PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ver, Naties besluiten sancties tegen China toe te passen Het onderwijs in is goedkoop Zeeland Philips niet van plan zelf programma's te verzorgen BILT DE OFFICIËLE BESLISSING GEVALLEN Het rode offensief in Korea in kracht toegenomen Deze week WEER IN CEREMONIEEL TENUE In Nieuwvliet t 7 60 per l.o. leerling Vandaag DE VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 116 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagtcr. Hoofdred. G. Ballintjjn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 4.55 p. kw. fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 Mei 1951 ADVERTENTIEPRIJS 30 Ct. per ram. Minimum p. advertentie f 3. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels» van 1—6 regel» t 1—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adre» Bureau van dit Blad" 2S cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 5860, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'bur* Londensc Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Coca L. Vorststr. 63. teL 2475 (b.g.g. 2228Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuren: BrouwerU«tr. 2; Zicriktee: N. Bogerdatr. C 160. tel. 26 De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft Vrijdag met 47 tegen nul stemmen en acht onthoudingen besloten een beroep te doen op alle landen om de verscheping van oorlogsmateriaal en strategisch belangrijke grondstoffen naar communistisch China en Noord-Korea te verbieden. Afghanistan» Birma, Egypte, Indonesië, India, Pakistan, Syrië en Zwe den onthielden zich van stemming. De vflf Oosteuropese landen weigerden aan de stemming deel te nemen. De Russische afgevaardigde, Jacob Malik, legde een korte verklaring af. Hij zeide, dat op grond van het hand vest de algemene vergadering niet het recht heeft om enig embargo in te stellen. Dit is slechts aan de Vei ligheidsraad toegestaan. Donderdag had de Amerikaanse afgevaardigde, Gross, deze bezwaren van de hand gewezen. Men was wel gedwongen geweest dé algemene ver gadering in te schakelen, omdat de Russische veto's de Veiligheidsraad verhinderen zijn taak bij het behande len van de agressie in Korea te ver vullen. De zitting van de algemene verga dering was slechts formeel. De eigen lijke beslissing was reeds Donderdag gevallen in de politieke commissie. De stemverhouding was vrijwel de zelfde. NIEUWE WIG. De stryd in Korea is intussen in lievigheid toegenomen. Chinese com munistische troepen en Noordltore- Het belangrijkste gebeuren van deze week was wel het besluit van de politieke commissie der Verenigde Naties om een embargo af te kondi gen op de uitvoer van oorlogsmateri aal naar communistisch China. Lan ge tijd heeft men deze maatregel overwogen, maar niet doorgevoerd in verband met de belangen, die tal van landen hebben bij de handel met Chi na. Even heeft het er zelfs naar uit gezien, dat er een controverse zou ontstaan tussen Engeland en Ame rika, omdat laatstgenoemd land aan drong op een embargo, terwijl Enge land er juist op uit was om zijn han delsbetrekkingen met China uit te breiden en te trachten een deeJ van de economische invloed, die door Amerika prijs gegeven was toen de hulpverlening aan Tsjang Kai Tsjek werd gestaakt, te veroveren. Uitein delijk echter zijn de belangen van de Verenigde Naties en het besef, dat men niet eindeloos op Korea kan blij ven toezien, zwaarder gaan wegen. Het voorgestelde embargo is hiervan het resultaat. Vermoedelijk zal als dit nummer van ons blad onder de ogen der lezers is gekomen, de beslis sing in de Assemblee reeds .gevallen zijn. Dan zullen wij dus weten of voor de tweede maal in de geschiede nis sancties worden doorgevoerd te gen een mogendheid. De eerste maal geschiedde dat tij dens de oorlog van fascistisch Italië tegen Abessynië. Men verzuimde toen evenwel de olieleveranties aan de Duce stop te zetten en Mussolini heeft later verklaard, dat dit een kardina le fout was. Zonder olie had hij een voudig geen oorlog kunnen voeren Later werden gedeeltelijke sancties toegepast op de strijdende partijen in de Spaanse burgeroorlog. Nu wordt rood-China er het slachtoffer van en het ziet er naar uit, dat een stopzet ten van de levering van goederen, die voor de oorlogvoering van beteke nis zijn, van grote invloed op de alge mene situatie zal wezen. China moet het namelijk wat zijn oorlogsmateri aal betreft van de levering door an deren hebben. Het bezit zelf geen oor logsindustrie van enige betekenis. En van Moskou zal het vermoedelijk niet veel te wachten hebben. Intussen is het natuurlijk de vraag, hoe Moskou op eventuele sancties zal reageren. Het is niet uitgesloten, dat de Russen er aanleiding in zullen zien tot het nemen van krasse maatrege len. Waarschijnlijk is dit laatste ech ter niet. Opmerkelijk is, dat Joegoslavië zich hij de stemming in de politieke com missie aan de zijde van het Westen heeft geschaard. De afkeer van Mos kou blijkt bij Tito sterker te zijn, dan z?jn knalrode politieke geloof. Moet men verband zien in de ont wikkeling van de Perzische oliecrisis ea de voorstellen van de Verenigde Staten om Turkije en Griekenland in het Atlantische Pact op te nemen Het lijkt er veel op. Het verloren «aan van die olie in Perzië is een Map voor de Westerse mogendheden. Vandaar, dat Engeland poogt te red- den wat er te redden valt. Mocht het tot een breuk komen tussen Perzië en aet Westen, dan is een flankdekking *h het Zuid Oosten bij een eventueel conflict van de allergrootste beteke nis- Niet zonder reden worden dus Griekenland en 'Turkije in de Atlan tische defensie-politiek betrokken! In het binnenland zijn de critiek op de eigengerechtigdheid waarmede de militairen hier en daar de belemme- aanse eenheden zjjn er Vrijdag, na een woest handgemeen en ondanks verwoede tegenstand der verbonde- nen, in geslaagd een tweede diepe wig in de geallieerde stellingen nabij Tsjoentsjon te drijven. Over het grootste gedeelte van het front blijven de Chinezen, die aanval len zonder acht te slaan op hun ver liezen en die klaarblijkelijk over een onuitputtelijk aantal reserve-troepen beschikken om de plaatsen der ge sneuvelden in te nemen, druk uitoefe nen. Op bepaalde punten, waar de Chinezen storm liepen op prikkel draadversperringen, of waar zij poogden door mijnenvelden aan te vallen, waren hun verliezen buiten- fewoon groot. Tegen het eindte van e dag hield de Chinese druk nog on verminderd aan. In de centrale front sector waren de verbondenen, wier stellingen door de Chinezen omtrok ken waren, verplicht zich vechtend een weg in Zuidelijke richting door eenheden van twee communistische devisies te banen. In de Noord-Oostelijke frontsector vochten Amerikaanse en Europese troepen de gehele dag om de Chine- Koning Gustaaf VI Adolf maakt een officiële reis door Zweden. De Ko ningin lean wegens ziekte haar ge maal op deze reis niet vergezellen. De eerste stad, die de Koning be zocht, was Uppsala, ongeveer 10 km ten Noorden van Stockholm. Een jeugdig ingezetene bood de monarch bij zijn aankomst bloemen aan. zen nabij Indjé, waar zij Donderdag bij een aanval met overweldigende meerderheid de door Zuidkoreanen verdedigde stellingen wisten te door boren, tegen te houden. VERWOEDE GEVECHTEN Geallieerde versterkingen, die Vrij dag met de grootste spoed naar de meest bedreigde punten werden ge zonden, vochten bij het invallen van de duisternis verwoed om de nog steeds in omvang toenemende Chine se troepen tegen te houden. Een woordvoerder van het achtste Amerikaanse leger beschreef de toe stand in de gevaarlijke zóne Vrijdag als „bewegeTyk". De frontlinie loopt nu zigzags wijs dwars over Korea van het Zuid- Westen naar het Noord-Oosten. Op het meest Oostelijke frontgedeelte waren de verbondenen genoodzaakt op nieuwe stellingen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad terug te trek ken. Thans nemen de verbondenen overal stellingèn ten Zuiden van de breedtegraad in. Philips schenkt een millioen Voor de nieuwe Technische Hogeschool te Eindhoven De N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven heeft, ter gelegen heid van haar zestigjarige jubileum, een bedrag van één millioen gulden geschonken ter bevordering van de opleiding van ingenieurs in Neder land. De N. V. Philips meent dit be drag het beste aan zijn doel te doen beantwoorden door het millioen te bestemmen voor de nieuw op te rich ten Technische Hogeschool te Eind hoven. Ontploffing op Frans schip in fndo-China Meer dan 50 slachtoffers Te Phatrang aan de kust van Annam, 300 km ten N. O. van Saigon, heeft zich Donderdag een ontploffing voorgedaan aan boord van het Franse marinevaartuig „Adour", dat dient voor het trans port van tanks. Vier en dertig personen kwamen om het leven en 25 werden ernstig gewond. Op het ogenblik van de ontploffing de „Adour" lag toen aan ae kade gemeerd stonden 900 soldaten aan dek. Velen werden overboord ge slingerd. Direct na de eerste ontplof fing brak brand uit en de toegesnelde hulpploegen werkten te midden van ontploffende munitie. Een Franse le gerdokter, die direct aan boord was gegaan, werd door een latere ontplof fing gedood. De oorzaak van de ontploffing 13 nog niet bekend. Men vermoedt dat zij door benzine is veroorzaakt. Er wordt niet aan de mogelijkheid van sabotage gedacht In Juni voor 12 millioen dollar export naar Duitsland De besprekingen te Bonn tussen Nederlandse en Duitse vertegenwoor digers over de samenstelling van de Duitse invoer uit Nederland in Mei en Juni zijn geëindigd. Men is over eengekomen. dat west-Duits land in Juni voor rond 4 millioen dollar aan industrieproducten en voor circa 8 millioen dollar aan agrarische pro ducten zal invoeren. Drie jongelieden stichtten „Volksrepubliek Nederland" Voor het gerechtshof te Den Haag stond Vrijdag in hoger beroep te- 20-jarige d van sabol diefstal". T. had met twee vrienden een „communistische volksrepubliek Ne derland" gesticht en een programma opgesteld voor sabotagedaden, inbra ken enz. Op de spoorbaan bij Leid- schendam werden basaltblokken ge legd, zij sneden telefoondraden door en stalen van een autokerkhof dekzeil en waskussens. T., die analphabeet is, zei zelf niet te weten waarom hfj de sabotagedaden gepleegd had. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van twee maanden in zake diefstal op het auto-kerkhof en een verhoging van de gevangenisstraf van 6 tot 7 maanden voor net in ge vaar brengen van het spoorwegver keer. recht de 20-jarige Delftenaar T., be schuldigd van sabotagedaden en auto- 'staL DE TELEVISIE—PERIKELEN Daartoe blijven omroepverenigingen aangewezen De regering 1h niet van plan invoering van televisie op grote schaal to bevorderen, maar acht wel voortzetting van de experimenten gewenst. De culturele verzorging der programma's dient In de toekomst bU de omroep verenigingen te berusten. Aldus is de kern van wat Vrijdag de staatssecre taris van O., K. en W., de heer Cats, in de Kamer over deze kwestie heeft gezegd. Anderzijds heeft de directie van Philips in een verklaring uitdruk, keljjk doen uitkomen, dat Philips niet de bedoeling heeft zelf programma's te verzorgen of uit te zenden, behalve dan de experimentele uitzendingen uit Eindhoven. Staatssecretaris Cals bracht in her-1 innering, dat in 1948 een taakverde ling tot stand is gekomen tussen de P.T.T. en Philips. De P.T.T. betaalde de mast, de kos ten der programma's komen ten laste I der omroepverenigingen, die ze ver zorgen en de zender wordt ter be schikking gesteld door Philips. De heer Cals was van mening, dat de technische en financiële aspecten niet de belangrijkste zijn en niet do '.oorslag mogen geven. De invloed der Leievisie op ae culturele ontwikkeling mag niet worden onderschat; een Een aantal leden van bet Corps Koninklijke Marechaussee, gekleed ln het ceremonieel tenue, dat Donderdag te Leiden aan het Corps werd overge dragen, defileerde Donderdagmiddag met drumband en ingedeelde Stan daard voo? H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard voor het Paleis te Soestdijk. Een overzicht tijdens het défilé; links naast H. M. de Koningin Generaal Majoor ir. M. Tans, Gouverneur der Residentie. Grafschenderij op kerkhoven te Slttard Te Sittard zijn niet minder dan 28 grafmonumenten op het Joodse kerk hof omvergeworpen. Verschillende grafstenen zijn beschadigd en enkele in tweeën gebroken. Een stelletje opge schoten kwajongens van 13 en 14 jaar heeft zich aan deze grafschenderij schuldig gemaakt Ook op het oude R K. kerkhof, dat grenst aan het Jood se kerkhof, hadden zij enkele grafmo numenten omvergeduwd- Is het lager onderwijs in Zeeland goedkoop? Wanneer we het antwoord op die vraag laten afhangen van de bedragen, welke door de gemeentebe sturen per leerling beschikbaar worden gesteld, dan kan voor het Zeeuwse platteland die vraag wel bevestigend beantwoord worden. Niet goedkoop is het lager onderwijs in de beide grote steden Middel burg en Missingen, want gemiddeld betaalde men daar in 1950 28,96 per leerling. De Noordhollandse steden van deze omvang stonden aan de top met 30.87. De Limburgse konden met 19.71 volstaan. Voor de groep gemeenten van 10.000 tot 20 000 inwoners komt Zee land niet slecht uit dc bus met 22,07, terwijl de goedkoopste provincie Lim burg is met 19,25 en de duurste Drente met 29,82. Werkelijk goed koop weten de gemeenten van 5000 tot 10.000 en van 2000 tot 5000 in woners haar onderwijs te beheren. De eerste groep deed het in Zeeland ringswet toepassen en het besluit van de schoenwinkeliers om geen schoe nen bij de fabrikanten te kopen in verband met de voor het publiek te hoge prijzen, het belangwekkendste nieuws. Tenminste wanneer men het niet als nog belangrijker beschouwt, dat de Nederlandse schatkist vorige week volkomen leeg was en de staat der Nederlanden zich tot de banken moest wenden om aan kasgeld te komen. En toch was Nederland eens het „steenrijke" Nederland voor 20,68 en de tweede voor 20.82. In deze laatste groep waren alleen Brabant en Limburg iets goed koper. Ook de gemeenten met minder dan 2000 inwoners kwamen in Zee land niet duur uit. Ze deden net voor 23,94 (maximum in Noord- Holland met 28,57 en minimum in Limburg met 18,33). SCHIPPERSKINDEREN. Van alle scholen voor schippers kinderen was die te Vreeswijk het goedkoopst met 24.10. De school te Krulningen ontving 30.en die te Wemeldinge 24.80. Leeuwarden spande de kroon met 61,20. EEN RECORD De gemeente met het goedkoopste lager onderwijs van Zeeland is Nieuw vliet, waar men in 1950 toekwam met 7.60 per leerling. Duurste was Nis- se met 68.47. Voor het v.g.l.o. stond Vlissingen aan de top met een uitgaaf van 41,78 per leerling en voor het U.L. O. spande Tholen de kroon met 45.40. Het goedkoopste v.g.l.o. vindt men in Clinge waar per leerling met 19 wordt volstaan en het goedkoopste U.L. onderwijs in Axel, waar men aan 25.per leerling voldoende heeft. Van de honderd gemeenten in Zee land die een opgaaf inzonden van de kosten per l.o. leerling bleef 1 ge meente beneden 10.Er waren slechts drie van deze gemeenten in geheel Nederland. Tien gemeenten in Zeeland deden het tussen 10.en 15.Alle overige provincies van Nederland tezamen brachten het tot 15 van zulke goedkope gemeenten. 21 gemeenten deden het tussen 15,- en j 20,een bedrag, waarmee ver reweg het grootste aantal van de Limburgse gemeenten volstaat. Het grootste aantal Zeeuwse gemeenten (namelijk 37), bevindt zich in de groep tussen j 20,— en 25,—, ter wijl er 22 tussen 25,— en 30,— uitgeven. Slechts negen gemeenten in Zeeland trekken meer dan 30,per jaar en per leerling uit V.GX. EN ULO. Aangezien Zeeland slechts 5 ge meenten telt waar v.g.l. onderwijs wordt gegeven heeft vergelijking van de uitgaven per leerling weinig zin. Zeeland telde in 1950 veertien ge meenten met uLo. scholen. Twee daarvan betaalden meer dan 40.per leerling en vijf vielen in de klasse van 25.tot 30. Vier gemeenten zitten in de klasse van 30.tot 35.— en drie in de klasse van 35.— tot 40.Hier uit kan geconcludeerd worden, dat de uitgaven voor het u.Lo. in Zeeland ongeveer op het peil liggen, dat ook de meeste Nederlandse gemeenten handhaven, namelijk tussen 25.en 35.per leerling. Vacantie voor 1000 oorlogsslachtoffertjes Een half millioen schoolkinderen zorgden er voor Met volledige instemming van de minister van Onderwijs. K. en W werd ook dit jaar op de schoolgaande jeugd van Nederland ter gelegen heid van de verjaardag van Prinses Marijke een beroep gedaan ten be hoeve van duizenden oorlogsweesjes en oorlogsinvalide kinderen. De op zet was, dat ieder schoolkind uit eigen spaarpot of van zelf verdiend geld één stuivertje zou offeren voor kinderen, die zo zwaar door de oor log werden getroffen. Deze actie werd een succes. De opbrengst was zelfs belangrijk hoger dan in 1950- Reeds meer dan een half millioen kin deren droeg een stuivertje af. De schoolgaande jeugd van Neder land heeft, aldus deelt ons de stich ting „Het Vierde Prinsenkind" mede, met deze actie bereikt, dat voor haar rekening in de komende zomer bijna 1000 oorlogsslachtofferties een on bezorgde en vreugdevolle vacantie kunnen beleven in een prachtige om geving te midden van bos en heide. De luchtmacht-waarnemers ka pitein F. A. AL Broers en eerste lui tenant P. J. A. Jollie, vertrokken uit Nederland naar Korea. Herbert Morrison, Brit» minister van buitenlandse zaken, is Vrijdagavond, voor een officieel bezoek van vier dagen aan West-Duitslandin Keulen aangekomen. is het 75 jaar geleden, dat de bekende staatsman en his toricus mr. G. Groen van Prin- sterer in Den Haag overleed; is het 50 jaar geleden, dat AL W. Pre tortus, de eerste mi- nister-president der Zuid Afri kaanse Republiek, overleed; MORGEN: is het 10 jaar geleden, dat Duitse valschermjagers een in vasie deden op Kreta; wordt dr. Max Eu we, oud wereldkampioen schaken, 50 jaar. wordt te Scheveningen. Vlaardingen en Katwijk de tra ditionele Vlaggetjesdag ge vierd. nieuwe commissie zal daaraan haar aandacht wjjden. De televisie mag geen extra uitgaven vragen. Er is een zo sober mogelijke opzet voor de eerste aanloopperiode gekozen. Naar aanleiding van de verklaring van ir. Otten zetde de staatssecretaris, dat zonder machtiging van de regering geen gebruik van de zendermast mag worden gemaakt en die machtiging is aan Philips niet verleend. In de jongste verklaring van Phi lips wordt gezegd, dat de Nederland se radio-inaustrie naar beste vermo gen ertoe zal meewerken om de ex perimentele tellvisie-ultzendingen mogelijk te maken. In dit Ucht moet haar aanbod gezien worden om behal ve de zender in Lopik ook de experi mentele studio in Bussum in gebruik aan te bieden en desnoods ae pro gramma's in die studio te financie ren. De keuze en samenstelling van de programma's zal dan overgelaten worden aan het door de regering aan gewezen orgaan. Philips hoopt, dat de regering zo spoedig mogelijk het vraagstuk van de programma-verzorging zal oplos sen, niet zozeer vanwege de verkoop mogelijkheden van televisietoestellen in eigen land dan wel tegen de ach tergrond van de internationale situa tie op televisiegebied. KORTE PREDICAT1E TRINITATIS. en deze drie zijn één. I Johannes 5 7. Als het Pinksteren is geweest, wil de kerk nog eenmaal alles zeggen. Heel de rijkdom van de veelkleurige Evangelieverkondiging van vóór Kerstmis tot nu toe wordt tot één korte formule teruggebracht: dat wij den enigen God in de Drieheid, en de Drieheid in de Eenheid eren(Alha- nasius). ,£re zij den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest". Daarin zoekt alles een uitdrukking. Het ge loof in een almachtige eeuwige God, die vanuit Zijn onaantastbare majes teit alles geschapen heeft, regeert en vaderlijk onderhoudt. Tegelijk het ge loof dat deze grote, verheven God zich gebogen heeft tot het maaksel van Zijn handen, dat Hij tot ons ge komen is in den Zoon, om ons te zoe ken en onze voeten te richten op de weg des vredes. Tenslotte het geloof, dat Hij mét ons is en in ons werkt, dat Hij blijvend scheppend en ver nieuwend bezig is in mensenharten en in de mensenwereld. Dat alles icil de kerk zeggen in de éne, korte formule van de Drie-een heid. Alles in één zin, in één adem. Men kan er over twisten, of dat ge lukt is. Men kan dat niet alleen. Men doet het uitvoerig. Inderdaadhoe zal de rijkdom van het Evangelie in één zin tot uitdrukking worden gebracht Dat lukt niet eens in een hele preek en zelfs niet in het levenswerk van een mens. „Wij kennen ten dele, en wij profiteren ten dele". En tóch moet het geprobeerd worden, méér te zeg en dan een mens zeggen kan. Moet ■et geprobeerd worden, alles te zeg gen. Juist omdat ons kennen en ons profeleren „ten dele" iswij leggen slechts een bepaald accent, wij bele ven en verwerkelijker met ons leven slechts een deel van de waarheid en de rijkdom van het Evangelie, en daarom moet van tijd tot tijd stame lend naar de volheid worden heen gewezen. „Niet opdat er iets gezegd, maar opdat er niet gezwegen zou worden" (Augustinus). Waar dat verstaan wordt, neemt alle getwist een einde. Daar stemt de kerk in al haar schakeringen in mei het „lied", dat Thomas a Kempis zingt op een „voor-reformatorische Neder landse melodie" .yfat baat het u, diepzinnig over de Drieëenheid te redetwisten, zo gij de deemoed mist en deswege aan de Drieëenheid mishaagt? Gelukkig de mens, die door de waarheid zelve on derricht xcordt, niet door beelden of voorbijgaande woorden Wat baat ons al het tooordenziften over ver borgene en duistere dingen, daar wij toch in het oordeel niet zullen te- I rechtstaan, omdat wij ze niet geweten hebben? Laten zwijgen alle leraars, laten alle schepselen stil zijn voor uw aangezicht. Gij, spreek Gij alleen tot mij V' Amen. I Middelburg. W. C. F. METZ. VRU WARM Geldig tot Zaterdagavond. Aanvankelijk zonnig en droog weer, maar ln de middag in de Zuidelijke helft van het land enkele verspreide onweersbuien. Vrij krachtige tot ma tige Oostelijke wind. Ieta hogere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1