Scheveningen heeft een goede haringvloot VREEMDE Valkenburg, plaats met veel merkwaardigheden JIMMY BROWN, sportheld no. Maar de haven is slecht r WAAR GAAN DE OPBRENGSTEN VAN DE ZOMERZEGELS HEEN DONDERDAG 17 MEI 1951 PROV INC1ALE ZEEUWSE COURANT 3 VAN HARINGBUIS TOT MOTORLOGGER (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, MeL Wie wel eens het panorama-Mesdag ln de Zeestraat in Den Haag heeft bezocht, heeft daar een uitstekende indruk gekregen van het beeld van Scheveningen in vroeger jaren: een nog betrekkelijk ge ringe bebouwing en de visserschepen niet in een haven, maar op het strand. Er is sedertdien veel veranderd. Scheveningen heeft zich tot een grote badplaats ontwikkeld en het is de eerste haringhaven geworden. Om zich hiervan te overtuigen, behoeft men slechts een wandeling langs de eerste en de tweede binnenhaven te maken, waar op het ogenblik vele rappe han den bezig zyn de loggers ln orde te brengen voor het uitvaren ln de nacht van Maandag op Dinsdag a.s. om één uur. Er wordt geverfd en geprovian deerd en men brengt alles aan boord, wat voor de verre tocht op de Noord zee, waai men de haring hoopt te verschalken, die als „Hollandse nieuwe" worden binnengebracht, nodig is. Op oude schilderijen en platen staan de visersvaartuigen, toen bom men geheten, nog afgebeeld, terwijl zij op het strand liggen en daarom heen de vissers en hun vrouwen in de typische Scheveningse klederdracht lopen, zware manden torsend. Dat was in de tijd, toen het dorp nog ver stoken was van de grote visserij, tot ongeveer het midden van de vorige eeuw. Scheveningen mocht tot dat tijdstip geen gekaakte haring aan voeren, een recht, dat de zogenaamde Maashavens al lang bezaten. Men voer uitsluitend met ongekaakte steurharing binnen, die tot bokking verwerkt werd. Deze kleine visserij bedreef men met haringbuizen slechts gedurende enkele maanden in het najaar. In October en November trok men er op uit, doch nimmer ging men ver van huis. DE VISSERIJ „OP ZOUT". Na 1857 kwam de grote visserij op, dat is de visserij „op zout". Sedert die tyd vervingen de Scheveningers hun haringbuizen door bommen: schepen met een platte bodem, zodat zij op het strand getrokken konden worden. Tot op het laatst van de ne gentiende eeuw telde de vloot ver over de 200 van zulke bommen. In Frankrijk vond men teen de logger uit, een zeewaardig schip, dat een zo sterke concurrent voor de een voudige Scheveningse schuitjes werd, dat de plaats sterk achteruit dreigde te gaan, vooral, toen Vlaardingen en Maassluis deze loggers gingen ge bruiken. Een ongeluk komt zelden alleen. In een hevige storm op 22 en 23 December 1894 werden de Scheve ningse visserschepen op de kust alle op en door elkaar geworpen en werd grote schade aangericht. In welke trieste situatie het dorp ook gedom peld mocht worden, het woeden der natuurkrachten had toch nog een gunstig gevolg. Want deze catastro phe gaf de stoot tot de aanleg van een haven. In 1901 begon men te gra ven en op 26 November 1904 kon hij geopend worden. Er was slechts één havenkom tussen de hoofden. Vervol gens groef men de eerste binnenha ven - ontegenzeggelijk een belang rijke verbetering, maar nog lang geen ideale toestand. Als tij-haven had hij veel last van de deining. De schepen moesten dan ook overwinte ren in de Maashavens en in IJmui- den, hetgeen uiteraard niet bijster economisch was. Bovendien was hg te klein. Daarom besloot men in 1921 tot de aanleg van de tweede binnen haven. In 1927 kon hij door Koningin Wilhelmina geopend worden. DE DEFENSIEDREMPEL. Als men meent, dat de Schevenin gers van dat ogenblik af niets meer te wensen hadden, vergist men zich. Bij de aanleg van de haven spraken de defensie-autoriteiten namelijk een hartig woordje mee. Zij verlangden het leggen van een drempel de zo beruchte defensiedrempel aan de ingang van de haven. Dat was een zanddam onder water, die verhin derde, dat grotere schepen, zoals oor logsschepen konden binnenvaren. Slechts een smalle geul in deze drem pel veroorloofde de visserschepen de kaden te bereiken. In 1946 mocht de drempel eindelijk VERHALEN I In het Franse kanton Najac, gelegen binnen het departement Aveyron heerst complete anarchie. De burge meester van Najac, de hoofdstad van het gelijknamige kanton, is namelijk sedert enige weken in staking gegaan. Tegelijkertijd bedankte de gemeente raad voor de eer. Er gebeurt dus mo menteel niets in Najac; officeel kan kan men er niet geboren worden of sterven en evenmin trouwen. De ge volgen zijn vrij dramatisch. Een we duwe kwam midden April te sterven en... mocht niet begraven worden. Een pastoor van Najac vond deze toestand echter zo afschuwelijk, dat hij reet of geen wet opdracht gaf het mens te begraven. De heer Marke wilde op korte termijn trou wen, maarhet stadhuis was geslo ten. Gelukkig dat de Algemene Raad van het departement krachtens een beduimeld artikeltje in de wet de bevoegdheid bezat, een huwelijk gel dig te verklaren. De beroering in Najac is intussen groot. De oorzaak van de staking is een conflict tussen Najac en de gemeente La Fcruillade. Sinds mensenheugenis zijn de data vastgelegd, waarop in de verschillende plaatsen van het kan ton, markt mag worden gehouden. Najac opent de rij op elke 4e van de maand, La Fouillade sloot de rij op de 28ste. Nu deed zich het ongehoorde ver schijnsel voor, dat de laatste stad de eerste markt wilde hebben. En zij slaagde er in. Op 3 April zo luidde het besluit van de prefect mocht La Fouillade de beestenmarkt houden. Onnodig te vermelden, dat er de vol gende dag in Najac zo goed als geen biggen van de hand gingen en dat deze stad hoogst verontwaardigd was over het optreden van La Fouillade, verdwenen. Dit maakte het mi dat sinds de oorlog de „Van Wijck" een van de schepen, waar mede de dienst EnkhuizenStavoren onderhouden wordt in de eerste binnenhaven ligplaats kan nemen. Met de „Van der Wflck" hebben tal rijke badgasten gedurende de zomer maanden korte trips op de Noordzee gemaakt MODERNISERING VAN DE \XOOT. Het spreekt vanzelf, dat de vis sersvloot van Scheveningen sedert de aanleg van de havens een grondige wijziging heeft ondergaan. In 1895 beschikte men over 232 bommen en 50 loggers. De laatste vyf bommen verdwenen in 1917, na dat zij reeds enige tijd geen dienst meer gedaan hadden. Na 1915 telde de Scheveningse vissersvloot 275 zeilloggers en geen bommen jneer. Scheveningen ging de tweede we- Spoedige verhoging prijs varkensvlees? (Van onze Haagse redacteur) Van de zijde van de Stichting voor de landbouw is nogmaals by de rege ring aangedrongen op een spoedige beslissing inzake de verhoging van de varkensvleesprijs, welke vooral door de aanzienlijke verlaging der veevoedersubsidies noodzakelijk is geworden. Een langer uitblijven van deze beslissing, alsmede een te lang zame aanpassing van de varkens- prijs aan het reeds sterk gestegen kostenniveau zullen een zeer ongun stige invloed uitoefenen op de toe komstige omvang van de varkens houderij. Bij de regering werd volle dig begrip voor deze situatie gevon den. Verwacht mag dan ook worden, dat door de regering op korte ter mijn een beslissing zal worden geno men. reldoorlog in met 110 motorloggers en kwam de oorlog uit met 35 log gers en nam in 194o nog slechts zeer schoorvoetend aan de visserij deel. Thans is de vloot weer op peil. GRANDIOOS HERSTEL. Het bedrijf heeft zich waarlik grandioos hersteld. De ontwikkeling van haringbuis, naar bom en verder naar zeil- en motorlogger maakte ook een aanpassing van het havenbe drijf noodzakelijk. Wel is de outillage rondom de haven verbeterd, maar de haven zelf is nog altijd een bron van klachten. Herhaaldelijk hebben de Scheveningers op uitbreiding aange drongen. maar tot nu toe vergeefs. Het ziet er op het ogenblik, nu wei nig meer in openbare werken geïn vesteerd wordt, niet naar uit, dat hun verlangens spoedig in vervulling zullen gaan. Een eerste eis Is verlenging en verlegging van de havenhoofden, een werk, waarmede ongeveer 20.000.000 gemoeid is. Er zal voorlopig dus wel niets aan gedaan worden. Te Nieuwerkerk (Schutje) op Schouwen zijn door de rijksdienst voor oud heidkundig bodemonderzoek onlangs opgrav ingen verricht op een plek, waar verscheidene eeuwen geleden een kerkhof Lig. Op de foto ziet men een graf van tufsteen, dat blootgelegd werd. Kr zijn totaal zeven van deze „sareophagen" gevonden. Z(j dateren alt de tUd van de Romaanse bouw stijl VAN 15 MEI—14 JULI Bestemd voor T.B.C.-bestrijdlng en culturele doeleinden. (Van onze Haagse redacteur). Den Haag. Mei Zoals ieder jaar, zal men ook nu weer van 15 Mol tot en met 14 Juli aan alle postkantoren, bijkantoren en agentschappen zomer, zegels kunnen kopen. Dr. P. Muntendam, Staatssecretaris van Sociale Zaken, heeft ons uiteen gezet, wat er met de opbrengst van de zomerzegels gebeurt. De gelden worden besteed voor directe hulp aan mensen in nood. VIJf en dertig procent gaat naar de Nederlandse Vereniging tot bestrijding der tu berculose; tweederde gedeelte van dit bedrag komt ten goede aan het ver- pleegfonds, waardoor lijders aan open T.B.C. uit een gezin waar kinderen van 15 jaar of jonger zijn geholpen kunnen worden; een derde gedeelte gaat naar het postzegelverpleegfonds voor kinderen. Deze gelden kunnen beslist niet gemist worden, aldus dr. Muntendam. Het sterftecijfer in Nederland is wel gedaald en de ziekte neemt een gun stiger wending het laatste wordt juist beïnvloed door de organisatie die in opbouw is om de T.B.C. actief te bestrijden doch er is nog altijd geld nodig. De verpleegprijzen gaan namelijk omhoog, doordat er meer en betere geneesmiddelen komen en een gedeelte van de verpleegkosten wordt niet meer gedekt door ziekenfondsen en andere instellingen. Twintig procent van de opbrengst gaat naar het Irenefonds, dat zorgt voor de culturele ontspanning, zoals toneel, film, wetenschappelijke voor drachten in de sanatoria. De cultu rele ontspanning is een zeer belang rijk onderdeel bij de behandeling van de t.b.c.-patiënten. Tenslotte krijgen NU WE VACANT1EPLANNEN MAKEN Zuld-Llmburg Is en blijft een mooi land. (Van onze speciale verslaggever) Valkenburg, Mei Wie een jaar lang hard gewerkt heeft en wat over spaarde oir. in zyn vacantie een reisje te maken, hetzij van een of twee dagen, hetzij van wat langer duur, hy kan zo de financiën het toelaten naar het buitenland trekken en er genieten van steden en dorpen en van landschappen, die omdat zij vaak zo afwijken van wat wij hier te lande gewend z'jn, een bijzondere aantrekkingskracht op ons uitoefenen. Maat hij kan ook In Nederland blijven, in ons goede vaderland, dat zelfs voor de verwende toerist nog' altyd heel veel schoons te bieden heeft. Zo nog geen plannen gemaakt wer den, dan wordt het nu tijd, vooral als men hier of daar voor één of meer nachten denkt te logeren en hotelka mers besproken moeten worden. Want het zal druk zyn in de maan den Juli en Augustus, bijna overal, waar de natuur zich in milde over vloed voor de bezoekers openspreidt. Als men Nederland op zijn mooist wil zien. zou men er nu op uit moe ten trekken. Dan denken wij nog niet eens aan de bollenvelden, maar wel aan streken als Zuid-Beveland. dat één grote bloeiende bongerd ls. aan de Betuwe, waar de tere bloesems wuiven in de wind. aan de in bloei staande boomgaarden in Zuid-Lim burg en aan al die andere prachtige streken van ons land, waar net jonge groen en de bloemen uitdagend hun lentefeest vieren. Wij hebben dezer dagen het Zuiden van Limburg verkend. Zeker, er wa ren al vreemdelingen, maar nog vindt men er de rust die zo weldadig aan doet. De hellingen van de zacht glooiende heuvels tonen hun groen in alle schakeringen en hun bloelende bomen in milde overdaad. De wegge tjes kronkelen wispelturig door het land en de beken ruisen er een voor jaarslied. VALKENBURG Nu of in de zomer: Zuid-Limburg is en blijft een mooi land. En Val kenburg is het middelpunt Mocht men er nooit geweest zyn, dan dient dit verzuim, zodra men daartoe de gelegenheid krijgt te worden inge haald. Men zal er de grote grauwe ruïne moeten gaan bekijken van het oude kasteel Valkenburg, een van de merkwaardigste historische monu menten van het Geuldal. Het slot dateert uit de elfde eeuw. Drie keer werd het verwoest en weer opge bouwd, de laatste keer werd het vernield in 1672. Sinds het begin dezer eeuw wordt er aan de ruïne weer alle zorg besteed en is hier en daar wat ln zijn oorspronke lijke vorm gerestaureerd, waardoor de bezoekers een uitstekend over zicht krijgen van de inrichting van zo'n oud. machtig kasteel. Van de ruïne lopen vluchtgangen naar de Fluwelen Grot, die al in de oeroude tijden ontstaan is, doordat men er grote mergelblokken uithaal de, bestemd voor de bouw van hui zen. Een wandeling door deze grot onder deskundig en vertrouwd ge leide duurt drie kwartier. In de wanden zijn voorwereldlijke monsters uitgehakt en ontelbare tekeningen zijn erop aangebracht. Men vindt er een kapel in, die gebruikt werd ty- dens de Franse overheersing. Toen in de tweede helft van de achttiende eeuw een beruchte roversbende de streek onveilig maakte, hielden de ze zogenaamde Bokkenrijders er ge heime vergaderingen in. In Valkenburg vindt men verder nog de gemeente-grot en een gewij de plaats. Lourdes genoemd. Er zijn vele bezienswaardigheden de federatie van Instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, het nationaal fonds voor bijzondere no den en de stichting „Actie voor het kind" ieder 15%. De uitzending van asthmatische kinderen wordt krach tig ter hand genomen en de resulta ten in het asthmacentrum „Heiden heuvel" te Hilversum zijn zeker zo goed als in het buitenland. DE BESTEDING. De staassecretaris van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen Mr. J. M. L. Th. Cals, vertelde ons vervolgens een en ander van de besteding der gelden, bestemd voor culturele doel einden. De opbrengst van de zomer zegels heeft het in de afgelopen 13 jaar mogelijk gemaakt veel te doen voor de kunst en de kunstenaars. In 1950 werd steun verleend aan de Stichtiiig Natuurfonds, de Bond Heemschut, het Comité Nederlandse Volksklederdrachten, het Vondelmu seum, het Drents Genooschap en de Stichting Schotse Huizen te Veere. Deze steun wordt zoveel mogelijk verleend in de vorm van opdrachten. De. nood onder culturele werkers is onrustbarend hoog gestegen, aldus Mr. Cals en van de zijde van de over heid is het ten enenmale onmogelijk voldoende hulp te bieden. De jeugd zal daarom doordrongen moeten worden van de grote belan gen, die op het spel staan en aange spoord moeten worden krachtig me de te helpen aan de verkoop van de zomerzegels. Wanneer de opbrengst het dit jaar mogelijk maakt, wil men ook de Nederlandse Kastelen stich ting laten meedelen. Deze beeldingen van kastelen en wel: de 2 cents zegel (toeslag 2 cent) het kas teel Hillenraad te Swalmen bij Roer mond; de 5 cents zegel toeslag 3 cent) het kasteel Berg te 's-Heeren- berg; de 6 cents zegel (toeslag 4 cent) het kasteel Hemen te Bergha- ren (Gld.); de 10 cents zegel (toeslag 5 cent) het kasteel Rechteren te Dalf- sen en de 20 cents zegel (toeslag 5 cent) het kasteel Moermond te Re- nesse (Zeeland). Ter bevordering van de verkoop door de jeugd worden verkocht blan co briefkaarten, prentbriefkaarten en spatwerkmapjes, waarmede de kinderen zelf hun prentbriefkaarten kunnen maken. (Nadruk verboden.) Goklustige Britten Blijkens een dezer dagen ge publiceerde officiële statistiek nemen drie van de vier volwas sen Britten aan gokjes deel bö paarden- en windhonden-ren nen of in voetbalpools. Gokken is ln Engeland een schier alge mene gewoonte, en degenen die het thans achterwege laten, hebben er goeddeels vroeger wel aan gedaan. Het meeste geld gaat weg aan wedden hij paardenrennen, in totaal 180 200 milltoen pdst. per jaar. De inzetten voor voetbalpools be lopen jaarlijks ongeveer 50 mil- lioen pdst. krijgt een subsidie van 2500,dié bij lange na met toereikend is om de kastelen in Nederland te onderhou den. Het particulier initiatief kan hierbij niet gemist worden. De heer D. Bosma, hoofdambte naar van het staatsbedrijf der P.T.T., wees er op, dat de grafische verzor ging van de postzegels in belangrijke mate meewerkt om de verkoop te stimuleren. De zegels zijn zeer in trek bij de philatelisten. De postzegels tonen dit jaar de af Marlanne Philips overleden. BEKEND SCHRIJFSTER. Te Naarden is overleden de schrijf ster Marianne Philips (mevr. Goude- ketPhilips). Maandagmiddag om twaalf uur ls in het crematorium te Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd. Mevrouw GoudeketPhilips is 65 jaar oud geworden. Zij was sinds 1949 bedlegerig in haar woning te Naarden en heeft voor haar overlij den de wens uitgesproken dat er niets over haar verscheiden en haar werk zou worden geschreven voordat zij zou zjjn gecremeerd. Marianne Philips' voornaamste werken zyn: Bruiloft in Europa (1934), waarvan onlangs de zevende druk verscheen; Het Oogenblik (1935); Henri van den Overkant (1936), (waarvan de derde druk het stichting I 1icht en De Zaak Beukenoot plaats; de omgeving noodt tot het maken van uitstapjes, die men even tueel tot Vaals en het Drielanden punt waar Nederland, Duitsland en België aan elkaar grenzen en men een fraai panorama op Aken heeft kan uitstrekken. Ons land kent verscheidene mooie plekjes. Zuid-Limburg is er een van. Nu vacantieplannen gemaakt worden, willen we hierop de aandacht vesti- de gen. (1950). Het laatstgenoemde werk verscheen als geschenk in de boeken week. Toen de vrouwen het kiesrecht kregen was Marianne Philips lid van de vroegere S.D.A.P. Zn werd voor deze partij reeds in 1918 lid van de gemeenteraad van Bussum. Prins Bernhard bij Philips. Prins Bernhard is Woensdagmid dag omstreeks één uur per vliegtuig op Welschap bij Eindhoven gearri veerd. Hij werd ontvangen door mr. H. L. Wol tersom, vice-president van de raad van commissarissen van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken. Van het vliegveld begaf men zich naar het Philips-ontspanningsge- bouw, u-aar de Prins aanzat aan een lunch, hem aangeboden door de raad van bestuur, commissarissen en di rectie-leden van het Philips-concern. In de middag woonde de Prins het jubileumspel „w# en Philipswy bij Philips" by. 71. „Hij is weg!" riep Piet Potlood verbijsterd, terwijl hij overal het wateroppervlak afzocht. „Hij is wat je noemt ondergedoken'", zei het bootman netje. Alles hing eensklaps over boord om naar de verdwenen Jimmy uit te kijken. De schipper schudde zijn hoofd. „Nou is-ie voor goed naar de haaien. Het zou me niets verwonderen als ze hem over een paar dagen ergens bij Denemarken op vissen". Piet Potlood keek de ongeluksprofeet met wanhopige ogen aan. ,,'t Is misschien nog m ij n schuld ook", dacht hij, „want i k heb hem zo kwaad gemaakt". De remorqueur dobberde op halve kracht rond met zijn verslagen benuuuuug aan boord. De man van de Daily Tattler schreef het ene bloknootvelltje vol na het andere. Hij no teerde, dat de volkomen uitgeputte zwemmer lie ver dan aan boord te klimmen, een heldendood in de golven had verkozen, maar juist had hij een groot uitroepteken achter deze zin geplaatst of er klonk van de steven van het schip een door dringende kreet: „DdAr. dédr héél in de verte, da&r zwemt-ieü" schreeuwde het bootsmans maatje. Hel wereldgebeuren Spanning neemt toe in Perzië I De toestand ln Perzië ontwlkke't (zich nog steeds dermate ongunstig, dat rekening gehouden moet worden met ernstige troebelen in dit gebied I Extremisten van links en van recht* stellen alle» ln het werk om de be volking in beweging te brengen voor hun leuzen en niet zonder succes. In het oliegebied heerst een ge spannen Afeer met de kans dat elk ogenblik een nieuwe staking zal los breken. Voor de Amerikaanse am bassade heeft een menigte van 60.000 personen „dood aan de Im perialisten" staan schreeuwen. De verboden, maar niettemin ze*r actieve communistische Tudeh-partrj heeft in Perzië de bekende „vredes- propaganda" geïntroduceerd, waarin vanzelfsprekend de Angelsaksen als de „kapitalistische uitbuiters" van de Perzen worden voorgesteld. Aan de andere kant oefent de „Fadalyan Islam", een fanatieke Moslem-organi satie. die verantwoordelijk is voor de dood van premier All Razmara, een ware terreur uit. Een Amerikaans journalist heeft een interview gehad met de leider van deze organisatie. Deze zeide brutaalweg, dat er nog een paar zijn. „die naar de hel moe ten worden gezonden." Als Razmara niet door ons uit de weg was geruim 1 zou onze kostbare olie nimmer aan ons zijn teruggeven, betoogde de fanatiekeling. De huidige premier Mossadeq heeft zyn toevlucht gezocht in het parle mentsgebouw, omdat hij zich be dreigd waant, een begrijpelijke angst gezien de ervaringen van zijn voor ganger. Mogelijk echter speelt Mossa deq tevens comedie, om de nationa lisatie van de olie-installaties te ver snellen. In Londen wordt de ontwikkeling nauwlettend gevolgd. De regering zou zelfs overwegen Britse troepen te gebruiken voor het geval het in de Iraanse olievelden tot geweldda digheden mocht komen, waardoor het leven en de eigendommen van Engelsen gevaar zou lopen. Dit be richt wordt in verband gebracht met de aankondiging »'an het Britse mi nisterie van oorlog, dat de 16e zelf standige brigade luchtlandingstroe pen het consigne heeft gekregen zich in het garnizoen van Aldersnot paraat te houden. Of de Britten inderdaad tot gewa pend optreden zullen overgaan staat te bezien vanwege de verreikende consequenties, die daaraan zijn ver bonden. Er zyn trouwens nog andere middelen om de Perzen enigszins tot matiging te brengen. Perzië kan zon der Britse hulp de olievelden en raf finaderijen niet behoorlijk exploite ren en het kan dé olie ook niet af zetten zonder het transportapparaat, dat buiten Perzisch bereik ls. Het beste zou zQn, indien door on derhandelen een voor beide partijen dragelijke oplossing kon worden be reikt. De huidige Perzische macht hebbers zijn evenwel niet voor rede vatbaat. Z\J hebben reeds alle Britse pogingen om een arbitrale uitspraak te verkrygen over de rechten van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij yan de hand gewezen en drijven blinde lings de nationalisatie door, onge acht de hinderpalen. Sommigen meesmuilen over de moeilijke positie van Engeland uit rancune over de Britse politiek in het verleden. Met leedvermaak wordt aangevoerd, dat de Britten, die zelf zo graag nationaliseren, nu de ge volgen van nationalisatie elders on dervinden. Tegelijkertijd wordt er dan op gewe zen, dat de Engelsen in Indonesië een weinig fraaie rol hebben gespeeld en thans zelf in Perzië hun trekken thuis krygen. Dergelijk gemeesmuil is niet ver standig. Het is voor geheel het Wes ten. dus ook voor ons land (dat olie- belangen heeft ln Irak) van het grootste belang, dat de olieproductie in Perzië niet gestagneerd wordt. In elk geval moet ten koste van veel verhinderd worden, dat Rusland ten slotte. door in troebel water te vis sen, zich verzekerd van een deel der olieopbrengst. De Amerikanen zyn daar eveneens van overtuigd. Aan vankelijk was hun houding voor En geland zeer teleurstellend; blijkbaar had Washington weinig lust voor Londen de kastanjes uit het vuur te halen. De Amerikanen draaien thans iets by. Ook zij hebben een waar schuwing gericht aan het adres van Teheran met de bedreiging eventu eel de dollarsteun in te trekken. Mogelijk zal de gezamelyke Engels- Amerikaar.se druk op Perzië nog enig resultaat opleveren. De komen de weken zullen het leren. 2 broers door auto gegrepen en gedood Te Deume heeft een ernstig ver keersongeluk aan twee kinderen het leven gekost. De gebroeders Piet en Wim Knrjnenburg keerden tweede Pinksterdag per fiets van de woning van een ouaere broer naar hun ouder lijke woning terug. Dicht by huis werden zij gegrepen door een hen achterop rijdende colonne Engelse militaire vrachtwagens. De jongens werden overreden en vrijwel op slag gedood. Arrestant uit celwagen ontsnapt Dinsdagmorgen is in de omgeving van de Muiderpoort ln Amsterdam - Oost een arrestant van de parket wacht uit een arrestantenwagen ont snapt. Een onderzoek naar de toe dracht is ingesteld. Rita Hayworth besluit te scheiden. De advocaat van Rita Hayworth, heeft Maandagavond meegedeeld, dat de filmactrice definitief heeft beslo ten van prins Ali Khan te scheiden. Zij zou drie millioen dollar vragen voor een fonds ten behoeve van haar dochter, Yasmln. De advocaat zei verder, dat zijn cliënte, ln overeenstemming met de door haar indertijd aan prins Ali Khan gedane belofte, Yasmln een Mohammedaanse opvoeding zou ge ven. Zij zou geen verzoek om alimen tatie doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5