Akademici pleiten voor de herbouw van Abdijvleugel A DE RUILVERKAVELING IN DE BIEZENPOLDER ONDER EEDE PLATTELANDSVROUWEN HADDEN LEUKE DAG TE WESTKAPELLE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 MEI 395] MOTIE HAD IEDERS INSTEMMING. Advertentie. Akademiedagen te Middelburg besloten met reeks belangwekkende inleidingen Do mededeling van prof. Ir. J. F. Berghoef op de eerste Akademiedag te Middelburg, dat het Abdyconiplex voor goed geschonden blijft. Indien het rijk zijn eens aan de provincie Zeeland gedane beloften niet Inlost, heeft op de congresserende akademici diepe indruk gemaakt, In het besef, dat de Middelburgse Abdij één van Nederland's voornaamste cultuurmonumenten is, besloten zy in de gistermiddag gehouden slotvergadering op voorstel van de voorzitter der Kon. Ned. Akademie voor Wetenschappen, prof. dr. A. J. Kluyver, zich openiyk uit te spreken vóór herstel van de Oosteiykc vleugel. Dit geschiedde in de vorm van een motie, welke ter kennis van de regering zal worden gebracht. Prof. dr. Kluyver verklaarde, dat de gedachte was gerezen, of het niet juist zou zyn, indien de vergadering, de mening van de by uitstek deskun dige prof. ir. Berghoef gehoord hebbende, de volgende uitspraak zou doen. „De deelnemers aan de Akademiedagen, gehouden te Middelburg op 8 en 9 Mei 1951, vernomen hebbende van de plannen tot verdere restau ratie van het AbdUcomplex, juichen tenzeerste toe, dat deze gebouwen voor verder verval door directe, grondige maatregelen zullen worden bewaard betreuren evenwel, dat als gevolg van de voorgenomen maat regelen de Oostzyde van het Abdijplein vooralsnog onbebouwd dreigt te biyven en spreken de hoop uit, dat op dit Oosteiyk terrein binnen niet te lange tyd een gebouw zal verryzen, naar uitcriyk en bestem ming passend In het Abdycomplex". Deze motie werd met een warm applaus ontvangen, waaruit bleek, dat alle aanwezigen zich er achter stelden. REDE OVER BESTUURSORGANISATIE. Evenals Dinsdagmiddag, werd gis termorgen door de twee secties af zonderlijk vergaderd. Voor de sectie A hield mr. S. J. Fockema Andreae een zeer interessante inleiding over het onderwerp „Bestuursorganisatie: traditie en efriciëncy". Spr. begon met een overzicht van de historische en geestelijke achter grond van de huidige organisatie van provinciën, gemeenten en water schappen en betoogde daarbij, dat de grondgedachten teruggaan op de denkbeelden van de Franse wijsge ren en de economen uit de 2e helft der 18e eeuw. Deze denkbeelden wa ren reeds in belangrijke mate ver werkelijkt vóór de Franse revolutie. Waar men in Nederland de volheid van het plaatselijke bestuur bij de gemeenten wil laten en niet licht overgaat tot de invoering van nieu we organisaties voor bepaalde doel einden, is het niet te verwonderen, dat de gemeentelijke indeling op vele punten herziening behoeft: ter ver betering van uit het verleden over genomen gebreken en ook ter betere voorziening in nieuwe bestuursbe- hoeften. Spr. behandelde uitvoerig de pha- sen der behandeling van grenswijzi gingen en verenigingen van gemeen ten, waarbij hy een wetenschappe lijke phase en een beleïds-phase wil de onderscheiden. Hij. bepleitte een ruime plaats voor wetenschappelijk, (historisch en sociografisch) onder zoek te dezen. Ook bepleitte hjj een behandeling in het openbaar, een „public hearing", zoals in de Angel saksische landen in dergelijke geval len gebruikelijk is. Nadat die phasen zijn afgelegd, behoort z.i. de uitein delijke beslissing te vallen in de be stuurskundige sfeer, de beleids- of politieke sfeer. Wat de provinciegrenzen betreft, wijziging daarvan komt in de practijk weinig voor en stuit over het alge meen op sterke tegenstanden. Ook bij de waterschappen dient men de beleidsvraag (los van de zui ver waterbouwkundige, de histori sche en sociografische vragen) in haar volle betekenis te beseffen. Spr. meende overigens te kunnen vaststel len, dat de behandeling van reorgani satievoorstellen van waterschappen veelal in rustiger sfeer geschiedt dan die van gemeenten, hetgeen hij toe schreef zowel aan de beperkter sfeer van belangstelling hierin, alsook aan de betere regeling der procedure. Na de discussie sprak dr. P. J. Meertens over de plaats van het Zeeuws onder de Nederlandse dialec ten. Van zijn rede geven wij elders in dit blad een resumé, evenals van de voor de sectie B gehouden referaten van prof. dr. S. E. de Jongh, die sprak over de medische aspecten van het vraagstuk der verslavingsvergif ten en van ir. J. Bennema, die een belangwekkende causerie hield over het onderwerp „Enkele resultaten van de bodemkartering op Walche ren". Ook deze sprekers kregen di verse vragen te beantwoorden. SLOTVERGADERING. Na de lunch kwamen allen weer bijeen in de grote zaal van het Schut tershof, waar de slotvergadering werd gehouden. De laatste lezing was van prof. dr. B. A. van Groningen, die een knap betoog hield over „De Muzen", een onderwerp, dat, zoals de voorzitter, prof. dr. Kluyver het uit drukte, bijzonder geschikt was om de juiste harmonie te brengen in het programma van deze Akademieda gen. Prof. Van Groningen stelde de ver schillende, in de loop der tijden aan gehangen opvattingen van de bete kenis der Muzen tegenover elkaar en belichtte haar speciale relatie tot de muziek. Nu is muziek in wezen ge vaarlijk: zjj legt beslag op de mens, zij bezit een kracht, die uitgaat bo ven het normale en redelijke, zy is inhaerent met felle bewogenheid. Men zou de muzen dus kunnen be schouwen als de verpersoonlijking van geestesvervoering en hartstoch telijke gevoelens. Niettemin kon er een nauw verband bestaan tussen haar en de Griekse wijsgeren, de phi- losophische school van het oude Grie kenland. Zij zyn namelijk ook de be schermvrouwen van de herinnering, van de ziel, geleiden de ziel op haar weg door het ondermaanse en geven haar onontbeerlijk voedsel. Prof. Van Groningen besloot met op te merken, dat de muzen louterende, verheffen de en tenslotte zaligmakende krach ten in zich verbinden-en dat zy enige typische kenmerken van de Griekse geest weerspiegelen. Op geestige wijze vertolkte prof. dr. Kluyver de dank van de aanwezi gen voor deze lezing, die o.a. werd beluisterd door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Met een dankwoord aan allen sloot de Rook. mti verstand rook King's Lross I De ontvangst ten Stadhulze. - deelnemers aan de Akade miedagen werden Woensdag morgen door het gemeentebe stuur van Middelburg ten stad- huize ontvangen. De burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, sprak het gezelschap toe. Na een welkomstwoord ver diepte spr. zich in de verhou ding tussen wetenschap en over heid en ging daarbij met name in op de al te eenzijdige scho ling. die men onder de leidende overheidsfiguren aantreft. Wie in Nederland een overheidsloop- baan kiest, pleegt zich daarop voor te bereiden door de juri dische studie. Toegevende, dat ae studie der rechten vaak zeer nuttig blijkt te zijn, meende spr. toch te moeten constate ren, dat de Nederlandse £>e- stuurders te geringe geografi sche .sociologische en psycholo gische scholing bezitten. De op leiding blijkt dus te eenzijdig en spr. betreurde zulks, omdat de bestuurlijke taak aanzienlijk verzwaart. Mr. Bolkestein be sloot zijn rede met het uitspre ken van de hoop, dat de in Zee land gehouden Akademiedagen tot initiatieven in deze van de zijde der wetenschap in deze materie niet uit zullen blijven. Prof. dr. A. J. Kluyver beant woordde deze rede en dankte voor de vingerwijzing. Spr. zei- de dankbaar te zijn voor de gastvrije ontvangst en wenste het gemeentebestuur toe, dat de geest, die vijf eeuwen geleden de Middelburgers dit fraaie stadhuis deed bouwen en in 1940 hen deed besluiten het te her bouwen, ook in de toekomst le vend zal blijven. Veesmokkelaars staan te Middelburg terecht Vrijdag a.s. staan voor de Economi sche Politierechter te Middelburg te recht, de koopman E. A. v. d. K., uit Clinge en de veehandelaar H. C. M. P., uit Graauw, alsmede de landbou wer K. L. de B. te Clinge, die verdacht worden van medeplichtigheid aan de illegale uitvoer van rundvee naar Bel gië. Laatstgenoemde zou gelegenheid voorzitter hierna deze buitengewoon I hebben gegeven tot stalling van dè geslaagde Akademiedagen. runderen. EEN GOEDKOOP PROJECT. Plan komt 7 Juni in stemming Op 7 Juni a.s. zal in het Parochiehuis te Eede (Zeeuwsch-Vlaanderen) een belangrijke beslissing genpmen moeten worden over het 1100 ha grote gebied in de Biezenpoldcr, waarin ca. 300 eigenaren hun gronden hebben. De per celen zijn laag en smal, terwyl de grondgebruikers vaak de gehele polder moeten doorkruisen om op hun verspreid liggende kavels te komen. Dit kan ook allerminst efficient werken, zodat de gemeente Aardenburg 'n aanvraag voor ruilverkaveling heeft ingediend. De plannen zyn gereed, zodat de eige naren thans er over kunnen oordelen. Het gebied dat gelegen is tussen de Belgische grens, de Tragel, een gedeel te Rijksweg, de Eeclosewatergang, de Krakeelweg en de Molenkreek bestaat uit 40 bedrijven kleiner dan 5 ha en 81 c/c kleiner dan 10 ha. Niet minder dan 40 hiervan is Belgisch en Frans bezit, terwijl totaal 77 uit pachtgron den bestaat. De eigenaars-verpachters zullen hier dus bepalen of de ruilver kaveling doorgaat. In afwijking van verschillende an dere ruilverkavelingen, valt hier het accent niet op drainei'ing. maar op het verkavelen van de gronden zelve. Ei zal slechts 115 ha gedraineerd moeten worden, de bereikbaarheid van de per celen valt ook mee, zodat weinig nieu we wegen zullen moeten worden aan gelegd. Er zullen bovendien minder nieuwe sloten behoeven te worden ge graven. Het werk zal daarom voorna melijk bestaan uit het korter en breder maken van de kavels. LAGE KOSTEN. Dit alles heeft tot gevolg, dat de to tale kosten belangrijk minder zullen zijn dan bij andere ruilverkavelings- objecten, nl. ongeveer f 900.000. Hier van zal pl.m. f 260.000 door het blok opgebracht moeten worden, inclusief de ca. f 46.000 voor plaatselijke drai nage en egalisatie, welke op de betrok kenen alleen komt te rusten. De ruil verkavelingsrente zal ongeveer f 10. per ha per jaar bedragen. De Grond kamer heeft reeds te kennen gegeven, dat na de verbetering een pachtver- hoging van gemiddeld f 10.— redelijk te achten is, zodat waarschijnlijk van de eigenaars-verpachters weinig te genkanting te verwachten zal zijn. DE WEGEN. Van de wegen die verbeterd zullen worden, kunnen nog als voornaamste genoemd worden, de Hazewegeling en de Lindeweg, terwijl de Doopersdijk practisch vernieuwd wordt. Verder wil men nog een nieuwe weg aanleggen ter hoogte van de Oldeweg. terwijl er ook verschillende nieuwe verbindings weggetjes zullen komen. Advertentie "SAP^O \^V p. lite^les. lAaayt Uiv urüiJiélieA.. m De sfeer in het gezin Te Westkapelle hield de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zeeland, een drukbezochte jaarvergadering. Alvorens de byeenkomst geopend werd, zong een Westkappels afdelingskoortje een welkomstlied, speciaal gé schreven door mevr. J. Visser. Hierna heette mevr. Visser, presidente van de afd. Westkapelle allen hartelijk welkom, in het byzonder de ere-leden mevr. Quarles van Ufford en mevr. de Casembroot en de leden van de nieuwe afd. Middelburg. De presidente van de afd. Zeeland, mevr. F. Kos- tenseKraak hield daarna een openingsrede waarin zy dank bracht aan de afd. Westkapelle voor de goede ontvangst. Wat de bond betreft, was spr. bly- dat in deze wereld van tempo, de leden nog als mens tegenover elkaar mogen staan. Daarna zong het koortje het Zeeuws Bondslied. Een reeks verenigingszaken werd vlot afgedaan. De kas bleek te sluiten met een batig saldo van 202,21. De agenda van de komende algemene vergade ring te Utrecht werd besproken, waar de dames Barendrecht en Blok de afdeling Zeeland zullen vertegen woordigen. Uit het verslag van de Kledingtentoonstelling bleek, dat de ze veel succes had. Het zomerprogramma werd door genomen, waarbij medegedeeld werd, dat de tournee van mej. Fischer over bloemenschikken in Juli doorgaat, evenals de tournee van de heer Inge- man over emigratie en zijn reis naar Afrika. Wat de landbouwtentoonstel ling in Krabbendijke betreft, zullen de afdelingen in Oost Zuid-Beveland ac tief zijn. Bij de bestuursverkiezing werden in plaats van mevr. N. KosterScheele te Terneuzen en mevr. C. Kooymans- Krijger te Tholen, die niet meer her kiesbaar waren, benoemd mevr. Scheelevan Hoeve en mevr. Gorsel —v. Westen. De beide aftredende da mes kregen een aandenken. Mi\ M. Tydeman, burgemeester van Westkapelle, sprak nog een wel komstwoord namens zijn gemeente. HISTORISCHE CAUSERIE. Hierna hield de heer P. de Vos, oud-hoofd der O. L. school te West kapelle, een causerie over de historie van Westkapelle. Wanneer het dorp is ontstaan, weet men niet, maar er zijn Romeinse munten gevonden, waaruit zou kunnen blijken, dat er in die tijd reeds een nederzetting ge weest is. Na de invasie van de Noor mannen, is een gedeelte van hen in Westkapelle gebleven, waaruit mis schien geconcludeerd kan worden, dat de Westkappelaars van de Noor mannen afstammen, hetgeen ook zou blijken uit het verschil van dialect en levensgewoonten met de andere bewoners van Walcheren. De bloei tijd van het dorp valt tussen 1200 en 1400, dank zy handel, scheepvaart en vissery. De graaf van Holland en Zeeland verleende het dorp in 1223 stadsrechten. 13 April 1572 verklaar de Westkapele zich voor de prins, waarna de visserij verliep. Vlissingen had reeds de handel en scheepvaart tot zich getrokken. In die tijd namen de duinen reeds heel sterk af, zodat men besloot een inlaagdyk te leggen, waaruit de tegenwoordige dijk is voortgekomen. Spr. wilde nog even afrekenen met enkele sprookjes. Lang niet alle Westkappelaars werken aan de dijk en ook het pan- nekoekenbakken is een zeldzaamheid, Spr. eindigde met in het kort nog even de invasie in 1944 aan te stip pen, waarna men zich aan de' koffie maaltijd zette. Daarna splitsten de leden zich in drie groepen, die naar de vuurtoren, naar.het kantklossen of naar het oorlogsmuseum gingen kijken. DE SFEER IN HET GEZIN. Om drie uur heropende de presi dente de vergadering en nadat het koortje enkele liederen had gezon gen, kwam mej. M. Macintosh uit Den Haag aan het woord. Zij sprak over de sfeer in het gezin. Er is een groot verschil tussen het fezinsleven van vroeger en thans, al- us spr. Vroeger was men als gezin veel meer tezamen en was de wil van de ouders wet. Ondanks de bezwaren van het oude gezin, bereikte men toch een gevoel van geborgenheid en veiligheid. Nu zwermt het gezin meer uit en er is meer vrijheid van handelen. Dat brengt gevaren en een groter verant woordelijkheid mee. Ook het feit, dat vele meisjes di rect van de school naar fabriek of kantoor gaan, dat zy het huishouden niet leren en toch zal wil men een foed gezin stichten dat huishou- en ^oor het huwelyk geleerd moe ten worden. Spr. ging daarna dieper in op de sfeer van het gezin, die zij omschreef als „samen iets goeds beleven". Waar een goede sfeer heerst weten allen, dat zy een taak moeten vol brengen. Wanneer in een gezin geloof is in het goede, hoop op de toekomst en liefde voor elkander, dan vormt zo'n Wonderlijke reis van 4-jarig meisje. Op treeplank van auto. Woensdagmiddag omstreeks het mid daguur stond ln de Couwervestraat te Goes een legerauto geparkeerd. Het 4-jarlg dochtertje van de fam F. uit deze straat, ging op een van de treeplanken zitten. Toen de chauffeur even later aan de andere zijde instapte, merkte hij de kleine niet op en bracht zyn wa gen in beweging. De rit ging over 's-Heer Arends- kerke, waar het meisje zich nog steeds krampachtig vastgeklemd hield. In Heinkenszand viel het kind ténslotte van de wagen. Wonder bo ven wonder liep het echter geen let sel op. Ernstige baldadigheid en vernieling. In de nacht4 van Zondag op Maan dag hebben enige jongelui, "die van Zierikzee terugkeerden naar Drei- schor zich schuldig gemaakt aan ernstige baldadigheid en vernieling Zij hebben in hun brooddronkenheid eerst een huis, dat onder aan de dijk stond, met stenen bekogeld, waar door pannen en ruiten werden ver nield en de bewoners in hun nacht rust werden gestoord. Vervolgens heb ben ze een aantal jonge boompjes op de dijk vernield. Als verdacht van deze vernielingen werden door de Rijkspolitie verhoord vier jongelui van 20 jaar en ouder, namelijk C. de M., L. de M. F. R. en A. D., allen uit Dreischor. zy ont kenden aanvankelyk alles, maar het door hen opgegeven alibi bleek vals te zyn. Ttien echter een speurhond uit Goes de verdachten stuk voor stuk als de daders aanwees, vielen zy door de mand en legden een vol- 1bekentenis af. Oneerlijke boekhouder veroordeeld. Woensdag deed de Arrondissements rechtbank te Middelburg vervroegde uitspraak in de strafzaak tegen de Middelburgse boekhouder M. de W.. die op 6 April en 4 Mei jL terecht stond, omdat hy ten nadele van een Middelbux-gs administratiekantoor di verse geldsbedragen had verduisterd. De verdachte, die ter zitting alles had toegegeven, werd schuldig be vonden en veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering met 2 jaar proeftyd en onder toezichtstel- ling. gezin een kracht in de wereld. De presidente sloot daarna met een hartelijk dankwoord aan alle mede werksters en werkers deze gezellige dag, die beëindigd werd met het zin gen van het Zeeuwse volkslied. Open winkels op Zondag. B. en W. van Vlissingen deden een voorstel. B. en W. van Vlissingen hebben aan de gemeenteraad voorgesteld aan een aantal winkelbedrijven, waai' in hoofdzaak prentbriefkaarten, souve nirs, goud- en zilverwerken, byoute- riën, foto-artikelen of rookartikelen worden verkocht gelegenheid te ge ven op Zondagmiddag van 12 tot 16 uur voor het publiek geopend te zijn, gedurende het tijdvak van 15 Mei tot 15 September. B. en W. deden dit voorstel in ver band met een verzoek van de midden standsvereniging „Gemeenschappelijk Belang", omdat het toeristenbezoek ge durende de zomermaanden met deze maatregel gediend zou zijn. - De Cnristelyk'e middenstandsvereni- ging heeft bezwaar tegen deze open stelling, zowel op principiële als op algemene gronden. De Vlissingse afdelingsunie van de kantoor- en handelsbedienden-organi saties had aanvankelijk bezwaar, om dat de Zondagsrust van het winkel personeel er door in gevaar kon ko men. Toen B. en W. de verzekering ga ven, dat de vergunning alleen zou worden verleend, wanneer geen per soneel in de winkels op Zondag dienst zou doen, verviel dat bezwaar. De winkeliers zijn dus verplicht of zelf of met eigen krachten voor de be diening van het publiek te zorgen. Waterschapsbonden niet naar Walcheren. De excursie, welke de Unie van Wa terschapsbonden op 17 Mei naar Wal cheren zou maken en waaraan een ontvangst in het Polderhuis te Middel burg was verbonden, gaat niet door. Het is namelijk gebleken, dat de deel name te gering is om deze trip moge lijk te maken. Geringe oesterexport in April j.l. De oesterverzending is in de maand April van heel wat minder betekenis gebleken dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De verzending bedroeg: Binnenland 29.533 stuks (tegen 65.882 stuks in April 1950); België 266.794 (575.437); Engeland 36.000 (56.000); Duitsland 29.620 (73.700); Diversen 1390 (3900); Totaal 365.337 (774.919). De totale oesterexport in het sei zoen 19501951 is evenwel de 15 mil- lioen stuks reeds gepasseerd, zodat het uiteindelijk resultaat wel bevredigend De voetbrug bij de Gevangen toren buiten gebruik. B. en W. van Vlissingen deelden aan de gemeenteraad mede, dat de voet brug bij de Gevangentoren tUdelijk is afgesloten voor het verkeer. Deze af sluiting wordt door een groot deel van het wandelend publiek in Vlissingen wel betreurd. Men moet nu als men op het boulevardtrottoir langs de zee wandelt, zich op de rijweg begeven om rond het Gevangentoren-obstakel te komen, dat zo leiyk midden op de boulevard staat. Men is bezig deze toren te restaure ren, maar voorzover wij konden con stateren staat deze restauratie stil en heeft men het voetgangersbruggetje afgesloten, omdat men vreesde, dat er wel eens een steen uit de wrakke to renmuur op het bruggetje zou kunnen vallen. Indien de restauratie snel vol tooid wordt, is het ongemak voor de wandelaars wel te overkomen, maar wat te zeggen als deze restauratie ja renlang wordt uitgesteld 1 PROEFVAART VAN BUTANIA L De tanker Butania I, groot 267 ton die by de N.V. Boele te Bolnes werd gebouwd voor de Shell en die speci aal bestemd is voor het vervoer van Butagas, heeft Woensdag op zyn proefvaart de havens van Terneuzen, Breskens en Vlissingen aangedaan. KUNST „Bazuinen om Jericho". Opvoering te Middelburg doot de K.M. De Melomanen uit Gtt Ter gelegenheid van het zilvere jubileum van het Middelburgs Dil«. tanten Toneel heeft Woensdagavoa- de Kon. Mij. De Melomanen uit Gec in de Schouwburg een opvoering «(.I geven van Ben van Eysselsteijns sj* in drie bedrijven „Bazuinen om J*. richo". De Melomanen genieten een grote reputatie. Zij worden gerekend tot beste Vlaamse amateurgezelschap] En niet met laag gespannen verw; tingen zijn de Middelburgers, die toe ook op dit gebied zo het een en ande- gewend zijn, naar de Schouwburg gl togen. In alle nederigheid zullen na afloop hebben erkend, dat om- Zuiderburen deze verwachtingen ve. re hebben overtroffen en om bt nu maar eens populair te zeggen - een brok toneel hebben weggegeve» van de allerbovenste plank. Ben van Eijsselsteijn voert ons fc het eerste bedrijf terug naar de ban?, oorlogstijd. Op een boerderij zitte drie onderduikers. De zoon van d» boer keert terug van het Oostfront dreigt de onderduikers te verrade: De boer aarzelt niethij brengt he hoogste offer en schiet zijn zoon nee Het tweede bedrijf brengt de be. vrijding. Het derde speelt in ona tijd. Alting, de boer, wordt gekwek door de vraag, of hy voor God to: niet schuldig is aan de dood van zi" zoon. Toen hij hem neerschoot w hij rechtvaardig. Maar was de opvo ding niet schuld aan het feit, d< zijn zoon verkeerd werd? Rondo:, zich ziet hij de nieuwe verdeeldheü tussen de volkeren, tussen de me sen, zelfs tussen twee dergenen - een communist en een Joodse bat kier die bij hem ondergedoken waren. Dan spreekt hy. Slechts als mensen hun tweedracht opgeven zul len de offers niet vergeefs zijn ge- weest Zevenmaal moest Jozua me; zyn volk om Jericho trekken en de bazuinen steken, eer de muren var. Jericho vielen. Hoe ver zal de we? van de mensheid zijn, eer de muren van wantrouwen vallen „Bazuinen om Jericho" stelt aan de uitvoerenden zeer zware eisen. Het verlangt rake en juiste typeringen, een zeer nauwgezette nuancering. Ontbreken die. dan wordt het hol bombastisch. Het heeft slechts in het eerste bedrijf een rijke actie, maar vergt dan van de uitvoerenden, dat zy een geladenheid op het toneel brengen, die het vermogen van ama teurs eigenlijk te boven gaat De twee volgende bedrijven zijn armer an acti,e, maar zij bevatten in het gespro kene zoveel menselijke waarden, da: ook zij boeiend blijven, alweerals zij onberispelijk voor het voetlicht worden gebracht. De Melomanen wisten volledig t( voldoen aan al deze eisen. Het eersts bedrijf was van een ongekende ge ladenheid, het werd volmaakt ge speeld. Maar ook de twee andere be drijven werden gekenmerkt door de zelfde perfectie. Marcel Verbeie als boer Alting,.Joly van Acicer chien, zijn dochter, spanden de kroon onder de executanten. Zij vertolkten hun hoofdrollen subliem. Ook André de Lentdecker als Geert, de „ver- keerde" zoon, Albert Hanssens als de communist, Maurice Greve als de ban kier, Andre Poppe als derde onderdui ker en Jan van Heider als de in het stuk voorkomende Duitser waren ech ter voortreffelijk. De regie van Michel van Vlaende ren was foutloos. Het decor, mede verzorgd door de heer P. H. Blaauw, onberispelijk. Minuten lang weerklonken na j(- loop de ovaties, die duidelijk bewt- zen, dat De Melomanen de Middelbur gers stormenderhand hadden ver overd. Er werden vriendelijke toespraken gewisseld tussen de heer L. A. Schenk, voorzitter van H. M. D. T. en de voor zitter der Melomanen. Er werden bloemen geschonken aan Joly van Acker en er waren souvenirs voor beide verenigingen. Zij vormden de waardige afsluiting van een zeer goe de toneelavond, die o.m. werd bijge woond door de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot en zijn echtgenote en enkele Gentse wethouders. G.E Advertentie. LANGE KERKSTRAAT 35 - GOES TEL. K 1109—2538. Zestig jaar getrouwd. Het echtpaar J. BalAlmekinders, Nijverheidsstraat 11, Vlissingen, hoopt op 19 Mei a.s. zijn 60-jarig huwelijks feest te vieren. Conferentie Vrije Evangelische gemeenten te Cadzand. In Cadzand wordt gedurende de Pinksterdagen de jaarlijkse conferen tie der Vrye Evangelische gemeen ten gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2