5 Ik houd van lekker eten en drinken" EEMDE Duitser uitgeput op zee aangetroffen. PERZÏE BEREID OM ENGELAND OLIE TE BLIJVEN LEVEREN NAAR DE ZEEUWSE TULPEN HAAGSE JUWELIER VOOR RUIM EEN HALVE TON OPGELICHT VRIJDAG» I UBI lftSl PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chef van de Civiele Dienst der Rotterdamse Lloyd jubileerde Hij heeft verstand van lammetjes, aardappelen en een goed glas wijn. (Van onze Haagse redacteur) Wanneer men de heer O. J. M. Moussault, die deze week de dag her denkt, waarop h(j 25 jaren geleden in dienst trad by de Kon. Rotterdamse Lloyd! vraagt naar zijn geboortedag, krijgt men zonder mankeren ten antwoord: „Ik ben nog nét op tjjd geboren, n.L op 23 Juni (1803), dat is één dag vóór St. Jan, de datum waarop ieder jaar het steken van asperges wordt stopgezet; op m'n verjaardag kan ik die dus altijd nog nét eten". Een typerender antwoord is voor de heer Moussault, het populaire hoofd van de civiele dat is ongeveer gelijk aan huishoudelijke dienst van de Lloyd moeilijk denkbaar. En de jubilaris vervult deze veel omvattende functie nog dagelijks met hart en zien! Hoe hij er toe gekomen is? Ja. dat is eigenlijk raar gegaan. Hij was, na zijn jongensjaren in zijn ge boorteplaats Schoonhoven en in Amsterdam te hebben doorgebracht en daarna de H.B.S. in Rolduc ge volgd te hebben, terechtgekomen op de afdeling Vrachtzaken van de K. P. M., voor welke maatschappij hij ook nog enige jaren in Indonesië verbleef. Toen één der directeuren van de Lloyd aan zijn collega bij de K. P. M. vroeg of hij iemand, wist voor de Civiele Dienst van de Lloyd beval deze de jonge Moussault aan. Ontboden bij, nu wijlen, de heer Bernhard Ruys, vroeg deze hem: „Weet u iets van de Civiele Dienst?" waarop Moussault antwoordde: „Ze ker, mijnheer Ruys; ik houd van lekker eten en drinken." „Dat is tenminste vast iets", gaf de heer Ruys toen te kennen. „Zo kwam ik erin terecht en ik ben er maar bij gebleven; dat dit nu al 25 jaar duurt, daar sta ik zélf van te kijken." Aldus het nuchtere commentaar van de jubilaris, die zich in de loop dezer 25 jaren bij ieder, die ooit met hem te maken kreeg, van hoog tot laag, geliefd en gewaardeerd wist te maken. Om zich met de schepen en de civiele dienst aan boord, die even eens onder hem ressorteert, ver trouwd te maken en om ook bij an deren de kunst af te kijken, ging de heer Moussault heel veel op reis. Hij voer op schepen van allerlei na tionaliteiten, reisde bijna de gehele wereld af en knoopte relaties aan met mensen uit een groot aantal landen. Als een echte levenskunstenaar be hield hij uit dit alles het goede, zo wel in geestelijke zin als ten aan zien van „het vette der aarde". De goede naam, die de Lloyd-schepen over de gehele wereld genieten, "is voor een niet gering gedeelte aan hem, voorstander van de beste kwa liteit en specialist in „primeurs", te danken. KOOPMAN IN HET GROOT. De functie van de heer Moussault maakt hem ook tot koopman-in-het- groot, want alles, wat voor de .huishoudelijke" uitrusting van de Lloyd-schepen nodig is, van allerlei soorten etenswaren en diverse dran ken. via textielproducten, keuken inventarissen, glas- en aardewerk, grote hoeveelheden schrijfgerei, schoensmeer en closetpapier, komt van de civiele dienst. Twee cijfers ter illustratie: in die 25 jaren kocht de heer Moussault 800.000 flessen wijn en 50.000 000 kilo aard appels. Vooral in de jaren vóór de oorlog ging de heer Moussault er regelmatig op uit om overal ter we reld de benodigde producten door eigen aankoop in te slaan: ossen (met 600 tegelijk) en kalkoenen in Denemarken; ganzen en reeën in het Memelgebied; varkens en hammen in Roemenië; wijnen, truffels en Weinig belangstelling voor verkiezingen in Schotland. De uitslag van de gemeenteraads verkiezingen in Schotland geeft een lichte verschuiving naar rechts te zien. Te Glasgow hebben de conserva tieven hun meerderheid op Labour in de gemeenteraad van één tot vijf ze tels vergroot. In Dundee wonnen zij twee zetels op Labour. In het gehele gebied verloren de socialisten 23 zetels, maar zg won nen er 16. Nergens is een verande ring in de machtspositie teweeg ge bracht. De communisten hebben veel stemmen verloren. De opkomst van de kiezers was klein. In sommige plaatsen stemde slechts 30 procent. Waarnemers schrijven dit toe aan gebrek aan be langstelling en aan de regen. champignons in Frankrijk; vruchten in Californië; kaas in Zwitserland; wijnen, marcaroni en spaghetti in Italië, whiskey in Engeland, kreeft, zalm en visconserven in Noorwe gen; enz. Elk jaar ging de heer Moussault ook naar de grote lammerenmarkt in Leiden om daar persoonlijk grote partijen te kopen. Dat ging op hand slag; na afloop werd er dan ln een kroegje afgerekend, waarbij de vee handelaar, volgens traditie zijn klant op een „neutje" moest tracte- ren. Nam deze laatste dit niet, dan had hij recht op een kwartje „scha devergoeding". Zo kwam de heer Moussault meestal met 15 20 losse kwartjes uit Leiden thuis. De heer Moussault is drager van het Kruis van Verdienste van het Rode Kruis, welke onderscheiding hem door de toenmalige Prinses Juliana persoonlijk werd uitgereikt, omdat hij ln 1935 de Ambulance naar Ethiopië, waarvoor de Rotter damse Lloyd haai- schip „Kota Rad ja" beschikbaar stelde, geheel had verzorgd en uitgerust. Van de oprichting af tot enige jaren na de oorlog was hij voorzit ter van de Bedrijfs-Horeca en on- feveer 20 jaren is hij reeds bestuurs- d van de Hogere Hotelvakschool in Den Haag. Tenslotte werd de heer Moussault, die een groot wijnkenner en in de Franse wijnstreken en op de Fran se wijnfeesten een gaarne geziene jaarlijkse gast is, in 1949 door de „Confrérie des Chevaliers de Taste- vin", het bekende internationale ge nootschap van wijnproevers, be noemd tot „Chevalier du Tastevin." Hij wilde per kano naar Spanje. De schipper van de kotter G. O. 27 ontdekte Dinsdagmiddag op ongeveer 7 4 8 mijl ten Westen van Scheve- nlngen een kano, welke half vol met water was gelopen en waarin zich een totaal uitgeputte man van Duit se nationaliteit bevond. De man had één been. Maandag Jï. was hfj van Hoek van Holland naar zee vertrokken met de bedoeling naar Spanje te kanoën. De schipper heeft de man aan boord genomen en naar Scheveningen ver voerd. waar hg onder de hoede van de politie is gesteld. Maandag had de Duitser nog vuur pijlen afgeschoten, doch die waren niet opgemerkt. Nader vernemen wfj, dat de kano vaarder K. A. K. Wei8bach, een 36- jarige koopman is uit Frankfort aan de Main. Zijn tocht naar Spanje was bedoeld als een reclamestunt voor een firma uit Frankfort. Ter hoogte van het eiland Goeree is het roer van zijn kano defect geraakt en dreef hg stuurloos rond. Weisbach, wiens pas-' poort in orde is, heeft besloten af te zien van zijn tocht. Hy zal naar Duitsland teruggezonden worden. Dreigde economische politie met revolvers KAMERLID STELT VRAGEN. Het Tweede Kamerlid Van de We tering (C.H.) heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Fi nanciën o.m. de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Kunnen de ministers mededelen of het juist is, dat een drietal amb tenaren van de economische politie, zonder daartoe bevoegd te zijn, bij een N.V. te 's-Gravenhage gedreigd heeft de directie en de boekhouder te arresteren en de boeken in beslag te nemen, een en ander, naar ver luidt met gebruik van revolvers? 2. Zijn de ministers niet van oor deel, dat, indien dit juist mocht zgn hier een voorbeeldige straf voor de betrokken ambtenaren op haar plaats is, en zijn de ministers bereid te be vorderen, dat een rechtsvervolging wordt ingesteld? Op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest is namens de Ned. Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, het N. V.V. en de Partij van de Arbeid aan de familie van wijlen Jan Oudegeest. een steen op diens graf overgedragen. In het Paviljoen der Zee en Schepen op de tentoonstelling van het Festi val of Britain zal de bezoeker een overzicht krijgen van allee wat Engeland op het gebied der scheepsbouw vermag. De op de foto afgbeclde modellen z(Jn natuurgetrouwe eopleën van de achterstevens derschepen „Tanke", „Oreade*" en „Balaena". De nationalisatie- kwestie Het wil echter zelf de prijzen vaststellen De leider van de Perzische pers- en propagandadlenst, dr. Ansari, heeft Woensdag verklaard, dat Perzië de olie aan vroegere verbruiken» wil leve ren tegen de geldende Internationale prjjzen. Hy voegde er aan toe, dat de nationalisatie van dc ulieindustrie geen vermindering van de productie zal veroorzaken. De nieuwe wet betekent geenszins onteigening van het bezit van de vroegere concessiehoudster, de Anglo Iranian Oil Co. Het werkelijke doel van de wet is alle activa en installa ties van de vroegere concessiehoud ster over te dragen aan de Perzische regering, benevens de controle op productie en exploitatie van de olie velden. Er zal een onderzoek worden ingesteld naai- mogelijke wettige aan spraken van de maatschappij. Met het oog daarop is in de wet de voor ziening getroffen, dat maximaal 25 r 'c van lopende inkomsten van de hui dige maatschappij na aftrek van pro ductiekosten gedeponeerd moet wor- VERHALEN I Dertig jaar lang was een Egyptische mummie, een van de pronkstukken van het museum van Vancouver, aan geduid als Prinses Diana". Onlangs opperde de directie het denkbeeld te onderzoeken of de mummie werkelijk de stoffelijke resten van Prinses Dia na bevat. Een archaeoloog, die in de arm werd genomen, zorgde voor ver bazing en hilariteit. „Het is wel een mummie, maar niet van Prinses Diana. Het is de mummie van een prins". De Deense temmer Groenbaek Sö- rensen is van plan om 50 getemde ratten te leiden naar minister van jus titie Helga Pedersen, om te proteste ten tegen de „wrede methodes" die zvorden toegepast bij de uitroeiing van deze beruchte dieren. Het is nog niet bekend of de politie deze nogal ongebruikelijke demonstra tie zal toestaan en evenmin of mejuf frouw Pedersen de temmer, met of zonder de deputatie van ratten, zal ontvangen. Onder Zeeland's hoge hemel Afkomstig uit Zuid-Europa In de maanden April en Mei reizen duizenden Nederlanders en vreem delingen naar de bloeiende bollenvelden. De narcissen, hyacinten en tulpen trekken als sterke magneten de be zoekers uit alle delen van het land naar één luisterrijk punt. Zwerfmans voelt elk jaar de kracht van dat magnetisch veld, maar hy heeft er zich tot nu toe steeds aan ontworsteld. In de eigen provincie liggen, juist in de bollentjjd, magnetische centra, die nog meer aantrekkingskracht op hem uitoefenen. Kleine problemen, die om een op lossing vragen of bijzondere ge beurtenisjes, die hem in een andere richting stuwen. Ditmaal rijdt hij onder een stra lend blauwe hemel, nu eens worste lend tegen dan weer gedragen op de vleugelen van een snijdende Noord-Ooster in de richting van Walcherens duinrand. Graag zou hij daar ergens een plant zien bloeien, die hem eerst kort geleden werd ge wezen. Die plant behoort wegens zgn zeld zaam voorkomen èn de gevaren, die hem bedreigen, juist nü in het brand punt van de belangstelling te ko men. Gecultiveerde tulpen in talloze variëteiten en in groten getale bijeen, dat is een waardevol schouwspel. Maar enkele wilde tulpjes, op de rand van de ondergang: zulk een jammerlijk schouwspel boeit Zwerf mans meer. OVERAL BENARD. Inderdaad de bostulp, meer def tig genoemd Tulipa sylvestris, staat op al zijn vindplaatsen in 2ieeland in benarde omstandigheden. Voor zover Zwerfmans bekend kwam deze kleine, sierlijke gele tulp op drie plaatsen opWalcheren en op twee m Zuid-Beveland voor. De Zd. Bevelandse onder Wol- phaartsdijl> worden bedreigd door intensivering van een boerenbedrijf. Van de Walcherse zijn op één der vindplaatsen (de belangrijkste) on der St. Laurens, door de overstro ming met zeewater alle planten vol komen vernietigd. Eén vindplaats onder Serooskerke staat onder be scherming, maar loopt gevaar in de bladloze periode der planten toch nog per ongeluk te worden kaal-ge- schoffeld en de derde plaats onder Oost-kapelle ligt zo dicht aan de wegrand, dat een over de berm uit wijkend voertuig de hele vegetatie kan vernietigen. UIT ZUID-EUROPA. Het gaat hier om een tulpje af komstig uit Zuid-Europa, dat in de tweede helft van de zestiende eeuw naar Noord- en West-Europa werd overgebracht als sierplant. Het komt behalve in Nederland ook in Duits land verwilderd voor, maar ook En geland heeft zijn gewaardeerde vind plaatsen. Men vindt het tulpje in Zeeland steeds in de buurt van vervallen of opgeruimde oude kastelen en buiten plaatsen. Ze zijn dus hoogstwaarschijn lijk uit tuinen ontsnapt, maar., dit tulpje is een zuiver wilde plant, niet gecultiveerd, wordt niet in bastaardvormen aange troffen en mag als in Zeeland In geburgerd worden beschouwd. Dus moet de plant dan ook voor Zeeland behouden blijven. De plant zelf is het waard. De bijzonder slanke sierlijke vorm en de fraai gele kleur; de inrichting van de bloem met zgn behaarde bloembladtoppen en de meeldraden met de interessante behaarde voet, geven hem een belangrijke plaats tus sen onze andere wilde bolgewassen (waarover we later wel eens hopen te schrijven). Het bezoek van Zwerfmans betrof het meest bedreigde punt onder Oost- kapelle. Plantjes stonden er genoeg, maar door de hoogst-ongelukkige stand plaats had geen enkel exemplaar een normale ontwikkeling bereikten droeg geen enkele plant bloeiknop- pen. In een dergelijke toestand zou men zulk een vindplaats gerust af kunnen schrijven. Nu weet Zwerfmans heel goed, dat naar elders overgebrachte (z.g. uit- gepote) wilde zeldzaamheden voor de wetenschap alle aantrekkelijk heid verliezen. Ze staan immers niet meer op hun originele (zelf?) geko zen standplaats. Zwerfmans wil echter in het ge val van Tulpia sylvestris een ander standpunt verdedigen. 1. De bostulp is sedert honderden jaren een echte wilde Zeeuwse plant, dus moet hij dat blijven. 2. Indien cultivering van de bodem verbreding van wegen, parkaanleg of woningbouw de plaint zou doen ver dwijnen. is de wetenschap er bij ge baat, wanneer de plant wordt over gebracht naar een geschikt terrein in de onmiddellgke omgeving om daar zijn bestaan ongehinderd voort te zetten. 3. Indien overplaatsen minder ge wenst moet worden geacht, moet het terrein waar de plant staat tot i klein gemeentelijk natuurreser- vaatje worden verheven. Desnoods kan men van dit afgescheiden ter- reintje een bezienswaardigheid ma ken geheel verantwoord in een tul penland als Nederland, Een pakkend opschrift kan tevens het publiek doen begrijpen, dat geen enkel uit geroeid deel van de schepping ooit door mensenwerk in 't leven kan worden teruggeroepen. HERPLANTEN. De bijgaande afbeelding is gete kend naar levende, echt Zeeuwse exemplaren, nakomelingen van enige plantjes, die voor studie-doeleinden naar een particuliere tuin werden overgebracht, waar ze zich sterk hebben vermenigvuldigd. Zonder twijfel zou de eigenaar enl- fe planten wollen afstaan om die op e originele vindplaats (door de vloed ontvolkt) te herplanten. Op deze wijze blgven èn de vind plaats èn de planten daarvan af komstig bestaan. Wanneer één en ander onder auspiciën van botanici zou geschie den. was er niets verloren en alles gewonnen. De herbeplanting zou worden genoteerd, zodat latere ge neraties de geschiedenis van de Zeeuwse wilde tulpjes geheel zouden kennen. Mocht voorts iemand menen an dere verstolen groeiplaatsen van dit tulpje te kennen, dan houdt Zwerf mans zich voor mededeling daar van gaarne aanbevolen. De snijdende Noord-Oostenwind maakte de terugtocht niet bepaald tot een pretje, maar het idee iets te kunnen tot stand brengen in het belang van de Zeeuwse flora, zorgde dat Zwerfmans met een warm hart huiswaarts keerde. En misschien schijnt het nu niet zo wonderlijk meer, dat de bloeiende bollen-gindér- whd in zijn gedachten ver naar de achtergrond waren gedrongen. BAREND ZWERFMANS. Gerechtelijke vervolging van O'Dwyer geëist De leider der Republikeinse fractie van de Amerikaanse Senaat, Kenneth Wherry, heeft Dinsdag in een toe spraak in de Senaat geëist, dat Wil liam O'Dwyer, voormalig burgemees- ster van New York en thans Ameri kaans ambassadeur te Mexico City, onverwijld terecht zal staan. Wherry zeide. dat hetgeen omtrent O'Dwyer in het rapport van de commissie-Ke- fauver is medegedeeld „een smet op diens naam werpt, die dient te wor den verwijderd". „Onder de huidige omstandigheden is O'Dwyer niet in staat als diplomatiek vertegpnwoor- diger van de Ver. St: -en bij -1: ?>i?xi- caanse regering op te treden". den bij de Nationale Bank van Per zië. De wet bepaalt tevens, dat de commissie, die gevormd zal worden om toezicht te houden op de uitvoe ring van de nationalisatie van de olie industrie, de wettige aanspraken van de vroegere maatschappij moet on derzoeken en van haar bevindingen verslag moet uitbrengen aan de Per zische regering. Nadat deze aanspra ken zullen zijn goedgekeurd, kan de nationalisatie worden uitgevoerd. Van nu af aan is de Perzische re-ge ring bereid olie te verkopen tegen de geldende internationale prijzen aan afnemers van de oliemaatschappij in de periode van begin 1948 tot 20 Maart 1951. Bovendien za! de Perzi sche regering aan die verbruikers voorrang geven voor de aankoop van surplusvoorraden van de olie-indus trie. mits zij dezelfde prijzen willen betalen als door nieuwe afnemers eventueel zullen worden geboden. (De Sow jet-Unie zou zulk een nieu we afnemer kunnen zijn). Een derde der Nederlandse jeugd georganiseerd. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde statistiek van de vrije jeugdvorming 1950 bevat gegevens van instellingen ten dienste van de jeugdbeweging, welke instel lingen veelal een overkoepelend ka rakter dragen en voorts van de jeugdorganisaties, waarbg de leden direct of indirect, via plaatselijke of regionale afdelingen, zijn aangesloten. In totaal betreft dit 856.000 leden, waarvan 45 procent bij organisaties op R.K. en 37 procent bij organisaties op Prot. Christelijke grondslag. On der deze 856.000 leden bevinden zich 165.000 aangeslotenen bij padvind- (st)ers-, verkenners- en gidsenorga- nisaties. Volgens de genoemde publicatie stonden bovendien 98.000 jongeren in geschreven bij clubhuizen voor onge organiseerde jeugd. De organisaties op R.K. grondslag omvatten 36 pro cent en die op Prot. Chr. grondslag 34 procent van de 98.000 ingeschreve nen. De sportorganisaties vermelden ge zamenlijk 893.500 actieve leden, waar onder 34 procent voetballers en 23 procent turners en turnsters. Van elke 100 jongens zgn er onge veer 20 aangesloten bij jeugdorgani saties, 31 bij sportorganisaties en zgn er twee ingeschreven bg het z.g.n. massajeugdwerk. Voor de meisjes zijn deze aantallen 18, 11 en 2. Het wereldgebeuren De kruistocht van Kefauver l De Amerikaanse Congrescommis sie Kefauver heeft haar onderzoek nA&r de toenemende invloed van het gangsterdom op het Amerikaan se openbare leven beëindigd en daar mee is het doek neergegaan voor wat wel genoemd is .het grootste kijkspel ter wereld". Millloenen Amerikanen hebben de afgelopen maanden de topfiguren uit de onderwereld op bet televisiescherm verhoord zien wor den en aldus een beeld gekregen van misdadige practyken, variërend van zwendel by het gokken, exploitatie van speelholen, handel in verdoven de middelen, afpersing. Voor velen is het daarbij een onthulling geweest, dat de misdadigcrssyndlcaten zulk een grote invloed hebben op het be stuursapparaat. Louche figuren als Costello en Adonis bekleedden een betrekkelijk vooraanstaande plaats in het openbare leven en hadden overal hun vriendjes zitten. Tijdens het onderzoek Is gebleken, dat er in sommige streken nauwe banden bestaan tussen misdaad en politiek. Ten dele is dat een gevolg van het bestuurssysteem ln de Ver. Staten. Burgemeesters, rechters, commissa rissen van politie worden niet be noemd, maar gekozen; de party, die aan de macht komt heeft een groot aantal baantjes uit te delen. Dat schept mogelijkheden te over voor corruptie. De gangsters hebben er belang b(j personen in belangrijke functies te krijgen, die bereid zijn een oogje dicht te doen wanneer het gaat om de bestrijding van de misdaad. Voor dat doel worden grote bedragen gespendeerd in omkoperij en het spekken van verkiezingskasaen. De politici die eenmaal in het web van de onderwereld gesponnen zijn, kunnen niet meer terug. Een voorbeeld van deze soort cor ruptie is de stad New York ge weest tijdens de ambtsperiode van O'Dwyer. In 1945 werd deze burgemeester van New York als opvolger van de grote Fiorello la Guardia. de man, die een verbitterde strijd leverde tegen de misdaad. In 1949 zag hij zich na een wilde verkiezingsperiode herkozen. O'Dwyer en zgn trawan ten lieten de „gangs" vrij spel tot het zozeer de spuigaten uitliep, dat zgn positie onhoudbaar wera. De burgemeester werd weggepromo veerd naar de ambassade in Mexico. Niet alleen in New York. ook ln an dere steden bleek de macht van de georganiseerde misdaad groot te zijn. Zelfs is gesproken van een „scha- duwregerlng' door de benden. Voor Truman's Democratische par ty is het onderzoek pijnlijk ge weest, omdat vooral de plaatselijke politici van deze party veel boter op het hoofd bleken te hebben. Ke fauver zelf een democraat, is dan ook tijdens het onderzoek door par tijgenoten verwenst. De vijf senato ren, die de commissie vormden, zijn zeer zeker mannen, die de wens had den om zonder aanzien des persoons de rotte plekken in de Amerikaanse samenleving bloot te leggen. Daar naast echter hebben een aantal de mocratische leiders het onderzoek niet zonder bijbedoelingen gesteund. Het spreekt vanzelf, dat de Republi keinen niet nalaten gebruik te ma ken van de onthullingen over de corruptie onder democratische poli tici met het oog op komende ver kiezingscampagnes. De democraten hebben dat zien aankomen en terecht geoordeeld, dat het beter Is zelf de bezem te hanteren, dan de politieke tegenstanders de televisie-camera's in de Augiasstal te doen plaatsen. Vele democratische politici hebben vertrouwen en prestige verloren, maar daar staat tegenover dat de democraat Kefauver. die onvervaard tegen de misdaad tevelde is getrok ken, zich een grote populariteit heeft verworven. Het rapport van de commissie be vat aanbevelingen voor een groot aantal wetten ter bestryding van de gok- en misdadieerssyndicaten. Of daarmee veel te bereiken valt staat te bezien. Wat helpen wetten, indien degenen, die ze moeten toepassen, omkoopbaar zijn. Zelfs onbarmhartige publiciteit van alle practyken. aie in stilte voortwoekeren is niet vol doende. De meeste lieden, die door de commissie Kefauver verhoord werden, waren niet in het minst ge- imponeerd. Noodzakeiyk is. dat de overheids dienaren ln leidende functies be trouwbare mensen zgn, die de moed hebben tot optreden tegen misstan den en die niet bezwyken voor ver- leideiyke dollar-aanbiedingen. Zulke politici zijn er blijkbaar niet al te veel In de Ver. Staten. Kostbare briljanten verwisseld voor namaak stenen Twee Duits sprekende mannen hebben Dinsdag in de winkel van een Haags juwelier in dc binnenstad zeven briljanten gestolen ter waarde van ruim 56.000. Het tweetal kwam omstreeks vyf uur de winkel binnen en vroeg bril janten te mogen zien. Na lang heen een weer praten, kozen zg zeven bril janten uit. Zg hadden niet voldoende geld bij zich om de kostbare stenen direct te betalen, zo zeiden zy. Zy verzochten, de juwelier daarom de ze ven briljanten in een verzegelde en veloppe weg te bergen, welke zy Ia- ter zouden komen halen. Zy kwamen echter niet opdagen. De juwelier maakte daarom de verzegelde enve loppe open en ontdekte toen tot zyn grote schrik, dat de zeven briljanten waren verwisseld voor zeven waarde loze immitatie-briljanten. Vermoed wordt, dat de dieven de stenen hebben verwisseld, toen zy de juwelier vroe gen een enveloppe en zegellak te gaan halen. 5'/2 millloen voor het Korea-detachement. Bij de Tweede Kamer Is ingediend een begrotingswijziging voor het de partement van oorlog voor het Jaar 1950, waarbij voor personeels- en de materiële uitgaven van het Nederlands Korea-detachement voor dat jaar rog bedragen van respectievelijk t 477.000 en f 4.937.540 worden aangevraagd. Het detachement is op 26 October J950 scheep gegaan. Voorts is gebleken, dat over een bedrag van rond f 2.000.000 voor vrij vervoer voor militairen, die bestemd waren voor Indonesië, niet behoeft te worden beschikt, omdat in 1950 nage noeg geen militairen meer naar Indo nesië werden uitgezonden. In plaats van éénmaal per veertien dagen, kre gen de militairen nu éénmaal in de vier weken vrij vervoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5