DROOGMAKER VAN WALCHEREN SPRAK OVER ZIJN WERK EEU Arbeid voor invaliden op Tholen DE ZORGEN VAN DE GEMEENTE Museum te Middelburg wordt Dinsdag heropend. RUILVERKAVELINGSPLAN DE SCHELPHOEK Speurtocht naar bom te Middelburg. Krimpen van pijn EEN HALVE EEUW WERKZAAM IN WALCHERSE POLDERS 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 MEI 1951 DE AKADEMIEDAGEN. Caissons zullen In de toekomst bij dijksluitingen vaker dienst doen. „Geeft Mars het zijne, maar houdt ook Minerva in ere". In de middagbijeenkomst splitste zich het gezelschap in twee secties. Voor de ene sprak prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink over de bekering van Constanten de Grote. Spr. constateerde, dat ondanks de we reld-historische betekenis van zyn bekoring Constanten als Christen be neden «e maat bleof. Men vindt b\j hem, naar spr. aan de hand van ci taten van zijn biografen en bewaard gebleven uitspraken van Constantijn zelf aantoonde, een merkwaardig sa mengaan van overtuiging en tole rantie, van beleid en geloof. Van de inleiding van prof. dr. J. M. v. d. Vlerk over Zeeland in het IJstljdvak, geven wij elders in dit nummer een resumé. Ten slotte werd het woord gevoerd door de leider van de droogmaking van Walcheren in 1945-'46, prof. ir. P. Ph. Jansen. Prof. Jansen merkte op, dat op het programma van de akademiedagen ook staat een bezoek aan de Nolle- dijk, een stukje d\jk van een paar honderd meter lengte, Een gewone zeewering met aan haar voet de machtige Schelde toegangspoort tot Antwerpen, die in het jaar 1944 ten koste van het schone eiland Walche ren werd opengebroken om de vrede naar Europa te kunnen brengen. Spr. beschreef de verwoestingen, die moes ten worden aangericht en de enorme krachtsinspanningen, die nodig waren om de schade te herstellen. Maar het moeilijkste van het hele werk was, achteraf bezien, de organisatie in een ontredderde samenleving, de samen bundeling van alle beschikbare zwak ke krachten om de zee van ons erf te jagen. Nu verheft zich alleen by Rammekens nog een betonnen reus van 60 m. lengte en 13 m. breedte, doelloos boven het terrein als een scheefgezakt oorlogsmonument. Het is opmerkelijk, aldus prof. Jan sen. dat men na Walcheren meer van caissons gebruik is gaan maken by de dykbouw door getystromen. Bij de afsluiting van de Brielse Maas en de Botlek byv. wei-den ca. 100 pontons van ongeveer 90 ton gewicht gebruikt en bovendien een reusachtige „Phoe nix" van 3000 ton. die, evenals alle by Walcheren gebruikte caissons, afkom stig was uit het arsenaal van het ge allieerde leger. De voor het doel niet altyd bijzonder geschikte vorm dei- caissons verhoogde het wantrouwen, dat de conservatieve dykbouwer in die betonnen elementen had; hij aan vaardde ze pas toen hy zag, dat klei en zand niet bestand waren tegen de steeds snellere stromen, die tussen de naar elkaar toeschuivende dykkoppen doorschoten. Als we die caissons dan ook niet hadden gehad, dan zou Wal cheren nog meer en nog veel langer hebben geleden. DE BRAAKMAN. By de toekomstige afsluiting van de Braakman zullen de caissons ty- dens hoog water vermoedelyk ca. 3 m. moeten keren. Dan zou een 60 m. lan ge afsluitcaisson aan een horizonta le belasting van meer dan 1200 ton kunnen worden onderworpen. Men kan echter in dit speciale geval een oplossing overwegen, waarby een van te voren bepaalde „elk" tot beperking van het verval zal leiden. Dit zou byv. kunnen worden bereikt door gebruik te maken van de in de waterkering ontworpen spuisluis en 'of door liet construeren van speciale doorlaatope- ningen in de caissons, die dan pas na voldoende belasting zouden kunnen worden gesloten. By de droogmaking van Walcheren moest men de geplaatste afslult-ele- menten snel belasten, wat steeds enig risico meebracht. Spr. dacht aan de Augustusdag, waarop een aantal beetles" in het Nollegat werd ge plaatst en de onverwacht snel opko mende. hoge vloed ze van de bodem tilde en op de rug van de schuimende witte golven landwaarts deed galop peren. Er is de laatste jaren veel gespro ken en géschreven over plannen tot verkorting van onze kustlyn door af sluiting van enige belangrijke zeear men. Ook de minister van Verkeer en Waterstaat wees er onlangs in een rede op, dat deze verkorting noodza kelijk zal zijn, indien men de Neder- Advertentie [tegen doorzitten toïj wlelrijden en stuklopen Bezoldiging wethouders in Zeeuwse gemeenten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de burgemeesters en wéthou- ders in de provincie medegedeeld, dat met ingang van 1 Januari jï. een vvy- ziging is gebracht in het bedrag der bezoldiging van de wethouders der Zeeuwse gemeenten. De bezoldiging is gesteld op de hier na voor elke gemeente-klasse aange geven bedragen: Ia 165; Ib 220; Ic 275; ld 330; 2. 385; 3. 440; 4. 495; 5. 550; 6. 715; 7. 880; 8. 990; 9. 1100; 10. 1430; 1L 1870; 12. 2420; 13. 3850 per jaar. Tevens hebben Ged. Staten mede gedeeld. dat met ingang van 1 Ja nuari jl. het z.gn. Toelagebesluit- 1951 van toepassing is verklaard op de salarissen van gemeentesecreta rissen en -ontvangers in Zeeland. Hulsvrouwen uit het Zuiden naar Walcheren. Naar Wij vernemen wordt op 19 Juni a-s. op Walcheren een streek- dag gehouden voor leden der Neder landse Vereniging van Huisvrouwen uit de Zuldclyke provinciën. De da- més zullen een rondrit over het ei land maken en om 5 uur n.m. door het gemeentebestuur van Middelburg in de Burgerzaal van het Stadhuis officieel worden ontvangen. landse landbouw wil behoeden voor ernstige schade door het opdringende zeewater. De daarvoor nodige werken zal men in onze tyd zonder veel risico kunnen ondernemen, aldus besloot prof. Jansen zyn rede, die met een zeer enthousiast applaus beloond werd. OFFICIËLE ONTVANGST. De deelnemers aan de Akademie dagen werden des middags om 4 uur in de Statenzaal ontvangen door het Provinciaal Bestuur van Zeeland. Jhr. mr, A. F. C. de Casembroot heeft hier de deelnemers een harte- lyk welkom toegeroepen in Zeeland en een schets gegeven van de ge schiedenis der Statenzaal. Daaruit bleek o.m. dat de leerlingen van het gymnasium (leze zaal destijds als gymnastieklokaal hebben gebruikt. De leraar gaf toen gymnastiekles in jaquetDe Commissaris sprak cr zijn vreugde over uit, dat de Akade miedagen in Middelburg worden ge houden en beschouwde de uitwisseling van gedachten tussen Zeeuwen en niet-Zeeuwen als een welkome stimu lans ook voor het cülturele leven in onze provincie. MARS EN MINERVA. Prof. dr. A. J. Kluyver dankte voor de gastvrije ontvangst en zeide met vreugde het herstel van Walcheren te hebben aanschouwd. Voorts ves tigde hy de aandacht op de hoge defensie-uitgaven, waardoor weten schap en cultuur in de verdrukking komen. Spr. wees op de plicht van de overheid om. Mars gevend wat het zijne is, ook Minerva in ere te houden. Doet zy' dit niet, dan is wat er overblijft, wellicht niet meer Wkard verdedigd te worden. Tot slot van de middag werd een korte excursie naar de Nolledyk te Vlissingen gemaakt, waarna de deel nemers zich verenigden aan een maaltijd in het Strandhotel. Een brei-inrlchling te St. Maartensdijk geopend. De „Stichting streekwerkplaatsen Tholen heeft haar eerste werkplaats voor Invaliden en onvolwaardigen ge opend. De werkplaats is onderge bracht in een lokaal van het gemeen tehuls te Sint Maartensdyk. De lan- deiyke stichting A.V.O. gevestigd te Amsterdam heeft een groot aandeel gehad in het tot standkomen van de ze werkplaats. De Zeeuwse inspec teur van de A.V.O., de heer A. Borst uit Vlissingen was in verband daar mee bij de opening aanwezig evenals de voorzitter van de Thoolse stich ting, burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse. Burgemeester Verburg sprak een kort openingswoord, waarin hy er op wees, dat men nog pas aan het begin staat. Wanneer de werkplaats wer kelijk in bedryf is, zal men een of ficiële opening organiseren en de Commissaris der Koningin heeft reeds toegezegd, dat hy bij deze plechtig heid tegenwoordig wil zyn. Spr. hoopte, dat de arbeidskrach ten spoedig in staat zouden zyn een behooriyk loon te verdienen. Onder leiding van werkmeester W. Kurvink uit Poortvliet werden drie breimachines in bedryf gesteld, waar aan drie mensen thans les krijgen. De lessen worden gegeven door een werkmeester, die reeds een A.V.O.- werkplaats in Hilversum leidt. Dinsdag is het aantal werkers reeds met twee uitgebreid en het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk met 10 ^tot 12 arbeiders te werken. Op het ogenblik staan er 6 breima chines en er zyn nog vijf machines aangekocht. De belangstelling voor deze vorm van arbeid was op Tholen voldoende. Twee en twintig gegadigden meldden zich aan, van wie 17 goedgekeurd werden. Slaagt de proef met deze werkplaats, dan ligt het in de bedoe ling voor invaliden en onvolwaardi- gen, die niet geschikt zijn om een breimachine te bedienen, een werk plaats op te richten, waarin ander soortige arbeid wordt verricht. DRIE CENTEN VOOR HET KERKEZAKJE Vergadering van A.R. gemeente- en provincie bestuurders in Yerseke. Hoe moeilijk de toestand vooral op financieel gebied, voor het ryk on dientengevolge ook voor de gemeenten op hot ogenblik is, bleek wel uit het referaat, dat de heer J. S. Haspels, burgemeester van Bussum, Dinsdag middag hield voor de Zeeuwse Vereniging van A.R. Gemeente- en Provin ciebestuurders in de „Oesterbeurs" te Yerseke. Hij wees er o.a. op, dat de financiële positie van het Rijk zodanig is, dat het op het ogenblik een kas geld by de Ned. Bank heeft van 19 millioen, gelijk te stellen met het hoofd van een gezin die op Zondag 3 centen in het kerkezakje werpt. Besloten werd de volgende vergade ring te Aardenburg te houden en hieraan een excursie te verbinden. GEMEENTE-POLITIEK. De huishoudelijke morgenvergade ring werd geopend door dc voorzitter, de heer A. A. van Eeten, burgemees ter van Nieuwerlterk, met het lezen van Coll. 1 923 en gebed. In zyn openingswoord begroette spr. de aan wezigen, die uit alle delen van Zee land waren byeengekomen. Hg her dacht de overleden leden, de heren Si- monse van Biggekerke en Gouds waar uit Zierikzee en feliciteerde de heren Kögeler, wethouder te Middel burg en Bosselaar, burgemeester van Aagtekerke, met de ontvangen Ko ninklijke onderscheiding. De heer Van Eeten wees voorts op de moeilyke tijdsomstandigheden waaronder de gemeenten bestuurd moeten worden, vnl. op het gebied van de woning bouw. De secretaris, de heer H. U. Bou- man, burgemeester van Grijpskerke, bracht hierna het j aarverslag uit. Het ledental was op 1 Jan. j.l. 96. De le denvergadering werd te Goes gehou den. De „Magistrateur" werd aan de leden gratis verstrekt. Het contact met het Verbond werd door het be stuur onderhouden. Uit het verslag van de penning meester. de heer J. Marijs te Vlissin- £en, bleek, dat de ontvangsten be- roegen 790.31, de uitgaven 506.34, batig saldo 283.97. Als bestuursleden werden herkozen de heren A. A. van Eeten te Nieuwer- kerk, H. U. Bouman te Grijpskerke, A. J. Catsman te Aardenburg en R. Zuidema te Goes. Hoofdverkeersweg door Goes aanbesteed. Het gemeentebestuur van Goes heeft Dinsdag de vernieuwing van de hoofdverkeersweg aanbesteed. Hoewel van de zyde der aannemers vry veel belangstelling voor deze aan besteding bleek te bestaan, waren slechts twee inschryvingsbiljetten in de bus gedeponeerd, n.l. van M. Wan del, Souburg, 239.897 en Fa. C. Wis- kerke Zn., Nieuwdorp 212.100. Twee onderafdelingen gereorganiseerd. Het Museum van het Zeeuwsch Genootschap <ler Wetenschappen aan de Wagenaarstraat te Middelburg is van Dinsdag 15 Mei af weer voor het publiek geopend. Gedurende de wintermaanden heeft men twee on derafdelingen, de vroeghistorische en die der klederdrachten, gereorgani seerd. De beroemde Nehalennia-altaren, afkomstig van de Romeinse tempel bij Domburg en de grootste beziens waardigheid van de vroeghistorische afdeling, zijn thans ruimer en over zichtelijker opgesteld. De vitrines zyn in historische volgorde gevuld: een pijlpunt van vuursteen, circa 1800 vóór Chr. gevonden onder Clln- ge en onlangs verworven, Fries-Ba taafs aardewerk van rond het begin onzer jaartelling, de vondsten uit de genoemde Romeinse tempel (2e en 3e eeuw) en die uit de Karolingische begraafplaats by Berkenbosch uit de 9e eeuw. In het midden fragmenten van een doodkist vandaar, sarkofa- gen van tufsteen (12e eeuw), die aan een hunebed doen denken en zg. Bremersteen. De klederdrachtenkamers onder gingen een grondige sanering. In de eerste vindt men thans alleen dertien poppen in Zeeuwse dracht, zoals die Dij de schenking in 1913 werd gedragen en sindsdien slechts op onderdelen is gewijzigd. In de aangrenzende kamer, vroeger een wonderlijk allegaartje, zijn de histo rische poppen opgesteld: het zgn Nieuwlandse bruidje van circa 1790, een Walchers echtpaar met kind uit het begin der 19e eeuw, een Wal- cherse vrouw uit het eind dier eeuw, vrouwen uit Schouwen in costuums van circa 1840 en 1870 en een jonge vrouw ln Hulster dracht, die thans vrijwel tot het verleden behoort. Aan de wanden hangen enkele schilderyen met afbeeldingen van historische costuums of Zeeuws bedrijfsleven, o. a. van meekrapkeurders. Thuisvarende Zeeuwen. Met Hr. Ms. torpedoboot jager „Piet Hein", welk schip op 11 Mei te Den Helder wordt verwacht van zijn we reldreis, zullen de volgende Zeeuwen thuisvaren: Korp. telegrafist C. L de Meij, Berg hoekstraat 21. Kruiningen; Telegrafist le klasse P. Hijman, Vrijburgstraat 21. Souburg; Torpedomaker le klasse P van Veen, Schoenerstraat 708, Haven dorp. Vlissingen; Korp. Electr. mont. M G. Melsert, Joseph Israëlslaan 24, Vlis singen; Sergt. kok W. Bouwman, J. v. Goyenlaan 14, Vlissingen; Kok 2e kl, A. K. Maartense, Voorstad 16, Goes. Ter nagedachtenis van Henri Dunant. Dezer dagen zullen aan jeug dige patiëntjes in Nederlandse zie kenhuizen pakjes worden uitgereikt, die klaar gemaakt zyn door het Ame rikaanse jeugd-Rode Kruis. Dat Rode Kruis wil daarmee de nagedachtenis eren van Henri Dunant, do stichter van het Rode Kruis. Wat Zeeland betreft is de keuze ge vallen op het kindersanatorium Son- neveld te Oostkapelle, maar de uit reiking zal eerst over enkele dagen kunnen geschieden. „SCHOONMAAK" OP SCHOUWEN-DUIVELAND Project van circa 6'/2 millioen gulden. Nu ook in de landbouw een economische bedrijfsvoering meer dan ooit noodzakelijk is, komt er een steeds stijgende belangsteling voor de moge lijkheid van ruilverkaveling. Na do Vler-Bannen-Polder waar de verkave- lingswerkzaamheden druk aan de gang zijn, staat thans, op verzoek van het Waterschap Schouwen, ook een plan voor een ander deel van dit eiland, de Scheiphoek, op stapel. Het plan ligt momenteel ter visie op de gemeen tehuizen, waarna op 14 Juni a.s., des morgens om 11 uur in hotel Koster in Burgh, de stemming zal plaats vinden. In een onderhoud met de rijkscul- tuurconsulent voor Zeeland, ir. A. Franke, mochten wij een en ander vernemen over dit millioenenplan, waarover de grondeigenaren straks hun oordeel zullen moeten uitspre ken. Het gaat hier om een gebied van 2318 h.a. dat aan de Westzijde wordt begrensd door de Meeldyk, aan de Zuidzijde langs de zeedyk van de Meeldijk tot de Zuidweg, de Krolsweg, de Prov, weg tot aan Serooskerke, verder de kom van deze gemeente om en aan de Oostzyde langs de Zandweg, Haaksweg, Toontjesweg, Kuverdamseweg, Nieuwe weg tot aan de dijk en aan de Noordzijde langs de Scharend ijkseweg, om Renesse heen, de Hoogezoomweg, Saresweg, Lage- zoom, om de bebouwde kom van Heemstede, naar de Kloosterweg te Burgh. De kaart van dit gebied vertoont veel gelijkenis met een „feestrok". De ca. 400 eigenaren beschikken over niet minder dan ongeveer 2000 ka vels, waarvan de vorm, ligging en bereikbaarheid buitengewoon slecht is. Het wegenstelsel is in het Ooste lijk deel vrij goed, doch is in het Wes telijk en Zuidwestelijk deel, voor de huidige tijd beslist onvoldoende. Daar bij laat ook de afwatering veel te wensen over. Dit laatste zou toch wel in orde komen door het ontwate ringsplan, doch het is ook weer niet goed mogelijk om zonder ruilverka veling de ontwateringssloten op de juiste plaatsen aan te leggen. DE KOSTEN De totale kosten van ruilverkave ling worden geraamd op ongeveer 6Va millioen. Hierin draagt Land- bouwherstel voor Va millioen en de rijkscultuurtechnische dienst voor ca. 4J/j millioen bij. Daar de kosten van het ontwate ringsplan ook worden verlicht, zal 't Waterschap Schouwen 200.000 in de kosten van de ruilverkaveling bndra- fen. zodat uiteindelijk 1,3 millioen oor de grondeigenaren opgebracht moet worden. Gemiddeld zal dit op plm. 000 per ha. komen, hetgeen in dertig ja ren kan worden voldaan. De a.s. stemming zal thans moeten uitmaken of de grondeigenaren genegen zyn de kosten te dragen voor dit werk, dat ontegenzeggelijk 'n waardevermeer dering van de gronden tengevolge zal hebben. Wanneer het plan doorgang kan vinden, zullen zeer weinig sloten ge handhaafd kunnen worden. Waar schijnlijk zal nog dit jaar met de wa tergangen begonnen worden, om te voorkomen dat men weer veel water overlast krygt, zoals vorig jaar. Ver der komen er verschillende wegen, als de Saresweg in Haamstede, de Platteweg, de Lageweg en een ge deelte van de Oolesweg geheel te vervallen. Ook zullen talloze doodlo pende weggetjes verdwijnen. De andere bestaande wegen worden verbeterd, terwijl ook verschillende nieuwe worden aangelegd. Zo is o.a. een nieuwe weg geprojecteerd van een punt ten Noorden van Seroos kerke naar Haamstede, welke even tueel als tertiaire weg gebruikt kan worden. Reeds lang werd bij de Provincie over een dergelijke verbinding ge dacht, doch in verband met de moei lijkheden en kosten van de aankoop van de hiertoe benodigde gronden, werd hiervan afgezien. Voorts is in het plan rekening gehouden met het draineren van 1900 h.a. landbouw gronden en het egaliseren van 130 Ook aan de beplanting is gedacht, waarvoor reeds een plan werd ge maakt. Er zullen voornamelyk rond Haamstede bomen worden geplant. De volledige bodemkartering is reeds gereed, zodat het woord thans aan de grondeigenaren is. Gezien de gemakkelijke betalingsvoorwaarden en de waardevermeerdering van de grond, welke t.z.t. toch wel in een ho gere pachtprijs tot uitdrukking zal kunnen worden gebracht, zullen naar verwacht wordt geen grote bezwaren tegen uitvoering van het plan blijken te bestaan. Oude Middelburgse molen werd opgeknapt. De mooie molen aan de Veerseweg te Middelburg, die eens zo fier met zijn draaiende wieken boven het wijde Walcherse land uittorende, werd in de oorlog zwaar gehavend en volkomen ontluisterd. Gelukkig is thans verbe tering in deze toestand gekomen, ook al is de molen wegens gebrek aan de benodigde middelen (welke men in deze tijd niet moet onderschatten!) nog niet in zijn oude pracht hersteld. De verwoeste wieken zijn naar be neden gehaald. Zij kunnen nog niet door nieuwe worden vervangen, maar de as is op haar plaats gebleven, zodat dit in de toekomst wel mogelijk zal zijn. Verder heeft de molen een nieuw kapje gekregen, hetgeen de aanblik aanzienlijk heeft verbeterd. De baard is opgeschilderd en zo zyn er meer werkjes verricht, die er toe bijdragen, dat de Middelburgers weer een wei nig trots zijn op hun oude, vertrouw de molen aan de Veerseweg. Badseizoen te Vlissingen geopend. Te Vlissingen zal Zaterdag a.s. het badbedrijf worden geopend. In de middagvergadering sprak de heer J. C. Haspel, burgemeester van Bussum over: „Een rondblik in de ge- meente-poljtiek". Als men'een vergelijking mag ma ken met de toestanden van vóór 1940 en nu, dan valt er ten opzichte van de gemeente-politiek een grote achter uitgang te constateren. De zelfstandigheid der gemeenten is belangryk beknot. De autonomie is haast een legende geworden op het gebied van belastingheffing. Schier alle belastingen zyn overgeheveld van de gemeenten naar het rrjk en de ge meenten worden hoe langer hoe meer afhankelyk van het rijk, of beter ge zegd van het ministerie van financiën. De kasgeld-positie van vele gemeen ten is zeer precair geworden. Zy heb ben op de Staat der Nederlanden nog zeer hoge vorderingen, doch ook het Rijk weet niet aan zyn verplichtingen te voldoen. De totale vlottende schuld van ons land is thans 15 milliard gul den en typerend is. dat op de laatste staatslening van 200 millioen gulden slechts voor 65 millioen is ingeschre ven, waaruit biykt dat deze lening een mislukking is geweest. Het spreekt vanzelf, dat door deze ongunstige financiële positie van het Rijk, ook de gemeenten in grote moei lijkheden komen te verkeren. Er zal dan ook op vele punten be zuinigd moeten worden, hoe nuttig en gewenst dit ook mag zijn. Het is op dit ogehblik practisch on mogelijk voor de gemeenten om geld leningen te sluiten, en er zyn dan ook thans reeds grote steden in ons land, die alleen nog maar salarissen uitbe talen en de overige betalingen op schorten. omdat er geen geld te ver- krygen is. By alle beperkingen, welke de ge meenten worden opgelegd, zou spr. er toch op willen aandringen als eerste punt op de urgentielijst te plaatsen de bouw van woningen. Laten wij er als anti-rev. naar stre ven dat zoveel mogeiyk werk op al lerlei gebied gedaan wordt door het particulier initiatief, zo mogelijk ge steund door een gemeenteiyke subsi die, want dit is de juiste opvoeding tot burgerzin. De heer Haspels besprak verder nog de oprichting, van Chr. Nijver heidsscholen, de invoering van het ambtsgebed in de gemeenteraden, waarna hij tenslotte wees op de be langrijke functies van wethouders en raadsleden, welke veel studie en tyd vereisen. Op dit referaat volgde nog een drukke bespreking. In het byzonder werd geklaagd over de Zondag j.l. ge houden Bloesem-Stertocht door Zuid- Beveland, waardoor de Zondagsrust werd verstoord. Reeds enige tijd wordt op het ter rein, c!at de N.V. De Vitrite Fabriek te Middelburg onlangs van een an dere firma kocht, naastig gespeurd naar een onontplofte bom, die moet dateren uit de Mei-dagen van 1940. Volgens een ooggetuige zou deze vliegtuigbom in de grond zyn gesla gen en nimmer zijn verwijderd. Arbeiders hebben op het terrein een grote - kuil gegraven en zo nu en dan komen de deskundigen van de Opruimingsdienst van Binnenlandse Zaken een kijkje nemen. Van de bom ontbreekt tot nu toe echter ieder spoor KUNST Het Vlissings Schouwspel. Het Vlissings Schouwspel heeft in de weinige jaren van zyn bestaan zich in de Scheldestad reeds een vaste plaats veroverd. Het beschikt over een grote schare van donateurs enover de moed om naar goede stukken te grijpen. Dinsdagavond gaf het een opvoe ring van Molnar's Delila en het had zichzelf daarmede voor een zeer zware taak gesteld. Iedere comedie van Molnar eist een grote toneelroutine, eist rake typeringen, eist vaart In het spel, eist een onberispelijke dictie. Een opvoering van een stuk van Molnar moet sprankelen, moet vonken, moet de toeschouwers in een roes bren gen, meeslepen, biologeren. Wie zou beweren, dat H. V. S. aan al deze eisen voldaan heeft, zou zich aan overdriving schuldig ma ken. Een jonge dilettantengroep be schikt uiteraard nog niet over een grote routine en is niet in staat om een stuk te laten vonken. En daar zat hem gisteravond dan ook de kneep: er nad meer vaart in de op voering kunnen zitten, de humor had flitsenaer over het voetlicht kunnen komen in dit speelse, maar moeilij ke liefdescomedietie. Wie aan de andere kant zou be weren, dat deze opvoering een mis lukking was, zou de plank volkomen misslaan. Want Het Vlissings Schouwspel leverde een zeer ver- dienstelyke prestatie en het harte lijk langdurig applaus aan het ein de bewees wel, dat de volle zaal Op recht genoten had. Inderdaad waren er goede dingen. Zo had mej. Nettie Geelhoed als Ma rianne uitstekende momenten. Haar dictie was bewonderenswaardig, haar spel aan het einde van het tweede bedrijf en in het gehele derde bedryf was zeer te pryzen. Ook mej. Henny de Kok mocht gezien worden, al had zij wellicht wat „geraffineerder" kun nen zijn. De herenrollen waren wat minder sterk bezet. De heer A. Vader kwam niet volkomen los, evenmin als de heer A. Gillissen als de verloofde. Zij bleven daarby achter by de heer K. Woltering die een vermakelijke buffetknecht speelde. De heren J. Pot, W. de Rooy en G. van Oorschot faven aardige vertolkingen van de grollen. Als geheel werd er een zeer ver- dienstelyke opvoering gegeven waar van de toeschouwers zeker terecht genoten hebben. De regie was in handen van de heer Frans Brandenburg, die zich van zyn moeilijke taak behoorlijk kweet. Er was bizonder veel werk femaakt van het decor, dat inder- aad een juweeltje was. G.B. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpynen is onnodig. Togal bevrydt U snel en afdoende van die pynen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 2.08, 7.94 Exlra-treinen op de Zeeuwse lijn. In verband met de te verwachten Pinksterd rukte zullen enkele extra- treinen rijden op de Zeeuwse lijn en wei op Zaterdag 12 Mei een stoom trein, die uit Rotterdam vertrekt te 13 uur 22 en te Goes arriveert om 15.08, Middelburg 15.29 en Vlissingen 15.40. Voorts rydt er een Dieselelectrische trein van Utrecht C.S. via Den Bosch Roosendaal naar Vlissingen. De trein vertrekt uit Utrecht te negen uur. Den Bosch 9.42, Roosendaal 10.47, Bergen op Zoom 11.06, Goes 11.47, Middelburg 12.03 en komt te Vlissingen aan te 12.10. De trein rydt terug van Vlissingen om 13.13, Middelburg 13.21, Goes 13.36, Biezelinge - stop -, Kruiningen 13.49, Krabbendijke - stop Rilland - stop -, Bergen 14.16, Roosendaal 14.28. Den Bosch 15.42, Utrecht 16.29. Tenslotte rijdt er op 11 Mei nog een extra-stoomtrein van Nymegen naar Vlissingen: vertrek 14.49, Den Bosch 15.42, Roosendaal 16.51, Bergen 17.11, Kruiningen - stop Goes 17.47, Mid delburg 18.05 en Vlissingen 18.13. NOG STEEDS ACTIEF De heer A. de Leeuw viert op tweede Pinksterdag een zeldzaam jubileum. .«einig kon de heer A. de Leeuw te Nieuwdorp vermoeden, toen hij in het voorjaar van 1901 als knaap van nog geen 15 jaar voor het eerst met zijn vader meeging om het polderwerk te Ieren, dat hij eens de dag zou kunnen herdenken, waarop hij een halve eeuw by (le Polders werkzaam zou zyn. Aanvankelijk tezamen met zijn va der, daarna zelfstandig, verrichtte hij alle voorkomende werkzaamheden in de Polders Bijleveld, Rapenburg, Suzanna, Elisabeth en Wilhelmina, gelegen onder Nieuw- en St. Joosland en Arnemuiden, zoals kramwerk, on derhoud van de steenglooiing, rijs werk en verder onderhoud van dyken en andere zeeweringen. Ook het bin- nenbeheer van deze polders, zoals delfwerk, geschiedde hoofdzakelijk onder zyn leiding. Diverse grote werken werden door hem uitgevoerd. Zo werd in de jaren 1911—1913 de dijk van de Byieveld- polder verzwaard en verzorgde hg in de jaren 1910 en 1916 de dijkverzwa ringen aan de Wilhelminapolder. Na de eerste wereldoorlog in 1919 werden onder zyn leiding de door de militairen opgerichte Sloe-stellingen opgeruimd en na de laatste oorlog werden de dijken ook weer groten deels door hem in orde gebracht. De heer De Leeuw was eveneens voor andere polders werkzaam. Hg verzwaarde o.a. de dyken van de Oranje- en Schorerpolder en had in 1922 de leiding bij het oprichten van een betonnen keermuur op de dijk van de Nieuw-Sint Jooslandpolder. In de Middelburgse Polder plaattse hy diverse rystuinen. TWEE JUBILEA. De heer De Leeuw kan dus op een prachtige staat van dienst terugzien. Door zijn grote deskundigheid en be trouwbaarheid, alsmede door de am bitie, waarmede hy steeds zyn op drachten heeft uitgevoerd, verwierf hij zich de achting van de polderbe sturen, ingelanden en toezichthou dende instanties. Dat de jubilaris nog steeds een grote werklust bezit, biykt niet al leen uit het feit, dat hy voor de ge noemde polders nog steeds de beno digde werkzaamheden verricht, maar ook daardoor, dat hem nog onlangs het kramwerk voor de nieuwe Sloe- polder werd c gedragen. De heer De Leeuw viert óp tweede Pinksterdag niet alleen zijn gouden jubileum, maar tevens zijn 65e verjaardag. Het zal hem die dag zeker niet aan be langstelling ontbreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2