NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN Sport en wedstrijden EEN PAD OVER DE NOLLEDIJK jT-genda MINISTER KONDIGT NIEUWE SCHOOLGELDREGELING AAN ZATERDAG 12 MEI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O Uit het zakenleven. CAFÉ-RESTAURANT YVöHLER GEOPEND. De Middelburgse binnenstad is wederom verrijkt met een nieuw café-restaurant. In de Lange Delft opende namelijk Vrijdagmiddag café- restaurant Wöhler zijn deuren. Het blijkt inderdaad een aanwinst te zijn. Onder architectuur van de heer J. B. v. Wuyckhuyze werd een fraai en doelmatig geheel verkregen met be neden een royale café-restaurant ruimte en boven een gezellige ver gaderzaal. De inrichting is smaak vol en gezien de dringende behoefte aan café-restaurants in de zomer maanden, zal het daarom aan belang stelling wel niet ontbreken. Gedurende de Pinksterdagen is er muziek van een strjjkje. MODERNE FIETSENSTALLING GEOPEND. Middelburg bezit sinds Vrildag een moderne rijwielstalling In net cen trum van de stad. De heer P. Tinber gen heeft zijn houten loods nabij het Plein 1940 vaarwel gezegd en neeft Vrjjdag een nieuw pand aan dit plein in gebruik genomen. Het is speciaal als rijwielstalling gebouwd en kan niet minder dan 460 fietsen herber gen. De houten loods zal eerstdaags worden afgebroken Afgesloten brug bij Gevangentoren Zeevaartschoolinternaat aan de Hellebardlerstraat Bij de rondvraag in de gemeente raadszitting van Vrijdagavond te Vlissingen, beantwoordde de burge meester enkele schriftelijke vragen van de heer H. van Rooijen (C.H.) over de afsluiting van de Nolledflk. Deze dijk is afgesloten door de Pol- der Walcheren, opdat de nieuw in gezaaide grasmat zich behoorlijk zal kunnen ontwikkelen. De heer J. C. Corver (V.V.D.) vreesde, dat ook de nieuwe grasmat spoedig stukgelopen zou worden door wandelaars. De enige goede oplos sing is een pad over de dijk. Wethouder M. J. van Poelje (P. v. d. A.) meende, dat de Polder zo'n pad niet wil betalen maar B. en W. zullen de kwestie bekijken. Aan de heer van Roorjen zegde de voorzitter nog toe, dat B. en W. di ligent zullen blijven wat betreft het w andelaarsbelang. Een uitvoerig toegelichte vragen reeks was door ir. M. A. L. Beun (P. v. d. A.) ingediend over de ac tiviteit van de politie bij het opha len van een man, die op de Nieuwe Vlissingse weg van zijn rijwiel was gevallen en op het voetpad lag. Hij achtte de tijd, die verliep tus sen de alarmering van de politie en de aankomst te groot en was het niet eens met het niet direct alar- meren van een dokter en het zen den van een ziekenauto. De voorzitter deelde mede, dat het hier een man betrof, die beschon ken was en dat ziekenauto's er niet zijn om beschonkenen te vervoeren Een dokter, die toch nog gealarmeerd wend, protesteerde tegen net feit, dat men hem voor een beschonkene had geroepen. De voorzitter meende, dat het on derhavige geval geen maatstaf kon vormen om bij de politie op een an dere wijze van optreden aan te drin gen. De heer J. Post (P. v. d. A.) had vragen gesteld over het bruggetje bij de gevangentoren, welk brugge tje thans bulten gebruik is, omdat er gevaar voor vallende stenen van ce bouwvallige toren bestaat. FILMS VAN DE WEEK Twee Tarzans in technicolor Burt Lancaster, de enige filmster, die zijn stunts zelf verricht, kon zijn acrobatische talenten naar hartelusr benutten in Jac. Tourneur's De vlam en de pijl (The flame and the arrow), een avontuurlijke affaire, die zich af speelt in middeleeuws Italië en waar in Burt, 'n echte Tarzan in Technico lor, als eenvoudige boer een machtig Duits despoot durft te weerstaan. De gevangenneming der ;eer charmante nicht van dit heerschap (Virginia Mayo), de vermetele daden van Burt en de fikse gevechten vorden met veel verve vertoond in deze vrolijke, spannende, kleurige show in Electro, Middelburg. Wie zo'n heldhaftige Tarzanfiguur toch liever in net jungle-milieu ziet, .can terecht in Luxor, Vlissingen, waar Vlfred San- tell's Mabok, de wilde olifant (Beyond the blue horizon) het langzamerhand wel bekende verhaaltje vertelt over een blank junglemeisje (Dorothy Lamour). een kloeke oerwoudheid Rich. Denning) en de avonturen, die dergelijke iieder. in het hartje van Afrika plegen te beleven. Het sympathieke verhaal van een jeugdige delinquent wordt ontrold in Kurt Neumann's Bad Boy een een voudige, maar geslaagde film welkp in Alnambra, Vlissingen, draait De Middelburgse Schouw burg vertoont een onschuldig biijspei- letje-van-vergissingen. E. W. Émo's Die verschwundene Frau, een klucht zoals de Duitsers reeds vóór Hitler's heerschappij, aan de lopende band maakten. B. en W. antwoordden hem, dat by de Ryksgebouwendienst op be spoediging van de restauratie is aan gedrongen. Er zijn verkeersstrepen op de boulevard by de Gevangento ren gezet om het oversteken over de ryweg te vergemakkelijken. Niettegenstaande de veelvuldige verzoeken van het gemeentebestuur om de toren te herstellen, is dit bouwwerk thans, ten gevolge van de nalatigheid van het Rijk in zo'n staat komen te verkeren, dat er ge vaar bestaat voor de voorbijgangers B. en W. zegden aan de heer Post verdere stappen toe. Een voorstel van de heer Post om na te gaan of er over het bewuste bruggetje een afdak kan worden ge maakt, zodat voetgangers toch nog kunnen passeren over dit bruggetje, zal door de dienst Gemeentewerken bestudeerd worden. INENTING. Aan de heer J. P. Ventevogel (C. H.) kon wethouder van Oorschot me dedelen, dat er gelegenheid zal ko men voor inenting tegen pokken. Een vraag van de heer H- van Rooijen over vertraging bij de afleve ring van het carillon, moest teleur stellend beantwoord worden. Wethouder M. J. van Poelje moest mededelen, dat enkele bestellingen uit Amerika op advies van de Eco nomische Voorlichtingsdienst voor rang hebben gekregen bij de klok kengieterij te Aarle Rixtel en dat nu eerst eind Juli of begin Augustus het carillon aanwezig zal zijn. Aan de heer M. J. Corveleijn (R. K.) werd een onderzoek toegezegd naar de overlast van vuilniswagens in het straatje tussen de R.K. Pas torie en de Geref. Kerk. Ook zal het «slipgevaar voor wielryders op het Betje Wolffplein nagegaan worden op verzoek van hetzelfde raadslid, dat bovendien teleurgesteld was, om dat Vlissingen geen huisvesting had kunnen geven aan het Horeca-secre- tariaat Zeeland. De voorzitter legde er wat dit laatste betreft de nadruk op, dat al het mogelijke was gedaan. OM EEN KAZERNE. Mej. T. M. van Heulen (P. v. d. A.) wilde weten wanneer de ouden van dagen uit de Willem III kazer ne zouden trekken en wat men met het vrijkomende deel van het gebouw zou doen. De voorzitter deelde mede, dat voor de ouden van dagen vermoede lijk over enkele weken geschikte huisvesting zal zijn gevonden. Over een bestemming van het vrijkomen de deel der kazerne is nog geen be slissing genomen. Er is geen gebrek aan mogelijkheden zowel industriële, militaire als andere, maar als nood oplossing is gedacht aan de huisves- Veere RUNDVEEKEURINGEN. Tc Veere, Grijpskerke en Melisker- ke werden Vrijdag de jaarlijkse rund veekeuringen gehouden. In verband met gebrek aan plaatsruimte kunnen wl) de uitslagen pas in een volgende editie publiceren. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP 3e KLASSE. Donderdagavond zijn in het café van de heer van de Velde te Vlissin gen de wedstrijden begonnen om het kampioenschap van Walcheren Zuid-Beveland 3e klasse cadre. Deelnemers zyn: I. v. d. Velde, de Coninck en Izeboud van A.B.V., Vlis singen, J. v. d. Velde en Bruijnzeel, A.B.C., Vlissingen en Goudkuil, A.L. M„ Goes. De uitslagen van Donderdag wa ren: I v. d. Velde 250 22 11.36 Izeboud 182 22 8.27 Izeboud 250 26 9.61 J. v. d. Velde 238 26 9.15 J. v. d. Velde 250 23 10.86 Eruynzeel 226 23 9.82 Uitslagen van Vrijdagavond: De Coninck 250 12 20.83 Bruynzeel 208 12 17.33 Bruijnzeel 250 20 12.50 I. v. d. Velde 241 20 12.01 J. v. d. Velde 250 20 12.50 De Coninck 249 20 12.45 Heden en morgen worden de laat ste partijen gespeeld. KORFBAL MADJOE-VETERANEN CONTRA MADJOE I. Dinsdagavond a.s. om 7 uur wordt een korfbalwedstrijd gespeeld op het terrein aan de Keersluis te Vlissin gen. De Madjoe-veteranen binden de strijd aan tegen Madjoe I. ting van de zeevaartscholieren, die thans in de Jeugdherberg vertoeven. INTERNAAT. Ir. M. A. L. Beun (P. v. d. A.) vroeg of het onderbrengen van de zeevaartschool jongelui in een deel van het voormalige gasthuis mogelijk zou zijn en hij wilde weten waarom in het internaat „Ophir" thans geen leerlingen meer zijn ondergebracht. Wethouder W. Poppe (A.R.) ver klaarde, dat de exploitatie van „Ophir" 'n zaak is, die de Stichting Zeevaartschoolbelangen aangaat en .de plannen voor vestiging van een internaat aan de Hellebardierstraat op het ogenblik weer tamelijk ur gent zjjn. Aan de heer P. Wanst (R.K.) kon wethouder M. J. van Poelje mede delen, dat binnenkort de verlichting van de Bloemenlaan verbeterd zal worden. Wat de verbetering van het strand betreft kon slechts een egalisering van het zand in het voor uitzicht worden gesteld. De aanleg van het strandhoofd moet nog be studeerd worden. De heer J. Marijs (A.R). die in- fgelicht wilde worden over de moge- (jke herbouw van het Brittania-ho- tel, kreeg te horen van de voorzit ter, dat alle mogelijkheden benut zullen worden. Een klacht over het autoverkeer JacobsstraatKleine Markt zal met de politie worden opgenomen en wat het nieuwe standbeeld van Frans Naerebout be treft, mocht de heer Marijs verne men, dat een kleimodel op ware grootte thans in de maak is. Wethouder W. Poppe kon aan de heer Marijs niet mededelen, wie het verslag van de Nijverheidsschool over 1950 aan een dagblad in handen had gespeeld voordat het by B. en W. kwam, maar de directeur van de school zal er volgend jaar op let ten. Daarna sluiting. MIDDELBURG. Zondag - Electro De Vlam en de pyi, 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg. Waar is mijn vrouw gebleven. 2.30 en 8 uur. Maandag - Speelweide Zanddorp: Con cours harmonie- cn fanfare-vereni gingen, 10.15-6.30 uur; Markt: Con certen, 7.30 en 9.30 uur; Dam: Con cert 8 uur; Bioscopen; als Zondag Dinsdag - Electro: Nieuw programma. „Een Zondag in Mei", (14 jr.), 3.30. 7 en 9.15 uur. Woensdag Electro: 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Zondag Alhambra: „Bad Boy", (14 j,)t 3, 7 en 9 uur; Luxor? „Mabok, de wil de olifant", (14 j.), 3. 7 en 9 uur. Maandag Alhambra: Als Zondag; Lu xor: „Lord Wanhoop", (alle leeft.), 3 7 en 9 uur. Dinsdag Alhambra: „De electrische stoel wacht", (14 j.) 7 en 9 uur; Lu xor: „Lord Wanhoop", 8 uur. Woensdag Alhambra: Als Dinsdag: Lu xor: Als Dinsdag. WALCHEREN ZONDAG 13 MEI. Ned. Herv. kerk. Aagtekerke: 10 en 2.30 (H.D.) ds. Theunissen. Arnemui- den: 10 en 2.30 ds. Paddenburg. Big- gekerke: '10 en 2 ds. Witteveen. Dom burg: 10 en 7 ds. v. Willenswaard. Ga- pinge: 10 ds. de Boer, 2 ds. Sickesz. Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. v. Winters wijk. Kleverskerke: 10 ds. Otte. Kou- dekerke: 10 ds. v. Dijl, 2,30 ds. Enker, 10 Jeugdk. 't Zandt: 10 ds. Enker, 7 ds. v. Dijl. 10.15 Jeugdk. Meliskerke: 10 en 2.30 dhr. Barnard. Middelburg: Oostkerk: 10 ds. v. Voorst Vader, 7 ds. Don; Concertzaal: 10 ds. v. Woerden, Engelse kerk: 9.45 dhr. de Jongh. N.- en St. Joosland: 10 ds. Don, 7 ds. Pijnacker Hordijk. O.- en W.-Souburg: 9.30 ds. de Stoppelaar, 11 en 7 ds. Spij kerboer. Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Richard. Ritthem 10 en 2.30 ds. Mul ler. Serooskerke: 10 en 2.30 ds. v. d. Wind. St. Laurens: 10 ds. Kalkman (bev.), 2.30 ds. Kalkman (intrede). Veere: 10 ds. v. Empel, 5 ds. Otte. Vlis singen: St. Jacobskerk: 9 ds. Sickesz, 10.30 Gezinsdienst, 5 ds. Kloosterman. Engelse kerk: Geen kerk voor jonge ren. Havendorp: 10 ds. Maas. Noor derkapel: 9.30 en 10.45 ds. Hartjes. Vrouwenpolder: 10 dhr. Don. 2 ds. de Boer. Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek. Zoutelande: 9.30 ds. Wa- gener, 7 Jeugdd. ds. Wagener). Geref. kerk. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Veldhuizen. Domburg: 10 ds. Pon tier, 2.30 ieesdienst Gapinge: 9.30 en 2 ds. Spoelstra. Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. Kraan. Koudekerke: 9.30 en 2.30 ds. Elshout- Meliskerke: 9.30 en 2.30 ds. v. Nes. Middelburg: Hofplein: 9.30 ds. Veldkamp, 2.30 ds. v. Til. Noorderkerk: 9.30 ds. v. Til, 5 ds. Veldkamp. Lutherse kerk: 7.15 Ir. Ste- neker (voor belangstellenden). O.- en W.-Souburg: 9.30 en 2.30 drs. v. d. Berg. Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. v. d Schaaf. Serooskerke: 10 en 2.30 ds. v. Wouwe. St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Boon. Veere (Ned. Herv. kerk): 2 en 7 ds. Streefkerk. Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Verschoor. Vrouwenpolder: 10.45 en 4 ds. Oostra. Westkapelle: 9.30 leesd., 2.30 ds. Pontier. Geref. kerk (Art. 31). Souburg: 9.45 en 2.30 Stud. Breen. Vlissingen: 4.45 Stud. Breen. Geref. gemeente: Aagtekerke: 9.30 ds. Tieleman,, 2 en 6 leesdinst. Arne muiden: 3 x Ieesdienst. Meliskerke: 9 30, 2 en 6 Ieesdienst. Middelburg: 9.30, 2 en 6.30 ds. de Wit. Oostkapelle: 10 en 2.30 Ieesdienst. Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 Ieesdienst. Westkapelle: 9.30. 2 en 6 Ieesdienst. Chr. Geref. kerk: Middelburg: 10 en 2.30 leesd., 6 ds. Gruppen. Vlissingen: 9-30 en 5 Ieesdienst. Ver. Vryz. Herv. Middelburg: 7 ds. Metz. Vlissingen: 10.45 ds. Barnouw. Evang. Luth. gem. Middelburg: geen dienst. Vlissingen: geen dienst. Doopsgez. gem. Middelburg: 10.15 mej. dr. Bakker. Vlissingen: 10 ds. de Boer. Hersteld Apost. Zendingsgem. Vlis singen: Bakkersgang: 10 en 4.30 dienst Leger des Heils. Middelburg: Zater- dagav. 7.30 Begroetingssamenkomst o. 1. v. commandant Thykjaer. Sprekers: burg. mr. dr. Bolkestein, ds. Veldkamp en ds. Don. Zondag 13 Mei: 10 heiL dienst, 3 openl. samenk., Markt 7.30 Verloss. sa- menk., oJ.v. comm. Thykjaer, majoor en mevr. Deurloo. Vlissingen: 10 heil. dienst, 3.30 openl. samenk., 7.30 verloss. samenk., o.l.v. kapt. Ranselaar. Het Kruisleger: Middelburg: 10 wij- dingsdienst, 7.30 Evang. samenk. ol.v. Stafkapt. Bakker. Vlissingen: 10 Wij- dingsdienst. 7,30 Evang. samenk. o.I.v. Luit. Veenendaal. Herst. Apostol. Zendingskerk. Vlis singen: Concordia: 10 en 5 openbare Eredienst. MAANDAG 14 MEI. Ncd. Herv. kerk. Middelburg: 10 ds. Don. Vlissingen: St. Jacobskerk: 10 ds v. Dijl. Zoutelande: 9.30 dhr. Barnard. Geref. Gem- Aagtekerke: 9.30 Iees dienst Arnemuiden: 2 ds. Dieleman. Oostkapelle: 9.30 Ieesdienst Chr. Geref. kerk. Vlissingen: 9.30 ds. Gruppen. Evang. Luth. kerk: Vlissingen: 9 ds. v. Empel. Middelburg: 10.30 ds. v. Em pel. Eglise Wallonne. 11 dans 1' Eglise ang- laise Monsieur le Pasteur J. Ris- seeuw. Hersteld Apost. Zendingskerk. Vlis singen: Concordia: 10 dienst, voorgan- fcr dhr. H. v. d. Poel. Advertentie. ASTHMALIJDERS Maak een einde aan Uw martelingen. Elke asthmaiyder kent het verstik kende gevoel dat een asthma-aanval kenmerkt en dat voor hem een ware marteling is. Adozo maakt hieraan een einde. De Adozo-tabletten bren- gen binnen de 86 seconden verlich ting en bedwingen de felste aanval in 515 minuten. Om geheel gerust te zyn, nemen vele lyders aan asthma één Adozo-tablet by het naar bed gaan en één by het ontwaken. Neem ook eens de proef Haal vandaag nog de Adozo-tabletten by Uw apo theker of drogist. Reeds 1.179.000 bij elkaar „gehaakt". Naar wij nader vernamen, blijkt het bedrag van de „Haak-In"-actie van de N.C.R.V. Donderdag nog gestegen te zyn tot 1.179.000. De promotor van deze acties, de heer J. Bodegraven, ontving een radiotoestel Yan de vaste kern van medewerkers wan de Steravonden uit waardering voor zijn prestaties. Telegraaftarieven niet verhoogd- De PTT heeft medegedeeld dat de internationale telegraaf en telefoon tarieven met ingang van 1 Juni zou den worden verhoogd. Het betreft echter de internationale telex- en te lefoontarieven. De internationale tele graaftarieven worden met ingang van 1 Juni niet verhoogd. Circus-directeur liet kleine kinderen optreden. De directeur van het circus Jos Mullens, dat thans op de Markt te Apeldoorn voorstellingen geeft, heeft een proces-verbaal gekregen wegens overtreding van de Arbeidswet. Het betreft een bepaald nummer, dat uit- fgevoerd wordt door vier kinderen van eeftijden van 8 tot 12 jaar. Wetsontwerp vijandelijke vermogens aanvaard. (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp, waarin regelen gesteld worden voor de bestemming van het vyandelyk vermogen en eni ge bepalingen van het Besluit vyan- delijk Vermogen worden gewyzigd, heeft Vrydagmiddag eindelijk de goedkeuring van de Tweede Kamer verworven. Het is aangenomen met 63 tegen 11 stemmen. Ertegen ver klaarden zich de vijf aanwezige com munisten en van de K.V.P. de heren v. d. Zanden, v. d. WeQden, Andries- sen, Groen, v. d. Heuvel en Peters. Tevoren was het amendement van de RK, heer Roolvink om de termijn, waarbinnen nog verzoeken om ont- vyanding kunnen worden ingediend, te verlengen tot het ogenblik van Inwerkingtreding van oe desbetref fende wet het amendement, waar over Donderdagmiddag de stemmen met 33 tegen 33 staakten aan genomen met 39 tegen 35 stemmen Tegen waren de P. v. d. A., de C.H. U., de C.P.N. en prof. Gerbrandy TWEEDE KAMER. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. By spoedgevallen is te Middelburg te bereiken: eerste Pinksterdag de heer C. F. Frumau. arts te Middel burg, Groenmarkt 17, tel. 2635, twee de Pinksterdag: de heer A. W. Boer winkel, arts te Middelburg. Loskade 11. tel. 2460. Te Vlissingen is te be reiken: eerste Pinksterdag: de heer C. C. Sluyter, artg te Vlissingen Bad huisstraat 70. tel 2225: tweede Pink sterdag: de heer: J. Vader, arts te Vlissingen, Badhuisstr. 88. tei 2472. Te Veere, Serooskerke en Oostkapelle is te bereiken de heer P. J. Bom, arts te Oostkapelle. tel K 1188276. Te Zoutelande, Westkapelle en Koude kerke is te bereiken de heer M. Huy- gens, arts te Westkapelle, de „Wie zei", tel. K 1188—316. APOTHEKEN. Middelburg: Apotheek van Pien- broek, Markt 69, tel. 2134: Vlissin gen: Apotheek Engering. Singel, tel. VISMIJN VEERE. Exportgarnalen, aanvoer 373 kg., 70— 87. Schar, aanvoer 50. 32. Bot. aanvoer 106 kg., 18—20. Middeltong. aanvoer 1% kg., 90—101. Rog, aanvoer 127 kg. 16—17. Verlaging voor het voorbereidend hoger en Middelbaar onderwijs. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. Kutten, heeft Vrijdagmiddag ln de Tweede Kamer by de behandeling van de afde ling .Jager onderwas" van *Un begroting voor 1951 een nieuwe schoolgeld regeling in het vooruitzicht gesteld. Gestreefd wordt naar een verhouding van het schoolgeld by het gewoon lager onderwas (g.l.o.). het uitgebreid lager onderwas <u.l.o.) en het voor bereidend hoger en middelbaar onder wy« (v.h.m.o.) als 1 tot 1,2 tot 1,4 en naar een reductieregeling ten aanzien van de schoolgelden voor het f J-o.. v.g.l.o. (dat is het voortgezet gewoon lager onderwijs), uJ.o., n.o. (dat is het nyverheidsonderwy*) en het v.h.m.o., waarby voor gezinnen met meer dan één schoolgaand kind het schoolgeld zal worden verlaagd aldus deelde de bewindsman mee. len voor voortgezet gewoon lager on derwas. Hy klaagde over te lage aalarië- ring van de onderwijskrachten en Voorts wordt overwogen aan ge meenten. die een vermenigvuldi gingsfactor 0,8 vaststellen voor het schoolgeld, genoemd in het school gelden oesl uit, tegemoetkoming te verlenen in de verwachting, dat daar door verlaging van de schoolgelden voor u.l.o. en l.n.o. (lager nijverheids onderwijs) zal worden verkregen. Tenslotte wordt gestreefd naar een verlaging van het schoolgeld by het v.h. m.o. van 30 e/« en om aan ge meente- en schoolbesturen als com pensatie voor de verminderde schooL geldoobrengst een financiële tege moetkoming te verlenen. Overigens had de minister zich te verdedigen tegen de verwijten, die door mevrouw Fortanierde Wit (V. V.D.) en de heren Van Sleen (P.v.d. A.) en Gortzak (C.P.N.) tot hem ge richt werden over de achterstelling in de practyk van het openbaar lager onderwijs by het bijzonder lager on derwijs in overwegend R.K. of prot.- christeiyko streken. Alle drie afge vaardigden demonstreerden hun be weringen dien aangaande met voor- beeideu. Zo vestigde de heer Van Bleen er de aandacht op, dat ln Heer (in Limburg) zelfs 161 leerlingen voor een te stichten openbare school waren ingeschreven, doch dat deze school er nog altijd niet U. De heer Welter van de K.V.P. kwam met een ander verwyt: het on derwijs is op het ogenblik nog even technisch-materialistisch als zestig jaar geleden, zeide h|j. Het moet „meer" eenvoudig aesthetisch wor den; h|j begreep met, dat de minister daar niet voor voelt. De Christelijk-historische heer De Ruiter gaf voor het platteland de voorkeur aan voorbereidende klassen aan de lagere land- en tuinbouwscho len en nijverheidsscholen boven scho- Voogd aangewezen voor Nanno Sjoerd Meinders. Zoals bekend hebben de rechtskun digen in de zaak Nanno Sjoerd Mein ders, het zevenjarige zoontje van het echtpaar Meinders in Assen, Jat thans by zyn pleegmoeder frau Uell- ner in Bremen verblijft, destöds geen overeenstemming kunnen bereiken over het benoemen van een voogd, die Nanno Sjoerd in rechten kan by- staan. De president van het Amerikaanse hof in Bremen, mr Guthrie, heeft toen de benoeming aan zich gehou den. De rechtskundige van de familie Meinders, mr. L. G. Brouwer, heeft thans bericht ontvangen, dat tot voogd over de jongen is benoemd dr Louis Lange, advocaat en procureur te Bremen. Dr Lange heeft de op dracht ontvangen beide partyen te ondervragen, Bovenwoning le Bergen op Zoom uitgebrand. Te Bergen op Zoont heeft een kor te maar felle brand gewoed in de bo venverdieping van het pand Scholiers- berg 19, welk pand door twee gezin nen werd bewoond, n.1. door de fami lie G. en door het gezin van de ge huwde zoon. De brandweer kon het vuur tot de bovenwoning beperken maar kon niet voorkomen dat deze geheel uitbrandde en dat ook de in boedel vrijwel geheel verloren ging. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schade, zowel aan de woning als aan de. inboedel, wordt door verzekering gedekt. Botwinnik blijft wereldkampioen- De 24ste en laatste partU van de tweekamp om het wereldkampioen schap tussen Botwinnik en Bron- stein eindigde bij de 22ste zet in remise. Hiermede heeft Botwinnik dus de wereldtitel behouden. Beide spelers behaalden 12 punten De belangstelling voor de laatste partij van de tweekamp om het we reldkampioenschap tussen Botwin nik en Bronsteln was groter dan ooit. De Tsjaikovsky concertzaal te Moskou was overvol. In verscheide ne schaakclubs van de stad waren de leden bijeengekomen om op de monstratieborden der party te kun nen volgen, waarvoor de zetten per telefoon van de Tsjaikovskyzaal wer den overgebracht. Ook in verschei dene steden van Sowjet-Rusland wer den dergelijke bijeenkomsten georga niseerd. Van de 24 partyen in de tweekamp tussen Botwinnik en Bronstein, z|Jn er 14 in remise geëindigd, hetgeen een percentage van 58 betekent wel een bewijs, dat er in deze wed strijd zwaar „gevochten" is. Van de tien partgen, welke een winstpunt opleverden, zyn er door beide spelers 5 gewonnen. De Nederlandse kruiser „Tromp" is Vrijdag te Stockholm aangekomen. Dit is het eerste van een serie beleefdheids bezoeken van buitenlandse oorlogssche pen ln deze zomer. ZEILEN „Zeevalk" won race Hoek van Holland - Harwich. Pas 27 uur nadat het eerst aanko mende Jacht de „Zeevalk" (eigenaar C. Bruynzeel)de finishlijn bij het Sunk lichtschip, 15 mijl buiten de Engelse kust was gepasseerd, kon de Royal Ocean Racing Club de uitslag van de zeilrace Hoek van Holland- Harwich, bekend maken. De radio-in stallatie van het lichtschip was defect geraakt waardoor de verbinding met de kust urenlang verbroken werd. De uitslag was. na tijdverrekening: „Zeevalk" (eig. C. Bruynzeel; 17 uur 41 min. 56 sec.; „Tulla" (eig. S. de Wit) 18.18.35; „Olivier van Noort" (eig. A. W. Goudriaan) 24.04.0; „Zil veren Kruis" (Kon. Mar. Jachtclub) 25.29.22. Alleen deze vier jachten hebben de race volbracht De „Fortuyn 2" van de Kon. Marine Jachtclub brak ln zicut van de finish een mast en werd door een reddingboot naar de haven ge sleept De „Starnakel" (eig. Zijpe- stein) kwam met een boei in aanva ring, terwijl de „Grote Beer" wegens het breken van een pardoen de finish niet kon halen. WIELRENNtN Wielren-veteranen van Antwerpen naer Amsterdam. Eerste Plr.kBterdag zullen 300 Belgl- sehe wiclrenveteranen, onder wie er en kele ouder dan 70 jaar zijn. per race fiets van Antwerpen naar Amsterdam rijden, waar zij by het monument op de Dam een krans zullen leggen. betreurde, dat bö de zogenaamde „ontknikklng" die volgens enige afgevaardigden onvoldoende is door gevoerd en waarover men dan ook niet tevreden was enkele akten niet ln aanmerking gekomen zijn voor een speciale honorering. Deze afgevaardigde en de neer Van Sleen betreurden ook, dat de pensi- oenen van de vóór 1 Januari 1946 ge- pensionneerden niet verbeterd waren. Wat deze laatste kwestie betreft, verklaarde minister Rutten zich be reid haar aan zyn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken voor te leggen. Over de beweerde achterstelling jn de practijk van het openbaar lager onderwijs bij het byzonder lager on- derwys zeide de bewindsman, dat het eerstgenoemde altyd nog maatge vend Is voor de financiering van net bijzonder onderwys en dat de bepa lingen van de wet zo redoiyk mogc- ïyk worden toegepast. Uitgesloten achtte hy het tenslotte eenvoudige aesthetiek op de lagere school te geven. Er zal gezocht moe ten worden ln de richting van een meer aesthetisch verzorgde leer vorm. waarin de verschillende vak ken worden gegeven. Op dit gebied is al het een en ander bereikt.» KERKNIEUWS. DE KERK EN DE JEHOVA GETUIGEN. Het weekblad „De Hervormde Kerk" tracht te ontdekken waarom de Je hova-getuigen zoveel aantrekkings kracht op eenvoudige mensen uitoefe nen en vindt verschillende „posten" van de nog altyd onbetaalde rekening die, mede door hen, aan de kerk wordt gepresenteerd: „De Jehova-getuigen hebben de hun kering naar een nieuwe orde der din gen. Deze hunkering kwam dikwijls voort uit een diepe teleurstelling ln wat aardse organisaties, ook de kerk, tot nog toe hadden gebracht. Van daar ook een felle verwerping van de ze organisaties, vooral van de religi euze, maar ook van de politieke en so ciale organisaties. De Jehova-getuige is eigenlijk de gedupeerde mens, de ..kleine man", die altyd het loodje legde en door iedereen voor zim doel einden werd gebruikt, en die daar nu schoon genoeg van heeft. De Jehova getuige is dus niet de mens die be kommerd is om zyn persoonlyk ziele- heil. Dit interesseert hem eigeniyk maar heel weinig. Hy is bovenal ge boeid door het visioen van een nieuwe aarde waar gerechtigheid woont. Daar is de onderlinge gemeenschap der Jehova-getuigen, zowel in het ge wone alledaagse-leven, waar zij voor zover het enigszins kan voor elkaar inspringen, alsook op hun hoogtyda- fen, hun grote bijeenkomsten in het evenoord-stadion of in de Houtrust- hallen, waar een merkwaardige broe derlijke sfeer heerst en men ook zo zeer op de toewijding en eerlijkheid der broeders en zusters rekent, dat ieder daar van de grote buffetten z'n eten zelf haalt en er niet voor betaalt aan een bediening, maar het verschul digde bedrag ln een bakje doet zon der dat er contróle is, terwyi men aan 't slot geen cent te kort komt. De Jehova-getuigen zien voorts de demonie die handel en politiek be heerst. Zy lossen dit probleem wel heel eenvoudig op door elke gemeen schap daarmee te verbreken of tot het uiterste minimum te beperken. Maar de Kerk i3 wat al te vlot ver bonden met de gevestigde orde. Een predikant vertelde, dat een inspec teur van politie bij hem kwam om eens met nem te overleggen of er iets tegen de Jehova-getuigen gedaan moest worden, „want dominee, U bent toch ook voor de orde. niet waar". Deze predikant schrok daar toen intens van. dat er zo maar als een vanzelfsprekendheid werd aange nomen, dat de Kerk altyd en zonder meer „voor de orde" zou zijn". JOHANNES DE HEER 85 JAAR Op 23 Mei a-s. hoopt Johannes de Heer te Driebergen zyn 85ste ver- Jaardag te vieren. Een aantal beken de figuren uit onderscheiden kerken en kringen in ons land is doende gel den in te zamelen om de grijze evan gelist bh die gelegenheid een passend geschenk aan te bieden. DE VACATURE-DS. A. DE VRIES Enige thd geleden hebben 75 recht zinnige leden van de Ned. Herv kerk te Middelburg zich tot de kerkeraan der Ned. Herv gemeente gericht met het verzoek in de vacature, welke is ontstaan door het vertrek var ds. A. de Vries naar Zeist, te voorzien door te beroepen ds. W. F C. Metz, dc Sredikant. dio speciaal belast is me: e geestelijke verzorging van oe Vrij zinnig Hervormden te Middelburg. De kerke raad willigde dit verzoek niet in In een thans tn net Kerkcentrum aan het Koorkerkhof gehouden ver gadering, waarin aanwezig waren hei ministerie van predikanten, a* zgn permanente commissie en de sommis sie uit dc kerkeraad voor contact met do Vrijzinnig Hervormnen te Middelburg, werd aan de 75 reques- tranten gelegenheid gegeven r-m hun verzoek nader toe te lichten. In deze vergadering, welke onder leiding stond van ds. F Don. praescs van de kerkeraad. werden de weder zijdse standpunten uitvoerig toege-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3