VREEMDE Muziekconcours te Middelburg slaagde uitstekend r y&i su" 777 Een zwemgelegenheid aan het Goese Sas Zelfstandige WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nederland beluisterde Walcherse artisten. Jachthaven te Goes werd Zaterdag geopend op bezoek. Kommandant Leger des Heils bezocht Zeeland. Moeilijkheden voor Nederlandse pachtboeren 2 PROVINCIALS ZEEÜWSK COURANT DINSDAG 15 Md 1961 ONDANKS REGEN EN WIND Deriig jarig bestaan van muziekvereniging „Excelsior'' Peil van de Zeeuwse corpsen gaat steeds vooruit. Er werd gisteren op de speelweide achter het Zanddorp te Middelburg slechts over twee dingen gesproken: Over muziek en over het slechte weer. Muziek bleet echter nununcr één, want daarvoor waren immers de vele Zeeuwse muzikanten naar Middelburg gekomen! Al striemde de regen over de kleurige vaandels met de rinkelende medailles en al blies de wind venijnig over het fraaie concours-terrein, toch werd er gespeeld, alsof de zon volop scheen. Er moet Immers al veel gebeuren, wil het concours van de Bona van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Zeeland niet slagen. Een woord van waardering aan het adres van de organiserende muziek vereniging .Excelsior" te Middelburg is hier zeker wel op zijn plaats, want dank i.y) het werk van haar leden, werd deze nobele strijd toch nog een succes. Urenlang stonden de mannen van „Excelsior" in storm en regen bij kaartverkoop en contróles en steeds zorgde het bestuur voor een klop pende organisatie. Ook de E.H.B.O.-mensen waren de gehele dag op hun post. Dat het concours inderdaad slaag de, bleek ons uit een gesprek, dat we mochten voeren met de jury-voorzit- ter, de heer Frits Jakma Sr. uit Nij megen. Hij verzekerde ons, dat het peil van de deelnemende corpsen sinds het vorig concours te Yerseke, vooruit was gegaan. Ook de dlrigen- ten kwamen over het algemeen goed voor de dag, meende de heer Jakma. ,.Ik heb respect voor hetgeen hier is gepresteerd", zo zeide hij. Het bezoek aan het concoursterrein was in de morgenuren zeer gering, doch in de middag kwamen er meer belangstellenden. In totaal werden er ongeveer 1500 kaarten verkocht, zo dat het resultaat niet teleurstellend was. Vrijwel elk muziekcorps had een groep van getrouwe luisteraars, mee gebracht. die allen verlangend waren te horen hoe „hun" corps het er-af bracht Toen echter de uitslag bekend werd gemaakt door de heer J. J. La- roes, secretaris van de Bond, bleek, dat de jury strenge maatstaven aan legde en dat er betrekkelijk weinig eerste prijzen gevallen waren, name lijk 9, dat is iets meer dan 25 Het hoogst aantal punten werd be haald door „O.K.K." Westkapelle en door „Ons Genoegen" van Kapelle (beiden 193). Daarop volgde „O.K.; K." van Wemeldlnge met 187 en Apollo" van Domburg met 182 pun ten. MUZIKAAL WEEK-END. Zelden tevorert heeft in Middelburg gedurende een week-end zóveel mu ziek geklonken als tijdens dit Pink ster-weekend. Dat begon reeds Zater dag: Nadat de vereniging „Marktbe langen" de jubilerende vereniging „Excelsior" en dp burgerij 's middags oen feestconcert op de Markt had aangeboden, dat verzorgd werd door het kwieke corps „Avne's Genoegen" uit Arnemuiden, maakten de jubile rende .vereniging, alsmpde „yoor- waarts uit Kóudekèrké. en dé uitste kende Signaalafdeling van. ..Achilles" uit Middelburg 's avonds een' mars j dooi- de stad, welke door de vele wan delaars op hoge prys werd gesteld. „Excelsior" en „Voorwaarts" gavén vervolgens op het podium, midden op de Markt, een concert, waarvoor gro te belangstelling bestond. Op Tweede Pinksterdag was het reeds vroeg in de ochtend gezellig druk in de binnenstad: Het ene mu ziekkorps na het andere arriveerde in Middelburg, vergezeld door talrijke VERHALEN I V. Dit is het verhaal van twee jonge mensen: Donald Stelnburg uit W'Mte- beach in de staat Saskat-Chewan en Grietje Joustra uit het Drentse plaats je Smilde. Donald, die zo om èn nabij de 19 jaar was, trok met het Canade se bevrijdingsleger op langs de Ne derlands—Duitse grens en werd ge wond Hij kwam in Smilde terecht en ontmoette daar de 16-jarige Grietje Joustra, die zijn hart in vuur en vlam zette. Toen Donald hersteld was, i trachtte hij Grietje als oorlogsbruldje mee te krijgen, maar daartegen verzet- j ten vader en moeder Joustra zich. I Kom maar eens terug als Grietje 17 is, zeiden ze en met deze toezegging kon Donald op de boot stappen naar Ca nada. Prompt een jaar later (op de verjaardag van zijn geliefde) stapte Donald de woning in Smilde binnen. Hij had de overtocht gemaakt per vliegtuig. Donald is toen in Smilde gebleven. Hij werd machinist op een fabriek en va een jaar kreeg hij toestemming om met Grietje in het huwelijksbootje te stappen. Er kwam later gezinsuitbrei ding, want de kleine Noëll Gellius diende zich aan. Donald kreeg heimwee naar zpn land, maar weer toeigerden Grietje's ouders toestemming te verlenen. Do nald ging alleen met de verzekering: ik kom terug om vrouw en kind te halen. In Canada teruggekomen trok ken vrouw en kind, die in Smilde wa ren achtergebleven, als 'n magneet, en zodoende heeft Donald in zijn geboor teland gezwoegd als een paard om het geld voor de overtocht weer bij elkaar te krijgen. Hij klaarde het, en toen werd voor de derde maal de tocht over de Oceaan ondernomen. Weer werd hij machinist. Grietje werd ouder, Noëll Gellius groter, en zo werden in October 1950 weer po gingen in het werk gesteld om vrouw en zoon mee te krijgen naar Canada. Wederom werd aanvankelijk toestem ming door de ouders geweigerd, en daarom besprak Donald weer voor zich alleen passage op een boot naar Canada. Toen kwamen er evenwel redders in de nood. Een oom en een tante van Grietje gingen emigreren en wanneer die er ook zouden zijn, nou ja, zo zeiden Griet je's ouders, dan zul len we er weer eens over praten. Enfin, ze zijn vertrokken. Ongeveer op dit tijdstip zal deze vasthoudende Canadees de aangebedene zijns harten aan zijn moeder kunnen voorstellen. „supporters". In de Burgerzaal van het Stadhuis werden om half tien de juryleden, de leden van het ere-comi- té, het bondsbestuur, de dirigenten en de bestuursleden der deelnemende verengingen officieel door het ge meentebestuur van Middelburg ont vangen. Gastheren waren burgemees ter. mr. dr. N. Bolkestein, de wet houders de heren J. W. Kögeler en L. J. Geers en de gemeente-secretaris, de heer J. Ph. Koene. KURGEMEESTEN ERE-LID VAN DE BOND. Burgemeester Bolkestein hield een hoe' zal Uw toekomst zijn AU ondernemer of beoefenaar van een vrij beroep hebt U geen pensioen. U moet dus uit eigen initiatief voorzien in de latere behoeften van Uw gezin en Uw oude dag. Nu legt U misschien (voor dat doel?) af en toe een gedeelte van Uw inkomen op zij. Dat Is prachtig) Maar zult U dit ook blijven doen? Met een goed opgesteld levensverze keringsplan zal de verzorging heel wat veiliger zijnU neemt dan immers op U geregeld premie te betalen. MAAK UW OUDE DAG ZORGENVRIJ! Laat U eens - geheel vrijblijvend Uwer zijds - inlichten over de bij Uw omstan digheden passende verzekeringsvorm. Vraag toezending van onze brochure Groeiend bezit door levensverzekering Nederlandse Maatschappij van de N.V. LEVENSVERZEKERING - MIJ NILLMiJ van 1859 Palelsstr. 9-'s*Gravenhage-Tel. 184260 Inspecteur te Middelburg: G. DE 100ZE Seissingel 52 - TeWoon 2210 (K 1180) Inspecteur Ie Goes CHR KARELSE Tulpstraat8 Teieloon2957 (Kil00) Oplichter aangehouden. Te Terneuzen verbleef sinds enkele dagen in een logement een zekere J. J. F. L. uit Goes. Hij verdween plot seling zonder betaling' van de re kening en nam bovendien nog een auto mee, die hij zonder chauffeur had „gehuurd" van de garagehouder v d.Sch. te Terneuzen. Aangifte bij de politie volgde, zodat reeds een dag la ter de man kon worden aangehouden bij Wernhout De auto werd aan de eigenaar teruggegeven en de man op transport naar Middelburg gesteld. In middels bleek, dat L. ook in andere plaatsen in Zeeland dergelijke oplich- terspractijken had uitgeoefend. Ziekenwagentjes op de stations. In het nieuwe spoorboekje dat op 17 Mei verkrijgbaar zal zijn is aan gegeven, dat er op een aantal stations ziekenwagentjes van het Nederland se Rode Kruis ter beschikking zijn voor zieke of invalide reizigers. Wat Zeeland betreft behoren daartoe de stations te Goes en Vlissingen. Déze wagentjes kunnen gebruikt worden by het overstappen en voor het vervoer van de trein naai een bui ten het, station wachtend voertuig. Ze kunnen bediend worden door een hel per van de invalide passagier of des noods door een kruier- Architectuur-tentoonstelling te Middelburg. De kring Zeeland van de B.N.A. or ganiseert van 19 tot en met 26 Mei in het Kunstmuseum te Middelburg een achitectuur-tentoonstelling. Geëxpo' seerd worden de resultaten van een prijsvraag voor het ontwerpen van een zomerhuis en een woonhuis, benevens uitgevoerde ontwerepn van Zeeuwse B.NA-architecten. korte rede, waarin hh er aan herin nerde, dat het juist elf jaar geleden was, dat het Nederlandse leger capi tuleerde. Drie dagen later echter werd Middelburg door een ramp ge troffen en werd ook het stadhuis zwaar beschadigd. Thans evenwel kon het gemeentebestuur zijn gasten weer in de gerestaureerde Burgerzaal ontvangen, waaruit bljjkt, dat Mid delburg herrijst en weer in de volle zin van het woord de hoofdstad en het centrum van de provincie wordt. De burgemeester sprak de hoop uit, dat men ondanks net matige weer een geslaagde dag zou hebben en dat men tevens tijd zou vinden om het herstel van de stad te bewonderen. Tenslotte liet mr. Bolkestein blijken, hoezeer het gemeentebestuur het op prijs stelde, dat het bondsbestuur be sloot, het concours ditmaal in Mid delburg te houden. De bondsvoorzitter, de heer J. C. Maas, dankte voor deze ontvangst en wenste „Excelsior" geluk met haar 30-jarig jubileum. Hij verwelkomde de juryleden en uitte de hoop, dat de deelnemende verenigingen grote suc cessen zouden behalen. De directeur voorzitter van „Excelsior", de heer J. J. Laroes, sprak een welkomst woord en dankte het gemeentebe stuur voor de grote steun, welke het deze vereniging verleent en voor zyn grote belangstelling voor het culture le leven in Zeeland. Hjj dankte ook allen, die zich hebben ingespannen om dit concours tot een succes te ma ken. De heer J. C. Maas deelde hierna onder grote instemming van alle aan wezigen mede, dat de Bond van Har monie- en Fanfareverenigingen in Zeeland heeft besloten, de burgemees. ter van Middelburg het ere-lidmaat- schap van de bond aan te bieden. Mr. dr. Bolkestein toonde zich zeer er kentelijk voor deze eer. GROTE DRUKTE IN BINNENSTAD. Ondanks het slechte weer heeft Middelburg een bijzonder gezellige Tweede Pinksterdag beleefd. Vooral in de middaguren en 's avonds was het buitengewoon druk in de stad de invasie van vreemdelingen droeg daar niet weinig toe bij! en her haaldelijk klonk vrolijke muziek in de straten. Talrijke winkels waren de gehele dag en zelfs 's avonds geopend en in de café's en restaurants was het eivol. Concerten van „Vlyt en Volhar ding" uit Souburg en „Mozart" uit Yerseke ou de Markt en van „O.N.D. A." uit Middelburg op de Dam trok ken talloze belangstellenden. UITSLAGEN. Vierde afdeling fanfare. „Willen is kunnen", Biggekerke, ,157 p., 2e prtfs; „Advendo", Wolf aartsdijk, 165 p., 2e prijs (alsmede medaille wethouder J. W. Kögeler). Derde afdeling fanfare. „O.K.K. Borssele, 132 p., 3e prijs; „Ons Ge noegen", Nisse, 122 p„ 4e prijs; „O.K. K.", Westkapelle, 193 p„ le prijs met lof (alsmede beker A. Jobse. be schermheer „Excelsior"). Tweede afdeling fanfare. „Arne's Genoegen", Arnemuiden, 160 p„ 2e prijs; „De Echo", Wilhelminadorp, 177 p., le prijs (alsmede medaille burge meester mr. dr. N. Bolkestein)„Ril- landia", Rilland Bath, 175 p, le prijs (alsmede medaille van wethouder L. J. van 't Westende); „Crescendo', Middelburg, 134 p., 3e prijs. Tweede afdeling harmonie, „voor waarts", Koudkerke, 175 p., le prijs (alsmede medaille „De Volksstem „E.M.M.", Kruiningen, 168 p., le prijs (alsmede medaille wethouder A. J. Berenpas); „Excelsior", Kats, 146 p., 3e prijs; ..Excelsior", 's Heer Arendskerke, 126 p., 3e prijs; „E.M. M.". Kortgene, 162 p., 2e prHs (als mede medaille V.V.V.); „Mozart", Yerseke. 162 p., 2e prijs (alsmede me daille Commissaris der Koningin). Eerste afdeling fanfare. „Excel sior", Middelburg 140 p., 3e prgs; „Onda", Ritthem, 158 P„ 2e prys; „Ons Genoegen", Kamperland. 147 P., 2e prijs; „Crescendo", Oostkapelle, 169 p., le prijs (alsmede medaille ge meente-secretaris Middelburg) Vooruit". Waarde, 159 p., 2e prijs. Afdeling uitmuntendheid fanfare. Euterpe", Heinkenszand. 167 p., 2e prijs (alsmede medaille wethouder L. Geers); „Oefening en Uitspanning Kattendijke. 166 p., 2e prijs (alsmede medaille Stichting Nieuw Vtalche- ren) „Onda", Nieuw en St. Joosland, 153 p., 2e prijs; „Prinses Juliana Baarland, 140 p„ 3e PrÖsI>»Excelsior Kloetinge, 160 p„ 2e prys (alsmede muziekwerk fa. Tierolff Volharding", O. en W. Souburg, 147 P Afdeling uitmuntendheid harmonie. „WUhelmina". ColHnsplaat 134 p., 3e prijs: Apollo". Wissekerke, 139 p., re-afdeling fanfare. „O.K.K.", We meldlnge. 187 p., le prijs ./alsmede beker fa. Wijtman)„Onda Middel burg, 151 p., 2e prijs; Apollo", Dom burg 182 p.. le prijs (alsmede lau wertak fa. N. Th. de Jongh); „Ons Genoegen", Kapelle, 193 p., le prijs met lof (alsmede beker P.Z.C.). De wisselbeker van de bond ging na lo ting tussen Westkapelle en Kapelle eveneens naar „Ons Genoegen". U solt morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, bet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en Ktoe-lgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Amateurs voor Avro-microfoon in Concertzaal te Middelburg. „Attentie: over tien tellenop name!" klonk Zaterdagavond om half tien door de tot de laatste plaats bezette Concert- en Gehoor zaal te Middelburg en na die tien seconden gaf „producer" Han Kö- nig een sein aan de gecombineerde zangverenigingen „Uitspanning door Inspanning" en „Soli Deo Gloria" uit Souburg en klonk uit byna honderd kelen het Zeeuwse Volkslied. De op name van het bonte A-V.R.O.-streek- programma „Hallé, hallo!bij ons gaat alles zo" was begonnen. Op eerste Pinksterdag van 12 uur tot kwart voor één hebben de radio luisteraars in Nederland en daarbui ten kunnen genieten van deze bijzon der vlotte uitzending, die, behalve genoemde koren, de „Boerenkapel" van Souburg o.l.v. de heer A. L. van Wallenburg, de trompettisten de he ren Bliek uit Middelburg en C. M. Stokman en het Cabaret orkest van „Overschotje" o.l.v. de heer L. Siet- ze, ook Walcheren's beste amateur- cabaretartisten bn het luisterend pu bliek introduceerde. De kennisma king zal ongetwijfeld goed zijn be vallen, want allen waren uitstekend op dreef en brachten hun nummers op een wyze, die de meeste beroeps- artisten moeilijk hadden kunnen ver beteren. Zo deed de prachtige humor van Wim de Graaf, die het leeuwen deel van het programma had, het ook via de luidspreker voortreffelijk, terwijl zeker eveneens alom in den lande met veel genoegen zal zijn ge luisterd naar de chansons, welke gezongen werden door mevr. Nelly Kunst en mei. Jeanne Dlrven. Een kort klankbeeld zonder hinderlijk ge sproken commentaar vormde een goede Inleiding van dit afwisselende cabaretprogramma, waarvan de op name o.a. werd bijgewoond door bur gemeester Bolkestein. Tevoren was een generale repetitie gehouden, die eveneens honderden bezoekers trok. CONCERT VOOR HET BLINDEN TEHUIS TE WOLFHEZE. In ons blad van Zaterdag j.l. pu bliceerden wy een entrefilet over net concert, dat Woensdag a.s. gegeven wordt in de Statenzaal te Middel burg ten bate van het „Tehuis voor Alleenstaande Blinden" te Wolfheze. Tengevolge vari een betreurens waardig misverstand, was by de redacteur, die dit entrefilet schreef, de mening ontstaan, dat het concert niet alleen ten bate van de blinden, maar ook door blinden werd gege ven. Dit is nu onjuist. Het concert wordt niet door blinde toonkunste naars gegeven. Wy bieden onze le zers verontschuldiging voor deze on juiste mededeling. Burgemeester mr. W. C. ten Kate verrichtte de opening. Goede jachthaven van belang voor Goes. Met enige plechtigheid werd Zater dagmiddag te Goes de nieuwe jacht haven van de jonge watersportvere niging „De Werf" door de burge meester van Goes, mr. W. C. ten Kate, geopend. Op het terrein van de haven wapperden vrolijk vele vlaggen en enkele jachtjes waren ge- Cavoiseerd ter gelegenheid van deze ijzondere gebeurtenis. Nadat de bur gemeester aan boord van een der noten het lint, dat over de haven was gespannen, had doorgeknipt, ging men aan wal en werd op het terrein aan de grote vlaggemast de driekleur gehesen. Mr. ten Kate sprak hierna een korte rede uit, waarbij hij er op wees, dat het gemeentebestuur van Goes zeer verheugd is, dat de ge meente thans de beschikking heeft over een goed geoutilleerde jachtha ven Spreker bracht dank aan het particulier initiatief, dat hier wer- Advertentie. jol perfect MüJpctbon ^T$TE («PRESS 20 tm ft 1- Geen Pinksterdrukte aan zee. De Pinksterdagen zijn in Zeeland uiterst kalm verlopen en ofschoon er weinig neerslag viel, was het gure weer met de scherpe Noordenwind oorzaak, dat de meeste mensen weg bleven van de Zeeuwse stranden. Toch is het vervoer bij de Provinciale Stoombootdiensten nog vrij aanzien lijk geweest en op Tweede Pinkster dag werd de dienst Vlissingen—Bres- kens met twee boten, namelijk de „Ko ningin Juliana" en de „Prins Bern- hard" gevaren, waardoor het opont houd voor de automobilisten minimaal was. De buitenlandse bezoekers, die zich in hoofdzaak in restaurants en hotels ophielden, zijn overigens niet gering in aantal geweest en ze heb ben uit bussen en auto's het mooie Zeeuwse landschap kunnen bewonde ren en een blik kunnen werpen over de zee en de Zeeuwse stromen. Tal "van motorvoertuigen met Belgische en Franse, plus enkele met Duitse en Oostenrijkse merken bewezen, dat Zeeland internationaal steeds meer bekend wordt. Vermelden we nog, dat als tempera tuur van het zeewater te Vlissingen 50 graden F. stond aangetekend en dat op Tweede Pinksterdag des middags niemand in de koele golven dook- GOESE JEUGD WIL ZWEMMEN 1 Er zijn al 150 droogzwemmers Het is in Goes met de beoefening van de zwemsport maar matig gesteld. Practlsch ontbreekt het aan alle middelen om deze sport naar behoren te beoefenen. Hier en daar wordt er wel wat gezwommen in poelen en plassen, hetgeen echter gevaren oplevert door het optreden van de ziekte van Weil, e.d. Elders, zoals btyv. aan het Sas, ontbreekt het aan toezicht, hetgeen moreel onverantwoordelijk moet worden geacht. Onlangs hebben nu in Goes de commissie voor het schoolzwemmen, de commissie voor de bouw van een zwembad en het bestuur van de nog bestaande zwemvereniging contact met elkaar gezocht, om te trachten gezamenlijk dit zwem-probleem op te lossen. Er is in de afgelopen weken een verblijdende activiteit ontwikkeld, welke reeds de eerste resultaten te zien geeft. Onder leiding van be voegde leerkrachten, de heren B Beeke en J. Johanisse, is men in Goes begonnen met het opleiden van een 150-tal schoolkinderen voor het zwemdiploma. Voorlopig wordt er „droog" gezwommen in het gymnas tieklokaal van de R.K. jongens- Een nieuwe kamer Met BEHANG van„De Vetfbron" Vlissingen, Wetstraat 8 Telef. 2830 Met een heivige klap. Met een hevige klap reden op Twee de Pinksterdag des avonds te elf uur bij de Souburgse brug twee auto's op elkaar. Een auto bestuurd door een inwoner van Souburg kwam uit de lichting Middelburg en wilde afzwen ken naar de Souburgse brug. De be stuurder van een Heinkenszandse huurauto, die uit de richting Vlissin gen kwam, bemerkte de manoeuvre van zijn tegenligger niet en reed er met een fikse vaart bovenop. De beide auto's werden ernstig be schadigd. Het mag een wonder beten, dat van de inzittenden der beide wa gens slechts één 'n inwoner van Heinkenszand licht werd gewond. Schip met graan vast en weer vlot. Het Britse ss. „Wendover", komen de van Sorel (Canada) met bestemming Antwerpen, groot 5664 ton, is om on geveer kwart voor zeven Maandag avond even voorbij Vlissingen, bij boei 5, aan de grond gelopen. Het schip behoort aan de rederij Watts en Co Ltd te Londen. Anderhalf uur later is de „Wend over" vlot gesleept door de Belgische sleepboten „Goliath", „Walvis" en „John P. Best". Het schip, dat geladen was met graan, vervolgde de reis naar Antwer pen. school, waarna verder geoefend zal worden aan het Goese Sas. Op de plaats waar enkele jaren geleden een dijkval plaats vond, ontstond een inham van 200 x 100 m. Met de me dewerking van vrijwilligers wordt hier thans een dammetje van 1% m. hoog opgeworpen, zodat het vliedwa- ter daar vastgehouden wordt en een zeer eenvoudig zwembad ontstaat, ontstaat. In het najaar hoopt men een zwemfeest te organiseren, met exa mens voor het schoolzwemdiploma en wedstrijden voor ouderen. Dezelfde zwemlessen worden ook gegeven in Wolfaartsdijk en Krui ningen, terwijl tevens in Wilhelmina dorp een groep zal worden gevormd. De initiatiefnemers hebben voorts als een der eerste punten op hun programma, om te trachten in de a_s. zomer aan het Goese Sas politie toezicht te krygen. Ook heeft men het plan daar enkele kleedgelegen heden in te richten. Verder wil men weer tot een actieve zwemvereniging komen, terwijl ook gedacht wordt aan een reddingsbrigade en een polo club. Natuurlijk blyrt tevens de wens bestaan om een zwembad te bouwen. Naar men ons mededeelde, beginnen de plannen hiertoe vastere vormen aan te nemen. Gehoopt wordt, dat deze binnen enkele jaren verwezen lijkt zullen worden. Intussen verdient dit initiatief, waar voor ook van officiële zijde belang stelling blijkt te bestaan en dat de steun geniet van de' Kon. Nederl. Zwembond, zeker aller waardering In het kader van de voorlichting zullen Donderdag 17 Mei a,s. in „de „Prins van Oranje" des middags en 's avonds een tweetal filmvoorstel lingen van de Kon. Ned. Zwembond worden gegeven. Ieder die belang stelt in de zwemsport, zorge hier aanwezig te zijn. Des middags draai en de films voor de leerlingen van de Goese scholen en des avonds voor de ouderen. kelyk prachtig werk tot stand bracht. Namens het gemeentebestuur wens te de burgemeester de vereniging van harte geluk en wenste haar met deze haven „een spoedige en behouden vaart" toe. GESCHIEDENIS. De voorzitter van de vereniging, notaris H. Jonkers, dankte de bur- fremeester voor zijn woorden en re eve erde in het kort de geschiedenis van deze jachthaven. Hierbij wees spreker er op, dat men hier waar schijnlijk te doen heeft met een res tant van de Gosaha, een kreek, waaraan Goes eeuwen geleden is ontstaan. Spreker dankte het ge meentebestuur voor de medewerking, die de vereniging mocht ondervin den. Voorts schetste spreker het be lang van een goede jachthaven voor Goes, dat thans een centrum van de watersport kan worden. Met enkele woorden herdacht no taris Jonkers de pioniersarbeid voor de watersport te Goes verricht door wijlen mr. J. A. Fransen van der Putte en hield tenslotte een harts tochtelijk pleidooi voor de beoefening van de watersport met name door de jeugd. Hierna begaven de genodigden zich naar het nieuwe clublokaal, waar verversingen werden aangeboden. De plechtigheid werd bijgewoond, behalve door het college van B. en W„ o.a. door afgevaardigden van zusterverenigingen en door de di recteur van de provinciale V.V.V., de heer E. Smit. Begroeiingssamenkomst te Middelburg; kampdag te Goes. De nieuwe commandant werd toe- Leger des Heils in Nederland, kdt. E. Thykjaer, heeft dit week-end een bezoek gebracht aan Zeeland. Zater dagavond werd in het lokaal aan de Hoogstraat te Middelburg een be groetingssamenkomst gehouden, die o.m. werd bijgewoond door de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, de burgemeester van*Mid delburg, mr. dr. N. Bolkestein, ds. F. Don, Ned. Herv. predikant te Middelburg en ds. H. Veldkamp, Ge reformeerd predikant aldaar. eD nieuwe commandant werd toe gesproken door burgemeester Bolke stein, die hem een hartelijk welkom toeriep in de Zeeuwse hoofdstad en herinnerde aan het vele en nuttige werk van het Leger des Heils. In ent veroand memoreerde de burgemees ter de recente oliebollen-actie in Middelburg. Ds. H. Veldkamp, de volgende spre ker. verklaarde in sommige opzich ten wel eens jaloers te zijn op het Leger, jaloers op het warme enthou siasme, waarmede gewerkt wordt. Ds. F. Don sloot zich daar ten volle bij aan en sprak in het Engels nog een persoonlijk woord tot kot. Thyk jaer. Deze dankte allen hartelijk voor de vriendelijke ontvangst, die hy, naar hij zeide, op hoge prijs stelde en ook zijn echtgenote, die de kom mandant op zijn reis naar Zeeland vergezelde, sprak dankwoorden. Bei den ontvingen een geschenk, dat werd aangeboden door Pop Vons, het in klederdracht uitgedoste dochter tje van kapt. F. Vons, die de hoge gasten namens het korps Middelburg verwelkomde. De zangbrigade van dit korps verleende medewerking aan deze begroetingssamenkomst. Op Tweede Pinksterdag werd te Goes een „Zeeuwse Kampdag" van het Leger des Heils gehouden. Na dat 's morgens op de weide van de heer Karelse de vlag was gehesen, sprak maj. Deurloo uit Den Haag een welkomstwoord tot enigé honder den aanwezigen. Verder werd het woord gevoerd door kdt. Thykjaer. Muziek en zang luisterden deze bij eenkomst op. Nadat 's middags in de muziektent op de Grote Markt een samenkomst was gehouden, kwam men weer bijeen op de weide van de heer Karelse voor het bijwo nen van de dagsluiting. Op Belgisch grondbezit in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dezer dagen heeft een uitgebreide delegatie van de Stichting voor de Landbouw te 's-Grayenhage een lang durige vergadering gehad met de mi nister van landbouw en diens vaste medewerkers. In het bijzonder werd gesproken over de moeilijkheden, waarin Neder landse pachters in Zeeuwsch-Vlaande ren van grens- en tractaatlanderfjen, eigendom van Belgen, dreigen te gera ken, als gevolg van het in Nederland gevoerde prijzenbeleid ten aanzien van het grondgebruik. Tegen het ein de van de pacht trachten de Belgische eigenaren deze gronden te verkopen aan Belgische grensboeren, die in staat zijn om hiervoor in feite aanmerkelijk hogere prijzen te betalen dan de Wet telijk toelaatbare. Dientengevolge zien de Nederlandse pachters zich na be ëindiging van de pacht in hun bestaan bedreigd. De minister toonde volledig begrip voor deze moeilijkheden en verklaarde zich bereid om hier in te grijpen. Van Stichtingszijde werd deze aan gelegenheid toegelicht door de voor zitter van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland, de heer G. van Waes te Westdorpe. EXAMEN. Voor het doctoraal examen in de faculteit der rechtsgeleerdheid slaagde aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam de heer A. Gast, vroeger te Brouwershaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2