Bijna elke sportvereniging heeft een eigen clubblad AARDENBURG KRIJGT NOG EEN LAATSTE KANS Beeldje T00r Moeder dit pakje Motor-terreinkampioenschappen op Zaterdag 16 Juni Chinese PRO COURANT ZATERDAG 11 MEI lt« Advertentie. biS Vw sb»i tot pakje WANDELSPORT BONDS WANDELTOCHT OP WALCHEREN. De Bondswandeltocht op Walcheren wordt dit jaar gehouden op Zaterdag 26 Mei en op Zondag 27 Mei voor degenen, die op Zaterdag niet kun nen deelnemen. De afstanden bedra- fen 30 km. voor volwassenen en 15 m. voor kinderen en de organisa tie berust ditmaal bij de Middelburg* se gymnastiekvereniging „Wilhelmi- EEN LEGIOEN VAN BETEKENIS Dordrecht had een halve eeuw geleden de primeui Dikwijls worden verenigingsbladen door één man volgeschreven. (door M. J. Adriani Engels) Iedere zichzelf respecterende sportvereniging in ons land geeft tegen woordig een clubblad uit. Zeker, hét zijn heus niet allemaal royaal gedruk. te orggntn als visitekaartje voor een bloeiende vereniging met een wel voorziene clubkas, maar aan een eenvoudig gestencild maandblad kan een actieve clubredactie toch ook een dusdanig interssante inhoud geven, dat het verre uitkomt boven menig duur doch bitter onbeduidend orgaan van een grote club. Vóór de oorlog wes een belangrijk deel der clubbladen gedrukt, heden ten dage zijn de druk- en papierkosten dusdanig gestegen, dat de overgrote meerderheid van onze sportclubs zich heeft moeten beperken tot de sten. cilmachine. Vele en velerlei zijn de sportclubs, die we in ons land hebben, vele en velerlei zijn ook de clubbladen, die wekelijks of maandelijks ver schenen om weer te geven wat er in de vereniging omgaat. Men waardeert iets pas goed, als het er niet meer is; dit was ook van toe passing op de clubbladen, die als oorlogsslachtoffers vielen, maar na de bevrijding de een na de ander te rugkeerden en thans een legioen van betekenis vormen in de Nederlandse sportwereld. (Nadruk verboden) Advertentie Haal de spons er oven Het is zeer zeker niet in de aller eerste plaats het meer of minder fraaie uiterlijk van het clubblad, dat de waarde ervan voor de leden be paalt, op de inhoud komt het aan. Heel vaak zijn het „eenmansbladen", die door de redacteur helemaal wor den volgeschreven met het onvermij delijk gevolg, dat het clubbestuur te zijner tijd met de handen in het haar komt te zitten, als deze redacteur er het bijltje bij neerlegt. We kennen er ook, die in elk nummer wel een do zijn medewerkers in proza of poëzie tellen, we kennen er enkele, die al leen maar gevuld.zijn met dorre en chauvinistische wedstrydverhalen zonder een lettertje, waaruit men de geest der vereniging kan bespeuren en er zijn er ook, die zo interessant van inhoud zijn, dat een buitenstaan der ze van A. tot Z. doorleest. Het oudste clubblad van een Ne derlandse voetbalvereniging is het maandblad van het Dordtse D.F.C„ dat een halve eeuw geleden door Sim v. d. Kloet in het leven werd ge roepen en zich steeds op een vooraan staande plaats heeft weten te hand haven. Het meest verspreide clubblad is ongetwijfeld „Het U. D. Kanon", dat zijn abonné's over heel de aardbol telt, dank zy het werk van redacteur Lugard voor deze „band, die bindt". Op de meeste clubbladen heeft de redacteur zijn eigen stempel ge drukt. Hy besteedt er vele uren vrije tijd aan, ook al heeft hjj de hulp van een redactiecommissie; hy schryft er voor en laat er voor schrijven, hy ontdekt nieuwe me dewerkers en spoort de oude me dewerkers aan met het geregeld leveren van bijdragen, kortom het clubblad is zijn werk, dat bij de le den echter lang niet altijd de waar. dering vindt, die de vele eraan be stede moeite toeh eigenlijk ver dient. TEN VOORDELE OF TEN NADELE Een clubblad kan voor een vereni ging ten voordele of ten nadele zijn. Het laatste valt te constateren als het de zaken alleen maar chauvinis tisch bekijkt en de buitenstaanders daardoor ergert. Weinig gaat eruit van clubbladen, die gevuld worden met eindeloze wedstrijdverslagen, waarbij de gelegenheidsverslaggevers het uitvoerig hebben over een gewon nen wedstryd, maar vaak vergeten hun verslag in te zenden, als de match verloren is. Voor de voetbal clubs is de zomer „de slappe tijd' die men wel eens gebruikt om nuttige artikelen over techniek en tactiek te plaatsen, die, evenals de artikelen over de spelregels door een belang rijk deel der leden met animo wor denovergeslagen. Helaas! De clubbladen van de korfbalclubs zijn meestal „in eigen beheer" gesten cild, soms met een gedrukt omslag opgevrolijkt. Bij enkele rijke voetbal clubs heeft men fraai uitgevoerde en royaal geïllustreerde clubbladen, die bijna tegen een sportblad opwegen, maar menig eenvoudig derde klasser- tje geeft toch ook blijk, dat het met de inhoud van zijn clubblad op eerste klasse-peil staat.' De grootste of de belangrijkheid der sportvereniging is heus geen maatstaf voor de innerlij ke waarde van het clubblad. TE LAAT GEWAARDEERD Allemaal doen deze clubbladen haar best om de vereniging voor uit te brongen en de leden nader aan elk aar te verbinden, ze kunnen daarbij opvoedend werk verrichten in hun nuttige taak, waarin het ene blad meer, het ander minder slaagt. De toewijding der meeste elubbladredac. teuren verdient waardering, méér waardering dan ze in de regel krij gen van hun gauw tot critlek geneig de clubgenoten, die echter gedurevde vier jaar een periode hadden waarin ze het clubblad buitengewoon waar deerden omdathet er niet meer was. Dat was na 15 September 1941, toen met één pennestreek van een be zettingsautoriteit alle Nederlandse clubbladen wegens papier bezuini ging verboden werden. Het enige, wat men mocht laten verschijnen, was een beknopt mededelingsblad, waar van echter sommige clubbladredac teuren in ruste nog stiekum iets heel behoorlijks wisten te maken. Advertentie onvermoeibaar met de heerlijk verfrissende in//ZlStiï VOfclBAL Het Noorse elftal tegen Middlesbrough. De Noorse Voetbalbond heeft het elftal, dat 15 Mei a.s, te Middles brough tegen de, Engelse amateurs uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: Ewald Kihle. Achter: Bjoern Spydevold en Har ry Boye Karlsen. Midden: Thorleif Olsen, Torbjoern Svenssen en Per Bjoernoe. Voor: Gunnar Thoresen, Per Bre- deson, John Sveinsson, Ragnar Hvid- sten en Karl Skiflell. Men verwacht dat de meesten van deze spelers ook deel zullen uitma ken van de ploeg die 6 Juni a.s. te Rotterdam tegen Nederland uitkomt. Engeland Finland (amateurs) 3 2. Engeland heeft de in het kader van het Festival of Britain gespeel de landenwedstrUd tegen Finland met 32 gewonnen. De Finnen speelden vaak uitstekend, met prachtig opgezette en uitgevoer de aanvalsbeweglngen. Spéciaal het binnentrio Rytkonen-Vaihela-Klehto- virta was goed op dreef, alhoewel het beslissende schot ook bij deze spelers ontbrak. Overigens waren de Finnen niet fortuinlijk, want zy hebben in de 7e en in de 11e minuut van de eerste helft twee goals letterlijk cadeau ge geven. Bij het bezoek van het Deense ko ninklijke paar aan Engeland, is Koning Frederik benoemd tot Ridder in de Orde van de Kousenband. VOETBALPROGRAMMA 2e PINKSTERDAG Zal Middelburg II nu kampioen worden Nu op twee na alle beslissingen zijn gevallen, z\jn de nog resteren de wedstrijden bijna zonder uitzondering van alle belang ontbloot. Het wachten is nu nog maar op de tweede degradant in de derde klas D en de kampioen bij de reserves. Beide beslissingen kunnen vallen. Hulst en Steen bergen gaan elkaar het vacante plaatsje in de 3e klasse betwisten, waarby de kansen o.i. vrijwel gelijk liggen. 3e klas D. Odlo kan de derde plaats nog bereiken, waartoe echter van Nieuw Borgvliet gewonnen moet wor den en dar is een opgave, die niet ge makkelijk is. Oostburg, dat reeds ze ker is van degradatie, moet het te- fen Aardenburg opnemen. Voor Aar enburg is het nodig, dat deze laat ste ontmoeting in volle winst wordt omgezet. Lukt dat niet, dan zal Aar denburg ook 't volgend seizoen in de vierde klas moeten uitkomen. In het andere geval is deze club zeker van een beslissingswedstrijd tegen Bier vliet en mogelijk, dat zelfs Breskens dan ook nog in gevaar blyft. Verga ren de Bressiaanaers echter ook maar één enkel puntje uit de drie nog te spelen wedstryden, dan zyn ze in vei ligheid. Het is zeker niet denkbeeldig dat dit benodigde punt er tegen Zee- landia ook komt. In de vierde klas F besluit kampi oen Steenbergen het seizoen met een wedstrijd tegen HSC, terwijl Schut ters en NSV elkaar de tweede plaats nog zullen gaan betwisten. SC Gastel neemt afscheid van de derde klas met een wedstrijd tegen het maar juist ontsnapte Schutters. In 4 G is het slot ook nabij. Hulst moet in Yerseke met een zege kun nen besluiten. Bij de reserves zal het toch wel heel vreemd moeten lopen wil de titel dit maal niet door Middelburg II in de wacht gesleept worden. Een gelijk spel is reeds voldoende. Goes II, dat het meest voor degradatie naar de res. derde klas in aanmerking komt nu de reserves van Corn Boys en Axel daarin bij keuze uitkwamen, kan zich bij een overwinning op Bres kens n, die we overigens nóg niet zo zeker achten, nauwelijks redden. HET PROGRAMMA Eerste klasse A: ZwartemeerVe- locitas (besl. wedstrijd). WEST I Promotie tweede klasse: Elinkwyk H.V.C. NOORD Promotie tweede klasse: Emmen Oosterparkers. ZUID I Promotie tweede klasse: Theole Dosko. ZUID I. Derde klasse D: OdioNieuw Borg vliet; OostburgAardenburg; Zee- landiaBreskens. VIERDE KLASSE F S.C. GastelGrenswachters; de Schutters—N.S.V. Prom. competitie 4e klasse: Steen bergenHulst. RESERVE TWEEDE KLASSE D Goes IIBreskens II; Middelburg nde Zeeuwen n. Advertentie EXAM EN OPLEIDING H.B.S. - Mulo - Onderwijzersakte RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus Een belangrijk onderdeel van het veelomvattende werk van het Nederland se Rode Kruis vormt de bloedtransfusiedienst. Door tijdige bloedtransfu sie worden jaarlijks vele levens gered. Foto boven: Een zuster van het Rode Kruis bezig met het aftappen van bloed van een der duizenden donors, die bereid zijn een deel van hun bloed te geven ten bate van lijdende medemensen. Foto onder: Indien het bloed niet direct gebruikt moet worden, wordt het gereserveerd voor later gebruik. Gedroogd plasma en steriel pyso- geen water en toedieningssysteem klaar voor verzending en gebruik. Nieuw circuit tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. Ook buitenlandse deelnemers. De datum van de Zeeuwse motor- terreinkampioenschappen, de dag, waarop Nederlands grootste motor cracks weer door de duinen van Wal cheren zullen daveren, nadert meer en meer. Op Zaterdag 16 Juni zul len weer vele duizenden Zeeuwen en tallozen van buiten de provincie naar Walcheren komen om dit altijd weer spectaculaire schouwspel mee te maken. De organisatie van dit evenement, welke zo als steeds in handen is van de MAC Scheldegouwen, gaat steeds met moeilijkheden gepaard. De organisatoren zijn echter niet gewoon voor moeilijkheden op zij te gaan en ook nu werden ze alle over wonnen. De eerste moeilijkheid was het at zegt de nieuwe wet? GELEIDEN VAN DIEREN. Het is de bestuurder van een jiets verboden meer dan één dier te geleiden. Als het een an der dier dan een hond is, is het verboden daarmee een rijwiel pad te volgen. FEUILLETON DOOR: MYRA GAY 19 Julie's adem kwam moeilyk en deed haar sidderen. Er was geen twijfel mogelijk: het meisje was dood. Julie stond doodstil, met de vuis ten gebald langs haar lichaam en vocht tegen de opkomende paniek. Radeloze blinde paniek, zoals ze nog nooit tevoren in haar jonge leven had ondervonden. HOOFDSTUK IV Na een tydje hielden haar gedach ten op met dwarrelen als confetti in een windhoos. Ze dwong zichzelf te denken over hetgeen haar te doen stond. De politie roepen. Natuurlijk Dat sprak vanzelf wanneer een vreemd meisje in je kamer stierf. Terwijl ze dat woord gebruikte, wist ze meteen dat het onjuist was. Moord was de juiste uitdrukking.- Maar zelfs ln haar gedachten wdS Julie daar bang voor. De politie roepen. Maar het lichaam van het dode meisje versperde de toegang tot de zitkamer waar de te lefoon stond.. Julie probeerde het, maar ze kon er zichzelf niet toe brengen onverschillig over het uitge strekte lichaam heen te stappen, zo als ze dat in derde-rangs films de den. Uit haar door de schrik beneveld brein doemde plotseling een gedachte iop. Juffrouw Cartwnght! Ik kan juffrouw Cartwrigt roepen en die kan de politie waarschuwen. Ze ontvlucht te haar kamer hals over kop. Maar een afschuwelijke gedachte begon in Julie's verschrikte hersens te spoken en vroeg om aandacht. Die gedachte luidde zo ongeveer als volgt: Dat meisje leek op jou, Julie Page. Ongeveer dezelfde lengte; hetzelfde kastanjebruine haar; zelfs een byna identiek hoedje! Van achteren zou men haar voor jou hebben kunnen aanzien! Julie begon de trap af te kruipen Maar de Gedachte ging met haar mee. Dat meisje werd in de plaats van jou gedood, Julie Page! Iemand had het plan jou neer te slaan met dat bronzen beeld. Maar op dat kri tieke moment daagde dat meisje op en werd in jouw plaats getroffen. Julie knipperde met haar ogen. Als dat juist was, en de moordenaar zyn vergissing had ontdekt na het meisje te hebben neergeslagen, dan lag hy nu misschien in hinderlaag om een tweede poging op Julie te wagen! Julie rende op angstige voeten de trap af. Ze dacht: Ik ben bang! Wat moet ik doen? Het antwoord kwam prompt: Laat iemand anders dat dode meisje maar vinden! Het kan haar niet meer de ren nog wat langer te moeten wach ten tot ze wordt ondtekt! Ze wist dat ze zo laf niet kon zijn. Dat zou betekenen dat ze de moordenaar een grote voorsprong op de politie gaf. En tezamen met haar angst be gon Julie een grote woede te voelen tegen de man die zo'n gemene slag had toegebracht. In de hall beneden hing nog steeds een sterke geur van lavendel. De lamp brandde helder. De ladder van de oude Jasper stond nog op dezelfde plaats. Julie wist niet waarom haar dit zozeer verbaasde, maar dat deed het. Ze had het gevoel dat uren in plaats van misschien vhf minuten wa ren verlopen sedert ze het dode meis je, uitgestrekt op haar rug, had ge vonden. Julie hygde: „Jasper, Jasper!" Haar stem was niet meer dan een angstig gepiep. Maar Jasper was niet in de buurt. Ze wankelde naar de deur van juf frouw Cartwright en sloeg er met beide handen op. Ze hoorde de radio binnen blaten. Het was een plaatse lijke uitzending. Parker Haines gaf een imitatie van Mickey Rooney. Het applaus was oorverdovend. Julie rukte enige malen aan de bel maar de deur ging niet open om haar toe te laten. Plotseling weerklonk er een dof bonzend geluid. Waardoor alles voor Julie duiaeiyk werd. Er was weer eens iets niet orde met de centrale verwarming. Als dat gebeurde, re gende het klachten en haastte de oude Jasper zich de assistentie van juffrouw Cartwright ln te roepen- want zo'n karwei was teveel voor zijn beperkte geestvermogens. Dus waren zowel juffrouw Cart wright als de oude Jasper in de stookkelder. Juist toen ze zich dat realiseerde, hoorde se haastige voetstappen aan het einde van de hall. Ze herinnerde zich dat de moordenaar van het ar me kind boven nog best in de buurt kon rondhangen, klaar om zich op zyn volgend slachtoffer te storten. Ze herinnerde zich ook het feit, dat ze een wit jade-figuurtje in haar tas had, dat waarschijnlijk kostbaar ge noeg was om haar tot het doelwit van een moord te maken. Ze rende door de hall, terwyl haar adem in krampachtige kleine stootjes kwam. Ze vocht met de grendel van de voordeur alsof het een levend ding was, dat met opzet weerstand booa. Tenslotte gaf de deur onder de hevi ge druk van haar kleuwende han den mee en rende ze uit het flatge bouw, de kleine marmeren portiek in. De mist was nu heel dicht. Wit en ondringbaar. Vroeger had Julie altijd genoten van de vreemde kille opwin ding van een mistige avond. Maar nu beangstigde de mist haar. Achter die witte wade kon een moordenaar loeren. Het kwam by haar op dat ze dwaas was geweest om ln zo'n paniek de hall uit te rennen. Het was hoogst- onwaarschljnlyk, dat de moordenaar in het gebouw zou zyn biyven han gen. Het was veel waarschynljjker, dat hy zich ln de mist verborgen hield. En wachtte tot ze het zou wa gen de lange, lange afstand af te leg- fen die haar van de Kleine Engel en etx-ekkeiyke veiligheid scheidde. Terwyl ze aarzelde, zich plotseling bewust van de lange ry blinkend ge poetste brievenbussen, elk met een naam eronder, ontdekte ze plotseling de vage weerspiegeling van een man voor een enkel ogenblik gevangen in een van die stukjes blinkend koper. Hij leek vlak achter haar te staan De man met de blauwe ogen! 1 Wordt vervolgd) vaststellen van een geschikte da tum. De traditionele Hemelvaarts dag werd dit jaar aan 'n andere orga nisatie toegewezen en daar een Zon dag niet geschikt is in verband met principiële bezwaren van velen, werd besloten ditmaal de wedstrij den op Zaterdag te houden. Dit be sluit werd met een bezwaard hart genomen, want aan de organisatie van dit evenement zijn geweldige kosten verbonden, welke slechts door een massaal publiek kunnen worden goedgemaakt. In verband daarmede werd dan ook besloten, om de wed strijden niet voor 's middags half vijf te doen aanvangen. Bovendien zal getracht worden om extra boot- diensten te doen inleggen voor de bezoekers uit Zeeuwsch Vlaanderen. HET CIRCUIT Een andere moeilykheid was het verkrijgen van een geschikt circuit. Zowel aan het circuit van verleden jaar als dat van 1949 kleefden ern stige bezwaren. Dankzij de medewer king echter van de Gemeente Mid delburg, het Kroondomein en de Polder Walcheren kon beslag ge legd worden op een terrein, dat aan alle eisen voldoet. Het is gelegen in de gemeente Vrouwenpolder op de grens met Oostkapelle. Dit circuit biedt veel meer gelegenheid tot snel heid en stryd dan het vorige, zodat het publiek ongetwijfeld meer te zien zal krijgen. Bovendien zijn de toe gangswegen beter, zodat ook het verkeersprobleem niet zulke grote zorgen meer baart. Ook deze wedstrijden tellen weer mee om het kampioenschap van Nederland, zodat inderdaad ook alle grote cracks aan de start zullen ver schijnen. Men is echter nog verder gegaan en heeft besloten ook buiten landse cracks uit te nodigen. Het is thans wel byna zeker, dat twee Bel gen, onder wie de Belgische kam pioen, en vermoedeiyk ook twee En gelsen zullen deelnemen. Vorig jaar waren er in Vrouwen- Êjlder meer dan 10.000 bezoekers. oewel men nu, in verband met de Zaterdag, niet zo'n groot aantal ver wacht wordt er niettemin op ver trouwd, dat ook nu weer vele dui zenden dit voor Zeeland enige mo torsportevenement zullen willen be- SportYeld te Arnemuiden. De voetbalvereniging V.V.A. te Ar nemuiden organiseert op derde Pink sterdag een bazar, waarvan de op brengst een bijdrage zal vormen voor de aanleg van e^n sportterrein in de gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 8