PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Proefvaart van de „Maipu" Atoomgeleerde Richter zou op last van Peron zijn gearresteerd Luchtoefening „Ombrella" is begonnen Gevaar voor een Russische inval in Perzië D£ BILT Vandaag 194e Jaargang - No. 120 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntyn PI. verv.: W. Leertouwer cn H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 4.55 p. kw fr. p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Mei 1951 ADVEHTINTIZPBUS per mm. Minimum p. advertentie f 3.~ ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertentie» linax. 8 tegel»/ van 1—5 regel» I 1.—. Iedere regel meer 30 cent. „Brieven of adres Hui eau x-an dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z C„ Middelburg Bur. Vllssingen Walstr 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M*burg Londcnse Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2473 tb.g.g. 22281: Oostburg: Pr. Mau;il.-air. 12. f-:. lu2; l-.-rneuzen: Brouw.er.;m 2. .zee: N. Bogerastr. C 160. tel. 26 Niet anders dan kolossale bluf? Mysterieus bezoek van prof. Bakker aan Argentinië Volgens het Braziliaanse blad „Tribuna da Imprensa", heeft president Peron van Argentinië de arrestatie gelast van de atoomgeleerde Ronald Richter, een Oostenrijker, die in dienst van de Argentijnse regering werkt. Een paar maanden geleden zond Peron met veel ophef berichten de we reld in, dat prof. Richter en zyn medexverkers er in geslaagd waren atoom energie xrry te maken volgens een nieuw en in de Ver. Staten nog onbe kend procédé. De waarschijnlijkheid is echter groot, dat de sensationele berichten over atoomonderzoekingen in' Argentinië grotendeels op bluf en grootspraak berustten. Argentijnse legerdeskundigen zou den na een nauwgezet onderzoek tot de ontdekking zijn gekomen, dat Rich ter een schijngeleerde is met een slechts oppervlakkige kennis van de natuurkunde. De mededelingen van Richter, dat hij in staat zou zijn op goedkope wij ze atoomenergie te vervaardigen, zou den niets anders zijn dan kolossale blut President Peron moet hierover in woede zijn ontstoken en de onmid dellijke arrestatie van Richter gelast hebben. Volgens genoemd blad zijn geen bij zonderheden over de arrestatie be kend gemaakt. Opmerkelijk is in dit verband het geen „Het Parool" mededeelt in ver band met het bezoek van prof. Bak ker aan Argentinië. Het blad schrijft: De aanwezigheid in Buenos Aires van prof. dr. G. J. Bakker, de Neder landse atoomgeleerde, is min of meer een mysterie. Hij heeft geweigerd te zeggen hoe lang hy in Argentinië zal blijven. Geen enkel dagblad in Buenos Aires heeft de aankomst van prof. Bakker gemeld. De foto's, die werden geno men toen hy uit bet vliegtuig stapte, bevinden zich in handen van de rege ringspersdienst. Vliegtuig van Kirk mag vertrekken. De Poolse autoriteiten hebben het vliegtuig van de Amerikaanse ambas sadeur te Moskou, Allan Kirk, toe stemming gegeven uit Berlijn, van het vliegveld Tempelhof, over Pools ge bied naar Moskou te vliegen. Het toe stel zou daar de ambassadeur aan boord nemen, die een „particuliere za kenreis" naar West-Europa zou ma ken. Het was reeds Zaterdag start klaar. Het niet-verlenen van de ver eiste toestemming is door Amerikaan se functionarissen „in hoge mate on gebruikelijk" genoemd. Van Poolse zijde is geen verklaring voor de aanvankelijke weigering geven, noch zijn verontschuldigingen aangeboden. Weer naar de „dodencellen" De zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers zijn Woensdag weer naar de ondergrond se „dodencellen" in de gevangenis van Landsberg gebracht. Een gevangenisbeambte heeft ge zegd, dat de veroordeelden er jaren ouder uit zien, dan zij zijn. Van eni gen van hen was het haar sneeuwwit geworden. De vrouw van de S.S. generaal- majoor Ohlendorf zal haar man van daag geen laatste bezoek kunnen brengen. Dinsdag heeft zij na eon kort bezoek getracht papieren uit de gevangenis te smokkelen. De autori teiten hebben de papieren in beslag genomen en willen niet mededelen, wat zij bevatten. Russische violist won solistenconcours te Brussel. De Russische x'iolist Leonic Kogan heeft dc eerste prys behaald op het internationale x'iolistenconcours „Ko ningin Elizabeth" te Brussel. De txvee- de prijs ontving de Rus Micliail Bai- man en de derde de statenloze Hon gaarse Elise Cserfalvi. De Nederlanders Theo Olof en Kees Kooper hebben respectievelijk de viarde en twaalfde prijs behaald, waar zij beslag legden op de „prijs van de muziekkapel Koningin Elisabeth" ten bedrage van fr. 50.000 plus zilve ren medaille en de „prijs van de Bel gische muziekjeugd" ten bedrage van fr. 10.000 alsmede een bronzen me daille. Van Kogan zeide de Franse violist Jacques Thibaud. die deel uitmaakte van de pury, dat hij tot de beste vio listen van de laatste 25 jaar gerekend mag worden. Hij verwierf de „grote internationale prijs-Koningin Elisa- beth". ten bedrage van fr. 150.000 en een gouden medaille. Grieks' schip in brand in de Rode Zee. Aan boord van het 7240-ton meten de Griekse schip „Nicolau Georgios" op weg van Dairen naar Triest, is in de Rode Zee brand uitgebroken Vol gens in Port Soedan .ontvangen be richten is de gehele bemanning van 35 koppen aan boord van het Amerikaan se tankschip Montebello Hills gegaan Twee bemanningsleden, die ernstige brandwonden hadden opgelopen, zijn overgenomen door de Indrapoera van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Oud-minister Wijers wordt lid van de Eerste Kamer. In de vacature van wijlen dr. ir. J. H. F. Deckers is benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer, mr. Th. R. J. Wijers te Vught, oud- minister van justitie. Kort voor de aankomst van prof. G. J. Bakker in Buenos Aires heeft pre sident Peron een decreet uitgevaar digd, volgens hetwelk in Argentinië een fabriek en een laboratorium voor de verwekking van atoomkracht zul len worden gebouwd. In het decreet wordt niet gerept van prof. Ronald Richter, die de leiding had van de ex perimenten in het laboratorium van Huemul. Weinig belangstelling voor MacArthur. Het comité „Steunt MacArthur" had te New York de „Carnegie Hall", die 2760 mensen kan bevatten, ge huurd voor een vergadering, maar er kwamen slechts 39 personen opdagen. Twee dokters dronken achter het stuur. Tegen de oogarts dr. R. en de arts dr. H. uit Arnhem werd door de of- fiicier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, mr. C. L. van IJsendyk, een maand hechtenis en ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, geëist. In scherpe bewoordin gen laakte de officier het gedrag van cie twee doktoren, die vorig jaar December op verschillende tijdstippen dronken achter het stuur hadden ge zeten. Dr. H. kwam in botsing met een vrachtauto en dr. R. reed twee meisjes aan. 500 VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-EUROPA. In September nog grotere oefeningen. Woensdagochtend is over geheel West-Europa de oefening „Ombrelle" begonnen. Op alle vliegvelden in West-Europa stond van dat tijdstip af al les in koortsachtige afwachting en in de lucht vlogen de vliegtuigen rond. „Omb^elle" zal Zaterdagochtend vroeg, na operaties in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, eindigen. Aan de oefening, die in de eerste plaats be oogt de luchtx'erdediging in Nederland, België en Oost-Frankrijk op haai doelmatigheid te beproeven, wordt deelgenomen door vijfhonderd vliegtui gen uit Engeland, de V.S., Frankrijk, Nederland, België en Denemarken. De oefening begon Woensdag te 10 uur Nederlandse tyd met het op stijgen van Amerikaanse vliegende reuzenforten (de „B-50" 's) van hun bases in Engeland, voor aanvallen op West-Europa. Van Amerikaanse ba ses in West-Duitsland stegen Britse „Mosquito's" en „Wellingtons" en Amerikaanse transportvliegtuigen op voor aanvallen in de rug. Om de werkelijkheid,, zoveel mogelijk na te bootsen voerden middelzware bom menwerpers scïujnaanvallen uit, o.m. op Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Parijs en Gent. In een communiqué dat Woensdag, na afloop der oefeningen van die dag. is uitgegeven, wordt o.m. gezegd, dat „op grote hoogte vliegende Ameri kaanse forten, begeleid door jagers, aanvallen hebben uitgevoerd op doe len in Nederland, België en Frank rijk". Boven het grootste gedeelte van het aanvalsgebied was het mooi weer. De verdediging werd bemoeilijkt, doordat aanvallende, op geringe hoogte vliegende toestellen, vliegvel den en luchtverdedigingsinstallaties aanvielen. In werkelijkheid zouden deze toestellen door de luchtdoelartil- 15.000 kaatsebailen gestolen. De Amsterdamse recherche heeft de afgelopen dagen zeven fabrieksarbei ders en twee helers aangehouden on der verdenking van diefstal van circa 15.000 speelgoedballen uit een fabriek aan de Hoogte Kadijk. Deze ballen, die over een lange periode ontvreemd zijn, hebben een waarde van onge veer 5000 gulden. lerie der verdedigers zijn beschoten, en zware verliezen hebben geleden. In September a.s. zullen nog grote re luchtmachtoefeningen boven West- Europa worden gehouden. ...viert Groot-Brittanië Empire (Victoria)-day: ...is het 10 jaar geleden, dat de Engelse slagkruiser „Hood" door het Duitse slagschip ..Bis marck" bij IJsland tot zinken werd gebracht. I Chinese troepen in Korea trekken terug. Offensief geheel afgebroken. Dr Noordelijke strijdkrachten in Korea hebben Woensdagochtend vroeg het contact met dr geallieerden over de gehele linie x-erbroken. De verbondenen nikken thans oxer het gehele Koreaanse front op, 7x»nder enige tegenstand te ondervinden. De verbonden troepen aan het Oostelijke front slaagden er Woens dagavond in het gevaar voor hun li nie af te wenden. De Chinezen hadden hier enige dagen lang met sterke for maties storm gelopen. Zij hadden hierbij een wig in de verbonden linies gedreven. De verbondenen begonnen echter Woensdagavond een tangbe weging uit te voeren, waarna de Chi nezen zich haastig op de terugtocht voorbereiden. Mogelijk zullen zij te laat zjjn en afgesneden worden van hun bases. Woensdagavond is een groep Ne derlandse officieren en manschappen gearriveerd aan het centrale front in orea om de Nederlandse troepen al daar te versterken. Zoals reeds ge meld zijn deze troepen hier toege voegd aan de tweede Amerikaanse divisie infanterie. Gaat de schoolbank verdwijnen? Vooruitlopend op het eindrapport van de studiecommissie voor scholen bouw, is in 't orgaan van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en in het tydschrift voor sociale genees kunde een publicatie verschenen over de schQolmeubelen. De commissie is van mening, dat de schoolbank, ook in gemoderniseerde vorm, geheel moet verdwijnen en dat nieuw te meubileren scholen moeten worden ingericht met afzonderlijke tafels en stoelen voor elke leerling. BRADLEY VOOR SENAATSCOMMISSIE: Engeland wil kwesties met Perzië niet op de spits drijven De voorzitter van de Commissie van Amerikaanse Stafchefs, generaal Omar. Bradley, heeft van de Verenigde Senaatscommissie, op een vraag over Perzië geantwoord, dat er natuurlijk gevaar bestaat voor een Russi sche inval in Perzië. Bradley kon niet zeggen of deze agressie gexaariyUer zou /.(jn dan een inval in Joego-Slaxië, Indo-Chlna of elders. „Ik wilde, dat xvij beter voorbereid waren om agressie, xxaar dan ook, op te vangen, ni dus Bradley. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Aehcson, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat het xan vitaal belang x'oor de x'rjje wereld was om het Perzische geschil langs de weg van onderhandelingen op te lossen. HU verwierp de Perzische verkla ring dat de V.S. zich op vijandige wQze in het Brits-Perzische geschil ge mengd hadden. In diplomatieke kringen te Londen verluidt, dat het Britse Kabinet defi nitief besloten heeft de kwesties met de Perzische regering niet op de spits te drijven. Engeland stelt alle verdere stappen uit tot de regering in Tehe ran geantwoord zal hebben op de Britse nota, waarin onderhandelin gen worden voorgesteld. Een woordvoerder van het Britse Den Bosch van pokken vrij. Uit quarantaine ontslagenen per „Jan Plezier" door de stad. Woensdag zijn 23 personen uit Den Bosch, die in verband met eventueel besmettingsgevaar voor pokken in quarantaine waren gesteld, ontsla gen. De burgerij toonde zeer veel be langstelling voor het gebeuren, dat tevoren was aangekondigd. De uit quarantaine ontslagenen werden in twee „Jan Pleziers" door de stad ge voerd en aan hun respectievelijke wo ningen afgeleverd. Den Bosch is thans vrij van besmettingsgevaar. Vandaag worden de nog 16 achterge blevenen uit quarantaine ontslagen. Duel om de Blauwe Wimpel. Het 51.500 ton metende Ameri kaanse renzenschip „United States" dat in Juni te water gelaten zal worden, zal Wachten ae „Blauwe wimper' te veroveren, die sinds 13 jaar in het bezit is van de Engelse Queen Mary". ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dc berichten tegengesproken, dat Engeland economische sancties zou instellen als het voorstel om te onderhandelen zou worden afgewe zen. Het Britse kabinet zal vandaag opnieuxx- dc toestand bespreken. Volgens een Reuterbcricht uit Te heran is Perzië bereid de olievelden en installaties van de „Anglo-Iranian zonder enig verwyi over te nemen. In Teheran demonstreerden Dins dag tienduizenden mensen tegen En geland. Opnieuw werd met een heili ge oorlog gedreigd indien Engeland zich tegen de nationalisatie der olie- industrie blijft x'erzetten. De Perzische premier, Mossadeq, die zich enige dagen schuil heelt ge houden uit vrees dut op hem 'n aan slag zou worden gepleegd, is Woens dag In het parlementsgebouw te Te heran teruggekeerd. De vice-premier, Fatemi, weigerde mee te delen, waar Mossadeq was ge weest. In het algemeen wordt aange nomen, dat hg 2 dagen in zjjn parti culiere woning in de omgeving van de hoofdstad heeft doorgebracht. Fatemi noemde de berichten, als zou de premier op het punt staan af te treden, belachelijk. De „Prawda" gebruikte Woensdag een nieuwe kop voor dc berichten uit Perzië. De kop luidt: „Anglo- Amerikaanse inmenging in Perzische binnenlandse aangelegenheden". Voorheen luidde de kop: „Anglo- Amenkaanse imperialistische pres sie op de regering van Perzië." De kop van Woensdag zou er op duiden, dat Rusland de kwestie ernstiger gaat opvatten. DE MAIPU IN DE SLUIS TE VLISSINGEX Een voortreffelijke focht De gemeten mijl werd gevaren bij New Biggin „Naar New Biggin!" Dat was het commando Maandagavond aan boord van het voor Argentinië gebouwde m.s. Maipu op de rede van Vllssingen. Voor scheepsbouwers moet dat xvoord een soort klaroenstoot zyn. Het be tekent een schip ontwerpen aan de laatste technische proef, die bexvijzen moet, dat het gedane werk goed is en de gestorte zxveetdroppels niet ver geefs werden geofferd. „Naar New Biggin", zou een romantische leuze kunnen zijn, wanneer dat New Biggin aan de Noord-Engelse kust niet juist zo hopeloos ontsierd zou zijn door bergen stecnafx'al uit de kolenmijnen, door krinkelende rook wolken uit kolentrelnen, en door grauxve gebouxven. Op die rokerige, sme rige plek, staan langs de zee de gemeten-myi-masten van Nexv Biggin. En voor die kust ligt de zee als een blauwgrijze parelprachtig diep water, bijna zonder scheepvaart, zodat er rustig geëxperimenteerd kan worden met nieuwe boten. Toen Maandagavond op de Maipu 't vertreksein van Vlissingen's rede werd gegeven en daarmee het jong ste schip van de Scheldewerf de zee opzocht, was er kort tevoren een te legram gegaan naar New Biggin en de Engelse „Shipbuilding en Engi- nering Association" liet de appara tuur klaarmaken, die daar ter be schikking van de scheepvaart staat. De reis naar New Biggin verliep als een pleiziertocht. Er mogen clan mensen zijn, die beweren, dat bij een technische proeftocht rauw weer be hoort, zij mogen die deining houden, wanneer ze aan anderen dan maar het genot laten van een spelevaart over een zonnige, blauwgrijze zee met een koele oceaanbries. SPANNING Dinsdagavond tegen zes uur be reikte de Maipu de kust van New Biggin. Op de brug, waar kapitein J. C. Schnetter het bevel voerde, ver zamelde zich het merkwaardige ge zelschap van. technici, genodigden en deskundigen, dat elke proefvaart steeds weer beleeft als een moment van de hoogste spanning. Het schip nam zijn aanloop voor de eerste run. De apparatuur van New Biggin is eenvoudig. Er staan twee masten, waarvan een aan de kust en een wat meer in het binnen land. Die twee mastpunten kunnen verbonden worden door een denk beeldige rechte lijn en die rechte lijn zet zich op zee voort. Passeert het schip die lijn, dan begint het aan „de gemeten mijl". Precies zoals de gemeten mijl begint, eindigt zij ook: twee masten, waar over een denkbeeldige lijn loopt. Omdat het avond was. waren op de masten de grote schijnwerpers ontstoken, die de kracht hebben van een normaal vuurtorenlicht. TIJD OPNEMEN Het kunstje van tijd-opnemen is eenvoudig. Zodra het licht van de voorste mast samenvalt met het licht van de daar achter staande mast, geeft iemand een geweldige kreet en alles wat een chronometer in de hand heeft, drukt af. Daarna vaart het schip drie minu ten en een aantal seconden, tot het de lijn nadert, die over de twee „sluit-masten" loopt. Wanneer de lichten van die twe«j masten samen vallen, brult een stem „stop" en alle chronometers worden afgezet. Dan worden de tijden vergeleken en men weet met hoeveel omwente lingen en in hoeveel seconden het schip de gemeten mijl heeft afgelegd. Zo beperkt als de zaak hier be schreven wordt, is ze natuurlijk niefc. Er heerst vanzelfsprekend in de ma chinekamer van het schip hoogspan ning. want iedereen van ingenieur via werkbaas tot olieman loopt inge spannen te controleren en te luiste ren. Gezichten, die aanvankelijk ge spannen stonden, klaarden op toen na de eerste runs de calculaties waren gemaakt, xx-ant het bleek, dat niet al leen alles goed ging, maar juist nog iets meer dan dat. Een snelheid van 19% knoop met de zekerheid, dat bij opvoeren tot 160 omwentelingen de 20 knoop gehaald kon worden. ALS MAAR DRAAIEN Twaalf maal werd de gemeten mijl gex'aren en dat was geen peu- leschil, want daar hoort bij een aanloop van twee mijl en een uitloop van twee myl, zodat de Maipu \*an zes uur des avonds tot een uur lag te draaien en te wentelen. Tenslotte bracht al dat gezwoeg een glimlach op het gezicht van mr. J. Co to. de rustige en uiterst correc te gedelegeerde van de Argentgnse scheepvaartonderneming, en uit zijn mond klonk het compliment, dat ait schip gebouwd was en gevaren werd door „efficient men". De heer J. M. van Noorden, Neder landse gedelegeerde van de Argen tijnse maatschappij vulde dat com pliment nog aan met te verzekeren, aat de technische proeven byzonder goed geslaagd waren. Op dat moment kon kapitein J. Marquez, die straks het schip zal commanderen, met een gerust hart de brug verlaten om in de rooksa- lon een glas te ledigen op het welsla gen en kon ook de hoofdmachinist A. Poliseno opduiken uit de machine kamer, want men had de bevestiging gekregen van dat, wat iedereen tevo ren reeds wist. maar waarvan de be vestiging toch aangenaam was: dat hier een x'oortreffelrjk werkstuk afgeleverd stond te worden. vervolg op bis. 2) Jacht op „Hollands* Nieuwe" in volle gang. De strijd zal eerlijk zijn Op de schepen, die Dinsdag ter ha- I ringvangst zijn uitgex-aren. heerste 1 Woensdag een grote' spanning In de loop van de avoiul xx d dc vleet gc- j schoten en de 210 km lange netten I met hun hondeniuizenden mazen hingen als een gordijn in zee. Bij het tei- perse gaan van ons blad waren de mannen op de haringvloot al eni ge uien druk bezig met het binnen- I halen x'an de „Hollandse Nieuwe", i Dank zij ingrijpen van het bedrijf- j schap voor Visserijproducten zal het ditmaal beslist een eerlijke strijd worden de deelnemers oo de jacht op de „zoute". Hit bedrjjfaschap had er j n.l. de lucht van gekregen, dat enke le rederyen snelle motorschepen had den meegegeven. Deze zouden niet aan de haringvangst deelnemen, doch dc gevangen haring x*an de vissende schepen overnemen om daarmede zo snel mogelijk naar de thuishaven te stormen. Het bedrijfschaD heeft hier een stokje voor gestoken en de rede rijen uitdrukkelijk gewaarschuwd zich x'an dergelijke practjjken te ont houden. Comedia van de planken? Dc Raad van Toezicht op het Co- ordinatiebureau voor het toneel heeft de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Cals, geadviseerd voor het volgend seizoen vier grote toneelge zelschappen. dus één minder dan thans, subsidie te verlenen. Het A. T. G-. de Haagse Comedie en het Rotterdams Toneel zouden dan de vaste bespelers blijven van de schouwburgen in Amsterdam. Rot terdam en Den Haag. zo verneemt Het Vrije Volk. De Nederlandse Co medie zou een reizend gezelschap worden en Comedia. dat dan geen subsidie meer krijgt, zou voor een deel bij het Rotterdams Toneel wor den gex-oegd en daarmee ophouden te bestaan als zelfstandige toneel groep. Vragen aan regering over de broodprijs. (Van onze parlementaire redacteur). In de zitting van de Tweede Kamer van vandaag zal de heer van de Wete ring (C.H.) aan de Minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening vragen stellen over de vorming en de vast stelling van de broodprijs. De plaatsvervangers te Parijs zijn Woensdag eer. halve minuut bijeen ge weest. Geen der aanwezigen wenste het woord te x-ocren. VOORSPELT: ZOMERSE TEMPERATUREN Droog weer en over het algemeen tamelijk zonnig. Weinig wind. War-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1