingsbedrijven tellen 29 vesti gingen, waarin 61 mensen werken Minder talrijk zijn blijkbaar de schoenmakers, want de ledei-- en wasdoekbedrijven brengen het slechts tot 10 vestigingen met 18 werkers. In elf vervoersbedrijven eix liulp- bedry ven voor het vervoer wex-ken 52 personen en in drie textielbedrijven vonden 24 mannen en vrouwen een bestaan. De grafische nijverheid met de fotografie verschafte brood aan 36 mensen in "6 bedrijven en drie ohe- mische bedrijven boden een bestaan aan 9 zielen. Vijf bedrijfjes voor verwerking van hout, stro enz. telden elk slechts één werker. Deze opsomming is volledig wan neer we vermilden, dat er in de gx-oep „vervaardiging van aardewerk, glas, kalk enz. een bedrijf was met twee werkkrachten en dat er nog een ad ministratiekantoor van eigen onder neming was, welk kantoor eeri be staan verschafte aan 20 mannen en 10 vrouwen en dat ten slotte in 3 be drijven voor gas- water- en electrici- teit 74 mensen werkten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2