Onze betalingsbalans blijft aan de regering grote zorgen baren De komende verbouwina van het Gasthuis te Middelburg e VREEMDE Eduard Jennervond middel tot bestrijding van pokken r Voorburger lichtte de Spoorwegen op WOENSDAG 23 MEI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COVRANT Moderne genees-methoden maken belangrijke uitbreiding noodzakelijk Kanker- en Rheumabestrijding krijgen belangrijke plaats. De jaren 1855 tot 1866 tellen mee onder de belangrijkste in de geschie denis van het Ziekenhuiswezen onzer stad. Het Gasthuis, toen gelegen op de hoek Nieuwstraat-Lange Delft, was volkomen verouderd en voldeed in geen enkel opzicht meer aan de eisen, die men aan ziekenverpleging kon stellen. Het is de grote verdienste geweest van de doktoren De Man en Fokker, dat zij in woord en schrift deze schandelijke toestand aan de kaak hebben gesteld, voor een nieuw en modern gebouw hebben gepleit en niet hebben gerust alvorens zy hun pleit hadden gewonnen. In Januari 1857 viel het besluit tot de bouw van een nieuw Gasthuis en op 24 October 1866 werd dit nieu we gebouw plechtig ingewijd. Gele gen aan het Noordpoortplein op de zelfde plaats, waar thans het zieken huis staat, maakte het met zijn bre de gevel, zijn hoge gothische ramen en siertorens boven de ingang een imposante indruk; meer dan dat, dr. Schoute zegt in zijn bekend werk over het ziekenhuis, „het was een gebouw, dat aan de eischen der gezondheidsleer voldeed op een wij ze, die' Middelburg in dit opzicht ver vooruit bracht bij de meeste steden in ons land, de grootste vooral niet uitgezonderd." Van 1866 tot 1936 heeft het ge bouw dit stadsdeel beheerst en de meeste stadgenoten zullen het zich levendig herinneren. Maar ook zal het hen bekend zijn, al stond die „im posante gevel" daar jaren lang, schijnbaar onberoerd, hoe zeer het in wendige gedurende vooral in de laatste periode van dat 70-jarig tyd- vak, tal van veranderingen heeft on dergaan. Ook dat is begrijpelijk, want een ziekenhuis van 1866 kon onmo gelijk zo gebouwd en ingericht zijn r In zjjn jon03tv5 vergadering heeft de Gemeenteraad van Middelburg zijn goedkeuring gehecht aan de plannen van het bestuur der Godshuizen om het Gasthuis te Middelburg aanzienlijk uit te breiden en te moderniseren. De burgemeester van Mid delburg, mr, dr. N. Bolkestein, heeft in deze raadsvergadering reeds medegedeeld, dat Middel burg subcentrum der kanker bestrijding en centrum der rheumabestrijding zou worden. Het leek ons evenwel voor de lezers interessant om naast de ze mededeling van de burge meester uitvoeriger bizonder- heden over de noodzaak der verbouwing en de bedoeling te publiceren. Op ons verzoek verklaarde de heer W. B.rdenis van Berle. kom, voorzitter van het be stuur der Godshuizen, zich be reid voor ons blad daarover een artikel te schrijven. Met dank aan de schrijver bieden wij zyn beschouwing hierb'j onze lezers aan. dat het de grote hervormingen van volksgezondheid, het opkomend spe cialisme en de veranderende therapie kon opvangen en er mag hier wel aan herinnerd worden, hoe de toenmalige besturen gewaakt en geijverd hebben de stem des tijds te horen en te vol gen. Wat men aan de voorzijde niet kon zien, sprak te meer aan de bin nenkant en de tuinzijde. Herhaaldelijk hebben daar verbouwing en uitbrei ding plaats gevonden. Chirurgie, po likliniek, laboratorium, Röntgen en specialisten stelden hun eisen; klas sekamers en zalen werden uitgebreid; huishoudelijke complexen en betere VERHALEN Vier Vlamingen, die dezer dagen in een glanzende Amerikaanse wagen de hoofdstad van ons land met hun be zoek vereerden, veroorzaakten in een groot Amsterdams restaurant nogal enige opschudding. Uit het hoekje waar de gasten waren neergestreken, klonken opgewonden stemmen, ver mengd met het doffe geluid van een vuist, die de tafel bewerkte. De Vlaamse spraakwaterval kletterde in ongebreidelde heftigheid door de def tige eetzaal. De'Vlaamse dames en heren waren het roerend eenshet was een „grof schandaal" om de nage dachtenis van wijlen Hermann Göring te eren door een gerecht naar hem te noemen. De verontwaardiging was zo groot, dat de spijskaart aan de trillende vingers van één der heren ontgleed. Met afgrijzen keek men naar de naam van het gerecht, die op de spijskaart voorkwam„Nasi goreng". De kellner, die inmiddels al koffie had geserveerd, kreeg op zijn vraag „of de dames en heren al iets hadden uitgezocht'een stroom van woorden naar zijn hoofd geslingerd, waarvan het woord fascistentroepnog het minst ergste was. De man begreep van deze uitbarsting geen sikkepit, maar toen men hem de spijskaart onder de neus duwde en een vinger naar het woord „Nasi goreng" priemde, ging hem een „licht" op. Hij putte zich uit in een betoog, dat „nasi" het Maleise woord voor rijst is en dat „goreng" niets anders dan gebakken betekent. Maar het was uit leg voor dovemansoren. De Vlamingen geloofden het niet. Het was maar een smoesje van de kellner en zij wei gerden nog langer bij die „fascisten- troep" te blijven, zelfs de koffie wil den ze niet betalenZij hebben het ten slotte toch gedaan, mopperend en zonder fooi En zijn toen in hun wagen gestapt, op zoek naar een restaurant, Vjacr Göring niet wordt „geëerd". hulsvesting der zusters werden ge maakt. Talrijke problemen vroegen en verkregen hun oplossing en toch... TOESTAND ONHOUDBAAR. Van af 1934 kon het huis niet meer voldoen. Aan de ernstigste be zwaren was tegemoet gekomen, maar nochtans bleven vele moeilijk heden onopgelost en de toenemende gebreken aan het oude gedeelte ver eenvoudigden de zaak niet. Zo was de toestand toen in 1935 het bestuur der Godshuizen contact verkreeg met de interdepartementale Commis sie Frederiks, welke Commissie zich speciaal het lot van ziekenhuizen en sanatoria aantrok. Na talrijke bespre kingen met deze Commissie, welke onder leiding stonden van de Com missaris der Koningin, jhr. mr. W. Quarles van Ufford, kon het bestuur besluiten tot een grondige verbou wing en reorganisatie van de dienst over te gaan. Aan het architecten bureau Posthumus Meyes en Van der Linden te Amsterdam werd op gedragen de plannen te ontwerpen en voorts gelukte het met het Werk fonds op zeer voordelige condities een geldlening te sluiten. De imposante gevel" viel onder mokershanden en het tegenwoordige ziekenhuis ontstond. Het werd op 8 December 1938 officieel geopend. Een modern ziekenhuis, logisch en prac- tisch van bouw en opzet en uitstekend geoutilleerd. En, dit alles in aanmer king genomen, is het begrijpelijk dat de vraag wordt gesteld: ,,hoe zit dat? Moet thans, slechts 13 jaar la ter, dit huis wederom plaats maken voor een ander?" WAAROM REEDS NU VERBOUWING? De vraag, enigszins in overdreven vorm gesteld, is begrijpelijk en wij willen trachten daarop een antwoord te geven. De vraag wint aan betekenis om dat de Raad in zijn zitting van 7 Mei zonder discussie of hoofdelijke stemming goedkeuring hechtte aah het voorstel van B. en W. om de Elannen van het bestuur der Gods- uizen goed te keuren en zich in principe bereid te verklaren een eventuele lening te garanderen. Het was een prijzenswaardige be slissing, die blijk gaf vn 's Raads brede visie op een zo ingrijpend voor stel; het was ook een blijk van waar dering voor 's Raads voorzitter, die het voorstel duidelijk en overtuigend had ingeleid, zodat er voor een za kelijke discussie weinig aanleiding meer bestond. Doch dit neemt niet weg, dat de burgerij, die geen ken nis neemt van de gedetailleerde Raadstukken en die van de motie ven der Godshuizen weinig of niets afweet, terecht iets meer omtrent het geval wil weten. Daarom is het navolgende van be lang: Inderdaad, behoort het in '37-'38 gebouwde ziekenhuis nog tot moder ne nieuwbouw, de outillage en de inrichting der afdelingen zijn, alge meen genomen, nog ruim voldoende en ware geen oorlog over ons land gekomen, had niet een economische en wetenschappelijke revolutie een wereldhervorming op schier elk ge bied geschapen, wij zouden met ons ziekenhuisje van heden nog best te vreden zijn. Maar wat is er door en na die oorlog niet veranderd? NIEUWE EISEN. In de eerste plaats de ruimte. Het huis. gebouwd op een capaciteit van ca. 75 bedden, heeft thans een gemid delde bezetting van 130135 man per dag met ellenlange wachtlijsten. Deze grote toeloop naar de zieken huizen is geen exclusief Middelburgs verschijnsel, maar doet zich overal voor. De verklaring ligt niet uitslui tend in de woningnood ten gevolge waarvan vele patiënten niet thuis be handeld kunnen worden, doch voor een zeer groot deel in de moderne therapie, die telkens een beroep doet op het instrumentarium en de ver pleging der inrichting. Tevens hebben de poliklinieken een toenemende fre quentie, wat wederom de consequen tie heeft, dat meer wachtruimte en meer zusterhulp vereist wordt. De ontworpen verbouwing zal op dit ge bied een aanzienlijke verbetering brengen. Het aantal bedden wordt tot ca. 180 uitgebreid, de wachtruimten, de poliklinische en chirurgische afde lingen worden vergroot. Aan de spe cialisten zal meer armslag worden gegeven, de enorme toeneming van patiënten voor Röntgen-diagnostiek en therapie stelt eisen, die ingewil ligd moeten worden. Zeer belangrijk is de ontworpen uitbreiding des zus terhuisvesting, zodat met het onaan gename stelsel van zusters buitens huis voor een groot deel, zo niet ge heel, gebroken zal worden. Kanker en Rheuma. Dit zijn allemaal uitbreidingen, die absoluut noodzakelijk zijn, maar bui tendien zullen in het nieuwe Gasthuis afdelingen ontstaan, waaraan Zee land zeer grote behoefte heeft. Als voornaamste daarvan mag worden genoemd, die voor kankerbe strijding, waarvoor onze stad en ons ziekenhuis officieel z\jn aangewezen. Deze afdeling voor kankerbestrijding staat in verband met het Kon. insti tuut in Amsterdam en heeft de dlrec- peutisch Instituut te Rotterdam dat ais subcentram van het Amsterdam' se centrum fungeert. Even belangrijk is dc ontworpen afdeling voor Rheuma-theraple, waaraan de noodzakelijke Inrichting voor geneeskundige baden etc. ver. bonden zal zijn. Het mag bekend worden verondersteld, dat de Rheu ma een ziekte is, die steeds meer aan dacht opeist en dat op dit gebied nog veel zal moeten worden gedaan. De Kinderafdeling wordt aanzien lijk uitgebreid en gemoderniseerd, eveneens een dringende behoefte en nu de stedelyke Kraamkliniek wordt opgeheven, wil men deze kraamvrou wen in het nieuwe Gasthuis opnemen, zodat ook de vroedvrouwen onder ze kere condities daar hun taak kunnen verrichten. KRUIDENTUIN VERDWIJNT. Wat de bouw betreft, zal aan de frontzijde geen verandering van be tekenis komen; het is de bedoeling aan de achterzijde een hoge vleugel te bouwen, welke een groot stuk van de Kruidentuin zal annexeren. Dit is natuurlijk voor het botanisch onderwijs, dat in deze tuin wordt ge- feven, zeer te betreuren, maar het estuur der Godshuizen zal zijn uiter ste best doen aan de scholen een an der terrein te bieden, dat wat grond en ligging betreft, zoveel mogelijk aan de eisen voldoet. Dc keuken, huishoudelijke en voorraadcomplexen worden uitgebreid en een gedeelte daarvan zal zich naar de zyde van het Noordbolwerk richten, grenzend aan het thans bestaande gebouw, doch dit zal aan de omgeving geen schade doen. Daar het terrein daar vrij geaccidenteerd is, kon van de verkregen souterrainruimte geprofi teerd worden. NOG VEEL PROBLEMEN. Hiermede is in zeer ruime trekken de uitbreiding van het ziekenhuis ge tekend. Aangezien nog steeds aan de plannen wordt gewerkt en zoals het bij dergelijke projecten regelmatig gaat, nog dagelijks nieuwe suggesties ontstaan, die onderzoek en studie no dig maken, is het nog niet mogelijk een gedetailleerde tekening te geven; in dit opzicht zal de belangstellende stadgenoot nog enig geduld moeten hebben. Dit geduld wordt ook gevraagd ten opzichte van een andere vraag, die 155 JAAR GELEDEN' Eindelijk kon epidemie bestreden worden. Er zijn weinig Vlekten zo gevreesd alt» de pokken, vooral omdat het ge vaar voor besmetting zo groot I*. Tegenwoordig kunnen *nel alle mogelijke uiig uil, ue uic tu( I voorzorgsmaatregelen genomen worden, die kans op een uitgebreide eplde- terdagavond geopend blijft, een half gering maken. Een paar eeuwen terug was dat anders. Het bericht. millioen gulden zal opbrengen - - - - Haak-ln-bazar geopend. Mevrouw d'Ailly, dc echtgenote van Amsterdams 'burgemeester, heeft Maandagochtend, in tegenwoordig heid van een groot aantal genodig- den. dc grote „Haak-In"-bazar geo- pend. waarvan de opbrengst ten bate zal komen van het „Koningin Wil- helminafonds." De bazar is ondergebracht ln het gebouw van de Hersteld Evang. Luth. i Gemeente te Amsterdam, die door de nieuwe eigenaar, de Nederlandse Bank geheel belangeloos voor het goede doel ter beschikking is gesteld. Mevr. d'Aillv sprak (ie verwach- I ting uit, dat de bazar die tot Za- gesproken van arie millioen, geldlening groot bedrag, hetwelk hem op de lippen ligt: de financiën. In het voorstel aan de Raad wordt •an een een bedrag, door Sociale Zaken is goedgekeurd, doch de economische en monetaire wereld beweegt zich thans in zulke nevelen dat hieromtrent nog niets positiefs gezegd kan worden. Slechts één ding: de uitvoering der plannen zal op dit gebied nog veel hoofdbreken kosten. W. BERDENIS dat er een geval van pokken wan geconstateerd, verwekte toen grote op schudding. Bjj gebrek aan afdoend»- bestrijdingsmiddelen was een epidemie zeer moeilijk te stuiten en ieder leefde in angst door de ziekte te worden aangetast. Eerst in de Meimaand van 1796 nu 155 jaar geleden werd een entstof gevonden, die de heelmeesters in staat stelden dc pokken te bestrijden. Het was de Engelsman Eduard Jenner, wiens inspanningen om een middel tegen pokken te vinden ein delijk succes hadden. Jenner werd 17 Mei 1749 geboren te Berkeley, stu deerde médicynen cn vestigde zich als heelmeester in zijn geboorte- l 1M ,w plaats. Een boerin vertelde hem, dat AN BERLEKOM de Pokken- die zich soms °P de uicrs Uit Deventer Is Maandagmorgen dc I-Jsselmeerboot „Gelderland" vertrok ken, met aan boord 62 patiënten, om een tocht door midden-Nederland te maken. Deze tocht, welke is georganiseerd door het Nederlandse Rode Kruis, zal zes dagen duren. De patiënten, die met transportcolonnes van het Rode Kruis naar de boot zyn vervoerd, worden voorzichtig aan boord gebracht. Weer een deviezennola verschenen van koeien vertoonden, bepaalde kin derziekten konden voorkomen. Jen ner begon een onderzoek naar de juistheid van dit volksgeloof en hij kwam tot dc conclusie, dat de boerin het bij het rechte eind had. Een nieu we pokkenepidemie stelde hem in de gelegenheid de resultaten van zyn onderzoek aan de practflk te toetsen. In 1796 entte hij voor het eerst een jongen de koepokken in en vervol gens dc kinderpokken. De laatste in enting had geen enkele uitwerking. De jongen was door de voorafgaande inenting immuum geworden. Jenner maakte zyn ontdekking wereldkundig in een geschrift, dat grote belangstelling wekte, maar te vens felle tegenkanting oncfervond. Jenner's ontdekking werd spoedig naar juiste waarde geschat. Zyn vrienden richtten ter verbreiding van het nieuwe bestrijdingsmiddel de Royal Jennerian Society op, waarvan Jenner zelf voorzitter was. Eduard Jenner stierf op 26 Januari 1823 in zijn geboorteplaats Berkeley. Voor zijn ontdekking werd hii be loond met 30.000. In Engeland, Frankryk en Italië werd een stand beeld voor hem opgericht. Nederland kan hel nog niel zonder Amerikaanse hulp stellen Zoals de laatste jaren gebruikelijk is geworden heeft de regering ook dit jaar weer een nota aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zy een beeld geeft van de deviezenpositie. Daarin wordt o.a. opgemerkt, dat de vooruitzichten voor 1951 somber z\jn. Het tekort aan dollars zal waar schijnlijk toenemen en daarbij komt de onzekerheid over eventuele voort zetting van de zo onontbeerlijke steunverlening van Amerikaanse zijde. Dit maakt verdere stimulering van de uitvoer noodzakelijk. Over de ontwikkeling van het be talingsverkeer tussen Nederland en België vermeldt de deviezennota de volgende bijzonderheden. Het tekort op de bilaterale beta lingsbalans heeft sedert 1 Juli 1950 gloDaal 700 millioen gulden bedra gen. Voor een belangrijk deel zal dit moeten worden toegeschreven aan het feit dat de importen uit België niet zijn afgenomen. In tegendeel heeft de import nog een belangrijke stijging te zien gegeven. De import van grondstoffen en eindproducten in de textielsector en de staalsector heeft sedert 1 Juli 1950 in globale cijfers respectievelijk 450 millioen gulden en 300 millioen gulden bedra gen. Dit is ongeveer drie kwart van de totale import uit de Belgisch-Lu xemburgse Unie. Gestolen spoorkaartjes werden weer in geld omgezet. De Nederlandse Spoorwegen zijn door een inwoner van Voorburg op wel zeer geraffineerde manier opge licht. De man, die thans in het Huis van Bewaring te Utrecht op het von nis van de rechtbank wacht, maakte er een gewoonte van om zich langs allerlei slinkse wegen oude spoor kaartjes te verschaffen: Allemaal aan de contróle ingeleverde retour- kaartjes UtrechtVoorburg. Het komt nog al eens voor, dat dergelijke kaartjes niet geknipt zijn en deze wist de man op het station in Utrecht weer ingewisseld te krygen tegen contant geld. Hij bedacht daarvoor de mooiste smoesjes. Zo vertelde hy o.m. aan een loketbeambte, die het toch wel wat vreemd vond, dat deze retourtjes met flinke aantallen tegelijk ingewisseld werden, dat hfj directeur van een Doofstommeninstituut was. Kinde ren, met wie hij een professor in Utrecht had moeten bezoeken, waren in de kliniek voor onderzoek opgeno men en zo bleven de spoorkaartjes ongebruikt De man liet de kaartjes trouwens in de regel door een taxichauffeur in wisselen tot hij eindelyk tegen de lamp liep. De kaartjes kreeg hij in Voorburg eerst los van een contrölebeambte, door deze te vertellen, dat zijn zoon tje zo graag met spoorkaartjes speelde. Later nam hij ze eenvoudig in een onbewaakt ogenblik uit het hokje weg. In totaal heeft de man in enige maanden de Spoorwegen voor te medewerking van het Radio thera- 3900 benadeeld. Voorts heeft in de afgelopen ver slagperiode een belangrijke terugbe taling op de schuld aan de B.L.U. ten bedrage van ongeveer 107 millioen gulden plaatsgevonden. De aflossin gen op de per 1 Juli 1950 uitstaande monetaire rekening en geconsolideer de schuld ad 263 millioen gulden blyft regelmatig doorgang vinden in een tempo van ongeveer 8 millioen gulden per maand. Tenslotte moet bij de beschouwing van het tekort rekening worden ge houden met credietverlening van Ne derlandse exporteurs aan Belgische en Luxemburgse afnemers. De Belgi sche afnemers verlangen allen crediet soms zelfs op vrij lange termijn. De omvang van de leverancierscredieten in België is dan ook groot. Welk aan deel Nederlandse exporteurs in deze credietverlening hebben is niet in een cyfer uit te drukken, doch aangeno men moet worden dat deze crediet verlening belangrijk is. Het tekort baart grote zorgen, niet alleen als bestanddeel van het totale tekort op de Nederlandse betalings balans, maar ook wegens de moeilijk heden, die het oplevert voor het slui ten van een Economische Unie waar in het regelmatig moet kunnen wor den opgevangen door inbreng van voor de Benelux, en dus ook voor België en Luxemburg bruikbare de viezen. Zou deze inbreng niet moge lijk zijn, dan is geen onbeperkte con vertibiliteit tussen de partnerlanden mogelyk, en deze convertibiliteit moet worden beschouwd als de hoek steen van een volledige Economische Unie. Een verdere paragraaf van de de viezennota bevat een beschouwing over de voorlopige betalingsbalans over 1950 in vergelijking met die over 1948 en 1949. Het belangrijkste element van de i/etalingsbalans is het tekort op lo pende rekening. Dit tekort steeg in 1950 ten opzichte van 1949 met ruim 850 millioen tot 1106 millioen. HET DOLLARTEKORT De ontwikkeling van het betalings verkeer met het dollargebied en La tijns Amerika heeft als vraagstuk nog niets aan betekenis ingeboet. Het importprogramma was reeds ln 1950 sterk gereduceerd; verdere Inkrimping stuit op grote bezwaren 3 aangezien de thans nog op het dol larprogramma voorkomende goederen dusdanig onmisbaar zijn voor de Ne derlandse economie, dat zij tenge volge van de liberalisatie ons land j langs een omweg en tegen vi-el ho gere kosten toch zouden binnenko- men. Gezien de prijsstijgingen bedraagt 1 dit gereduceerde program in 1951 300 "millioen dollar. Hierbij komt dat het twijfelachtig is of de opbreng sten van de export naar de dollarge- bieden het niveau van 1950 zullen overtreffen. Bedacht dient te worden dat de ver hoging in 1950 van de export naar de dollargebieden, welke voor 31 mil lioen dollar voor rekening komt van de U.S.A. (64,4 millioen dollar in 1950 tegenover 33,5 millioen dollar in 1949ten dele het gevolg was van slechts een keer optredende factoren, zoals de uitzonderlijke grote verko pen van schroot naar de U.S.A. De betalingsbalans vervult de re gering met ernstige zorg. vooral ook omdat voor 1951 nog met allerlei onzekere factoren rekening moet worden gehouden. Een element van onzekerheid is o.a. gelegen in de door het buitenland uitgeoefende vraag. De relatieve zwakte van ons exportpakket, maakt de Nederlandse economie in dit op zicht bijzonder kwetsbaar. Dat plot seling ernstige gevaren voor de be talingsbalans kunnen optreden, is ge bleken uit de jongste moeilijkheden in het handelsverkeer met Duitsland. In het licht van het bovenstaande is het duidelijk, dat bij voortduring het streven er op gericht dient te zyn, de Nederlandse goud- en deviezenre serves op een zodanig peil te hand haven, dat daarmede steeds het hoofd kan worden geboden aan niet voor ziene tegenvallers. Het zal niet te vermijden zyn, dat ook in 1951 een deel van de lopende betalingen aan het buitenland niet door deviezeninkomsten wordt ge dekt. Het inzetten van een belangrijk deel van de toch reeds krappe- goud en deviezenreserves voor dekking van dit tekort en van de kapitaalverplich tingen kan slechts worden voorko men, voorzover door de Ver. Staten zal worden verleend. Besprekingen hierover met de Amerikaanse autori teiten zyn momenteel gaande. De Ne derlandse regering hoopt, dat deze besprekingen er toe zullen leiden, dat op korte termijn dollarhulp ter beschikking zal worden gesteld. Daar mede zou het gevaar worden afge wend, dat de beschikbare reserves tot een onaanvaardbaar peil zouden da len. Meeuw zorgde voor palingmaaltijd. De heer G. Wakker, die met zijn zoon te Middelic (N.H.) langs de Middelieërrijweg fietste, zag een meeuw naar het wateroppervlak duiken en even later met een zware pa ling opstijgen. Het gelukte het beest echter niet zich er mee te verwijderen. Voor de wielen van de Middelieërs liet de meeuw zijn hapje vallen. Het was een paling van 85 centi meter lengte en van een be hoorlijk gewicht. In plaats van de meeuwenfamilie heeft de familie Wakker van het hapje gesmuld. Het wereldgebeuren Morrison in Bonn Herbert Morrison, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, is te vreden van zijn vierdaags bezoek aan Duitsland in Londen teruggekeerd. Naar zijn uitlatingen op een perscon ferentie te oordelen zijn dc bespre kingen met kanselier Adenauer en an deren hoogwaardigheidsbekleders in Bonn vlot verlopen en werd een har telijke verstandhouding bereikt. Het merkwaardige daarbij was. dat de La bour-man Morrison beter kon opschie ten met de katholieke conservatief Adenauer, dan met zijn geestverwant Schumacher. Deze laatste kreeg op zijn brood gesmeerd, dat de oppositie „constructief en positief' in haar ar gumenten moet zijn, in welke formule ring stille critiek op de Duitse soci alisten opgesloten ligt. Schumacher er. de zijnen mogen zich in het buiten land niet bepaald in veel sympathie verheugen. Hun fel nationalisme, doorspekt met onbekookte uitlatingen aan het adres van de geallieerden, wekt herhaaldelijk wrevel, zeker ook in Engeland. De verhouding tussen Duitsers en Britten is trouwens sinds de bezetting niet al te best geweest. De Britten zijn over 't algemeen in hun zóne zeer correct opgetreden, hebben de bevol king een grote mate van vrijheid ge laten en deden hun best zich als ver tegenwoordigers van een ware demo cratie te gedragen. Toch zijn zij wei nig populair geworden in Duitsland niet in het minst om hun hooghartige, teruggetrokken houding, een mentali teit, die de Duitsers niet ligt- De Ame rikanen gedroegen zich fris en joviaal en hadden de schittering van dollars en luxe om zich heen. Hun machts vertoon maakte wel indruk. De Fran se bezetters traden als het moest straf op, lieten zich weinig gelegen liggen aan lesjes in democratie en gedroegen zich aanvankelijk als de overwinnaars, die het voor het zeggen hebben. Ook dat konden de Duitsers billijken en begrijpen. Aldus zijn in Duitsland tegen de be zetters, waarvan de minste last werd ondervonden, de sterkste ressentimen ten ontstaan. Bijna alle Duitsers zijn ervan overtuigd, dat de Britten de ontmanteling van de Duitse industrie hebben doorgedreven uit concurren- tienijd. Zij beschuldigen ook thans nog Engeland ervan Duitsland opzet telijk allerlei kleine beperkingen op te leggen om te voorkomen, dat Duits land een gelijkberechtigde partner in de Europese gemeenschap wordt. Ge lijkberechtigdheid is juist bet thema, waar de Duitsers al sinds een jaar op hameren en waarvan zij hun mede werking aan Westerse projecten af hankelijk stellen. Dit is ook het voornaamste onder werp van gesprek geweest tussen Morrison en Adenauer. Van West- duitse zijde is de wens geuit het te genwoordige bezettingsregiem te ver vangen door een verdragsregeling, die de periode zal overbruggen tot einde lijk eens een officieel vredesverdrag tot stand is gekomen. Alles wat nog een volledige onafhankelijkheid van West-Duitsland in de weg staat, zou in deze voorlopige vredesregeling moeten worden weggeruimd. Minister Morrison heeft doen uitkomen, dat ai- les zijn tijd nodig heeft en niet op stel en sprong aan alle Duitse eisen kan worden voldaan. Het zou nog wel enige tijd duren eer Duitsland de sta tus had gekregen van gelijkberechtigd land, zonder bezettingsautoriteiten, maar wel met bezettingstroepen, zon der formeel vredesverdrag, maar wel met een voorlopige overeenkomst. Dat alles schept namelijk ingewikkelde volkenrechtelijke problemen, die niet in een handomdraai kunnen worden opgelost Al leverden de besprekingen ln Bonn dus geen concrete resultaten op. de sfeer van verstandhouding is er door verbeterd. Adenauer heeft zelfs een uitnodiging aanvaard om deze zo mer naar Londen te komen om o.a. wat van het festival of Britain te zien. De Duitse pers heeft slechts weinig aandacht aan het bezoek besteed. On der de bevolking werken de gevoelens van wrok en wrevel jegens Engeland nog steeds door. Jarenlang „Gott strafe England" is niet zo gauw weg te wissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5