Architectuur-expositie Middelburg geopend te VREDESTEIN (V) Vier sleepboten brachten de „Maipü" naar buiten De dure ruilverkaveling te Kruiningen QJniorir^u^ Zeeuwen zijn hokvast. Tien jaar Vrije van Sluis. V.V.V. Axel organiseert een feestweek. 2 PROV1NC1ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 21 MEI 1951 PEEREBIEE EN ZILVERZAND. De resultaten van twee prijsvragen bekend gemaakt. Dc directeur van de Academie voor Bouwkunst te Amsterdam en secretaris van dc Bond van Nederlandse Architecten, de heer B. T. Boeyinga, opende Zaterdagmiddag in het Kunstmuseum te Middelburg een belangwekkende, door dc kring Zeeland van de B.N.A. ingerichte architectuur-tentoonstelling. Deze expositie toont ondermeer de inzendingen van twee door dc kring ge organiseerde prijsvragen, de ene voor leden, de andere voor tekenaars, in dienst van dc leden. De studieprijsvraag voor de leden behelsde het maken van een ontwerp voor een zomerhuis op een terrein te Koudekerke, bestemd voor een gezin met vijf kinderen. Er waren negen in zendingen onder motto en men ziet zowel bungalowtypen met alle ver trekken op de begane grond, als zo merhuizen met woonvertrekken op de begane grond en slaapvertrekken on der de kap. In haar rapport looft de jury, gevormd door prof, ir. J. F. Berg hoef uit Aalsmeer, ir. D. Roosenburg uit Den Haag en ir. W. van Tijen uit Rotterdam, in het bijzonder de verzor ging van de inzendingen. Na ampele overwegingen stelde zij voor, de eerste prijs toe te kennen aan het ontwerp onder motto „Peerebieë", vervaardigd door de' architect L, Beije te Veere en de tweede prijs aan de inzending on der motto ..Zilverzand" van de archi tect W. Voogt te Terneuzen- Het feit, dat beide inzenders zich. zoals achter af bleek, niet geheel aan de bouwvoor schriften van de gemeente Koudeker ke hadden gehouden, leverde wel eni ge problemen op. maar men besloot hun toch de verdiende eer te gunnen, aangezien op deze voorschriften ook wel iets viel aan te merken. Uit billijke overwegingen ten opzich te van de overige inzenders besloot het kringbestuur echter de eerste en twee de prijs niet uit te reiken. De onder scheiding kreeg hierdoor meer het ka rakter van een premie. uitstekend tekenwerk. Het was een aardig idee om ook een prijsvraag te organiseren voor het per soneel van de bij de kring aangesloten architecten. De opdracht luidde een schetsontwerp voor een woonhuis uit te werken tot een bestektekening en alle vier de inzenders hebben zich met grote zorg en toewijding van deze taak gekweten. Bovengenoemde jury om- CL£L eA+ccvn-f oc/imT UN'ON CLUB 15 MitolóeACCO.' hV-' schreef het tekenwerk als „uitstekend en goed verantwoord" en besloot de eerste prijs toe te kennen aan de heer S. R. Hermanidcs te Middelburg (mot to „Windvaan") en de tweede aan de heer A. A. Strijk te Middelburg (motto „De Veste"). Vóór de opening van de tentoonstel ling verwelkomde de voorzitter van do kring Zeeland, ir. H. de Lussanet de la Sablonière, in het bijzonder de bur gemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein. alsmede de heer Boeyinga. Hij zette uiteen, dat het doel van prijs vraag en expositie is. de band tussen de collega's te verstevigen en voorts om met zijn werk naar buiten te tre den, de ervaring heeft namelijk ge leerd. dat er over het algemeen nog veel misverstand en wanbegrip be staat over het architectenberoep Het kringbestuur is zeer verheugd over de resultaten van de prijsvraag en is de jury erkentelijk voor de door haar ge trooste moeite. problemen van deze tijd. De heer Boeyinga. Middelburger van geboorte, die vervolgens het woord voerde, wees er op, dat de huidige Ujd voor de architecten niet gemakkelijk is. Enerzijds staat men nog midden in het herbouw-proces. wat bijzondere verantwoordelijkheden en sterke ge bondenheid met zich meebrengt, an derzijds heeft het publiek over het ge heel genomen te weinig inzicht in het werk van de architecten. De spreker vond het echter verheugend te zien. dat de Zeeuwse bouwkundigen de juiste opvatting hebben van hun taak en verklaarde, dat het hoofdbestuur van de B.N.A. veel respect heeft voor wat de kring reeds tot stand heeft ge bracht. Het hoopt nu. dat deze activi teit tevens zal leiden tot stichting van een architectenopleiding in de provin cie. De heer Boeyinga overhandigde hierna prijs- en premiewinnaars, onder het uitspreken van een vriendelijk woord, een geschenk in de vorm van een boek. Zij werden namens de kring gefeliciteerd door ir. de Lussanet, die voorts het bestuur van de vereniging Kunstmuseum dankte voor de beschik baarstelling van twee zalen. De ten toonstelling, die tevens in foto en teke ning een aantal uitgevoerde werken van Zeeuwse B.N.A.-architecten laat zien, is de gehele week van 16 tot 22 uur geopend. Provincie met het kleinste emigranten-overschot. Van alle Nederlandse provincies heeft Zeeland het minst succes met emigratie. Blykens de cijfers, die het Centraal Bureau voor da Statistiek verzamelde over 1950 trokken wel iswaar 737 bewoners en bewoonsters van deze provincie naar het buiten land (Indonesië, Suriname en de Antillen niet meegerekend) hetgeen 2,7 per 1000 inwoners was, maar er kwamen meer dan 500 immigranten in deze provincie binnen (waaronder vermoedelijk heel wat Belgen) en zo kon 't gebeuren, dat netto-overschot van de emigratie slechts op 0,9 per mille kwam. Aan de top staat Fries land met een netto-emigratie van 4,1 per 1000 inwoners. Het gemiddelde voor heel Neder land was in 1950 slechts 2,6 per 1000 Inwoners, waaruit wel blijkt, dat de emigrantenstroom nog altijd niet g groot is- De emigratie naar Noord- en Zuid- Amerika Dieet' de laatste drie jaren stabiel, die naar Zuid Afrika liep te rug. Slechts de emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland vertoon de een opmerkelijke stijging en daar bij viel het op, dat de nïet-agrari- sche beroepen sterk vertegenwoordigd waren onder de emigranten en dat de stedelijke bevolking meer geneigd is tot emigratie dan de plattelandsbe volking. Ook Zondagsavonds een 'ale boot Vlissingen Breskens. In de nieuwe Zeeuwse Reisgids Js helaas een kleine storende drukfout geslopen. De dienstregeling voor de boten tussen Vlissingen en Breskens geeft nl. in deze gids aan, dat de laatste boot (22.20 van Vlissingen en 22.50 van Breskens) niet op Zon dagen zou varen. Dit is echter wel degelijk het geval. EEN NAAM IN RUBBER W ALS KUIKENS OM DE KLOEK. Boeiend schouwspel op een stralende Meimorgen in de Vllsslngse haven. Dc „Maipü", het by de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen voor Argen- tynse rekening gebouwde vracht- en emigrantenschip, heeft Zondagmorgen dc werf verlaten en zoals steeds, wanneer een nieuw schip door de sluis naar buiten gesleept wordt, was er op deze stralende Meimorgen voor deze gebeurtenis grote belangstelling. Honderden Vlisslngers sloegen van het Eiland af het altyd weer boeiende schouwspel gade en bewonderden de fraaie lynen van dit ranke en blanke schip, dat door vier sleepboten ge trokken in nauwelyks één uur tijd van het dok op het Eiland naar de ka de van de S.H.V. in de Buitenhaven werd gebracht. Zatex-dagmiddag was de „Maipü" reeds van de afbouwkade naar het dok versleept en Zondagmorgen om streeks elf uur, maakten vier sleep boten opnieuw vast om de nieuwe Oceaanreus naar buiten te slepen. Aan boord van de sleepboten de „Van Woelderen" en de „Borneo" van de S.H.V. en de „Nolle" en de „Ram- mekens" van „De Schelde" hadden de bemanningen natuurlijk géén tijd Op onze WITGOED afdeling Exceptionele aanbieding FRANCO." LEVELING DOOR GEHEEL NEDERLAND (Slot van pagina 1). Tot dijkgraaf werd benoemd de heer I. P. Becu te Groede. Hij nam op 1 Januari 1944 ontslag, waarna de lieer R. M. J. Lannoije te Aarden burg als plaatsvervanger fungeerde. Van 9 Juni 1944 tot aan de bevrijding was de heer A. J. Provoost dijkgraaf, waarna de heer Lannorje wederom plaatsvervanger werd. Eerst op 18 November 1949 werd in de vacature voorzien door de benoeming van de hoofdingeland, de heer C. M. v. d. Broecke te Aardenburg, tot dijkgraaf. De eerste griffier, mr. J. I. van Door- ninck, nam in 1943 ontslag en werd opgevolgd door mr. E. J. N. M. Bo- gaerts, die op zy'n beurt in 1947 werd opgevolgd door de heer C. H. M. van Zuilen. EEN ZEGEN VOOR DE STREEK Ondanks de lastenverhoging in de loop der jaren van 8.— tot 30. per h.a„ ondanks het besteden van millioenen aan zeewering, wateren en wegen, resten het waterschap nog ve le problemen. Toch moet men dank baar zijn, dat de voorvechters der sa menvoeging en de Prov. Staten des tijds hun plannen hebben kunnen doorzetten. Er konden werken tot stand worden gebracht, die anders achterwege hadden moeten blijven, de z.g.n. waterboeren bestaan niet meer, kilometers binnenwegen wer den verhard, niet te becijferen voor delen zijn behaald door plaatselijke verbeteringen der suatie en daardoor verhoogde bodemproductie. De oppositie tegen het waterschap is verdwenen. Vele opposanten na men zelfs zitting in het bestuur als hoofdingelanden. Het feit, dat de al gemene vergadering in 1948 zelf voorstelde het dljkgeschot met 4.— extra per h.a. te belasten en daarme de verder wenste te gaan dan het da^ gelijks bestuur voorstelde, spreekt boekdelen. De wetenschappelijke op leiding der jeugdige grondgebruikers en de daarmee gepaard gaande nieu we inzichten wettigen het vertrou wen. dat binnen afzienbare tijd de destijds zo fel bestreden samenvoe ging algemeen als een zegen voor de streek zal worden beschouwd. KLACHT VAN WATERSCHAP. Legt zware lasten op de grondeigenaren. Op 17 Mei vergaderden de ingelanden van het Waterschap Kruiningen in de Korenbeurs. In zijn openingswoord verklaarde de voorzitter, de heer A. van Hoote- gem, dat hy reeds nu een toelichting wilde geven, waarom in de begro ting een dergelijk hoog dijkgeschot wordt voorgesteld en ook absoluut noodzakelyk is. In de jaren van 1927 tot 1940 is de muur op de zeedijk gebouwd, zyn grote verbeteringen in de waterafvoer aangebracht en is een aanvang ge maakt met de stichting van het electrisch gemaal en ondanks al deze wer ken konden do polderlasten by een zuinig beheer op plm. 11.per h.a. worden gebracht. Toen is de inundatie gekomen en werd de zogenaamde vrijwillige ruil verkaveling aan ons opgelegd, aldus de voorzitter. Volgens de geldende wetten hadden de geïnundeerden recht op volledige schadeloosstelling. Deze schadeloosstelling voor de eige naars zou geschieden in de vorm van ruilverkaveling, welke geheel op kos ten van de Staat zou worden uitge voerd. Hetgeen men na afloop aan meetwaarde boven de inbreng zou toegewezen krijgen, kon in de vorm aveni van ruilverkavenngsrente worden be taald en bij een mindei-waarde zou de Staat het verschil bijpassen. TEGENVALLER. Nu aan de ruilverkaveling een ein de is gekomen, is de meerwaarde van de polder boven 1939 berekend en komt men van hogerhand op een be drag, dat in de tonnen loopt. En de werkelijke verbeteringen? Onder an dere veel slechte drainage, waardoor op talrijke plaatsen na regenval da genlang water op het land blijft Een rapport, opgesteld door een deskundige, geeft aan, dat de jaar lijkse lasten voor het Waterschap tengevolge van de Ruilverkaveling, voorzichtig geraamd, op 11.— per H.A. kunnen worden gesteld. Dit door de grotere lengte van de wegen, de waterleidingen, gederfde polder- lasten, enz. In aanmerking genomen de grote stijging van de lonen en prij zen sinds 1940, zou een stijging van de polderlasten van 11.in 1940 tot ruim 30.thans, normaal zijn. Voeg hierbij de kosten tengevolge van de ruilverkaveling, dan komt men tot het voorgestelde bedrag van 44. En dan te bedenken, dat hlerby voor de eigenaren nog de lang niet malse ruilverkavelingsrente komt, dan zal het duidelijk zijn, dat de lasten in Kruiningen ondragelijk zijn geworden voor de eigenaars en de ruilverkave ling hen zeer zwaar heeft gedupeerd. HET TEKORT. Na deze inleiding van de voorzitter kwam de rekening over 1950/'Ö1 aan de orde met een ontvangst van 69.118.74 en een uitgaaf van 81.282.81. alzo met een nadelig slot van 12.144.07. De begroting 1951/ '52 vermeldt in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 101.553.77, waaron der een post onvoorzien van 3.661.11. De polderlasten worden bepaald op 44.per H.A. en 12.7 voor het gebouwd. Op de aanbeveling voor dijkgraaf, in verband met het bedanken van de heer A. J. Lindenbergh, werden ge plaatst d.e heren J. Glerum, M. A. Kostense èn J. Sinke. De voorzitter dankte de heer Lindenbergh voor al hetgeen hij in het belang van het Wa terschap heeft gedaan tijdens zijn lang bestuurslidmaatschap. Het *-*■- voorstel tot wijziging van de overeenkomst met de Nieuw-Olzende- polder, waardoor deze geheel in het Waterschap Kruiningen zou afwate ren, ontmoette geen Dedenking. Het gemaal heeft in de afgelopen zeer natte periode getoond volkomen voor zijn taak'berekend te zijn en de extra 80 H.A. van de Nieuw-Olzendepolder zullen geen bezwaar opleveren. Daarna sluiting. Actie tegen de Goese Zaterdagmarkt. In een te Kapelle gehouden be stuursvergadering van de midden standsvereniging „Handelsbelan gen" is o.m. besloten actie te voeren tegen de voorgestelde Zaterdagmarkt te Goes. Bezwaren zullen bij net ge meentebestuur kenbaar gemaakt worden. Door ertkele zakenmensen te Kort- gene zal een vergadering worden be legd in de Staaswijnkelder'waar toe alle zakenmensen uit het dorp zijn opgeroepen. Als enig punt op de agenda staat „Bezwaren tegen de Zaterdagmarkt te Goes". De vergade ring wordt Dinsdag 22 Mei gehouden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ZEELAND. In de week van 6 tot en met 12 Mei#Werd in de provincie Zeeland 1 geval van besmettelijke ziekten ge constateerd en wel een geval van roodvonk te 's-Heer Arendskerke. SEMI-ARTS EXAMEN. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het seml-arts examen de heer L. J. A. Adriaansens te Wals oorden. Bezoek Engelse militaire band. De V.V.V. te Axel heeft plannen ontworpen voor een grote feestweek van 11 tot 18 Augustus a.s. Er zul len voetbalwedstrijden, een wieler wedstrijd, een poppententoonstelling, concerten, een vuurwerk enz. worden georganiseerd. De V.V.V. zal bij de organisatie van dit alles samenwerken met de winkeliersvereniging, die ook een étalage-wedstrijd zal houden. Op waardige wijze zal de feestweek worden ingeluid met een groot con cert op 10 Augustus, dat gegeven zal worden door de Engelse militaire band „The King's Own Hussars". Deze band behoort bij de Engelse troepen, die in Duitsland gelegerd zijn en zij zal een tournee door Ne derland maken, waarbij op 10 Au gustus Axel wordt bezocht. Verder zullen voor het geven van concerten nog worden uitgenodigd de muziekcorpsen, die op het jongste muziekconcours te Hulst eerste prijzen behaalden. Haagse Zeeuwen op bezoek in Oostburg. Groot was de belangstelling voor de feestavond, die „Zeelanaia", de vereni ging van Zeeuwen in Den Haag. Za terdagavond in hotel Mabesoone te Oostburg. aanbood. De burgemeester van Oostburg. mr. K. Hoekzema, sprak het openingswoord, waarin hij de na druk legde op de hechte band van vriendschap, die tussen de Haagse Zeeuwen en de Oostburgers bestaat. De voorzitter van de zangafdeling van „Zeelandia", de heer H. Paulussen, dankte voor de gastvi-ije ontvangst, waarna begonnen werd met de afwer king van het programma. Eerst klonk het Zeeuwse volkslied en verder werd een keur van liederen gezongen, on der leiding van de dirigent, de heer P. D. de Ridder. Het was jammer, dat toneel en zaal weinig geschikt bleken voor een zanguitvoering, waardoor het zingen bijzonder zwaar was en er zelfs enkele zangeressen door de warmte werden bevangen. De heer de Ridder bracht enkele pianosoli, mevr. Burget en mevr. Bezuijen zongen 'n zeer goed duet en de heer Burget oogstte veel succes met zijn declamatie „harige Jan". Na de pauze werd opgevoerd het Zeeuwse blijspel „Inkwartieringe", in Zuid-Bevelands costuum en dialect. Het stuk werd bijzonder vlot gespeeld en er werd braaf gelachen. Na afloop waren er dankwoorden en geschenken. Men bleef nog geruime tijd gezellig bijeen. Rest ons nog te vermelden dat er in de pauze enkele taarten wei-den ver loot ten bate van het Rode Kruis. GESLAAGD. Geslaagd voor diploma Machine- schrijven B de dames J. A. van Beve- ren en W. Raap te Zierikzee en .T A. van Wouwe te Nieuwerkerk. Ned. Ond. Vereniging afd. Zeeland bijeen. om de fraaie lijnen en de keurige af- werking van het nieuwe schip te be wonderen. Daar is men by zulke kar weitjes nu eenmaal van hoog tot laag in de weer om alles vlot te laten verlopen en ook als er zo ogenschyn- ïyk „geen vuiltje aan^de lucht" is, is de spanning toch geen seconde ver dwenen zolang het schip nog niet vei lig en wel voor de wal is gebracht. Voor de leek, die zö'n karweitje aan boord van een der sleepboten eens mag meemaken, gebeurt er veel. dat hem een raadsel blijft. Er wordt ge trokken en gemanoeuvreerd, er wor den lijnen ovex-boord gegooid en door een ander weer opgevist, trossen vastgemaakt en weer los gesmeten, er wordt heen en weer gerend voor zover er op zo'n klein vaartuigje nog gerend kan worden, er wordt geroe pen en geschreeuwd, getoeterd en geflotenDe kleine sleepbootjes draaien en manoeuvreren om het gro te schip als de kuikens om de kloek, maar met z'n vieren spelen ze het toch klaar om dat enorme gevaarte eerst achteruit uit het dok te trek ken, daarna om te zwaaien en dan keurig en gladjes door de sluis naar de buitenhaven te loodsen, zonder dat de glanzend-nieuwe verf Van de scheepshuid ook maar één krasje krygt. Twee sleepboten trekken en de bei de andere „houden tegen" aan het andere eind als vormden ze samen één groot, enorm verlengd roer, naar welks bewegingen de „Maipü" dan ook prompt blijkt te luisteren. En als de mooie witte boot dan eindelijk naast het zwarte bunkex-schip van de S.H.V. gemeerd ligt, trekt kapitein van der Sloot in zijn stuurhut aan een lijn: de sleephaak laat de tros los en de „Van Woelderen" de trots van het Vlissingse bunkerstation glijdt weg, de haven uit, een nieuw karwei tegemoet. Deze job is voorlo pig in elk geval weer gefixd en goed ook. D&t is het werk van de sleepboten en in niet mindere mate natuurlijk ook van de loods daar boven op de brug van het grote schip in dit ge val de Nederlandse rivierloods K. La gendijk naar wiens aanwijzingen de bemanningen van de sleepboten de gehele manoeuvre uitvoeren. VANDAAG BEGINT DE PROEFVAART. Vanmiddag vertrekt de „Maipü" naar zee voor de technische proef vaart, die waarschijnlijk tot Donder dagmorgen zal duren. De „gemeten mijl" zal ditmaal onder de Schotse kust worden gevaren. Donderdagmid dag wordt het schip weer naar bin nengebracht, opdat op de werf de laatste werkzaamheden kunnen wor den veiTicht voor „bouwnummer 267" voor goed het Vlissingse nest verlaat. De vaart door Krammer en Slaak. In het Krammer en het Slaak kan men de laatste maanden geregeld een zandzuiger aan het werk zien. Deze zuiger werkt voor een particuliere maatschappij en het zand wordt ge bruikt bij wegenaanleg e.d. De plaats waar men zuigt wordt bepaald door de Rijkswaterstaat en uiteraard worden daarvoor die plaat sen aangewezen, waar naast zand winning als direct nut, ook teg kan worden meegewerkt tot verl ring van het vaarwater. Opmerkelyk is nu wel, dat de laat ste maanden op de Krammer plaat en in het Slaak, geen enkel schip omhoog voer, iets wat deze winter wel hei-haaldelijk voorkwam. Bij de drukke scheepvaart is dit wel van betekenis. Een kanaal Antwerpen Moerdijk wordt ook in vakkringen van de scheepvaart de laatste jaren niet meer als noodzakelijk be schouwd. Het steeds toenemend aan tal grote hard lopende motor-schepen, die voor het Rijnverkeer de andere schepen meer en meer verdringen, zal steeds de voorkeur blijven geven aan de Zeeuwse Stromen, waar men on belemmerd kan varen boven een ka naal, waar men langzaam aan moet doen. MODERNE WEGENAANLEG. Dat men voor de wegenaanleg op Schouwen en Duiveland ook gebruik maakt van de meest moderne mid delen, blijkt wel by de aanleg van het laatste stuk van Ryksweg no. 18 Oude DykZijpe. Het zand, dat nodig is, om een gedeelte van de aanwezige weel te dempen en het naastliggende bouwland op gelijke hoogte met de weg te brengen, wordt n.l. niet meer met de schop ver spreid, maar met een bulldozer. Van een grote lichtmast van de P.Z.E.M- werd, nadat het yzeren gevaarte met een snijbrander was afgebrand, de zware betonnen voet opgeruimd met behulp van trotyl. Jammer dat en passant ook niet een springlading gelegd wordt onder enige bunkers, die daar nog steeds het landschap ontsieren. Zaterdag 19 Mei hield de Propa- ganda-Commissie van de afdeling Zeeland der Ned. Onderwijzersver eniging een vergadering in het Schut tershof te Goes. Vele leerkrachten wren aanwezig. Te ruim 2 uur opende de voorzit ter, de heer Spinnaay, hoofdbestuurs lid van de NOV, deze bijeenkomst Hij memoreerde het doel van de ver eniging. Met haar 13500 leden inclu sief de leerkrachten van het Mulo- onderwijs, wordt zij een belangrijke vakorganisatie. Toch hoopt men het zo ver te brengen, dat op de duur, naar Engelse trant, alle leei'krachten van het Kleuter onderwijs af tot en met het Hoger Ondei*wljs in één or ganisatie zyn verenigd. Hierna kreeg de heer L. J. Breure eveneens hoofdbestuurslid van de N. O.V. gelegenheid een rede uit te spre ken over „Mijn ervaringen op een Amerikaanse reis". Op een zeer onderhoudende en vaak geestige wijze sprak hij over de toestanden in de Amerikaanse scho len. Vele onderwijsinrichtingen had hy bezocht, waaronder hogere scho len, kweekscholen en zgn. High- schools. Deze laatste komen, wat tijdsduur betreft, overeen met onze H.B.S. en Gymnasium, maar wat de ontwikkeling aangaat staan ze gelijk met onze Mulo. Iedere staat regelt zijn eigen onderwijs en ook de sala- i*issen, welke laatste overigens niet zo hoog zijn. Het onderwys wordt hoofdzakelijk in groepsverband gege ven, dus niet individueel of klassi kaal, en het is gericht naar het le ven. Er wordt veel aan muziek en sport gedaan. Alle scholen zyn prach tig ingericht. Hierna trad de Onderwijzers toneel groep West Zeeuwsch Vlaanderen op met het blijspel in drie bedrijven „Betje regeert". Dit stuk eist veel van de spelers. Toch werd het goed opgevoerd. Vooral mevr. J. J. Zacha- riasseBrey moet genoemd worden in haar rol van Betje. Een muziek- ensemble onder leiding van de heer van Iren zorgde voor opgewekte klanken. Mosselkwekersfonds doet uitkering. De mosselkwekers zullen een dezer dagen weer ten uitkering ontvangen uit het z.g. Kwekersfonds, ix.1. f 0.45 per ton van aan het Aan- en Ver koopkantoor geleverde mosselen .en f 0.25 per ton voor de niet geleverde mosselen, naar rato van de standaard capaciteits cijfers. Het Kwekers fonds wordt gevormd uit het geld dat van de mosselkwekers wordt ingehou den bij levering van mosselen, De vastgestelde verliooppry's wordt nooit direct uitbetaald, maar daarvan wordt f 0.60 of meex- ingëhouden ter vorming van dit fonds waaruit' ook de onkosten van het Aan- en Ver koopkantoor worden bestreden. Het overblijvende werd de laatste jaren meest uitgekeerd in de maanden Juli of Augustus. Deze vervroegde uitke ring komt natuurlijk thans alle mos selkwekers zeer van pas. want na de mislukking van de bliekvissery heb ben de meesten de laatste maanden alleen nog maar uitgaven gehad en geen inkomsten. In totaal werden in 1950'51 82.000 tonnen Zeeuwse mosselen ge ëxporteerd tegen plm. öOO.Qfii. ton nen in een normaal seizoen. Wel kon het fonds nog worden aangevuld uit heffingen van de handel en van de mosselen, die van de Waddenzee naar Zeeland worden vervoerd. Eerste steen voor nieuwe school te Haamstede. Voor het onderwijzend personeel en de leerlingen der O.L. school te Haamstede, was het Vrijdagmorgen een gewichtig ogenblik, toen door een der leerlingen van de 2e klasse, Al- bert Willem Hanse. als zoon van de voorzitter der Oudercommissie, de eerste steen van de nieuwe semi-per- manente school gelegd werd. By deze kleine plechtigheid waren de voltal lige gemeenteraad, verschillende le den van de oudei-commissie met hun dames, de architect, de heer L. Beije, de dagelyks opzichter, de heer Ros molen en de heer Rooseboom, opzich ter van gemeentewerken, aanwezig, terwijl ook de gehele schoolbevolking present was. Wethouder den Boer gaf na een kort welkomstwoord een overzicht van de voorgeschiedenis van de bouw van deze school, waarna hij de wens uitsprak, dat een mooi en degelijk gebouw tot stand zal ko men, dat hopelijk nog met ingang van het nieuwe schooljaar in gebruik kan worden genomen. Nadat de eerste steen was gelegd, sprak de voorzitter van de oudercommissie, de heer M. O. Hanse. een kort woord. Het hoofd der school, de heer J. Kuperij, dankte namens personeel en leerlingen de autoriteiten voor de stichting van de ze school in deze zeer mooie en x*us- tige omgeving. Hierna volgde de ge- bruikelyke t'ractatie voor de kinae ren en voor het personeel, dat de bouw van de, school verzorgt. Posthume onderscheiding voor A. C. van Beest. By konink.iyk besluit zijn enkele posthume onderscheidingen toege kend, waaronder het bronzen kruis aan wijlen demarinier eerste klasse A. C. Beest. Door deze onderscheiding wordt de nagedachtenis geëerd van een man, die na de capitulatie in 1940 geen ogenblik aarzelde met het voortzet ten van de strijd tegen de vijand. Hij organiseei'de een verzetsgroep, die militaire inlichtingen verzamelde. Toen hij te M.iddelburg door Duitsers werd ontdekt- ontstond een vuurge vecht, waarbiij hij er in slaagde twee tegenstanders1 neer te schieten, al vorens hy zcUf door een pistoolschot dodeiyk werd1 getroffen. GODDON' BRUILOFT. Het echtpaar M. M. J. Oostdyk— M. C. OostdijkïDe Graaf te Poort vliet hoopt Woe:wsdag 23 Mei a.s. zijn 50-jarig huwelijk sfeest te vieren*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2