NIEUWS UIT ZEELAND Geslaagd concours-hippique te Bergen op Zoom Ring van Boerenleenbanken op Walcheren. N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank in 1950. WALCHEREN Pokkenepidemie eist een slachtoffer. Atoomwapens ook bij strijd te velde bruikbaar? orth State Drie nieuwe leden van de Raad van State. Autodief veroorzaakte dodelijk ongeluk- DINSDAG 15 MEI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 Advertentie. Dertigjarig bestaan herdacht. Zaterdag werd te Middelburg de jaarvergadering van de Ring van Boerenleenbanken op Walcheren ge houden onder voorzitterschap van burgemeester J. W. van 't Hoff te St Laurens. Deze herdacht in zijn openingswoord de heer L. Simonse, kassier van de Boerenleenbank te Big- gekerke, die van de oprichting van de Ring af, lid van het bestuur was en enkele weken geleden plotseling overleed. Voorts herdacht spreker de heer C. Polderman te Biggekerke, in leven voorzitter van de Raad van Toe zicht van de Boerenleenbank aldaar Spr. wees op het vele dat zij beiden voor de Boerenleenbanken hebben ge daan. Na een overzicht te hebben gegeven van de huidige economische toestand en de moeilijkheden, welke daaruit zijn ontstaan, herinnerde de voorzit ter aan het 30-jarig bestaan van de Ring. Van de op de oprichtingsverga dering op 9 April 1921 gekozen be stuursleden. is alleen de voorzitter nog als zodanig in functie. De heren C. Louwerse te Domburg, die tot 1948 secretaris en C. Jongepier te Koude- lcerke, die tot 1946 penningmeester van de Ring is geweest, werden door de voorzitter hartelijk toegesproken. Burgemeester van 't Hoff wees daarna op de grote betekenis van de Boerenleenbanken voor de land- en tuinbouw, hetgeen o.a. blijkt uit de omzet dier banken; deze bedroeg in 1950 voor de 11 banken in ontvang en uitgaaf ruim f 100.000.000. De rekening over 1950 en de begro ting voor 1951 werden vastgesteld. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer J. W. van 't Hoff en de heer C Minderhoud. kassier te Domburg, werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer L. Simonse tot bestuurslid gekozen. Besloten werd toe te treden tot het onlangs opge richte Landbouw Coöperatieve Centr in welks bestuur de voorzitter van de Ring in April j.L was benoemd. De vice-voorzitter, de heer D. Kas- se, sprak namens alle banken woorden van hartelijke dank tot de voorzitter voor de vele arbeid, welke hij in de 30 jaren van het bestaan van de Ring als zodanig en als vertegenwoordiger bij de Centrale Ringvergadering te Utrecht in het belang van de Boeren leenbanken heeft gedaan. Hij sprak de wens uit, dat de heer van 't Hoff deze functie nog vele jaren zal bekleden. Na behandeling van de huishoudelij ke zaken sloot de voorzitter de verga dering. Coöp. „Eiland Walcheren" te Middelburg jubileert. Zondag 24 Juni is het 35 jaar gele den. dat de Coöperatieve Landbouw- vereniging „Eiland Walcheren" te Middelburg werd opgericht Dit feit zal op sobere wijze worden herdacht Men stelt zich voor Maandag 25 Juni 'n officiële ontvangst van genodigden door bestuur en commissie van toe zicht te beleggen, waarna het spoor- wegrencordement op het Groot In dustrieterrein te Middelburg zal wor den geopend en vervolgens een rond gang door de gebouwen en over de terreinen zal worden gemaakt. Hei bestuur en de commissie van toezicht stellen zich verder voor op Dinsdag 26 Juni de leden met hun echtgenoten of andere huisgenoten te ontvangen. Na een uiteenzetting zal ook dan een rondgang worden ge maakt. Bezichtigd worden de graan loods, de kunstmestloods, de werk plaats. de groen voederdrogerij, de ha ven, de tankinstallaties en de projec ten voor sorteerloods voor aardappelen en voor het aardappelkoelhuis. Daar na wordt gereden naar het Schutters hof, waar enkele films worden ver toond. Deze plannen zijn nog voorlo pig. MEJ. C. SPANOGHE. t Op 6 Mei is te Brussel overleden mej. C. Spanoghe, die te Zoutelande bekend stond als de ou'dste en meest- getrouwe badgaste. Ze was een figuur in het dorp en velen zullen haar be kende verschijning missen. Mej. Spanoghe was een Belgische onder wijzeres. Zij kwam voor het eerst in Zoutelande in het jaar 1905 Er was toen van badgasten en pensions geen sprake. Mej. Spanoghe, die met een aantal vriendinnen door het vriende lijke dorp wandelde, wilde daar blij ven logeren. Ze klopte aan bij de fa milie Gabriëlse, maar juffrouw Ga- briëlse voelde niet veel voor logé's. Ze had nog nooit voor vreemden gekookt. Maar de Belgische meisjes hielden aan. Het zou best voor elkaar komen als juffrouw Gabriëlse kookte zoals ze dat voor haar gezin deed. En het kwam voor elkaar, want na dien kwam mej. Spanoghe elk jaar bij de familie Gabriëlse logeren en toen er geleidelijk meer gasten kwamen mede door haar activiteit ontston den er pensions. In een van die pen sions werd mej. Spanoghe met haar vriendinnen tot vaste bezoeksters. Meestal gaven de dames de voorkeur aan het voor- en na-seizoen boven het zomerseizoen. Enkele weken geleden bracht ze nog een korte vacantie door te Zoutelande, Ze voelde zich niet al te wel en keerde terug naar Brussel, waar ze op 73-jarige leeftijd is over leden. Wins* van f 147.406.44. „Hoewel de concurrentie op de hy potheekmarkt onverminderd voort duurde, konden wij toch in het boek jaar 1950 hypothecaire leningen slui ten tot een aanmerkelijk hoger be drag dan in 1949, t.w. ruim 37 mll- lioen tegen bijna 28 mlllioen" aldus wordt medegedeeld in het heden ver schenen verslag over 1950 der N.V. Westlandsche Hypotheekbank, waar van de N.V. Zeeuwsche Hypotheek bank in Den Haag deel uitmaakt Op 1 Augustus 1950 nam net bijkan i oor Breda de taak over van het bijkan toor Middelburg, dat per die datum werd opgeheven. Aan de directeur, de heer J. W. KÖgeler, die in 1950 de pensioengerechtigde leeftijd bereikte en die op een meer dan 45-jarige diensttijd kan terugzien, werd eervol ontslag verleend. De aflossingen der N.V. Westland sche Hypotheekbank beliepen in 1950 bijna 20 mlllioen. Per saldo steeg de portefeuille van 157.162.000 tot 171.383.000, een vooruitgang der halve van 17.220.000 (in 1949 7.737.000). Het uitstaande bedrag aan pandbrieven en onderhandse schuldbekentenissen steeg met 11.615.300 tot 144.561.900. Wel moest een verdere daling der rente marge worden geconstateerd. Begin 1951 werd de Maatschappij voor Hy pothecair Credlet in het concern op- fenomen. De gezamenlijke winst be- raagt. (inclusief de saldi vorig boek jaar ad 14.824.30) 1.211.217.85 (v. j. 1.141.880,35). Zij laat een divi dend toe bij de Westlandsche van 12 pet., bij de Zeeuwsche van 5 pet. op het verplicht gestorte gedeelte dei- aandelen. De winst der Zeeuwsche Hypotheek bank over 1950 bedroeg 147.406,44. De balans geeft in debet en credit 22.367.171.66, De totale reserve be droeg eind 1950 861.000,ter wijl toen in hypotheken was belegd 21.072.851,37 en pandbrieven en schuldbekentenissen m omloop waren tot een bedrag van 17.304.200. Kustvaartuig te water gelaten. Te Terneuzen is Zaterdagmorgen bij de Terneuzense Scheepsbouwmaat schappij 't kustvaartuig „Condor" met goed gevolg te water gelaten. Dit vaar tuig, dat 430 ton meet, werd gebouwd in opdracht van de rederij Kiel en Bartels te Delfzijl. De tewaterlating geschiedde door de echtgenote van de directeur van de de „Freight-expres" te Londen, mrs, Eg- gar. Middelburg JUBILERENDE MUZIKANT HARTELIJK GEHULDIGD. Tijdens de wekelijkse repetitie van het Middelburgs Muziekkorps is de heer E. A. Polvliet hartelijk gehuldigd in verband met zijn 45-jarig jubileum als lid van het korps. Toen de jubilaris met zijn echtgeno te de kleine zaal van de Concert- en Gehoorzaal binnenkwam, werd hij door het korps voor deze speciale gelegenheid in uniformkleding met muziek ontvangen. Namens het bestuur sprak de voor zitter. de heer Chr. J. Mazure de heer Polvliet toe, namens de leden deed dit de heer Louwerse. Enige fraaie ge schenken, te weten een ets van de Lange Jan, aangeboden door het be stuur en een boek, overhandigd na mens de leden, onderstreepten de woorden van waardering en vriend schap, door beide sprekers geuit. De heer Polvliet dankte, ontroerd door zoveel hartelijkheid, de sprekers en de leden voor hun attentie. Hij zei- de te hopen, dat het hem gegeven mag zijn, ook nog zijn 50-jarig jubileum bij het korps te kunnen vieren. GEDEELTE VAX SEISWEG WORDT VERBETERD. Op 24 Mei zal de Heiverkavelings- commissie Walchex-en de verbetering aanbesteden van het gedeelte van de Seisweg tussen het abattoir en de R. K begraafplaats te Middelburg. Ho pelijk is het nu ook spoedig mogelijk het eerste stukje van deze weg, dat nog in miserabele conditie verkeert, te verbeteren OUDERAVOND GEREF. SCHOLEN MIDDELBURG. In het Schuttershof te Middelburg, hield Vrijdagavond de Vereniging voor Geref. onderwijs, haar ouder avond. Nadat in de verschillende scholen de ouders het werk van de leerlingen bezichtigd hadden, werd om kwart over acht de bijeenkomst door de voorzitter der vereniging de heer J. Olthoff geopend. Spr. verzocht de aanwezigen gezamenlijk te zingen, waarna bijbellezing en ge bed volgden. In zijn openingswoord kwam de heer Olthoff even terug op het gelezen bijbelwoord en stipte hij enkele suggesties uit de gehou den ledenvergadering aan. Daarna was het woord aan de leerlingen van de Herengrachtschool, die op oi-igine- le wijze met gezang en gedicht over de verhuizing en de verbouwing van de school vertelden. Ook de Gehrels-zangmethode werd naar voren gebracht. De ULO-school toonde daarna haar kunnen in gymnastische oefeningen, die vlot werden afgewerkt. Na de pauze behandelde de heer K. Melis het onderwerp: „Gebed en Kinderle ven", welke uiteenzetting met grote aandacht werd gevolgd, waarna nog een bespreking en sluiting volgden- ROTTERDAMSE KWEEK. SCHOLIEREN OP BEZOEK. Leex-lingen van de Rotterdamse Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen brachten een be zoek aan Walcheren en vonden tijd om op de Nadorst te Middelburg kor te voetbal-, korfbal-, volleybal- en handbalwedstriiden te spelen tegen leerlingen van ae Rijkskweekschool te WIELRIJDER BRAK BEEN. Vrijdagmiddag botsten twee jeug dige wielrijders op de hoek van de Gravenstraat en de Zusterstraat te Middelburg tegen elkaar. Eén van de jongens kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een been brak. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht. De fietsen werden bescha digd. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar J. H. GillissenVer meulen, Achtersingel te Middelburg, zal op 17 Mei zijn 50-jarig huwelijks feest vieren. Vlissingen BIJZONDERE ZANGDIENST. Vrijdagavond werd in de Ger. kerk te Vlissingen een zangdienst gehou den ter voorbereiding van het Pink- sterzendingsfeest. In deze samen komst sprak de plaatselijke predi kant, ds. P van der Schaaf, over het zendingswerk, waarbij hij wees op de moeilijkheden, waaimede de Zending te kampen heeft en de perspectieven schetste, welke het zendingsveld nog biedt. Aan deze dienst verleende het Evangelisatie-zangkoor o.l.v. de heer A. Fey, zijn medewerking. STICHTING DIACONESSEN- ARBEID VLISSINGEN. In het jaar 1950 zijn door de beide zusters der Stichting Diaconessenar- beid te Vlissingen 11.731 bezoeken afgelegd. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1950: 831. De exploitatie over 1950 sloot met 6284.88 en een nade lig saldo van 422.22. INENTING. De bij wijze van voorzorgsmaatregel op Woensdag 16 dezer (1516 uur en 1920 uur, Julianalaan 4) door de Ge meente Vlissingen opengestelde gele genheid tot kosteloze inenting tegen pokken is alleen bedoeld voor nog niet ingeënte kinderen beneden 2 jaar en voor die kinderen en volwassenen, die reeds ingeënt zijn en bij wie de inenting langer dan 5 jaar geleden heeft plaats gehad. O.- en W.-Souburg GEMEENTERAAD BIJEEN. De Souburgse gemeenteraad is bij eengeroepen op Vrijdag 18 Mei a.s., des middags te twee uur. De agenda vermeldt o.a. opmerkingen over het Streekplan Walcheren, garantie ver lening voor de bouw van de B.L.O.- school te Middelburg en het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor het Maatschappelijk Werk op Walcheren. Meliskerke HERBENOEMING' BURGEMEESTER. Toen burgemeester A. J. Huysman te Meliskerke voor werkzaamheden als ambtenaar van de burgerlijke stand Vrijdagavond het gemeente huis binnenkwam, zaten daar alle le den van de gemeenteraad en het ge- meentepersoneel, benevens de heer Stroo van de Rijkspolitie om hem te feliciteren met zijn herbenoeming als burgemeester dezer gemeente, te vens boden zij hem een bloemstuk aan. Vele goede woorden werden ge sproken, het was reeds laat toen uien de raadzaal verliet. RAAD VROUWENPOLDER Bezwaren tegen Streekplan. Te Vrouwenpolder kwam de raad in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van wethouder N. Mesu. Deze sprak de wens uit. dat de burgemeester zijn werk kunnen hervatten. Een de Chr. Oranjevereniging werd met 5 tegen 2 stemmen afgewezen. Een tweetal aanvragen der schoolbesturen inzake aanschaffing schoolbanken werd goedgekeurd. Afwijzend werd beschikt op een verzoelA garantie stelling Rusthuizen Walcneren. Be houdens hogere goedkeuring werd een verzoek der plaatselijke winke liers om gedurende Juli en Augustus de winkels om 8 uur inplaats van om 7 uur te mogen sluiten, ingewilligd. Een aanvulling in de Politieverorde ning, inzake het kamperen werd z h. s. aangenomen. Ernstige bezwaren werden naar voren gebracht tegen het streekplan Walcheren. De indus trie, glascultuur en kampeerverbl ij- ven' of gelegenheden, rpwielpad enz. werden uitvoerig besproken. Tenslot te werd besloten de bezwaren ter kennis van Ged. Staten te brengen. BK de rondvraag vroeg de heer G. de Vos naar afdoening van inge diende rekeningen. De heer A. Sturm bracht de aanleg van een straat langs de nieuwe woningen naar voren. RESTAURATIE NED. HERV. KERK. De netto-opbrengst van de bazar ten bate van de restauratie der Ned. Herv. Kerk te Vrouwenpolder bedroeg f 1988,34. Arnemuiden CHR. METAALBEWERKERS- BOND. Onder voorzitterschap van de heer Poortvliet, vergaderde de C. M. B„ afd. Arnemuiden in het verenigings gebouw. De voorzitter opende deze verga dering op gebruikelijke wijze, waarna men overging tot de bestuursverkie zing. De heren J. Meulmeester, K. v. d. Ketterij en K. de Vos werden herkozen als bestuurslid. Tot afgevaardigden naar de Alge mene en Jubileum vergadering te Arnhem wenden gekozen de heren H. Bliek en G. Siereveld. Hierna werden de voorstellen be handeld voor de algemene vergade ring. De heer Lodder, districtsbe stuurder, sloot met dankgebed. GROENE KRUIS. Onder voorzitterschap van de heer J. J. Hujjssen, vergaderde de vere niging het Groene Kruis te Arne muiden. De penningmeester, de heer Ger- ritse. Dracht verslag uit over het boekjaar 1950, waarna de rekening voor de afdeling Groene Kruis in ontvangst op 5407,99 en in uitgaaf op 5329,06 werd vastgesteld. Alzo met een batig slot van 78,93. Voor de afdeling TJ3.C. in ont vangst op 2095,12 en in uitgaaf op f 2005,77, met een batig slot tot een bedi-ag van 89,35. In 1950 weixien 2872 huisbezoeken verricht voor gewone zieken 836 voor zuigelingen; 455 voor t.b.c.-ge- vallen en 412 voor de kx-aamverple- ging, terwijl in 148 gevallen 180 stuks vex-plegingsartikelen aan de leden werd verstrekf Verscheidene deelnemers van het eiland Tholen. Op het militaire terrein Ktfk in dc Pot te Bergen op Zoom werd op 2de Pinksterdag door de Westbrabantse harddraverij en concours hlpplque- verenlglng een groot concours bippiqoe gehouden, waarvoor ondanks het slechte weer een zeer grote belangstelling bestond. Verscheidene Zeeuwen namen aan dit concours deel. Jongeman uit Breda na besmetting overleden. De pokkenepidemie in Brabant, wel ke in het algemeen uiterst gunstig verloopt, heeft toch een eerste sterf geval ten gevolge gehad. Een 27-jari ge jongeman uit Breda, die na een verblijf in Tilburg besmet bleek, is aan deze ziekte overleden. Het afgelopen week-end zijn in Til burg drie nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. Van één dezer kon de bron worden nagespeurd. Een aantal personen werd in quarantaine gesteld. De in Tilburg geconstateerde gevallen betreffen thans 43 inwoners. Zaterdag is ook in St. Michielsgestel een geval van pokken geconstateerd. De pa tiënte, een 27-jarige vrouw, werd naar het ziekenhuis te Tilburg overge bracht. Aan de vrees, die in Dordrecht voor pokkengevaar bestond, is nu een einde gekomen: een onderzoek naar de aard der ziekte van twee in het ziekenhuis geïsoleerde inwoners heeft uitgewezen, dat hier geen sprake is van pokkengevallen. Een aantal buitenlandse gezelschap pen, die reeds in ons land logies had den besproken, heeft het raadzaam ge vonden niet naar Nederland te ko men. Tijdens een muziekconcours te Scheveningen dong dc P.T.T-harmc- nie uit Tilburg in verband met de pok kenepidemie mee op gramofoonplaten. De harmonie behaalde een tweede prijs. In de morgenuren werd het kleine springconcours gehouden, het zgn. „L*'-concours, open voor paarden, dit nog geen 200 punten gewonnen had den. Hiervoor was door de vereniging een fraaie zilveren wisselbeker be schikbaar gesteld en een medaille van Z.K.H. Prins Bernhard. Zeven ruiters reden het parcours zonder fouten, doch het paard Jan van Schaffelaar van de manege van den Velden uit Scheveningen, bezette de eerste plaats. Bij het concours voor Stamboek- meriies legde Paulina van Dintel- oord van de heer Huysmans uit Din- teloord beslag op de eerste prijs en tevens op de zilveren wisselbeker, aangeboden door het Centraal Comi té voor de concoursen hippique in Ne derland. In het concours voor tuigpaarden nieuwelingenklasse kwam de zilveren wisselbeker van V.V.V. in handen van A. Geerts uit Chaam met Juli- na. Het nummer concours voor de een spannen fokmerries (type landbouw' tuigpaard>, moest worden onderver deeld ln type Groninger en Gelders type. Voor de kwaliteitsbeoordeling jacht paarden bestond een grote deelname. Een twintigtal deelnemers (sters) kwam met hun paarden in de ring en de jury had geen gemakkelijke taak. Tenslotte legde mevr. A. A. Coe- bergh-v. Velzen uit Den Haag beslag op de eerste twee plaatsen, resp. met .ncois en Hanno. op de Fran> Het groot springconcouis om de zilveren wisselbeker van de gemeente Bergen op Zoom gaf wel veel span ning. maar toen N. J P: la ning, maar toen N. Uijtdendael het arcours zonder fouten had gereden, :reeg een tweede deelnemer geen kans meer. Vier legden het af met vier fouten, de andex-en met acht cn meer. ZEEUWSE SUCCESSEN De Zeeuwse deelnemers behaalden de volgende resultaten: Concours voor stamboekmerries (trekpaard) aangespannen voor een luchtbanden wagen (eenspannen): 2. Henia van Bleyendaal van .1. F. Brooymans, St. Annaland; 4. Diana van Niervaart van J. F. Brooymans, St. Annaland. Concours voor tuigpaarden, nieu welingenklasse: 2. Blacky van G. M. Geluk, Sint Maai-tensdijk5. Frida van P. Ooms. Oud-Vossemeer. Concours voor eenspannen Fok merries (type landbouwtuigpaard), (Gelders type): 1. Juliana van Geluk Oud Vossemeer. Concours voor stamboekmerries (trekpaarden aangespannen voor een luchtuandenwagen (tweespannen): 1. Zita cn Henia van Bleyendaal, van J. F. Brooymans, St. Annaland; 3. Diana van Niervaart en Frida van Bleyendaal van J. F. Brooymana, St. Annaland. Concours voor het landbouwrij- paard het best voorgereden door een Iandelhke ruiter: 2. Frida IV van H. Ooms, Oud Vossemeer; 5. Pol van M. A. Geuze, Oud Vossemeer. Opmerkelijke resultaten van nieuwe Amerikaanse proeven. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat nieuwe proefnemingen genomen werden bjj Eniwetok in tie Stille Oceaan. De democratische afgevaardigde enry Jackson, die reeas de proe ven heeft bijgewoond, verklaarde dat de Ver. Staten veel gevorderd zjjn sedert Hirosjima en Nagasaki. Bij deze proeven zou zijn gebleken. dat radio-activiteit geen kritieke factor is bij atoomexplosies en dat het tactisch gebruik van atoomwa pens te velde zeer goed mogclhk is. Een der belangrijkste lessen, die de proeven op Eniwetok leerden, was. dat de manschappen van tic burger lijke verdediging onmiddellijk het gebied konden betreden dat door een atoombom getroffen was, zonder vrees voor dodelijke radio-activiteit. Advertentie RIJWIEL «MOTOR St. Laurens EERVOL ONTSLAG. Aan mej. D. Siixke is op haar Ver zoek met ingang van 1 Juni a.s ont slag verleend als tijdelijk ambtenaar ter secretarie te St. Laurens. In haar plaats is benoemd, de heer J. van wouwe te Serooskerke. Serooskerke PINKSTERTOURNOOI In het door de voetbalvereniging „Serooskerke" georganiseerde Pink- stertournooi werd door de volgenae verenigingen deelgenomen: Nieuw- dorp, kampioen Zaterdagmiddag com petitie, Domburg en een combinatie van E.M.M, waarbij Nieuwdorp be slag wist te leggen op de eerste prijs. De uitslagen waren: Serooskerke- Domburg 2—3, Nieuwdorp— combinatie 5—0, NieuwdorpDom burg 1—2, Serooskerke—E.M.M.-comb. 2—5, Domburg—EAl.M.-comb. 0—1, SerooskerkeNieuwdorp 210. Er waren drie verenigingen met twee gewonnen en één verloren wed strijd, nl. Nieuwdorp, E.M.M.-comb. en Domburg, maar door een beter doelge- middelde werd Nieuwdorp winnaar. Bij de prijsuitreiking sprak de heer Fregeres namens E.M.M. en dankte „Serooskerke" voor de goede organi satie en de prettige verstandhouding, warain de wedstrijden gespeeld wa ren. Koudekerke DE RAAD VERGADERT. De gemeenteraad van Koudekerke komt Woensdag a.s. om 4-30 uur in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt om. de volgende punten: voorstel tot verhoging der presentie gelden voor de raadsleden van f 3 tot f 5 per vergadering; voorstel tot het verlenen van een voorschot van 5 pet. verhoging aan het gemeentepersoneel; voorstel tot het mede-waarborgen van rente en aflossing van de door de ver eniging voor Chr. B.L.O. op Walche ren aangegane geldlening: voorstel tot het waarborgen van rente en aflossing der door de Stichting Rusthuizen Wal cheren te sluiten geldlening; voorstel tot verhuur van het arrestantenge bouwtje aan het Rijk en voorstel om het straatje, waaraan de Couburgwo- ningen A 211A 216 liggen „Cou- burgstraat" te noemen, het gedeelte van de Tramstraat nabij het tramem placement „Stationstraat" en het ge deelte van de Vlissingsestraat tussen het postkantoor en de hoek van de Beatrixlaan „Kerkhoflaan" De netto opbrengst van de te Vrou wenpolder gehouden bazar t.b.v. dc restauratie der Ned. Herv. Kerk bedroeg 1988.34. VOETBAL Grote nederlaag van Zeelandia tegen Breskens. Voor de rust was het een wedstrijd, waarbij met steeds wisselende kansen gestreden werd. De eerste helft ein digde met gelijke stand (1—I). Daar Breskens op afdoende wijze de bui- tenspelval had opgezet, werd een Zeelandia voorsprong onmogelijk ge maakt Het Zeelandia-doelpunt werd na 30 minuten door Adriaansen ge scoord, waarna de Breskens linksbin nen vlak voor rust gelijk maakte In de tweede helft was het spel van Zeelandia het aankijken mei waard. Nadat Breskens de stand tot 1—3 opgevoerd had en de gastherexi het elftal door elkaar gingen gooien was het helemaal mis. Zodoende kon Bres kens de score opvoeren tot 1—7 KfcKKNIfcUWS. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. W. A. KALKMAN. Zondag werd te St. Laurens an de morgendienst bevestigd, de nieuwe Her-vormde predikant, ds. w a. Kalkman. Als bevestiger trap op diens vader. ds. W. M. A. Kalkman. Ned. Hera-, predikant te Amsterdam Deze had als tekst gekozen. Joh. 13 20. Ds. Kalkman Sr. sprak van een dubbele feestdag, nl. Pinksteren en de komst van een nieuwe boodschap per van Jezus Christus. Na de prediking sprak njj een per soonlijk woord tot zijn zoon. Hierop volgde de bevestiging en de handoplegging, door de bevestigei en de consulent, ds. P£jnacker Hordijk van Nieuw- en Sint Joosland. De gemeente zong haar nieuwe le raar toe Gez. 94. In de middagdienst deed ds. W A. Kalkman zijn intree met de woorden uit Hand. 2 4. Hij zei o.a. dat Pink- stren verkondigt: God in ons, het zien op Jezus als onze Redder. En dat in de werking van de Heilige Geesr In zijn toespraak richtte de nieuwe herder zich tot znn vader, consulent, Ring. kerkeraad. kerkvoogdij, vereni gingen. afgevaardigden leref. kerke raad. burgemeester koster cn Colle gium Theologicum „Sola Fide" Zijn toespraak werd beantwoord door de burgemeester J. W. van 't Hoff, namens 't gemeentebestuur de president-kerkvoogd, ouderling den Boeit en de consulent. De laatste ver zocht de gemeente ds. Kalkman toe te zingen Gez. 269 2 Lijk van vermiste radio- reporter gevonden. Op het strand van een eiland in de haven van Oslo is Zondagavond het lijk gevonden van do Amerikaanse ra dio-verslaggever Lyford Moore, die sinds December 1950 wordt vermist. Het stoffelijk overschot vertoonde geen tekenen van geweld. Mevr. Boesman op rand van ijzeren gordijn. De Haagse ballon van mevr. M. Boesman—Visser, is Maandag na een goede start Oostwaarts met een re genbui afgedreven. Men maakte een geforceerde landing op vijf km. voor de Russische zónegrens. Mevr. Boes man werd zeer hartelijk in Göttingen ontvangen. Dr. Drees twee weken afwezig. De minister-president dr. W. Drees, zal van heden af voor een periode van veertien dagen afwezig zijn. Naar het A.N.P. verneemt, zyn be noemd tot leden van de Raad van State mr. J. R. H. van Schalk, mi nister van Staat, prof. mr. R. Kra nenburg, vooi-zitter der Eerste Ka mer en mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, burgemeester van Groningen. Deze benoemingen gaan in op 1 Juni a.s. De benoeming van mr. Cort van der Linden houdt in, dat deze per 1 Juni zijn ambt als burgemeester zal neerleggen. Vader van elf kinderen gedood, zijn vrouw zwaar gewond. Op Eerste Pinksterdag is in Bever wijk een ernstig ongeluk gebeurd, dat de heer S. R„ uit Beverwijk, vader van elf kinderen, bet leven heeft ge kost. terwijl zijn vrouw met zeer ern stige verwondingen in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Zondagavond om elf uur kwam de 25-jarige A. F. de B. uit Assendelft uit een café, waar voor een auto ge parkeerd stond. De B, sprong over moedig achter het stuur om met de auto een toertje te maken, maar op dat moment zag de rechtmatige eigenaar, dat een ander cr met zijn wagen van door ging. Hij rende naar buiten en sprong nog juist op de tree plank. De bestuurder reed echter met gro te snelheid in de richting van de Be- verwijkse Breestraat, die met een bocht in de Alkmaarse weg overgaat. Deze bocht werd met circa 70 km. snelheid genomen, waardoor de wa gen er aan de linkerkant uitvloog en de gevel van een drogisterij ramde. Het echtpaar R., dat voor de drogiste rij wandelde, werd gegrepen; de man werd op slag gedood en de vrouw bleef met zware verwondingen op het trottoir liggen. De eigenaar van dc auto kwam er met lichte wonden af, maar de bestuurder is met ernstige hoofdwonden na*>«- een ziekenhuis overgebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3