TOWNHALL TOWNHALL Zo nodig wordt snuitkever in Sloepolder met vliegtuig bestreden Zwembassin in Plan-Oost 85 Provinciaal bestuur ontving gemeentebestuurders Zeeuwse gemeentebestuurders in Middelburg bijeen Toestel kan opstijgen van Middelburgs industrieterrein 2 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 MEI 1951 ZWARE TAAK IN DEZE TUD Zelfstandigheid der gemeenten een belangrijke zaak De zelfstandigheid der gemeenten in Zeeland meer dan ooit een bran dende kwestie, nu tal van saneringsplannen aanhangig zijn was één der onderwerpen, die mr. dr. A, J. J, M. Mes, voorzitter der afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, aansneed in zijn mie, waarmede hy gistermorgen de jaarvergadering van deze afdeling in het Schuttershof te Middelburg opende. Hy legde er de nadruk op, dat de ge meenten recht hebben op haar eigen leven en dat men daarom, alvorens een beslissing te nemen over opheffing of samenvoeging, de argumenten vóór en tegen op een goudschaaltje moot wegen. Mr. dr. Mes opende dit congres van gemeentebestuurders, dat een zeer aangenaam verloop had, met er aan te herinneren, dat deze zomer dc Ge meentewet, die monumentale schep ping van Thorbecke, 100 jaar in wer king is. De minister van Binnenland se Zaken heeft de gemeenten ver zocht op 5 Juli een speciale raadsver gadering te beleggen ter beluistering van een aan dit jubileum gewijd ra dioprogramma. Mr. dr. Mes vroeg zich echter af. of het geen aanbeve ling verdient bijeenkomsten te hou den met allen, die betrokken zjjn by liet gemeentebestuur en dit assiste ren. De plechtigheid zou dan zeker indrukwekkender zijn. Sprekend over de zelfstandigheid der gemeenten, zeide de voorzitter, dat dc kleine Zeeuwse gemeenten over het algemeen niet slecht wórden bestuurd en dat ook de financiële toestand weinig te wensen over laat. Het verzorgingspeil kan echter niet altijd voldoende hoog worden opge trokken, hetgeen een argument is vóór opheffing. Teveel wordt een op lossing gezocht in samenwerking en gemeenschappeiyke regelingen, doch dit houdt het gevaar in. dat de demo cratie wat verwatert, daar de Raden onvoldoende zeggenschap overhou den. Voorts wees spreker op het grote goed, dat de gemeentelijke autonomie is. De hogere organen dienen zich steeds voor ogen te honden, dat zij, ook in financieel opzicht, bewaard moet blijven. Mr. dr. Mes wees er ook op, dat de taak van de gemeentebe sturen zeer verzwaard is door de in vesteringspolitiek van de regering. Men moet daaraan echter steun ver lenen, daar versobering nu eenmaal dringend nodig is. COMMISSIE VOOR DE WERKGELEGENHEID Na de uitstekende samenwerking met het provinciaal bestuur te heb ben geprezen, deelde de voorzitter mede, dat het composteringsvraag- stuk nog niét opgelost kon worden. Alleen in Vlissingen verkeren de plannen voor vuilverwerking in een vergevorderd stadium van uitvoering. Vlissingen wil volgaarne nagaan, of er ook voor andere gemeenten moge lijkheden bestaan. Ook werd medegedeeld, dat er een provinciale commissie voor de werk gelegenheid zal worden ingesteld. De afdeling is verzocht voor deze com missie een vertegenwoordiger aan te wijzen. Mr. dr. Mes verklaarde verder, dat de termijn; die Binnenlandse Zaken toestaat om advies over wetsontwer pen uit te brengen, te kort is en dat nagegaan wordt, of het mogelijk is de bijdragen in de kosten der verpleging van armlastige krankzinnigen om te slaan over alle gemeenten. De animo hiervoor is echter niet byzonder groot. Ook wordt overwogen, of het niet gewenst is om het schooljaar in die gemeenten, waar dit nog niet het geval is. te laten beginnen in Septem ber, in plaats van in April. Dezer da gen zal hierover een circulaire aan de betrokken gemeente- en schoolbestu ren worden verzonden. ZAL DE HERBOUW STAGNEREN? De voorzitter werd by acclamatie herkozen verklaard en tevens werd besloten de contributie der gemeen ten te verhogen van 1 tot 1,50 per 250 inwoners en per jaar. By de rondvraag uitte burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en Big- gekerke de vrees, dat door opschor ting van de afgifte der Ryksgoedkcu- ringen ernstige stagnatie zal komen in de herbouw. Het bleek, dat het be stuur deze vrees deelde. Ook pierkte de heer Dregmans op, dat enkele ge meenten menen de bgdragen voor het bevolkingsonderzoek op t.b.c. niet voor haar rekening te kunnen nemen. Hij pleitte er vurig voor op dit be sluit terug te komen, aangezien het bevolkingsonderzoek onder geen be ding schipbreuk mag IHden. De heer L. P. van Oorschot, wet houder van Vlissingen, achtte het zeer aanbevelenswaardig, dat de ge meenten de bevolking adviseren zich bg de ziekenfondsen te verzekeren te gen sanatoriumkosten en vroeg zich verder af. of de regering er wel ver standig aan doet. de lasten van de investeringspolitiek op de gemeenten af te wentelen. Hg doelde daarbii op de derde loonronde, welke vooral de grotere gemeenten zeer veel geld kost. De heer Van Oorschot vroeg, of deze kwestie niet bg het hoofdbe stuur naar voren kan worden ge bracht; mogelijk kan een compensa tie worden gevonden in verhoging van de bijzondere uitkering. De voorzitter zegde hem toe, dit pro bleem onder de aandacht van G.S. en van het hoofdbestuur te zullen brengen. Op een andere vraag ant woordde hy. dat Rgkswaterstaat thans begonnen is met de beplanting van de Rijkswegen in Zeeland. Hier na werd de ochtendvergadering ge sloten. Proefvaart van het m.s. Malpu. Het m. s. Malpu, dat in Januari 1951 van de werf der Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen werd te water gelaten, zal Maandag a.s. zjjn grote proeftocht aanvangen naar Schot land. Het schip zal Donderdagochtend in de haven van Vlissingen terugke ren. Jubileum bij de P.Z.E.M. Dezer dagen was het 40 jaar gele den, dat de heer P. de Vey te Middel burg, thans administratief ambtenaar ten kantore der N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits-Mg., in dienst trad bij de Tramweg-Mij. Vlissingen-Middelburg, welk bedrijf op 1 Januari 1929 in handen der PZEM overging. De heer de Vey heeft tot aan de inundatie van Walcheren de tram bediend als wa genbestuurder en conducteur, waarna hy ten kantore Middelburg werd ge plaatst. Donderdagmorgen werd de jubilaris met zgn echtgenote en kinderen in de koffiekamer van het kantoor te Mid delburg ontvangen, waar hy in harte- lgko bewoordingen werd toegesproken door de directeur der vennootschap, Ir. T. Michielsen, die hem tevens de gebruikelijke enveloppe overhandigde De heer J. M. Baan, administrateur der P.Z-E.M., haalde daarna een stukje geschiedenis der oude tramweg-Maat schappij op, prees de jubilaris om zijn correcte wijze van optreden en plichts betrachting, en bood namens het per soneel gelukwensen en een fraaie ruststoel aan. De voorzitter der Per soneelsvereniging deed zijn gelukwen sen vergezeld gaan van een bloemstuk De jubilaris haalde in zgn dank woord op een humoristische wgze en kele voorvallen uit zijn langdurige loopbaan op. VOOR DE GOESE JEUGD: Geslaagde bijeenkomsten van de Kon. Ned. Zwembond te Goes De propagandabgeenkomsten, die de Koninklgke Nederlandse Zwem bond gisteren te Goes organiseerde, zijn een groot succes geworden, niet alleen omdat de belangstelling vooral van de zgde der jeugd byzonder groot was, maar ook omdat het er nu naar uit gaat zien, dat de zwemsport in Goes weer serieus zal worden beoefend. Notaris H. Jonkers, voorzitter van de vereniging „Goese Sas", welke weer tot leven is gewekt, kon zelfs me dedelen, dat er mogelgkheden bestaan, dan in Plan Oost een klein zwem bassin wordt gesticht, dat weliswaaralleen aan minimale eisen zal voldoen, maar dat geschikt zal zgn voor schoolzwemmen. De geldelgke moeilgkhe- den lijken niet onoplosbaar, aldus notaris Jonkers. Notaris Jonkers deed deze medede ling naar aanleiding van een onder houd tussen de vertegenwoordiger van de Nederlandse Zwembond, de heer J. M. Schmidt uit Haarlem en de directeur van Gemeentewerken te Goes, de heer J. Oranje. Vanzei Lspie- lcend verkeren de plannen nog in een stadium van voorbereiding, maar men wil thans ernstig trachten de verwe zenlijking binnen een redelijke tgd tot stand te brengen. De heer Jonkers wekte op tot daadwerkelijke steun aan de zwemsport. Hierna werd het woord gevoerd door de heer Schmidt. Dez? spreker zeide steeds met énig pessimisme naar Goes te zijn gekomen, omdat hij wist» hoe treurig het in deze stad met de zwemsport was gesteld. ..Ik ga nu echter enthousiast naar Haarlem te rug", ro zeide de heer Schmidt, „om dat ik weet dat er nu hard wordt ge werkt!" Vervolgens werden eeg aantal Advertentie ROOK VOORDELIG, ROOK Vergelijkt U TOWNHALL Virginia sigaretten eens met sigaretten van een gulden per doosje. Dan kunt U zelf uitrekenen hoeveel U spaart door TOWNHALL te kopen. WnitMmr,wniitii.i*na KOST SLECHTS CENT Welkom aan de Marine in Vlissingen (Vervolg van pag. 11 Tot de marinemannen zeide spr., dat het hun taak was, de goede naam van de Marine in Vlissingen hoog te houden, in en buiten de dienst. Met een driewerf hoera voor Vlissingen besloot spr. zijn toespraak. Staande luisterde hierna de tjok volle zaal naar het volkslied, dat met een onberispelijk tableau-vlvant van ..Lichaamsontwikkeling" geïllus treerd werd. BONT PROGRAMMA Er volgde een bont amusements programma. De Koninkiyke Harmo nie „Ons Genoegen" gaf een paar frisse marsen ten beste, de Dames gymnastiekvereniging „Lichaamsont wikkeling", onder leiding van de heer L. v. d. Steen, bracht een opberispe- lijke demonstratie knots- en bal-oefe ningen en de mannenzangvereniging D.O.U., onder leiding van de heer Adr. Hollaers, zong Piet Hien, 't Geuzenvendel en De Bruid. Na de pauze trad Tony Wynens Miniatuur-cabaret op met een ten dele op de Marine geïnspireerd pro gramma, dat zeer veel succes oogstte. De heer L. L. Zietse speelde het War saw-concert en de Songmelody en de Damesgymnastiekverenigin^ „Li- chaamsontwikkellng" besloot het programma met een tambourynöefe- ning en Mooi Holland. Het applaus was niet van de lucht. En het programma paste dan ook uitstekend in het kader van deze be- groetlngs- en oontactavond. Het zou onbillijk z.yn hier namen afzonderlijk te noemen, want ieder droeg het 7.yne hJJ tot het welslagen van het geheel, En zoals gezegd: deze Contaclavond vormde een spontaan, een hartelijk, ja een enthousiast welkom, waarme de Vlissingen duidelijk toonde, hoe zeer het de terugkeer van de Konink lijke Marine waardeert, een welkom, dat niet nagelaten zal hebben óp iedere Marineman diepe indruk te maken. SLOTWOORD VAN DE COMMISSARIS De avond werd gesloten door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die zeide, dat deze avond er een was, waarnaar Zee land met verlangen had uitgezien. Er is hard gewerkt voor de terugkeer der Marine en desondanks heeft het lang geduurd, eer zij terugkwam. En wat waren we al big toen de „Haar lemmermeer" hier kwam, die nu in Den Helder gekapseisd is. Met de terugkeer van de Marine hebben Vlissingen en Zeeland een stuk van zichzelf terug en daarom gaf spr. uiting aan de vreugde, ook van het Provinciaal bestuur, Vlissin gen daarbij dank brengend voor deze waardige welkomstavond. Rest ons nog te vermelden, dat de Muziekvereniging „St. Caecilia" on der leiding van cfe heer Jac. Hollaers de Marine van de Binnenhaven naar het Concertgebouw begeleidde en dat de grote zaal van dit gebouw door do Vllssingse bloemisten belangeloos met bloemen en palmen was versierd. STEEKSPEL IN STATENZAAL Plannen tot stichting van een NederlandsBelgische Commissie voor ruimtelijke ordening In de Statenzaal, waar de wapens van alle Zeeuwse gemeenten aan dc wanden prgken, werden de te Middelburg vergaderende leden der afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gisteren officieel door het provinciaal bestuur ontvangen. Daar jhr. mr. A. F. C. de Casem broot afwezig was, werden zij verwelkomd door dc waarnemend Commis saris- der Koningin, mr. A. J. van der Weel. By deze geanimeerde ontvangst i is, dat de belangen van provincie en waren o.m. ook aanwezig het lid van gemeenten dezelfde zyn en dat er zo'n G.S., de heer A. Schout, de Griffier, hechte samenwerking bestaat. De mr. J. M. Pilaar, de hoofding.-direc- heer Mes vroeg zich in zgn antwoord teur van Rgkswaterstaat in de direc- af, of de gemeenten niet de geestelg- tie Zeeland, ir. Th. Heyblom, de di- I ke vaders zijn van het provinciaal be- recteur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, de heer C. Lijnzaad en de di recteur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M C. Verburg. Mr. Van der Weel verklaarde, dat het provinciaal bestuur het zeer ver heugend vond, zovele gemeentebe stuurders te mogen ontvangen, om dat het provinciaal „vaderhart" voor alle gemeenten even warm klopt. Hij verbond hieraan de ondeugende op merking. dat een huwelgk van eni ge „kinderen" wellicht zou by dragen tot verhoging der welstand en sprak vol lof over de werkzaamheid van de afdelingsvoorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, aan wie het mede te danken Advertentie Voor revisie, reparatie of ombouw van alle soorten machines en apparaten J. POLDERMAN Goes Telefoon 2436 Estafette te paard naar paleis Soestdijk Ook door Zeeland In het kader van het zilveren ju bileumjaar van de Kon. Ned Federa- tie van Landelgke Rij verenigingen, wordt op 21. 22 en 23 Mei a.s. een gro te estafette te paard door Nederland gehouden, met als eindpunt Paleis Soestdgk waar H. M- de Koningin op 23 Mei een oorkonde zal worden aan geboden. Aan deze estafette hemen in totaal 2500 3000 ruiters deel. Zg leg gen gezamenlijk een afstand af van ongeveer 3000 k.m. In de etappe AxelGouda nemen dc Zeeuwse ruiters het gedeelte Axel —Steenbergen voor hun rekening. Gestart wordt op Maandag 21 Mei te Axel om 9 uur van af het gemeente huis, De oorkonde volgt dan de route Terneuzen. Hoedokenskerke. Middel burg, Veero, Kamperland, Wissekerke, Colijnsplaat, Zierikzee, Schuddebeurs. Noordgouwe, Zonnemaire, Dreischor. Capelle. Ouwerkerk, Vlane, Stavenis- se, St. Maartensdijk, Oud-Vossemeer naar Steenbergen. Daar wordt de oor- konde overgenomen door de „Oranje Ruiters" uit Willemstad en Fijnaart. stuur en toonde zich niet bgster en thousiast over de „koppelplannen" van dit bestuur. Hg verzocht het de gemeenten niet met vaderlijke ge strengheid, doch met mildheid te be jegenen, zeide, dat de afdeling Zee land der vereniging de Gedeputeer den oprecht dankbaar is voor hun steim en medewerking en uitte ten slotte de wens, dat de Statenzaal spoedig omgeven zal zyn door een krans van gebouwen, die de provin cie een waardige huisvesting bieden. DE MIDDAGVERGADERING In het Schuttershof werd gezamen lijk een koffiemaaltyd gebruikt, waarna mr. C. van Gorkum in de middagvergadering sprak over de werkzaamheden van de Dienst voor het Nationale Plan. Hy stelde voor op, dat by de plannen voor ruimte lijke ordening rekening moet worden gehouden met de rechtszekerheid van de betrokken individuen en dat men in de eerste plaats denkt aan de be langen van ons volk en in het byzon der van het opgroeiende geslacht. Mr. Van Gorcum behandelde hierna met behulp van lichtbeelden de voor naamste facetten van het werk, aat de dienst uitvoert te weten de bevor dering van industrie, landbouw, de woongelegenheid, het verkeer en de recreatie. H() deelde mede, dat men hoopt binnenkort te kunnen komen tot stichting van een Nederlands-Belgi sche commissie voor de ruimtelijke ordening. Dit kan ook voor Zeeland van groot belang zyn. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, vroeg de spre ker na afloop, of het wenseiyk zou zyn, dat de regering, dte een machts middel bezit in de Hantering van het bouwvolumen, de enorme uitbreiding van de steden in de centrumprovin cies afremt en de ontplooiing van steden elders in bet land (waar veel al goedkoper kan worden gebouwd) bevordert. Mr. van Gorcum ant woordde, dat men de industrie be- zwaariyk kan verplichten, zich in een bepaalde plaats te vestigen. Wel kan men de industrievestiging aldaar aantrekkeiyker maken. Nadat nog enige andere vragen wa ren beantwoord, sloot de voorzitter dit geslaagde congres. Velen maakten vervolgens dank baar gebruik van de door het X: meentebestuur van Middelburg gei den gelegenheid om het Gothïsche stadhuis te bezichtigen. De Zeeuwse Reisgids Door onvoorziene omstandigheden zal de Zeeuwse Reisgids niet heden, maar morgen, Zaterdag, verschijnen. De oesterhandel. De oesterhandel en export is thans van weinig betekenis ineer. Vorige week gingen er in totaal nog geen 10.000 stuks weg, voornamelijk naar België, en ook wat naar Duitsland. De export naar Engeland is geheel gestopt en het binnenland vraagt ook niet meer. Het eigenaardige is, dat er nu nog zware oesters voorhanden zyn, terwyi men gedurende het ge hele seizoen hierom verlegen heeft gezeten. Thans kan men deze moei- lgk meer kwgt. BEËDIGING LUIT. C. ANTHEUNISSEN De beëdiging van de reserve-eerste luitenant der Nationale Reserve C. Antheunissen te Vlissingen, welke be ëdiging eerst zou geschieden Zater dag a.s., is thans bepaald op 2 Juni a.s. De weeldebelasting op oesters Naar wg vernemen, heeft ook de Vakgroep Groothandel in Vis zich op het standpunt gesteld, dat het stre ven van de oesterkwekers die zich keren tegen het verhogen van de weeldebelasting op oesters, ook door hftar'moet worden ondersteund. Door de vakgroep werd een brief aan de minister van financiën gezonden, waarin de bezwaren tegen de weelde belastingverhoging duidelgk werden uiteengezet. films van de Koninkiyke Nederlandse Zwembond vertoond, op originele wij ze en met grote geestdrift toegelicht door de heer Schmidt. Voor de film voorstelling, die 's middags voor de leerlingen van de Goese scholen werd gegeven, bestond zo'n grote belang stelling, dat een aantal kinderen moest worden werd de avondvoorsi teleurgesteld, gelegenheid geboden stelling te bezoeken. Hun de Broederband-fusie VlissingenMiddelburg? Verschenen is het jaarverslag over het boekjaar 1949-'5Ö van de Coöpe ratieve verbruiksvereniging en broodbakkerij „De Broederband" te Vlissingen. De secretaris, de heer W. A. Gillissen Verschage gaf hierin een overzicht van de resultaten van het afgelopen boekjaar. Er kon nog geen beslissing worden genomen, wat be treft de voorgenomen fusie met de Broederband te Middelburg. Op de eerstvolgende jaarvergadering zullen door het bestuur hierover nadere voorstellen worden gedaan. Dit jaar hebben de omzetten voor het eerst het millioen overschreden ('49: 827.122,89, '50: 1.074.411,47) Het ledental steeg met 214 tot 1907. Voorts wordt in het verslag gewag femaakt van de vernieuwing van dc anketbakkerg en van bouwplannen voor nieuwe stadsgedeelten. De balans sluit met een eindcyfer van 305.632,12. Uit het ziekenfonds leden bakkerij werd aan 91 leden 1511 dagen gratis brood verstrekt met een bedrag van 642.06. Hetzelfde fonds uit de win kel keerde aan 89 leden 1052 dagen uit met een totaalbedrag van 1011.50. Het overlgdensfonds van de bakkerg keerde aan de nabestaan den van 13 overleden leden 390.07 uit. Voor de kruidenierswaren was dit bedrag 608.72. In de ledenvergadering van Woens dag 30 Mei zal dit verslag in behan deling komen. De heer L. P. van Oorschot, die dan aan de beurt van aftreden is als bestuurslid, stelt zich niet meer als zodanig beschikbaar. De kreeften visserij. Met de kreeftenvissery gaat het redelijk goed. Er wordt over het al- femeen oehoorlïjk gevangen, terwijl et verdelingssysteem onder de plaatselgke handelaren er voor zorgt, dat er niet al te veel wrgving ont staat tussen leveranciers en afne mers. EEN VORSTELIJK GLAS BIER ORANJEBOOM! MET RONKENDE MOTOREN Onderhoud met dr. W. J. Maan; deskundige van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek Wie thans de nieuwe Sloepolder passeert, ziet daar grote uitgestrekte velden met bloeiend koolzaad. Het is een lust om naar te kyken en daar om is het geen wonder, dat menige automobilist of fietser eens even stil houdt op de Ryksweg om van deze koolzaadbloel te genieten. Er zijn echter ook mensen, die deze bloeiende velden met andere ogen bekgken dan de toevallig passerende reiziger, nanuiyk de pachters van de Sloepolder en de ambtenaren van Rykslandbouwvoorlichtlngsdienst. Zy ietten niet zo zeer op de bloei dan wel op het optreden van de koolzaadsnuitkevcr, want als deze kever zich een beetje flink gaat weren, betekent dit dat er ge spoten moet worden! Als het zover komt, gaat er onmiddeliyk een tele foontje naar dr. W. J. Maan in Amstelveen, deskundige van het Instituut voor Plantenziektenkundig onderzoek, die dan direct met zyn staf naar Zeeland komt om het bespuit!ngswerk ter hand te nemen. Deze bespuiting zal dan geschieden per vliegtuig, de aangewezen methode voor grotero oppervlakten. Het Instituut voor Plantenziekten kundig onderzoek heeft voor dit werk de beschikking over een toestel van Z.K.H. Prins Bernhard. de „Stinson Vigilant" een voormalig artillerie- verkenningsvliegtuig;, waaraan een speciale sproei-innchting is oeves- tigd. Onder aan de romp is namelgk een buis aangebracht, voorzien van spuitdoppen, die de bestrijdingsmid delen byzonder fijn verdeeld (in drup pels van 0,1 mm.). Deze wyzo van be sproeien noemt men vernevelen. De bestrydingsstoffen worden in het vliegtuig meegevoerd in een tank, die ruim 300 liter kan bevatten. Door middel van een centrifugaal pomp wordt ca. 35 liter per hectare over do te vernevelen oppervlakten verspreid. De gehele installatie wordt bediend door de twee bestuurders van het vliegtuig, die tydens hun werk de aanwyzingen opvolgen van de man nen op de grond, teneinde een el'r'i. ciënt gebruik van de bestrydlngsmid- delen te verkrygen. Dr. Maan, met wlo u(j een kort onderhoud hadden, ver- klaardo ons, dat de gehele Sloepolder In 3 dagen be handeld kan worden, uaarby men natuuriyk afhankelijk is van de al ol niet gunstige weersomstandigheden. Deze „vliegtuig-methode" Is voor grote oppervlakten, zoals de Sloepolder, In geen geval duur der dan ae „grond-motbode". Dc pachter* vao de Sloepolder zorgen zelf voor de ncstry- diuesmiddelon en betalen aan het Instituut voor Plantenziek tenkundig onderzoek 15 per hectare. Het werken met een vliegtuig heeft het voordeel, dat hoge gewas sen en daartoe kan men ongetwy- feld koolzaad rekenen niet door de wielen van de machine worden be schadigd en zonder enige moeite be reikt kunnen worden. Dr. Maan ver telde ons over dit laatste een frap pant voorval uit zijn praktgk, dat pas vorige week plaats greep. Bij 's Her togenbosch moest langs de Rgksweg in de daar staande eikenbomen een rupsenplaag worden bestreden en men besloot het op twee manieren te doen: Van de grond en uit de lucht. Wat bleek'echter? By de eerste me thode waren de resultaten vrijwel ni hil, omdat de nevel niet in de «ruinen van de bomen doordrong, terwgl daarentegen de bestrgding uit het vliegtuig inderdaad alle rupsen ver nietigde. Vanzelfsprekend kan met een vliegtuig alleen worden gespo ten op grote stukken, zoals de Sloe polder en de Noordoostpolder, waar vorig jaar niet minder dan 2700 ha. werden besproeid. In oudere polders, waar toch moderne landbouwmetho den toegepast worden, zal men die nen te werken met een helicoptère. Tot nu toe verzorgt het Instituut voor Plantenziektenkundig onder zoek deze proefnemingen, doch de ge gevens en de resultaten, die hierby worden bereikt, staan steeds ten dienste van hen, die dit werk op commerciële basis zouden willen be ginnen. Thans moet worden afgewacht of het nooilzakeiyk zal blijken om „met ronkende motoren" de Sloepolder te bespuiten Alles Is gereed: Be- strydingsmiddelen, benzine enz. zyn reeds in Zeeland. Zodra de snuitkever tè brutaal wordt, zal het vliegtuig van Prins Bernhard op het gemeénte- iyk industrieterrein te Middelburg worden gestationneerd en zal van daar het offensief in de Sloepolder worden ingezet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2