PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Militaire autoriteiten trekken zich niets van burgemeesters aan" In vele Walcherse dorpen werd weer de ring gestoken Griekenland en Turkije toch ook in het Atlantisch Pact? Ministers bij jubileumfeest der Philips-fabrieken 0£ BILT Korea-vrijwiffigers kunnen overgaan in beroepsdienst Rode Deken niet welkom in ons land VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 113 Dagblad ongave van de (Irma provinciale Zeeuwse Courant. Directie F vao de Velde en F B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred O BallintUn PI verv.: W Leertouwer en B A BosshardL ABONNEMENTSPRIJS 31 ct per weeJt f 4.55 p kw ft p p. f 4.80 pet lew Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 Mei 1951 ADVERTENTIEPRIJS et per mm. Minimum p. advertentie t lng mededelingen driemaal tarief. Kleine ed vortenUe» (max. re gele) van 1-6 regels f L—iedere regel meer cent. „Brieven of adree Bureau van dit Blad" X cent meer. Giro or 359300 P2X. Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr 58-60. tel 2355 lijnen (b.g.g I of 21601 M'burg Londenae Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Maurltsstr. 12. teL 102: Terneuxen Brouwertjstr. 2; Zlerlkxee N. Bogerdstr. C 160. tel. Kamerleden verontwaardigd Belemmeringenwei zou meer op een Vorderingswet gelijken In hot voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp „Be- Iemmerlngenwet Landsverdediging" merken zeer vele leden op, dat reeds thans dus vóór het aanhangige ontwerp kracht van wet heeft gekregen van militaire zftde op verschillende plaatsen gehandeld wordt tüsof men de grote bevoegdheden, die dit wetsontwerp aan de minister van Oorlog en van Marine voorstelt te verschaffen, reeds volledig ter beschikking heeft. Het komt reeds veelvuldig voor, dat de militairen op eigen gezag aan het bouwen gaan, zonder dat zy daartoe gerechtigd ztyn. Van enig overleg of samenwerking met gemeenteiyke autoriteiten is daarby meer malen geen sprake. Men had reeds vele klachten vernomen van burge meesters, die door de militairen by het eigenmachtig gebruik van gemeen- teiyke grond eenvoudig opzij geschoven worden. Van militaire zijde schynt men Zich gaarne op het standpunt te stel len, dat men niets met de burgemees ters te maken heeft Als men thans reeds moet constateren, dat van mili taire zijde dikwgls met onvoldoende zorgvuldigheid en een kenneiyk te kort aan begrip voor de civiele be langen van de maatschappij opgetre den wordt is er wel aanleiding voor de waarschuwing om de nieuwe be voegdheden, die het aanhangige wetsontwerp wil scheppen, in elk ge val met de gr oost mogelijke omzich tigheid te doen toepassen. Vele leden hadden de indruk, dat het wetsontwerp wel veel verder gaat dan het opheffen van belemmerin gen. Het lijkt meer op een vorde ringswet De minister van Oorlog dreigt een vrijwel absolute macht te krygen om vliegvelden aan te leggen op grond, waar 24 uur tevoren nog boerderijen stonden, en om radarin stallaties te plaatsen in unieke na tuurmonumenten. Men kan dan ach teraf reclameren, doch dan ls het soms te laat In sommige gevallen is reeds be gonnen overleg afgebroken, omdat Kanilijn Hoezeer zijn de toestanden veran derd in een kwarteeuw. Zes en twintig jaar geleden leidden de plannen tot het graven van een Moerdijkkanaal tot een regeringscri sis, die haar ontstaan in Zeeland vond. Thans neemt Zeeland met een zekere gelijkmoedigheid kennis van het rapport, dat door de Nederlands- Belgische commissie over nieuwe ka naalplannen is gepubliceerd. Ook al ziet het in, dat door Zeeland zelf het kanaal Terneuzen-Gent van meer be tekenis ls, dan een kanaal Antwer- pen-Moerdijk. Deze veranderde instelling is een gevolg van het feit, dat Nederland en België dichter bij elkander zijn ge komen. De Benelux-gedachte, het be sef, dat samenwerking geboden is, hebben veld gewonnen. In de geest der mensheid méér dan in de poli tiek, maar ook in de politiek winnen zij terrein. Het thans verschenen rapport doet men van militaire zijde van oordeel vas, dat het aanhangige wetsontwerp wel spoedig aangenomen zou worden, waardoor overleg overbodig zou worden. Uit dit alles blijkt een gees tesgesteldheid, die niet aangemoe digd, maar bestreden moet worden. De hier aan het woord zijnde leden aarzelden dan ook zulke grote be voegdheden, als het wetsontwerp vraagt, in feite in handen van de mi litaire administratie te leggen, zo lang geen zekerheid bestaat, dat deze niet op onredelijke wijze gebruikt zul len worden. Ook werd de mening uitgesproken, dat bepaalde kwesties altijd dienen te worden voorgelegd aan het hoogste planologische orgaan in Nederland, de vaste commissie van de dienst voor het Nationale Röka- Plan, waarin alle rulmteiyke belangen zyn vertegenwoordigd, zodat daar een snelle en afdoende afweging kan plaats vinden. Tal van leden, die zich met het wetsontwerp wel verenigen konden, achtten het wenselijk, dat boeren, die tengevolge van toepassing van deze wet van nun grond verdreven zouden worden, niet met geld, maar zo mo gelijk met elders beschikbare grond schadeloos gesteld zouden worden. Dit zou bijv. met gronden in de Noord-Oost-Polder kunnen geschie den, in welk geval men uiteraard niet meer zou moeten vasthouden aan de bestaande regeling by de uitgifte van deze gronden. De minister van oorlog heeft aan de commandant van het Nederlands de tachement Ver. Naties medegedeeld, dat hij het gewenst acht, zowel in het belang van de dienst als in dat van de reserve- en dienstplichtige militairen van het detachement, hun zo enigs zins mogelijk de gelegenheid te bie den, over te gaan in beroepsdienst. Door deze maatregel geeft de minister uitdrukking aan zijn waardering voor de wijze waarop commandant en mi litairen van het detachement, de naam van ons leger bij de Ver. Naties heb ben hooggehouden. echter blijken, dat het economische nut van het Moerdijkkanaal nog steeds problematiek wordt geacht. De voordelen wegen nauwelijks op tegen de nadelen. Vandaar dat er ook geen eenstemmigheid werd be reikt. Er zal vermoedelijk nog heel wat water door de Westerschelde stro men en er zullen nog heel wat sche pen door het Kanaal door Zuid Be veland varen, eer het Moerdijkka naal is opengesteld. President Truman heeft het Ne derlandse bataljon in Korea de hoogste lof toegezwaaid Hij heeft verklaard, dat het zich „boven andere eenheden, die soortgelijke opdrachten kregen" heeft geplaatst. Wie zei er ook weer, dat de In- donesië-veteranen niet bruikbaar wa ren bij oefeningen in groter verband? De hulde, door het Amerikaanse staatshoofd aan de Nederlandse troe pen gebracht, zal geheel Nederland met trots vervullen. Omdat het goed doet te weten, dat landgenoten in den vreemde op voorbeeldige wijze hun plicht vervullen en de eerbied verwerven van andere naties. Het maandblad „Zuid-Afrika" klaagt over het gemis aan voorstellingsvermogen der Ne derlanders, dat hen vaak blind heeft doen zijn voor wat er in de Afrika ner aan mogelijkheden schuilt; onze hebbelijkheden, ons gebrek aan égards voor de landszonen, ons zwak sprekend nationaal gevoel, ons te kort aan familiezin, onze commerciële Inslag, aldus het blad, is de oorzaak van vele spanningen tussen Neder landers en Afrikaners „Het is ook zo dat wij volstrekt niet vrij zgn van de onhebbelgkheid die wij in onze Oosterburen zo laken, dat wg onszelf tot maatstaf van al les nemen en daardoor anderen prik kelen. Er is soms iets plomps in on ze houding, die wg volstrekt niet ge heel aanvaardbaar maken door haar als eerlgk te bestempelen. Het is ze ker dat daartegen bezwaar wordt gevoeld door de Afrikaner, die in zyn gehele wezen minder van de „burger" heeft, in alle betekenissen van het woord, dan wij en die op on ze verzekerdheid bg voorkeur met NIEUW AMERIKAANS VOORSTEL Onmisbaar voor de verdediging van het Middellandse Zee-gebied De Amerikaanse ambassadeur by het Hof van St. James heeft Dinsdag te Londen medegedeeld, dat de Verenigde Staten er op aan zullen dringen dat Griekenland en Turkije in de komende maanden als volwaardige leden zullen woren toegelaten tot het Atlantische Pact. Van gcwoonlgk betrouwbare zjjde werd aan deze uit diplomatieke bron afkomstige mededeling over het Brits-Amerikaanse voorstel toegevoegd, dat de Amerikaanse regering hoopt, dat het op de ln Augustus a.s. te houden vergadering van ministers der staten-leden van het Noord-Atlan tische verdrag zal worden goedgekeurd. Althans niet als spreker bij vredesmanifestatie Reuter deelt mede uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat dr. Hewlett Johnson, de deken van Can terbury, waarscbUniyk niet In ons land zal worden toegelaten, indien bij zich zou willen houden aan een af spraak vandaag tijdens een vredes- manifestatlc van het Haags Vredesco- mlté, te spreken. Aan de organisatoren zou zijn meegedeeld, dat de Nederlandse rege ring geen prijs stelt op de tegen woordigheid van dr. Johnson in ons Volgens de Nederlandse wet kan geen vreemdeling zich in ons land met politieke activiteiten bezig houden, welke gericht zijn tegen de politiek van de Nederlandse regering. De me dewerking van dr. Johnson aan een bijeenkomst, zoals wordt belegd, zou naar de Nederlandse regering schijnt te menen, onder deze wet vallen. Reu ter deelt mee vernomen te hebben, dat het organiserend comité dr. Johnson reeds op de hoogte gesteld heeft van de mogelijkheid, dat hij niet zal wor den toegelaten. WIJ GAAN DOOR! Standbeeld van dr. A. F. Philips onthuld Het hoogtepunt van de officiële herdenkingsdag van Philips' 60-jarig jubileum was Dinsdagmorgen de onthulling van een standbeeld schuin tegenover het station, ontworpen door prof. A. F. Wenckebach. Dit stand beeld van dr. A. F. Philips vertolkt eerbied en dankbaarheid voor het le venswerk van de grootste burger van de stad. Burgemeester Kolfschoten zeide ln een rede, dat de verhouding tussen de gemeente Eindhoven en Philip* er een is van moeder en dochter, zy hebben elkaar meegenomen in een voorspoedsvlucht en de moeder is steeds bereid geweest zich aan te passen aan de redelijke levenselsen van de dochter. Frits Philips Jr. en Anneke van Riemsdijk onthulden op verzoek van de burgemeester het monument van hun grootvader. Namens do familie sprak de vice-voorzitter van de raad van bestuur der Philipsbedrijven, lr. F. Philips een woord van dank. By de onthulling waren Philips^ll- recteuren uit 30 verschillende landen aanwezig. 's Middags werd het nieuwe de monstratie-laboratorium officieel in Vernomen wordt, dat de Amerikaan se regering op de in December j.l. te Brussel gehouden bijeenkomst van de Atlantische Raad reeds te kennen gaf voorstandster te zgn van een volledig lidmaatschap der beide landen van het pact. De Griekse en Turkse regeringen verzochten verleden jaar hun landen toe te laten tot de organisatie van het Noord-Atlantische Verdrag. Deze verzoeken werden in September 1950 door de op dat tijdstip te New York vergaderende Atlantische Raad ver worpen en men besloot, dat beide landen slechts zouden worden inge schakeld bg de plannen der Atlanti sche verdrags-staten om een verde digingsstelsel voor het Middellandse Zee-gebied te ontwerpen. Sindsdien zijn de Ver. Staten, naar verluidt, er steeds sterker van overtuigd ge raakt, dat slechts een volledig deel genootschap van Griekenland en Tur- kge aan de Atlantische Verdrags-oi*- ganisatie de veiligheid van het Oos telijke gedeelte van het Middellandse Zee-gebied zal verzekeren. Hoewel reeds was besloten beide landen in te schakelen bij het verdedi- Slachtoffer van ongeval mist zijn spaarduiten. Tot een van de slachtoffers van het ongeval, dat de vorige week Zon dag met de Belgische autobus bij de Delfshavense Schie te Rotterdam ge beurde, behoorde ook J. Holsbeek uit Haren. Hy had al zijn spaarduiten, frs. 28.000, meegenomen en in zijn vest geborgen. Toen hg een dag la ter tot bewustzgn kwam, constateer de hij, dat het geld weg was. Een on derzoek had tot nu toe geen resul taat. een terugwgken antwoordt, zonder lijk.' daarbij zijn eigen oordeel los te laten. Daar komt nog iets bg. Er is bg al le verschillen tussen Nederlanders en Afrikaners nog wel zoveel besef van verwantschap, dat over en weer ge krenkte ydelheid tot verwijdering aanleiding geeft. Wanneer wg bij de Afrikaner iets waarnemen, dat ons niet aanstaat, vallen wg daarover eer dan waar het een ander geldt en omgekeerd zal de Afrikaner in ons minder vergoedelijken dan in dege nen die hem van nature vreemd zgn. Een Nederlander behoort beter te weten, van een Nederlander mag men juister inzicht en een andere houding verwachten, zo oordeelt hy, en hij heeft daarbg zeker niet altoos onge- gingsstelsel voor dit gebied, konden nog geen doeltreffende practische maatregelen daartoe worden geno men, daar rich vertraging heeft voor gedaan bij het organiseren van het opperbevel over de strijdkrachten der staten-leden van het Atlantische Pact in het Middellandse Zee-gebied. Ter gelegenheid van de jubeldag van het Nederlands Padrindsters Gilde, welke Dinsdag te Lunteren werd gehouden, werd een boodschap tot het Nederlandse volk gericht. Deze boodschap werd door middel van post duiven naar Amsterdam, Rotterdam en de elf provinciale hoofdsteden ge bracht. De postduiven werden door H. M. de Koningin te Lunteren gelost. Foto geeft het moment weer, waarop de vorstin de gevleugelde boodschap pers het luchtruim laat kiezen. DE TRADITIE VAN PINKSTER-DRIE Ondanks hei koude Pinksterweer honderden toeschouwers Pinkster-Drie. De traditie wil, dat op die dag vele bedryven op Walche ren gesloten zijn en dat de jeugd, vooral die van de dorpen, er een feestdag van maakt. Reeds vroeg kan men ze er op uit zien trekken en vooral in de dorpen, waar een „rink-rieërie" wordt gehouden, is het de gehele dag een drukte van belang. Niet alleen doordat de ringlijders met hun vrou wen en meisjes uit de polder naar de dorpen komen om daar hun krachten en vooral hun behendigheid te meten, maar minstens tien maal zo veel belangstellenden slaan de verrichtingen van dc ringryders gade. Zo was het ook gisteren weer, op deze koude Pinksteren-Drie van 1951. Natuurlijk zou het aantal toeschou wers nog groter rijn geweest, wanneer het Mei-zonnetje zich wat royaler had betoond, maar er waren toch honder den kijkers op de been en de rijders zelf trokken rich van de koude wind maar bitter weinig aan en wijdden zich aan de oude Walcherse volkssport met een enthousiasme, dat zelfs de toeschouwers zo nu en dan koude en wind deed vergeten. Gelukkig zag men hier en daar ook weer rijders, die zich in het oude Zeeuws costuum hadden gestoken en in elk geval hadden velen zich ge tooid met de bekende oranje sjerp, die herinnert aan de brede gekleurde lin ten, waarmede ringrijders zich vroeger bij hun feesten tooiden. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. In Nieuw- en St. Joosland waren er ongeveer twintig rijders, van wie de bekende Ko de Klerk met de eerste prijs (een door enige ingezetenen be schikbaar gestelde beker) èn de pol lepel ging strijken. De beide Polder- dijks, vader en zoon, veroverden de tweede en de derde prijs: een ketel, geschonken door de Ambachtsheer, en een beker van de fa. de Jongh. De ex tra-prijs voor de meeste volgringen was voor C. A Polderdijk (de vader), die er twaalf achtereen aan de lans stak. Een extra prijs was voor de heer P. Baas. Er werden 42 ronden gereden. De volledige uitslag luidt: 1 J. 'de Klerk (31 ringen), 2CA. Polderdijk. 28, 3 L. Polderdijk 24, 4 en 5 J. de Visser en P. Baas 16. 6, 7 en 8 J. Knuyt. P. Meijer en P. Hoebeke 15, 9 en 10 G. Jansen en L. de Voogd 13, 11 J. Jeras 11. 12 P. Jeras 10. 13, 14 en 15 P. de Klerk, P. Adriaanse en A Westveer 9. 16 P. Pleyte 8, 17 J. van Waarde 7, 18 G- Reijnhoudt 5 en 19 N. de Kater 4. SOUBURG. Voor de ringrijderij te Souburg be stond van de zijde van het publiek geen grote belangstelling. Een onge lukkige val van een paard, waarbij de rijder zijn pols kneusde en niet meer verder rijden kon, was even een inci dent in de overigens vlot afgewerkte ritten. De beker van de heer Mont foort werd gewonnen door J. Brasser: de beker van de winkeliersvereniging „Nemidso" door A W. Brasser; de be ker van de fa. Wed. de Jongh, door Jac. Castel en de vierde beker van de heer v. d. Have werd gewonnen door P. de Visser. De laatste behaalde twaalf volgringen. De pollepel werd gewonnen door dezelfde rijder. De uitslagen waren: 1 P. de Visser 28: 2 P. Jongepier 18; 3 M. Felius 16; 4 C. Joriasse 15; 5 W. Bosschaart. 6 J. de Rijke, 7 J. van Eenennaam. 8 J. Brasser, ieder met 14 ringen; 9 J. Ca stel. 10 J Melse Jr.. 11 A W. Bakker, 12 J. Joziasse, ieder 13 ringen. 13 J. Cevaal, 14 M. Boone, ieder 12; 15 J. de Witte 11; 16 C. Stroo 10; 17 J. Melse Jr., 18 L. Jobse, 19 M. Janse, ieder 9; 20 J. Wielemaker 8; 21 M.. Provoost; 22 I. Ovaa, ieder 7; 23 K. Janse 6. KOUDEKERKE. Evenals andere jaren werd ook te Koudekerke de traditionele ringrijde rij gehouden, waaraan 24 rijders deel namen. De beker, beschikbaar gesteld door de heer A Simpelaar. werd ge wonnen door F. Reijnierse, terwijl de beker beschikbaar gesteld door de Fa. Wed. de Jongh gewonnen werd door A. de Pagter. A. Ovaa won de medail le als de jongste van de zes jeugdige rijders. De meeste volgringen uit vijf ronden stak S. Lieshout. Een extra prijs van het personeel van FÜpse werd gewonnen door S. Kluijfhout en de pollepel ging naar A de Pagter. De uitslagen waren: 1 S. Reijnierse 22; 2 Jac. Wisse 16; 3 A de Pagter 15; 4 A Ovaa 15; 5 L. de Pagter 14; 6 Adr Kluijfhout 14; 7 A Luteijn 13; 8 A Verhage 13; 9 S. Kluijfhout 12; 10 A Labruyère 12; 11 M. Vos 11; 12 F. Brasser 11; 13 D. Vos 10; 14 KL Wisse 10; 15 Abr. Kluijfhout Az. 10; 16 P. de Witte 9; 17 L. vOS 9; 18 C. Jobse 8; 19 L. Kluijfhout 7; 20 L. Verhage 7; 21 J. Labruyère 7; 22 Abr. Kluijfhout 6; 23 F. de Witte 6; 24 H. Koster 4. (Vervolg op pag. 2). gebruik genomen. Hierby waren o.a. aanwezig de ministers van economi- scho zaken, sociale zaken en verkeer en waterstaat. Minister v. d. Brink bracht tydens een rede in herinnering, dat indertijd de firmanten het jonge bedryf voor 25.000 gulden hadden willen verkopen. De hoogste bieder kwam gelukkig niet verder dan 24.000. Hii redde daarmee Philips voor Nederland. Toen bleek, dat er geen beter bod te krygen was, maakte vader Philips een eind aan de woordenwisseling met de woorden: „wy gaan door". ildde in het meer De minister verme U algemeen gedeelte van ziin rede enige resultaten van de industrialisatie 1950. Gedurende dit jaar werd in de industrie in machines en gebouwen een bedrag van ca. 1320 mulioen ge ïnvesteerd. Nieuwe werkgelegenheid werd geschapen voor 50.000 arbei ders. De Industriële productie was in 1950 ruim 10 hoger dan het Jaar daarvoor. In 1950 werd van iedere 25 Jen gebruikt voor "de vergroting i het industriële apparaat. Op deze wg zuinig zyn, aldus gulden nationale productie één gul den het gulden moeten i de minister. ONDERSCHEIDINGEN. De minister deelde aan het eind van zijn rede mee, dat H. M. de Ko ningin" de volgende onderscheidingen heeft toegekend: Tot Ridder in de Orde van de Ned. Otten keerde zich in Leeuw werd benoemd mevr. A. H. E. M. PhilipsDe Jongh, tot com mandeur in de orde van Oranje- Nassau is benoemd ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het presidium van de raad van bestuur; tot of ficier in de orde van O ran Je-Nas sau: A J. Decnen, technisch direc teur van de hoofdindustriegroep licht en A Noordzij, directeur van oe con cern-inkoop; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: A. J. Luyster- burg, oud-directeur, thans adviseur der N.V. Ir. P. F. S. zgn dankwoord tegen emigratie van industriële krachten. Deze is voor de landbouw helaas nodig, doch men late de kerels, die de industrialisatie van Nederland moeten dienen, nooit emigreren. Laat de communisten en hun fellow-travellers maar emigre ren, zo riep de heer Otten uit. Zy werken in domheid voor zichzelf en niet voor Nederland. Zij hopen langs onfatsoen!gk* weg te bereiken wat zy met fatsoen niet kunnen krygen. DE DODEN HERDACHT. De feestelijke stemming werd een ogenblik onderbroken, toen men de doden herdacht, die tgdens de oorlog in Eindhoven zijn gevallen. Daartoe kwam men bneen by het monument voor de gevallenen op de terreinen van het Phillps-complex-Stryp, waar herdenkingswoorden werden gespro ken door deken H. Heezemans, ds. H. J. Wesseldyk en rabbijn L. Frank. Ook de president-directeur van de Raad van Bestuur van Philips, ir. P. S. F. Otten. wijdde woorden aan de nagedachtenis van hen, die voor stad. bedrijf en land het leven lieten. Plechtig klonk de koraalmuziek van J. S. Bach „Wenn ich e in mal soil scheiden" aan het slot van de plech tigheid. GESCHENK VAN HET PERSONEEL. Een enorme manifestatie in het Philips Sportpark, waaraan meer dan 30.000 personen deelnamen, heeft de officiële viering van het jubileum be sloten. Het personeel in al zijn gele dingen bood aan het bedrijf een 13 meter hoge fontein aan, die symbo lisch onthuld werd ln een grote ver lichte maquette. Deze fontein zal bg de bedrijfsschool worden geplaatst. Nieuw pokkengeval in Tilburg MAAR OOK WEER ZES PATIËNTEN ONTSLAGEN Dinsdag werd te Tilburg een nieuw geval van pokken geconstateerd. De bron er van kon worden opgespoord. Drie nieuwe contacten werden ten gevolge hiervan in quarantaine ge steld. Inmiddels zyn ook weer zes patiën ten als genezen uit het ziekenhuis ontslagen. Het totaal aantal genezen verklaarden steeg hierdoor tot 19. Van de 44 gevallen worden er thans nog 25 verpleegd. De toestand der patiënten is onverdeeld gunstig. NOORDELIJKE WIND. Over het algemeen vrij veel bewol king met slechts hier en daar enige lichte regen. Matige Noordelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturea»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1