Fantastisch plan tot emigratie van 20 millioen Engelsen naar Australië REEDS IN HET IJSTIJDVAK LEEFDEN MENSEN IN ZEELAND Verdeelde meningen over de loonstop MANTEL WORDT OMGETOVERD „V rede voor Europa" GLIJDT DE WERELD OPNIEUW NAAR DE AFGROND? WOSNTSDA.G 9 MEI 1951 PROVINCIALI ZEEUWSE COURANT f OVER EEN PERIODE VAN 20 |AAR. Is het ook uitvoerbaar? (Van onze correspondent) Sydney, MeL Terwtfl Nederland zich bezig houdt met het vraagstuk of men, gezien de tydeiyke opschorting van immigratie ln familieverband naar Australië, de 35.000 Immigranten van het Nederlandse—Australische immigratie-verdrag dit Jaar wel zal kunnen halen en men er ln Den Haag over praat, dat AuBtralië's verzoek om hoofdzakelijk kleine gezinnen niet strookt met de Nederlandse bevolkingsstructuur, hebben ln Engeland man nen met grote namen de hoofden by elkaar gestoken en praten over de Immigratie van20 millioen Engelsen in de komende 20 jaren!! Zijn dit ideeën van een Jules Ver ne of een Aldous Huxley, in wier hoofden zich vreemde visioenen over de toekomst afspeelden? Het ziet er niet naar uit, want onder de mannen die zich met deze fantastisch lijkende plannen bezig houden, bevinden zich vooraanstaande figuren als de be roemde econoom Sir Norman Angell Lord Beveridge van het bekende Beveridge plan en de straalvliegtui gen pionier Sir Frank Whittle, wiens hobby reeds geruime tyd massale immigratie is geweest. In theorie zijn dergelijke plannen natuurlijk uitstekend. Iedereen die iets verder kan zien dan zijn eigen dorp beseft, dat een door Aziatische volkeren omgeven Australië zich nooit staande zal kunnen houden in het opkomende getij, wanneer het zijn bevolking niet binnen een be perkt aantal jaren machtig opvoert. En iedereen die iets van economie weet, beseft eveneens dat Engeland met zijn nog steri's toenemende be volking nooit op de huidige wijze voort kan blijven gaan al zijn men sen in het leven te houden door voortdurend meer uit ze te persen en maar steeds meer werk en steeds toenemende opofferingen van ze te eisen. Hetgeen natuurlijk ln dezelfde mate voor een overbevolkt land als Nederland geldt. Maar hoezeer men het in grote lijnen ook hiermede eens mag zijn, de gewone mens komt direct met aan ,,'t gezond verstand" ontsproten vra gen als: hoe kan je nu in zo'n korte tijd zoveel mensen vervoeren en on der dak brengen Ons eigen handje vol immigranten in Australië klaagt al steen en been over het woningte kort en reeds nu heeft Australië de immigratie in gezinsverband tijdelijk opgeschort. Beide zijden hebben natuurlijk het grootste gelijk van de wereld. Lan den als Engeland moeten een groot deel van hun bevolking kwijt, jonge landen als Australië moeten millioe- nen nieuwe mensen hebben, maar... er is geen transport en er zijn geen huizen. Dus het kan niet KAN HET? Nu is juist het verschil tussen het kleine verstand, dat onmiddellijk zegt „het kan niet" en het grote verstand dat zegt „wat moet dat kan ook" dat de eerste achter de om standigheden aan loopt en de ande re probeert de meester der omstan digheden te zijn. Het misschien wat afgezaagde doch nog altijd geldende NA OLIFANT, GROTTENLEEUW EN MAMMOET Prof. dr. I. M. van der Vlerk uit Lelden sprak voor akademicl te Middelburg Men mag aannemen, dat reeds tegen het einde van het IJstydvak men sen in Zeeland woonden, aldus verklaarde prof. dr. I. M. van der Vlerk, hoogleraar te Lelden, gistermiddag in een hoogst interessante lezing over het onderwerp „Zeeland ln het IJstydvak", welke hij uitsprak voor de te Middelburg congresserende akademlcL Na de koffiemaaltijd vergaderde de sectie B. in één der Schuttershof zalen onder voorzitterschap van prof. dr. P. J. Gaillard, die na een korte inleiding het woord gaf aan prof. dr. Van der Vlerk. Deze zette allereerst uiteen, dat voor het schrijven der geologische ge schiedenis van een landstreek tijdens een bepaald tijdvak drie methoden worden gebezigd. In de eerste plaats worden de aan de dag tredende la gen, die tydens dit tijdvak gevormd zijn, onderzocht. Voorts wordt ge tracht een beeld te krijgen van de achtergrond door bestudering van door graafwerken ontblote lagen en van boormonsters. Tenslotte worden alle in die landstreek gevonden ge steenten en fossielen, waarvan men geen duidelijke plaats van herkomst kent, aan een minutieus onderzoek onderworpen. Slechts in het Zuid-Oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen komen twee lagen aan de dag, die waarschijnlijk tijdens het IJstydvak zijn gevormd. De ene laag is een zand, dat bij Nieuw-Namen ontsloten is. De hier in voorkomende fossielen wijzen er op, dat het op de bodem van de zee afgezet moet zijn. Het is niet onmo gelijk, dat men juist deze afzetting als de alleroudste uit het IJstijdvak moet beschouwen. De andere laag komt voor tussen Heikant en Kapel- lebrug; het is een op het land afge zet zand met ingesloten veenlaag. „Bent U er vóór of er.tegen dat 'opstop gehandhaafd blijft?" vroeg het Ned. Instituut voor de Pu- Opwde aan vele mannen en u't alle lagen van de bevol- ,En dit waren de antwoorden: ~221Vha^haYinS loonstop 41 te- fntwo^dT^ l00nst,,P 35 "leer mcnsen zijn dus vóór handhaving: van de loonstop. Het ÏÏÏSfïïor hju>dhavmE' van loon- 40 ue .mindergesitueerden: nvlo - n ls voor handhaving, maar 38 tegen handhaving van de loonstop (22 g.een oovdeef; Qn_ ,io™+gesitueerden vindt het Nipo daarentegen 43 vóór en slechts 30 tegen dehandhaving van de loonstop (27 geen mening) België kreeg zijn geroofde diamant terug. Van de ongeveer 1 mUlioen karaat en geslepen diamant, die gedu rende de Duitse bezetting uit Bel- ,heeft onze Zuiderbuur thans loö.OOO karaat teruggekregen Voor het terugkrijgen vIS manten moesten niet minder dan 700 documenten worden getekend. Toen de leden van de Belgische dienst voor de recuperatie met de in totaal 38 kg wegende hoeveelheid diaman ten aan de Duits-Belgische grens aankwamen, beweerde de Duitse dou ane, dat de begeleidingspapieren vals waren en zij wilde de diamanten in beslag nemen. Eerst door tussen komst van de Engelse autoriteiten kon de reis met de zo moeizaam her wonnen schat worden voortgezet. Volgens onderzoekingen van prof. FlorschÜtz is dit veen tegen het ein de van het IJstijdvak gevormd. ONDER DE ZEESPIEGEL Een bestudering van de ondergrond heeft aangetoond, dat Zeeland in het begin van het IJstydvak onder de zeespiegel lag. De zee trok zich ech ter langzaam naar het Noorden te rug en nog vóór het midden van het IJstydvak vormde onze provincie een landgebied. Deze toestand duurde tot het einde van dit tydvak voort. Slechts gedurende 'n kort tydsbestek voorafgaande aan de tyd, dat Noord- Oost-Nederland door ys bedekt was, heeft de uit het Noord-Westen ko mende zee zich nog eens over een deel van Zeeland Schouwen-Duive- land) uitgestrekt. Dit geschiedde tij dens een warme tyd, toen het vele smeltwater van de gletscherb uit een voorafgaande ijstijd het zeeniveau had doen stijgen. Prof. dr. Van der Vlerk ging ver volgens nader in op de derde methode van onderzoek en zeide, dat deze hoofdzakelijk beperkt is tot de hon derden fossiele beenderen, welke door Zeeuwse mossel- en garnalen- vissers van de bodem van de zee en van de Ooster- en Wester-Schelde worden opgevist. Een chemische en röntgenologisch onderzoek van het van deze botten afkomstige mate riaal wees uit, dat zy in dne groepen te splitsen zyn. De beenderen van de oudste groep zijn gekenmerkt door een zeer hoog gehalte aan zwavelyzer. Hun percen tage anorganische bestanddelen ligt tussen 81% en 87%. Zy zyn afkom stig van een fauna, waartoe o.a. een mastodom, een zeer primitieve oli fant, een hert (Cervus falconeri), een hermelijn, een aan een snavelwal vis verwante walvis en twee uitge storven walrussen behoorden. Deze dieren zullen in het allereerste ge deelte van het IJstydvak hebben ge leefd. VONDST VAN MENSEN SCHEDEL Een tweede groep beenderen heeft een gehalte aan anorganische be standdelen van 69% tot 76% en een, naar verhouding, hoog percentage aan fluorapatiet. Zij zijn afkomstig van een in de ontwikkelingsreeks iets hoger staande olifant, een nylpaard, de grottenleeuw en de grottenbeer. Zij moeten in het midden van het IJs tijdvak in Zeeland hebben geleefd. De derde groep beenderen is geka rakteriseerd door een gehalte aan anorganische bestanddelen van 66% tot 68,25% en een relatief hoog per centage aan hydroxylapatiet. Zij ver tegenwoordigen de zoogdierenfauna, die in de laatste koude tyd hier woon de: mamoet, wolharige neushoorn, reuzenhert, eland, rendier, edelhert, steppenwisent, oerrund, zwyn, ezel en paard. De vondst van een mensen schedel in dezelfde conservatietoe stand, maakt het waarschijnlijk, dat ook de mens reeds tegen het einde van het IJstijdvak in Zeeland woonde. Prof. dr. Van der Vlerk, die zijn toehoorders byzonder wist te boeien, vertoonde een serie belangwekkende lichtbeelden, die zyn referaat tref fend illustreerden. Ook de platen, welke hij had opgehangen werkten zeer verduidelijkend. Na zijn voor dracht werd nog enige tijd geani meerd gediscussieerd. „waar een wil is daar is een weg", is het motief van door velen voor fantast uitgescholden mensen als Sir Norman Angell en Sir Frank Whit tle. De mening, dat zoiets nooit kan, omdat er geen transport en geen behuizing is, is alleen het gevolg van het feit, dat tot nu toe ae ge hele immigratie-geschiedenis een r.ogal wilde amateur beweging is geweest. Schepen weraen en worden volgeladen met vogels van alle pluim age en die moeten in het nieuwe land dan maar zien, dat ze hun graantje weten te pikken. Op zo'n manier kan het Inderdaad niet Maai het kan wel, zoals de mannen achter „het 20 millioen En gelsen weg in 20 jaar tyds-plan" het zien en willen opzetten. Om zoiets te bereiken moet de gehele immi gratie volgens plan verlopen, moe ten eerst de mensen komen om de huizen te bouwen en dan de mensen om in die huizen te wonen, moeten gehele gemeenschappen verplaatst worden, compleet met scholen, zie kenhuizen, winkels en Industrieën. De mannen achter dit misschien fantastisch aandoend plan om onge veer twee derde van Engeland's ge hele bevolking te verplaatsen in 20 jaar tyda bezien de zaak van twee kanten. En - wellicht onnodig te zeggen geheel anders als de plan nenmakers in Nederland. Want niet alleen streven zij het sterk worden van het Britse gemenebest in zijn buitenposten na, maar zy zien het plan ook als de oplossing voor En geland's eigen problemen: het huis- vestings-, voedings- en gehele eco nomische probleem. Net als Nederland bevindt Enge land zich met zyn 56 millioen bevol king in de positie van een groot ge zin, dat uit zijn huis barst. In de goede oude tijd was Engeland's ge hele economie gebaseerd op het de wereld voorzien van industrieële pro ducten. waarvoor de landbouwende landen als Australië op hun beurt Engeland dan weer van eten voor zagen. Maar de goede oude tyd ls wellicht helaas voorbij. Er be staat niet langer een overschot van voedingsmiddelen op de wereld. Maar er zijn nog wel grote streken, zoals in Australië, waar geweldige hoeveelheden voedsel geproduceerd zouden kunnen worden wanneer er maar genoeg mensen en materialen voor waren. „Ik worstel en ontkom". NIEUW BOEK VAN P. J. RISSEECW. De auteur P. J. Risseeuw, die deze maand 50 jaar wordt, heeft thans zijn derde roman voltooid over de landverhuizing naar Amerika, zoals die ruim honderd jaar geleden een aanvang nam. Het boek is getiteld: „Ik worstel en ontkom" en het be schrijft de lotgevallen der Nederlan ders in Amerika gedurende de jaren 1851 tot 1876, het sterfjaar van dr. Albertus van Raai te, de leider der nederzetting in Michigan. Vyf jaar geladen, in April 1946. werd door de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond de „Wegenwacht" inge steld, welke op de grote wegen patrouilleren om gestrande motorvoertuigen weer op gang te helpen. Gedurende deze vijf Jaar hebben de „Gele Rijders" hun onmisbaarheid bewezen en vele malen konden zij hulp bieden ook als het niet een defect aan ccn auto of motorfiets betrof. De slagzin „Gele Rijders Pechbestrijders" ls dan ook ten volle verdiend. De foto links toont een lid van de Wegenwacht, die door middel van een bord op de zijspan het verkeer waarschuwt voor het gevaar van bosbrand, de foto rechts bet verlenen van eerste hulp bij een ver keersongeval. Nekkramp ln Pijnacker. In Pijnacker doet zich een geval van nekkramp voor by de 16-jarige dochter van de gemeentewerkman van V. De patiënte is in de barak voor besmettelyke ziekten van het St. Hippolytusziekenhuis te Delft opgenomen. Haar toestand liet zich Zondag zeer ernstig aanzien, maar thans gaat zij vooruit. Een 11-jarig zusje, dat eveneens enige ziekteverschijnselen vertoonde, is uit voorzorg in hetzelfde zieken huis opgenomen. By haar is de ziek te echter niet geconstateerd. De openbare school is in verband met laatste geval maandagmiddag gi sloten en geheel ontsmet. Dinsdag zijn de lessen hervat. Bijzondere faciliteiten voor investeringen in Nieuw-Guinea. Binnenkort zal het mogelyk blijken, dat er byzondere faciliteiten zullen worden gegeven met betrekking tot in Nieuw-Guinea te effectueren in vesteringen. Elke investeringsaan- vrage zal op eigen merites worden beoordeeld en de te verlenen facili teiten zullen geval voor geval wor den vastgesteld. De Nederlandse Bank zal de regeling hiervan ter hand nemen. 1 '/2 millioen ambtenaren in Italië staakten. Anderhalf milioen Italiaanse amb tenaren hebben Dinsdag een 24-uurs staking gehouden. Zy eisen meer loon. Het regeringsapparaat was Dinsdag in geheel Italië verlamd. Premier de Gasperi heeft gedreigd met disciplinaire maatregelen tegen de stakende ambtenaren. Shantung, de zomerstof bij uitnemendheid. Volgens de kalender hebben wy al meer dan een maand voorjaar achter de rug. Aan het weer was dat niet bepaald te merken, maar wel aan de voorjaarsshows, welke zo langzamerhand tot het verleden gaan behoren. De mode-ontwerpers laten reeds hun gedachten uitgaan naar de komende najaarscollecties, gedachtig aan het devies: regeren is vooruitzien. Zover zijn wij echter nog niet, wy hopen nog immer op de mogelykheid van enige dagen aan het strand of in de hei te vertoeven, om heerlyk te zonnen en bruin te bakken Intussen blyven de modenieuwtjes uit Parys en Londen nog steeds bin nendruppelen. Zij vertellen ons by- voorbeeld, dat Digby Morton tydens zyn laatste show de roklengte defini tief hield op ongeveer 37 cm. van de grond, een gemiddelde en zeer draagbare lengte voor de z.g. mid- dagkleding. De jasjes werden iets korter gehouden dan de algemene iyn. Morton verwerkte bescheiden kleuren en zachte neutrale tinten in de collec tie voor de costuums, mantels en ja ponnen. De zachte halfwollen stoffen zijn by hem favoriet. Zeer vermoede- lyk, omdat de garderobe by de meeste vrouwen toch minstens 2 k 3 seizoe nen dient mee te gaan (by velen nog wel langer!). Wat dat laatste betreft, daarmede wordt toch ook wel terdege rekening gehouden door de modekoningen. Neem byvoorbeeld maar de plooi-gar- nering, welke tal van prettige moge- lykheden biedt voor variatie. Strakke gladde rokken zyn niet zo gemakke lijk in het dragen als die, welke rui mer zyn ontworpen en de draagste: meer bewegingsvrijheid bieden. Japon, colbert en fingertip-combi- naties zyn bij Digby Morton oyzonder populair en hebben het voordeel, dat zij ook afzonderlyk kunnen worden gedragen. Verrassingen in dit soort ensembles doen aich voor, wanneer een mantel, welke bijna altyd door gaat voor een gemakkelyk en prettig zittend kledingstuk, omgetoverd wordt in een gladzittend costuum. Het jasje wordt dan gedragen over een japon, welke zeer geschikt is voor de middag. Strak, slank makend en in alle opzichten verantwoord. Het costuum blijft stellig nog im mer die plaats innemen in de garde robe van de vrouw, welke het tot on misbaar stempelt. Bedenkt men daar bij, dat shantung een van de geliefde stoffen is, welke Robert Piguet ge bruikt, dan begrypt men wel, dat de ze ontwerper de plank niet ver mis slaat met bygaand ontwerpje, een zo- mercostuum van shantung. De rok loopt naar onderen zeer nauw toe en het keurig vallend jasje heeft een sterk geaccentueerd schoot je en driekwart-mouwen. By een costuum behoort nu een maal een gezellige of chique blouse. Wat zou U denken van een van de twee hierby afgebeelde modellen Be schikt men niet over de nodige con tanten voor aanschaf, dan doen zij wellicht een suggestie voor self-made L de hand. Het eerste is een ge- Een unieke historische flhn. (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, Mei. Uit een archief, dat tal van merkwaardige en unieke beelden bevatte, heeft Georges Rony, een flhn samengesteld, ln Nederland „Vrede voor Europa!" getiteld, die ons terugvoert ln de gebeurtenissen der achter ons liggende vyftlg jaren. Arthur Honegger, Arthur Hoeree en Tibor Harsmnyl componeerden er de muziek by, die uitgevoerd wordt door het orkest van de Société du Conservatoire onder leiding van de componis ten en prof. dr. H. Brugmans, voorzitter van de Beweging van Europee® Federalisten, schreef en spreekt er een commentaar by naar een ontwerp van Jean Paul Boncourt, Voor een groot aantal genodigden, onder wie verscheidene autoriteiten, is deze beklemmende film, die ledereen zal moe. ten gaan zien, als hy daarvoor de gelegenheid krygt, ln Den Haag ver toond. Prof. Brugmans sprak een Inleidend woord. Misschien is het de bedoeling van Rony geweest niet meer te geven dan een historische documentatie alleen. Het is een beklemmende getuigenis feworden van wat de Europese vol- en in een halve eeuw hebben door leefd en het meest verbijsterende is misschien dat de geschiedenis van al deze oorlogen, politieke gebeurtenis sen en omwentelingen zich heeft vol trokken in zulk een tempo, dat menig toeschouwer na het zien van deze film tot het besef komt, dat dit alles voor hem contemporaine is. DE DREIGING VAN 1914. Werd de jeugd van de toeschouwer, die thans de middelbare leeftijd is ge passeerd, reeds niet beheerst door de gebeurtenissen van 1870 het tijd perk van Bismarck en later van wil helm n? Werd hy niet in de ban ge houden van de gebeurtenissen, die tot de rampzalige dagen van 1914. de Grote Oorlog leidden: de overrompe lende opmars, ook toen van de Duit sers; het keren van het getij in de af grijselijke stelling-oorlog, die jaar in jaar uit de Franse bodem in bloed zou drenkende sensatie van de Dik ke Bertha en de eerste Britse tanks, de Amerikaanse troepen, die naar Europa overstaken om er onder ge neraal Pershing aan dez yde der Ge allieerden te stryden? Die toeschou- streept fantasietje met een grote strik, welke de kraag volkomen af sluit. De handschoenen van dezelfde stof kunnen ter completering van het geheel dienen. Het andere heeft eveneens een strik-garnering en wel aan de mou wen en hals. De fyne biezengarnering van deze wit zyden blouse geeft aan het model een zeer apart effect. RITA, wer leefde in de roerige twintiger la ren, toen een deel van Europa zich bedronk aan de illusie der overwin ning en het „nooit meer oorlog" en een ander deel van ditzelfde Europa ten onder ging in de morele of wel licht beter gezegd de immorele gevol gen van de nederlaag. Hij herinnert zich de komst der Oostenrijkse kinde ren naar zyn land en hy herinnert zich de afschuwelnke verhalen van de hongersnood, die het Rusland dat de revolutie had gekend, teisterde. DESILLUSIE. De generatie, die na hem kwam, onderging de desillusie van een Eu ropa, dat vergat hoe tussen 1914 en 1918 millioenen van zjjn zonen wa ren doodgebloed of verminkt, en op nieuw zyn eenheid verloor. In de glorie van de overwinning vergat men, dat de overwonnene niet eeuwig overwonnen kan blyven. Stresemann verwierf in 1926 de Nobelprys voor de Vrede, tezamen met de Franse staatsman Aristlde Briand. Hy stond de zogenaamde Erfllllingspolitik" ten opzichte van het Verdrag van Versailles voor, doch de vervulling van zijn politiek liet op zich wach ten en Duitsland keerde zich van hem af om opnieuw de weg van een radicaal nationalisme te volgen. Hit- Ier kwam en overwon de massa van het Duitse volk vla de spade bracht Duitsland zijn zonen weder om tot het geweer en met het ge weer over de schouder marcheerden zij over de weg, die naar de Tweede Wereldoorlog voerde. Doch ditmaal zou him agressie niet stranden in het Franse land. De geschiedenis, die zich herhaalt, her haalt zich nimmer op geiyke wyze. De vliegtuigen der Geallieerden ver brijzelden de Duitse steden en hun industrieën en Duitsland had aan het eind van de Tweede Wereldoor log meer puin verzameld dan alle ruïnes der oudheid tezamen konden opleveren. Het leger van de natio- naal-socialisten, in de rug steeds bedreigd door de komende invasie uit het Westen, beet zyn tanden stuk op het Europese land. De ver- I ten, waarin de Napoleontische le- gers zich verloren, waren even einde- I roos gebleven en de bevolking ver schroeide de aarde die zh liefhad en desorganiseerde als partisanen het bezette achterland. Opnieuw kwam de vrede over Eu- opa en opnieuw zocht een ver moeide mensheid hem te bewaren Doch opnieuw brak een tijdperk aan, waarin de Internationale ver houdingen tot spanningen leidden. Ditmaal ziet met name de Europese mens zich omringd door machten die zo ze ooit met elkander in botsing mochten komen hem drei gen te vermorzelen. Hy zoekt zich te beschermen, zichzelf en zyn eeu wenoude cultuur. Op welke wnze? In deze film ziet de Nederlandse commentator, prof. dr. H. Brug mans het in een verenigd Europa, dat zijn plaats in het hart van de Oude Wereld zal kunnen verdedigen en zal kunnen beantwoorden aan de kreet der volken vaart en om vrede. Vrede voor E«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7