Zeeuwse landbouw werkte onder hoogspanning In Nancy zal de vorstelijke praal van het Huis Habsburg herleven U VREEMDE Spoorwegen willen buslijnen KAN DEEL VAN DE KAMER NAAR DISTRICTEN GEKOZEN WORDEN? r Zeldzaam huwelijksfeest te Middelburg Man vermoordde zijn vrouw met vergif. MacArthurs getuigenis ZATERDAG 5 MEI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BLOEM VAN DE EUROPESE ADEL BIJEEN. Huwelijk tussen aartshertog Otto en prinses Regina von Sachsen-Meiningen De vorstelijke pracht en praal van het oude Habsburgse hof zal geduren de een korte tijd herleven, wanneer aartshertog Otto van Habsburg op 10 Mei met prinses Regina von Sachsen-Meiningen in het huwelijk treedt. De hoofden van twintig vorstenhuizen en de bloem van de Europese adel zijn uitgenodigd de huwelijksplechtigheid in Nancy bjj te wonen. Nadat de burgemeester van Nancy het burgerlek huwelijk in het raad huis zal hebben gesloten, zal de huwelijksstoet door do straten van de oude stad naar de Cathedrale des Cordiers gaan, waar het huwelijk door Frank- rljks jongste prelaat, monseigneur Lallier, bisschop van Toul en Nancy, zal worden Ingezegend. De bruid zal een 18e eeuwse sluier dragen, waarin de wapens van de hui zen van Habsburg en- Sachsen zijn ge weven. Deze sluier is indertijd gedra gen door een dochter van keizerin Ma ria Theresia bij haar huwelijk met een prins van Sachsen. Aartshertog Otto heeft deze weer ontdekt in een koffer op het kasteel van zijn oom, hertog Xavier von Bostz, in het Franse de partement Allier. De aartshertog, die thans 38 jaar is, Had de bouwstop geen effect? Critïek van Kamerleden op beleid van minister In 't Veld. Verschenen is het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer over de Rijksbegroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Naar het gevoelen van vele leden heeft de met ingang van 1 Januari 1951 ingestelde ver gunningenstop ten aanzien van de overspanning van de arbeidsmarkt en de materiaalvoorziening tot geen enkel resultaat geleid. Integendeel lijkt de situatie sindsdien te zijn verergerd. De minister blijft in het algemeen aandringen op de bouw van kleine en duplex-woningen. Maar moet hier eventueel verhuisdwang worden toegepast met alle ellendige gevolgen van dien, vooral ook ten aanzien van ouden van dagen? Men had de indruk, dat het beleid te veel is gebaseerd op koele sta tistische gegevens en op beschouwin gen en berekeningen van achter de schrijftafel met veronachtzaming van wezenlijke eisen van het gezins leven. De onrust in het beleid open baart zich het duidelijkst in het grote aantal regelingen en de tel kens weerkerende wijzigingen daar van. De hier aan het woord zijnde le gden achtten naast de bouw van ar beiderswoningen ook die van een aantal niet te grote middenstands woningen. vooral in de steden, nood zakelijk. De vraag rees voorts bij somrm ge leden, hoe een teveel aan in uit voering zijnde woningen is ontstaan De minister nad toch een bouwpro gramma vastgesteld? Het antwoord hierop schijnt slechts te kunnen lui den, dat of het bouwprogramma on juist was opgezet óf dat daarvan is afgeweken. Deze leden drongen er op aan, dat voortaan een zodanig beleid zou worden gevoerd, dat het ultimum remedium van een bouw stop niet meer zou behoeven te worden gehanteerd. VERHALEN I ln België gebeuren vreemde dingen. Zo wordt vandaag te Brugge een kind gedoopt in een leeuwenkooi. Mevr. Margaretha Frezza, echtgenote van de leeuwentemmer van een circus, dat Zijn tenten te Brugge heeft opgeslagen, heeft het leven geschonken aan een zoontje. De bisschop van Brugge heeft mach tiging verleend om het kind in de leeuwenkooi te dopen. Tijdens de doopplechtigheid zal de vader van het kind de leeuwen in bedwang houden. Op de jongste bijeenkomst van de gemeenteraad van de Belgische plaats Flenu in de Borinage, is het „muzi kaal" toegegaan. Een der gemeente raadsleden, Hismans, had ontslag ge nomen uit de communistische partij maar bleef zijn zetel in de raad bezet ten tot ergernis van de communisten die, telkens wanneers Hismans het woord trachtte te nemen, begonnen te joelen. In de raad zitten bovendien socialis ten en afgescheiden socialisten. Voor ~L10ngste raadszitting had Hismans voorzien van een spreektrompet .ui of/# ocrvcf •toen Hismans weer overschreeuwd werd door de communisten, haalde hij ce?i trompet voor de dag en begon a aar op te toeteren. Twee afgescheiden socialisten kwamen met een fluit en nog een trompet te voorschijn en be gonnen daarop naar hartelust te spe len hetgeen de communisten niet over hun kant lieten gaan. Plttmut. de grootste herriemaker in ™ad> „trok" zijn harmonica en Tnenpde zich met forse halen in dit u debat- De vergadering moest geschorst worden. i-J?e scba'Penboeren in het Zuid-Afri acinse Basoetoland, die zich voor kort o'eini9 met de buitenwereld bemoei- ^aan tegenwoordig per vliegtuig aar de steden om fietsen, ijskasten. il!!ZPe5ZPfdin9 en luxe-artikelen te f.V kunnen dit doen door de vang^P~>Zen' V00T ^e wol ont d/StS?"*? bren9<?n fttra geld naa, renS!mJba"k- 1""" "Wt iedereen In™?? dere """te™ manier. fpTm df verbeTfln seld in ga de 01 besraeen het onder ™èrFb;i"n met b*- was vijf jaar, toen zijn vader, keizer Karei de Eerste, afstand deed van de Oostenrijks-Hongaarse troon. Hij voert nog ongeveer 25 titels, waaronder die van koning van Lombardije en Vene tië, koning van Jeruzalem en hertog van Lotharingen. Naar verluidt heeft, hij Nancy als plaats van huwelijkssluiting gekozen, omdat het de hoofdstad van het oude Habsburgse hertogdom Lotharingen was. Een mis van requiem voor de Habsburgers wordt nog jaarlijks op de 5e November in de kathedraal van Nancy opgedragen. Het leven van de bruidegom is steeds bepaald geweest door de vaste wil van zijn moeder, keizerin Zita, om hem op zijn vaders troon te zien. Tot dusver is dit streven echter op talloze teleurstellingen uitgelopen. Na zijn troonsafstand trok keizer Karei met zijn familie naar Zwitserland. Hij koesterde enige tijd de hoop de Hon gaarse troon na het verdrijven van Be- la Khun te kunnen herwinnen, het geen echter -door admiraal Horthy werd verhinderd. De keizer ging ver volgens in ballingschap op het Portu gese eiland Madeira, alwaar hij in 1923 stierf. Tenslotte vestigde keizerin Zita zich met haar familie op het kasteel Steenockerzel bij Brussel. Van de be scheiden middelen, waarover de fami lie kon beschikken, studeerde aarts hertog Otto economie en politieke we tenschappen aan de universiteit van Leuven. De bruid in intieme kring „Ritti" genoemd die 28 jaar is, is de doch ter van hertog Georg von Sachsen Meiningen. Zij verloor haar vader, die rechtsgeleerde te Meiningen in Beieren was, in 1946, toen deze stierf in een Russisch concentratiekamp in Thüringen. De familie vertrok hierna naar Bamberg en later naar Mtinchen, waar de prinses een cursus volgde aan een katholiek instituut voor sociaal werk. Het was in deze laatste plaats, dat zij in 1949 de aartshertog ontmoet te, toen deze het vluchtelingenkamp, waar zij sociaal werk deed, bezocht voor een bespreking met^ leiders van de Hongaarse royalisten. In het voorjaar van 1950 was de prinses gedurende twee weken te Pa rijs de gast van de Habsburgers. De aartshertog logeerde daarna enige tijd in de villa van hertogin Klara von Sachsenmeningen bij Seeheim, aan de oever van het Starnbergmeer in Beieren. De hertogin maakte de ver loving tijdens een receptie op 16 De cember van het vorig jaar bekend. Het jonge paar zal zich te Parijs ves tigen. waar aartshertog Otto. die in Frankrijk als „hertog van bar" bekend is, een woning zoekt. „Oliebollen-Nel" stond terecht. Een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek eiste de of ficier van Justitie bij de Bijzondere strafkamer van de Rotterdamse Arron- dissements-rechtbar.k tegen de 41-ja- rige P. H. D. uit Nijmegen. Zij woonde gedurende de bezetting te Den Haag, waar zij bekend stond als „oliebollenNel". Volgens de dag vaarding heeft zij de dood van ver scheidene joden, illegale werkers en onderduikers, met wie zij nauw con tact had, op haar geweten. Te Oostburg werd ter herdenking van hen, die In SeptemberOctober 1944 het leven Heten op de Algemene Begraafplaat», een gewQde plaats aangelegd. Vrijdagavond Is In alle stilte deze plaats ln gebruik genomen. ONS KIESRECHT OP DE HELLING. Vóór- en tegenstanders van opkomstpllcht. Staatscommissie op „hoog niveau' nuttig geacht. Verschenen is het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over het ontwerp-KieswetZeer vele leden verklaarden het uiterst nuttig te achten, wanneer op korte termijn een staatscommissie op hoog niveau zou worden benoemd, waarin men sen van wetenschap en van de prac- tijk gezamenlijk een gedegen onder zoek zouden instellen naar de nood zakelijk in ons kiesstelsel aan te brengen wijzigingen, met het oog op de in 1956 te houden verkiezingen. In dit onderzoek waren functie en positie van de politieke partijen te betrekken. Zulk onderzoek is van be lang met het oog op de voorgeno men uitbreiding van de Tweede Ka mer. ZON EN REGEN JUIST OP TIJD. Zaaiplan weinig veranderd Na de gedwongen rustperiode in de Zeeuwse landbouw, welke vele boe ren reeds deed twijfelen of zy nog wel aan het zaaien van de zomergewas sen zouden toekomen, is er de laatste twee en een halve week onder hoog spanning gewerkt. Toen de schier onophoudelijke regenval een einde nam om plaats te ma ken voor het milde voorjaarszonnetje, werden alle „troepen" In de land bouw gemobiliseerd. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is er gewerkt en het zaad werd aan de grond toe vertrouwd. Op sommige percelen zag men zelfs 's nachts 'de stralenbundels van de trekkerkoplampen over de akkers flitsen. Er is boven verwachting veel ingezaaid, zodat wanneer het weer gunstig blijft, de achterstand ver zal zijn ingelopen. Ook is aan het bouwplan betrekkelijk weinig veranderd behoeven te worden. Er zal ongetwijfeld zelden onder typischer omstandigheden zijn inge zaaid dan dit jaar. Toen het weer verbeterde, trok men er direct op uit om te zaaien. In het begin was het vaak nog wel iets te vroeg, daar de Echtpaar P de Klerk Blaas 65 jaar getrouwd. Maandag a.s. vieren de heer P. de Klerk en mevr. L. de Klerk-Blaas te Middelburg een zeldzaam jubileum: het is die dag vijfenzestig jaar gele den, dat zy elkaar voor de ambtenaar van de burgerlijke stand trouw tot in de dood beloofden. Voor de zeven kinderen, achttien kleinkinderen, en tien achterkleinkin deren wordt de komende Maandag een dag van grote vreugde, voor het echtpaar zelf een dag van diepe dank baarheid. Dankbaarheid, omdat man en vrouw zo lang voor elkaar ge spaard mochten blijven, dankbaar heid, omdat zy ondanks hoge leeftijd de heer De Klerk wordt dit jaar 90, zijn vrouw 87 nog steeds fit zyn en een goedefgezondheid genie ten, dankbaarheid ook, omdat zij zo'n vredige oude dag mogen hebben. In het wat weggestopte Schutters hofstraatje bewonen zy een keurig en gezellig huisje, waar hun naaste bu ren enkele kakelende kippen zyn, die op zijn tijd voor een vers eitje zorgen. Wij troffen in dat huisje geen gebrekkig mannetje en mum melend besje aan, doch kwieke lieden. die op vuoroeeldige wyze nun eigen boeltje beredderen, hun krantje met nooit aflatende belangstelling lezen en ontelbare mooie herinneringen als een grote schat bewaren. De heer De Klerk heeft bijna 59 jaar lang het be faamde café .,'t Wafeltje" gedreven, zijn vrouw leurde 57 jaar in Middel burg en Vlissingen met groente en bestuurde daarby zelf paard en wa gen. „Er is wel veel veranderd in de stad", vertrouwde zy ons toe. „Ik was laatst op de Markt eit toon kon ik warempel de Gravenst-aa» niet meer vindenI" grond wat te vochtig was. De zonne schijn ging echter gepaard met een schrale voorjaarswind. zodat nog geen veertien dagen later de grond op vele percelen, vooral de zware en geïnundeerd geweest zijnde gronden, weer te droog was. Er was een harde bovenlaag ontstaan, zodat op sommige percelen de bieten nogal moeite hadden om boven te komen. Gelukkig is er weer uitkomst geko men; de regen van eind vorige week en op Hemelvaartsdag werd door de boer met vreugde begroet. Hoe is het nu met het zaaiplan ver lopen? Dank zij de grote werkijver van de boeren en hun personeel in de afgelopen weken, is van het oorspron kelijke plan weinig afgeweken. Alleen de uitgezaaide oppervlakte zomertar- we valt tegen, hetgeen ook wel ver wacht werd. Zoals bekend is het are aal van de wintertarwe ook gerin ger. De regering is er niet in ge slaagd, de oppervlakte tarwe uit te breiden. Dit is niét alleen de schuld van de boer, doch ook van het weer. Verder is er minder vlas uitgezaaid. Overigens behoefden geen grote wij- te worden aangebracht, zal de uitzaai van iee men thans bezig is, niet zQ^n grote uitbreiding ondergaan als eigenlijk voor enkele weken werd verwacht. GEEN BLAUWMAANZAAD Het blauwmaanzaad is niet meer in gezaaid, daar het reeds te laat was. Voor zover het thans valt te bekij ken, is de uitzaai van gerst misschien wel wat groter dan andere jaren, daar iets van de zomertarweopper- vlakte is overgenomen. De meeste aardappelen zitten nü ook in de grond. Slechts de zaai van bonen blijft over. Is ook der. gebeurd, dan zal voorlopig de grote voorjaarsdruk- te in de landbouw voorby zijn. Zoals alle gewassen er op het ogen blik voorstaan en het laat gezaaide momenteel te voorschijn komt. mo- fen de oogstverwachtingen zeker niet eneden normaal zijn. De laatste ja ren is de landbouw eigenlijk wel wat verwend. Men is daardoor licht ge neigd een normaal jaar slecht te noemen. Hiervoor is echter geen re den. Indien het weer gunstig blijft, zal het tydstip van oogsten ook niet veel afwijken van andere, zodat na de aanvankelijke enigszins pessimisti sche vooruitzichten, alles nog wel voor elkaar kan komen. Bertha Hertog deed Heilige Communie. Naar het A.N.P. eerst thans ver nam. heeft Bertha Hertog Zondag j.l. in alle eenvoud en stilte haar eerste Heilige Communie gedaan, hiertoe voorbereid door haar onderwijzeres. Deze plechtigheid werd slechts door familieleden bijgewoond. Tussen Amsterdam - Den Haag en Rotterdam - Gorinchem Bij de Commissie Vergunningen Personenvervoer zijn twee aanvragen van de Nederlandse Spoorwegen om buslijnen te mogen gaan exploiteren tussen Amsterdam en Den Haag en tussen Rotterdam en Gorinchem, be handeld en toegelicht. Andere leden zagen de noodzake lijkheid van een herzieining van ons kiesstelsel niet in. Wanneer grotere bindingen tussen kiezer en gekozene tot stand moeten worden gebracht, behoort dit geleid te worden via de politieke part Dorganisa tics. Ook zou den deze leden bezwaar hebben te gen een wettelijke regeling van de Solitleke partij: deze laatste moet bij e uitoefening van haar taak geheel vrij blijven. Node hadden verscheidene leden in het ontwerp de afschaffing van de opkomstplicht gemist. Naar hun me ning wordt de democratie op gener lei wijze gediend met een naar de stembus halen van kiezers zonder politieke belangstelling. Zeer vele andere leden verklaar den sterke voorstanders te zfjn van de handhaving van de opkomst plicht. GEDEELTELIJK DIS TRICTENSTELSEL In Nederland wordt sinds 1918 ge kozen volgens het systeem van de evenredige vertegenwoordiging. Een volledige terugkeer tot het distric tenstelsel achtten vele leden moge lijk noch wenselyk. Zonder in details te treden zou men zich echter kunnen voorstellen, dat, wanneer wij straks een Kamer hebben van 150 leden, daarvan de helft gekozen wordt volgens het thans geldende stelsel, terwijl de andere helft wordt aangewezen op grond van districtsverkiezingen. Op deze wyze bepaalt een kiezer zijn keuze op een politieke gedachte, een partij of Ijjst dus en tegelijk op een man. Politiek gezien zou het zeer wel mogelijk zijn, dut dit in Nederland leidt tot de vorming van twee krach tige politieke groeperingen in het parlement, groepen, die te zamen of met een of meer kleinere partijen een sterke regeringscombinatie mo gelijk maken. Over deze geuite suggestie zouden deze leden gaarne het oordeel van de regering vernemen. Het Is de bedoeling der Spoorwe gen om de lyn AmsterdamDen Haag over de Haarlemmermeer, Lisse, Sassenheim en Wassenaar te laten lopen. De andere lyn zou van Rotterdam D.P. via Alblasserdam, Oorlogsmateriaal in handen van jongens. Een aantal Amsterdamse jongens naar schatting 15 of 20 heeft de duinen by LJmuiden afgestroopt en daarbij de ijzeren deur van een voormalige marinebunker geforceerd. Zij namen een gevaarlijke hoeveel heid oud, maar daardoor juist hoogst explosief oorlogsmateriaal mee. Een jongen bleek in het bezit te zyn van een complete mitrailleur met patroon gordel. In totaal heeft de politie acht jongens aangehouden. Sliedrecht en Giessendam naar Go rinchem moeten lopen. Het tarief komt wat hoger dan de trein. Men acht de buslijn nodig, omdat de tegenwoordige voorraad treinma- terieel de grote stroom reizigers niet meer naar behoren kan opnemen. Bovengemelde aanvragen hebben ln kringen van het particuliere auto- busvervoer ontsteltenis, verbazing en ook boosheid gewekt. Men ziet in deze aanvragen een nieuwe poging der Spoorwegen om het personenvervoer langs de weg te gaan monopoliseren. Nu de Spoorwegen het vervoer van passagiers over de rail niet meer aankunnen, komt naar de mening der particuliere ondernemers hun het recht toe om dit overschot aan pas sagiers te gaan vervoeren en niet de Spoorwegen, die zich naar het oor deel dezer ondernemers by het raïl- vervoer moeten houden. at zegt de nieuwe wet? VOETPADEN. Voetgangers zijn verplicht ran de voetpaden gebruik te maken. Bij afwezigheid van een voet pad mogen voetgangers van de rybaan gebruik maken, waarbij zij zoveel mogelijk aan de kant moeten lopen. Hieruit kan opge maakt worden, dat zij zowel rechts als links mogen lopen. (Op buitenwegen verdient het links houden aanbeveling, om dat men het tegemoetkomende verkeer gemakklijker in het oog kan houden dan het achterop komende verkeer). Cynisch misdrijf in Eindhoven. De 29-jarige vertegenwoordiger J. W. te Eindhoven heeft tegenover de recherche bekend door toediening van vergif, zijn 30-jarige vrouw te hebben vermóórd. De vrouw was moeder van drie kinderen en verwachtte de vierde baby. Alle vrienden en kennissen dach ten, dat het huwelijk voorbeeldig was. Niemand wist, dat W. in Brussel kennis had gemaakt met een jong dienstertje, met wie hij betrekkingen aanknoopte. Nadien is by hem blijk baar het voornemen gerijpt zijn vrouw uit de weg te ruimen. Een week voor Pasen deed hjj een lang zaam werkend vergif in de beker melk, die zyn vrouw 's nachts placht te drinken. Het zware vergif deed de vrouw in de weken daarna vreselnk lijden. Op cynische wijze deed W. het voor komen, dat hij volkomen met de ziek te van zijn echtgenote meeleefde en niets liever wenste dan haar spoe dig herstel. De dokters in het ziekenhuis ston den aanvankelijk voor een raadsel. Een specialist stelde na het overlijden als doodsoorzaak vermoedelijk vergif tiging vast, waarna W. op 25 April werd gearresteerd. Het wereldgebeuren Generaal Mac Arthur heeft in ztfn getuigenis voor twee commissies van de Amerikaanse 8enaat geen op zienbarende onthullingen gedaan, maar toch zyn er. ondanks censuur op het verslag, tal van interessant» bijzonderheden bekend geworden over de verschillen van mening tus sen hem en de regering in Washing ton. Het betoog van de generaal is in wezen een verzameling variaties op het ene thema: als ik de bevoegd heid had gekregen naar eigen in richt alle noodzakeiyke militaire maatregelen te nemen, waren de Chi nese troepen waarschijnlijk nu ver pletterend verslagen geweest. Mac Arthur gaat uit van de conclusie, dat de Noord-Koreanen eind vorig Jaar overwonnen waren en de actie tegen agressie derhalve met succes was bekroond. Het ingrypen van de Chinese troepen veranderde evenwel het beeld van de strijd volkomen. Niet langer was Noord-Korea d» agressor, communistisch China had de aanvalsfakkel overgenomen. In- plaata van rekening te houden met deze gewijzigde omstandigheden en kloek te reageren, bleven de verant woordelijke staatslieden hardnekkig vasthouden aan de fictie, dat de strijd in Korea een „beperkte oorlog" was. Als gevolg daarvan moesten de troe pen der V.N. zich tot zuiver defen sieve acties beperken met de daaraan verbonden nadelen. Volgens MacAr- thur hadden onvervaard de conse- ouentles getrokken moeten worden van de Chinese interventie, te weten, een volledige oorlog tegen China. Hij had de gezamenlijke stafchefs voorgesteld over te gaan tot een straffe, economische blokkade van de Chinese kust, bombardementen op bases in Mandsjoerije en de inscha keling van nationalistische troepen. De stafchefs hadden deze aanbeve lingen overgenomen en voorgelegd aan minister Marshall. MacArthur suggereerde in zijn getuigenis, dat de Hoge militaire leiders in de Ver. Staten het volmaakt met zijn beleid eens waren. By dat alles rijst de vraag: Hoe komt het, dat de Chinese interventie niet werd voorzien? Waarom werd met deze mogelijkheid onvoldoende rekening gehouden by het overschrijden van de 38ste breed tegraad, waartegen Engeland zich steeds heeft verzet? MacArthur schuift de schuld op minister Acbe- son en de Amerikaanse geheime dienst. Acheson zou de generaal heb ben doen weten, dat de kans op Chi nees lngrtfpem gering was. De gehei me dienst had dit twee maanden la ter bevestigd. President Truman heeft echter een geheel andere lezing van de kwestie doen publiceren. Het was luist MacArthur, die hem tjjdens het onderhoud op het eiland Wake ervan had overtuigd, dat de Chinezen niet tussenbeide zouden komen. De president beklaagde zich erover, dat MacArthurs bronnen van inlichting zo gebrekkig werkten en wel voor namelijk. omdat de generaal weiger de in voldoende mate met de genei- me dienst samen te werken. Terwijl MacArthur tijdens zyn getuigenis bijna uitsluitend op zyn geheugen werkte, staafde Truman zyn bewe ringen met documenten, waaronder een volledig verslag van dc gesprek ken op Wake, samengesteld door generaal Bradley. Zeer interessant is MacArthurs mening over een eventueel Russisch ingrypen bij een volledige oorlog te gen China, een mening, die gezien zijn soortgeiyke vergissingen op het eiland Wake met het nodige voor behoud dient te worden aanvaard. In Siberië zouden rich alleen Rus sische strijdkrachten bevinden voor verdedigingsdoeleinden. De Transsibe- rische spoorweg is zo tot het uiter ste belast, dat het Moskou zeer moeilijk zou vallen een oorlog in het Verre Oosten te voeren. Weliswaar beschikken de Russen over een be hoorlijke luchtmacht, maar deze is toch niet opgewassen tegen de Ame rikaanse. Evenals MacArthur de 38ste breedtegraad deed overtrekken on der de sussende mededeling, dat het met de Chinese militaire macht zo'n vaart niet liep, propageert hij nu een uitbreiding van de strijd in Ko rea met dc mededeling, dat Moskou weinig kracht kan ontwikkelen in Azië. Opmerkeiyk is verder, dat Mac Arthur voor het eerst critlek leverde op de Britten en daarmee Engeland betrok in de felle controverse in de Ver. Staten over de in Azië te vol gen strategie. Attlee is zoals bekend steeds ge kant geweest tegen MacArthurs plannen. De generaal liet in zyn ge tuigenis doorschemeren, dat de Brit ten indirect communistisch China helpen door via Hongkong een ..ge stage stroom strategische goederen" door te laten; zy profiteren daarvan. Als de toevoer van grondstoffen via Hongkong zou Ophouden, zouden vol gens Mac Arthur de Chinezen veel eerder bereid zyn te praten over een staken van het vuren. Dit is een ern stige beschuldiging aan het adres van Engeland, waarover het laatste woord nog niet is gesproken. In het Lagerhuis is minister Shinwell reeds het vuur na aan de schenen gelegd en daar zal het waarschijnlijk niet by blyven. Oliemagnaten komen in Den Haag vergaderen. (Van onze Haagse redacteur). Den Haag. Mei. Technici en we tenschapsmensen der machtige aard olieindustrie uit vrijwel alle landen ter wereld, zullen van 28 Mei tot 7 Juni a.s. in Scheveningen verenigd zyn op het derde wereld Petroleum- congres. Het doel van de bijeenkomst is de bespreking van alle technische en wetenschappeiyke onderwerpen, welke de aardolieindustrie betreffen. Meer dan duizend personen, allen lei dende figuren uit de aardolieïndustrie, zullen naar Nederland komen.. Niet alleen zullen de buitenlandse indus triëlen zich hier bezig houden met problemen hun eigen industrie be treffende. maar ook zullen zij Neder landse fabrieken bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5