De 7 December-divisie bleef beneden de maat VREEMDE JIMMY BROWN, sportheld no. 1 SCHOOLARTSEN TEVREDEN OVER VOEDINGSTOESTAND VELE DUIZENDEN JUICHTEN DE JARIGE VORSTIN TOE "nr WAAROM KUNNEN WIJ NIET MILITAIREN BLIJVEN? IHX8DAG 1 MEI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Allemaal flauwe kuF' De les van Crescendo II (Van onze speciale verslaggever) Drie dagen lang heeft de Vcluwe In het teken gestaan van de militaire manoeuvres, die aldaar zUn gehouden met voor de legerleiding als voor naamste oogmerk het beoordelen van de geoefendheid van het deel van de 7 December-divisie, dat met de oefening Crescendo II een periode van vier weken herhalingsoefeningen afsloot. De legerleiding heeft zich ernstig met de vraag bezig gehouden of aangenomen mag worden, dat de manschappen van deze zo vermaard geworden divisie, na de structuele wijziging in het Nederlandse leger, tydens de herscholing voldoende gelegenheid hebben gehad om zich by de veranderde omstandigheden aan te passen. De oefe ning Crescendo heeft dienaangaande aangetoond dat de 7 December-divi sie. gezien in het kader van de opbouw en de constitutie van het huidige leger niet aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan. Wat is met deze divisie, die met roem en «er overladen uit Indonesië is teruggekeerd, het geval? De man schappen hebben in de tropen een be langrijke en zeer moeilijke taak te vervullen gehad en zg hebben zich daarvan gekweten op een zeer be wonderenswaardige wijze. Zelfs in die mate, dat deze soldaten in binnen- en buitenlandse hoge militaire kringen gerekend worden tot de besten van Europa. Tijdens de Crescendo-oefening, waarbij de mannen werden ingezet in groot verband, heeft men allerwege een teleurstellend gebrek aan activi teit kunnen constateren. De comman dant Strijdkrachten te velde, generaal A. T. C. Opsomer, heeft bij monde van z\jn chef-staf, kolonel Le Fèvre de Montigny als vermoedelijke oorzaak verschillende mogelijkheden aange wezen. Daartoe behoort in de eerste plaats het feit, dat de soldaten van de 7 December-divisie na hun succes- en waardevolle operaties in Indonesië te veel hebben vertrouwd op hun eigen inzichten en capaciteiten, zon der voldoende te beoordelen, of de ge geven omstandigheden al dan niet de zelfde waren als die in Indonesië. Men is in hogere legerkringen van oordeel, dat de individuele geoefendheid van de mannen perfect is, doch dat deson danks de algehele indruk tijdens de oefening beneden de verwachtingen bleef. Dit is weer het gevolg van de persoonlijke instelling van de mannen ten aanzien van legeroefeningen als deze. „HET WAS NIET ECHT". „Allemaal flauwe kul". Dat zijn de woorden die we in de afgelopen da gen niet tientallen maar honderden keren hebben horen uitspreken. Daar bij doelden de mannen op het feit, dat er alleen maar losse flodders ge bruikt werden. In Indonesië heeft de soldaat midden in zware jungle-ge vechten gezeten en de kogels om z'n oren horen fluiten. Hier werd alleen oefenmunitie gebruikt om de zaken zo aannemelijk mogelijk te maken, doch de man nam het geheel nu een maal met au serieus. Hij geloofde het wel en vond het niet de moeite waard om het spel mee te spelen. Het en thousiasme dat Crescendo I kenmerk te. ontbrak dientengevolge en met het enthousiasme ontbrak eveneens elke vorm van activiteit. Daardoor werd het onder anderen mogelijk, dat een handjevol mannen van de tegenpartij een volledige compagnie met al het materieel buiten gevecht stelde. Ziedaar de les van Crescendo H. De legerleiding heeft er een probleem by overgehouden. Wat zal er moeten ge beuren om de tropensoldaat en met hem de gehele troep een ander inzicht te verlenen ten aanzien van de taak in een nieuw, gereconstrueerd Neder- Is de periode van her- iands leger? I scholing te kort geweest? Men weet het nog niet. Wellicht, dat de manoeu vres Tn de nabye toekomst een ant- het noj woord zullen geven op de vele vrag< (Nadruk verboden) Bende stak rubberfabriek in brand. LEDEN VAN PERSONEEL VERMOORD De Rubberfabriek te Tjikaso, ten Zuiden van Soekaboemi is, naar thans bekend is geworden, in de nacht van 25 op 26 April door een bende in brand gestoken en geheel in vlammen opgegaan. Voorts werden enige leden van het personeel der onderneming vermoord. De bende, die uit zestig zwaar be wapende leden bestond, roofde eerst alle (in totaal meer dan zeventig) woningen van het Europees en Indo nesisch personeel ep stak deze ver volgens in brand. Behalve de fabriek gingen ook alle rookhuizen in vlammen op. Ouden van dagen vragen voorlopige toeslag Het hoofdbestuur van de „Alge mene bond van ouden van dagen" heeft aan de minister van Sociale Za ken een adres gezonden, waarin verzocht wordt, aan de ouden van da gen, die een uitkering genieten krachtens de noodwet-ouderdoms voorziening, een voorlopige uitke ring te verstrekken, welke later als blijvende toeslag kan gelden, in ver band met de steeds stijgende pryzen der eerste levensbehoeften. In Bagdad gooide een student van de militaire academie een handgranaat naar zijn leraar, een kolonel, omdat hij gezakt was voor een examen. Beiden verloren het leven. JAARVERSLAG OVER 1950 Op Walcheren en Beveland weinig actieve t.b.c.-gevalien In het jaarverslag over 1950 van de schoolartsendienst Walcheren, Noord en Zuid-Beveland (West), wyst de schoolarts, de heer I. D. Fransen van de Putte, er op, dat vele schoolgebouwen In zyn district grote verbeterin gen en vernieuwingen hebben ondergaan. In opdracht van de Nederlandse Re gering heeft de kunstschilder H. Rol te Noorden (Z.-H.), een portret van H.M. de Koningin in statiegewaad geschilderd. Dit portret is bestemd om te worden geplaatst in de ambts- werden 24 candidaten getest, woning van de Hoge Commissaris van6wle 10 geschikt werden bevon- van het Komnkryk der Nederlanden jptv Het aantal actieve tuberculose-ge- vallen bleef in zijn district, Noord- Beveland en Zuid Beveland-West, be perkt tot twee. Over het algemeen was het resultaat van het onderzoek dermate verheugend, dat hierin aan leiding werd gevonden een meer ac tieve houding tegen de t.b.c. aan te nemen en op bescheiden schaal in 195 i in de hoogste klassen der lagere scholen door middel van het B.G-G-- vaccin te trachten de weerstand op te voeren. Er komt nog steeds een groot aan tal houdingsafwijkingen met voorna melijk de ronde rug voor en nog steeds heeft een groot aantal kinde ren een onvoldoende gezichtsscherp te. Voor de B.L.O.-school te Middei- Koninkryk by de regering van de Republiek In donesië te Djakarta. Het geschilderd portret, dat een afmeting heeft van 1.56 x 2.34 meter, zal één dezer da gen naar Indonesië worden gezonden. r VERHALEN Op een veiling te Kendal in Enge land viel dezer dagen het geld zo maar uit de lucht. Dat gebeurde toen het inboedeltje van een overleden koetsier onder de hamer kwam. Hier onder bevond zich een oude. matras, maar omdat niemand de matras wilde hebben, werd de beddezak voor de verbrandingsoven bestemd. Een vei lingsknecht nam de matras op zijn schouders, maar groot was zijn ver bazing, toen er uit een gat in de ma tras een linnen zak met rinkelend ge luid voor zijn voeten rolde. De zak bleek geheel gevuld te zijn met bank biljetten en goud, ter waarde van het MVe sommetje van 3000 pond sterling. Men zal nu pogen de erfgenamen van de koetsier op te sporen. Vijf en veertig jaar geleden ging Angclo de Angelis naar Amerika en het zijn vrouw met hun pasgeboren oaoy in Italië achter. Maar Angelo !W hen niet. Integendeel, hij t\*ce een 0root Patc met babykleer tjes voor Enzo, zo heette het jongetje, ZÏÏotZld'maar helaas, het geld kwam met op de plaats van bestemming aan. ,^eerde "o verloop van tijd terug- Enzo groeide op, k/eeg een dochter Maria, die 22,1At by heeft van grootte, die Enzo 45 jaar geleden had. „fJL K Jd,aar nu het pak bezorgd worden bedekt met postzegels en stempels van 16 landen. De kleertjes ÏSSm*1?* baby Prachtig, maar l-et geld, dat eens meer dan 170 gulden waard was, is nu slechts voldoende om voor over-grootvader Angelo en grootvader Enzo, een kon koffie te kopen, aldus bericht de ,jiews Chro me le uit Rome- den. Wat de voedingstoestand betreft worden door de heer Fransen van de Putte de volgende cijfers verstrekt: 1290 onderzochte kleuters, van wie 950 goed, 302 matig en 38 iets te wensen, 870 leerlingen eerste leer jaar 581 goed, 228 matig, 21 iets te wensen; 3204 overige leerjaren, 2455 goed, 708 matig; 41 iets te wensen. OP WALCHEREN De schoolartse, mej. J. P. C. Taze- laar, bracht rapport uit over de Wal- cherse dorpen. Zij noemt de voedings toestand van de leerlingen goed. Slechts 49 leerlingen (1.3%) viel daar beneden (in 1947 was dit cijfer 10%). De lichaamshouding is verbeterd, maar ongeveer 10% van de kinderen heeft nog een slechte houding. Op verschillende dorpen ontbreken gym nastieklokalen of. is onvoldoende ma teriaal aanwezig. Er' wordt voorts gewerkt aan het verbeteren van de schoolgebouwen. Verschillende scholen kregen nieuwe banken. Het onderhoud der scholen laat hier en daar te wensen over. Wat het tb.c.-onderzoek betreft, deelt mej. Tazelaar mede, dat 4376 leerlingen werden onderzocht door middel van de reactie van Von Pir- quet. De positieve reactie beliep 4,6% (voorgaand jaar 4.7%). Van de 740 kleuters reageerde 1.3% positief. Er was slechts één actief geval. 177 gewonden bij tramongeluk te Wenen Zondag is te Hetzendorf, een voor stad van Wenen, een tram van drie wagens in een scherpe bocht met een snelheid van zestig kilometer per uur uit de rails gelopen, daar de rem men op de steile helling weigerden, tegen een muur tot stilstand geko men en gekanteld. 177 gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen, waar men de gehele nacht is bezig ge weest met spoedoperaties. Velen werden ernstig gewond. Verschillen de inzittenden waren op weg naar het ziekenhuis om patiënten te be zoeken. In de stad Vlissingen werden door mej. Tazelaar onderzocht 3055 kin deren. Slechts 2.5% had een minder foede voedingstoestand (in 1946: 1%). Het percentage kinderen met een slechte houding bedroeg 10. De gebitverzorging wordt beter, dank zij de schooltandartsendienst. Op Walcheren werden 17 kinderen getest voor het B.L.O., van wie 12 ge schikt bevonden werden. Te Vlissingen bedroeg op 3391 het aantal positieve reacties by t.b.c.- onderzoek 6.7%. Het aantal actieve gevallen was twee. Van de 427 onderzochte kleuters had slechts 1.4% een positieve reac tie. Nationalisatie Javasche Bank geheel nieuw voor directie. Naar aanleiding van de door de In donesische minister van Financiën, Wibosono, aangekondigde plannen inzake de Javasche Bank, heeft de president-directeur, dr. A. Houwink, aan Aneta medegedeeld, dat deze plannen voor de directie van de Ja vasche Bank geheel nieuw zijn. Zolang Indonesië schuldverplich tingen aan Nederland heeft, zal het tevoren overleg moeten plegen, zowel terzake van voorgenomen wijzigin gen in de Javasche bankwet als ten aanzien van een door Indonesië nieuw vast te stellen muntwet en circulatie- bankwet, aldus dr. Houwink. Het interieur van dc nieuwe kerk te Ellewoutedyk die Zaterdagmiddag ln gebruik werd genomen KONINGIN JULIANA'S VERJAARDAG Défilé langs het witte paleis te Soestdijk Ter gelegenheid van haar 42e verjaardag, de derde in haar regering, hield Koningin Juliana Maandagmorgen te Soestdyk wederom een grot© receptie voor haar volk. Vele duizenden uit alle delen van ons land, uit alle groepen der bevolking, hebben defilerend langs het palels haar en haar gezin hun gelukwensen toegewuifd en toegejuicht. He» wereldgebeuren Hef drama Péiain Dezer dagen heeft Philippe Pétain, ex-maarschalk van Frankryk, natio nale held vanwege zijn overwinning by Verdun, maar chef van de Franse coilaboratieregering tydens de bezet ting in Vichy, zijn 95ste verjaardag Ecvierd. Hy was zwaar ziëk en dok- >ren omnngden zyn ziekbed in het fort op het eilandje voor de Bretonse kust, waar hy zijn levenslange gevan genisstraf moet uitzitten. Maar er waa toch. zo vertellen de kranten op htm voorpagina's een grot© mocca- taart met 95 kaarsjes, vyftig Franse en buitenland.se journalisten, fotogra fen en cameramannen vertoeven op het eiland, waar de grysaard nog steeds stervend is. En in alle bladen kan men dus dagelijks een stukje over Pétain lezen. Over, hoe zhn ge vangenis er uitziet, wat hö eet, wat zhn advocaten, die steeds by hem zHn. of zyn vrouw gezegd hebben, enz. En dan beginnen hoe langer hoe meer kranten er steeds op te v/yzen, dat men die oude, zieke Pétain nu toch maar vry moest laten. Het bericht, dat Pétain gestorven zou zyn. ia tot tweemaal toe door voorbarige Journa listen de wereld ingestuurd, doch moest onmiddellijk daarop weer her roepen worden. Dat neemt niet weg, dat de ex-maarschalk, dl© tegenwoor dig byna al weer door iedereen maar- scnalk genoemd wordt, al dagenlang niemand meer herkent, wat er wel op wyst, dat dit drama niet zo heel lang meer zal duren. Want het geval Pétain is een dra ma geworden, een trieste zaak. waar- Om half elf verscheen de Koninkiy- ke familie op het bordes. De Koningin was gekleed in een driekwart grijze nerz bontjas over een turquoise japon. Zij was bloots hoofds. Prins Bernhard droog een ka meelharen jas en de prinsesjes Irene en Margriet haar grijze bontjasjes. Beatrix en Marijke moesten wegens verkoudheid binnen blijven. Op het terrein bevonden zich o.a. enige honderden nabestaanden van gevallen strijders, die van een mooi plekje het défilé konden volgen. De ene stoet na de andere defileer de voor de Koninklijke familie en steeds dikker en bonter werd de bloe- menloper over de bordestrappen, die daarmee in volle breedte werd belegd. AMBONNEZEN DEFILEERDEN. Even geroerd was het Koninklyk gezin en waren ook alle aanwezigen, toen een detachement Ambonnese mi litairen. juist terwijl de zon even door een wolk werd verduisterd, het bordes passeerde. Het detachement werd voorafgegaan door de Nederlandse en Ambonnese vlaggen en gevolgd J' Vier jaar le vroeg. In de gemeente Monniken dam liep reeds lange tyd het gerucht, dat er in September een groot feest zou worden gevierd, omdat het stadje 600 jaar bestond. Toen men de gemeente-ar chieven eens raadpleegde, bleek, dat men vier jaar te vroeg was, want in het jaar 1355 verwierf Monnikendam eerst stadsrechten, zodat de inwoners in September 1955 feest gaan vieren. Dus nog vier jaar om te sparen Scandinavische belang stelling voor Nederlandse landarbeiders. Van Noorse en Zweedse zy'de is belangstelling gebleken voor het aantrekken van bekwame Neder landse landarbeiders. Contact tus sen de officiële instanties van beide landen met de officiële Nederlandse ordigingen in Oslo en heeft ertoe geleid, dat binnenkort een landbouwdeskundige van het rijksarbeidsbureau onder handelingen in beide landen zal gaan voeren en ter plaatse de mogelykhe- den en sociale voorwaarden zal be studeren. Volgens de commandant van het Amerikaanse Legioen varen wekelijks schepen van Hongkong naar havens in communistisch China. door enige tientallen dames in sarong en kabaai. Ook de elftallen en besturen van de voetbalverenigingen Heerenveen en "t Gooi. die gisteravond in Soest een vriendschappelijke wedstrijd tegen elkaar speelden, liepen in de stoet mee. Welhaast alle aanwezige foto grafen richtten hun lenzen op de in. ternationaal Abe Lenstra. Om half twaalf werden de hekken van de paleistuin gesloten. Zeer ve len, die nog gekomen waren om hun bloemenhulde te brengen, doch niet tijdig in de stoet konden worden op genomen, moesten worden teleurge steld. STUDENTENESTAFETTE. Even na tien uur gistermorgen ont ving Koningin Juliana reeds net eer ste huldeblijk. Veertig leden van de Leidse studentenvereniging waren Zondagnacht om half twee uit de Sleutelstad vertrokken voor een esta fette, waarvan de laatste lopers op genoemd tijdstip op het paleis door Hare Majesteit persoonlijk werden ontvangen. Zij boden de Koningin een fraaie als bul uitgevoerde oorkonde van felicitatie aan. Des avonds werd de Konlnkiyke verjaardag in het paleis in intieme kring gevierd. In de bioscoopzaal van het paleis trad o.m. op het ensemble „Theater Pleizier" van Floris Meslier, Toon Hermans c.s. over men eigenltyk het liefst niet zou willen spreken. Het gesol met dl© oude gevangene doet niet sympathiek aan. De Fransen hebben een zwak voor oude mensen. Het gevolg is, dat men hoe langer hoe meer gaat vergeten, dat Pétain het symbool van de colla boratie is geweest, dat hij Frankryk tijdens de bezetting meer kwaad heeft gedaan dan wl» ook en dat men hem na de bevrijding alleen vanwege zyn hoge leeftyd niet heeft gefusilleerd. Sindsdien zit hy In het fort op II© d'Ycu, waar hy heus niet zo streng behandeld wordt. En het beste ware geweest als men hem nu langzamer hand maar vergeten had. Maar het tegengestelde is waar. Sinds het be richt een dag of veertien geleden ge lanceerd is, dat Pétain stervende is, staat de maarschalk met zyn grote naam en zyn groot verleden, dat hy op zo'n onbcgrijpelyke manier mis bruikt heeft om het de Duitsers naar de zin te maken, weer in het middel punt van de belangstelling. Een bekende Franse geestelijke, aalmoezenier van de Vrije Fransen in Londen en overtuigd aanhanger van de Gaulle (dus een vooraanstaande persooniykheid uit het verzet), is Pé tain plotseling op zyn 95ste jaar gaan feliciteren, wat door iedereen aldus worut uitgelegd, dat De Gaulle ook voor ae vrijlating van Pétain is. (Pé tain heeft De Gaulle tydens de oorlog bij verstek ter dood veroordeeld en De Gaulle heeft Pétain na de bevrijding ter dood veroordeeld). En zo wordt er van steeds meer kanten op aange drongen, dat men Pétain nu maar de rest van zijn straf moet kwijtschel den. De Franse regering heeft zich wy- seiyk nog niet met de zaak bemoeid. Dc veroordeling van de chef van Vichy is een principiële zaak. Het klinkt hard, maar men vindt het toch het beste, dat Pétain op het eiland in de Oceaan blijft. Want zijn advocaten willen niet, dat hij vrijgelaten wordt, maar dat men Pétains veroordeling openiyk vernietigt. En dat wordt te recht onmogeiyk geacht. AMBONEZEN VRAGEN: De toekomst baart hen zorgen. (Van onze speciale verslaggever) De regering zal 1 Mei beginnen de Ambonezen in ons land hei-scholings cursussen te doen gevm, maar dc Ambonezen zelf, hoewel zy dankbaar zyn voor de moeite, die de regering voor hen wil doen, vinden dit niet de beste oplossing. Zy maken grote bezwaren tegen hun demobilisatie. ZU willen militair biyven. De burger-status brengt voor hen mee, dat zy be schouwd worden als staatsburger van de Repubtik Indonesia en dat is het allerlaatste, waarmee zy zich kunnen verenigen. Zij hiyven onwrikbaar vasthouden aan hun eis naar Ceram, waar de regering van de Ambone*© Vrijstaat nog de scepter zwaait of naar Nicuw-Guinea t« worden gebracht. Dit is het standpunt van enkele Ambonese voormannen en van de kampleiding van één der Ambonese kampen, dat wy bezochten. Aan het kampleven waren zy in In donesië al gewend. Ze hebben het ln de kamertjes van de Nederlandse kampen warm genoeg. Het eten is voldoende, al bevat het naar hun op vatting veel te weinig sambal. De kleding is redeiyk. Het zakgeld, drie gulden per week voor een volwassene, twee gulden per week per kind, waar 59. Jimmy Brown zag een heel leger persfoto grafen op hem aanstormen toen hy op een draf naar de zee terug liep. Hy wenkte met de hand, dat hy niet op deze belangstelling gesteld was. „Maak maar dat jullie eerder dan ik aan de overkant zyn", riep hy, „dan mogen jullie my daar net zoveel fotograferen als je zelf wilt". En toen begon Jimmy eerst recht te rennen, regel recht de branding tegemoet. Hg liet een gezel schap lieden achter zich, dat naar adem stond te happen van verbazing. Alleen Lady Babbler had tranen in de ogen, toen zy Jimmy nastaarde. „Wat een verrukkelyke jongen", riep zy aange daan. „Zo moedig en sportief!" Pozzio en zyn pupil Bombassi dachten er echter anders over. ••Grootspraak, allemaal dikdoenerige opschep perij", schreeuwde Pozzio met ten hemel geheven handen, maar het was net of hy aan zijn eigen woorden twyfelde begrypen niet, it zrf in Nederland alles behalve kleding en voeding voor gekocht moet worden, vinden zy niet veel. Maar een Ambonees is zeker niet veeleisend. Nee, als dat onze eni ge zorgen waren, dan ging het best, zeggen ze glimlachend. De toekomst, dit woord vaagt de glimlach van hun gezichten weg. De toekomst als bur gers is voor hen een schrikbeeld Hoe kan zoiets nu. vragen ze. Het militair zijn, de Nederlandse wapenrok is hen als het ware in het hirw»H ©n aan h#t Itff gegroeid. Zij waarom ze de tyd, d zyn, niet in militaire dienst kunnen biyven. Zy willen graag, zy verlangen er zelfs naar, normaal dienst te doen. Onder geen beding willen zy als Indo nesisch staatsburger naar Indonesië teruggezonden worden. Terugzen ding naar vrfle Zuid-Molukken of Nieuw Guinea, zal het ooit mogelyk zijn? Niemand kan daar nu een ant woord op geven. Maar het is juist de ze vraag, die veel van de aangeboren vrolijkheid van de Ambonees ver- dryft. Hij kan ook niet eeuwig in Ne derland in de kampen blyven. De jon geren onder hen voelen wel wat voor langer ver*-*""m derlandse t nger verblijf in Nederland. De Ne- irlandse taal zo vlug mogelyk leren en beroepssoldaat in de Koninklyke Landmacht worden is een ambitie, die door velen onder hen gekoesterd wordt. Ons definitieve standpunt bepalen we pas als onze kameraden die nor onderweg zijn ook zijn aangekomen, zeggen ze. Geen van ons zal zyn per- sooniyke belangen vóór laten gaan. (Aan enkele sergeantsmajoors is aan geboden definitief naar de Koninklij ke Landmacht over te gaan). Geza- meniyk zullen we overleggen wat ons te doen staat. Maar met de demobili satie kunnen we beslist niet instem men. We gaan procederen. Procede ren. dit is een Nederlands woord, dat bijna iedere Ambonees goed kent. Htm lot van de laatste maanden is Immers voor een belangrijk deel be paald door processen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5