KAPPIE Beeldje D.D.D. mmm Ihoamel et Chinese /xattao 9^ ?Q «h Klanken uii de aether -a Brand, Brandweer en nog wat. Tippie het eendje 'B O O M 3» O f M. 'G R O 5 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 MEI i \a school.!. om 4 uur, als de kinderen hongerig thuis komen 'n heerlijk glas Chocomel. Fijn en gezond! Maar let er op: /ji' Die heerlijke maakt alléén Xutricia FEUILLETON DOOR: MYRA GAY 11 En niettegenstaande dat had Ste ve iets over zich dat tot de verbeel ding sprak. Misschien was het zijn zelfverzekerde houding. Misschien was het zijn stugge haar of het feit dat zijn ogen afwisselend blauw of lei-grijs of groen, ja zelfs zwart kon den zijn, wanneer hij erg opgewonden was. Zoals nu het geval was. Steve opende de deur van de wa gen niet edele zwier. Julie, meisje, het is gelukt!" Julie, die het niet begreep, vroeg: „Was Murray zo verrukt?" „Murray?" Steve keek verbaasd. O, dat krantenverhaal. Zeker, zeker. Dat liep prachtig. Hy gaf het dade lijk door om het te bewerken terwijl ik hem de feiten meedeelde. Je kunt het nu ieder ogenblik op straat ver wachten. Een hoop reclame daar het artikel van jou afkomstig heet te zijn." Julie dacht. „De blonde man zal niet veel moeite hebben om me te vinden, vrees ik. Steve gebruikte practisch een megafoon om de we- i eld er van in kennis te stellen dat ik Julie Page ben, en nu zal dat ver haal In de krant de rest wel doen. Ik hoop alleen maar dat de blonde man me vindt, voor de politie of de een of andere concurrerende bende of zoiets. En juist op dat ogenblik kreeg ze weer een nieuw idee. Steve. Misschien had Steve wel een van z\jn kornuiten gehuurd om haar het jade beeldje te geven en daarna van ae brug af te duiken! Waarom had ze daar niet eerder aan gedacht? Waarschijnlijk vroeg Steve zich op dit ogenblik af waarom ze hem niet van net jade poppetje had verteld! Maar Steve "was helemaal niet be zig zich iets af te vragen, zoals ze ontdekte toen ze haar aandacht weer op hem richtte. Hij sprak opgewon den: „Ik heb het wel gezegd. Julie, dit is je geluksdag! Het is gelukt. Ik belde mijn kantoor op om te horen of er iets bijzonders was geweest, ter wijl ik weg was vanmiddag en wat denk je? Stella Faire heeft keelont steking!" Hij sprak alsof hij een millioen dol lar vrij van belasting had gekregen. „Ze willen dat jij je hoofdrol in „Ge heimzinnige trillingen" voor de radio op je neemt, morgen om tien uur. Je moet Lorinda spelen. Ik liet me door mijn secretaresse iets over de inhoud vertellen en, kindlief, het is voor je geknipt! Als ik nu Marvin Kii'k tc pakken kan krijgen en hem ertoe be wegen kan vanavond te komen luis teren terwijl jij een stukje Lorinda weggeeft, dan zullen we allebei wel dra in een heel bijzonder radio-para dijs rondwandelen." Julie keek op haar horloge. „Het is nu vier uur. Morgenavond is al zo gauw." Ze trilde van opwinding. Deze heerljjke gebeurtenis wiste elke her innering aan het kleine jade figuur tje, dat op zo'n verrassende wijze in haar bezit was gekomen, uit. Steve liep naar de andere kant van de wagen en stond op het punt in te stappen, toen Julie zich haar hoed herinnerde. Ze gaf een verschrikt kreetje en pakte hem haastig op. Ze vond dat ze kinderachtig was geweest over de hele kwestie. Ze leunde vooreer en tei*wijl ze in het spiegeltje keek, zette ze het hoedje op precies de juiste, vlotte wijze op. Steve zei: „Je bent een heel mooi meisje, Julie Page. Maar dat is na- 5. „Tjong zei Kappie tegen zichzelf. „Goud als ladingIk moet die klonten waarschuwen. Om twaalf uur vertrek ken Dat is al vlug Kappie holde de kade op en haastte zich naar de herberg, waar hjj de maat en de meester dacht te vinden. Hij deed de deur open, keek om de hoek en zag hen. „MaatMeester riep hij. „Kom eens hier De maat was juist bezig prentbriefkaarten van de herbergier te kopen de nieuwste prent briefkaarten van Luti«- wier en Omstreken. „Wat zal dat nu weer betekenen?" vroeg de maat zorgelijk. „Wanneer er maar weer geen ellende op komst is De maat en de meester gingen naar Kappie toe, die op straat was blijven staan. „Hoor eens, jongs zei Kappie. „Om twaalf uur pre cies krijgen wij een kist met goudstaven aan boord, en dan moeten we meteen vertrekken Dus jullie moeten meteen naar boord om alles voor het vertrek klaar te maken ..Krijgen wij het goud vroeg de maat ver baasd. „De herbergier had het er al overEn ik zei nog „Ja zei Kappie. „Dat is een grote eer voor ons, jongs Maar laten we hier niet langer staan praten. We moeten naar boord „Ik moet nog even mijn prentbriefkaart» halen zei de maat haastig. „Ik heb een dt zijn gekocht „Schiet dan op, klontzei Kappie. „Jfl h* altijd wat. Kom, dan gaan wij maar va» meester tuurlijk geen nieuws voor je." Julie voelde zich plotseling warm en gelukkig. „Het is wel nieuws als het van jou komt, waarde heer!" Steve zei haar naar de grote gara ge op het Plein te rijden, opdat de schade aan de „Kleine Engel" kon worden opgenomen. „We kunnen van daar lopen naar het Radio gebouw", voegde hij eraan toe. „Daar pikken we je rol op, die kun je dan mee naar huis nemen en als een bezetene bestuderen, terwijl je je avondmaal eet. Inmiddels zal ik op jacht gaan naar Marvin Kirk. Die kerel moet eenvoudig luisteren. Die neemt niets op gezag van anderen aan. Zelfs als je schitterende recensies krygt. zul je toch een willekeurig actricetje blijven tenzij Marvin Kirk het programma zelf is komen horen. Die kerel moet eenvoudig komen luisteren." Julie hijgde. „Wanneer moet ik met de omroep repeteren?" „Vanavond om half acht. Maak je maar niet ongerust, kindlief, je hebt ze zo." Hij woelde met zijn hand door zijn rode kuif zodat die er verward en wild uitzag. Hij schoof zijn hoed ach terover op zijn bol. zonder er zich iets van aan te trekken hoe hij er uit zag. Julie zei met een frons in haar voorhoofd: „Gesteld dat die rol hele maal niet zo geschikt is voor me. Gesteld dat het mislukt!" Ze was ge spannen van opwinding. tWordt vervolgd) Advertentie. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. fate*. DONDERDAG HILVERSUM I. 8 Nieuws. 8.15 Meindert Boekei speelt. 8.30 Morgendienst. 9.15 Boys-Neel orkest. 9.30 Nieuws. 9.45 De zingende kerk. 10 Piano en viool. 10.25 Hoogmis. 11.45 Omroeporkest. 1.245 Tom my Desserre, cinema-orgel. 12.55 Zonne wijzer. 13 Nieuws. 13.20 Radio Koperkwar tet. 13.55 Piano-recital. 14 Met de jeugd in Bondsdag bijeen. 14.55 Londens Philh. Orkest. 15 Met de jeugd in Bondsdag bij een. 15.45 Gramofoonmuziek, 15 Met de jeugd in Bondsdag bijeen. 16.45 Walter Gieseking, piano. 17 Melodia-sextet. 17.30 Meisjeskoor. 17.50 Regeringsuitzending. 18 Met band en plaat voor U paraat. 18.30 De stem van de Chr. Vakbeweging. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19 Nieuws. 19.15 Met de jeugd in Bondsdag bijeen. 19.40 Vandaag. 20 Nieuws .20.05 Omroeporkest. 21 Het grote keerpunt. 21.20 Vaudeville Salonorkest. 21.50 Vrij en blij. 22 Trioso nate in D, Telemann. 22.15 De vaart der volken. 22.35 Grote meesters spelen klei ne werken. 22.45 Avondoverdenking. 23 Nieuws. 23.15—24 Symphonie Orkesten. HILVERSUM H. 8 Nieuws. 8.15 Glinste rende dauwdruppels. 9 Berlijns Philharm. Koor- en Orkest. 5.30 Voorjaarsvitammen. 10.50 Kleutertje luister. 11 Hugo de Groot en zijn orkest. 11.45 Julia de Gruyter draagt voor. 12 Piano en orgel. 12.30 Me dedelingen voor land- en tuinbouw. 12.33 In 't spionnetje. 12.39 Kinderkoor. 13 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Pro menade-orkest. 13 55 U kunt het* geloven of niet. 14 Een uur met Tsjaikowski. 15 Uitwisselingsprogramma. 16 Radioscoop. 16.30 'n Bezoek aan Avifauna. 17 Sport- revue. 17.30 De optimisten. 18 Nieuws. 18.15 Hawaii-dansclub. 18.55 Kunt U me volgen? 19.30 Pierre Palla, orgeL 19.45 De Nederlands-Noorse plannen. 20 Nieuws. 20.05 Reportagedienst. 20.15 Sou venir Orkest. 20.45 De blindganger. 21.05 Gekruide zwarte schijven. 22 Omroep orkest. 23 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.3024 Muziek, die U graag hoort. VRIJDAG. HILVERSUM 1. 7 Nieuws. 7.15 NCRV- lied. 7.18 Te Deum Laudamus. 7.45 Een woord voor de dag. 8 Nieuws. 8.15 Goede morgen! 9 Kamermuziek. 9.15 Ochtendbe zoek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Beethoven- concert, 10.30 Morgendienst. 11 Gram. mu ziek. 11.05 Zangrecital. 11.35 Gram. mu ziek. 12 Londens Nationaal Symph. Or kest. 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.33 Dubbelkwartet. 13 Nieuws. 13.15 Sherwood Septet. 13.40 Lamoureux- orkest. 14 De Christusdoorn als kamer plant. 14.15 Promenade Orkest. 15 Van oude en nieuwe schrijvers. 15.20 Kamer muziek uit heden en verleden. 16 Harry Davidson en zijn orkest. 16.10 La Rosar- pa. 16.40 Nel Duvekot draagt voor. 17 Verzoekprogramma. 17.30 Under öe Frys- ke Flagge. 17.45 Nieuws. 20.15 Nieuws. I fco lis Ir kv 5 Od 20.20 Radio Philh. Orkest. 21.05 Luist* spel. 21.50 Boyd Neel-orkest. 22 Werk» van Frederic Chopin. 22.30 Gram, muzic 22.45 Avondoverdenking. 23 Nieuws. 23. 24 Avondconcert. HILVERSUM H. 7 Nieuws. 7.15 tendgymnastiek. 7.33 Boston Promei Orkest. 8 Nieuws. 8.18 Praags R Symph. Orkest. 8.50 Voor de huisvrouw,} Russische Kamermuziek, 10 Kinderen mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pianc duo. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 NederlaaS se liederen. 11.05 Onder de linde, lij Orgelspel. 12 The Skymasters. 12.30 dedelingen voor land- en tuinbouw. 12) Sport en prognose. 13 Nieuws. 13.'. AVRO-allerlei. 13.20 Hugo de Groot zijn orkest. 14 Kookkunst. 14.20 Omn kamerorkest. 15 Ons volk in zijn ters. 15.20 Pierre Palla, orgel. 15.35 sengymnastiek. 16 Stradiva-sextet. Door het aether-venster. 17 Wij en muziek. 17.45 Nieuws. 20.15 Nieuws. Sopraan en piano. 21,20 Omroepkamei kest. 22 Buitenlands weekoverzicht. 221 Paul Godwin. Bruce Lowe en Cor Steifc 22.40 Vandaag. 22,45 Avondwijding. Nieuws. 23.15 Huwelijk van A tot. Z. 2J,; 24 Muziek uit de Verenigde Staten, t NATIONAAL PROGRAMMA. HILVERSUM I en n. 18 Nieuws. 181 Inleiding. 18.04 Herdenkingsbij eenkomS in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. 182t Radio Philh. Orkest. 18.50 Verzetspoëzie. 19 Klein-omroepkoor. 19.30 Wij herden ken. 20 Stiltesignaal. 20 Stilte. 20.02 Twe» strofen van het „Wilhelmus". 20.05 Gram. muziek. at im (01 X! m Toen ik jong was en ze vroegen me wat ik later graag zou wilier worden zei ik altijd „Piloot, taxi-chauf feur of brandweerman!" Maar daar is niets van te recht gekomen, want nu zit ik een stukje voor de krant te schrijven. Toch denk ik nog wel eens terug aan mijn vroegere idealen en achter af is het ook niet zo ver wonderlijk dat mijn hart sneller begon te kloppen als ik in de verte de loeiende sirene van de brandweer hoorde en de fel rood ge kleurde, zware wagen luid bellend door de straten zag snellen. De brandweerman nen hingen er buiten aan en hun koperen helmen schit terden. Ja, als jongen zag je jezelf ook al op zo'n wagen zitten, maar je dacht niet aan de soms levensgevaar lijke en moeilijke taak die hen te wachten stond en helemaal niet aan de dul- zend-en-een dingen die zo'n brandweerman moest ken- ic&ïijftt ten iMtl Tippie, de eend van Net tie, waarover ik jullie de vorige twee weken vertelde, bleef een heel jaar lang de beste vriend van de familie. Ook vader amuseerde zich kostelijk met het beest. Hij leerde het van allerlei kunstjes en vaak kon je hem opgewonden horen roepen: „Moeder, kinderen, kijk eens! Hebben jullie dat ooit een eend zien doen?" En wanneer dan iedereen pre sent was liet vader Tippie op één pootje staan, liet hij het eendje netjes het kopje buigen voordat het wat lekkers kreeg of over een touwtje springen en net zo veel keer „kwak" zeggen als hij dat wilde. Ja, Tippie was overdag het zonnetje in huis en 's nachts zat het heerlijk te slapen in de schuur. Totdat, het was mid den in de zomer, de hele schuur werd volgestapeld met kisten. Vader kreeg voor de zaak een heleboel artikelen aan en die moes ten natuurlijk in de schuur worden opgeslagen. Wéér moest #r voor Tippie een andere slaapplaats worden gezocht. „Weet je wat we doen", sprak vader tot Net tie, „we timmeren in de tuin een mooi hok voor jouw eend. Tippie is nu zó groot geworden, dat ze het best heerlijk zal vinden In de open lucht!" Zo gezegd, zo gedaan. Reeds de volgen de dag waggelde Tip trots in haar nieuwe woning heen en weer. Er stond zelfs een grote teil met water om te badderen. Tippie kwakte dan ook zeer tevreden, 's Avonds, toen Nettle haar eend wel te ruste ging zeg gen had ze ten vreemd ge voel. Wel drie keer kwam ze bij het hok terug om haar Tippie nog eens te zien. Het leek wel alsof ze er een voorgevoel van had dat het de laatste keer was. Die nacht werd Tippie ge stolen. Een vreemde man trapte het deurtje stuk, stopte de eend in een zak en rende er mee weg. De we ken daarna was het erg stil in huis. Soms liep Nettie met tranen in haar ogen. Dan begrepen vader en moeder het wel. Ze streken haar over haar krullebol maar konden nooit de woor den vinden om hun kleine meid te troosten. „Mooi, eigenlijk", sprak vader dan „Dat zo'n gewone eend zo veel voor je kan gaan be tekenen." Moeder knikte en antwoordde: „Een jaar ge leden was Tippie nog een klein, geel bolletje. We ruil den het voor een zakje vod den, Ik begryp niet dat er mensen zijn die niet van dieren houden." Dit verhaal van Tipple is waar gebeurd. Nettie is nu al een hele mevrouw ge worden, maar als je haar naar Tippie vraagt begint ze vertederd te lachen en zegt: „Het was een schat!" 2 3 ft! 5 6 fcl_ w Het wordt tijd dat ik een brief schrijf, Aan mijn broertje in Den Haag, Want ik weet, dat kleine ventje Leest mijn brieven toch zo graag!" Pen en inkt was tnel gevonden, Oók een stukje schrijfpapier. „Zo," riep Mies. ,Jk ga beginnen; Broertje lief", dot zet ik hier. En Mies pende en Mies pende. Met haar tong half uit haar mond. Mn te hield niet op voordat haar Schrijfpapier vol regels stond „Punt," sprak Mies. ,J1og even lezen Wat ik schreef aan broertje lief. „Prachtig," riep ze, tqen xe klaar was, „Dat ie weer een reuze brie// Afaar alz altijd deed ons muisje, Op het laatst weer even dom. Want, toen ze de brief ging vouwen Stootte we de inktpot om! En de dikke, zwarte inkt droop Over Mies haar mooie brief. „O," riep ze. „O, wat een zonde, Verknoeid mijn brief aan broertje lief!" de brandweer ls het redden van mensenlevens. Zijn er geen levende wezens in het brandende gebouw dan is het de taak de schade zo veel mogelijk te beperken en te zorgen dat de brand niet op andere huizen over slaat. Het is" dus duidelijk Woorden-puzzle Begin by „BOOM" en verwissel steeds één letter. Tenslotte krhg je dan het woord „GROS De tekeningen zullen jul lie een heel stuk op weg helpen. dat als eerste «U voor de brandweer geldt: Zo snel mogelijk bt) de brand aan wezig te zijn. Hierop Is het hel# wezen van de brand- Veer gericht en hierop zijn ook alle materialen afge stemd. In de grote steden is het gebruikelijk dat, wan neer er brand gemeld wordt, de wagens met het personeel uiterlijk 1^2 mi nuut later de deur uit zyn. Daarnaast heeft men de verschillende brandweer garages zo over de stad ver deeld, dat de wagens binnen de zes minuten op iedere willekeurige plaats van brand aanwezig xtfn. In dt stad staan overal brandmel ders. Het zijn rod# paaltjes waaraan een drukknop zit beschermd door een glazen rultj*. Wanneer #r brand is slaat iemand het kleine t uitje stuk en drukt de knop in. Op dat moment klinkt het alarm-signaal in de dichtstbijzijnde brand-gara- ge. De brandweermannen hebben hun verblijven op de étages boven de garage. Dwars door al die étages heen steekt een dikke hou ten paal. Klinkt het alarm signaal dan rennen de man nen voor de eerste wagen naar de paal, klemmen zich eraan vast en glijden naar beneden. Daar heeft de chauffeur de wagen reeds gestart. De brandweerman nen grijpen htm uitrusting, klimmen op d# wagen en roe tl.daar snellen ze al door de straten. De ge bruikt# brandmelder ligt hoogstens zes minuten van de garage verwijderd. De mannen beginnen direct te blussen #n de commandant laat eventueel meer mate riaal aanrukken. In de ga rage's is alles aanwezig: slangen wagens, ladderwa gens, kleine hand-blusappa- raten, springzeilen, red dingskokers, zuurstof-appa raten, gas en rook-maskers enz. enz. In de kleinere plaatsen bestaat geen be roepsbrandweer. Hier Is óók een garage met materiaal maar de manschappen zijn vrijwilligers, die wanneer er brand wordt gemeld, dade lijk hun werk neergooien en zich naar de brand of de ga rage spoeden. Maar Mag je met water gaan spuiten wanneer een electri- sche centrale in brand staat? Wat moet je doen als, door de hitte, een stoom ketel op ontploffen staat? En als er benzine of olie in brand staat? Hoe moet een brandweerman Iemand, die radeloos van angst is uit een brandend huis krijgen? Dit zijn allemaal vragen waar deze mannen direct ant woord op moeten kunnen geven om onheil te voorko men. Ze moeten ook gewon den kunnen helpen en ja, een brandweerman moet alles kunnen en steeds de moed hebben een vlammen zee te naderen om, soms met inzet ,van eigen leven te redden wat er te redden valt Brandweermannen zijn kerels uit één stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 12