NIEUWS UIT ZEELAND I Gratie-beleid der Regering ontmoette veel critiek Sport en wedstrijden MARKTBERICHTEN WALCHEREN orth State WOENSDAG 23 MEI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Daktoren thans uitgedaagd door de burgemeesters. Naar we vernemen is het elftal van doktoren, dat Zaterdag j.L het elftal van de Goese raad versloeg, thans uit gedaagd door dc Vereniging van Bur- gemeesters en Secretarissen van Zuid en Noord-Beveland om te Goes een voetbalwedstrijd te spelen, ditmaal ten behoeve van het Rode Kruis. De doktoren hebben deze uitnodi ging aanvaard. De wedstrijd zal gespeeld worden op Zaterdag 2 Juni a.s., des avonds 7 AUTO IN EEN SLOOT. Op de Rijksweg tussen Breskens en Schoondijke gebeurde Dinsdagmiddag een aanrijding tussen een personen auto, bestuurd door F. uit Aardenburg en een motorcarrier bestuurd door v. L. uit Goes. De bestuurder van de auto trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. Hierdoor slipte de wa gen echter en na nog even de carrier te hebben geraakt, botste de auto op een boom, welke afknapte en kwam vervolgens in een sloot terecht. De inzittenden konden de zwaar be schadigde wagen wonder boven won der ongedeerd verlaten. De bestuurder van de carrier be kwam enige lichte verwondingen aan de hand. De Rijkspolitie uit Breskens stelde een onderzoek in. Vlissingen PLANNEN VAN DE TREKKERSGROEP „ROND DE SCHELDESTROOM". In de jeugdherberg „Scheldestroom" te Vlissingen kwam de trekkersgroep weer bijeen voor het bespreken van de vacantieplannen. Zo staat voor 2 Juni een fietstocht naar Brugge op het programma. 9 Juni zal een bijeen komst worden gehouden van alle trekkers op Walcheren. Het ligt in de bedoeling, dat de heer H. Pieters uit Middelburg dan iets zal vertellen over Walcheren en zijn bevolking. Ook de papieractie voor een jubi leum jeugdherberg is nog steeds aan de gang. De trekkers hebben voorts het plan opgevat om een gidsendienst in te stellen en zodoende bezoekers van de „Scheldestroom" iets te laten zien van Walcheren. Voor de bouw van een rijwielbewaarplaats moet nog op toestemming van de gemeente ge wacht worden, maar de materialen zijn voor het grootste deel reeds bin nen. Bestaat er belangstelling voor. dan zullen er in het najaar enkele expo sities van amateurfoto's en tekenin gen van leerlingen van Walcherse scholen worden georganiseerd. Tenslotte zal ook weer getracht wor den, om, in samenwerking met de Ned. Jeugdbond voor Natuui'studie, een schelpenverzameling aan te leg gen. De Hobbyclub zou voor een goe de opberging van de schelpen zorgen. CONCERT VAN „CRESCENDO" Donderdagavond zal de accordeon vereniging „Crescendo", te Vlissingen, directeur EL P. Ventevogel, concerte ren van 8 tot 10 uur in de muziektent in Plan-Oost te Vlissingen. RAAD MELISKERKE Bezwaren tegen Streekplan. De gemeenteraad van Meliskerke achtte het ontwerp-Streekplan Wal cheren 1951 om dezelfde redenen, als in andere gemeenten naar voren werden gebracht, onaanvaardbaar. Dit bleek tijdens de algemene be schouwingen over dit ontwerp ln de laatst gehouden raadsvergadering, welke onder leiding stond van bur gemeester A. J. Huijsman. Uit de raad werd naar voren gebracht, dat het plan politieke achtergronden heeft, ook al is dat wellicht bij de opstelling niet persé de bedoeling ge weest. B. en W. zullen de bezwaren nader omschrijven in een brief aan Gedeputeerde Staten. Bij de aanvang van deze vergade ring sprak wethouder Jac. Francke namens de raad zijn blijdschap uit over de herbenoeming van burge meester Huijsman. De voorzitter deelde verder mede, dat de inschrijvingen voor de bestra ting van de Bergstraat boven de ra ming uitgaan, zodat nader overleg wordt gepleegd met diverse instan ties. Op verzoek van de raad zullen B. en W. inlichtingen inwinnen over de uitkering aan de gemeente van ondernemingsbelasting. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de gemeente Middelburg om deel te nemen in de waarborging van een lening ten behoeve van het Chr. Bui tengewoon L.O. te Middelburg. Men zal G. S. vragen het presentiegeld voor de raadsleden te brengen op 5 per vergadering. Verder stelde de raad verordenin gen vast inzake salarisregeling, pen sioenregeling en kinderbijslag voor het gemeentepersoneel. De vraag werd in bespreking ge bracht, of het mogelijk is aan de Oostzijde van de gemeente, waar herverkavellngswerkzaamheden wor den uitgevoerd, riolering aan te brengen. Het bleek, dat dit practisch ng( moeilijk uitvoerbaar is. Op een an dere vraag antwoordde de voorzit ter, dat de waterleidingbuizen wor den gelegd tot Mariekerke. Westkapelle HERINENTENG TEGEN POKKEN. Van de gelegenheid tot het koste loos herinenten tegen pokken in Westkapelle werd door 135 ingezete nen gebruik gemaakt. j^genda MIDDELBURG. Vandaag Schouwburg: Z.V.U. Amst. Toneelgezelschap, „Zij kregen wat zij wilden", 8 uur; Schuttershof: Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond, 8 uur; Kunstmuseum: Architectuur-tentoon stelling, 1522 uur; Electro: „Nood landing in de jungle", 7 en 9.15 uur. Morgen Schuttershof: Zeeuwse avond Bond van Ned. Architecten, 8 uur; KunstmuseumArchitectuur-tentoon- stelling, 15—22 uur; Van Benthem Jutting: Tentoonstelling boeken over architectuur, 9—G uur; Electro: „Noodlanding in de jungle". 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: Speciale Rode Kruis-avond: „Van mens tot mens" (alle leeft.) 7 en 9 uur; Luxor: ..Een heer in het verkeer" (alle leeft.) 8 uur. Morgen: Alhambra: als vandaag: Luxor: als vandaag; plan Oost: concert Cres cendo, 7.30 uur. Middelburg PROGRAMMA MOLENWATER CONCERT. Het programma van het eerste Mo lenwater-concert in dit seizoen, Vrij dag a.s. van 8—10 uur n.m., dat ver zorgd wordt door het Chr. Muziekge zelschap „Oefening na de Arbeid" te Middelburg (directeur de heer J. C. F. van Kamer), luidt als volgt: 1. Koraal; 2. Follies Bergères, mars, Paul Lincke; 3. Heinzelmannchens Wachtparade, karakterstukje, K. No- ack; 4. Clair de Lune, wals; R. Deneuf- bourg; 5. Ouverture Favourite, H. Fer- nand; 6. K.L-M.-mars, Willy Schoote- meyer; pauze; 7. Saint Triphon, mars, A. Ney; 8. Variaties over „Martha" Von Flottow; 9. Chinese straatserena de, Siede; 10. The lost chord, A. Sul livan; 11. Residentie-mars, Willy Schootemeyer. WEGOMLEGGING. Nu ter hoogte van de veilingsgebou wen te Middelburg in de Nieuwe Vlis- singse weg een duiker moet worden gelegd, is het noodzakelijk, dat deze weg ter plaatse enige tijd voor het verkeer wordt afgesloten. Omdat dit verkeer toch doorgang dient te vinden, is in de watergang een dam opgewor pen en hierop heeft men tijdelijk be strating aangebracht. Dinsdag werd dit tijdelijk weggedeelte in dienst ge steld en de auto's, bussen en motor fietsen rijden nu in een'boog om de werkput heen. Aan weerszijden zijn voorrangsborden en noodlantaarns ge plaatst. GASZINKER IN BIERKAAI. Aan de Bierkaai te Middelburg werd een begin gemaakt met de werkzaam heden voor het leggen van een nieuwe gaszinker. CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De afdeling Middelburg der derlandse Vereniging van Chr, Kan toor- en Handelsbedienden hield in de zaal Montaan haar laatste leden vergadering in dit seioen. De verga dering werd op de gebruikelijke wij ze, geopend door de afdelingsvoor zitter, de heer A. Maas, die vervol gens een kort welkomstwoord Sprak. Het voornaamste punt van bespre king vormde de jaarlijkse algemene vergadering, welke op 25 en 26 Mei op de Ernst Sillemhoeve in Den Dol- 1 der wordt gehouden. De voorzitter en de secretaris werden naar deze vergadering afgevaardigd. Nadat enige huishoudelijke zaken waren afgedaan, hield de bondsse- cretaris, de heer A. Bortslap, een boeiende lezing over een door hem gemaakte studiereis naar Amerika. Aan de hand van talrijke voorbeelden beschreef mij de levenswijze van de Amerikaan en behandelde uitvoerig de mechanisatie en specialisatie der Amerikaanse industrie, waaraan de bevolking haar welvaart heeft te danken. De vakbeweging kent geen beginsel, doch is uitsluitend en al leen een kapitalistische belangenge meenschap. De voorzitter bracht de heer Borstlap dank voor zijn duide lijke uiteenzetting, waarna deze de leerzame vergadering sloot met dankgebed. ke- Premlekeuring te Domburg Dinsdag werd in Domburg de pre- miekcuring gehouden van stieren en vrouwel^k fokvee. Het aantal aange voerde dieren, was zoals gewoonlyk, niet groot. De kwaliteit was tamelijk goed. Speciaal dienen de productie-dieren vermeld te worden. Stieren: Abé, Gebr. Coré, Aagte- kerke 78 punten; Verwachting, w. de Buck, 77 punten. Ie Kalfskocien: 1. Emma, Jaap de Visser, 78 punten; 2. Bertha, Gebr. Coré, 78 punten; 3. Marijke, W. Mal- jaars, 77 punten; 4. Bont ie, Gebr. Co- punten; 5. Bles, idem, 76 pun- Beatrix, Jaap de Visser,, 76 8. Sul, W. de Buck, 76 pun- ré, 76% punten; 5. Bles, ten; 7. punten; ten. 2e Kalfskoeien: 1. Emma, A. Wis se, 78 punten; 2. Oukje, idem, 76% punten; 3. Nellie, idem, 75 punten. 3e Kalfskoeien: 1. Mina, Gebr. Co ré, 79 punten; 2. Bles, W. Maljaars, 79 punten; 3. Marie, idem. 78 punten; 4. Clara, W. de Buck, 78 punten. 4o Kalfskoeien: 1. Iebeltje 21. J. Francke, 79 punten; 2. Marijke, S. de Visser, 78 punten; 3. Mina, J. Fran cke, 78 punten. Oudere Koeien: 1. Bakker 5. J. Francke. 80 punten met prijs van Coöp. Eiland" Walcheren; 2. Martha, Gebr. Coré. 80 punten met prijs van de Coöp. Melkfabriek „Walche ren"; 3. Boerinne. W. de Buck, 78 punten; 4. Jetje, A. Wisse, 78 punten; 5. Starre, Jaap de Visser, 78 punten; 6. Juliana, A. Wisse, 77 punten; 7. Rika, W. de Buck, 77 punten; 8. An nie, Gebr. Coré, 77 punten. Officiële publicaties. MIDDELBURG AANVRAAG SLIJTVERGUNXING B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door G. Vogel, we duwe van J. A. Pieters. wonende te Mid delburg, een süjtvergunning is aange vraagd voor het kantoor van perceel Vlasmarkt no, 39. Binnen twee weken na heden kunnen tegen het verlenen van deze vergunning bezwaren bij hun College worden inge bracht. Middelburg, 19 Mei 1951. P. C. Hooftprijs voor Slmon Vestdijk. Onder ht licht van 54 kaarsen ln koperen kandelaars en lichtkronen heeft de staatssecretaris van Onder- wys. K. cn W., mr. J. M. L. Th- Cals, Maandag in de Ridderzaal van het Muiderslot de P. C. Hooftprijs ten bedrage van 2500 uitgereikt aan Simon Vestdjjk voor diens roman „De Vuuraanbidders". Deze vier laar geleden ter gelegenheid van de 300e sterfdag van Hooft door dr. Gielen ingestelde Staatsprijs voor Letter kunde. werd op deze 304e sterfdag van Hooft voor de eerste maal ult- frereikt in het oude Muiderslot, waar- n Hooft bijna 40 jaar heeft geleefd en gewerkt. Pi Schetter (van The Skymasters) wordt weer onderwijzer. De bandleider van het A.V.R.O.- dansorkest The Skymasters, Pi Scheffer heeft per 1 September a.s. uit zijn functie ontslag genomen. Ruim 5 jaar geleden werd hij met de vorming van dit orkest belast. PI Scherfer, die uit het onderwijs afkomstig is, heeft aan de A.V.R.O.- directie medegedeeld weer als leer kracht bij het onderwijs te willen te rugkeren. Polen wil Kirk's vliegtuig niet doorlaten. Amerikaanse functionarissen te Moskou. Washington en Warschau hebben Dinsdag pogingen gedaan om een Pools doorreisvertxxT voor het speciale vliegtuig van de Amerikaan se ambassadeur te Moskou, admiraal Kirk, ongedaan te maken. Het is de eerste maal, dat de Pool se autoriteiten een dergelijke vergun ning weigeren te geven. De Russische autoriteiten hebben hun toestemming verleend. Het vliegtuig staat nog steeds op het vliegveld Tempelhof. Het zou naar Moskou vliegen om ambassa deur Kirk op te halen voor een tien daagse reis door West-Europa. Concertgebouworkest onder.... Paul van Kempen. Decca is in het Amsterdamse Con certgebouw begonnen met de gramo- foonopnamen van Tsjaikofski's Zes de symphonie, de Pathétique, door het Concertgebouworkest onder Paul van Kempen, aldus meldt „De Telegraaf". TWEEDE KAMER. De regering blijft weigeren richtlijnen bekend te maken. De Tweede Kamer heeft zich Dinsdagmiddag bezig gehouden roet het gratiebeleid der regering. Dit naar aanleiding van een interpellatie van het communistische lid, de heer Stokvis, die daurbjj uitging van de gratieverle ning aan Aus der Fuenten en enige andere DulUe oorlogsmisdadigers. iging van het 19, dat op 23 FILMS VAN DE WEEK De film eert de stichter van het Rode Kruis. Ter herdenking van de geboortedag van Henry Dunant, de stichter van het Rode Kruis en ter inleiding van de grootscheepse Rode Kniis-actie op Walcheren, vertoont het Alham- bra-theater drie dagen Christian-Ja- que's Van mens tot mens (D'homme a hommes), een ontroerende, uitste kend gemaakte filmische hulde aan de nagedachtenis van de grote vriend der mensheid, die de eerste winnaar was van de Nobelprijs voor de vre de. Geboeid volgt men de levensgang van Dunant, wie geen rampspoed bleef bespaard, maar die toch met zijn gehele persoonlijkheid de mens heid wilde dienen en voor wiens pioniersarbeid wij stuk voor stuk dankbaar mogen zyn. Jean-Louis Barrault geeft een treffende creatie te zien in de rol van Dunant en ook het spel van Bernard Blier, Elsa Kastner, Louis Seigner en de Ne derlandse acteur Ben Groeneveld staat op hoog peil, evenals de foto grafie. Maar het is vooral om de strekking, dat wij deze Franse film warm in Uw belangstellig willen aanbevelen. Red Skelton, de Amerikaanse ko miek. is weer volop in actie in Jack Donohue's Een heer in 't verkeer (The Yellow Cab Man), waarin hij de pechvogel speelt, die altijd het slachtoffer is van ongevallen, die elastisch glas uitvindt, in een moord zaak wordt betrokken en na een dol le achtervolging op een damesbeurs een bende bandieten onschadelijk maakt. Een aardige klucht, ingeleid door een gevariëerd voorprogi'am- ma. (Luxor, Vlissingen). Wat de In zittenden van een passagiersvlieg tuig, dat door toedoen van een gang ster' midden in het oexrwoud een noodlanding moet maken, moeten doorstaan, wordt op spannende wijze en in nog weinig bevredigende Cine- color-kleuren verhaald in Peter Ste wart's Noodlanding in de jungle (Mi raculous journey). Deze rolprent gaat in Electro, Middelburg. VOETBAL Samenstelling team Derby County. Met een speciaal gecharterd K.L. M.-toestel is de ploeg van Derby County, die onder meer op 30 Mei a.s. als sparring partner voor het voorlo pig Nederlands elftal zal fungeren, op Schiphol aangekomen. Het team van Derby County, dat hedenavond in het Feyenoord Stadi on te Rotterdam tegen een Neder lands B-elftal speelt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Bx-own; Achter: Mozley en Bai'rowcliffe; Midden: Mays, Oliver en Walker; Voor: Harrison, Powell, Stamps, Par ry en Cairns; Resei-ves: Moms, Wheatley, Parkin, Bell, Reveil en Musson. ZOMERAVONDVOETBAL UITSLAGEN Rayon Middelburg: Heidemy.P.Z. C. 32; P.G.Z.Boele en v. Eeste- ren 33; VictoiiaFocus 11; Z.C. F.Olympia 51; CombinatieE.M. V.V.V. uitg.; Pingelaars—Combina tie 2—2. Rayon Vlissingen: V.S.T.Bakkers 1 5-1V.A.W.De Uiterton 1—12; Vlissingen veteranenP.T.T. Vliss. n. o.g. HSCZWARTE MEER BLIJFT 4—0. Naar wij vernemen, is het verzoek van Zwartemeer om de wedstryd H. S.C.Zwaitemeex-, welke in de eerste helft van dit seizoeix werd gespeeld en met 40 door H.S.C. werd ge wonnen, ongeldig te verklaren, om dat H.S.C. met een ongerechtigd spe ler zou zijn ixitgekomen (Ten Berge, die als prof in Frankrijk len), afgewezen. H.S.C. •ankrijk is gaan spe- had van de K.N!V.BT toestemming Ten Berge voor deze wedstryd op te stellen. Het protest van Zwartemeer inzake het hands-geval in de beslissingswed strijd tegen Velocitas zal Zaterdag 26 Mei door een protestcommissie van de K.N.V.B. worden behandeld. Zwartemeer heeft beroep aange tekend tegen het afwijzen van zijn verzoek de wedstrijd HSCZwarte meer ongeldig te verklaren. Dit be roep moet nu nog door het bondsbe- stuur worden behandeld. WIELRENNEN MOOIE PRESTATIE VAN OOSTHOEK. Kees Oosthoek uit 's Heerenhoek heeft in een amateurcourse te Rijs- bergen een fraai resultaat behaald. Hij bezette met geringe achterstand de winnaar Suijkerbuijk de derde AUTOMOBILISME SCHELDEGO U WEN-TEAM IN BETROUWBAARHEIDSRIT. Zaterdagmiddag organiseert de automobielsportclub „De Krabberjj- ders" te Bergen op Zoom een be- trouwbaarheidsrit, bestaande uit een oriënteringstraject, een kaartlecstra- ject en een stripleestraject, over een totale afstand van 150 km. De MAC Scheldegouwen zal in deze wedstryd vertegenwoordigd zijn door een team. bestaande uit de heren G. J. Ballin- tijnR. v. d. Velde; P. SanderseS. A. Versluys en dr. SchulingMevr. Schuling. Vermoedelijk zal ook nog een tweede ploeg worden afgevaar digd. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, is voor een be zoek van twee dagen te Wenen aange komen. KORFBAL TJOBA'S JUBILEUMWEDSTRIJD Ter gelegenheid van haar 10-jarJg bestaan speelt de korfbalvereniging „Tjoba" Zaterdag a.s. een wedstrijd tegen een Zuid- en Noord-Bevelandse combinatie, van de volgende samen stelling: Dames: J. Dees (SSS), E. Vogelaar (Viso), R. Lizierse—Vermerrie, M. Pak van der Vliet (Togo). J. van Hekke en Jo van Hekke beiden Seolto). Heren: C. Kieviet en P. de Bruyne (SSS), J. Leys en D. Saaman (Togo), M. Janse en C. Janse (Seolto). Gezien de samenstelling van deze ploeg is een interessante wedstrijd te verwachten. ZEEUWS TWAALFTAL NAAR BELGIE. Op 27 Mei wordt te Eecloo in België de jaarlijkse wedstrijd gespeeld tussen het Zeeuwse twaalftal en het twaalf tal van Belgisch-Vlaanderen. De Bel gen hebben twee wedstrijden gelijk gespeeld en de andere wedstrijden met een enkel doelpunt verloren. Zij zul len dan ook niets onbeproefd laten om deze wedstrijd in winst om te zetten. Hiex-toe hebben zij een goede kans, daar de Zeeuwen door de lopende competitie geen gelegenheid hebben gehad gezamenlijk te oefenen. De twaalftal-commissie van de Z.KJ3. heeft de volgende spelers (sters) opge steld: Dames: Mevr. A. Bruggeman—Zon dervan, Mevr. K. van BergenSteke- tee, mej. W. Adriaansen en mej. T. van Dalen van Swift, mej. H. van de Velde van Scampolo en mej. R. Kole van Togo. Heren: H. Bruggeman, P. Eiff en F. Adriaanse van Swift, J. van Dalen van Togo, J. van der Have van Volharding en C. de Vos van Scampolo. UITSLAGEN. De nagekomen uitslagen van de korfbalwedstrijden van Zaterdag zijn: Res. 2e klasse A: Zwaluwen II—Ve locitas n 01; res. 2e klasse B.: D. S.S. II—O.W.K. H 4—3. De interpellant betoogde, dat door het gratiebeleid van de Nederlandse regering de distributieve gerechtig heid ia verminkt. In dc onderhavige gevallen kon slechts de doodstraf natuurlijke orde herstellen. Het Ne derlandse volk eiste recht en gerech tigheid. maar naar het oordeel van spr. is daarvan niets terecht geko men. Dc opeenvolgende ministers van justitie hebben het gratiebeleid ver dedigd, waarbjj naar spr.'s oordeel het meest afgesleten argument dat der barmhartigheid was. Ten slotte stelde de interpellant een aantal viagen. waarop de minister van justitie, de heer Mulderije, ter stond nader inging. De minister wees er daarbij op. dat het Nederlandse volk geen voltrekking van doodvon nissen op ruime schaal wenst en ont kende voorts, dat er van enige beïn vloeding door het buitenland sprake zou zijn geweest. Gratie is trouwens geen zaak van marchanderen, maar van uiterst zorgvuldig afwegen van argumenten voor en tegen het gunst bewijs van gratie. Spr. deelde mede, dat 139 uitspra ken in kracht van gewijsde zijn ge gaan; in 94 gevallen is gratie ver leend, 38 gratie-verzoeken zijn afge wezen en op zeven Is nog geen be slissing genomen. De bezwaren tegen openbaarmaking der richtlijnen, welke reeds eerder z'ljn kenbaar gemaakt, gelden nog steeds. Na de minister kwam nog een hele reeks van sprekers aan het woord. De heer Stokvis was door het antwoord niet overtuigd en bleef aandringen op bekendmaking der richtlijnen. De heer Donker (P.v.dA) bleek van oordeel, dat de regering voor de uitvoering van het gratiebeleid toch verantwoordelijk is tegenover de Ka mer. Helaas zyn bij de voorbereiding der bijzondere rechtspleging in Lon den fouten gemaakt en ook had men veel beter gedaan eerst de ergste ge vallen zo streng mogelijk te bestraf fen. De heer Donker diende een mo tie in. waarin de Kamer haar be zorgdheid uitspreekt over de gang van zaken, zoals deze zich thans vol trekt. VALS GEVOEL VAN BARMHARTIG HEI D De heer Terpstra (A.R.) betoogde, dat een regering, die uit vals gevoel van barmhartigheid, haar taak ver zaakt, schuldig staat tegenover God. Bovendien: als de regering gratie verleent, betekent dat, dal levenslan- ;e gevangenisstraffen later nog wor- len verminderd. Ook de heer van der Feltz (C.H.) achtte hetgeen thans gebeurt, in strjjd met het karakter van de gra tie. Gratie moet uitzondering blijven, andei's wordt zij rechtspleging. Spr. drong er op aan de richtlynen be kend te maken om de ongerustheid onder de bevolking weg te nemen. De heer Gerbrandy (AH.) meende, dat richtlijnen uit dén boze zijn; men komt dan op de weg der amnestie. Jkvr. Wt te waal van Stoetwegen (C.H.) achtte het feit, dat zes jaar na de oorlog nog zeven ter dood ver oordeelden op gratie wachten, een aanklacht tegen de gang van zaken. Ten slotte diende de Txeer Stokvis nog twee moties in. waarvan de eer ste mede ondertekend was door leden van de A.R., C.H.. V.V.D. en K.V.P. Deze motie spreekt teleurstelling uit over de gratieverlening aan Aus der Fuenten c.s. In de tweede motie van de heer Stokvis wordt de regering uitgenodigd de richtlynen aan de Ka mer bekend te maken. Nadat minister Mulderije nog had Verzekerd, dat gratie een gunstbe toon is, maar niet naar willekeur ge- ;even wordt en dat overlegging van Ie richtlynen in geen geval mogelijk is, bij welk standpunt de heer Rommc (K.V.P.) zich aansloot, werd de stemming over de moties bepaald op Woensdagmiddag. In de Tweede Kamer kwam ook nog aan de orde het wetsontwerp strekkende tot vervan i grenscorrectiebesluit 1941 April 1949 ln werking trad, door een grenscorrectiewet. Naar de mening van de heer Macnen (K.VJP.) zal de regering hebben te handelen alsof het correctiegebied Nederlands gebied is en blfyft, want het vredesverdrag kan nog wel lang op zich laten wachten. Naar aanleiding van gemaakte op merkingen zei minister Van Maarsc- veen, dat de toestanden in het gebied van Elten paradyscltjk zijn in verge- die van andere gef gebieden in Het wetsontwerp werd ten slotte z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. STEMMEN ACHTER GORDIJNTJES Vervolgens maakte de Tweede Ka mer nog een aanvang met de behan deling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de kieswet De voorgestelde wijzigingen betreffen eensdeels tech nische verbeteringen, anderdeels ver nieuwing van de opzet der kieswet. In het wetsontwerp wordt een unifi catie van Klesrcchtbcpalingen voor gesteld. Ook bevat het een nieuwe regeling van het elders stemmen, het stemmen bij volmacht en dc afsluiting der stemhokjes. Voorgesteld wordt de stemhokjes, voor wat de bovenste helft van de ingang betreft, met een gordjjn tje af te sluiten. Verder wordt o.m. voorgesteld de dag der candidaatstelling voor de le den van de gemeenteraad met een maand tc vervroegen met het oog op de vacantie. De heer C. v. d. Heuvel (AR.) had bezwaar tegen de inrichting van de nieuwe stemhokjes en sprekers frac tie was teleurgesteld, dat de opkomsi- Elicht gehandhaafd wordt. Ook de eer v. d. Goes van Naters (Arb.) bepleitte afschaffing van de opkomst- plicht De heer de Graaf (K.V.P.) was verheugd, dat de regering niet afwijzend staat tegenover het denk beeld, dat een staatscommissie zal worden ingesteld, die een onderzoek zal doen naar de noodzakelijk in ons kiesstelsel aan tc brengen wijzi gingen met het mtm xouden verkiezir gingen met het oog op de in 1956 te houden verkiezingen. Minister Van Maarseveen is bereid de gordijntjes met het oog op de kos ten nog niet te stellen. De eindstemming over het ont werp werd aangehouden. Te ruim kwart voor twaalf werd de vergade ring verdaagd tot vandaag één uur. Naturalisatie-ontwerpen door Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft Dinsdag middag enige naturalisatie-ontwerpen aangenomen, waardoor 235 personen, o.w. de circusdirecteur, L. Karl Straszburger, de Nederlandse natio naliteit zullen verkrijgen. Voorts nam de Kamer z.h.st. nog een aantal wets ontwerpen aan. Op Woensdag 30 Mei zal de Eerste Kamer wederom bij eenkomen. 's Rijks schatkist laat nog steeds de bodem zien. DEBETSALDO THANS AANOE- GROEID TOT 14% MILLIOEN. In de krappe kaspositie van het Rijk is nog geen verbetering geko- et saJdc- VEILING ZIERIKZEE 21 Mei Asperges 57—113; Prei 8; Spinazie 15— 30; Rabarber 911; Postelein 40; Stoolsla 8—10 Andijvie 20—21; per 100 kg. Aardbeien, per doosje, 0,76—0.81; Perzi ken 10; Bloemkool 665; Kropsla 511; Radijs 5—6; Sjalotten 3; per 100 stuks, krop en bos. GRAANBEURS ROTTERDAM. Rode tarwe 19.2022.60, witte tarwe 19.2022.60, inlandse rogge 30.20—36.95, wintergerst 30.20—37.50, witte haver 30.20 41, groene erwten 33.2540, paardenbo- nen 28.25—34, Wierdebonen 28.2533, voer- gerst 39.ronde mals 46.00, platte mats 45.00, lijnzaad witbloei 30.40—43.40, lijn zaad blauwbloei 30.4043.40. VISMIJN VEERE. 22 Mei: Export garnalen 1706 kg 49—78; Schar 1130 kg 16—22; Bot 372 kg 16—28; Middel tong 7 kg 93—136; Rog 83 kg 16 —28, alles per kg. VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 22 Mei: Fruit: Aardbeien 2.504.50 per 100 stuks; idem 1.30—3.10 per kg. Golden Delicious 6367; Goudrelnetten 74; Zure Bellefleur 35.50—35.60; St. Remy 46; Appels (stek) 14—25. Groenten: Bloemkool A 59, id. B 41— 46, id. C 22—30; Kropsla 9.50; Kom kommers 3740; Spinazie 2137; Witlof 2127; Rabarber 1617; Nieuwe aardap pelen 75, id. drielingen 54; Radijs 11—12; Wortelen 2829; Honing 1J20 per flacon; Lelietjes der Dalen 17 per 100 bos; Gan zeneieren 21—23 per 100 stuks. EIERNOTERING GOES. Bericht van handelaren: Grote kipele ren 9 ct.. kleine kipeieren 7 ct.. ganseie ren 20 ct. ■j cigarettes li Waar zijn onze schepen Alpha rd 22-5 te Las Palmas. Amstelvaart 22- te Vlaardingen. Arendsdljk 21-5 te Parangua. Barendrecht 23-5 te Colombo verw Castor 22-5 te Santiago de Cuba. Cory da 23." te Buenos Aires verw Celebes 22-5 te Surébaja. Gooiland 22-5 te Hamburg. Hector 21-5 v. Adalia n. Messina. Helder 23-5 te Eter verw. Jupiter p. 22-5 Ouessant n. Lond.-R'dam. Laurenskerk 22 te Luanda. Lindekerk 21-5 te Bandarsjapur. Ondina 22-5 te Curacao. Orestes 22-5 te Aruba. Oranje p. 21-5 Port Sudan n. Suez. Poseidon 22-5 te Amba. SaLatiga 21-5 v. Madras n. Calcutta. Sibajak p. 22-5 Dahlac-eiL Tabinta 22-5 te Per.ang. Vulcanus 21-5 te Gibraltar. Waal 22-5 te Maracaibo. men. Het saldo van de schatkist op de weekstaat van dc Nederlandse Bank per 21 Mei is nog steeds nihil. Integendeel, het bestaande debetsaldo is van 7% tot bijna 14% millioen gld. aangegroeid, waarmee dus vrijwel het toegestane maximale renteloze voor schot van 15 millioen gld. is bereikt. De afgifte van deviezen is ook dit maal weer een element van zorg. Daalde de vorige weck de deviezen- positie met 73 millioen gld, deze week is er opnieuw voor een bedrag van 40 millioen gld. afgevloeid, waarme de het netto totaal tot nog juist even boven de 1 milliard gld. is gedaald. Mevrouw Van Hoogstraten- Schoch overleden. Op 82-jarige leefttJd is in haar woonplaats Zeist dc schrijfster Amanda Augusta van Hoogstraten Schoch overleden. Zij werd 10 Decem ber 1869 te Arnhem geboren. Van haar hand zyn een groot aantal chris telijke romans verschenen. De slot- vrouwe van Westwoude, Gouden Teu gels en De Lange weg hebben oen groot aantal drukken verworven. Enige van haar boeken zijn in het Duits en in het Deens vertaald. Cora Westland overleden. Op 66-jarige leeftijd ls Zaterdag te Heelsum overleden, mevrouw C. ht E. Wisboom VerstegenKaulzmann. be ter bekend onder haar schrijfsters- naam Cora Westland. Mevrouw Wisboom Verstegen, die oorspronkelijk telefoniste was, vestig de door haar debuut, de roman Le vensavond (1913) de aandacht op zich. Na deze roman volgde een boek over haar Inspirator Eugène Brieux (1915). Sindsdien heeft zij regelmatig romans gepubliceerd, in 1946 nog verscliecn van haar Ambtenares) e. ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MIJ. De vergadering van aandeelhouders van de Botterdamsche Droogdok-Mij. N.V. heeft de balans en verlies- en winst-re kening over hei boekjaar 1550 goedge keurd en het dividend op de aandelen vastgesteld op 12 pet. (over 1545 10 pet.), terwijl voor houders der bewijzen van oprichtersrechten wordt bestemd 800 (over 1049 600.—) per bewijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7