verstand DELFTSCHE SLAOLIE Beeldje Loopjongen van General Electric werd president-directeur JIMMY BROWN, sportheld no. 1 t Chinese GEEN FRUITTEELT-VAKSCHOOL OP RIJKS KOSTEN vrijheid blijheid PROVINCIALI ZtlüWSI COURANT VRIJDAG 4 MXX 1|^ SPROOKJESACHTIGE CARRIERE Charles Wilson werd leider der Amerikaanse oorlogsindustrie (Van onze correspondent) New Vork, Met „Nee", zei de plaatsvervangende afdelingschef Smith In de centrale boekhouding van dn General Electric Company, „je maakt te veel taalfouten!" Charles E. Wilson, veertienjarige loopjongen by de boodschappen afdeling van, het grote New Vorkse concern, liet zich echter niet In een hoekje drukken. „Alstublieft, mr. £mltli, dat komt alleen doordat ik maar zes jaar op de armenschool gegaan ben. Ik heb een heel goed geheugen, neemt U me toch op profc aan ln de boekhouding, lk zal het beslist erg gauw leren!" Om van hem af te zUn antwoordde mr. Smith: „Als je in vier weken alle goederen die wij leveren met prys en plaats van bestemming uit je hoofd kunt opzeggen, dan mag je als leerling hier biyven'V Charles Wilson speelde het klaar dit kunstuk, dat nog nooit een leer ling gelukt was, te vertonen. De zoon van een dienstmeisje uit Bronx de achterbuurt van New York, va derloos on op zijn twaalfde jaar uit honger van school weggelopen om voor drie dollar per week twaalf uur per dag als loopjongen te gaan werken, had de eerste sport op de steile ladder naai- het succes be klommen. Toen hij uit de kamer van de chef van de boekhouding te rugkeerde, schreef men het jaar 1900. Zeven jaar later had hy het al tot een weekloon van 20 dollar gebracht, genoeg om als 21-jarige met een even arm meisje te trouwen. Veertig jaar later zat hy op de stoel van de president en directeur-gene raal van hetzelfde reusachtige con cern, waar hy als 12-jarige loopjon gen zijn eerste dollars verdiend had En nog tien jaar later werd Wilson door een nationaal nood-decreet van de Amerikaanse president de hoog ste leider van de gehele Amerikaan se economie. BELANGRIJK BURGER. De benoeming van zo'n selfmade man tot ,,Chef van het Bureau voor Verdedigingsmobilisatie" bewijst weer eens, hoe weinig bureaucratisch en hoe bewegelijk de jonge Ameri kaanse staat in de ure van het ge vaar kan zijn. Na de President en de minister van Buitenlandse Zaken is Charles E. Wilson voortaan onge- twyfeld de belangrijkste burger ln de Ver. Staten. In ae hand van deze energieke werker liggen alle econo mische volmachten, waarvan Tru man zich door het afkondigen van «le nationale nood-toestand verze kerd heeft. Onafhankelijk van het Congres en direct onder de hoogste man van het land staande, zal Wil son een in vredestijd tot nu toe on- misschlen jarenlange toestand van zwaarbewapende vrede de levensbe hoeften der burgers rechtvaardig en zonder wryvingen te bevredigen. Wilson behoort op grond van zgn levenservaringen tot de met Bociaal- politiek instinct begaafde onderne mers, die ernaar streven het schep pende initiatief van de enkeling in zinvolle overeenstemming te bren gen met het streven naar welvaart en maatschappelijke zekerheid voor alle arbeiders. Op de even joviale en levenslustige als eigenzinnige en energieke vierenzestig-jarige zijn thans de hoogste verwachtingen ge bouwd van de Westelijke wereld. Want zijn arbeid is niet minder be slissend van betekenis dan die van de generaals Eisenhower en Ridgwav. (Nadruk verboden om de Amerikaanse economie dooi de noodzaak tot bewapening te ontwrichten. Of hy erin zal slagen? Charles Wilson weet, dat hy niet alleen de geweldige nieuwe behoef ten van 't US-leger de voorrang moet geven, maar dat hij ook bij de lei ding van de civiele productie zgn sociale opvattingen tegen een storm- Politierechter Middelburg GRANAATHULZEN GESTOLEN. J. Z., chauffeur te Vlissingen en H. A. V., grondwerker te Vlissingen en J. P., landarbeider te Ovezande, stonden terecht wegens diefstal van een hoeveelheid koperen granaathul zen. Deze hulzen hadden zij op een nacht met een auto weggehaald uit de landbouwschuur, staande op het erf van een landbouwer te Ovezande. P. had aan Z. en V. inlichtingen ver strekt, waar zy de hulzen in de schuur van zijn baas konden vinden. Ofschoon de hulzen bij een opkoper te Vlissingen een aardig sommetje hadden opgebracht, hadden de ver dachten er niet veel voordeel van want Z. en V. werden ieder conform de eis veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf, terwijl P. bij verstek werd veroordeeld tot 2 weken. OM GELD VERLEGEN. De 21-jarige koopman H. v. d. V. uit Halsteren had op 2 Maart te Tholen van het land van een land bouwer een groot dekzeil, ter waarde van ongeveer 230 gestolen, en dit te Bergen op Zoom aan een opko per verkocht. Verdachte verlclaarde ter zitting, dat hy dit had gedaan omdat hij werkloos was en dringend om geld verlegen zat. De eis liudde 2 maanden gevange nisstraf. Uitspraak conform de eis. De los werkman A. M. uit Tholen had zich op 17 Maart aldaar schul dig gemaakt aan diefstal van een oesterzeef, toebehorende aan een ze kere A. S. aldaar. Bij verstek werd deze verdachte veroordeeld tot 20 of 10 dagen. P. v. d. H., echtgenote van J. C K. te Zierikzee, had op 17 Januari haar buurvrouw mishandeld door haar een klap in het gezicht te ge ven, terwijl zy bovendien de mantel van deze buurvrouw had stuk ge trokken. Ook dezo verdachte was niet op de zitting verschenen, maar zij werd niettemin veroordeeld tot 25 of 10 dagen. DIEFSTAL UIT ARMOEDE. P. de K., visser te Bruinissc had in de maand Februari van dit jaar uit 'n opslagplaats van een scheeps werf twee koperen scheepsschroeven gestolen. Deze schroeven had hg in stukken gezaagd cn als oud koper opkopers verkocht. Ter zittmg bekende deze verdachte het hem te laste gelegde, hg was hiertoe geko men omdat hg het erg arm had en geen ondersteuning kreeg'. De ver oordeling luidde: 4 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proefttfd. aanval van belanghebbenden van alle richtingen moet verdedigen. Des te belangrijker schynt het, dat nóch een zuivere bestuursambtenaar, nóch een politicus op de stoel van de hoog ste economische leider kwam te zit ten, doch een man van de praktgk, die onderaan begonnen en ln zyn 52-jarige sprookjes-achtige loopbaan zelf lang genoeg arbeider geweest is. De man met de super-Amerikaanse carrière, die zijn veelzijdige kennis evenzeer op avondscholen en Zon dagcursussen van de vakbonden ver worven heeft als op reizen door de gehele wereld, is zich vooral ,van een ding bewust: dat de vrije eco nomie alleen dan winnaar in de grote wereldstrijd kan worden, als ze erin slaagt ook gedurende een Geen ruzie maken Als de komieken Bud Abbot en Lou Costello in de komende vgf jaar onenigheid krggen, zal dat Lloyds in Londen 250.000 dollar kosten. De beide filmspelers hebben nameiyk hun partner schap voor vijf jaar verzekerd. Lloyds zal op grond van de wonderlijke polis uitbetalen: in geval van ongeluk, contract- tuele of andere meningsver schillen. Verwacht mag worden, dat de beide komieken eventuele ruzie snel met een kwinkslag zullen bgleggen. Advertentie. Rook met Uw Brandstichting uit wraak. Een luidruchtige feestvierder, ze kere K. uit Nispen, heeft in de nacht na Koninginnedag de brand gesto ken in de landbouwschuur van de heer Konings, even buiten Roosen daal. K. had met de heer Konings ruzie gehad in een café en men had K., die onder invloed van sterke drank was, reeds met geweld van een vechtpartij moeten weerhouden. De man werd uit het café verwyderd en is ton boos naar huis glopen. Daar na is hij evenwel naar de boerderij van Konings gegaan, waar hg de brand stak in een hoeveelheid stro, welke in de schuur was opgeslagen. Slechts enkele werktuigen konden worden gered. De brandstichter werd gearresteerd en- legde een bekentenis af. Het verstand komt met de jaren. Maar of jong of oud, ieder verstandig roker wil het beste voor zijn geld. Hij laat zich niet overbluffen door reclame zonder meer, hij kiest King's Cross, de Virginia van klasse die hem iedere trek opnieuw kwaliteit geeft, Met dien verstande zij is meer waard dan ze kost. Jongeman levend verbrand. Te Maastricht is de 24-jarige A. B. levend verbrand op zgn bed. Hij was in slaap gevallen, terwgl hg een siga ret rookte. Pas toen de kamer in lichterlaaie stond, werd B. wakker te midden van de vlammen. In het St. Annadal-ziekenhuis te Maastricht is hij tengevolge van de opgelopen brandwonden overleden. Op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest is namens de Ned. Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, het N. V.V. en de Partij van de Arbeid aan de familie van wijlen Jan Oudegeest, een steen op diens graf overgedragen. de zuinigste, de beste! FEUILLETON DOOR: MYRA GAY 12 Steve grinnikte haar toe. „Kalm maar, engeltje, je wordt een sensa tie. Je zult eens zien hoe goed die rol je ligt. Maak je daar maar niet ongerust over. Laten we nu opschie ten. Zo vlug als de wet ons dat toe laat." Pas toen Julie bij het Plein was ge komen, herinnerde ze zich dat ze ver geten had een laatste blik te werpen op de man die in die smerige portiek, dat naar de pgnloze tandarts leidde, stond te loeren. Ze kwam tot de conclusie, dat het van geen belhng was. Steve onderbrak haar overpeinzin gen met te zeggen: „Laten we even by die trottoirband stilstaan, en een krant kopen om te zien hoe je inter view over de sprong van de brug er in druk uitziet". Julie trok een grimas. „Het staat vast nog niet in deze editie, malle jongen. Bovendien wil ik graag gauw mijn rol in handen krggen. Dat is, wat mij betreft, verreweg het be langrijkste". ,Ah!" kirde Steve. „Een meisje naar mijn hart. Blakend van eer zucht!" Julie sprak langzaam, „Steve, je bent een rare snijboon". „Grappig-raar of gek-raar?" plaag de Steve. „En waarom ben ik dan zo'n rare sngboon?" Julie richtte haar volle aandacht op het chaufferen. „Ik bedoel alleen maar dat ik je niet goed begrnp, Steve. Dat hindert natuurlijk hele maal niets. Maar, straks zei je dat je verliefd op me was en van plan was met me te trouwen. Dat vil zeggen, als ik gezakt was voor mgn proef bg Griff Saunders. En nou ben je opeens een en al opwinding en vreugde om dat ik een kans krijg voor een hoofd rol in een hoorspel. Werkelijk Steve, ik snap er niets van". Steve's glimlach verdween. Hg keek strak voor zich uit en haalde zgn schouders op. Julie kreeg een kleur. „Doe niet zo flauw, Steve Ferris! Je hebt me net verteld dat je gek op me was. Dat weet je best. En je hebt met zoveel woorden gezegd, dat je hoopte dat ik zou zakken by Griff. Én nu ben je opeens in de wolken omdat ik een succes beloof te worden. Werkeiyk, ik snap er niets van, Steve". Steve sprak: „O, kerels als ik kun nen de liefde naar believen aan- of afzetten, net als de waterkraan in de keuken. Maar als het om geld gaat ja, dan wordt het een andere kwestie, kindlief". Hij grinnikte. „Bo vendien voel ik wel wat voor een na dere kennismaking met dat mooie Chinese juffie, Quong Li Su. Dat is het opwindendste schepseltje, dat ik ooit van mijn leven heb gezien!" Julie kreeg ten merkwaardig gevoel, Dat kon toch geen jalouzie zijn? „O, juist", zei ze nogal benepen. Ze dacht, ik mag hem niet laten mer ken hoezeer hg me kwetst. Ik höat hem. Dat moet ik goed onthouden. Ik haat Steve Ferris! Maar natuurlgk was dat niet waar. Ze was blij, toen ze het enorme parkeerterrein onder het Plein opre den. Ze moest zich helemaal op haar chaufferen concentreren. Hetgeen geen gelegenheid voor conversatie overliet. Ze was blij, dat Steve de stalling betaalde: ze had geen zin haar por- temonnale open te maken. Ze had be sloten het hele incident met het jade beeldje te negeren. En als ze het ding in haar tas niet zag, zou het gemak kelijker zgn het te vergeten. Toen de „Kleine Engel" behoorlijk was verzorgd, wandelden Steve en Julie arm in arm de Powellstraat op. Ze hadden het er even over gehad of ze de tram zouden nemen, maar Julie voelde meer voor wandelen. ,Ik ben beverig, Steve, een eindje lopen zal me kalmeren", sprak ze tot hem. Hg «lacht dat ze doelde op haar grote onverwachte kans om bg de radio te komen. „Ik voel ook wel voor een wandelingetje", gaf hg toe. En zo gingen ze dus op weg. Een man voor hen draaide zich zo snel om, dat zgn jas langs Julie's arm schuurde, Julie kon zgn gezicht niet zien, maar ze merkte op, dat hy een hoed met neergeslagen rand en een jas met opgeslagen kraag droeg. Zelfs gedurende dat korte ogenblik kwam hg haar vaag bekend voor. Ze dacht: „Zou dat de zelfde kerel kunnen zijn die in die donkere portiek onder het raam van de pijnloze tandarts stond te loeren?" Maar het volgende ogenblik besef te ze al hoe volkomen onmogelgk dat was. Ze zette deze gedachte ener giek van zich af en concentreerde zich op wat Steve zei. Steve bleef in een prima humeur. „Ik ben dol op deze stad", mompel de hy. „Die gaat je in je bloed zit ten". (Wordt vervolgd) GEMEENTERAAD PHILIPPINE. Toegangswegen tot de Braakman. De raad van de gemeente Philippine kwam in vergadering bgeen. Voor gelezen werd een brief van de minister van Financiën waarby werd mede gedeeld, dat de uitkering wegens ondernemingsbelasting met 9177,i» verhoogd, hetgeen een flinke meevaller is. Verder werd gelezen een brief van de minister van Waterstaat over de indijking van de Braakman. De minister kan zich met de bezwaren van de gemeente Philippine, wat betreft de toegangswegen naar de Braakman en ten aanzien van de open afwatering naby de kom der gemeente, ver enigen en hiermede zal dan ook rekening worden gehouden. Het verzoek van de gemeente om als compensatie voor het verlies van de haven en de mosselhandel een fruitteeltvakschool te mogen bouwen op kosten van het rgk, wees de minister van de hand omdat dit niet op de weg van zgn ministerie ligt. Pogingen aangewend bg het departement van landbouw hebben tot heden nog geen succes gehad, hetgeen de bouw van deze zo drin gend nodige school weer zal vertra gen. De data van de jaarlijkse kermis werden enigszins gewijzigd. De ker mis zal voortaan aanvangen op Za terdag in plaats van op Zondag en eindigen op Dinsdag in plaats van op Woensdag. Het tijdstip van de kermis (3e Maandag in Juli) is ge handhaafd. De raad stelde zich garant voor een crediet in rekening-courant voor het Fruitteeltproefbedrgf, tot een bedrag van 7000. B. en W. stelden voor de veror dening op de heffing van slacht huisrechten te wgzigen, doch dit voorstel werd, ter nadere bestude ring, ingetrokken. In de nieuwe politieverordening werden de bepalingen omtrent het landschapsschoon, op advies van G. S., geschrapt. Aan het gemeentepersoneei werd de jongste loonsverhoging van 5 toegekend, terwijl enkele pensioens grondslagen opnieuw werden vastge steld. De regeling werkverruiming hoofdarbeiders werd ook voor deze gemeente van toepassing verklaard. Normen werden vastgesteld voor het verlenen van vergoedingen ing. art. 13 der L.O.-wet 1920, waarna verschillende vergoedingen werden toegekend en andere verzoeken wer den afgewezen. De gemeentebegroting 1950 weixl voor de 4e maal gewgzigd. Enige nieuw verkregen gronden werden als tuingrond verpacht of in erfpacht uitgegeven, terwijl aan A. Roegiers in het Wederopbouwplan voorlopig grond werd toegewezen. De aanvrage van A. F. van Hijfte tot aankoop van een gedeelte van. het voormalige tramemplacement werd aangehouden, waarna de verga dering werd gesloten. Advertentie ORANJEBOOM BIER! 61. Piet Potlood vertelde de burgemeester van Dover en alle andere heren van het wedstryd- comité, met zoveel overtuiging van hetgeen hij onderweg gezien en beleefd had, dat eigenlgk niemand er meer aan twgfelde, dat Jimmy de grote Kanaalwedstrijd eerlijk had gewonnen- „Ik heb trouwens twee getuigen", zei Piet Potlood. „Dat zgn de kapitein en het bootsmannetje van mijn remorqueur. Die kunnen allebei beamen, dat :k hier niet sta te liegen. Maar vertelt u mg nu éérst eens waar Jimmy Brown is gebleven, want ik zie hem hier in geen velden of wegen", „Jimmy Brown", antwoordde de burgemeester een beetje bedremmeld, „is zó kwaad geworden toen wij er aan twgfelden, dat hg de wedstrijd wel eerlgk had gewonnen, dat hg regelrecht naar Calais is teruggekeerd". „Dat wil zeggen", zei Lady Babbler, „de goeie jongen heeft ons zwem mend verlaten. Hg zei...". Piet Potlood greep in wanhoop naar zijn hoofd. Hg begreep plotseling wat er was gebeurd. „Hij is dus het water weer in gegaan?" vroeg hg. „En wéér in zijn eentje?" Iedereen, die maar knikken kon, knikte. KLANKEN uit oe AETHER ZATERDAG. HILVERSUM I. 7 Nieuws. 7.15 De zin gende kerk. 7.45 Morgengebed. 8 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9 Moeders wil is wet. 9.30 Waterstanden. 9.35 Muziek houdt fltt 10 Klein kien kleutertje.... 10.15 Werken van Ludwig van Beethoven. 11 De zon nebloem. 11.45 Londens Mozart«jrkest. 11.50 Als de ziele luistert. 12 Angelus. 12.03 Metropole Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13 Nieuws. 1320 KRO-Amusementsorkest. 13.40 Musicerende dilettanten. 14 Theo Casion, in misdaad en antiek. 1420 Engel se les voor beginnelingen. 14.40 Meester werken uit de Franse muziekliteratuur. 15.10 KRO Minnestreken. 15.25 Kroniek van letteren en kunsten. HILVERSUM II. 7 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Strijdlied. 7.33 Sex tet Jack Simpson. 8 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8,23 OrgelspeL 8.45 Operette klanken. 9 Symphonie-orkest. 10 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 1020 Voor de arbeiders in de continu-bedrij- ven. 11.40 Nederlandse muziek. 12 Ac- cordeola. 12.30 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.33 Einar Björneboe en zijn orkest. 13 Nieuws. 13.15 Omroep-or- kest. 13.50 Sportpraatje. 14.05 Blaast de trompett«m. 1420 Zo werkt Nederland. 14.30 Malando en zijn orkest. 1450 Van boek tot boek. 15.05 The Ramblers. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Kwartet Jan Corduwener. Hilversum I en n. Nationaal programma. 16 Fanfare. 16.02 Opening. 16.07 Vrij en blij. 1620 Holland ze zeggen..... 17.15 De laatste phase. 17.30 Omroeporkest. 18 Nieuws. 18.15 Parade van onze bevrijders. 18.45 Het grote gebod. 10 Promenade Or kest. 19.30 Toespraak. 19.45 Radio-Koper kwartet. 20 Nieuws. 20.05 De schakels van de tijd. 21.05 Gram. muziek. 21.15 't is oranjen, 't blijft oranjen. 22 Thyl, hoor spel van het verzet. 23 Nieuws. 23.15 Re portages. 23.30 Kent U ze nog? 24 Wilhel mus en sluiting. ZON EN MAAN. 5 Mei: Zon: Op 3.03 Onder 20.12 Maan: Op 424 Onder 20.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 8