PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russische voorstellen tot vrede in Korea zullen welkom zijn Het Vrije van Sluis bestaat deze week tien jaar Londen zond een krachtige nota naar Teheran Voorstel tot conferentie over Japan afgewezen 0£ BILT Fokkers eerste straaltoestel ging de lucht in. Prins Bernhard bescherm heer van de Tafelronde. Zieken maken vaartocht door Nederland. Vandaag Zeep wordt duurder. 194e Jaargang - No. 117 Dpgblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. VV. de Pagtcr. Hoofdred. G. Balllntljn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 4.53 p. kw. fr. p. p. t 4.H0 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 Mei 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. oer mm. Minimum p. advertentie I 3.— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel.- van 1—5 regel» f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre» Bureau van dit Blad" 23 cent meer Giro nr. 259300 P.Z.C., Middelburg Bur. VUsslngen VValstr. 58—«0. tel. 2355 4 ltfnen (b.g.g. 2881 of 2160). M'burg Londer.se Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. teL 2473 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauntistr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zierikzee: N. Bogerdstr. C180. tel. 26 Washington sceptisch, maar. Amerikaanse en Nederlandse troepen hielden stand in centrale sector In officiële kringen te Londen en Washington zyn de door het Amerikaanse persbureau A.P. verspreidde berichten, dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn besprekingen te beginnen over beëindiging van de Koreaanse oorlog, zeer sceptisch ontvangen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken verklaarde, dat elk voorstel om het conflict op eer zame wijze te regelen welkom zal zijn, mits geen concessies worden verlangd. Tot dusver waren dergelijke voorstellen niet binnengekomen. Het nieuwe Chinese offensief in Korea schijnt al weer over het hoogtepunt heen te zijn. De Amerikaanse tweede divisie heeft in samenwerking met Franse en Nederlandse bataljons de bres in de centrale sector gedicht. Chinese colonnes, uitgeput door vier dagen zware aanvallen, moesten zich Zondag terugtrekken. In de Oostelijke sector van het cen trale front moesten de Amerikanen zich aanvankelijk verder terugtrekken als gevolg van onophoudelijke Chinese aanvallen. Aan het Westelijk front konden de geallieerden Zondag tot tegenaanval len op kleine schaal overgaan. Ook in de omgeving van Seoel kon den Amerikaanse troepen enkele km. oprukken. Volgens een officieel bericht uit Den Haag heeft het Nederlandse detache ment op 17 en 18 Mei in de frontlijn contact gehad met de vijand, die zwa re druk uitoefende. In deze gevechten werden 5 Nederlanders gewond. De 32- jarige Nederlandse kapitein J. Linzel is per vliegtuig in Engeland aangeko men. Kapitein Linzel werd bij de ge- Adenauer zal bezoek aan Londen brengen. Dr. Adenauer de Westduitse kanse lier en minister van buitenlandse za ken heeft een uitnodiging van de Britse regering aangenomen voor een bezoek aan Engeland. Er is nog geen datum voor 't bezoek vastgesteld Verwacht wordt dat Adenauer voor het eind van het Festival of Britain in September naar Londen zal gaan. De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, die op het ogen blik in West-Duitsland vertoeft, heeft een langdurig onderhoud gehad met Adenauer. Tweede vlucht eindigde met een buik-landing Zaterdag 's het eerste naar Neder lands ontwerp gebouwde straalvlieg tuig, de Fokker S 14, voor het eerst de lucht in geweest. De eerste vlucht werd onder grote belangstelling in de loop van de middag gemaakt. Z. K.H. Prins Bernhard was op Schip hol aanwezig, toen zijn speciale piloot Gerben Sonderman die tevens chef-invlieger van Fokker is. de eerste vlucht maakte. Na deze eerste vlucht was de heer Sonderman zeer tevreden over de vliegeigen- schappen van het nieuwe toestel. In de loop van de avond maakte hij nog een tweede vlucht met de S 14, die echter minder fortuinlijk af liep. Aanvankelijk ging alles goed, maar toen bleek, dat er iets aan het landingsgestel haperde. De piloot kon het in elk geval niet meer uit krij- §en en moest tenslotte een buikl an- ing in het gras maken, welke ove rigens keurig werd uitgevoerd. Het toestel liep dan ook slechts minimale schade op. Deze zal in enkele dagen hersteld kunnen zijn. zodat de S 14 in elk geval op tijd naar de grote luchtvaarttentoonstelling in Parijs gestuurd kan worden. BELANGSTELLING IN ZUID-AMERIKA. Inmiddels blijkt ook in Zuid-Ame- rika reeds grote belangstelling voor deze nieuwe Fokker te bestaan. Tij dens de reis van Prins Bernhard zijn voorbereidende besprekingen ge voerd en thans zijn reeds tekeningen gezonden aan de luchtmachten van Uruguay. Argentinië en Chili. Johan Heesters acht zich beledigd De Nederlandse acteur, filmspeler en zanger Johan Heesters, die in 1934 naar Wenen ging en in 1936 door de U.F.A. in Duitsland werd geënga geerd, heeft van Wenen uit opdracht gegeven aan zijn advocaat in Am sterdam gerechtelijke maatregelen te treffen tegen de dagbladen de Tijd en de Volkskrant. Johan Heesters achfe zich beledigd door recensies, waarin in afkeurende zin geschreven wordt over zijn werk zaamheden in Duitsland tijdens het bewind van Hitier. Vandaag begint de jacht op de Hollandse Nieuwe. Scheveningen, IJmuiden en Vlaar- dingen hebben Zaterdag vlaggetjes dag gevierd. De vissersschepen in de havens waren feestelijk gepavoiseerd en in Scheveningen bestond er Zater dagmiddag zelfs voor „landrotten" gelegenheid met een: aantal loggers een tochtje op zee te maken, waar van zeer velen gebruik maakten. Ver der. was er de hele/dag muziek en 's avonds baadden dte gepavoiseerde vloten in een zee vaql licht. Vandaag varen /de vissers uit en begint de jacht op^tie eerste Holland se nieuwe. vechten te Hoengsonj in Februari zwaar gewond in knie en schouder. Hij bevindt zich nog steeds vanaf het middel in gips en werd op een draag baar vervoerd. NIEUWE WAPENS? De chef-staf van het Amerikaanse leger, J. Lawton Collins, heeft volgens Un. Press op eén persconferentie te Seattle opmerkelijke onthullingen ge daan. Hij zeide in de eerste plaats, dat het gebruik van atomische wapens voor de strijd in Korea nog slechts een kwestie van tijd was. De chef-staf zei verder, dat reeds ..nieuwe wapens" in de strijd tegen Chinezen en Noord- Koreanen worden gebruikt en dat de ze wapens uitstekend voldoen. Collins weigerde evenwel in details te treden over de nieuwe wapens. 27 doden bij bioscoopbrand in Japan. In de op het Japanse eiland Hok kaido gelegen stad Tsjanai is Za terdag in een bioscoop door het vlamvatten van de film brand uitge broken. 24 schoolkinderen en drie volwassenen kwamen om het leven. Acht personen werden gewond. De bioscoop en drie belende gebouwen werden volkomen verwoest. Maar ik word van 't jaar nog veertig Tijdens een tweedaags congres van de „Tafelronde" een genootschap van jongemannen beneden de veertig jaar, die verantwoordelijke plaatsen in het bedrijfsleven of in een vrij be roep innemen is Z.K.H. Prins Bernhard als beschermheer geïnstal leerd. De Prins zeide in een toespraak gaarne zijn plaats in dit genootschap te willen innemen omdat het bewijst dat jonge mensen nog idealen heb ben. Het speet Z-K.H. slechts, dat hij zelf dit jaar nog veertig wordt Dan moet ik zeker weer van Uw ta fel ot De Tafelronde bestond Zaterdag in Nederland juist vijf jaar. Mislukte bomaanslag op Emir van Cyrenalca. Tydens een plechtigheid te Tripolis is Zaterdag op het ogenblik, dat de emir van Cyrenalca Mohammed Idris el Senoessi, in zijn auto passeerde, een tijdbom ontploft. Drie toeschou wers werden gewond. Er werd geen schade aangericht. De tijdbom ontplofte tijdens een processie. Een uur nadat deze voorbij was getrokken ontploften nog twee bommen. De autoriteiten geloofden, dat de bommen door politieke partijen, wel ke niet accoord gaan met de per Januari aanstaande van kracht wor dende federatie van Tripolitanië Cvrenaica en de Fezzan. zijn ge plaatst NATIONALISATIE WORDT DOORGEZET. Extremisten trekken er zich niet veel van aan. Het conflict tussen Engeland en Perzië over de nationalisatie van de olie industrie, heeft zich toegespitst, als gevolg van een krachtige Britse nota aan het adres van Teheran. Daarin wordt voorgesteld een missie naar Teheran te zenden om op eerlijke en onpartijdige basis over een nieuwe olie-overeen komst te spreken. De Perzische regering wordt gewaarschuwd tegen elke overhaaste en eenzijdige actie. De Britse ambassadeur in Teheran heeft de Shah meegedeeld, dat Enge land onder geen beding zal instemmen met onteigening van de Brits-Perzi sche oliemaatschappij. Zaterdag beleg de de Shah een kabinetsvergadering om de toestand te bespreken en een antwoord op te stellen. Het ziet er niet naar uit dat de extremisten, die op 't ogenblik de macht in handen heb ben, zich zullen matigen. Een woordvoerder van de Perzische nationalisatie-commissie verklaarde Zondag, dat Perzië niet zal aarzelen zijn bloed te vergieten om de nationa lisatie te verwezenlijken. De V.S. en Engeland willen Perzië 'klaarblijkelijk in de armen van het communisme drijven, zei hij. De Per zische regering zal de productie, het raffineren en de verkoop van de olie geheel overnemen. Het rechtse blad „Atesh" schreef: ,De Britse nota was bedoeld om ons te intimideren en dat is spelen met vuur". Het linkse blad „Bisoeje Ajande" is van mening, dat de Perzische regering duidelijk moet maken, dat de in 1933 tussen de Perzische regering en de oliemaatschappij gesloten overeen komst, waarop Morrisons nota is geba seerd, een waardeloos vodje papier is. Mooi initiatief in Overijssel. Vandaag vertrekt uit Deventer een schip met een heel bijzondere „la ding" aan boord, n.l. 61 patiënten, die i'eeds vele jaren thuis worden ver pleegd en die door het Overijsselse Rode Kruis in de gelegenheid worden gesteld een tocht per schip door mid den Nederland te maken, die zes da gen zal duren. De reis gaat over Zwolle, het IJsselmeer, Amsterdam, Utrecht en Arnhem. Het initiatief tot deze reis is uitgegaan van dr. F. Del- hez te Hengelo en werd uitgewerkt in volledige samenwerking tussen al le Rode Kruis-afdelingen van Over ijssel. Een van de bekende IJssel- meerboten, de „Gelderland" van de rederij Zwaag, is voor deze ziekenreis speciaal ingericht. Weners mogen niet zien hoe Otto trouwde De film van het trouwen van Aarts hertog Otto van Habsburg zal niet in Wenen mogen worden gedraaid. De Oostenrijkse filmkeuringscommissie moet films met algemene stemmen goedkeuren. Tegen het vertonen van deze film bracht één lid, een socialist, zijn stem uit. „Onderhandelingen zullen slechts mo gelijk zijn na onteigening van de maat schappij". DE SOWJET-UNIE EN PERZIE. Volgens het Engelse blad „Sunday Dispatch" zou de regering van Perzië een aanbod van de Sowjet-Unle om Russische troepen naar Noord-Perzië te zenden indien Engelse troepen de provincie Abadan zouden bezetten, aangenomen hebben. De Sowjet-Unie zou reeds troepen aan de Noordgrens van Perzië gereed hebben staan. .is het 190 jaar geleden, dat Koning Willem III een officieel bezoek aan Middelburg bracht; is het 5 jaar geleden, dat de K.L.M. een transatlantische luchtaicnst tussen Europa en Amerika tot stand bracht. .J Ken merkwaardig voertuigje kon men dezer dagen door de I.on dense straten zien ryden: een klein, laag wagentje, getrokken door een flinke gitzwarte kat. Doch ook de beryder van het „Katten-span", een dwerg van slechts 75 e.n». hoogte trok veel bekijk-., liet manneke, dat met een groep andere dwergen In een theater in MiddU-tev optreedt, is de 57 jaar oude Henry Behrens uit Brazilië. Feest In Bergen omdat Bello weer rijdt. Nadat Bello. het bekende «tooni- trammetje op de lijn Alkmaar-Ber gen. tijdens de Pinksterdagen het eerste roest reeds van dc rails had gereden, weerklonk Zondagmiddag opnieuw het tn de oren der Bergcna- j ren zo zoete geluld van het kleppen- i de belletje op de hooggepypte Joco- j motief. Bello rijdt voorlopig weer en z(in terugkomst in Bergen werd daar feestelijk gevierd, j Honóerden supporters zagen met vreugde cn. gezien de energieke I stryd. die zy voor het behoud van l het trammetje hebben gestreden, ook met enige trots om half drie het I trammetje met de versierde locomo- I lief het stationnetje btnnenstomen, j waar Bergen's harmonie enige feest- haderen de lucht ln blies. De burge meester. dr. W. Huygens, hield een redevoering, waarin" hij zeide. dat Bergen zonder tram niet Bergen meer zou zyn. omdat er dan dwars door het oude dorp heen moderne snelwegen naar de zee zouden moe- 1 ten worden aangelegd. Grondstofprijzen en heffingen j gestegen. De Nederlandse zeepfabrieken zien j zich gedwongen de prijzen van enkele van hun producten met ingang van vandaag te verhogen. Verschillende chemicaliën zijn de I laatste tijd :n prijs gestegen. Voorts heeft het oedryf.scnap voor mabga- rïne. vetten en oliën tweemaa. de heffingen op oliën, vetten en vetzu ren verhoogd, waardoor de grond stoffen voor oe zeepfabricage belang rijk duurder zijn geworden. Bij de vaststelling van de pryzen hebben de fabrikanten, de nieuwe richtlijnen van de regering inzake de winst mar ges voor kruidenierswaren gevolgd, zodat de marges voor de detaillisten verbeterd zijn. Dat prijsstijging zich niet sterker doet gelden, is te danken aan de verhoging van de glycerine-pryzen. De glycerine is een belangryk bij product bij de fabricage van zeep- artikelen. Dc grotere opbrengst van de glj-cerine heeft compenserend ge werkt by de prijsstijging van enkele der zeepproducten. Schoenfabrieken verminderen de productie. Naar het A.N.P. verneemt zullen drie schoenfabrieken te Nijmegen, namelijk Robinson, Welle en Co. en Nimco. in verband met de crisis in de productie van de schoenen met ingang van Maandag a.s. de produc tie inkorten niet 40 procent. Als in de toestand, wat de berekening van de winstmarge betreft, geen gunsti ge wending komt, zullen de fabrieken over veertien dagen sluiten. Van de directie van de Swift ver nam 't ANP. dat de fabriek, welke 511 employé's telt op Zaterdag 26 Mei haar porten zal sluiten. De laatste dagen komen er zo goed als geen bestellingen meer binnen. AMERIKAANSE NOTA AAN MOSKOU. Amerika onderhandelt niet mei „een agressor". Amerika heeft het Russische voorstel tot het beleggen van een conferentie tussen de V.S.. Engeland, de Sowjet-Unie en China., ter opstelling van een vredesverdrag voor Japan van de hand gewezen. Zaterdag werd aan de Russische ambassadeur in Washington de antwoord nota overhandigd. De Amerikaanse regering dringt er in het antwoord op aan. dat Rusland zal meewerken aan de voltooiing van een ontwerp voor een vredesverdrag, dat door de Ver. Staten is opgestehl. V/at betreft het "Russische voorstel om Japan een beperkte strijdmacht toe te staan voor zijn eiger» verdedi ging en geen buitenlandse troepen in het land te houden, zegt de nota. dat Stalin in Maart 1939 had verklaard, da* een afdoende verdediging tegen agres sie collectieve veiligheid vereiste. De politiek volgens welke elk land zich zelf zou moeten verdedigen betekende Sneeuw in Zuid-Frankrijk. In het Zuidfranse departement Haute Loire is sneeuw g-evallen, <".ie op sommige plaatsen een hoogte van 40 cm bereikte. Verscheidene w egen zijn geblokkeerd en telefoonlijnen verbroken. Tussen Enschedé en de Westfaalse hoofdstad Münster is een dieselverbin ding geopend. Twee maal per dag zullen er treinen tussen deze steden rijden. De afstand wordt afgelegd in eer uur cn twintig minuten. OPPOSITIE VAN WELEER VERDWENEN. „oogluikend toelaten van agressie". Verder beschuldigt de Amerikaanse nota de Russen van het inrichten van „belangenzónes" in Mandsjoerijc cn het onjuist aanhalen van de verklaring Van Cairo met betrekking tot Japan en China. ZU verwerkt de Russische suggestie om Formosa aan China terug te gever, en zegt, dat de V.S. bij de onderhandelingen over het vredesver drag niet gesteld zijn op de medewer king „van een veroordeelde agressor", waarmee communistisch China wordt bedoeld. Volgens de Russische opvatting voor ziet de verklaring van Cairo in de te ruggave van het eiland Formosa en de Pescadores aan China., aldus de Ame rikaanse nota. In werkelijkheid echter zouden op grond van de verklaring Mandsjoerijc. Formosa cn de Pescado res aan de Chinese republiek «het na tionalistische regiem) moeten worden teruggegeven. Opgemerkt wordt, dat de Sowjet-Unie herhaaldelijk heeft verklaard, dal dc Chinese republiek niet dezelfde is als „de Chinese volks republiek". Waterschap heeft een korte, maar zeer bewogen geschiedenis Het grootste waterschap van Zeeland, Het Vrye van Sluis, dat een op pervlakte heeft van 26.854 ha-, bestaat Woensdag a.s. tien jaar. Het heeft vele voeten in de aarde gehad, voordat het besluit tot oprichting kon wor den gepubliceerd en in de korte tjjd van zijn bestaan heeft het waterschap nog weinig voorspoed gekend. Oorlogsgeweld vernielde, wat ln eeuwen was opgebouwd en na de oorlog moest bovendien alle aandacht worden besteed aan de bedreiging der zeewering en moesten vernleuwlngswerken voor enkele millioenen guldens worden uitgevoerd. De geweldige financiële zorgen, waarin men verkeert door de vernielingen ter waarde van byna 20 miliiocn gulden en de onrustbarende styging van materiaalpryzen en lonen bemoeiiyken eveneens het werk van het bestuur. Hoe hadden echter de 76 polders en waterschappen, die vroeger bestonden, de enorme na-oorlogse problemen moeten oplossen, indien niet destijds tot samenvoeging was be sloten? De geschiedenis van het water schap gaat eigenlijk terug tot de zo mer van 1927, toen Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen na hevige re genbuien een bijzonder grote overlast van het water ondervond. Deze om standigheden gaven de heer Joh. Ie Clercq te Sluis, voorzitter der Ver eniging van oud-leerlingen der land- bouwcursusseri, de overtuiging, dat er iets moest gebeuren, waardoor de situatie radicaal zou veranderen. Hij belegde een bijzondere vergadering van zyn vereniging en na afloop daarvan werd een commissie van on derzoek ingesteld. Tevens wist men zich de krachtdadige steun te ver schaffen van mr. P. Dieleman, in die tyd lid der Ged. Staten. Men ontving echter weinig medewerking en tot 1932 bleven er met mr. Dieleman slechts twee yveraars over, n.l. de heer Le Clercq en Ir. H. L. G. Car- preau. Deze heide heren hadden in laatstgenoemd jaar een plan gereed, waarin hun gedachten waren uitge werkt en dit plan werd overgenomen door de Zeeuwse Polderbond en door gezonden naar de Provinciale Staten van Zeeland. Het advies luidde: stel één groot waterschap in voor geheel W est-Zeeuwsch -Vlaa nde ren. De Staten stelden in 1934 5000.— beschikbaar voor een nader onder zoek, waarin de technische ambte naar, de heer J. Salomé te Breskens, een groot aandeel had. Het eerste voorstel aan de Prov. Staten kon echter geen genade vinden. In Augus tus 1938 benoemden G. S. een com missie van deskundigen onder voorzitterschap van de heer Diele man die wegens ongesteldheid ge ruime tyd werd vervangen door de heer J. M. van Bommel van Vloten welke commissie nader advies zou uitbrengen. HEVIG VERZET VAN BELANGHEBBENDEN In September 1940 verscheen het rapport van de commissie; zes van de acht leden verenigden zich met het beginsel van G.S., dat het wen selijk was, alle 76 in het voorstel ge noemde polders te begrijpen in één waterschap. Nagenoeg alle water schappen verzetten zich echter ten sterkste tegen de samenvoeging; om dat zij hun belangen bij de Zeeuwse Polderbond niet voldoende gewaar borgd achtten, richtten zij zelfs een eigen bond op. De sfeer in W.-Z. Vlaanderen was zeer gespannen. De zaken Werden onverkwikkelijk, door dat allerlei persoonlijke belangenfac- toren in de weegschaal werden ge worpen. Op de leden van de Prov. Staten werd druk uitgeoefend en zelfs zijn bedreigingen geuit, dat bjj de verkiezingen rekening zou worden gehouden met hun standpunt in deze materie. Op 21 en 22 Januari 1941 werd in bewogen zittingen van de Prov. Staten het voorstel van G. S. behandeld en na een pleidooi van mr. Dieleman door de meerderheid aan genomen. Op 15 Mei werd het goed gekeurde Statenbesluit in het Pro vinciaal blad gepubliceerd en acht dagen later trad het in werking. De zetel van „Het Vrye" werd in Oost- burg gevestigd, terwijl het water schap in vier districten werd verdeeld (vervolg op Dia. 2) 1 Pokken-epidemie tot stilstand gekomen PATIENT AAN POKKEN IN TILBURG OVERLEDEN. Het schynt dat de pokkenepidemie te Tilburg tot stilstand komt Nu is er althans reeds in vyf opeen volgende dagen geen patiënt bijgeko men. De toestand van de vijf en twin tig in verpleging zyndc patiënten is nog steeds gunstig. Wel overleed Zaterdagmorgen een der in het ziekenhuis verpleegde pa tiënten, wiens toestand sinds kort was verergerd. Dit is het tweede ge val van pokken met dodelijke afloop dat zich sinds het uitbreken der pok- .iun. uaiïi j.jUp .e w - xen geleden, n Tilburg vooideeu. De goederenmarkten (maandmark- ten), die vandaag in Oisterwyk en Heerlen zouden worden gehouden, zijn afgelast. Deze markten worden n.l. in sterke mate bezocht door Til- burgse kooplieden. Veilinghal in Den Bosch door brand verwoest. Zaterdagmiddag is brand ontstaan in een van de hallen van de veiling „De Meierij" van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond in Den Bosch. De brand nam in een omme zien zulk een omvang aan, dat wel van zes, zeven kanten tegelijk de Bossche brandweer werd gealar meerd, die terstond ter plaatse was. Het vuur was toen echter al door de kap geslagen. Het grote aantal aard beienmandjes. kratten en kisten, dat in het gebouw ligt opgeslagen, gaf de brand gretig voedsel. De hal is ge heel uitgebrand. VOORSPELT: MINDER WARM. Geldig tot Maandagavond. Nu en dan overdryvende wolken velden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtin gen. Over het algemeen minder warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1