r, vrat JIMMY BROWN, no. Soldaten speelden de baas aan boord van K.P.M.-schip Australië heeft „nieuwe rijken" en „nieuwe armen" Beeldje Waf een arbeidersgezin verdienen kan Een industriële rondreis Chinese ▼RLTDAG 18 MEI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN UITZONDERLIJK HOOG LOONPEIL (Van onze correspondent) SYDNEY Mei Mensen in Nederland met vrienden of verwanten, die in de laatste jaren naar Australië geëmigreerd zUn, zullen alt brieven wel de nodige verhalen gehoord hebben over de fantastische lonen, die de nieuw komers in hun nieuwe vaderland verdienen. Sommigen zullen die verhalen geheel ®eloven en denken: jongens, naar dat luilekkerland moet ik ook toe; anderen zullen wellicht denken: nu ja, maar met een korreltje zout nemen, terwijl -veer anderen wat dieper zuilen nadenken en tot de conclusie ko men, dac er ook In dit hoge Ionen-gras wel een klein addertje zal schuilen. Doch hoe men deze brieven van vrienden en verwanten ook lezen wil. een feit is. dat de lonen van arbei ders In het vijfde werelddeel met dui zelingwekkende vaart omhoog schie ten en als het ware een wedloop lijken te willen houden met de hoog ste lonen ter wereld, welke in de Verenigde Staten van Amerika wor den betaald. In de eerste week dezer Mei-maand zal er byvoorbeeld geen volwassen arbeider In Sydney zgn, die minder dan 9 Australische ponden - onge veer 77,50 voor 'n 40-urige werk week verdient. Er zullen maar heel weinig arbeiedrs zijn die niet veel meer thuis brengen aan dit door de laatste verhoging van 7 shilling op 9 pond gebrachte basisloon. Wezen in December de officiële cijfers uit. dat in de staat Nieuw Zuid Wales de mannelijke arbeiders gemiddeld 11/11/7 per week verdienden, bin nenkort zullen volgens de economen de gemiddelde arbeiderslonen op 13/oftewel 110 per week ko men t.e liggen. De stijging van het basisloon van de Australische arbeider in de laatste paar jaar is phenomenaal geweest Sinds Mei van het vorig jaar is het van 6/18/— per week op 9 pond ge sprongen. En in vergelijking met de laatste voor-oorlogse Meimaand is 't meer dan verdubbeld. Toen, in 1939 vond men het basisloon van 4/2/ al heel hoog!! .NIEUWE RICHTLIJN Deze lonen, ook voor ongeschoolde en vrouwelijke krachten, maken na tuurlijk, dat er bij de grote kinderen een sterke drang ontstaat om zo spoedig mogelijk van school te gaan en een baan te vinden, terwijl zij ook vele huisvrouwen uit de keuken weg lokken. Zo zijn arbeidersgezinnen met twee of drie grote kinderen die aan het eind van ae week 45 tot 50 pond {tussen de 380 en 425 grilden) bin nen brengen zeker geen uitzondering ook al mag het de gemiddelde lezei ih Nederland fantastisch in de oren klinken, dat een arbeidersgezin per maand een 1500 tot 2000 gulden bin nen brengt. Deze garde der „nieuwe rijken" vindt men in Sydney in de oude ach terbuurten. Wanneer men deze ar beiderswoningen binnen treedt, dan verraadt doorgaans alleen een ont zettend duur uitziende radio met gramofüon, dat men bij mensen met in de 1500 gulden per maand aan loon op bezoek is. Voor de rest ziet het interieur er in de meeste gevallen net zo uit als tien jaar geleden. Maar overigens zal men ontdekken, dat in zeer veel ge vallen de oudelui vier of vgf avon den in de week naar de bioscoop, de hondenrennen of de bokswedstrijd zijn, terwijl de grote kinderen iedere avond in de bioscoop of in de dans zalen te vinden zijn. Weinigen van deze „nieuwe-rgken" hebben namelijk geleerd, wat met al dat geld te doen Natuurlijk is er een aantal, dat verstandig is en dat ge zamenlijk jaarlijks een behoorlijk be drag overspaart om straks een eigen huis buiten de stad te kunnen bou wen. Maar wanneer men met sociale werkers en geestelijken spreekt, die de arbeidersbuurten van haver tot gort kennen, dan krijgt men de in druk. dat dit toch de minderheid is en dat de meerderheid deze nieuwe en zo gemakkelijk verworven rijk dommen over de balk gooit. Gaat men naar het platte land dan is het op vele plaatsen nog vee erger. In de mijnstad Broken Hill, in het Westen van Nieuw Zuid Wales verdient geen enkele mijnwerker min der dan 26 Australische ponden of tewel 225 gulden in de week En over de nieuw-rijke garde der schapen scheerders en cowboys in Queens land zullen wij dan nog maar niet eens praten. NIET ALLES GOUD Het i3 echter, zoals steeds op o,. aarc*e, niet alles goud wat er blinkt. Want terwijl dit leger der VERHALEN I Een ambtenaar van de burgerlijke stand van Djakarta heeft de vorige week op een hoogte van ruim 10.000 voet boven de Indonesische hoofd stad de Amerikaan Henry Bohmbach een „Convair"-deskundige die bij de Indonesische luchtvaartmaatschappij GIA (Garuda Indonesian Airways) werkt, in het huwelijk verbonden met een secretaresse van de GIA, mej. Jo hanna Schilder. Onder het monotoom gebrom der motoren het huwelijk werd natuur lijk in een Convair voltrokken las de heer Tobing, hoofd van de burger lijke stand van Djakarta het huwe lijksformulier eerst in het Indonesisch en toen in het Engels voorGetuige was o.a. de directeur van de GIA dr E. van Konijnenburg, terwijl twee In donesische stewardessen van de GIA als bruidsmeisjes fungeerden. Later werd in het restaurant van het vliegveld Kemajoran een receptie gehouden. Zowel bruid als bruidegom voelden zich tijdens de plechtigheid geheel op hun gemak, maar de heer Tobing ver klaarde aan een trouwzaal op de be gane grond de voorkeur te geven. „nieuwe-ryken" groeit en met geld strooit, groeit ook in wat men ge woonlijk de „betere voorsteden" noemt het leger der „nieuwe-armen". De kleine ambtenaar, de bankbedien de en de gemiddelde zelfstandige in tellectueel deelt namelijk niet in deze loonvlucht van de arbeiders maar wel in de inflatie, die uit de aard der zaak met deze loonvlucht verbonden is. De oude gepensionneerde ambte naar. die vroeger gemeend had, dat hy straks met een pensioen van 4 pond fy'n op rozen zou zitten, moet op zgn oude dag wel weer als tgde- ïyk kracht aan het werk op een kan toor, waar hy wellicht vroeger car rière maakte, om de huur. belasting en kosten van levensonderhoud te kunnen dekken. De bankbediende, de zelfstandige bouwkundig tekenaar, de onderwijzer verdienen nog steeds hun 12 tot 15 pond in de week waarmede zij vroe- ?er rondkwamen, doch waarmee zij hans met hun veel hogere lasten dan die het arbeidersgezin heeft nauwelijks de mond kunnen open houden. Bommen om ollebrand In Oostenrijk te blussen. Donderdag zullen de Russen pro beren de brand op het olieveld Mat- zen in Oostenrijk te blussen door middel van een bombardement met speciale bommen. De burgervolking in het gebied is niet gewaarschuwd, doch de wachtposten in de buurt van de brand zijn versterkt. Deskundigen twyfelen aan het sla- fen van de poging. Men vreest voor e veiligheid van de in de nabyheid wonende bevolking. De bommen zul len uit oen kleine laagvliegende ma chine worden geworpen Volgens de huidige plannen zal het vliegtuig twee bommen uitwenpen en men hoopt, dat door de ontploffing de krater met een dikke laag aarde zal worden bedekt en de vlammen gedoofd. Ver. voor den Effectenhandel bestaat 75 jaar. Donderdag was het 75 jaar gele den, dat de „Vereniging voor de Ef fectenhandel" te Amsterdam werd opgericht. Tot 1787 was de handel in effecten ongeorganiseerd. Toen werd een ver eniging opgericht, die echter in de eerste plaats het gezellig samenzyn wilde bevorderen. In 1876 werd de Ver. voor de Ef fectenhandel opgericht, die spoedig tal van bevoegdheden in de beurs handel kreeg. In 1903 kwam de beurs van Berlage gereed aan het Damrak, waarin de effectenhandel een eigen afdeling kreeg. In 1913 kreeg de ver eniging aan het Beursplein een eigen gebouw. Ter gelegenheid van het jubileum organiseert de vereniging een ten toonstelling In de beurs. GELUKKIGE PRIJSWINNAARS Langs Nederland's mooiste bedrijven. De K.R.O. en dc V.A.R.A. hebben tesamen een reeks radio-uizendingen verzorgd over het onderwerp „industrialisatie". Tot slot werd een opstellenwedstryd voor de jongeren uitgeschreven. De 12 winnaars van deze stryd zullen nu van 21 tot 26 Mei een toCht mogen maken naar een hele serie fabrieken en grootbedrijven. Hier volgen de namen van de win naars en de winnaressen: Kees Rijnvos, Standaardbuiten N. Br., bouwvakarbeider; A. C. Hees termans, UI venhout N. Br., landbou wer; Gerard Hirs, Santpoort, leerling Lyceum; J. Steeghs, Maasniel, L., leerling Gymnasium; Jan Ooster- man, Bakkum N. H., bankwerker; W. Woltz, Amsterdam (O.), leerling Kweekschool; J. Robert v. Veen, Naarden, leerling Ambachtsschool; President Truman: Onze bondgenoten moeten sterk zijn Controle op lonen, prijzen en huren noodzakelijk. President Truman heeft Donder dag in een rede te Washington een beroep gedaan op de Amerikaanse burgers het regeringsprogramim tot bewapening op grote schaal en tege lijkertijd hulp aan de bondgenoten te steunen. „Wanneer onze bondgenoten niet sterk zijn, zou het Kremlin ze kun nen overweldigen en zou het oorlogs gevaar groter worden. Zonder bond genoten zou onze verdediging moei lijker en kostbaarder zgn. Het ver- ninderen van de buitenlandse hulp is ;een bezuiniging, het kan nu het ver spillen van de levens van onze solda ten op latere datum betekenen". Het voorstel van de republikeinse senator Taft om de strijdmacht met een half millioen man te verminderen noemde de president dwaas en een verzoek om oorlog. Truman zei voorts, dat de V. S. op 30 Juni sedert het uitbreken van de oorlog in Korea 19 milliard dollar zullen hebben uitgegeven voor de de fensie en dat in het jaar beginnend met 1 Juli dit bedrag waarschijnlijk zal stygen tot ongeveer 40 milliard. Truman critiseerde het Congres, omdat het de wet ophoudt op verlen ging van prgs-, loon- en huurrege- ling, die op 30 Juni afloopt. Indonesië verzet zich tegen embargo strategische goederen. De Indonesische ambassadeur in de Ver. Staten, ir. Ali Sastroamidjojo, zal dezer dagen voor een bezoek in Indonesië aankomen. Hy zal de Indonesische regering op de hoogte stellen van het Amerikaan se standpunt over het embargo op strategische goederen naar China. Gezaghebbende personen, deelden aan Aneta mede, dat Indonesië „in principe" een economisch embargo niet kan goedkeuren. In deze kringen noemde men de zelfstandigheidspoli- tiek voor Aziatische landen een kwestie van leven of dood. Het laten varen van de zelfstandigheidspolitiek zou de pas verworven vryheid van de Aziatische landen waardeloos maken, zo meenden zg. Zij voegden hieraan toe, dat indien het Amerika zou luk ken een embargo te doen opleggen, dit de Aziatische landen in het anti- Amerikaanse kamp zou jagen, hoe wel de meeste niet communistisch zyn. Geheel los van de embargo-kwestie wezen zg er op. dat de dalende i*ub- berprgs voor Indonesië een her-oriën tatie van zgn wel va artspoli tiek no dig maakt. Hel my van Beeck, Tiel, leerlinge GymnasiumBerti Tee uwen, Steyl, leerlinge Kweekschool; Toos Kluyt- mans. Eindhoven, inpakster; Ria Veldman. Zuilen Utrecht, huishoud ster; Maria Hamelgnck, Nijmegen, verpleegster. Begonnen wordt met een kijkje in de chemische industrie te Heerlen, dan is de scheepsbouw aan de beurt, daarna de metaalindustrie, de oliebo ringen Nieuw Schonebeek, de voe dingsindustrie, de hoogovens en ten slotte de chemische industrie in het Noorden. Niet minder dan 1402 kilometer zullen de jonge reizigers en reizig sters afleggen door Nederland. Allerlei bedrijven hebben mede werking toegezegd om deze excursie te doen slagen. Op de laatste dag van het uitstap je worden de jongelui onder meer ontvangen door dr. A. Winsemius. directeur-generaal van de Industriali satie. TE VLISSINGEN Op Dinsdag 22 Mei zal het gezel schap te Vlissingen arriveren om 12 uur 17. Er zal een koffiemaaltgd zgn met leerlingen van de bedrgfs- school der Kon. Mg. De Schelde in de cantine var. De Schelde. Om twee uur volgt dan een bezoek aan de werven. Te zes uur is er een ontvangst in het Wooldhuis, waar de Zeeuwse pers aanwezig zal zijn. Daarna biedt de directie van De Schelde aan de jonge reizigers een diner aan. zg zullen over nachten in het Wooldhuis. Aangeno men wordt, dat by mooi weer des avonds te kwart voor negen nog een wandeling langs de Boulevards wordt gemaakt. De volgende ochtend te 7 uur 18 vertrekt het gezelschap naar Arnhem. 72. Het bootsmansmaatje had geen loos alarm geslagen. Inderdaad zwom Jimmy heel in de ver te met een reuze vaart in de richting van de Franse kust die al heel goed zichtbaar was. Met het blote oog kon je de kerktorens van Calais en van een paar omliggende dorpen waarnemen. „Hij klieft als een torpedoboot de golven. Kyk toch eens naar dat tempo van die armen. Dat is niet natuuriyk meer. Dat kan geen piiórd uithouden, laat staan een aap", riep de verslaggever van de Daily Tattler, Iedereen schreeuwde van louter opwinding door elkaar heen. Alleen Piet Potlood zweeg. Er was een brede lach op zyn gezicht ge komen. „Dat heeft hy aan my te danken", dacht hij. „Ik heb hem blijkbaar zo verschrikkeiyk kwaad gemaakt, dat hy als een bezetene aan het zwemmen is geslagen. En in één ding vergissen zy zich, want volhouden kan hy het wel!" Consignatie van militairen Ingetrokken. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt is de consignatie van mili tairen, die op of voor 20 Mei tegen pokken ingeënt zgn, opgeheven met dien verstande dat zg tot vier dagen na de inenting geen verlof hc-bben zich naar met pokken besmette ge bieden te begeven. HULP VOOR GEDUPEERDE BAKKERS De R.K. bakkerspatroonsvereniging te Breda heeft zich gericht tot de drie organisaties van bakkerspa troons in Nederland met het verzoek contact op te nemen met de meelfa brikanten. teneinde te verkrijgen dat op elke 50 kilogram meel, die bij de bakkers wordt afgeleverd, een toe slag van 10 cent wordt geheven. De op die manier byeengebrachte dub beltjes zouden dan kunnen worden gestort in een fonds, waaruit die bak. kers kunnen worden geholpen, wier bedrgf ten gevolge van de heersende pokkenepidemie stil ligt. Gromyko in een goede bui? Volgens een Westerse woordvoer der heeft Gromyko op de bijeenkomst van de plaatsvervangers van Donder dag, in beginsel zijn goedkeuring er aan gehecht, dat de ministers van Buitenlandse Zaken zullen beslissen over de plaats, die de Duitse demili- tarisatie op de agenda zal innemen. Dodelijke klap van raam. De achttienjarige Irene Jousma te Coevorden, die brj het schoonmaken van een der ramen in het rusthuis te Coevorden een klapraam op haar hoofd kreeg, is in het R.K. ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen over leden. KAPITEIN MACHTELOOS Met T.N.I.-bataljon was In Menado geen huis meer te houden. Zevenhonderd man troepen van het „Bataljon 3 Mei" der T.N.I., «li<- van Menado werden weggevoerd, omdat er met hen zo langzamerhand geen huls meer was te houden, hebben zich dezer dagen tydens de zeereis naar Makassar waar t\j zouden debarkeren letterlijk meester ge maakt van het K.P.M.-passagier»schlp „Camphuys", aldus meldt „De Te legraaf" uit Makassar. besloot de gezagvoerder het anker te lichten en maar door te varen naar Makassar, met de T.N.I.-soldaten prins-heeriyk in de 2e klasse. Te Ma kassar heeft de bemanning van het schip drie dagen nodig gehad om dc fraaie „Campnuys" uit te mesten, al vorens de passagiers, die naar Dja karta moesten, aan boord konden komen. Bjj de inscheping te Menado brach ten de soldaten om te beginnen niet minder dan 93 vrouwen aan boord, vöor wie zij weigerden de vereiste passage-gelden te betalen. Eenmaal buitengaats eisten de mi litairen over wie noen de com manderende officieren noch de aan boord zgnde troepencommandant (een lste-luitenant) enige zeggen schap bleken te hebben logies en voeding der tweede-klassepassagiers. De gezagvoerder van het schip wei gerde uiteraard hun deze faciliteiten te verlenen en liet, vier uren stomens van Menado, het anker vallen, waar na hij jn Menado telegrafisch hulp verzocht van de Indonesische Militai re Politie, die overigens nimmer Is komen opdagen. MET REVOLVERS BEDREIGD. Aangezien een oplossing niet viel te bereiken en de manschappen met hun revolvers en andere wapens een dreigende houding aannamen jegens de kapitein en de scheepsofficieren, Het Nederlands.Padvindsters Gilde hield Dinsdag te Lanteren een Jubeldag ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan. Ruim tienduizend padvindsters uit alle delen van het land, waren die dag naar Lunteren getrokken, waar i\j defileerden voor H. M. de Koningin. H.K.H. Prinses Irene, temidden van haar Zusters-Padvindsters, tijdens het défilé. FEUILLETON DOOR: MYRA GAY 23 Julie keek vol afschuw naar de plek waar ze het dode meisje had fezien. Ze begon onbedwingbaar te even. Steven nam haar op in zijn armen alsof ze een klein kind was Hij hield haar vast met een teder heid waartoe ze hem niet in staat had geacht. „Ik weet wel. Julie, het is alle maal verdraaid beroerd. Maar op het ogenblik kun je er niets aan doen. Doe dus maar alsof er niets was ge beurd. Wil je dat proberen Julie? Om my een plezier te doen?" „Ik zal mgn best doen," beloofde Julle hees. En toen kuste Steve haar. Die kus begon als een kus van een oude re broer. Maar al heel spoedig liep het Steve uit de hand en werd het iets zo koppigs en opwindends dat haar verkilde lichaam er weer warm door werd en al haar angst van haar afviel. Na een vrij lange poos zette Steve haar weer voorzichtig op haar eigen voeten, en ze merkte tot haar ver bazing dat ze in staat was te staan zonder dat haar knieën onder haar dubbel sloegen. Ze sprak zachtjes ,,Was dat bedoeld als een soort van shock-behandeling? Zo ja, dan heeft het gewerkt!" Steve's stem klonk niet al te vast toen hg zei, „Dat was alleen maar omdat ik er zin ln had je te kussen Julie. Nergens anders om". Julie fronste haar wenkbrauwen. „Als we het niet aan de politie ver tellen, wat dan?" vroeg ze. Ze was weer aangeland by het afschuwelijke probleem van het dode meisje dat zo volkomen uit de kamer was verdwe nen. Steve sprak, „Ga eerst je neus eens poeieren en dan „Dan wat? vroeg ze, terwyl de adem in haar keel stokte. „Vraag dan of je bg Marcia Se- well mag gaan eten. Daar zul je vei lig zijn. Intussen ga ik eens op on derzoek uit." Julie hijgde, „Ik ga nergens alleen naar toe!" „Ik zal je er heen ryden. Daarna neem ik de auto mee en ga op infor matie en op onderzoek uit. Om een uur of zeven ben ik weer terug om je op te halen. Goed?" toe dan maar", zuchtte Julie „Maar venvacht niet van me dat ik zal eten. Het idee alleen maakt me ziek!" Hg keek haar aan. „Nu is het ogen blik voor je gekomen om te bewijzen hoe 'n goede actrice je bent. Julie. Je mag noch Marcia, noch iemand anders hier iets van laten merken". „Ja, dat weet ik", zei Julie, „Ik zal mn'n best doen". Haar stem klonk heel kleintjes. In stilte reden ze de drie huizen blokken in de Larkinstraat langs naar het flatgebouw waar Marcia woonde. De straatlantarens waren slechts vage vlekken. „Die mist belooft behoorlijk dik te worden vanavond", zei Steve. Voordat ze het kon inhouden flap te Julie eruit, „Een pracht avond voor een moord!" En daarop begon ze weer te beven. Steve legde een ogenblik zijn hand geruststellend op de hare. Hij ging met haar mee naar de Ingang van het gebouw en wachtte tot de ver klikker overging ten teken dat er iemand thuis was. Hg bukte zich en raakte even haar lippen aan met de zgne. „Ik merk wel dat dit heel gemak kelijk een gewoonte kan gaan wor den," vertelde hy haar. Toen ver dween hy in de mist en Julie ging het flatgebouw binnen en besteeg de trappen. Marcia begroette haar enthousiast. „Lieverd, wat ontzettend gezellig!" riep ze en kuste haar hartelyk. „Ik heb al maar getracht je kamer op te bellen. Nick kwam een poosje gele den thuis. En je weet hoe gek Nick boodschappen te doen en moest dus op je is. lieverd. Hij had een paar .uit, maar het laatste wat hg tegen me zei, was: „Zie, dat je Julie te pakken krijgt om voor vanavond een afspraak met ons vieren te maken, dan gaan jij en Pete ook mee. „Dus ben ik direct begonnen met je op te bellen. Waar ben je in vredesnaam geweest, Julie?" (Wordt vervolgd) Het wereldgebeuren Marianne in een nieuw ioilei? Het Franse volk zal 17 Juni ter stejnbus trekken om een nieuw par lement te kiezen. Het resultaat van deze verkiezingen wordt overal met grote belangstelling tegemoet ge zien, omdat Marianne wel eens ge heel van politiek toilet zou kunnen veranderen. De strgd gaat dit keer niet zozeer tussen partyen dan wel tussen blokken. Er zgn wel een stuk of twintig kleine en grotere partijen, maar zg hebben zich gegroepeerd ln vier blokken. Links - zoals dat in het poli tieke spraakgebruik heet staan de communisten. By de laatste verkie- zihgen kregen zij 25 van het kie zerscorps achter zich. een bewijs, dat de party sterke aantrekkings kracht uitoefent op de arbeidersbe volking. Zg zullen dit keer waar- schijnlek niet veel minder stemmen krijgen. Maar de nieuwe kieswet is zo gemaakt, dat zij in de Kamer, die 4 Juli samengesteld zal worden, veel en veel minder parlementsleden krijgen. De aanhang van de commu nisten onder de arbeiders groeit nog steeds, waar tegenover staat, dat de middenstanders en de intellectuelen bg bosjes zijn afgevallen. Uiterst rechts staat de grote, ge heimzinnige De Gaulle. Hij heeft al vaak verteld, wat hij wil gaan doen als hg de macht eenmaal in handen heeft, maar erg duidelijk was het niet. De Gaulle vindt, dat Frankrgk te veel afhankelijk is geworden van Amerika, dat er een groot leger moet komen en dat de wereld meer moet luisteren naar wat Frankrgk te ver tellen heeft. Zgn sociale denkbeelden worden door de Franse arbeiders over "t algemeen niet bewonderd. Het moet ook toegegeven worden, dat de opvattingen van de generaal op dit tebied veel ïyken op die van Musso- ini, vooral het idee, dat de arbeiders zich niet in syndicaten moeten ver enigen. maar zich per bedrgf moeten organiseren. Dat is een indeling. Waarvan de Franse arbeiders niets moeten hebben. Toch is te verwach ten, dat De Gaulle vooral een groot deel van de middenstand achter zich zal krygen. Tussen De Gaulle en Thorez staan de partgen van de Derde Macht, die Frankrijk regeert Socialisten, Ka tholieken, liberalen en radicalen vor men samen het gouvernement en zij hopen natuurlgk, dat zg na de ver kiezingen die macht in handen zul len kunnen houden. Die kans bestaat alleen indien zij solide gegroepeerd ter stembus gaan. Gezamenlijk vor men zij r.og wel een behoorlijke macht, maar stuk voor stuk zyn ze teruggelopen tot kleine partijen. Nu riet het er naar uit. dat zich van die Derde Macht een Vierde Macht zal afsplitsen. Dat zgn de conserva tieve liberalen, die zich rondom de politicus Daladier scharen. Er is in Frankrgk geen enkel blok sterk genoeg om alleen te rege ren. Aangezien geen enkele partij bereid is met de communisten sa men te werken bi yven er twee mo gelijkheden over. Of de Derde Macht kan zich handhaven, waardoor er dus weinig verandert of De Gaulle krijgt zoveel stemmen, dat hij samen met Daladier en zijn vrienden kan regeren. In dat laatste geval zal Frankrgk een geheel andere richting inslaan. Georges Bldault. de voormalige Franse minister-president, heeft mede deling gedaan van zijn aftreden als voor zitter van de hoofdcommissie van het Europese parlement te Straatsburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5