NEDERLANDSE DAMBOND KREEG PRAEDICAAT ..KONINKLIJK" BELGEN PROFITEREN VAN DE NEDERLANDSE LEERBOEKEN DE V.P.R.O. IN HET ZILVER MIDDELBURG EN DE ABDIJ 5 Pet loontoeslag kost ƒ30.000 aan gemeente. PROV1NC1 ALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 ME M* ZEEUWSE DAMRUBRIEK Zeeland goed vertegenwoordigd bij 40-jarig jubileum. Twaalfhonderd dammers waren dezer dagen in de Koopmansbeurs te Amsterdam bijeengekomen om door bet spelen van een massale wed strijd, waarbij 24-000 damschijven te pas moesten komen op demonstra tieve wjjze uiting te geven aan hun blijdschap over het 40-jarig bestaan van de thans Koninkiyke-Nederlandse Dambond. De overvolle Beurs reageerde op de mededeling van de vice-voorzitter, de heer D. J. B. v. d. Sleen, dat aan de Bond het praedicaat Koninklijke was verleend, met een spontaan Wil helmus. DE RECEPTIE. Op de receptie voerden o.m. het woord dr. Miedema, namens de mi nister van O. K. en W. en wethouder De Roos, namens het gemeentebe- ZEEUWSCH-VLAANDEREN Terneuzen VEEL LIEFHEBBERIJ. Naar we van het bestuur der Ter- neuzense wielerclub vernemen, neb ben reeds meer dan 30 beroepsren ners ingeschreven voor het op Zater dag 19 Mei te houden „Scheldecrite- rium". CURSUSSEN VOOR SCHIPPERSVROUWEN. In een der lokalen van de landbouw, school te Terneuzen, zullen door do Stichting voor huishoudelijke voorlich ting demonstratieavonden worden ge geven voor schippersvrouwen cn schippersdochters. Bij elke demonstratie die Donder dags wordt gehouden zullen twee lera ressen aanwezig zijn, n.l. een naai- en landbouwlerares; zij zijn in dienst van de Stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelandc in Zeeland en ter beschikking gesteld van de provin ciale commissie voor huishoudelijke voorlichting. UITGESTELD. In verband met het slechte weer is het voetbaltournooi van de gemeente politie te Terneuzen voorlopig uitge steld. Groede WEDVLUCHT. Dc postduivenhoudersvereniging „Strijd in Vrede" uit Groede nam Zondag 11. met 152 duiven deel aan de prijsvlucht op Ar ras. De hoogste snelheid bedroeg 1077 m. per minuut. 1 A. Hendriks: 2 en 3 A. Faas: 4 P. de Visser: 5 en 6 G. Dusardeijn: 7 J. v. Ha- neghem: 8 J. Vermeulen; 9 C. Brakman; 10 J. Frelier. Hulst MUTATIES KON. MARECHAUSSEE Bij de brigade Hulst der Kon. Ma rechaussee hebben zich de volgende mutaties voorgedaan. De marechaus see 2e klasse Th. v. d. Berge en ma rechaussee 2e klasse J. Oosterbroek, werden beiden overgeplaatst naar Maastricht. De marechaussee 2e klas se E. King ma werd overgeplaatst naar Soesterberg. Naar de brigade Hulst werden overgeplaatst wacht meester van der Steen van IJzendij- ke, marechaussee le klasse H. Scheurwater van Leiden, marechaus see 2e klasse G. van Lienden, mare chaussee 2e klasse J. Moerdijk, bei den van Den Haag, marechaussee 2e klasse A. Harskamp van Rotter dam, en marechaussee 2e klasse J. Raas van het vliegveld Valkenburg. De marechaussee le klasse H. Han sen werd gedetacheerd van Sas van Gent naar Hulst. Hoek NATIONALE FEESTDAG. De zangvereniging „Crescendo" en de muziekvereniging „E.N.Z.K." te Hoek, concerteerden Zaterdagavond in de muziektent. „Crescendo" stond onder leiding van directeur J. Kousemaker; „E.N.Z.K." werd gedirigeerd door onderdirecteur P. Vergouwe. WEDVLUCHT. De uitslag van de wedvlucht die de duivenhoudersvereniging „De Reis duif" te Hoek hield uit Arras, was als volgt: 1 en 8 J. de Graaf; 2 en 10 W. Dieleman; 3 P. Jansen; 4 Jac. Diele- man; 5 Jac. den Hamer; 6 en 9 C. de Smidt; 7 E. Breepoel. Snelheid le duif 1070 m. per min.; id. 10e duif 1019 m. per min. BENOEMING. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot Hoofd der Neutrale Fröbelschool te Hoek, onze dorpsgenote mej. M. Deij, thans onderwijzeres aan een Frö belschool te Terneuzen. Cadzand UITSLAG BEDRIJFSTELLING Bij de bedrjjftelling, die gedurende het vorig najaar Is gehouden, is ge bleken, dat er in Cadzand 55 vesti gingen waren, waarin werkzaam waren 110 mannen en 33 vrouwen. De verdeling naar bedrijfsklassen was als volgt: Bouwnijverheid 11, Chemische nij verheid 1, Kleding 3, leder, wasdoek-, rubberntfverheid 1, metaalnijverheid S, bereiding van voedings- en genot middelen (brood, ös) 5, hotel- café en restaurantbedrijven 8. De klein handel was vertegenwoordigd door 12 vestigingen, waarvan 9 in winkels terwijl de groothandel (Inclusief tus senpersonen) 6 vestigingen telde. WEDVLUCHT. De uitslag van de door de „Getrou we Duif' te Cadzand georganiseerde wedvlucht op Arras is als volgt: 1, 12 en 23 J. de Groote, 2 M. de Roo. 3 M. v d. PI as se, 4 Misilie. 5, 7 en 19 P. de Meij, 8, 16 en 25 W. van Akker. 9 J. Vasseur. 6, 11 en 24 I. Porreij. 10 en 15 J. A. Vasseur. Afstand 129 K.M. Snelheid winnaar 1129 m. p. m. stuur van Amsterdam. Alle provin ciale bonden boden by hun geluk wensen een geschenk aan, waarby dat van Zuid-Holland wel bijzonder opviel. Namens deze bond bood mr. Roels een formidabele „J. H. Wil- lems-wisselbeker" aan. Zo genoemd naar de voiyverige voorzitter van de K.N.D.B., die helaas wegens ern stige familieomstandigheden zelf niet aanwezig kon zyn. De 7 bestuursleden van de K.N.D. B. ontvingen ook persoonlijk ver schillende fraaie geschenken. ZEELAND—FRIESLAND. Polygoon vond in de Beurs een dankbaar onderwerp voor het weke lijks journaal. Zo stond een deelne mer uit Walcheren in zijn karakte ristieke klederdracht in de byzondere belangstelling van de camera-mensen. Ook werden opnamen gemaakt van de wedstryd ZeelandFriesland, welke in een 9579 overwinning voor de onzen eindigde. Zeeland kwam Lrouwens toch goed voor de dag, want afgezien van Noord en Zuid-Holland waren uit onze provincie de meeste belangstel lenden (plm. 200) naar Amsterdam getogen- Het totaal aantal deelnemers cn belangstellenden bedroeg ongeveer 2000. In een lange ry van 58 auto bussen trokken deze tot besluit van de dag naar de bloembollen- velden, alwaar de stoet werd ont bonden. Woningbouw in Middelburgs binnenstad. Tot voor kort was het gedeelte van Middelburg, dat begrensd wordt door Lange Noordstraat, Bachten- steene en Groenmarkt wel het meest troosteloze plekje in de binnenstad. De bouw van de R.K. kerk aan Bachtcnsteene bracht gelukkig reeds enige verbetering en wanneer binnen afzienbare tyd net tehuis voor be jaarden aan de Lange Noordstraat is voltooid, zal een belangrijk deel van het desolate terrein volgebouwd zyn. Inmiddels wordt al meer dan elf jaar gewacht op de afsluiting van do hoeken BachtcnsteeneGroenmarkt en BachtcnsteeneKorte Burg. Aan de ene zyde zou het kantoorgebouw van de Algemene Zeeuwse verzeke ringsmaatschappij N.V. worden ge bouwd, aan de andere kant zou net hotel „De Burg" herryzen. Zoals bekend heeft de A.Z.V.M. echter kort geleden haar intrek genomen in het voormalige kantoorgebouw van de Incasso-Bank aan de Houtkaai. Er bestaat voor deze maatschappij dus geen noodzaak meer om haar kan toorgebouw aan de Groenmarkt to herbouwen. Niettemin zal zg aan het braakliggende terrein een bestem ming geven. Zy wil op deze wyze een bydrage leveren tot de herbouw van de stads kern. een geste, waarmede Middel burg ten zeerste gebaat is. Naar wy vernemen werd namelgk dezer dagen onderhands aanbesteed de bouw van vijf woningen voor re kening van de A.Z.V.M. Deze huizen worden naar een ontwerp van het architectenbureau irs. Rothuizen 't Hooft te Middelburg opgetrokken op dezelfde plaats, waar eerst het kantoorgebouw was gedacht. De vleugel aan de zijde van de Groenmarkt wordt in verband met de afsluiting van dit plein drie verdie pingen hoog op elke verdieping komt één woning. Aan de kant. van Bachtensteene is een lagere vleugel ontworpen voor twee éénsgezinshui zen, die naast elkaar zijn gelegen. Men hoopt spoedig met de bouw van de woningen, die vrij modern van styl zijn, te beginnen. Het is te wensen, dat nu spoedig ook een aanvang kan worden gemaakt met de herbouw van hotel „De Burg". Advertentie. ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK En wij kunnen van de Belgen leren. Uit het enige tyd geleden door Terneuzen georganiseerde week-end tournooi hebben wij reeds enige par tijen geplaatst. Ook één waarbij een Belg was betrokken. In de onder staande party, eveneens in dit tour nooi gespeeld, slaan wij een strijd gade lussen twee Belgen t.w. één uit Oost- en één uit West-Vlaande ren. Van de Belgen hebben wij Ne derlanders de indruk, dat zij minder theoretisch en meer improviserend te werk gaa.n. Ligt dit trouwens niet in de lijn van het volkskarak ter? Ondertussen zal deze achter stand wel spoedig worden ingehaald. De voortreffelijke Nederlandse leer boeken (vooral die van dr. Euwe) vormen n.l. vaak het prijzenfonds bij onze wedstrijden. En de Belgen plegen daar nogal eens een aanslag op, zodat zij ons later met onze eigen lessen gaan bestrgden. Misschien echter verleren zij dan iets van hun improviserende hoeda nigheden. En kan het kwaad als wg die enigszins van hen overnemen?! Immers onze nationale eigenschap pen zullen en moeten naai* elkaar toegroeien, gelijk broedervolken be taamt! Wit: Cambier, St. Niklaas. Zwart: Allaert, Brugge. Nimzo-Indisch met verwisseling van zetten. 1. d2-d4, d7-d5: 2. c2-c4. e7-e6; 3. Pgl-f3, Pg8-f6; 4. Pbl-c3, Lf8-b4; 5. Ddl-c2. Sterker is hier Lg5, de Manhattan-verdediging, om cd5: te spelen, zonder dat Pa5: mogelgk is als antwoord. Op dc4: volgt ei. 5. c7-c5! Hierdoor krijgt zwart bevre digend spel, d.w.z. wanneer hij na 6. e3, Pc6 speelt. Wit moet dan liquideren omdat na dc4: pion ver lies dreigt. Op cd5: volgt Pd5: op dc5: is b.v. Lc3:, Pe4 en Da5 moge lijk. Op a3 tenslotte Lc3:, Dc3. Met de volgende zetten slaat zwart de verkeerde weg in, waardoor zijn pi onnen-skelet slecht wordt. 6. e2-e3. Pf6-e4; 7. Lfl-d3, f7-f5; 8. 0-0, Lb4 xc3; 9 b2xc3, 0-0; 10. c4xd5, e6x d5; 11. c3-c4, Lc8-e6; 12. Pf3-e5, Pb8- •c6. Hierdoor gaat een belangrijke pion verloren. Beter eerst cd4: en dan Pc6. 13. Pe5xc6, b7xc6; 14. f2- f3, Pe4-d6; 15. c4xd5, c6xd5; 16. d4 xc5 Ta8-c8; 17. a2-a4, Pd6-c4; 18. Ld3xc4, d5xc419. Lcl-a3, Tf8-f7; 20. Tfl-dl. Tf7-d721. Tdl-d6. Wit gaat de d-ljjn bezetten gesteund door zijn extra-pion op c5, die op zichzelf onvoldoende is door de lopers van ongelijke kleuren. 21. Dd8-e7; 22. Tal-dl, Tc8-d8: 23. Tdl-d4, g7-g6; 24. Kgl-f2 Kg8-f7; 25. Td6xd7, Le6 xd7. Op Td7: volgt c6! Zwart had beter de torens zelf kunnen afruilen VLISSINGSE CATECHISANTEN OP HEDENESSE. Ter afsluiting van de catechisatie cursus waren het afgelopen weekeind een 25 catechisanten uit Vlissingen onder leiding van hun predikant, ds. W. Maas, bijeen op het jeugdvor- mingscentrum Hedenesse. De Zaterdagavond werd gevuld met een gevarieerd programma. Zondag morgen ging men ter kerke te Cad zand, terwyl Zondagmiddag een be zoek werd gebracht aan het natuur reservaat het „Zwin", waar in. de open lucht van gedachten werd ge wisseld over het onderwerp „Christen heten en Christen zijn". Waterland kerkje HERDENKING. Te Waterlandkerkje werd in een korte kerkdienst in de N.H. Gemeente, de gevallenen van de laatste oorlog herdacht. In de dienst ging voor ds. Bergsma. Tijdens de dienst werden twee minuten stilte in acht genomen. om daarna Dd7 te spelen. Bij lopers van ongelyke kleuren kan de speler, die materieel achter staat beter zo veel mogelijk rullen. Een extra-pion is dan moeilijk te realiseren. Ruilt, men niet af, dan kan de andere partij vaak profiteren van zyn gro tere vrijheid aan ruimte en aanvals- kansen. 26. Dc2xc4t, Ld7-e6; 27. Dc4-d3, Td8-e8; 28. g2-g3. Voorkomt Dh4t 28 Dd7-c729 Tö4-d6, Te8- e7; 30. Dd3-a6, Le6-d7? Verliest di rect. Beter is Dc8 alhoewel Zwart dan bijna vaststaat. 31. Td6-f6t, Kf7-e8; 32. c5-c6, Ld7-c8; 33. Da6- c4! Dreigt Dg8 mat. 33. Te7-f7; 34. La3-d6, Lc8-a6; 35, Dc4-e6f. Zwart geeft op! Voordelen van ESDERS' LINGERIEi lingerie met een eigen cachet uitzonderlijk goede pasvorm zeer aparte tinten en speciale destine in alle maten en voor elk figuur goed passend uitsluitend eerste klas kwaliteit tegen scherp concurrerende prijzen Z li DEN GARNITUUR 2-dellg, In diverse modetinten 7.60 ZUDEN CAMISOLES in grote verscheidenheid ven kleuren 3.70 ZIJDEN SLIPS 1.95 INTERLOCK CAMISOLES voor de zomer 3.25 INTERLOCK DIRECTOIRES 3.05 ZUDEN COMBINATION zeer epart, in diverse kleuren 4.85 Grote sortering PYAMA'S en NACHTHEMDEN in katoen en zijde venei 9.75 LANGE NOORDSTR.10-12 MIDDELBURG Kleinste omroepvereniging nam steeds een geheel eigen plaats in. Julileum-viering op Tweede Pinksterdag te Utrecht. Tweede Pinksterdag zal de V.P.R. O., de omroep-organisatie van het Vrijzinnig Protestantisme in Neder land, als laatste in de rg van omroep verenigingen zijn zilveren jubileum vieren. Men komt daartoe dan in Utrecht byeen. In vyf verschillende gebouwen worden eerst kerkdien sten gehouden en daarop volgt een grote bijeenkomst in de Beatrix- en Irenehallen van het Jaarbeursge bouw, waar verschillende sprekers het woord zullen voeren en ds. Brand namens het jubileum-comité (waar van notaris J. L. Verhagen uit Vlis singen penningmeester was) het feestgeschenk zal aanbieden. De V.P.R.O. heeft steeds een zeer bijzondere positie onder de Neder landse omroepverenigingen ingeno men. Hij was niet alleen de eerste die W at zegt de nieuwe wet? COLONNES. Voetgangers, een marscolonne vormende, mits onder leiding van een tenminste 16-jarige, mogen in het algemeen de rij baan volgen; een langs deze baan liggend voetpad behoeft dan niet gebruikt te worden. Breedte colonne ten hoogste 3 personen, lengte ten hoogste 30 personen. Linkervleugelman-vóór bij avond een wit licht dragend, linkervleugelman-dchter bij avond een rood licht. Militaire colonnes mogen te al len tijde van de rijweg gebruik maken. Toegelaten processie, toegelaten optochten en begra fenissen mogen van de rijbanen gebruik maken- Een militaire colonne of een be grafenisstoet, welke op groen licht is begonnen de stopstreep te passeren, blijft voortgaan ook nadat een andere kleur licht zichtbaar is geworden. "V 'n kerkdienst de Nederlandse aether inzond en, tezamen met de K.R.O., ook pionier op het gebied van de overzeese uitzendingen, maar vooral door het geheel eigen karakter van zijn uitzendingen heeft de V.P.R.O. zich steeds onderscheiden. Eigenlijk heeft het Vrijzinnig Protestantisme in Nederland nooit op het standpunt gestaan, dat er per sé een „eigen" omroep moest komen. Van meet af aan heeft men in deze kring geyverd voor een nationale (maar geen staats) omroep, waarin elke geestes stroming haar deel zou krijgen. Dat was reeds in de tyd van de H.D.O. zo, maar het ideaal bleek in Neder land toch niet voor verwezenlijking vatbaar. Zo ontstond onze „vier zui len-omroep", welke ten slotte aan de V.P.R.O. een bescheiden aantal zend uren afstond. Ook na de oorlog heeft de V.P.R. O. zyn plaatsje weer op de oude voet moeten innemen, zg het dat hij ook enige uitzendingen van een meer algemeen karakter is gaan verzor gen. Hiervoor is nu meer zendtgd aangevraagd en men heeft het ver trouwen, dat dit verzoek ook zal worden ingewilligd ömdat de V.P.R. O. inderdaad ook veel krachtiger is geworden dan hij vroeger was. Het ledental (op het ogenblik rond 120.000) is immers driemaal zo hoog als voor de oorlog en het aantal abonné's op het eigen orgaan zelfs viermaal. Wanneer straks inderdaad door meer zendtgd aan de V.P.R.O. gele genheid zou worden geschonken zijn taak nog beter dan voorheen te ver vullen, dan zou daarmede aan deze organisatie, welker uitzendingen steeds op hoog peil staan heeft men de V.P.R.O. reeds niet vele ma len vergeleken met het vermaarde „Derde programma" van de B.B.C.?, een fraai jubileumgeschenk zijn ge offreerd. ZWEMBADPROBLEMEN WEER ACTUEEL. Aanschaffing van een verplaatsbare muziektent. Bij de rondvraag aan het einde van de Maandag gehouden Middel burgse raadsvergadering vroeg jhr. mr. Tj. A. J. W. Schorer (P.v.d.A.), welke houding het gemeentebestuur zal aannemen, nu blijkt dat het Rijk de Abdy niet volledig zal herbouwen. De voorzitter antwoordde, dat de onteigende gronden eigendom van de gemeente zyn en slechts aan het Ryk verkocht zullen worden als zij be stemd worden voor de bouw van een in het Abdijcomplex passend bouwwerk. Voorlopig zal deze grond niet gebruikt worden. De gemeente overweegt de aanleg van plantsoen op deze terreinen. De heer J. S. Hoek informeerde, of WALCHEREN Vlissingen RAADSVOORSTELLEN. Sluis PRIJSVLUCHT. De „Tot Weerziens' 84 duiven deel aan de prijsvlucht op i. Hoogste snelheid 1073 m. 1 H. postduivenhoudersvereniging 'eerziens" uit Sluis, nam met Arras. Bogaard, 2 en 7 G. Coppens, 3 O. de Meijer, 4 en 5 C. v. d. walle, 6, 8 en 10 P. de Smit, 9 P. Groosman, De Postduivenhoudersvereniging „Recht voor Allen" te Sluis nam met 112 duiven deel aan de wedvlucht op Arras. De hoog ste snelheid bedroeg 1103 m. per minuut. De uitslag luidt: 1 J. Wage; 2 en 6 A. van Hanegem. Retranchement; 3 A. van Hoorn, id.; 4 en 10 S. Blokdijk, id.; 5 A Verheije; 7 G. Camere; 8 z. Dierkx, Re tranchement; 9 M. v. d. Bussche. B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor aan het zie kenhuis Bethesda een vergoeding van 4 cent per inwoner toe te kennen voor het in standhouden van een barak, die zal dienen voor ïyders aan be- smettelyke ziekten en voorts dat voor de eerste patiënt een vergoeding van 5.per dag kan worden ge vraagd onder zekere voorwaarden en voor volgende patiënten de verpleeg- prrjs derae klasse verschuldigd is. B. en W. dienden bij de raad een voorstel in om aan de Vereniging Christelyke Bewaarschool een perceel grond in het nieuwe deel van Vlissin gen uit te geven in erfpacht voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. Voorts willen B, qn W. thans me dewerking verlenen aan het bestuur van de Vlissingse schoolvereniging om een verandering aan te brengen in het gebouw van de Finse school aan de Rembrandtlaan. waardoor deze school de beschikking krijgt over een lokaal voor handenarbeid. Ook willen B. en W. aan deze school 2600 vergoeden voor leermiddelen, die na de oorlog dringend nodig wa ren en die geleidelijk werden aange schaft. Na lange onderhandelingen met het rijk, kunnen B. en W. thans met een voorstel by de raad komen om het reeds opgespoten terrein benoorden •de Prins Hendrikweg aan te kopen van het rijk voor 0,35 per m2. Het gaat hier om bijna 7 h.a. grond. Een aeel van het terrein is bestemd voor de P.Z.E.M., terwyi de gemeente over een verkoop van een groot deel nog in onderhandeling is met de Kon. Ma rine en met de Rijkswaterstaat. In de verkoopprijs van de grond zullen :de' kósten van het opspuiten verre kend worden. B. en W. willen overgaan tot een betere verlichting van net stadhuis. Deze verlichting (fluorescentie) zal 16.850 vorderen. Mocht een nieuw stadhuis gebouwd worden, dan kan een belangrijk deel van het materiaal in het nieuwe stadhuis worden ge bruikt. Een verzoek om de gemeente Vlis singen te doen deelnemen in de ga rantielening voor een nieuw gebouw ten behoeve van het Chr. B.L.O. op Walcheren, ontmoet bij B. en W. geen bezwaar. De school wordt gebouwd in Middelburg. B. en W. vragen van de raad goed keuring der voorschotten, die zh aan het gemeentepersoneel reeds verlenen op de jongste 5 loontoeslag. De kosten van deze loontoeslag zullen voor de gemeente dit jaar 30.000 bedragen, waarvoor geen dekking is te vinden, aangezien de begroting reeds met een tekort sluit. Verwacht wordt, dat de rijkstoelage aan de ge meente met het onderhavige bedrag verhoogd zal worden. Aan de raad van Vlissingen wordt een voorstel van B. en W. overge legd, waarin een uitspraak wordt ge daan over het aantal commissaris plaatsen en de verdeling van de aan delen in de Waterleiding Mg. Midden Zeeland. Daarby is er op gelet, dat de meerderheid van de aandelen steeds in handen zal zijn van de gemeenten, wier inwoners water betrekken van de Waterleiding Mij. Midden Zeeland. Tenslotte stellen B. en W. aan de raad nog voor het aantal leerkrach ten voor algemeen vormend onder wijs aan de gemeentelijke huishoud school uit te oreiden met één. Op de voordracht zijn geplaatst: 1. W. P. A. de Rooij te Vlissingen, 2. mevr. G. B. Lute—Akkerman, eveneens te Vlis singen. De verbondenheid van Koopvaardij en Marine. „Marine en koopvaardij horen te zameri. Samen hebben zij tot taak onze heerschappg ter zee te verzeke ren en de handelswegen over de oce anen open te houden en te beveili gen. Samen steunen zij op de eeuwen oude traditie van ons zeevarend volk, waarin Zeeuwen, Hollanders en Frie zen van oudsher hun aandeel hebben geleverd." In deze woorden kan men het be toog samenvatten, dat de kapitein ter zee, S. Dobbenga op uitnodiging van de afd. Vlissingen e.o. van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" Maandag avond voor een klein, maar aandach tig publiek in „Concordia" hield. Ka pitein Dobbenga wees er daarby op, dat ons volk altijd een zeevarend volk is geweest en dat het op alle wereldzeeën steeds een zending heeft vervuld, waarvan ons geslacht nog de zegenryke resultaten ervaart. Overal ter wereld is de Nederlandse vlag vertoond en de gebeurtenissen van de jongste oorlog hebben op nieuw bewezen, dat dit een vlagver toon met ere was. Eén vlag kende de Nederlandse zeeman in elk geval nimmer: de witte vlag! Met nadruk wees spr. op de bete- kenis van de innige verbondenheid van koopvaardg en marine en met tal van voorvallen uit zyn eigen loop baan (van stuurmansleerling by de koopvaardg tot kapitein ter zee der de grond niet aan de provincie kan worden verkocht. Dan zou de provin. cie zelf kunnen bouwen. Zoals de toe- stand nu is, ls het aanzien van he? Abdycomplex zeker voor 20 jaar ge- schonden. De voorzitter antwoordde, dat het Rijk de morele verplichting heeft om een nieuw provinciehuis te bouwen. Dat de provincie zelf zal bouwen lijkt' vooralsnog uitgesloten. De heer M. Wattel (A.R.) drong aan op verbetering van het achterste stuk van de Loskade en protesteerde tegen het vrymoedig gebruik, dat aannemers, handelaren en anderen, maken van de gemeentegronden, die zij als opslagplaats benutten. De Loskade zal bekeken worden, tegen het misbruik van gemeentegrond zal krachtig worden opgetreden. De heer P. van Empel (C.H.) drong erop aan, dat de gemeente een zwem- gelegenheid aan de Vogeldyk zal ma ken omdat nu het zoveelste zwem- seizoen begint, waarin men in Mid delburg zijn kinderen niet k^n leren zwemmen, of reddend zwemmen kan beoefenen. De voorzitter antwoordde, dat voor zover hem bekend was in de zwem- wereld nog altgd verdeeldheid heerste over de meest geschikte plaats, maar beloofde de zaak opnieuw te onder zoeken. De heer Van Empel merkt» nog op, dat in de zwemwereld than? eensgezindheid van opvatting heers Na sluiting der officiële vergade- ring, besprak de raad in officieuzi zitting de wenseiykheid van het aan schaffen van een gemaklceiyk ver plaatsbare muziektent, waarvan de kosten 5750 a 7500 zullen bedra gen. Op één uitzondering na waren alle raadsleden van de noodzaak doordrongen. B. en W. zullen dus wel met voorstellen komen. Kon. Marine) illustreerde hij de grote waarde van deze samenwer king. De jongeren onder zyn gehoor, o.w. vele leerlingen van de Zeevaart school, wekte hy op, deze traditie levend te houden en in hun loopbaan ook steeds voor ogen te houden, dat het er vóór alles en onder alle om standigheden om gaat schip en lading te behouden. Na de pauze vertelde kapitein Dobbenga van zyn ervaringen bg de bevrijding o.m. van de Zuid-Moluk- ken en Timor, het laatste geheel on der Australisch bevel. Nederland werd hier genegeerd, maar op eigen gezag deed kapitein Dobbenga hier toch onze driekleur planten. Soortgelijke ervaringen werden op gedaan tgdens een tocht met Hr. Ms. „Abraham Crgnsen' bij de overgave van Soembawa en later ook op Bali, waarbij telkens de Nederlandse vlag moest worden ontplooid tegenover de Australiërs of Engelsen, die bg deze bevrijding helaas maar heel weinig rekening hielden met Nederland, da: hier toch reeds enige honderden jarei thuis hoorde. Aan het einde van deze avond danV te de afdelingsvoorzitter, de heel C. Wrjsveld, kapitein Dobbenga voor zyn bezielend betoog. Rest ons nog te vermelden, dat de Commandant Ma ritieme Middelen Vlissingen, overste W. H. de Graaff, met enkele officie ren van zyn staf, en ook de directeur van het Belgisch Loodswezen, de heer A. J. de Mulder, zich onder de aanwe zigen bevonden. Middelburg FILM EN ONDERWIJS. Maandag organiseerde het Geogra fisch Jeugdcentrum in de Middel burgse Schouwburg voor leerlingen van de middelbare scholen en uit de hoogste klassen van do lagere scho len drie filmvoorstellingen, tijdens welke fraaie en zeer instructieve 1 rolprenten over Zweden, Palestina en Australië werden vertoond, 's- Mtddags om 4 uur werd bovendien een voorstelling gegeven voor de leerlingen van de C.O.A.K., die onder meer een byzonder interessante film over atoomkracht te zien kregen. O.- en W.-Souburg NATIONALE FEESTDAG. Zaterdag werden onder auspiciën van de Oranjevereniging te Souburg, voor enkele honderden kinderen in 2 voorstellingen in „De Zwaan" enkele films gedraaid, aangeboden door het Britse consulaat. Door het muziekge zelschap „Vlijt en Volharding" were, des avonds een concert op de tent ge-\ geven. bt. Laurens KLEINKOOR NIET VOOR DE RADIO Naar men ons mededeelt, zal het Kleinkoor van St. Laurens in tegen- stelling tot de ons verstrekte inlich tingen niet optreden in het Avro-pro- gramma „Hallé, hallo,., bij ons gaat alles zo", waarover wij in ons blad van Maandag schreven. De „producer" van dit programma heeft wel de me dewerking van dit koor verzocht, doch men heeft gemeend deze niet te moe ten verlenen. Ritthem CONCERT ONDA Op de Nationale Feestdag gaf de muziekvereniging ONDA des avonds om 8 uur in de Weverstraat te Rit them voor een talryk en aandachtig publiek een concert. Op Herdenkingsavond werd van kwart voor acht tot acht uur de klok geluid, waarna de twee minuten stil te stipt in acht werden genomen. Westkapelle IN ALLE KALMTE. De herdenking van de bevrijdings dag verliep te westkapelle zeer kalm. De muziekvereniging O.K.K. maakte 's avonds een muzikale wandeling door het dorp, vergezeld door de jeugd. VOETBALWEDSTRIJD. Wy maakten melding van het voet balreisje, dat „De Noormannen" van Westkapelle maakten. Door een zet fout werd als eindpunt Leidsendam aangegeven, maar dat-moest zijn Lei derdorp de adoptiegemeente, die zich zo levendig voor Westkapelle heeft geïnteresseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 8