PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse gevallenen werden te Kapelle herdacht De goedkope atoombommen van president Péron Aanslag op Perzische premier werd verijdeld D£ BILT Kantlijn Vandaag Marinevliegtuig stortte voor Noordwijk in zee 194e Jaargang-No 114 Dagblad uitgsv* van de Orrna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred G BalüntQn PI verv.i W. Leertouwer en H A Boss hardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 Ct per week f 4.53 p lew fr p p. t 4A0 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, QOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 Mei 1951 ADVERTENTIEPRIJS 30 et. per mm Minimum p advertentie t ly ing. mededelingen driemaal Urlef. Kleine adverlecues (max 0 regels ven 1—0 regels f L— Iedere regel rr.eer 30 cent. «Brieven of adres Bureau van dll Blad" 36 cent meer. Giro nr 339300 P2.C. Middelburg. Bur Vllsslngen Walatr 58—60. tel 2355 4 IQnen (b.gg 2881 of 21601 M'burg Londenae Kaal 20, teL 3077 en 2924; Goes L. Vontstr 63. teL 3475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Mauri tast r. 12. tel. 103; Terneuren Brouwerljstr. 3; Zlerlkree N. Bogerdstr. C 160. tel. *4 BILLIJKER DAN ELECTRICITE1V. Nederlands geleerde naar Argentinië De Nederlandse atoomgeleerde, prof. dr. C. J. Bakker, zal heden per K. UW.-vliegtuig Daur Argentinië vertrekken voor een studiereis van onbe paalde duur. Prof. Pakk'r zal zich begeven naar het eiland Hucmul In het Nohnel Iiuapimeer by Bariioche, tvaar zoals bekend het Argentijnse atoomonderzoek wordt gevoerd onder leiding van de In Oostenryk geboren prof. Richter. De A.N.P.-verhinggever, die Prins Bernhard heeft gevolgd op diens Zuid-Amerikaanse reis, tekent by dit bericht aan, dat het vertrek van prof. Bakker vvaarschytityk toort vloeit uit de besprekingen, die de Prins in Buenos Aires heeft gevoerd met president Péron. Tijdens het bezoek -- zo vernemen wy is gebleken, dat In Argentinië onder meer belang wordt gesteld in de Nederlandse cyclotron. Prof. Bakker neemt een model hiervan op zyn reis mee. Prof. Bakker is directeur van het laboratorium van het instituut voor kernphysisch onderzoek. Hij studeer de natuurkunde aan de Amsterdam se universiteit. In 1929 promoveerde by cum laude. Van 1932/33 was hij assistent van prof. dr. P. Zeeman aan de universiteit te Amsterdam, nadat hij twee jaar werkzaam was geweest aan het „Imperial College of Science" in Londen. Daarna was prof Bakker tot 1946 als natuurkun dige verbonden aan de N.V. Philips' gloeilampen fabrieken te Eindhoven. Naar bekend deed president Péron zyn mededelingen over de resultaten, Het weer lokt nog niet bijster tot zwemmen. Al te veelvuldig werd tijdens de achter ons lig gende Pinksterdagen het mopje ge tapt, dat het een gure Kerstmis was. Maar de meeste zweminrichtingen zijn toch weer geopend en aan de stranden verrijzen de badhokjes weer en eerstdaags zullen de meeste Ne derlanders hun badpak dus wel aan trekken Dat dicht U. Want al hebben wy dan de naam, dat wy een zindelgk volk zyn, we zy'n het in werkelykheid niet zo heel erg. De Nederlander gaat gemiddeld slechts eenmaal per jaar naar een badhuis en tweemaal per jaar naar een zweminrichting De statistiek toont dat met ont stellende nuchterheid aan en aange zien het aantal woningen met bad gelegenheid nog altyd zeer gering is en het zwemmen in vrij water of in zee ook slechts door een vrij gering aantal Nederlanders regelmatig wordt beoefend, mag de statistiek als juist worden beschouwd. En daarmede staat dan vast, dat wy minder zindelyk zyn, dan wy zelf meenden. Er zit aan de kwestie van het Moerdykkanaal een pikant kantje. Het rapport van de Bel gischNederlandse commissie, dat zoals bekend niet tot een slotsom heeft geleid, was namelyk geen rap port, dat opgesteld is door politici, maar een rapport, dat afkomstig was vandeskundigen. Als de deskundigen, onbelemmerd door politieke overwegingen, zelfs niet tot een oordeel kunnen komen, dan is dat teleurstellend. Maar het bewyst tevens, dat de onderhavige materie wel zeer moeilyk is. Onder die omstandigheden is het vaak goed gebleken om è.f te wach ten. Dat lykt ons met het Moerdykka naal bok het beste. Omdat zelfs de deskundigen niet deskundig zijn om een oordeel te vel len. Nu s 1u u steeds groter wordende volks- vacanties buitens- luis" gaan doorbrengen en er anderzyds steeds minder geld voor kostbaar toerisme beschikbaar blijkt te zyn, ontstaan er nieuwe vormen van toerisme, die volgens „Horeca" het hotelbedryf zullen nopen om van de overheid tuchtmaatregelen (regi stratie, vergunningen, enz.) te gaan vragen: „Het plotselinge ontstaan van ten tenkampen, dat in toenemende mate over geneel Europa valt te aanschou wen, wordt door sommigen schouder ophalend afgedaan met de mening, dat het hier gaat om een voorby- gaande neiging tot romantiek en een dwepen met de natuur. Anderen zien er een vorm van sociaal toerisme in. Dit nieuwe toeristische aspect even wel is oorzaak van zoveel uiteenlo pende vraagstukken, welke op ruime schaal in buitenlandse vaktijdschrif ten worden uiteengezet, dat men zich er niet met bagatelliseren van kan ontlasten. Ook op vele buiten landse congressen heeft men zich be zig gehouden met het kamperen, dat verschillende aspecten vertoont en waaronder ook het „caravanning" moet worden gerekend (het reizen per auto met bewoonbare aanhang wagen). Deze hand over hand toene mende Vorm van toerisme, die nau welijks meer een voorbijgaande aard kan worden toegekend noch uit een behoefte naar sociaal toerisme schynt voort te spruiten, verontrust al even zeer de Duitse als de Franse hotel kringen. Men vreest dat het tenten kamp een prooi zal worden van ini tiatiefrijke ondernemers, die er een goede bron van inkomsten in zien". Tot zover Horeca. Wy vrezen, dat als men ca ra van nen en kamperen gaat verbieden, buitenlandse of binnenlandse vacan ties voor velen onmogelijk zullen worden. die prof. Richter by zyn onderzoekin gen zou hebben bereikt, einde Maart jL ten overstaan van een aantal Ar gentijnse journalisten. Prof. Ronald Richter, de 42-jarige in Oostenryk ge boren atoomgeleerde, verklaarde by die gelegenheid thans in staat te zyn atoomenergie vry te maken volgens een geheel nieuwe methode, zonder materialen te gebruiken, die tevoren als onmisbaar werden beschouwd. Het in Argentinië ontwikkelde pro ces zou gezien de goedkope grond stoffen, die hierby worden gebruikt zelfs goedkoper zyn dan het op wekken van electriciteit. ONZINNIG? De verklaringen van president Pé ron en van prof. Richter zijn in het algemeen zeer sceptisch ontvangen. Zy werden betiteld van „onzinnig" tot „sterk overdreven". Ook werd het on- waarschynlyk geacht, dat op een be- trekkelyk klein eiland in het Nahuel Huaoimeer zich de omvangrijke in stallaties zouden kunnen bevinden, die voor deze onderzoekingen nodig werden geacht. President Péron gaf hierop als commentaar dat het hem niet kon schelen, wat Amerika of Nieuw Noordelijk offensief in Korea? Xoordeiyke troepen hebben 48 km. brede De Woensdagavond op het centrale front in Korea een aanval gedaan op Amerikaanse en Zuidkore- aame divisies. Men gelooft, dat dit de tweede tase in het lente-offensief der Noordelijken is. Het Nationaal Verbond heeft fel ge protesteerd bij de Koningin en de rege ring tegen „toenemende moordpartijen op landgenoten in Indonesië" en dringend verzocht om krachtige stappen terzake enig ander land ervan zeide. De A.N.P.-verslaggever tekent hier by aan: Tydens het bezoek van Prins Bernhard aan Argentinië is in het openbaar nimmer over deze aangele genheid gesproken. Verondersteld mag worden, dat indien deze kwestie ter sprake is gebracht, dit is ge schied op initiatief van president Péron. In Argentinië zyn alle maatregelen genomen om de kermis van de resul taten van het op Huemul gevoerde onderzoek te doen beperken tot een zo klein mogeiyke groep. EERSTE BEZOEKER. Uit het feit, dat prof. Bakker zich thans hierheen zal begeven, mag ge concludeerd worden, dat hy de eerste buitenlandse atoomgeleerde is, die tot het op heden geheel van de wereld af gesloten domein van prof. Richter toegang zal verkrijgen. De A.N.P.-verslaggever merkt ver der op, dat tijdens het bezoek van Prins Bernhard aan Argentinië door enige kranten en buitenlandse pers- bureaux het bericht is verspreid^ dat de Prins prof. Richter op een receptie zou hebben ontmoet. Dit bericht was onjuist. Noch in de Argentynse hoofdstad, noch in Bariioche heeft de Prins enig contact gehad met prof. Richter. „MOSSADEQ IS EEN GELUKKIG MAN" Leider van fanatieke godsdienstige groep gearresteerd De leiding van de politie te Teheran heeft Woensdagavond medegedeeld dat de plaatsvervangende leider van de „Fedayan Islam" (betekenis: „Zy die bereid zyn hun leven voor de Islam te geven"), Abdoel Wasim Rafii, Woensdagochtend vroeg na een vuurgevecht, waarby geen slachtoffers vielen, is gearresteerd. Na zyn arrestatie verklaarde Rafii tegenover de po litie: „Mossadeq (de Perzische premier) is een gelukkig man. Indien C my niet had gearresteerd, zou ik hem in de eerstvolgende drie dagen hebben vermoord'-. De „Fedayan Islam" is een kleine doch fanatieke groep. Leden der groep vermoordden in November 1949 de voormalige premier Abdoel Hoessein Hazhir en in Maart van dit jaar mi nister-president generaal Ali Razmara Drie dagen geleden deelde dr. Mos- sadeq de Perzische Tweede Kamer mede, dat hij was uitgekozen als vol gend slachtoffer om door moor denaarshand te vallen. In de afgelopen twee maanden zijn zeventien volgelingen van de „Fedayan Islam" gearresteerd. Het Perzische dagblad „Dad" heeft Woensdag de mogelijkheid opgewor pen, dat Rusland reeds klaar stond om Perzië binnen te rukken, indien de Engelsen „zo dwaas" zouden zijn om 317 doden bij bioscoopbiand Officieel wordt meegedeeld, dat bij de brand in een bioscoop te Kano in Nigeria (Afrika) totaal 317 personen om het leven zijn gekomen. 144 per sonen kwamen in de vlammen om, 173 stierven naderhand aan hun verwon dingen. De toestand van 57 personen is nog ernstig. Portugese kroonpretendent en echtgenote zwaar gewond De Portugese kroonpretendent, de hertog van Graganza en zyn echtge note, de hertogin Maria Frances ca van Braganza, zijn by een auto-onge val by Thionville ernstig gewond. De auto was op het vochtige wegdek gaan slingeren en tegen de berm op gereden. Voor het leven van beide slachtof fers wordt gevreesd. bestaat Avifauna te Al phen aan de Rijn een jaar, ter gelegenheid waarvan een drie daags feest wordt gevierd; is het 500 jaar geleden, dat Engelbrecht II, graaf van Nassau en Vianden, gouver neur en later stadhouder werd van de Nederlanden, te pogen het gebied van Abadan te bezetten. Verscheidene Perzische bladen zijn een anti-Britse campagne begonnen met het oog op het eventuele zenden van Britse luchtlandingstroepen naar Perzië. Vooral het blad van het Nationale Front (de partij van premier Mossa- deq), „Shahed", liet zich hierover in scherpe bewoordingen uit Voordat de luchtlandingstroepen in Perzië zou den aankomen, zou een „heilige oor log" tegen de Britten worden afgekon digd, aldus het blad. De bouw van de „De Ruyterwchool", de nieuwe zeevaartschool voor koop- vaardyofflcleren, welke op de Boulevard te Missingen verrijst, vordert ge staag. Het betonskelet 1» nu gereed. De foto toont het bouwwerk In zijn hnidige staat. Niet gevaccineerde militairen geconsigneerd Geen reden tot bezorgdheid. Met onmiddellijke ingang zyn op bevel van de legerleiding alle mili tairen, die niet in het bezit zyn van een geldig pokkenbewys in hun ka zernes en gebouwen geconsigneerd. Dit geldt ook voor militairen die na 12 Mei zyn gevaccineerd of gere- vaccineerd. Deze maatregel is een voorzorgs maatregel. zo vernemen wy van be voegde zijde. Zh behoeft geen en kele reden van bezorgdheid te ge ven. ..Olieboflen-Nel'' vrijgesproken „Oliebollen-Nel" is vrhgesproken. omdat de byzondere strafkamer van de Rotterdamse Recht band het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Op 2 Mei jl. was een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek tegen haar geëist, omdat deze 41-jarige P.H. D., een Nymeegse, die tijdens de bezetting in Den Haag woonde, volgens de officiur „naast goede dingen ook slechte had ge daan". Onaer meer zou z(j Joden, il legale werkers en onderduikers in handen van de vyand hebben ge speeld Militaire staatsgreep in Bolivia De president afgetreden. In Bolivia heeft een militaire junta het heft in handen genomen; de pre sident is afgetreden, aldus door Ame rikaanse radiozenders omgeroepen berichten uit Bolivia. President Mamerto Urriolagoitia werd tien dagen geleden by de alge mene verkiezingen verslagen door dr. Victor Paz Estenzora. Dr. Paz ver kreeg echter niet een zodanige meer derheid, dat hy de president onmid dellijk kon verdryven. Volgens de Grondwet zou Urriolagoitia in functie blijven tot 6 Augustus. Dan zouden beide huizen van het parlement een opvolger voor hem kiezen. Dr. Paz vertoeft In ballingschap sinds 1948, toen de bevolking in opstand kwam tegen de regering en de president aan een lantarenpaal ophing. Hij ia leider van de „nationalistische revo- lutionnaire beweging". Naar verluidt zouden zijn volgelingen er niet voor terugdeinzen om geweld te gebrui ken ten einde zyn terugkeer uit Buenos Aires naar Bolivia te bewerk stelligen. De militaire junta staat onder lei ding van generaal Hugo Ballivlan. Volgens het Franse persbureau A.F. P. is de president naar Arica in Chili gevlucht. lraakse eenheden naar Syrië Om aan Israëlische agressie het hoofd te bieden De minister-president van Irak heeft meegedeeld, dat de koninklnke lijfwacht (een onderdeel van het lraakse leger), luchtdoeleenheden en een aantal escadrilles vliegtuigen van de lraakse luchtmacht Woensdag in Syrië waren aangekomen voor „de verdediging van het Syrische grond gebied tegen iedere luchtaanval". De eenheden waren bezig militaire posi ties in Syrië in te nemen, aldus de premier. De stap was genomen na een volledig accoord met de Syrische re gering en was bedoeld „om aan iedere Israëlische agressie het hoofd te bie den". HET VERHAAL VAN DE REDDERS Piloot werd gered door vissers Een Havard-lestoeetel van de Nederlandse marine Is omstreeks twee uur Woensdagmiddag in de Noordzee terecht gekomen, enige kilometers uit de kust, ter hoogte van NoordwQk. De enig Inzittende van het toestel, de adspirant reserve officier, thans korporaal-leerling-vlieger, F. Harte, werd opgepikt door de bemanning van de In de nabijheid varende Sch. 62. Het schip, dat geen radio aan boord had, voer met de vlieger naar Scbe- veningen. De piloot werd in het militair hospitaal te Gravenhage opgenomen. Voor zover thans valt na te gaan heeft h(j geen ledematen of leta derge- lyks gebroken. DE REDDING De verongelukte vlieger heeft het leven te danken aan de vier koppen tellende bemanning van de Sch. 62. Johannes Pronk, de 38-jarige schip per van deze kotter, vertelde ons Woensdagavond de toedracht van het gebeurde als volgt: We waren van middag aan het vissen voor Noord- wyk, in de buurt van boel IM 4. Veel geiuk hadden we niet, want ons net haakte steeds vast aan wrakken. Toen ik het net liet halen, zat er een propeller in van een (vermoedelijk) in de oorlog in zee gestort vliegtuig. Het net was gescheurd. We stonden juist te beraadslagen, of we een ander net zouden uitgooi en, toen er van de wal af een geel vliegtuig op ons af kwam vliegen, richting Noord-West. Het vliegtuig vloog erg laag. Ik zei nog tegen de jongens: ..Als die nog wat lager vliegt, ra&kt-ie met zyn vlerk het water". Net had ik het ge zegd of daar gtng-ie: het toestel maakte een bocht, de rechtervleugel raakte het water en meteen dook het vliegtuig met de staart ln de hoogte, de golven in, ongeveer twee myl van ons vandaan en een paar honderd meter naast de Sch. 74, die daar aan het vissen was. Daar hadden ze zeker doordat ze aan het eten waren, niets gezien, want de Sch. 74 bleef rustig liggen. Gelukkig hadden wij geen enkel net uit en daarom konden we er direct GOUDEN BOEK AANGEBODEN Plechtigheid op begraafplaats en in gemeentehuis Gistermiddag is in het nieuwe stadhuis van Kapelle met enige plechtig heid het Gouden Boek, dat de namen bevat van de schenkers van het mo nument op de Franse begraafplaats, aan het gemeentebestuur overgedra gen door de heer L Manet, kanselier van de Franse Ambassade in Den Haag. Tevoren werd op de begraafplaats een herdenking gehouden van de gevallen Fransen, waarna aan de voet van het monument enige kran sen werden gelegd. Op het kerkhof werd het woord ge voerd door ds. M. Jospin namens de „Souvenir Francais". Deze sprak een woord van welkom tot de genodigden en herdacht in gevoelvolle woorden diegenen, die in de Meidagen van '40 op vreemde bodem sneuvelden. „Het moet voor hen absurd geweest zijn zo Jong te sterven voor een schynbaar vertoren zaak", aldus ds. Jospin. „Zy §aven zich echter omdat het moest! y hebben daarmede het hoogste ge geven, wat zy offeren konden, name lyk hun leven en daarmee bescherm den ze niet alleen dit land, maar ook hun eigen vaderland". Ds Jospin her innerde aan het woord van een Frans dichter, die ergens schryft: „Waar ik schiet, klinkt Frankrijk in de echo van mijn schot, waar ik sneuvel, wordt het vaderland herboren Spreker gaf uitdrukking aan zyn grote dankbaarheid jegens de burge meester en de inwoners van Kapelle voor de wyze waarop de begraaf- 6laats wordt onderhouden. „Indien ik 'w taal voldoende sprak, meneer de burgemeester", aldus spreker, „zou ik in enkele woorden de inwoners van Kapelle wilk»n danken voor hun werk". Ds Jospin verzocht de burge meester hen deze dank te willen over brengen. Hierna werd een minuut stilte in acht genomen: de vlaggen werden ge streken en daarna halfstoks gehe sen, de Last Post weerklonk De heer Manet legde vervolgens na mens de Franse regering een krans by het monument, mevrouw van 't Hof namens de Souvenir F rangals. mevrouw Michielse van Kessenich— van Meeuwen namens de Stichting Nederlandse Oorlogsgraven en ten slotte het voltallig college van B. en W. van Kapelle namens het gemeen tebestuur. IN HET GEMEENTEHUIS In het gemeentehuis werd het woord gevoerd door burgemeester H. G. van Suylekom, die de genodigden be groette. De heer Manet, kanselier van de Franse Ambassade in Den Haag, dankte allen, die aan de tot standkoming van het monument had den medegewerkt en roemde de trouw, waarmede de inwoners van Kapelle de Franse graven verzorgen. Spreker bood hierna de burgemeester het Gouden Boek aan. De heer van Suylekom zeide, dat het gemeentebestuur er een eer in stelt alt boek in haar archief op te nemen. „Wy zullen nooit vergeten, dat het offer, gebracht door de gevallenen, voor ons betekende verder te kunnen leven", aldus de burgemeester. Nadat enkele verversingen waren rondgediend werd de plecht besloten. htigheld op af gaan. Ik liet de jongens uitkij ken naar olievlekken, maar we zagen niks. Door de stevige golfslag en de felle zon was het ook moeilyk om iets op het water te ontdekken. DE VLIEGER ONTDEKT We hebben zeker een half uur moe ten stomen, voordat we hem ontdek ten. Hy lag met zyn zwemvest om ln een grote, gelige vlek. „Help, help", riep-ie steeds. Je werd er wee van. Ik gooide een hoefyzervormige boei uit met een lyn er aan. Hy greep de boei beet en wy trokken hem naar het schip toe. Met zijn vieren zijn we een kwartier bezig geweest om hem aan boord te krijgen. AAN BOORD Toen we hem eindelijk scheeps hadden, hebben we hem achterover op het dek gelegd met een kussen onder zyn hoofd. Er kwam water en bloed uit zijn mond als je op zijn borst drukte. „Piloot, heb je nog meer mensen by je?" vroeg ik. „Neen", zei-ie, „Ik was helemaal al leen'. Hij wou niet op het dek biy- ven. „Ik heb het zo koud, ik heb het zo koud", zei hy steeds. We hebben hem toen naar beneden gebracht, by de kachel. Al zijn kle ren hebben we van zyn lichaam ge sneden en we hebben hem in dekens, lappen en kranten gewikkeld. We gingen zo spoedig mogelijk naar Schevenmgen terug, waar we tegen zessen de haven binnenkwamen. Toen we aan de wal lagen, was de geneeskundige hulp er binnen tien minuten. Schipper Pronk raakt er niet over uitgepraat, dat de vlieger uit zijn toe stel is kunnen komen. „Het is een mi rakel". zei hjj. „Het vliegtuig dook met draaiende motor in de golven. Het moet zeker de grond geraakt hebben- Het is daar diep, ongeveer tien va dem". Volgens matroos Korving had de vlieger gezegd dat hjj „heel diep" ge zeten had. De vlieger zei ook nog. dat er wat aan de motor van zijn vlieg tuig had gemankeerd. Hij wist niet meer hoe hij uit het vliegtuig had kunnen komen. Van het toestel zelf heeft men niets meer terug kunnc-r. vinden. Incident aan Joegoslaviscti- Albanese grens Volgens radio Belgrado hebben Woensdag drie Albanese soldaten een kleine driehonderd meter binnen Joe- goslavisch grondgebied een Joego slavische grenswacht gewond. Vol gens dit bericht werd het vuur door Albanezen geopend, die zich over s terugtrokke- terugvuurde. de grens terugtrokken, toen de Joe goslaaf ti VOORSPELT* OPKLARINGEN. Geldig tot Donderdagavond. Opklaringen en overwegend droog weer. Matige Noord-Oostelijke wind. Op de meeste plaatsen iets hogere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1