PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Televisie in ons losse schroeven land op gekomen Herstel van het Abdijcomplex voor goed van de baan? D£ BILT Kantlijn V. S. verwerpen Sowjet- voorstel Argentijns Kamerlid kwaad op Prins Bernhard- GENERAAL EISENHOWER MOEST EERST ONZE TULPEN ZIEN Vandaag Voorzorgsmaatregelen in België tegen de pokken. Lehr„Wij zullen dit vuur smoren". GEEN CONFISCATIE MEER VAN VIJANDELIJK VERMOGEN 194e Jaargang - No. 108 Dagblad uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintgn- PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week t 4.55 p. kw. £r. p. p. t 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 Mei 1951 ADVERTENTIEPRIJS «C per mm. Minimum p. advertentie t i. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel» j van 1—5 regel» t Liedere regel meer 30 cent. ..Brieven of adr«« Bureau van dit Blad" 28 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C» Middelburg. Bur.Vllssingen Walstr 5860, tel. 2355 4 UJnen^bxg^28gl^of^2160)^M'burg Londenae Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goe» L. Vorst»tr. 83. teL 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr. Maurltastr. 12, tc!. 102; Terneuren. BrouweriJ»tr. 2? Zlerikxee: N. Bogerdatr. C 160, tel. 25 Regering geeft geen subsidie Omroepverenigingen trekken zich voorlopig terug Het Rijk wil alleen exploitatiekosten van zendinstallatie dragen. De redering is niet bereid in de tegenwoordige omstandigheden een sub sidie beschikbaar te stellen voor de verwezenlijking der televisie in ons land. Ook is zij niet bereid enige garantie te geven voor een eventueel sub sidie in de eerstvolgende jaren. Wel is de regering bereid de exploitatiekos ten van de zender te Lopik voor haar rekening te nemen. Dit standpunt werd door de regering medegedeeld na afloop van een bespreking te Den Haag met vertegenwoordigers van de Nederlandse Omroep Zender Maat schappij. Na het bekend worden van het besluit der regering hebben de omroepverenigingen besloten zich voorlopig te distanciëren van het televi sie-experiment. Na een Dinsdagmiddag te Hilver sum gehouden vergadering van de fe deratie van omroepverenigingen werd liet volgende communique verstrekt. ,De omroepverenigingen hebben de beslissing van de regering verno men inzake het televisie-vraagstuk. Uit deze beslissing is gebleken, dat geen verheldering is gekomen in een aantal zaken, die tot dusverre ondui delijk of ongeregeld waren, doch dat integendeel alles veel meer op losse schroeven is komen te staan. Daarom hebben de omroepvereni gingen besloten haar toezegging tot deelneming aan het experiment voor lopig terug te nemen. Zij zullen zich na ontvangst van nadere inlichtin gen opnieuw beraden of haar part. nerschap in een experiment nog zin heeft. Tot dit standpunt geeft voorname lijk aanleiding het feit, dat de rege ling vooralsnog generlei verantwoor delijkheid wenst te aanvaarden op het gebied der televisie en bovendien geen perspectief wenst te openen voor die genen, die zich onder deze onzekere omstandigheden aan een televisie experiment durven wagen. Voor de regering werd aan de be sprekingen te Den Haag deelgenomen door de minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer H. H. Wemmers, de directeur-gcnoraal der P.T.T., de heer Neher en de staatssecretaris van O., K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals. pen. Middelburg ls dit jaar de stad, waar de Akademiedagen van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen gehouden worden en het provinciaal bestuur heeft de deelnemers Dinsdagmiddag in de Statenzaal officieel welkom geheten. De voorzitter der Akademie, prof. dr. A. J. Kluyver, heeft daarbij een behartenswaardige toespraak gehou den Hij vestigde er nl. de aandacht op hoezeer wetenschap en cultuur in de verdrukking dreigen te komen, nu de defensie steeds meer millioe- nen verslindt. Waakt er voor, zo riep prof. Kluyver de overheid toe, dat niet te veel aan Mars wordt geofferd. De defensie moge nog zo belangrijk zijn, ook Minerva moet tot haar recht komen. Als het zo wordt, dat wat er naast de defensie overblijft aan cultureel bezit niet meer waard is verdedigd te worden, is alle defen siepolitiek vergeefs geweest. De plicht der overheid is daar voor te waken en te zorgen, dat ook cultuur en wetenschap hun levenskansen houden. Het zijn woorden, die waarlijk niet zonder reden worden gesproken. Ner gens bezuinigt men gemakkelijker op en met minder weerstand, dan op onderwijs, kunsten en wetenschap- Maar juist dit houdt gevaren in. Intussen heeft de tweede defensie nota, die Maandag werd gepubli ceerd, duidelijk doen blijken, dat de regering vast besloten is het aan de stafchef van het Noord Atlantisch Pact ontvouwen bewapeningsprogram ten uitvoer te leggen. Het was nodig met name na de mislukking van de jongste herha lingsoefeningen, dat deze mededeling werd gedaan. Lr wordt namelijk door voorkomen dat Nederland opnieuw een minder fraai figuur zou slaan te midden der andere mogendheden. De Indonesië-veteranen zijn on derwijl ook door de minister van Defensie gerehabiliteerd. Openhartig heeft de minister toe gegeven dat, hoewel de veteranen allerminst feilloos waren en meer discipline hadden kunnen tonen, de fouten toch in hoofdzaak door de leiding gemaakt werden en het mis lukken der oefeningen daaraan moet worden toegeschreven. Zij stelden aan de veteranen eisen, waaraan zij niet kónden voldoen. Dit is ronde taal, waarover men zich slechts verheugen kan. De verslagen der Parlementaire Enquete-commissic bewijzen, dat de militaire paraatheid van het Neder landse leger in de Meidagen van '40 bedroevend was. Ook toen maakte het kader grove fouten. De bij de herhalingsoefeningen ge bleken feilen zullen voor minister en stafchef zonder twijfel een aanspo ring zijn het kwaad bij de wortel aan te tasten. Zoals bekend is, hadden de omroep verenigingen te kennen gegeven, dat rij wel bereid waren de televisiepro gramma's gedurende de eerste twee ja ren te verzorgen, waarvoor iedere ver eniging een bedrag van f 300.000 zou uittrekken, maar verdere risico's in de volgende perioden wensten zij niet te dragen. In radiokringen acht men het niet uitgesloten dat Philips, nu het stand punt van de regering bekend is ge worden, de televisie-experimenten op groter schaal zal voortzetten. Of dit in samenwerking met de om roepverenigingen zal geschieden is nog niet definitief. Daarover zullen verte genwoordigers der omroepverenigin gen een bespreking hebben met de directie van Philips. Opzet van Russen was een „dubbel veto" te krijgen. De V.S. hebben Dinsdag het Sow- jetrussische voorstel verworpen om een Japans vredesverdrag te doen op stellen door de vier mogendheden van de grote oceaan, inclusief commu nistisch China, Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de opzet van het Russische voorstel was een „dubbel veto" te krijgen over een Japans vredesverdrag. In resolutie wordt „groot misnoegen" uitgesproken. Het enige conservatieve lid, Rey- naldo Pastor, heeft in de Argentijn se Kamer van afgevaardigden een resolutie ingediend, waarin de ver klaring van Prins Bernhard op zijn persconferentie te Den Haag, wordt gelaakt. Prins Bernhard zou gezegd Hebben dat wanneer er vrije verkie zingen in Argentinië zouden worden gehouden, waarschijnlijk zeventig procent voor de huidige regering zou stemmen. In de resolutie wordt „groot mis noegen" uitgesproken over Prins Bernhards „openlijke inmenging" in de binnenlandse aangelegenheden van Argentinië. Een kjjkje in de kinderkamer van het paleis Soestdjjk. V.l.n.r. Prinses Irene; Prinses Marjjke en Prinses Margriet. („Opname Willy Schurman N.F.K") Israël trekt troepen niet terug. De minister van buitenlandse za ken van Israël. Mosje Sjarett, heeft Dinsdag het voorstel van de waarne mend stafchef van de Verenigde Na ties, dat de Israëlische en dc Syrische troepen zich tegen Woensdag 9 uur uit de gedemilitariseerde zóne zullen terugtrekken, verworpen. STAKEN VAN VUREN GEKIST. Engeland, de V. S., Frankrijk cn Turkgc hebben Dinsdag gezamenlijk een resolutie bij de Veiligheidsraad der V.N. ingediend, waarin een sta ken van het vuren in het Syrlsch- Israelische grensgebied, waar in de afgelopen tijd gevechten worden gele verd, geëist wordt. Zaak-Bertha Hertogh voor Bredase rechtbank. Dinsdag heeft bij de behandeling van het proces van de staat der Ne derlanden tegen Bertha Hertogh en Mansur A da bi voor de Bredase rechtbank mr. Toxopeus als verte genwoordiger van de procureur, die op 27 Maart aanhouding van de zaak verzocht, geconcludeerd met de eis. dat „op de voorgeschreven gronden het op 1 Augustus 1950 tussen ge daagden voltrokken huwelijk nietig wordt verklaard." Geen der gedaag den was verschenen. Over acht da gen zal de rechtbank uitspraak doen. Mijnwerker door vallend gesteente gedood. Bij betonneringswerkzaamheden in staatsmijn „Maurits", werd de 27- jarige houwer J. W. uit Sittard on der neervallend gesteente bedolven en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin deren. „HELLO 1KE", ZEI EEN AMERIKAANSE. Besprekingen met chefs van staven in „De Wittebrug" te Den Haag. Om kwart voor v\jf precies landde gistermiddag op Schiphol de met 5 sterren gemarkeerde Constellation „Columbine" met generaal Eisenhower aan boord. Het toestel taxiede tot voor de erewacht, gevormd door het gar deregiment Grenadiers en Jagers, waar ook de Kon. Militaire Kapel stond opgesteld. Na de begroeting door hoge Nederlandse militairen, deed rich een klein incident op het vliegveld voor. Toen een blitzlamp van een Ame rikaans? legerfotograaf met een luide klap sprong, stak de generaal, als reactie op de klap, zyn beide handen in de hoogte, maar enige seconden later stond hjj weer kaarsrecht, toen de militaire kapel hem de gebruikelij ke eerbewijzen bracht. Tien minuten na aankomst was Eisenhower al weer per auto op weg naar Den Haag, maar hij onderbrak zijn rit daarheen voor een bezoek aar de bloemententoonstelling „De Keu kenhof". Drie Jacobameisjes boden de generaal een bos rode tulpen aan en versierden zijn auto met slingers Eisenhowertulpen. Tijdens zijn bezoek aan „De Keukenhof" vroeg de gene raal aan één der Jacobameisjes, mej. Bep van Ruiten uit Hillegom, „welke tulpen vindt jij nu de mooiste, Bep?" Het meisje antwoordde lachend: „Natuurlijk de generaal Eisenhower tulp". De generaal en zijn gevolg schoten In een hartelijke lach. Een paar minuten voor zes vertrok generaal Eisenhower lachend en wui vend in zijn met rode tulpen versier de auto in razende vaart in de rich ting van Den Haag. IN „DE WITTEBRUG". Eisenhower nam zijn intrek in Den Haag in hotel „De Wittebrug". In de hal van het hotel hadden zich vele nieuwsgierige gasten verzameld, waaronder een aantal Amerikanen. Toen Eisenhower hen passeerde, werd hij door zijn landgenoten hartelijk ge groet. Een Amerikaanse tikte de ge neraal amicaal op zijn schouder „Hel lo Ike", zei ze, „nice to see you". is het 300 jaar geleden, dat do Ned. schilder Cornells de Vos, leerling van Rubens, te Antwerpen overleed; is het 25 jaar geleden, dat de Amerikaanse ontdekkings reizigers Richard Byrd en Floyd Bennett als eerste een rondvlucht boven de Noordpool maakten. Belgen, die een bezoek hebben ge bracht aan Tilburg, moeten voortaan in de gezondheidsstations van het Belgische Rhk een internationaal cer tificaat overleggen, waaruit blijkt dat zij tegen de pokken zijn ingeënt, mi nimum 14 dagen en maximum drie jaren geleden, indien zij willen voor komen dat eventuele quarantaine maatregelen op hen worden toege past. „Hello" antwoordde „Ike" breed glim lachend. Generaal Eisenhower begaf zich di rect naar zijn vertrekken, waar hg met de Nederlandse chefs van staven, dii tegelijk met hem waren aangeko men, besprekingen voerde. Het bezoek van Eisenhower aan Nederland duurt twee dagen. De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken, Robert Lehr, heeft Dinsdag op een persconferentie naar aanleiding van ae jongste verkie- zings-successen van de socialistische Rgkspartij in Neder-Saksen gezegd, dat „het kabinet vast besloten is het niet tot een herhaling van de ge beurtenissen tussen 1930 en 1933 te laten komen." Hij zou besprekingen hieromtrent voeren met de minis ters van Binnenlandse Zaken van de West-Duitse staten „Wij zgn vast besloten dit vuur te smoren", aldus dr. Lehr. Generaal Wedemeyer vraagt ontslag. Te San Francisco is Dinsdag van officiële zgde medegedeeld, dat gene raal Albert Wedemeyer ontslag heeft gevraagd uit het Amerikaanse leger. Een reden hiervoor is niet opgegeven. Generaal Wedemeyer heeft in 1947, in opdracht van president Truman, met een speciale zending in China en Korea vertoefd Auto reed de Vecht in, vrouw verdronk, man gered. Dinsdag slipte op de weg Amster damUtrecht, ter hoogte van kasteel Nijenrode te Breukelen, de wagen waarin de heer en mevrouw De Jong uit Hoorn waren gezeten. De wagen dook de Vecht in. De heer De Jong werd gered, maar toen zijn echtgeno te uit de auto bevrijd was, bleek zij reeds te zijn overleden. TWEEDE KAMER. Reeds in beslag genomen gelden bestemd voor de financiering der oorlogsschadevergoeding. (Van onze parlementaire redacteur) Tot 30 September van het vorige jaar was hier te lande op grond van het Besluit Vijandelijk Vermogen In totaal voor het niet geringe bedrag van 124 millioen gulden aan vjjandeljjk vermogen geliquideerd. Voornamelijk was dit van Duitsers afkomstig. In dit Besluit, dat het beheer en de liquidatie van het vijandelijk vermo gen regelt, wenst de regering thans enkele wijzigingen aan te brengen, die diep Ingrepen. Zij heeft daartoe enkele wetsontwerjien Ingediend, die Dins dagmiddag In de Tweede Kamer zijn behandeld. Het eerste beoogt de aanpassing aan wat zich internationaal *op dit gebied heeft ontwikkeld. Het twee de en gewichtigste ontwerp bedoelt een emde te maken aan de discriminatoire bepalingen in ons recht ten opzichte van Duitsland en zijn onderdanen. De Duitsers en na tuurlijke en rechtspersonen, die van wege hun connecties met Duitsland als vijandelijke onderdanen werden aangemerkt, zullen in het vervolg in de zin van het Besluit Vijandelijk Vermogen geen vijandelijke onderda nen meer zijn! De vermogens, die reeds aan de Nederlandse staat zijn overgegaan, zullen uiteraard niet teruggegeven worden. Voor dit reeds in handen van de Nederlandse staat zijnde vijandelijke vermogen wordt een wettelijke regeling voor de be- DE AKADEMIEDAGEN TE MIDDELBURG Prof. ir. Berghoef over de wederopbouw van Middelburg Lof voor het werk van ir. Verhagen. Dinsdagmorgen werden te Middelburg de Akademiedagen voor Zuid-Hol land en Zeeland van de Kon. Ned. Akademie voor Wetenschappen officieel geopend aoor de voorzitter van öe Akademie, prof. dr. A. J. Kluyver. Deze dagen werden georganiseerd in samenwerking met het Zeeuwse Ge nootschap der Wetenschappen, bet Bataafsch Genootschap der proefonder vindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam, de Maatschappij Diligentia, Het Ned. Genootschap voor Internationale Zaken en de Z. HolL Gew. Ver. Vigilate Deo Confidentes te Den Haag- Het waren de eerste naoorlogse Akademiedagen voor deze provincie. De voorzitter bracht in zijn openingswoord hulde aan dr. B. D. H. Teilegen en dr. W. S. Unger, resp. voorzitter en secretaris van het Zeeuwscb Genootschap, die samen met de heer E. Smit, dir. der Prov. V.V.V., de plaatselijke rege- lingscommissie vormden. Als eerste inleider voerde het woord prof. ir. J. F. Berghoef, die als onder werp gekozen had „Stedebouwkundige en architectonische aspecten van Mid delburgs wederopbouw". De spreker schetste de ontstaansge schiedenis van Middelburg en stond daarna uitvoerig stil bij de problemen, waarvoor men zich gesteld zag na de verwoesting op 17 Mei 1940. Onmiddel lijk werd toen met verheugend begrip voor de waarde van het eigene, be sloten tot herbouw of restauratie van de Abdij met de kerken en het prach tige stadhuis. Wel begreep men, dat men het surplus aan ruimte in de oude Middelburgse huizen diende te her stellen. Een van de bekwaamste stedebouw kundigen, ir. Verhagen, werd met het plannen van de herbouw van de bin nenstad belast Hij was sterk visueel ingesteld en maakte raadhuis en Abdij uitgangspunten voor zijn plannen. Zij moesten vóór alles tot hun recht ko men. Daartoe werd de vorm van de Markt iets veranderd en ook de lig ging der straten om de Abdij werd daarnaar bepaald. Er zijn verrassende doorkijken ontstaan. Het vrijleggen van de kerken, dat ir. Verhagen werd verweten, juichte spr. toe. Zij zijn er slechts Indrukwek kender door geworden. Slechts één ex periment veroorloofde ir. Verhagen rich bij het tot stand brengen van de toegangswegen en uitvalspoorten voor Middelburg, nl. bij de Bachten Steene, waarbij middels een doorbraak een verrassend èffect bereikt werd. De cri- tiek niet achterwege latend, conclu deerde spr-, dat ir. Verhagen ruimte en massa op zeer kundige wijze heeft gehanteerd. Spr. schetste de restauratie van het Stadhuis, de kerken en de Abdij. De restauratie van de Abdij leek aan vankelijk een hopeloze taak. Onder de voortreffelijke en energieke leiding van ir. de Lussanet de la Sablonière werden echter aanzienlijke gedeelten onber.spelijk hersteld. Helaas zal er geen nieuwbouw komen van de ver woeste hotelvleugel. Volgens spr. is daarmede volledig herstel van de Ab dij voor goed van de baan. Helaas lost het Vijk rijn beloften aan de provincie Zeeland met de thans aan de orde zijnde plannen niet in: het Abdijcom plex blijft voor goed geschonden en dit valt sterk te betreuren. DE HERBOUWDE PANDEN Spr. behandelde hierna de architec tuur der herbouwde particuliere pan den. Ir. P. Verhagen heeft rijn best gedaan het karakteristieke van de ou de gevels ook in de nieuwe te behou den. Hij is daarin echter door het ont breken der benodigde materialen, niet geslaagd, ook niet waar de kansen aan wezig waren. Daardoor mist het nieu we Middelburg veel van de bekoring van het oude, mede doordat de nieu we gedeelten nu nog te net en te nieuw rijn. Pas als de gevels straks een aaneen gesloten geheel vormen, zal de bedoe ling van de stedebouwer echter volle dig verwezenlijkt zijn en eerst dan zal men ook rijn werk kunnen beoordelen. Prof. Berghoef besprak ook de res tauratie van de Lange Jan. De oude toren, hoe dierbaar aan de Middelbur gers, was niet mooi en daarom be treurde spr. het, dat de oude vorm grotendeels hersteld wordt. Er volgde op deze inleiding een le- vendlge gedachten wisseling. stemming getroffen, Het zal gebruikt worden voor de financiering van de vergoeding van oorlogsschade. Lang en uitvoerig is over deze wetsontwerpen gediscussieerd. Mr. Stokvis (C.P.NJ betoogde, dat het volkenrechtelijk niet mogelijk is, een zijdig de staat van oorlog op te hef fen. Met de Sowjet-Unie is er in geen geval overleg over gepleegd. Veel gunstiger oordeelde mr. Terp stra (A.R.) over de door de regering voorgestelde wijzigingen. De beëindi ging van de staat van oorlog met Duitsland juichte hij toe. De bestem ming van het onteigende vermogen vond hij evenwel niet voldoende ge regeld. Als een ernstig bezwaar van de nieuwe regeling noemde deze af gevaardigde. dat nu de confiscatie van vijandelijke vermogens wordt afgesloten, ook geen verzoeken orn ontvijanding meer kunnen worden ingediend. De heer Roolvink (K.V.P.) wilde voor de Nederlandse vrouwen, die door hun huwelgk Duitse gew:orden zijn, de mogelijkheid opengesteld zien tot ontvijafiding. Aangezien in de laatste oorlog niet alleen met wapenen en soldaten is gestreden, maar ook met economi sche en andere middelen, achtte mej. Tendeloo (P. v. d. A.) het volkomen verantwoord, alles wat de vijand hier te lande heeft achtergelaten, als oorlogsbuit te beschouwen en af te trekken van wat Duitsland ons aan oorlogsschade schuldig is. Baron van der Feltz (C.H.) zag niets vreemds in de eenzijdige op heffing van de staat van oorlog met Duitsland, nu met Rusland niet tot overeenstemming te komen Ls. mits maar een oplossing gevonden wordt, die het rechtsgevoel bevredigt. De heer Ritmeester (V.V.D.) vroeg de regering zich nadrukkelijk uit te spreken over dc bestemming van het geconfisceerde vermogen; er mag z.i. geen sprake zijn van socialisatie. De ministerpresident, dr. W. Drees, verklaarde, dat hg bij afwezigheid van de minister van buitenlandse za ken, Woensdag zal antwoorden op de opmerkingen inzake het voorne men om de staat van Oorlog met Duitsland te beëindigen. De Italiaanse Senaat heeft met 146 tegen 76 stemmen zijn vertrouwen uit gesproken ln de regering-de Gasperi, waarin overwegend Christen-Democraten zitting hebben. VOORSPELT PLAATSELIJKE BUIEN. Geldig tot Woensdagavond. Matige tot zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Zwaar tot half bewolkt en plaatselijke buien met een kans op onweer. In het binnenland Iets zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1