fm Ckefarine ,4 MIDDELBURG BEZIT THANS EEN MODEL-BRANDSPUIT P.v.d.A. VIERDE EERSTE MEI NEDERLANDS HERVORMDE KERK KREEG NIEUWE KERKORDE BEZWAREN TEGEN 'T 0NTWERP- STREEKPLAN WALCHEREN J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 UIT DE BRAND Direct na aankomst kan water worden gegeven. Wanneer In de toekomst In Middelburg brand uitbreekt, kan de brand weer onmiddellijk water geven, zonder behoeven te wachten totdat de slan gen /Un uitgerold en gekoppeld. Dit is mogelijk dank zij één van de snuf jes, waaraan do gistermorgen vroeg In de stad gearriveerde nieuwe brand- spuit rijk is. Deze geheel gesloten spuit van het nieuwste typo betekent voor do stad een grote aanwinst en stelt de brandweerlieden In staat zeer snel en zeer doeltreffend te werken. In aanzigheid van de burgemeester, de gemeentesecretaris, de wethouders J. W. KÖgeler en L. J. van 't Westen- de, de brandweercommandant, de heer A. J. W. MathlJssen, de onder commandant, de heer E. Vlsscher en vertegenwoordigers van de fa. Van Bergep te Heiligerlee, die dit pronk stuk bouwde, werd gistermorgen op de Turfkaal een demonstratie gege ven. Deze kon het gemeentebestuur ten vólle overtuigen van de waarde Advertentie HEDENAVOND optreden „ZUIDWESTERS" ten bate kankerbestrijding. Kaarten zijn nog verkrijgbaar aan de zaal Schouwburg, 7 uur. Aanvang voorstelling 8 uur. Timmerman te Middelburg maakte lelijke val. Een timmerman, die werkzaam was by het in aanbouw zijnde café-restau rant op de hoek van de Markt en de Gravenstraat te Middelburg, viel door onopgehelderde oorzaak. Dins dagmorgen van een hoogte van zes zeven meter op de grond. De man, een zekere de L. uit Koudekerke, werd met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis opgenomen. Stoffelijk overschot geallieerde vlieger opgehaald. Een visser uit Bergen op Zoom haal de op de Oosterschelde een gedeelte van 'n wrakstuk van een vliegtuig op. Er bleken nog bommen in dit wrak te zitten, alsmede het stoffelijk over schot van een lid van de bemanning. De M.O.D. en politie werden gewaar schuwd. Nadat de bommen zijn gede monteerd. zal men het stoffelijk over schot van de vlieger bergen. Vermoe delijk betreft het hier een geallieerd vliegtuig, dat begin 1944 is neerge stort. Vernieuwing concessies autobusdiensten op Schouwen. De Commissie-Van Breen voor het vernieuwen en het verlenen van con cessies aan autobusondernemingen, hield Dinsdag in de Dierentuin te 's- Gravenhage een zitting, waarin be langhebbenden bij de vernieuwing van concessies voor Zuid-Holland en Schouwen-Duiveland gelegenheid had den wensen en bezwaren naar voren te brengen. Deze worden later door de Commissie in behandeling genomen. Wegwijzers op Walcheren. Dank zy de Herverkaveling heeft Walcheren een groot aantal nieuwe wegen gekregen, waarvan sommige nog in aanleg zijn. Wij vernemen, dat de A.N.W.B. momenteel plannen ont werpt voor ie bewegwijzering van dit nieuwe wegennet. Ook wordt de uit gave van nieuwe kaarten voorbereid, aangezien de oude plattegronden van Walcheren waardeloos zijn geworden. Burgemeesters herbenoemd. Bij K. B. van 21 April is de heer H. U. Bouwman herbenoemd tot bur gemeester van Grypskerke en de heer A. J. Hutjsman herbenoemd tot bur gemeester van Meliskerke. OFFICIËLE BENOEMING KRINGCOMMISSARIS RODE KRUIS. In de Staatscourant is thans het Kon. Besluit verschenen, waarbij mr. J. A. Heyse te Middelburg voor een periode van 5 jaren is benoemd als kringcom missaris van het Nederlandse Rode Kruis in de kring Zeeland. Van deze benoeming hebben wij reeds eerder melding gemaakt. AANBESTEDING. Te Wissekerke werd aanbesteed de buitengewone werken en het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1952 van de waterkerende en andere werken van de calamiteuze polders Onrust, Jacoba en Anna-Fri- so. De raming bedroeg 54.646. De inschrijvingen luidden: J. A. Blijle- vens, Breda, 72.000: L. van Pope- ring, Bruinlsse, 56.780; Gebr. Kie vit. Colflnsplaat, 54.768; Fa. Lucas- se Sponselce. Walsoorden, 54.690; Fa. Sponselee Lucasse, Klooster- zande en Walsoorden, 54.600; W. van den Berg en P. van Donjjen, Bruinlsse en Haamstede, 53.725, J. Hoogesteger, Wemeldinge. 54.330; Gebrs. van der Werf. St. Maartens dijk en Scherpenisse, 54.200; J. F. Warrens. Ossenisse. 53.175; A. C. van Hee. Kamperland, 53.900; C. van de Klippe Vlissingen, 53.778; L van de Klippe en J. la Gasse. Vlis singen. 53 700: M. van der Velde. Bruinisse, 52.800. VERKEER OVER AXELSE BRUG GESTREMD. Tengevolge van een storing in de hefinrichting van de afsluitbomen was het verkeer over de Axelse brug Maandagavond van 11 tot 1 uur ge stremd. Een tegenvaller voor de en kele late automobilisten.. benoeming. Tot onderwijzer bij de school met de Bijbel te Sint Annaland is benoemd de heer C- J. Hartog. onderwijzer aan de Cbr. school te Zoetermeer en afkom stig uit Scherpenisse. en de vele mogelijkheden der nieuwe spuit. Zoals gebruikelijk bevindt zich aan de voorzijde de zeer uitgebreide kop pelinstallatie. Achter de ruime cabi ne voor de chauffeur en comman dant zijn banken voor de brandweer lieden, die dus niet meer by weer en wind in de openlucht behoeven te kleumen. Dit gedeelte van de wagen heeft veel weg van een miniatuur bus. Het inwendige van de zitbanken dient tevens voor het opbergen van materiaal. PRACTISCH INGERICHT Aan weerszijden van de spuit zijn tal van deurtjes, die, wanneer men ze opent, handige bergruimte tonen. Elke vierkante decimeter van de wa ren Is zo nuttig mogelijk gebruikt. 5paden, stand- en straalpijoen, hou welen, koevoeten en al die andere onmisbare materialen hebben hun eigen plaatsje, terwyi boven op de wagen ondermeer enige ladders en pieken zg'n bevestigd. Aan beide kan ten zijn voorts kastjes met een rub ber slang en een uitschuifbare has pel. In de wagen is een watertank aanwezig met een capaciteit van 1500 liter en met behulp van de mo tor, die voor de nodige druk zorgt, kan men dus onmiddeliyk na aan komst, terwyi de manschappen de andere slangen uitleggen, een begin maken met de bestrijding van het vuur. In de grote spuit wordt voorts een zeer kleine spuit geplaatst, welke verplaatsbaar is en goede diensten kan bewijzen, indien men met de auto niet voldoende dicht by het branden de perceel kan komen. Verder heeft men steeds de beschikking over een „koolzuur-sneeuwapparaat", een schuimblusser en een z.gm. nat-blus- ser. Vanzelfsprekend werd de auto, die blonk als een suieeel, maar waaraan niettemin gistermiddag toch al weer werd gepoetst, door de brandweerlie den met grote voldoening ontvangen. Wanneer zy nu ook spoedig een nieu we kazerne krygen, zijn zy geheel uit de brand. Zware weelde-hefflng op oesters en kreeft In de kringen der oesterkwekers heerst ongerustheid over de verho ging van de weeldebelasting, die de minister voornemens is, in te voeren. De minister wil de weeldebelasting van 15 op 30 zien gebracht voor oesters en kreeft. De afzet in het binnenland, die de laatste laren toch reeds zo gevoelig is gedaald, zou, naar men vast gelooft, nog een ver dere zeer sterke daling vertonen als dit plan zou door gaan. En de vraag, die men zich stelt, is deze: als de om zet naar het binnenland door deze maatregel wordt gehalveerd, zou het Ryk er dan nog wel mee gebaat zgn, wanneer de weeldebelasting voor oesters en kreeft werd verhoogd? Het is te hopen, dat deze verhoging geen doorgang vindt, daar de oester- kwekerij de binnenlandse markt niet kan missen, terwgl anderzijds een groep van kleine en middelmatig grote bedrijven ernstig zou worden gehandicapt door een maatregel, waarvan het nog heel niet zeker is, dat zy werkeiyke baten voor het Ryk zal opleveren. Laatste Franse zaaioesters gearriveerd. Maandagmorgen arriveerde te Yer- seke een aanvullend kwantum van 15 ton zaaioesters uit Frankryk, afkom stig uit de plaatsen Carnac, Lesar- drieux en Sarzeau. De kwaliteit was mooi en het gewicht varieerde tussen 40 en 45 kg. per 1000 stuks. Er zullen verder geen zaaloesters uit Frankrijk meer volgen. Advertentie HOOFDPIJN? Mijnharde'» Hoofdpijnpoeder*. Doos 43 ct.~ Vier vermissingsgevallen te Bergen op Zoom. De recherche te Bergen op Zoom heeft thans niet minder dan vier za ken van vermissing in behandeling. Zo is nog steeds geen spoor gevonden van de verzekeringsagent C. vac S. uit Bergen op Zoom, wiens auto begin Maart op de provinciale boot te Perk- polder werd aangetroffen, doch die zelf onvindbaar was. Het vermoeden bestaat, dat van B is uitgeweken naar België. Voorts is de ongehuwde boekhouder M. B. uit Halsteren sinds enige tijd spoorloos Van fraude is niets gebleken. Vorige week is bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing van de 28-jarige C. v N. uit Steenbergen. Hij had de gehele dag gevent in West- Brabant. maar was niet in zijn woning teruggekeerd. Ook hier is geen enkele aanwijzing le vinden. De laatste ver missing is van een bankbediende uit Bergen op Zoom. de 48-jarige J. G Accountants stellen thans een onder zoek op de bank in. Advertentie 'n enkel labiel Joet wonderen TEGfcN PUNENEN GRIEP. 20 tobl.tt.n 75 ct Brutale diefstal van koperdraad toegegeven. Naar wij vernemen heeft L. H. uit Nieuw- en St. Joosland. die momen teel gedetineerd is in het Huis van Bewaring te Middelburg, bekend, eni ge tijd geleden in zijn woonplaats een hoogst brutale diefstal van aan de P.Z. E.M. toebehorend koperdraad te heb ben gepleegd. H. was in het gezelschap van twee handlangers. Men klom in een paal van de P.Z.E.M. en knipte het koper draad. dat nota bene onder stroom stond, door, rolde het vervolgens op en verstopte de grote partij in een sloot. Korte tijd later werd het weer voor de dag gehaald en verkocht aan een opkoper in Breda. Beroep op de winkeliers Vrijdagavond is het weer de avond van de Doden-herdenking. Van acht uur tot twee minuten na acht kan iedereen in Neder land door het inachtnemen van absolute stilte de vele doden herdenken, die hun leven gaven voor onze vrijheid. Dat gebeurt op de kerkhoven en bij de mo numenten, die te hunner nage dachtenis werden opgericht. Maar dat gebeurt overal in Ne derland. waar in die twee minu ten maar mensen zijn: in de hui zen en op straat, in 4c treinen en in de bedrijven. Aangezien het voor hen, die zich om acht uur op straat be vinden, niet altijd even gemak kelijk is het juiste moment te bepalen, doen wij een dringend beroep op de winkeliers. Zij kunnen, door om acht uur pre cies voor twee minuten hun étalagelichten te ontsteken, er oe bijdragen, dat ook in Zee and door iedereen op de juiste rijd twee minuten van absolute itilte worden gewijd aan de her- nnering van hen, die in de ja- •en 19401945 voor de goede ^:aak vielen. Schouwen-Duiveland In de aether. Gisteravond werd over de Vara-mi- crofoon een korte reportage gegeven over Schouwen-Duiveland. De ge meentearchivaris van Zierikzee, de heer P. van Beveren, vertelde iets over het verleden van het eiland en de stad Zierikzee, waarbij hij er op wees, dat het behoud van de vele mo numenten uit het verleden grote las ten met zich meebrengt. De heer van den Doel uit Dreischor, behandelde de structuur der geïnundeerde gronden en sprak over de producten van Schouwen-Duiveland. De fruitteelt werd besproken door de heer C. A. Hartogh, hoofd van de Tuinbouwschool te Haamstede- De heer Hartogh ging tevens in op de toeristische mogelijk heden van Schouwen-Duiveland. Grote aandacht werd besteed aan de oeververbindingen. Burgemeester A. H. Vermeulen van Dreischor, die dit probleem aansneed, wees hierbij op twee mogelijkheden, nL een veerboot met koplading bij Zijpe en een snel lere verbinding met Rotterdam door b.v. een brug over Tiengemeten, waar door een veerverbinding met Goeree- Overflakkee noodzakelijk zou worden. Nadat nog die aandacht was besteed aan de visserij, werd tenslotte de po sitie van de P.v.d.A. op Schouwen- Duiveland besproken. In Zeeland werd het Meifeest opgewekt gevierd. De heer van Oorschot nogmaals gehuldigd. Gisteren is overal in Zeeland door de P.v.d.A. en haar nevenorganisaties net Meneest gevierd. Te Middel Durg begon de Meiviering met een ochtendwandeling. In ae middaguren werd een fietstocht ge maakt en werden de kinaeren ont haald op een voorstelling in de Bo- g arazaai. 's Avonds belegde het Mei-comité van de P.v.d.A. en de Middelburgse bestuurdersbond een grote leestver- gadenng in de geheel oezette öchut- ler^hotzaal, die met rode bloemen, vaandels en vlaggen was versierd. Na een openingswoord van de afdelings voorzitter de heer VV. L. Schenk, brachten leden van de beweging en van de 3 jeugdorganisaties met me dewerking van het zangkoor „de Volksstem" de Meirevue „Op naar het licht" ten tonele. De boeiende, vlot gespeelde en voortreffelijk ge- ensceneerde schouwspel werd geschre ven door een Middelburger, de heer L. P. J. Sulkers en gaf op treffende wijze diepte- en hoogtepunten uit de geschiedenis van de arbeidersbewe ging weer. Na de pauze hiejd het Tweede Kamerlid, de heer J. de Kadt, de traditionele Meirede. Hy gedacht de pioniers van de beweging en wees er op, dat de socialisten thans twee taken hebben te vervullen: zy moe ten datgene, dat tot nu oe bereikt is bewaren en uitbreiden, maar moe ten het ook verdedigen tegen de geva ren, welke thans van sommige kan ten dreigen. „Er wordt van ons ver langd, dat wij niet versagen en stil zitten" aldus de spreker, „want de socialistische beweging, die niet aan het behoud van de vrgheid wil mede werken is gedoemd onder te gaan. Wy moeten blijven strijden voor de eenheid van de gehele wereld en voor het recht en de vrijheid van alle mensen". Aan het slot van de avoud bij de apotheose van het Meispel zongen al len staande de pioniers van de party in Middelburg, die het toneel hadden betreden, het lied „Wakkere strg- ders" toe. Namens het Meicomité bood de heer A. J. Schuitema de heer Sulkers als blg'k van waardering een geschenk aan. TE VLISSINGEN Het Meifeest werd te Vlissingen begonnen met een gezamenlijke mor genwandeling naar de duinen. De heer M. J. van Poelje zette in een korte toespraak de betekenis van de Meiviering uiteen en wenste de heer L. P. van Oorschot geluk met de on langs verleende koninklijke ender- 4 •bed is ook voqr U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Gouden jubileum Stationschef Terneuzen. Dinsdag herdacht de heer A. Diele- man, stationschef eerste klasse A te Terneuzen, zijn gouden jubileum bij de spoorwegmaatschappij Mechelen Terneuzen. later Ned. Spoorwegen. In tegenwoordigheid van de heren mr. S. van Houten, hoofdinspecteur N.S. te Breda, A. van Oortmersen, in specteur N.S. te Nijmegen, L. F. Du bois, inspecteur N.S. te Terneuzen, de stationschefs van Hulst, Axel en Sas van Gent en het voltallig personeel van het station te Terneuzen. wenste de heer W. R. Blankert, chef van de dienst vervoer van de N.S. te Utrecht, de jubilaris geluk. In zijn toespraak memoreerde de heer Blankert de bui tengewone staat van dienst van de heer Dieleman en prees hem voor de wijze, waarop hij een belangrijk sta tion als Terneuzen, zovele jaren heeft bestuurd. De heer L. F. Dubois sprak de jubilaris toe namens het gezamen lijk personeel en bood een tweetal geschenken aan, terwijl mevrouw Die leman bloemen ontving. De heer L. v. d. Broecke, stationschef te Hulst, sprak namens de collega's. Van half twaalf tot één uur werd een drukbezochte receptie gehouden. 1 MEI 1951 Plechtige overdracht van het presidium der oude aan de nieuwe Synode. De generale synode der Nederlands Hervormde kerk kwam In de Nieuwe Kerk te Amsterdam bijeen ter aanvaarding van de nieuwe kerkorde. De plechtige overdracht van het presidium van de oude Generale Synode aan de nieuwe werd namens de Koningin bijgewoond door haar particulier secretaresse mevrouw N. Smltt-Avis. Vijf ministers getuigden van de be langstelling der regering. Het waren mr. A. M. Joekes, prof. dr. P. Lief- tinck, mr. H. Mulderlje. ir. C. Staff en H. H. Wemmers. De gemeente Am sterdam was vertegenwoordigd door haar burgemeester, mr. Ara. J. d'All- ly. Voorts werd de Generale Synode bijgewoond door een groot aantal vertegenwoordigers van andere kerkgemeenschappen in binnen, en bui tenland. In zijn overdrachtsrede herinnerde de praeses der oude Generale Synode, ds. H. J. F. Wesseldijk, er aan. hoe op 31 October 1945 ae Generale Sy node der Nederlands Hervormdi Kerk eveneens in de Nieuwe Kerk te Amsterdam voor de eerste maal bij eenkwam. Deze Synode, die in feite een interim Synode was, draagt thans na 5^ jaar, haar taak over aan de nieuwe Generale Synode die de leiding overneemt en de Nieuwe Kerkorde zal doen functionneren. De praeses der nieuwe Generale Synode, ds. J. R. Wolfensberger. bracht dank aan de praeses en leden der Synode voor de arbeid, die zy „met geloof en ernst hebben ver richt". Hy zeide onder meer: „Indien de Hervormde Kerk zal komen tot een waarachti; het van grote len. die als uen werkelijke sche gemeenschap willen leven." Al» eerste der gasten richtte de minister van justitie mr. H. Mulde- ry'e, het woord tot de Synode. Na mens de regering wenste hy praeses en leden geluk met de Nieuwe Kerk orde. aan welker tot standkoming hg ook enige woorden wijdde. Vervol gens betuigde een aantal der buiten landse en binnenlandse gasten van hun belangstelling voor de tot stand koming der Nieuwe Kerkorde. In de Westerkerk te Amsterdam werd 's avonds een dankstond gehou den. waarin werd voorgegaan door prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel. RAAD VAN ARNEMUIDEN Gemeentelijke autonomie wordt ondermijnd. Maandagavond ls in de gemeente raad van Arnemuiden het ontwerp streekplan voor Walcheren bespro ken. De raad was unaniem van me ning, dat bij G. S. met klem stelling dient te worden genomen tegen te vergaande bemoeiingen, zoals deze ten aanzien van bebouwde kommen worden voorgestaan en waardoor vrg- wel alle zeggenschap der gemeente wordt uitgesloten. Daarom, dienen slechts de hoofdzaken in het plan te worden opgenomen. De verdere rege ling moet worden overgelaten aan de gemeente zelf bg de vaststelling of wyziging van het uitbreidingsplan. De autonomie wordt te veel onder mijnd. De raad constateerde verder, dat teveel vruchtbare cultuurgrond hun bestemming verliezen voor recreatie- doeleinden. ruiterwegen enz. Plaatselgk werd als bezwaar aan gevoerd, de nieuw geprojecteerde weg vanaf de Sloedam in Westelijke rich ting tot het kruispunt GoesNieu- werkerkArnemuiden. De vraag werd naar voren gebracht hoe de waterafvoer geregeld zal wor den als de oude Middelburgse haven opnieuw wordt doorgegraven als toe gang naar de Zandkreek. Deze kwestie is vooral van belang voor de Polder Walcheren, daar deze het rioolwater moet ontvangen. Tenslotte acht de raad het wense lijk, dat in het uitbreidingsplan wordt opgenomen de bebouwde kom ten zuiden van de gemeente en ten Wes ten van de Nieuwlandse weg. Be treurd werd, dat in het plan reeds plaats was aangegeven voor de aan leg van een schietbaan op goede cul tuurgrond in de Suzanna-polder. Naar het oordeel van de raad is er op Wal cheren voldoende minderwaardige grond voor dit doel. De raad sprak er haar afkeuring over uit dat de Plano- Houdt dat id de qaten... 't Is voor onze soldaten! Gisteren kwam de stand op 7730,17. Wd ontvingen de opbrengst van twee kerkcollectes, namelgk 80,78 van de Geref. Kerk te Arne muiden en 57,14 van de Geref. Kerk van Souburg. Twee Hervormde Ker ken zonden ons een som van 25. te weten die te Goes en die te 's Heer Arendskerke. Izak van Keulen ging in Biggekerke weer op pad en kon ditmaal 10 afdragen. Middelburgse kinderen brachten maar liefst 28.10 bijeen. Wie helpt mede om de 8000 vol te maken? Collecte-opbrengsten en bijdragen kunnen steeds worden afgedragen door storting op giro 35D300 t.n.v. Prov. Zeeuwse Courant, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zee land" te Middelburg. logische Dienst die hierover geraad pleegd is geworden niet de vereiste aandacht hieraan heeft geschonken, althans de zaak niet op deze wijze heeft gezien. Bij het begin van de vergadering feliciteerde burgemeester Langebee- ke mede namens de raadsleden ge meentesecretaris J. J. Huissen met zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bericht was binnengekomen, dat de heer Huiskes zgn benoeming tot on derwijzer aan de O. L. School en tot lid van de commissie tot wering van het schoolverzuim heeft aanvaard. Besloten werd deel te nemen in de garantie voor het stichten van een bijzondere B.L.O. school te Middel burg naar verhouding van het aantal inwoners. De raad ging accoord met een voor stel om rioolbelasting te heffen ter bestrijding van de kosten. De 5 loonsverhoging van toepassing verklaard op het ge werd ook meentepersoneel. Wilde jacht van taxi tegen trein was tevergeefs. Maandagavond moest de laat ste trein in Bergen op Zoom ge ruime tijd wachten op passa giers, die in Roosendaal tenge volge van treinvertraging de aansluiting hadden gemist De meeste passagiers gingen naar de wachtkamer, totdat de trein vertrok, alleen een marine-offi cier en een aannemer uit Vlis singen besloten in een hotel aan de overkant van het stations plein de tijd te kortenHet gevolg was. dat de trein vertrok zonder dat zij er in zaten. Het ergste van het geval echter was. dat zowel de aannemer als de marine-officier belangrijke bagage in de trein hadden ach tergelaten. De heren besloten een taxi te nemen om te trach ten de trein onderweg „op te pikken". Zo begon een wilde jacht van Bergen op Zoom naar Rilland, van Rilland naar Krab- bendijke, van Krabbendijke naar Kruiningen enzHet eind van het liedje was, dat de taxi en trein gelijk Vlissingen binnenrolden. Direct stormden de heren het perron op om hun bagage in ontvangst te nemen., doch helaas, dit kon niet gebeu ren, de conducteur had in Ber gen op Zoom gemerkt, dat twee passagiers ontbraken en was zo velwillend geweest om de kof fers in het station te Bergen op Zoom te deponeren.... scheiding. De heer van Oorschot dankte voor de gelukwensen en hield een hartstochtelijk pleidooi voor het socialisme. Hierna werd hem „Aan de Stryders" toegezongen, 's Middagi was er een kinderfeest in het Alham- bratheater en 's avonds werd de Mei- vergadering gehouden. „De Volks- stem" zong enkele liederen, Willem] van Capellen, Eva Jansen en Kom mer Klegn brachten enkele schetsen. o.a. een fragment uit „De Schakels" van Heyermans. De Mei-rede werd eveneens uitgesproken door de heer J. de Kadt TE GOES Te Goes kwamen de democratisch-! socialisten Dinsdagavond in grote ge- tale in „de Prins van Oranje" bgeen. De afdelingsvoorzitter van de P.v.d.A. de heer Ph. Haverhoek kon in zijn openingswoord twee Zeeuwse socia listische burgemeesters, mr. dr. N.; Bolkestein van Middelburg en de heer A. Schipper van Kattendgke welkom, heten. Nadat vervolgens de „Stem des Volks" een drietal strijdliederen had. gezongen en een gedicht over de waarde van de vlag was gedecla meerd, trad de heer M. J. M. Gub-j bels naar voren. Namens de leden bood hg het afdelingsbestuur van de1 P.v.dJA. een nieuwe vlag aan, waar voor de voorzitter met enkele woor-1 den dankzegde. Het koor zong nog het Vaandellied, waarna burgemees- ter Bolkestein het woord verkreeg- voor het uitspreken van zjjn eerstei Mei rede in Zeeland. Naast een dag van strfd en feest, is de eerste Mei thans ook een dag van bezinning geworden. Hoewel na de bevryding niet alles zo is verlopen- als men wel gaarne had gewild, is er toch veel waarop men zich kan ver heugen. Spreker wees hierbg op het materiële herstel, hetgeen ook by-, droeg tot verbetering van de geesten; gesteldheid van ons volk. Verder, zijn, er de vele sociale voorzieningen wel ke na de oorlog tot stand kwamen. -- Toch mag men eigenlgk niet zo on tevreden zijn, over wat er in Neder land gebeurt. Het is echter de inter nationale politieke situatie welke thans een druk op ons legt. Er bestaan in de Ver. Naties scherpe tegenstellingen, doch er is ook veel vriendschap tussen ver schillende landen gekomen. De sa menwerking groeit. Wanneer de de mocratie goed wortel heeft gescho ten, wordt de oorlog tussen landen, onmogelijk. Spreker besloot met een opwekking- om te blijven werken voor een maat schatmy waar rechtvaardigheid, heerst. Het verdere deel van de geslaagde avond werd gevuld met een toneel stuk „Genadebrood", opgevoerd door de toneelgroep van de „Stem des Volks", samenzang en declamatie. TE AXEL De 1-Meiviering te Axel werd gehou den in ,,'8 Lands Welvaren". Na een openingswoord door de afdelings voorzitter, de heer C. van Bendegem was er zang en declamatie door de heer D. Agterhuis. Opgevoerd werd de eenacter „De eigen wijs". De MeL rede werd uitgesproken door de H«e* C. Hamelink. Tenslotte werd opge voerd het spel „Het verleden op e^h bankje". De 1-Meiviering te Zierikzee werd uitgezonden door de radio. In de stampvolle Concertzaal werd een aardig programma uitgevoerd door „De jonge Fierefluiters", onder lei ding van Johan Jong met zang van Peter de Boorder en voorts met de clamatie van Jo Sternheim. Evert Vermeer sprak de Meirede uit waarbij hij er aan herinnerde, dat hij in 1940 eveneens in dezelfde z*vil de Meirede had uitgesproken. Spreker waar schuwde voor de gevaren der dicta- tuur. Zgn rede werd met grote aan-i dacht-gevolgd. Folkestone krijgt heden bezoek uit Middelburg. Hedenmorgen vroeg zijn de burge meester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein en de voorzitter van de Middelburgse Adviescommissie voor de Sport, de heer D. A. Huysse, naar Engeland vertrokken, waar zij bespre- kingen zullen voeren over de sport- uitwisseling MiddelburgFolkestone en meer in het bijzonder over het be zoek van de Middelburgse sportmen sen aan de Engelse badplaats in de komende zomer. De heren Bolkestein en Huijsse zui len ere-gasten zijn op het „Tuliptime Ball", het tulpenbal, dat voor Folke stone het grote evenement van dit voorjaar is. Nieuwe directeur Chr. Kweekschool Middelburg. Tot directeur van de Chr. Kweek school te Middelburg is met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer J. A. van Bennekom, thans on der-directeur van de Chr. Kweek school in Den Haag. Hg is de opvol- ~er van dr. K. Huizenga. wie per 1 leptember a.3. eervol ontslag is ver leend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer van Bennekom is als voor zitter van de Vereniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen en als redacteur van „Het Corresponden tieblad". een bekende figuur in de christelijke schoolwereld. Hij waa aanvankelijk werkzaam by het mid delbaar onderwijs, doch ging later over naar de kweekschool. Jaarvergadering afd. Zeeland Ver. van Ned. Gemeenten. De afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse gemeenten houdt haar jaarvergadering op Don derdag 17 Mei a.s. in het Schuttershof te Middelburg. Des ochtends worden de huishoudelijke zaken afgedaan, 1 waarna Gedeputeerde Staten het ge zelschap zuilen ontvangen in de Sta- 1 tenzaaL Na de koffiemaaltijd volgt een mid dagvergadering. waarin mr. C. van Gorkum zal spreken over de Dienst van het Nationale Plan. De vergadering wordt besloten met een bezoek aan het Gothische deel van het Middelburgse stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2