PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeland vierde opgewekt Koninginnedag Amerika mag militaire macht niet roekeloos gebruiken BILT Kantlijn RUIM 60.5 MILLIARD DOLLAR VOOR AMERIKAANSE DEFENSIE Vandaag BALLON KWAM IN ZEE TERECHT WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 194e Jaargang - No. 102 Dagbiaa uitgave vax» ae ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde er. F B. den Boer Adj W de Pagter Hooldred G Ballintyn Pl verv.: W. Leertouwer en H A Bossftardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week r 4.55 p kw fr p p t 4.80 per kw Losse nummers 10 cent Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b-g.g 2861 Of 8160» M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2024; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 lb.g.g. 2228i; Oontburg Pr. Maurltsstr 12. tel. 102; I>raeur*n Brouwcrjjitr. 2; Zlertkzee. N. Rogerditr. C 160. tci.» Dinsdag 1 Mei 1991 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct per mm. Minimum p. advertentie f fle- tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels* van 1—3 regels t l.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dn Blad 25 cent meer. Giro or 38MM P.Z C. Midde'burg. DEAN ACHESON MEENT Sowjet-Unie laat de satellieten voor zich vechten Het zou de Russische doeleinden ten goede komen indien wy een te groot deel van onze militaire macht gebruiken om de strijdkrachten van een sa- tellet te verslaan. Andere vitale belangen mogen niet verwaarloosd wor den. Aldus heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenland se zaken. Maandag in een rede te Washington verklaard. Het doel van Moskou was volgens Acheson het veroveren van Europa zowel als Azië om vervolgens de wereld te beheersen. De Sowjets gebruik- ken satelliettroepen voor agressie ln Korea en houden hun eigen strijd- krachter in reserve. De beste manier om een eind te ma ken aan de strijd in Korea was vol gens Acheson: le. De Chinezen en Noordkoreaanse strijdkrachten terugslaan tot duide lijk is, dat agressie niet lonend kan zijn. 2e. Maatregelen nemen om verdere agressie te voorkomen. 3e. De vijand dwingen zijn pogingen om geheel Korea te veroveren op te geven. De „Russische aanval" in Korea heeft volgens Acheson de overheer sing van geheel Azië ten doel en het afleiden van de Amerikaanse belang stelling voor Europa. De Russische leiders immers weten, dat de defen sieprogramma's van de Westelgke landen vorderen. Daarvan getuigt de steeds scherper toon van Gromyko op de conferentie van plaatsvervan gers te Parijs. Het Westen diende voorbereid te zijn op een zenuwoorlog en op zijn Ook de legerleiding heeft nu ver klaard, dat de jongste herha lingsoefeningen niet bepaald een succes zijn geweest. De man schappen vertelden dat al eerder: zij weruen voor enkele weken uit hun werk of studie gerukt en hadden in dienst niets te doen, omdat er geen wapenen warenDus mopperden zij. De legerleiding acht de herhalings oefeningen natuurlijk om geheel an dere redenen mislukt. Zij verklaart de ervaring te hebben opgedaan, dat de Indië-veteranen in hun tegenwoordi ge conditie onbruikbaar zijn in groepsverband met andere legeron derdelen. Daarom zullen de vier an dere groepen Indië-veteranen dit jaar niet opgeroepen worden. Wel zullen dezelfde jongens, die nu aan de oefe ning Crescendo hebben deelgenomen, vermoedelijk volgend jaar niet min der dan twee maanden onder de wa penen moeten komen Itussen betekent het niet verder voortzetten van de herhalingsoefe ningen tevens, dat de belofte aan het West-Europese opperbevel om aan het eind van dit jaar drie opgeleide divi sies beschikbaar te hebben, niet zal worden ingelost. Er behoorden name lijk ook 40.000 man Indië-veteranen toe. Uit het bovenstaande blijkt, dat de opvolger van generaal Kruis ook geen wonderen kan doen. En tevens, dat het er met onze mili taire paraatheid nog altijd allerbe droevendst uitziet. Dat is voor de Nederlanders na tuurlijk niet prettig om te horen. Maar bovendien is het tegenover het buitenland allesbehalve een reclame. Voor het overige doet de gehele si tuatie een beetje komisch aan. De Indië-veteranen hebben zich in Indo nesië zeer goede soldaten getoond. Toch zijn zij in Europa niet bruik baar De vraag rijst, of hier het verwijt niet terugvalt op de legerleiding Wij vermoeden, dat menigeen zal concluderen, dat ook daar fouten zijn gemaakt. Tienduizenden Nederlanders kij ken geregeld naar sport, schrijft „De Groene Amsterdammer" (links-rad.), maar hoevelen doen aan sport Tegenover het verwijt, dat wij geen sportvolk zouden zijn, voert het blad nog al wat aan, o.a. ook, dat het amateurisme het hier ver van het professionalisme wint: „Het aantal georganiseerden in de Nederlandse sportbonden bedraagt ongeveer 900.000, de juniores naar het vanzelf spreekt, inbegrepen. Menigeen is lid van meer dan één sportbond. Immers een samengaan van hockey in de winter en tennis of cricket in de zomer is volkomen be grijpelijk, evenals van schaatsenrij den en wielrennen. Hoe die verhou dingen precies liggen is niet uit te maken. Hoe het ook zij, bg een bevol king van 10.000.000 mensen (en nu rekenen wg de heel oude mensen en de babies, die immers niet voor sport in aanmerking komen, ook mee), doet 9 procent actief aan sport, is dat percentage toch aan de lage kant? Inderdaad, bepaald hoog ligt dit cijfer niet en als wg' het getal zouden ver gelijken met cgfers uit de Scandina vische landen, dan geloof ik, dat de Hollandse sportactiviteit er niet zo best afkomt. Maar wij mogen de cg fers toch wel vergelijken met een an der land uit het Westen. Frankrijk. Nemen wg voor dit land een inwoner aantal van 40.000.000 (dan zijn wij aan de lage kant), dan blgkt, dat de Franse sportactiviteit met een aantal georganiseerde leden van 1.800.000 op 4Vfe procent komt te liggen, precies de helft van ons land". hoede voor „vredesoffensieven". Acheson sprak de hoop uit, dat de voorgestelde veiligheidsregelingen met Japan, de Philippgnen, Australië en Nieuw-Zeeland de vrede in het ge bied van de Stille Oceaan zou ten goede komen. Patates frites-kraam vloog in brand. DIEF GING ER MET DE GELDTAS VANDOOR Tijdens een bal-champêtre op de Grote Markt te Haarlem ontstond vanavond omstreeks negen uur tus sen het publiek grote consternatie doordat een op het marktplein opge stelde patates-frites-kraam in brand vloog. Het linnen bouwsel brandde plotseling als een fakkel en de ex ploitant en zijn vrouw, die beiden bezig waren met bakken, geraakten in brand. Zij werden, ernstig aan ar men en benen gewond, naar een zie kenhuis vervoerd, nadat omstanders er in geslaagd waren de vlammen te doven. De exploitant had nog de tegen woordigheid van geest een leren tas met het ontvangen geld uit de tent te gooien toen de brand uitbrak. Dit baatte hem echter niet, want iemand uit het publiek maakte zich van de tas meester en wist met het geld te ontkomen. Franse Kieswet toch goedgekeurd. De Franse nationale vergadering heeft vannacht een nieuwe versie van de wet op de kieshervorming goed gekeurd. De stemverhouding was 339 tegen 251. Aan het wetsontwerp was de ver trouwenskwestie verbonden. Vredespogingen in Korea zijn gestaakt Voorlopig resultaat van de gevechten afwachten. De pogingen der Ver. Naties om het Koreaanse conflict langs politieke weg tot een oplossing te brengen, zijn op een dood pnnt gekomen. De uit drie leden bestaande com missie van Goede Diensten heeft haar pogingen om in contact te komen mei de autoriteiten van communistisch Chi na opgegeven en geen verdere bijeen komsten vastgesteld. Ook de commissie van twaalf Azia tische en Arabische landen, onder voorzitterschap van sir Benegal Rau (India), heeft haar pogingen om tot een nieuw vredesaanbod te komen ge staakt. Ir welingelichte kringen te Washing ton werd Maandag verklaard, dat de veertien landen, die troepen in Korea hebben, de publicatie van hun ..doel stellingen en principes" zullen uitstel len. Diplomaten zeiden, dat er een stil zwijgende overeenkomst tussen de be trokken landen was om de uitslag van de huidige gevechten af te wachten, alvorens verdere politieke stappen te doen. NIET OVER DE HAN De verbonden troepen hebben Maan dagavond een poging van de Chine zen om de Han over te steken, ver ijdeld. De Chinezen leden zware ver liezen. Voor het overige was het Maandag rustig aan de fronten. Militaire en burgerlijke autoriteiten sloegen te Vlissingen het défilé van de Marine gade. Van links naar rechts: Overste W. de Feüter, commandant Nationale Reserve Zeeland, kapitein, luitenant ter zee F. J. E. Krip» direc teur van het Loodswezen te Vlissingen, jhr. A. F. C. dc Casembroot, Com missaris rier Koningin in Zeeland, kapitein-luitenant ter zee W. H. de Graaff, commandant maritieme middelen Zeeland en mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen. Achttien gevallen van pokken te Tilburg De hiMifdlil,pret,ur van dr volkafr- zondheid deelt mede, dat In Tilbare Unlge gevallen van pokken zijn gecon- I stateerd. Alle maatregelen om even- tuele uitbreiding van de ziekte te voorkomen z|Jn genomen. Reden voor ongerustheid bestaat er vooralsnog niet. Naar w|J vernemen, betreft het aantal geconstateerde gevallen thans 18. OOK AAN BOORD VAN GROOTE BEER? Aan boord van do Groote Boer. op weg naar Nederland met Ambonesc militairen en hun gezinnen, is onder do passagiers oen ziektegeval gecon stateerd. dat het vermoeden wekt. dat men niet een geval van pokken te doen heeft. Het schip keert terug naar Port Said, waar een uit Nederland uit gezonden tropenarts aan boord zal gaan om de opvarenden tc rcvaccine- ren. Tito's partij eist meer persoonlijke vrijheid. Het bestuur van de communistische partij in Joego-Slavië heeft een mani fest uitgegeven, waarin de Sowjet- Unle ..de vijand van het ware socia lisme" wordt genoemd. Het manifent eist grotere persoonlijke vrijheid en democratie in Joego-Slavië zelf. ASTRONOMISCHE GETALLEN Gelden voor atoomduikboot en atoomvllegdekschip. President Truman lieeft Maandag een defensiebegroting ten bedrage van ruim 60 milliard en 679 millioen dollar bij het Congres ingediend. Deze gelden zullen gebruikt worden voor de militaire utgaven van de Ver. Sta ten zelf en voor hulp aan de met de V.S. verbonden landen by hun bewape- nig. In een begeleidende brief verklaart de president, dat „de machthebbers in Rusland de wereld aan de rand van een algemene oorlog hebben gebracht. Indien de Sowjet-Unie een algemene oorlog wil ontketenen, moet de vrge wereld in de positie verkeren om de aanval te kunnen keren en vastbe sloten en onmiddellijk een tegenaan val te doen op de zetel van de Sow- jet macht". De gelden zullen als volgt worden gebruikt. Wat het leger betreft, zul len 18 divisies met aparte gevechts- en hulpeenheden worden uitgerust en onderhouden. De vloot zal een ac tieve macht van 1.161 schepen onder houden. Het corps mariniers zal twee-en-eenderde divisie en andere hulpeenheden omvatten. De lucht vloot zal voortgaan met de bouw van 95 oorlogs „wings". Meer dan de helft van deze fondsen zullen worden ge- Socobelge in het gelijk gesteld. De rechtbank te Brussel heeft Maandag uitspraak gedaan in de So- cobelge-affaire. De rechtbank kon zich verenigen met de conclusie van het Openbaar Ministerie en verklaar de de beslaglegging op 7 millioen dollar Griekse Marshall-gelden door de Socobelge, in verband met een oude vordering, rechtsgeldig. Alvorens uitspraak te doen tot het vrijgeven van de gelden, heeft de pre sident van de rechtbank beide party en uitgenodigd haar zaak uitvoerig uiteen te zetten in een zitting op 29 Mei a.s. De Socobelge zal de gelden nog niet ontvangen. Intussen worden over deze zaak ook te Washington besprekingen ge voerd met de Marshall-administratie. eindigt de taak van de tuchtrechtera voor de prijzen; bestaat het 375 m. hoge „Empire State Building" te New York 20 jaar; is net 100 jaar geleden, dat in het Chrystal Palace te Lon den de eerste wereldtentoon stelling werd geopend. bruikt voor het aanschaffen van schepen, tanks, vliegtuigen, artillerie vrachtwagens, munitie en radiogra fisch bestuurde projectielen. Een bedrag van 14.5 milliard dol lar zal worden besteed voor de aan koop van vliegtuigen. Een bedrag van 29.5 millioen dol lar is uitgetrokken voor de bouw van een atoomduikboot. Volgens deskun digen van het ministerie van defensie zou deze duikboot begin 1953 klaar kunnen zgn. Op de begroting komt ook een be drag van 218 millioen dollar voor voor een vliegdekschip van 57.000 ton, waarop atoombomdragende vliegtuigen kunnen landen. Aanvaring aan de Zweedse! Zuidkust. Volgens een bericht van radio- Gotoborg is het Zweedse schip Penny tussen de Zweedse Zuidkust en het eiland Bronholm. in aanvaring geko men met het Finse schip Virgo. Er hing een dichte mist. De Virgo heeft drie of vier opvarenden van de Pen ny opgepikt. De overigen zgn over boord gesprongen. De Virgo heeft de Penny op sleeptouw genomen naar Ystan.. Verscheidene schepen in de buurt zoeken de zee af naar drenke lingen. Betalingen oliemaatschappij aan Perzië gestaakt Radiorede premier Mossadeg. Naar te Londen verluidt, heeft de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij Maan dag haar maandelijkse betaling van ongeveer 20 millioen gulden, welke een voorschot is op de vergoedingen aan de Perzische regering, gestaakt. De nieuwe Perzische premier dr. Mossadeq heeft Maandagmiddag in een radiorede verklaard, dat het Per zische volk het recht had zijn eigen nationale hulpbronnen te beheren. „Ik ben er zeker van, dat als wij deze hulpbronnen op de juiste wijze gebrui ken, ons volk voortaan een veilig be staan kan hebben en zijn verplichtin gen tegenover de wereldbeschaving schouder aan schouder met andere na ties kan nakomen." Dr. Mossadeq deed een beroep op de arbeiders om de or de te bewaren en ..geen enkele uit vlucht aan onze vijanden te verschaf fen". De kranten verzocht hij, geen misbruik te maken van de oersvrij- heid. ONAANGENAAM AVONTUUR Inzittenden: Godfried Bomans en mevr. Boesman. Wethouder Geluk had geluk Maandagavond omstreeks zes uur, Is twee km ten Zuiden van Zandvoort en ongeveer 200 m uit de kust een ballon in zee gestort, met aan boord de be kende ballonvaardster mevr. Boesman en de schrijver Godfried Bomans. Een aantal mensen trok met touwen en planken in zee en het lukte na onge veer 10 minuten beide drenkelingen aan wal te brengen. Do strandreddingboot C. A. Dudok de Wit kon het ballonomhulsel ber gen. De loodsboot behoefcie geen as sistentie te verlenen. De ballon was tijdens de Koningin- nefeesten in Bloemendaal opgestegen. Mevrouw Boesman was vrij spoe dig van de doorgestane schrik her steld. De heer Godfried Bomans is er minder goed afgekomen. Direct na dat dc ballon in zee was gevallen, heeft h.J getracht zwemmende de kust te bereiken. Hij slaagde er ech ter niet in door de branding te ko men en werd door de kou bevangen. De 15 redders, van wie het merendeel lid is van de Zandvoorlse Reddings brigade. brachten hem aan land. Leden van de plaatselgke commis sie van de Kon. Noord- en Zuidhol- Alleen de Sjah moet nu nog tekenen. De Perzische Senaat heeft Maan dagavond met algemene stemmen de regeringsresolutie tot nationalisatie van de oiie-industrie geratificeerd. Alleen de handtekening van de Sjah is nu nog nodig, voordat de resolutie wet wordt. t Plechtige communie Bertha Hertog uitgesteld. Zondag zou Bertha Hertog in de kapel van de St. Gerardus-Majella- school te Bergen op Zoom haar plech tige H. Communie doen. Dit is echter op het laatste moment uitgesteld, omdat de leden van het Bcrtha Her tog-comité het beter oordeelden eerst het einde van het proces te Singa pore af te wachten. landse ReddlngamiJ., die de ballon in de richting van de zee zagen afdrij ven, alarmeerden onmiddellijk de be manning van de motorstrandred- dingboot „C.A.A. Dudok dc Witt", en een kwartier later was de boot reeds ter plaatse. Het op zee drijven de touwwerk van het ballonnet ge raakte in de schroef verward en en kele redders moesten zich in het ijs koude water begeven, om de schroef vry te maken. De onfortuiniyke ballonvaarders zijn even voorby de tweede bank, on geveer 200 meter uit de kust, terecht gekomen. De wethouder van Bloemendaal. de heer A. van Geluk, die oorspronke lijk dc tocht zou meemaken, maar wiens gewicht het opstijgen van de ballon onmogeiyk maakte, mag van „geluk" spreken. Marine defileerde te Vlissingen Enthousiast begroet door de burgerij Koninginnedag is in Zeeland met opgewektheid gevierd. Over het alge meen waren er geen grote feesteiykheden georganiseerd, maar toch was er allerwege feestvreugde, die nog werd verhoogd door het prachtige voorjaarsweer. De wedergeboorte van Vlissingen als marinestad werd door duizenden ervaren, toen Maandagochtend de Marine opgewekt door de stad mar cheerde en ter gelegenheid van de Kooninginnever jaardag, defileerde voor een groep autoriteiten, die zich had verzameld voor het Postkantoor aan de Stenen Beer. Tevoren was er reeds een plechtigheid geweest aan boord van de .Jacob van Heemskerck", waaraan het lossen van een serie saluutschoten was voorafgegaan. Te half tien stond het marineperso neel aan boord van de „Heemskerck" aangetreden. De commandant mari tieme middelen Zeeland, kapt. luit- t. z. W. H. de Graaff, las de Koninkiyke besluiten voor, waarby de luit. t.z. 2e kl. H. Riksman, werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden en aan de kwartier- meester J. G. M. Raaben de bronzen e re-medaille van de Oranje Nassau Orde, eveneens met de zwaarden, werd verleend. Overste de Graaff wees op het uit muntende gedrag en de zeer goede plichtsbetrachting, die de onderschei den marinemannen hebben getoond. Zy gaven een voorbeeld aan hun col lega's en zgn voor hen goede kame raden geweest. Ook by het leiden van minderen heb ben zy bewezen de eigenschappen te bezitten, waardoor zg konden aange ven, hoe van hoog tot laag de mari nemannen moeten zgn. e. Jj Spr. wenste daarna de heren Riks- i door hun goede houding een prettige man en Raaben persoonlgk geluk en indruk. aangezien het ridderkruis van del (vervólg op blz. 2) Oranje Nassau-Orde nog niet was ontvangen volstond hg met aan kwartiermeester Raaben de bronzen medaille op te spelden. Daarna herdacht spr. de verjaar dag van H.M. de Koningin. Hg wees op de banden, die het Nederlandse volk en het Vorstenhuis tezamenbin- den en herinnerde aan de eed van trouw, die de marine aan H.M. de Koningin heeft afgelegd. Indien er donkere wolken zouden komen, dan zullen wij haar beschermen. Met de wens. dat aan H.M., onder de zegen van de Allerhoogste, nog een lange regering gegeven zou zyn, besloot overste de Graaff zgn toespraak. PARADE Na deze korte plechtigheid werd op de kade een parade gehouden, waaraan behalve een aantal marine eenheden. ook een afdeling van de Nationale Reserve deelnam, terwnl de Kon. Harmonie „Ons Genoegen voor muzikale opluistering zorgde. Was de belangstelling bij de haven reeds groot, werkelijk enthousiast de begroeting door de Vlissingse burgertL toen de troepen, begeleid door „Ons Genoegen", door de stad marcheerden Honderden vlaggen wapperden in de voorjaarszonneschyn en een grote menigte begeleidde de stoet naar de Steenenbeer. HET DEFILE Daar stonden keurig opgesteld de Ambonnezen uit het Ambon-kamp van de Koudekerkseweg. Zg maakten Oefening Crescendo voorlopig van de baan De teleurstellende ervaring van de tweede oefening „Crescendo" met de eerste groep van de 7 December-divi- sie. heeft de legerleiding thans doen besluiten om voor alle vier groepen Indiëgangers. welke dit jaar nog voor herhalingsoefeningen onder de wape nen komen, de oefening „Crescendo" niet te laten doorgaan. Het oordeel van de legerleiding over deze Indië-gangers houdt in. dat zij in een kort tijdsbestek van vier weken niet voor optreden in groot verband kunnen worden opgeleid. Eenzelfde ervaring verwacht men bij de nog vol gende Indië-militairen. Regelmatige televisie- uitzendingen? Maandag beslissing der regering. Naar „De Telegraaf" mededeelt, zal de regering in haar zitting van Maandag 7 Mei a.s. een beslissing nemen over de televisie in ons land. Het zou voorts in de bedoeling lig gen. dat minister Wemmers Dinsdag d.a.v. van de beslissing der regering mededeling doet in de jaarlijkse ver gadering van de Nozema. welke dan in de Trèverszaal in Den Haag wordt gehouden. Men neemt zelfs reeds aan. dat de beslissing zodanig zal uitvallen, dat het Ryk, vooral met het oog op de belangen van onze radio-industrie en de export van TV-apparaten, haar medewerking zal verlenen aan de tot standkoming van regelmatige televi sie-uitzendingen. „Evertsen" uit Koreaanse wateren vertrokken. is de „Evertsen" uit de Koreaanse wateren vertrokken. Het hoofdkwartier van de vloot der ver bonden strijdkrachten te Tokio heeft een brief van de Engelse vice-admi- raal sir William .Andrews aan vice- admiraal Turner Joy gepubliceerd. Daarin verklaart deze, dat Nederland „werkelijk trots" kan zijn op de „Evertsen". DE VOORSPELT: MEER BEWOLKING. In de Noordoostelijke helft van het land overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige lichte re gen. In het overige deel half tot zwaar bewolkt met plaatselijk een enkel buitje. Zwakke tot matige, verander lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1