Zeeuwse Reisgids Supportersclubs kunnen een gevaar vormen lohannes de Heer, de radio- evangelist, wordt 85 jaar Beeldje LEZERS SCHRIJVEN Chefarine 4 is toch maar je ware! et Chinese BATAVUS 500.000 dollar gevraagd voor Suriname vaart ook op Zondagen. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 MEI 1951 Voor de zuivere voetbalsport. (Van onze sportmedewerker) Om te gaan voetballen heelt men een club nodig, dat weten zelfs de Joggles van twaalf jaar, die hun „straatclupplcs" sieren met beroemde namen als Sparta, Be Quick en Ajax. Maar heeft men om het elftal uit zijn stad of dorp aan te moedigen als supporter een eigen supportersclub nodig? In vroeger jarer. was er niemand, die daarover dacht, men trok als sup- porter mee naar het terrein der tegenpartij en de beroemdste supporter- tocht uit een periode van dertig jaar geleden, namelijk de excursie van Rotterdammers mot 't legendarische kanarievogeltje (de Spartapiet) om hun in degradatiegevaar verkerende club aan te moedigen in Haarlem, werd georganiseerd op initiatief van het Rotterdams Nieuwsblad. Dat geschiedde zonder dat er een speciale club voor opgericht moest worden naast Sparta zelf. Tegen woordig heeft men overal supporters clubs naast de voetbalvereniging zelf. doch merkwaardigerwijze bestaat er geen voor het grootste supportersle- fioen uit onze voetbalwereld, name- ijk voor de duizenden, die hei Ne derlands elftal elk jaar naar Ant werpen vergezellen. In onze sterkste voetbalperiode il933-'37) trok het Nederlands legioen zelfs mee naai Parijs. Dusselctorf en Milaan, wat door de betrekkelijk lage kosten toen ook veel gemakkelijker kon dan he den ten dage met deviezenbeslomme- ringcn,, dure paspoorten en dito rei zen. Maar een speciale supporters club voor het Nederlandse elftal? Daartoe is men nooit gekomen, of schoon in het buitenland wel soort gelijke verenigingen bestaan. We hebben in ons land dus „slechts" de supportersclubs van onze voetbalver enigingen, maar dat zijn er ook meer dan genoeg. Het is ermee als met de clubbladen: goed geleid kunnen zo nuttig zijn, onder slechte leiding brengen ze in ongebreideld chauvi nisme allerlei nadelen. Alleen het percentage slechte clubbladen ligt veel en veel lager dan het percenta ge slechte supportersclubs en daar om zien we in vele ervan een gevaar voor de voetbalmaatschappij. OPSTANDIG. De supportersclub werd vaak een vereniging naast- zoal niet: in- de voetbalvereniging zelf, de leiders er van kwamen bij het bestuur der voet balclub met allerlei eisen en wilden medezeggenschap in de leiding door enige bestuursfuncties Als hun eisen niet ingewilligd werden, dreigden ze opstandig te worden en hun steun in te trekken, wat een wonderlijk- onlogische consequentie van hun clubliefde was. Reeds lang voor de oorlog rypte het denkbeeld om de diverse suppor tersclubs te verenigen in een landelij ke bond, teneinde collectief nog gro tere macht te bezitten, bijvoorbeeld ten aanzien van entreekaarten voor uitwedstrijden ol' interlandwedstrij den. van 'n club naast de club dreig de het geval een bond naast de K. N. V. B. te worden. Heden ten dage is het K.N.V.B.- bestuur sterk gericht tegen de sup portersclubs. omdat het daarover niet de minste contróle heeft en om dat het weet. dat bij eventuele over treding der amateursbepalingen de betrokken speler het verboden geld bedrag niet ontvangt uit de clubkas, die door de K.N-V.B. te controleren is door de kasboeken op te eisen. Advertentie Beter resultaat door samenwerking. De 4geneesmidde!endietezamen Chefarine „4" vormen zijn elk stuk voor stuk al wereldberoemd. Haar in één tablet verenigd wer ken zij nog krachtiger en weldadi ger. Zij helpen ook dan wanneer andere middelen falen. TEGEN PONEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN t 75 e. maar van de zijde der supporters. Hetzij uit de portemonnaie van een bepaalde supporter, hetzjj uit de kas der supportersvereniging, waarop de K.N.V.B. geen contróle kan uitoefe nen. Hetzelfde geldt, als de ama teursbepalingen van de K.N.V.B overtreden worden door het aanbie den van eon betrekking aan. een goed voetballer op voorwaarde, dat hij voor een bepaalde club komt spelen; degenen die het aanbod doen, zijn meestal geen lid van de voetbalclub zeil' en vallen dus buiten de K.N.V.B.- contróle. Natuurlek zijn niet alle suppor tersverenigingen zulke gevaren voor de zuivere voetbalsport; we kennen er, die prettig en correct met de clubbesturen samenwerken in hun eigenlijke taak van reisgezelschap, maar de vele uitwassen op dit ge bied dwingen tot voorzichtigheid. Advertentie Acht vail da tien mannen en vrouwen boven do veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pij nen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuive rende organen allengs trager gaan werken. En zo is 't dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aan sporende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgt. .1 de onzuiver heden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de. oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. IK BEN EEN LEVENSKUNSTENAAR! Ik geniet óók van héél ge wone dingen - zoals van een treinreis in het góede gezelschap van een sigaar De tijd vliegt voorbij, ter- N, wijl ik kalm geniet--trekje voor trekje, letterlijk en figuurlijk „in de wolken" van dat milde aroma! Ik zeg óók op reis: Nieuwe kansen voor Nederlandse boeren. Na een verblijf in de West van vier weken zijn in ons land teruggekeerd de staatssecretaris van het ministe rie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer L. Götzen en het hoofd van de afdeling Suriname en Nederlandse Antillen van dit ministe rie, de heer A. Jonckers. De heer Götzen heeft in Suriname besprekingen gevoerd met het doel te komen tot het vormen van een wel vaartfonds van 45 millioen gulden. Hiervoor ztfn verschillende plannen geprojecteerd. Een van de plannen is het grote project aan de Nickerie, waar 3 polders zullen worden gi maakt ter grootte van 17.000 h.a. Het plan is ook boerderijen te maken van 80 h.a. voor Nederlandse boerenzoons, voor wie in Nederland geen plaats meer is. De heer Götzen heeft in Washington besprekingen gevoerd over Suriname met de E.A.C.-autori- teiten en met die van de Interbank. Het ligt in de verwachting, dat de E.C.A.. behalve de 1% millioen dollar voor het Nickerieproject, nog 500.000 dollars ten behoeve van het Lelydorp- plan zal verstrekken. EEN VITAAL WERKER Zijn gezangbundel werd overbekend. Weinigen zijn er in ons land, die de naam Johannes de Heer niet kennen. Als grondlegger van de Maranatha-beweging, een geestelijk reveil van grote omvang, ais radio-spreker en als samensteller van een gezangbundel werd zijn naam voor men mag gerust zeggen honderdduizenden een begrip. Johannes de Heer wordt vandaag 85 jaar. Johannes de Heer is, als we hem opzoeken, druk bezig in zijn werkka mer van het rustige huis, dat aan de rand van de Driebergse bossen is ge legen. Als wjj hem vragen naar het ver haal van zijn leven vertelt hij, dat hij als jongen in een Rotterdamse mu ziekhandel is begonnen, waar hij zich snel wist op té werken. Tot zyn der tigste jaar sprak het materiële meer tot hem dan de godsdienst en pas na dat zijn dochtertje was gestorven zocht hij hogere wegen. Met steun van zyn vrouw wierp hij zich met grote werkkracht op de evangelisa tie. Hij deed dit door een eenvoudig bijbels woord, want, zo meende hij, „een herder moet de korf niet zo hoog hangen, dat de schapen er niet by kunnen". Zijn zangbundel van honderden lie deren werd verbreid zoals geen an dere. Zeker, de woorden waren een voudig en de muziekkenners haalden hun schouders op over de zetting van de melodieën. Maar het volk gi*eep naar die simpele zangbundel, die geen andere pretentie had dan de mensen een stichtelijk lied te bren gen. De tent-evangelisatie werd een machtig hulpmiddel en onvermoeid was Johannes de Heer om overal de boodschap van zijn God te brengen. Maar de meeste bekendheid verwierf hij toch wel door zijn radio-toespra ken. De mogelijkheden, die Johannes de Heer behield na zijn ziekte in 1947 benut hg ten volle. Elke dag leest hij nog alle correspondentie door en dat wil wat zeggen. En dan heeft hij nog zo'n zeventig bladen uit binnen- en buitenland, die hij geregeld bijhoudt. Het eerste naar Nederlands ontwerp gebouwde straalvliegtuig, de Fokker S-14 heeft Zaterdagavond met succes ztfn eerste proefvlucht boven Schip hol volbracht. Z.K.H. Prins Bernhard, die de luchtvaart zulk een warm hart toedraagt, was tijdens de proefvlucht op Schiphol aanwezig. Foto bo ven toont de S-14 tijdens de vlucht. Op de onderse foto zien we Prins Bern. hard in gesprek met de chef-in vlieger van Fokker en piloot van de Prins, Gcrben Sonderman (in het midden), die de S-14 vloog. Handelaars in toegangskaarten te Antwerpen veroordeeld. Te Antwerpen hebben zeventien personen terecht gestaan, die aan de vooravond van dc voetbalmatch Hol landBelgië van 12 November 1950, handel gedreven hebben in toegangs kaarten. Drie van deze zeventien werden vrijgesproken. Voor de ande ren varieerden de straffen van 1500 tot 2000 frank boete en van een tot twee weken hechtenis. Minister Albregts heeft een brand- stoffencommissie in het leven- geroepen, bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en overheid. De taak dezer commissie is het uitwerken van voorstellen ten aanzien van een ra tioneel gebruik van brandstoffen. FEUILLETON DOOR: MYRA GAY 27 Nick wijdde zich weer aan zijn maaltijd. „Je zult zien dat ze niets vinden", voorspelde hij. Marcia vatte het onderwerp Quong Li Su weer op. „Wat een toeval dat Li Su er toevallig ook bij was! Zo veel mensen die we kennen! Merk waardig". Julie vond niet dat dat zo heel toe vallig was. Maar ze had er niet het flauwste idee van waarom al die mensen tegelijk op die brug waren geweest. Plotseling herinnerde ze zich iets wat Marcia had gezegd. Voordat ze de gevolgen overwoog flapte ze eruit: „Wie is dat rijkelui's zoontje van wie ze zeggen, dat hij met Quong Li gaat?" .Christopher Kirk, de zoon van Marvin Kirk. Je weet wel, Kirk van die grote revues". „Of ik dat weet!" Julie's stem tril de. „Marvin Kirk is de grote man van de radio-hoorspelen op het ogenblik! En Jrij beweert dat zijn stukken in zyn geboortestad San Francisco tot stand komen, waardoor Hollywood en New York wild jaloers zyn. Vrij somber voegde ze eraan toe: „Als je een rol krijgt in een stuk van Marvin Kirk, is je carrière gemaakt". Zij zou natuurlijk nooit meer de kans krijgen om een ster in een van zijn revues te worden. Zij zou wel in gevangt Kirk de kans kreeg haar in „Ge heimzinnige Trillingen" te horen. Dat voerde haar gedachten weer terug tot de ellende die ze getracht had te vergeten. Wat probeerde Ste ve uit te vinden? Wie was haar ka mer binnengeslopen en had net li chaam van het dode meisje wegge- goocheld Zou op dit ogenblik de po litie op zoek zijn naar Julie Page, verdacht van moord? Ze begon te beven en kon dat niet doen ophou den. Marcia zag het en sprak: „Lieverd, je hebt het koud! Waarom heb je dat niet gezegd? Nick en ik zijn zulke Spartanen! Nick. doe dat raam ach ter ulie eens dicht,, wil je? We laten onze gast bevriezen". Nick drukte onder tafel zijn voet betekenisvol tegen die van Julie aan. „Onze Julie mag het niet kopd heb ben!" zei hij dubbelzinnig. Julie dacht, terwijl ze haar voet te rugtrok. Ik houd dit niet lang meer uit. Hardop prevelde ze; „Het raam, Don Juan!" Naderhand kon Julie zich niets meer van die maaltijd herinneren. Ze wist niet meer wat ze hadden gegeten, ze hoopte dat ze tenminste gedaan had alsof ze at. Trek had ze zeker niet. Er joegen steeds maar gedachten door haar hoofd, maar die buitelden in wanorde door elkaar in plaats van enige samenhang te tonen. Het was Nick die het onderwerp Jade ter sprake bracht. Onverschillig sprak hij: „Quong Li Su weet een hoop van Jade af, is het niet? Al die tijd dat ik mijn best deed haar bij te brengen hoe ze een golfstick moest vasthouden, leuterde zij maar over Jade". Marcia ging hierop in. „Ze heeft een paar prachtige zeldzame stuk ken, die ze in een grote brandkast in de winkel opsluit. Op een goeie dag zal ik ze je wel eens laten zien, Ju lie, als je het leuk vindt. Ze zullen je ogen doen schitteren, zo prachtig zyn ze". Onverwacht keek Nick op en sprak: „Jade, de steen die alle wensen in vervulling doet gaan!" Hy grinnikte toen ze hem beiden verbaasd aanke ken. „Dat heb ik uit een boekje dat ik eens in de Chinezenwijk heb ge kocht. Daar stond alles over jade in. Interessant spul, jade". Juli dacht wanhopig: Hoe zijn we ln 's hemels naam op het onderwerp jade terecht gekomen! Ik moet pro beren iets te zeggen om van onder werp te veranderen. Maar haar her sens waren volkomen versuft. „Ik zou zo dolgraag dat witte jade beeldje eens willen zien dat ze het „Boosaardige Vrouwtje" noemen. Het is wel zowat het kostbaarste stuk jade, dat er op het ogenblik in San Francisco te vinden is", zei Marcia. Julie kon een gesmoord kreetje niet helemaal onderdrukken. Nick kwam met de vraag die zij niet durfde stellen: „Wat is dat zo genaamde „Boosaardige Vrouwtje" voor een ding, Zus?" „O, dat is een klein stuk witte ge sneden jade, ongeveer 12 cm. lang. De kunstenaar die ongeveer duizend jaar geleden haar gezichtje sneed, gaf haar zo'n gemene uitdrukking, dat het kwaad opwekt in de man of de vrouw die de ogen op haar glimlachend gezichtje richt". Julie voelde zich duizelig worden. „Waar waar is dat beeldje nu vroeg ze. Haastig voegde ze er aan toe: „Ik bedoel, wie is de eigenaar op het ogenblik?" „Dat weet ik1 niet zeker. Het is alle maal erg geheimzinnig. Verzamelaars zijn wild op het „Boosaardige Vrouw tje". Zowel om haar schoonheid als vanwege de legenden die zich om haar hebben gevormd. Quong Li heeft getracht het meneer Low af te bedelen als Kerstcadeautje, maar hij wil niet toegeven dat hij het bezit. Ongeveer een maand geleden werd het vanuit Canton ingevoerd. Niemand kan er achter komen voor wie het was bestemd of waar het is gebleven. Het is allemaal ln geheim zinnigheid gehuld." Marcia onderbrak haar verhaal om te zeggen. „Julie je eet helemaal niet van de taart! Als je niet iedere kruimel opeet zal Moeder ontroost baar zyn". Terwyl iedere hap haar dreigde te doen stikken, wurmde Julie het grootste gedeelte van de taartpunt die voor haar was neergezet, naar binnen. Nick bracht het onderwerp weer op het witte beeldje. „Wat is dat prulletje, waard. Zus? Ik bedoel dat jade poppetje." „Je kunt een dergelijk stuk jade geen bepaalde waarde geven. Zoals ik al zei is het „Boosaardige Vrouw tje" een exemplaar voor een verza meling. Het hangt er van af hoeveel een jade-verzamelaar ervoor zou wil len geven." (Wordt vervolgd) De huisvuilophaling. Enige dagen geleden las ik het antwoord op de Vlissingse klachten over de huisvuil-ophaling. Ik vroeg mij af te wiens gerieve en gemak, nut en stichting de nieuwe methode is ingevoerd. De gemeenten hebben zich duur materiaal aangeschaft en dit op de burgerij verhaald door belastinghef fing, maar er is groot ongerief voor de burgers ontstaan. Is het al te naïef om te onderstel len, dat de Dienst er is, althans be hoort te zijn ten gerieve der burgerij en niet de burgerij ten gerieve van de Dienst Mr. J. F. VAN DEINSE. Middelburg. COUPEER GEEN PAARDEN. En waarom niet. Omdat het een misdaad is jegens het Schepsel, dat eens uit de hand Gods goed voort kwam, begiftigd met een lange staart, door de Schepper met liefde en wijsheid geschonken. Het is mijnin- ziens een zaak van onverstand en on nodige wreedheid aan deze dieren welke de mens zovele diensten be- wyzen, hun verweermiddel te ontne men. En hun vooral in de warme zo mermaanden een lijden bezorgen, dat geen enkel mens, zelf zou willen dra gen. Wrede dierenbehandeling kan bij het licht van Gods Woord nooit wor den goed gepraat. En dan komt daar nog bij, dat het afschuwelijke schel den en vloeken op verminkte paarden voor Schepper en schepsel een gruwel is. Evenals de wrede schoppen en sla gen, welke het door de mens weer loos gemaakt zijnde dier ontvangt, wanneer het om de ellende dit het verdragen moet en niet weerstaan kan, geen ogenblik stil kan staan. O mens, wat zoudt ge, wanneer U het lot uwer dieren, door het binden uwer handen, eens mede ondergaan moest, en de gevolgen hiervan een3 flink ondervonden had, zachtmoedi ger en edeler tegenover uw paarden staan. Het zou zijn tot ere Gods, in wiens oog, dat ook gaat over de dieren des velds, couperen niet anders kan we zen dan een belediging van de Schep per, en een gruwel voor Zyn aange zicht. Het zou ook zyn tot uw eigen eer, waardoor zoveel weldenkende men sen en dierenartsen het coüperen als een schandelijk bedrijf wordt geken merkt en als zeer ernstige dierenmis handeling wordt aangezien. En uw paarden, als ztf het begrepen en het bewijzen konden, zouden U dankbaar zijn. Hulde aan Engeland, waar sinds 1 Jan. 1950 het couperen en nicteren wettelijk verboden is. Hulde aan het Gronings en Gelders Paardenstamboek dat het couperen heeft afgeschaft door te bepalen dat geen 3- of 4-jarige paarden op de premiekeuringen worden toegelaten als zij een gecoupeerde staart hebben. Helpt de dierenbescherming dit kwaad te bestrijden. Wordt lid van de dierenbescherming. M. J. VAN DEN BERGE— KLOOSTERMAN. Dijkwal 29, Kapelle bij Goes. „Jaro" krijgt zendtijd van buitenlandse stations. De jeugd amateurs radio-omroep „Jaro" is erin geslaagd van radio Frankfurt een geregelde zendtijd te krijgen. Deze omroep zal iedere maand een door de „Jaro" vervaar digd klankbeeld over het Nederland se jeugdleven uitzenden. Ook de Franse omroep zal klankbeelden over de Nederlandse jeugd, samengesteld door de „Jaro", gaan uitzenden. Advertentie eer plezier van heeft 1 Kamers van Koophandel tegen verhoging motorrijtuigenbelasting. De Nijmeegse Kamer van Koop handel heeft mede namens 32 ande re Kamers van Koophandel een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin ernstig gewaarschuwd wordt tegen de voorgedragen verhoging van de motorrijtuigenbelasting. In dit adres wordt .o.m. het volgende ge zegd: Voor een onderneming van middelmatige grootte is een vracht auto en een personenauto tegenwoor dig haast even onmisbaar als een schrijfmachine. Het gaat hier over een nieuwe en wel zodanige verho ging, dat de vraag rijst, of eigenlijk de maat niet overloopt. Reeds het huidig peil van de motorrijtuigenbe lasting, samen met de benzinebelas ting en de omzet- of weeldebelasting leggen een enorme zware druk op het motorvervoer. Geen moeilijkheden met collectieve paspoorten. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid J. H. Maenen. over moeilijkheden ingevolge een nieuwe regeling van de afgiften van collec tieve paspoorten, heeft minister Stikker thans geantwoord, dat de nieuwe regeling in hoofdzaak van ad ministratieve betekenis is. De bepa ling, dat de reiziger over dezelfde grenspost zou moeten uit- èn inrei- zen, is inmiddels al weer ingetrok ken. Tabel 5 - Vlissingen-Breskens Bootnummer 18 (22.20 van Viis- singen en 22.50 van Breskens) Dit nummer dus in Uw Reisgids even onderstrepen. Amsterdamse Beurs 21 Mei 22 Mei Nederland 1948 (3%) 88 dito 1947 (3%) 3 89 </4 89% dito 1937 3 88', i 88 Dollar-lening 1947 3 pet. 99% 99% Investeringscert. 3 90 90,8 Nederland 196264 90% 90% Nederland N.W.S. 2% 723/s 72% Indië 1937 A 3 87% 87% Grootboek 1946 3 88% Nat. Hand. B 87% 87% Ned. Handelmij. 147 148% AKU 171% 170% Bergh's Jurgens 296 Calvé-Delft 129% 125 Centrale Suiker 166 166% Kon. Ned. Hoogovens 149% 148% Unilever 222% Ned. Kabelfabriek 220% Philips 250% 251 Wilton Feyenoord 162 160 Biliton 204 200 Kon. Petrol. Mij. 301% 299% Amsterdam Rubb. 114% 114':» HA. Lijn 174 175 Kon. Paketvaart 123 Ned. Scheepv. Unie 152'% 152% Rotterdamse Lloyd 145 145 Stv. Mij. Nederland -155 156 Handelsver. A'dam 125% 123% Deli Batavia Mij. 113 113% Deli Mij. 98% 89% Mid. Continental 66 Va 66 Tide Water 38% 38% Anaconda 46 45% Bethlehem Steel 58% 58% General Motors 56% 56% Kennecott 80% 81 Shell Union 61% 61% Baltimore Spw. 22% 23 New York Centr. Spw. 22 21% Pennsylvania 22% 22% North American 19% Rep. Steel 46% 46% U. S. Steel 46% 47% Intern. Nickel 39 Het dividendvoorstel der Kon. Olie van 8 pet. in contanten, had op de beurs geen enkele uitwerking. Algemeen was men over het voorstel zeer voldaan, temeer daar het gevreesde stockdividend achter wege is gebleven. Nieuws, dat de markt overigens kon be. invloeden ontbrak volkomen. De hoeken vertoonden een verlaten aanblik. De scheepvaartmarkt was kalm zonder koerswijziging van betekenis. Het trok de aandacht, dat in de Amerikaanse afdeling het agio percentage opliep tot 11% pet. ZON EN MAAN. 24 Mei. Zon: op 4,34 onder 20.41 Maan: op 0.19 onder 6.57 24 Mei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierlkzee Wemeldinge HOOG WATER U.+NAP u.+NAP 3.50 2.37 4.20 2.54 5.15 2.56 5.32 1.66 5.45 1.92 16.19 2.22 16.54 2.39 17.46 2.41 18.02 1.52 18.18 1.78 LAAG WATER U.—NAP u.—NAP 10.05 2.12 22.42 2.27 10.45 2.: 11.29 2.43 10.52 1.50 11.11 1.79 23.22 2.44 23.23 1.67 23.49 1.95

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6