Keurmeesters behoedden Zeeland voor veel narigheid Geen buiten'andse studenten meer naar Wa'cheren Nieuw veilingsgebouw te Terneuzen geopend VROUWEN Thans ook historische vondst op Walcheren. PU ROL IS PUUR GENEESKRACHT Koelhuis ie Kapelle kan nu uitgebreid worden. Houdt dat in de gaten... 't Is voor onze soldaten. De werkende middenstand van Bruinisse. I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 MEI 1951 KEURINGSDIENST IN 1950. 269 waarschuwingen en 57 processen-verbaal. In het laboratorium van dc Keuringsdienst van Waren tc Goes werden in 1950 niet minder dan 12&03 monsters onderzocht, die aanleiding gaven tot het geven van 269 waarschuwingen, het opmaken van 57 processen-verbaal en in heslagnemen van 11 partijen waren. De keurmeesters verrichtten 13073 in specties, waarbij 490 waarschuwingen werden gegeven, nl. 46 voor dc hoeda nigheid van de waren, 50 voor onjuiste of ontbrekende aanduidingen en 395 waarschuwingen wegens onvoldoende hygiënische toestand. Aldus deelt de oud-directeur, dr. P. Post in zyn laatste jaarverslag mede. Steeds meer wordt op de hygiëni sche toestand in de bedrijven gelet Het hoge aantal waarschuwingen be wijst dit ook wel. Meestal kwam na een mondelinge waarschuwing de ge wenste verbetering tot stand. Wegens het vervoeren van orood in open voer tuigen werd 4 maal proces-verbaal op gemaakt. Vijf en twintig melkslijters kwamen met de strafrechter in aanra king wegens het scheppen van melk uit het vaatwerk. Driemaal werden verse eendeneieren in bakkerijen aangetroffen. In ver band met gevaar voor besmetting met parathyphus werd hiertegen streng opgetreden en proces-verbaal opge maakt. De eendeneieren werden in beslag genomen. Na contrólc bij de eicrhandelarcn en gegeven voorlich ting was dit euvel spoedig de kop in gedrukt. Tweemaal werd ook proces-verbaal opgemaakt in een conservcnfabriek. wegens do vuile toestand. De fabriek werd hierna geliquideerd. In een an dere conservënfabrleken werden on hygiënische toestanden aangetroffen, waarin niet, dan met grote kosten ver betering was te brengen. Ook deze fabriek werd geliquideerd. BURENRUZIE OM KIPPEN. Ook kwam de keuringsdienst de po litie te hulp, die een dode haan ter on derzoek aanbood. Er was nl. een bu renruzie, waarbij de kippen op buur- mans land hadden gelopen en dit niet hadden overleefd. In de krop van de liaan werd een flinke hoeveelheid gele phosphor gevonden, waarmee de doodsoorzaak was aangetoond. Enkele malen werd in banketspijs nog phasine gevonden. Deze banket- spijs was bereid van onvoldoende ge kookte witte bonen of van ongebran de pinda's. De inbeslaggenomen par tijen werden vernietigd. Vergiftigings- gevallcn als gevolg van het consume ren van dergelijke banketspljzen kwa men echter niet meer voor. Totaal werden 12098 broden gewo gen. waarna er 608 voor verder onder zoek werden bemonsterd. De afwijkin gen waren meestal gering, zodat mot een waarschuwing kon worden vol staan. Slechts tweemaal moest een proces-verbaal worden opgemaakt. In de cacao en chocolade-„sector" werden 10 partijen door de keurmees ters ter plaatse afgekeurd. .Van de 353 monsters consumptieijs way.exier 16 roomijs. Hierbij werd 36 maal één "schriftelijke 'waarschuwing uitgereikt, terwijl 7 processen-verbaal werden gegeven. Bii de bakkers kreeg er één proces verbaal omdat hij zijn boterletter niet met boter had bereid, terwijl 17 maal aanmerking moest worden gemaakt,, Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk vellichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pynverdryver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. dvog. 0.83, 2.08. KERKNIEUWS. GENERALE REKKELIJKE VERGADERING EVANG. LUTHERSE KERK. Te Amsterdam kwam Maandag de Generale Kerkelijke Vergadering van de Evang. Lutherse kerk bijeen, in verband met de synodevergadering op Dinsdag en Woensdag a.s. Ds. J. P. van Heest, voorzitter van de Evang. Lutherse Synode, leidde deze vergadering, die door talrijke synodeleden, predikanten, afgevaar digden van de gemeenten, benevens de drie hoogleraren werd bijgewoond. Naast de jaarlijks terugkerende vas te punten: o.a. verslag aangaande de staat van de Evang. Lutherse kerk. was er ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen, alsmede het doen van voorstellen aan de komende .synodevergadering. De herenigingspogingen van beide Lutherse kerken, die een goed ver loop hebben en het al of niet aanvaar den door de Synode van de nieuwe bijbelvertaling van het bijbelgenoot schap (inplaats van de Lutherse ver taling) brachten de tongen los. Prof. dr. W. T. Kooiman en cis. C. Pel, die onlangs een reis naar Amerika maak ten, gaven enige indrukken door, die theologisch en practisch voor de Lutherse kerk in Nederland belang rijk konden worden genoemd. Het Lutheranisme heeft in Amerika zeer grote invloed. Ds. J. TIEMENSMA t Dinsdagmiddag werd te Baarland het bericht ontvangen van het plotse ling heengaan van ds. J. Tiemensma. Ds. Tiemensma die de ouderdom van 71 jaar bereikte, was predikant in de Geref. Kerk. Hij stond achtereenvol gens te Marken (6 Jan. 1907), Droge- ham (17 Oct. 1909). Tzummarum (16 Mói 1915) en Blciswijk (10 Febr. 1924), in welke laatste gemeente hij op 15 Juni 1947 met emeritaat ging. Sinds dien was hij woonachtig ten huize van zijn zoon, predikant te Baarland. Ds. Tiemensma is overleden te Jo hannesburg (Z-Afrika), waar hij zijn aldaar woonachtige kinderen bezocht Een hartaanval maakte een plotseling einde aan het leven van deze leraar, die kan bogen op een verdienstelijke loopbaan. Ds. J. LOS. Ds. J. Los. laatstelijk res. leger- pred. in Indonesië, woonachtig te Voorburg stelt zich beroepbaar in de Ger. Kerk. dat boterkransjes, -babbelaars of roomtoffees minder of totaal geen bo ter bevatten. Eén partij werd aan de handel onttrokken. Een monster ap pelmoes werd afgekeurd, omdat deze muf bleek tc zijn. Tweemaal werd proces-verbaal op- Jiemaakt wegens te laag suikergehalte n limonadegazeuse- De bestrijding van de kaasvlieg in kaasfabrleken en pakhuizen schijnt doeltreffend te zijn geweest. Er wer den althans dit jaar geen larven meer in de kaas aangetroffen. Niet minder dan 35 partijen meel en grutterswaren werden afgekeurd en aan de consumptie onttrokken. WATER BIJ DE MELK. Intensief was ook dit jaar weer de melkcontróle. Er werden 8719 mon sters in het laboratorium onderzocht, waarvan in 162 zich meer dan geringe sporen vuil bevonden. Slechts in 8 monsters konden sterptococcen wor den aangetoond, waarna de zieke koe werd opgespoord. In totaal werden 53 processen-verbaal opgemaakt, waar van 15 wegens watertoevoeging en 25 wegens het onttrekken van de melk aan het vaatwerk, anders dan door middel van een kraan. Bij de melkproducten gaven o.a. de monsters pap nog al eens aanleiding tot het geven van waarschuwingen, omdat de inhoud niet in overeenstem ming was met de opgave. Menigmaal bleek 1 literfles slechts 950 cc. te be vatten. Tegen een fabrikant die reeds enkele waarschuwingen had ontvan gen wegens een te hoog aantal kweek- bare micro-organismen in gestan daardiseerde melk. werd proces-ver baal opgemaakt. Minerale olie werd niet meer in dc bakkerijen aangetrof fen. Resten van een mammoet opgegraven? Konden we gisteren melden, dat vissers uit Philippine een gedeelte van een mammoet-tand en een haaientand uit de Westerschelde hadden opgevist, thans is ook op Walcheren een belang rijke historische vondst gedaan. Bij graafwerkzaamheden in de Zuidwate ring kwam gebeente aan het licht van een groot dier. dat vermoedelijk in het ijstijdvak in Zeeland heeft geleefd en waarschijnlijk een mammoet is ge weest. Arbeiders ontdekten het gebeente, toen zij graafwerk verrichtten naoij een boerderij onder Abecle. Het werd opgegraven en bleek te bestaan uit een zeer groot kogelgewricht, waar aan nog een gedeelte van een merg pijp was bevestigd. Het dunste gedeel te van deze pijp had toch nog een dia meter van 50 cm en dc gehele vondst woog niet minder dan 100 kilo. Men neemt aan. dat het hier niet op de plaats, waar het gebeente EINDE VAN EEN JONGE TRADITIE. Herverkavelingsdienst ikan hun geen aantrekkelijke arbeid meer verschaffen. Naar wij vernemen zullen deze zomer, in tegenstelling tot vorige ja ren, geen werkkampen voor buitenlandse studenten op Walcheren worden georganiseerd. Het Is ook niet te venvachten, dat dit In de komende jaren nog het geval zal zijn. De omstandigheid, dat men de Amerikaanse en Europeaanse studenten geen geschikte arbeid meer kan laten verrichten is er de oorzaak van, dat met de In de afgelopen vier jaar gevestigde tra ditie moet worden gebroken. ontdekt, gestorven is. maar dat zijn resten eertijds reeds uit de Schelde zijn opgevist of elders op Walcheren zijn gevonden en naderhand nabij Abeele opnieuw in dc grond zijn ge stopt. Dc oudheidkundige drs. P. J. van der Feen. conservator der vroeghisto- rische afdeling van het Museum van het Zeeuwsch Genootschap te Middel burg. werd van de vondst op de hoog te gesteld en zal een nader onderzoek instellen. Gordeldier aangespoeld. Op het strand van Cadzand is een vreemdsoortig dier aangespoeld. De vinder. Piet Faas, stelde de heer A. Hoolhorst, rector van het Lyceum te Oostburg, van deze vondst in kennis, waarna het dode dier naar Oostburg werd overgebracht. Het bleek een gordeldier te zyn. een zoogdier, dat leeft in Zuid-Amerika. Men ver moedt. dat het dier op een schip is vervoerd, dat het op de reis is ge storven en dat men het toen over boord heeft gezet. Het Neuerlands Bureau voor Bui tenlandse Studentenbetrekkingen te Leiden heeft wel gepoogd ook deze zomer twee kampen op Walcheren te krijgen. Besprekingen, welke het hierover met de Dienst Herverkave ling Walcheren te Middelburg voerde, werf I bleven echter zonder resultaat, om dat de herverkavelingsvverkzaamhe- de'n thans in dat stadium zijn geko men, dat men de jongens geen aan trekkelijke arbeid meer kan laten vellichten. In vorige jaren legden zij o.a. een gedeelte van het nieuwe fietspad door de duinen en een nieu we landbouwweg aan. „Niet alleen het Bureau voor Bui tenlandse Studentenbetrekkingen, maar ook wij betreuren het, dat geen werkkampen meer kunnen worden georganiseerd, maar wij kunnen de studenten toch bezwaarlijk grond van de ene plek naar de andere la ten vervoeren", zo zeide ons het hoofd van de Dienst Hei*verkaveling, ir. W. A. van der Werff. „Wij hebben ernstig gezocht naar de mogelijkheid om de aangename samenwerking met de buitenlanders en met degenen, die de werkkampen in ons land or ganiseren, te bestendigen, maar zijn er niet in geslaagd deze mogelijkheid te ontdekken. Het is jammer, omdat deze kampen veel goodwill kweken en men er op Walcheren in de vorige jaren zeer prettige ervaringen mee heeft opgedaan," Van het bureau te Leiden verna- Advertentie voor elke plek van Uw huid die verwond, gebrand, ruw, rood is of ontstoken. HET OOG OP DE TOEKOMST GERICHT. Fruitteelt in Zeeuwsch-VIaanderen is van grote betekenis geworden. Het 1200 M2 grote, nieuwe veilingsgebouw van de Coöperatieve Vruch tenveiling Zeeuwsch-VIaanderen G. A. te Terneuzen geleek Dinsdagmid dag meer op een bloemen-, dan op een fruitveiling, zoveel fraaie bloemstuk ken versierden het gebouw ter gelegenheid van de officiële opening. Voor deze plechtigheid bestond een bijzonder grote belangstelling. On geveer vierhonderd genodigden hadden aan de invitatie tot bijwoning van de opening gevolg gegeven, wel een bewijs, dat de fruit- en groententeelt in Zeeuwsch-'Vlaanderen van grote betekenis is geworden. Dat deze ont wikkeling ook in regeringskringen niet onopgemerkt is gebleven, bleek uit do aanwezigheid van de directeur-generaal van het departement van land bouw, ir. A. W. van der Plassche, die de officiële opening van het nieuwe veilingsgebouw verrichtte. Ir Van der Plassche noemde dit ge- i Zeeland, de heer P. J. J. Dekker, be bouw het resultaat van hard werken, I toogde, dat de jonge fruitteeltbedry- speciaal van de fruitkwekers, die het oog op de toekomst gericht houden. De moeilijkheden van de toekomst mag men echter niet onderschatten. De laatste kwart eeuw zijn er Zeeuwsch-VIaanderen prachtige re sultaten bereikt, eerst in de tuinbouw, later ook in de fruitteelt. Deze gun stige resultaten hebben tot grote uit breiding van de teelt geleid, waar door er zóveel goed fruit kwam, dat men thans is aangewezen op export. De concurrenten in andere landen, in het bijzonder in Italië en Denemar ken. zyn zich echter ook op betere fruitteelt gaan toeleggen en trachten nu de buitenlandse markt van fruit te voorzien. Het is dan ook de taak van onze fruitkwekers, aldus ir. Van der Plassche, om deze concurrentie door toepassing van de modernste methoden het hoofd te bieden. Dan zullen'de kwekers ook in de toekomst voor hun arbeid beloond worden. Ons land heeft in zijn veilingsysteem een kostbaar bezit, waardoor de mogelijk heid van verdere ontplooiing aanwe zig is. De toenemende oogsten moet men kunnen verwerken tot een goed handelsobject. Wat de tuinbouw betreft, merkte ir. Van der Plassche op, dat hulp van de overheid alleen mogelyk zal zijn, wanneer van de zjjde der tuinders blijk wordt gegeven, dat men bereid is offers te brengen. Ten slotte zeide de spreker, dat onze zelfwerkzaamheid grote bewon dering oproept, ook in het buiten land. Het nieuwe veilingsgebouw is een prachtig voorbeeld van deze zelf werkzaamheid, omdat dit resultaat is bereikt, door eensgezindheid en de gelijke arbeid. Met de wens, dat dit gebouw zal mogen bijdragen tot gro tere welvaart voor de gehele streek, verklaarde ir. Van der Plassche het voor geopend. ANDERE SPREKERS. Dc heer J. Nijssen sprak namens de Vakgroep en namens het Centraal Bureau. Hy bracht hulde aan de hon derd léden van de veilingsvereniging voor hét feit, dat zy zich grote offers wilden getroosten. Ir. W. va«. Soest, de Rykstuinbouwconsulent voor Zee land, noemde Zeeuwsch-VIaanderen één der vooruitstrevendste gewesten, op teelt-technisch gebied en achtte het daarom nodig, dat ook het afzet- apparaat tot nog grotere perfectie wordt gebracht. De spreker meende, dat dit mogelijk is door de bouw van een koelhuis. De voorzitter van het Provinciaal bureau voor tuinbouwveilingen in ven een belofte inhouden voor de toe komst. Verder werden nog gelukwen sen aangeboden door burgemeester mr. P. II. W. F. Tellegen namens het gemeentebestuur van Terneuzen, de heer C. M. van de Broecke, namens de Maatschappij van ooft- en tuin bouw in W. Zeeuwsch-VIaanderen, de heer L. van Dijk namens directeuren en leraren van het landbouwonderwijs en door vertegenwoordigers van groot- en kleinhandel. Zowel de ere voorzitter, de heer H. Rammcloo, als de secretaris van de veilingsvereni ging, de heer J. de Putter, belichtten de geschiedenis van het veilingswe zen. De voorzitter, de heer E. F. de Koning, die ook het welkomstwoord had gesproken, dankte voor de vele goede wensen. De redevoeringen wer den afgewisseld door declamatie van de heer J. van de Elsacker. Na een koffiemaaltijd volgde een gezellig sa menzijn. Wethouder van Zonnemalre veertig jaar weger. Dé heer Jac van Splunder, wethou der van Zonnemaire, vierde Dinsdag zijn 40-jarig jubileum als weger van de weegbrug „Landbouw en Handel". In het café Flohil, waar vele bloem stukken waren opgesteld, werd een druk bezochte receptie gehouden, tij dens welke het bestuur en leden van „Landbouw en Handel" en belang stellenden gelegenheid hadden de ju bilaris te complimenteren. De voorzitter der vereniging, de heer J. M. Goemans, hield een harte lijke toespraak, waarin htf er aan herinnerde, dat de heer Van Splun der ieder jaar met algemene stem men werd herbenoemd. Hfl dankte de jubilaris voor zijn behulpzaamheid, eerlijkheid en oprechtheid en bood hem als blijk van waardering namens bestuur en leden een radiotoestel aan. De heer C. W. den Broer uit Brou- wex-shaven, voor wie de heer Van Splunder bijna 30 jaar commission- nair is, feliciteerde hem onder aan bieding van een enveloppe met in houd. Wethouder Jac. de Rijke bracht de gelukwensen over van de handel. Ds. G. Aalbersberg, Geref. predikant, verklaarde, dat het bewondering wekt, dat de heer Van Splunder zo vele officiële functies kan bekleden en tevens steeds een trouwe zoon ls van zijn zeer bejaarde moeder. De ju bilaris dankte alle sprekers en memo reerde tal van feiten uit zijn langdu rige loopbaan. De gasten bleven tot diep in de nacht bijeen. Bewaarcapacite.it wordt met V2 millioen kg vergroot. Naar vvy vernemen is dezer dagen vergunning verleend tot uitbreiding van het koelhuis van de Veillngsver- cniging KapelleBiezellnge en om geving, waartoe in" de algemene ver gadering van 10 Maart j.l. werd be sloten. 'Zoals bekend zal het bestaande koelhuis met een bewaarcapaciteit van 1.100.000 k.g. met 500.000 lt.g. worden vergroot. Dit zal geschieden door er een verdieping op te bouwen, met welke mogelijkheid by de bouw van het koelhuis reeds rekening werd gehouden. Met de meeste spoed zal aan de bouw begonnen worden. Verwacht Wordt dat de verdieping, welke 5 cel len zal bevatten, niet voor eind Octo ber gereed zal zijn. Niettemin zal het nieuwe gedeelte nog dit najaar benut kunnen worden. De inschryving voor de machines heeft reeds plaats ge had. In het werkgebied van de veiling Kapelle werden de laatste tien jaren 400 h.a. appels en peren bygeplant, waarvan een gedeelte thans in volle productie is. Een uitbreiding van de koelcapaciteit is dus alleszins gewet tigd. Temeer wanneer men ziet, dat de laatste kleine partijen van de oogst 1950 thans worden geveild, te- fen stijgende prijzen. Zonder voldoen- e bewaar ruimte zou uiteraard van deze mogelijkheden niet geprofiteerd kunnen worden. OOK EEN EMBALLAGELOODS Voorts wordt op het veilingterrein nog een open emballageloods ge bouwd met een vloeroppervlakte van 1200 M2, waarin niet minder dan 150.000 fruitklsten kunnen worden opgeslagen. Vrachtvaart door mosselvissers. De mosselkwekers, die het pachten van percelen op de Waddenzee en het nemen van een voorschot van het Rijk om deze percelen te bezaaien met mosselen, een te groot risico achten,, omdat zy vreesden, dat dit experiment zou mislukken en men dan niet bij machte zou zijn, om dit voorschot terug te betalen, zitten niet stil, maar proberen als vrachtvaar ders wat te verdienen. Zo is de Bru 12 van de gebrs. Ju- melet thans gecharterd om vispuf te gaan vervoeren van Enkhuizen naar Oude Schild. Een andere mosselkwe ker is voor datzelfde doel over een ander traject nog in onderhandeling. Diefstallen aan boord van het s.s. Aichiba. Een aantal opvarenden van het Ne derlandse s.s. „Aichiba", onder wie de 22-jarige matroos C. F. H. uit Yerse- ke. is aoor de Rotterdamse rivierpo litie gearresteerd in verband met diefstallen van parfum, wijn, bier en truitjes uit de lading van dit schip. KRIJGT VEERE EEN ZEEHONDENJACHTBEDRIJF? Naar wy vernemen bestaan er plan nen te Veere een zeehondenjachtbe- drUf te stichten om de talloze zeehon den, die zeer schadelijk zyn voor de vissery, onschadelijk te maken en deze dieren te ontleden en verwerken tot diverse nuttige grondstoffen ten be hoeve van dc vlsfabricage en de pcl- teryen. In afwijking met de tot dusver ge volgde methode zal dit schadelijke ge dierte niet met vuurwapenen worden vernietigd, docli met speciaal voor dit doel ontworpen warnetten. men wij nog, dat deze zomer wel weer in andere delen van het land kampen voor jongensstudenten wor den georganiseerd, ditmaal ook nabij de Brielse Maas. waar, zoals bekend, grote waterwerken worden uitge voerd. WEL OOGSTKAMPEN VOOR MEISJES De buitenlandse meisjesstudenten komen dit jaar echter wél weer naar Zeeland. In Wilhelminadorp worden ondermeer twee oogstkampen gehou den, waarvan het eerste vermoedelijk duurt van 7 Juli tot 28 Juli en het tweede van 29 Juli tot 20 Augustus. De meisjes, afkomstig uit de Verenig de Staren en tal van West-Europese landen, worden weer gehuisvest in de fraaie voormalige graanschuur van de maatschappij „De Wilhelmlna- polder" en zullen voornamelijk werk zaam zyn by de fruitpluk. Advertentie Per flets naar Portugal. Een oud-ingezetene van IJzendyke, de heer W. Onderdonck, die thans in Eecloo woont, heeft met twee andere inwoners van deze Belgische stad het plan opgevat per fiets een bedevaart naar het heiligdom van Fatima in Portugal te maken. Men denkt over de reis heen en terug (4700 km.) veertig dagen te doen. Een van de tochtgenoten, de veertigjarige brie venbesteller Gaston Geimaert heeft vorig jaar eeh soortgelijke fietstocht naar Rome niet succes volbracht. De heer Onderdonck, die 22 jaar oud is. heeft een gebrek aan de linkerarm, maar rekent er desondanks op de tocht tot een goed einde te brengen. Onderweg zal zoveel mogelijk in een kampeertent overnacht worden. Ver schillende ingezetenen en fabrikanten uit Eecloo schonken de drie onderne mende bedevaartgangers o.m. drie nieuwe fietsen, proviand, enz. Nog steeds hebben wij niet het be drag bereikt, dat ons in staat stelt te denken over de aankoop van een ander tehuis. Wij zullen toch min stens 10.000.~ bij. elkaar moeten hebben, wil er iets gedaan /kunnen wórden, zonder dat de bond „Pro Re- ge" financiële schade dreigt te lopen. Wy zouden graag zien, dat vóór de zoiner, waarin de actie wel licht tijdelijk wordt stop gezet, die tienduizend gulden bijeen was, waar na wij in het najaar met volle kracht op de 15.000 afgaan. Wij doen nog eens een beroep op allen om een steentje by te dragen. Momenteel wordt gewerkt aan een lyst, waarop wordt vermeld, wat door particulie ren, door verenigingen en door de kerken is bijeen gebracht en wat de collecten tijdens feestjes opbrachten. Hopelijk zal ook uw naam of vereni ging op deze lijst geplaatst kunnen worden. i -f Sinds de laatste verantwoording kwam 80.binnen. Van de Herv. Kerk te Zierikzee ontvingen wij 10, een collecte tijdens de bruiloft van de fam. De Visser te Gapinge bracht 22.57 op en in Middelburg werd door Adri de Lange 12.50 ingeza meld, door Piet Rotte 0.50, door J. H. 1.door Joh. Luteyn 25.en door Anne Lolkema 2.50, terwijl een collecte tydens een avond, georgani seerd door de Nat. Reserve 6,— op bracht. De stand kwam hierdoor op 8136,19. Wie nog niets bydroeg voor het Te huis, doe dit nu! Stortingen op giro 359300 t.n.v. Prov. Zeeuwse Courant, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zee land" te Middelburg zijn welkom. Resultaten van de bedrijfstelling. De resultaten van de vorig jaar ge houden bedryfstelling geven voor de gemeente Bruinisse wel interessante cyfers, wat de vestiging van indus trie, ambacht en andere middenstan ders betreft. Zo blyken er 122 bedrij ven te zijn, waarin 249 mannen en 61 vrouwen werk vinden. De grafische nijverheid heeft 1 ves tiging, daarin werken 2 mannen. On der bouwnijverheid vallen 19 bedrij ven met 71 mannen. De groep kle ding en reiniging telt 7 bedrijven met 12 mannen en 3 vrouwen. De verwer kingsindustrie van leder-wasdoek en rubber 3 bedrijven met 3 man nen, vroüwen komen hier niet te pas. Wel vinden wij by de metaalnijver heid en de scheepsbouw 5 vrouwen en 41 mannen. Er zijn in deze bran che 13 bedrijven. Met de bereiding van voedings- en genotmiddelen houden zich 10 bedrij ven bezig. Twintig mannen en 12 vrouwen zijn daarin tewerk gesteld. 19 bedrijven oefenen kleinhandel uit in winkels 16 doen dit niet in win kels. Hierin werken 17 mannen en 18 vrouwen (winkels) en 15 mannen en 13 vrouwen niet in winkels. Groothandel en tussenpersonen tel len 15 bedrijven met 37 mannen en 4 vrouwen. Handelsbedryven n.e.g. 2 bedrijven met 4 mannen. By het weg vervoer zijn 7 bedrijven geïnteres- seerd, het levert een bestaan aan 15 mannen en 1 vrouw, 3 bedrijven ver- - .zorgen het vervoer te- water, er ko men 6 mannen bij te pas. Hulpbedrij- ven bij het vervoer telt 1 man met 1 bedrijf, terwijl de rij wordt gesloten door hotels, café's en restaurants. In dit bedrijf wei-ken te Bruinisse 5 mannen en 5 vrouwen en er zijn 6 be drijven in deze branche. Wegenaanleg in de polder „Vier Bannen van Duiveland". Door de Nederlandse Heide Mij. werd te Nieuwerkerk aanbesteed het maken van wegen, het verwer ken van overtollige grond, het op ruimen van bestaande en het leggen van nieuwe betonduikers, alsmede het uitvoeren van bijkomende wer ken, in de polder Vier Bannen van Duiveland, nodig in verband met de ruilverkaveling, die thans in ge noemde polder in uitvoering is. Ingeschreven werd als volgt: J. Dekker, Brouwershaven 245.000; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zie rikzee 243.450; J. Hoogesteger, We- meldinge 242.222; D. Rentier, Noordgouwe 239.000; M. van dei- Velde, Bruinisse 237.800; W. van den Berge, Bruinisse en P. van Don gen, Haamstede 236.300.; Wynands en Cornet Werkendam 232. 900; D. van den Heuvel. Werkendam 224.000 G. van Oord, Werkendam 223.900. De gunning is aangehouden. Smokkelaars lieten een koe en boter achter. Vier personen trachtten bij Clinge een zwartbonte vaars, ter waarde van 350 naar België te smokkelen. De douane van Clinge ontnam hun echter die kans en de smokkelaars Heten de koe in de steek, toen zy zich betrapt zagen. Zy wisten in het duister te ontkomen. De douane te St. Jansteen achter haalde bij de gemeente Clinge op on bekende smokkelaars 100 kg. boter, ter waarde van f 450. De drie smok kelaars, die hierby betrokken waren, lieten de boter achter in handen van de douaniers, maar wisten eveneens aan de ambteiyke greep te ontkomen. Vertegenwoordiger uit Poortvliet vrijgesproken. De 30-jarige vertegenwoordiger J. K. K uit Poortvliet werd door de Rotterdamse rechtbank vrygespro- ken. Hij zou een winkelier te Brielle on der valse voorwendselen een- middel tegen pseudo-vogelpest hebben ver kocht. Tegen hem was een gevangenis straf van vier maanden geëist- Bevredigende mosselvangst op de Waddenzee. De van de Zeeuwse vissers op de Waddenzee binnenkomende berichten zyn tameiyk bemoedigend. Aan het eind van de eerste week, waarop door harde wind, enige dagen niet kon worden gevist, was toch byna iedere kweker in de gelegenheid geweest met meer of minder geluk een hoe veelheid mosselen te vangen. Zoals door de meesten reeds voor dien was begrepen, is het gebruik van zolderbakken en andere licht- vlottende vaartuigen echter voor waarde, om met succes te kunnen werken, daar de meeste mosselen voorkomen op plaatsen, die met hét gewone vaartuig niet zijn te bereiken, althans niet op de gewone manier te bevissen. Schatters benoemd. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de heer P. J. J. Dekker te We- meldinge benoemd tot schatter van de gronden, die moeten worden aange kocht voor het maken van een nieuwe weg om de stad Tholen heen. De ge- iqamenlijke eigenaren van deze grond wezen in een, onder leiding van de burgemeester, gehouden vergadering als tweede schatter aan. de heer J. Keur. opzichter van het Kroondomein te Scherpenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2