Vele Zeeuwen werd koninklijke onderscheiding verleend Ernstige critiek op Herverkaveling AAN WIE EEN EREMEDAILLE WERD VERLEEND Wyf Transportproblemen in Zeeuwseh-Vlaanderen Onderscheiding uitgereikt aan overste G H. van Helden AFSCHEID VAN DR. K. HUIZENGA ELLEWOUTSDIJK KREEG ZIJN NIEUWE KERK Eerste autoveiling te Middelburg afgelast PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 APRIL 19ül Ter gelegenheid van de jaardag van H. M. De Koningin Ter gelegenheid van dc jaardag vaa HaM. de Koningin werd een groot aantal Nederlanders een Koninklijke onderscheiding verleend, als bewijs van waardering voor hun werk op onderscheiden terreinen van het maat schappelijk leven. In Zeeland werd benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw nir. dr. A J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en werden benoemd tol Officier in de Orde van Oranje-Nassau, overste G. H. van Helden, districtscommandant van de Rijkspolitie in Zeeland, de heer A. HóolhOrst, rector van het Koningin Wiiheiminalyceum te Oostburg en ir. J. Blokland Visser, hoofdingenieur bij de N.V. Koninklijke Mij. „De Schelde". Een benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau ontvingen: J. Wabeke, president-kerkvoogd van de Ned. Hervormde Gemeente te We meldinge, voorzitter of lid van verenigingen en commissies op het ter rein van onderwijs en landbouw. J. Bosselaar, burgemeester der gemeente Aagtekerke. J. J. Huijssen, gemeente-secretaris te Arnemuiden. L. P. van Oorschot, wethouder van de gemeente Vllssingen. J. -W. Kögeier, wethouder van de gemeente Middelburg. Z. G. Sa lomé, oud-wethouder te Kortgene. I. M. de Bruijne, oud-wethouder te Cadzand.^ A. Hel) boer, schilderspatroon te Middelburg. J. de Rijke te Zonnemaire, afdelingsvoorzitter en hoofdbestuurslid van de vereniging „Schuttevaer". Mt de Bruijne te Zuldzande, directeur van de Zeeuwse Coöp. Verkoop- en Aauktropvereniging van vee, inspecteur van het Nederlands Rundvee- stamboek. A. van Hootegem te Kruiningen, bestuurslid van landbouw- en veeteelt- organisaties. H. G. van de Zande te Nieuwerkerk, lid van het hoofdbestuur der Z.L.M., bestuurslid van organisaties op landbouwgebied. L. IMT Meijer te Hoek van Holland, gezagvoerder bü de My. „Zeeland". H. Riksmar. (met <lc zwaaiden), luitenant ter zee van vakdienstcn der 2e -klasse, Vlissingeu. F. J. M. BerUng, Vlissingcn (met de.zwaarden). Voorts werd aan vele Zeeuwen dc eremedaille in goud, zilver of brons verleend. Zaterdagmorgen werden de onderscheidingen uitgereikt door de Commis saris der Koningin of door de burgemeester van de woonplaats van de geridderde. Mr. dr. A. J. J. Mes, thans lid van Ged. Staten van Zeeland, had zitting in de Tweede Kamer en was van 1926 tot 1945 burgemeester van Heinkens- zand. Hij is bovendien een actief èn zeer gewaardeerd medewerker in tal van colleges en verenigingsbesturen en is o-a. ook lid van het College van Rijksbemiddelaars. Overste G. H. van Helden, in Zee land een geziene en bekende figuur, is districtscommandant van de Rijks politie in dit gewest sinds 1947. Bij de vele gelegenheden, waarbij de Rijks politie onder zijn commando naar bui ten optrad, toonde hij zich een tactvol politieman, die zo nodig ook met grote belistheid weet op te treden. De heer A. Hoolhorst is sinds 1920 leraar aan de Rijks H.B.S. te Oostburg, werd jn 1943 waarnemend-directeur, in 1945-directeur. Aan deze school wem eem lyceum-afdeling verbonden, zodat déneer Hoolhorst thans rector is. Hij neemt een vooraanstaande plaats in het verenigingsleven in en werkte on vermoeid voor het hei-stel van West Zeeuwseh-Vlaanderen. ïr. - J. Blokland Visser is sinds 17 Maart 1913 werkzaam bij de Konink lijke Maatschappij ..De Schelde". Sinds 1916 ontwierp hij vrijwel alle schepen, die „De Scheldebouwde. Hierdoor verwierf hij zich internationale repu tatie als scheepsbouwkundige. (Slot van pag. 1),. Niet de D.U.W., aldus ir. Wiersma, doch de slechte weersomstandigheden hebben er schuld aan, dat niet alle voor de afgelopen winter gepro grammeerde cultuurtechnische wer ken tijdig klaar kwamen. DE EGALISATIE. De ingenieur herinnerde er ook aan> dat van het nut der egalisatie een speciale studie is gemaakt. Tot nu toe zijn er, uitzonderingen daar gelaten, goede resultaten mee be reikt. Dat weiland soms tot bouw land wordt gemaakt, geschiedt in het belang van de toekomstige eigenaar. De tegenwoordige gebruiker wordt zo goed mogeiyk geholpen. De voorzitter van de Polder on derstreepte nadrukkelijk, dat Wal cheren momenteel in een overgangs toestand verkeert. Het gaat om de toekomst van het eiland en zijn be volking. Een aantal klachten is ech ter gerechtvaardigd inderdaad heeft men teveel hooi op zijn vork geno men, vertrouwende op een zachte winter. Hét is de bedoeling het over- gangstydperk zo kort mogelijk te doen zyn. De spreker kondigde aan, dat binnenkort voor raden en com missarissen van de Polder een ex cursie wordt georganiseerd om de resultaten van de egalisatie-arbeid in Schellach en -Zuidwatering in ogen schouw te nemen. Hy zeiae tenslot te het aannemen van de motie te moeten ontraden. De heer Loeff handhaafde ztfn be zwaren en herhaalde, dat men zich te weinig gelegen laat liggen aan de rechtstreeks belanghebbenden. De herverkavelings werken, die ovèri- fens sprekers instemming hebben, Lenen zodanig te worden uitgevoerd, dat de boeren ook nü zo gunstig mo gelijke resultaten hebben. De heren Z. Maljaars en J. Bosselaar voerden aan, dat de plaatselijke adviescom missies veel te weinig worden ge raadpleegd en mr. J. A. Dumon Tak vroeg zich af, of by deze gehele kwes tie niet een psychologische factor in het geding is; de wetenschap doet er goed aan de practyk meer in te schakelen. Op voorstel van de heer A. Sta- verman word besloten, dat het da- geiyks bestuur de motie spoedig in een speciaal te beleggen vergade ring aan de commissarissen zal voor leggen, voorzien van een prae-ad- De heer J. Wabeke te Wemeldinge, geniet in 2eer brede kring achting en vertrouwen. Was 34 jaar kerkvoogd van de Ned- Herv. Gemeente, waar van de laatste 12 jaar president. Voorts bekleedt hij tal van functies in het verenigingsleven, o.a. als voorzitter van de school voor schjpperkinderen. De heer J, Bosselaar is sinds 1926 burgemeester van Aagtekerke. Hij vierde onlangs zijn zilveren ambtsju bileum. Als commissaris van de pol der Walcheren stond hij steeds op de bres voor de landbouw- en watev- schapsbelangen, ook heeft hij zitting in de Pachtkamer. De heer J. J. Huijssen is reeds 32 jaar in dienst van de gemeente Arne muiden. Hij bekleedt tal van functie? in het openbare leven. De heer L. P. van Oorschot is wet houder van Sociale Zaken te Vlissin- gen en heeft sinds 1909 zitting in de raad. Van jongs af was hij een onver moeid voorvechter van de socialisti sche gedachte. De heer J. W. Kögeler te Middel burg is wethouder van onderwijs en financiën. Hij was enkele malen waar nemend burgemeester van Middel burg. In het verenigingsleven bekleedt hij vele functies. De heer Z. C. Salomé, oud-wethou der van Kortgene, was ruim 28 jaar wethouder. Als mede-oprichter en be stuurslid van de plaatselijke muziek vereniging E.M.M. heeft hij ook veel voor zijn woonplaats gedaan. De heer I. M. do Bruijne te Cadzand was ruim 25 jaar lid van de raad en wethouder. Van 1 November 1944 tot 1 Juli 1946 trad hij op als tijdelijk bur gemeester. Meer dan 50 jaar is hy reeds lid van de muziekvereniging Excelsior", waarvan sinds 1925 voor zitter. De heer A. Heyboer was geruime tUd voorzitter van de afd. Middelburg van de Bond van Nederlandse Schil derspatroons. Ook maakte hij deel uit van het hoofdbestuur van deze bond. Hij verrichtte op zeer deskundige wij ze schilderwerk bij de restauratie van Rijksgebouwen. De heer J. de Rijke is wethouder te Zonnemaire en bovendien sinds 1938 lid van het hoofdbestuur van „Schut tevaer" en ook afdelingsvoorzitter- De heer M. de Bruijne te Zuidzande is voorzitter van de kring West Zw.- Vlaanderen van de Z.L.M. en hoofd bestuurslid dezer organisatie. Buiten dien bekleedt hij tal van functies op landbouwgebied. De heer A. van Hootegem te Krui ningen heeft grote verdiensten op het terrein van de paardenfokkerij, o.m. als lid van het hoofdbestuur en van het provinciaal bestuur van de afd. Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard". De heer H. C. v. d. Zande is voor zitter van de kring Schouwen-Duive- land van de Z.L.M-, lid van het dage lijks- en hoofdbestuur dezer organisa tie, lid van deGrondkamer en van diverse andere colleges. De heer L. M. Meyer, thans te Hoek van Holland, woonde te Vlissingen. Hij is gezagvoerder bij de Maatschappij Zeeland en maakte in 1944 de landing der geallieerden in Normandië mede. De heer F. J. M. Berting, werd in 1904 geboren te Vlissingen. Hij bevond zich op Java toen de oorlog met Japan uitbrak. Na de bevrijding werd hy kapitein voor speciale diensten bij het K.N.I.L. De onderscheiding werd hem toegekend voor zijn arbeid als K.NJ.L. kapitein op midden-Java. De heer Berting is thans werkzaam bij de Kon. Mij. „De Schelde". (Gebrek aan plaatsruimte noopt otis de biografieën van de gedecoreerden uiterst beknopt te brengen). De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd ver leend in goud aan D. Weststrate. voorzitter van de Zondagsschoolvereniging der Ned. Hervormde Gemeente te Kloetinge (bij bevordering). J. Cransberg te Sehoondijke. H. M. Vermoet, com mies-titulair van 's Rijks belastingen te Sas van Gent. W. J. Roest te Vlissingen, kapitein le klasse Pro vinciale Stoombootdiensten. P. J. den Outer, Vlissingen, kapitein le klasse Provinciale Stoombootdiens ten. L. A. J. Harthoorn te Vlissin gen, machinist le klasse Provinciale Stoombootdiensten. A. A. Dieleman, Terneuzen, stationschef le klasse Ned. Spoorwegen. M. van de Linde te Kloetinge, bedrijfsleider bij de fa. P. J. v. d. Have, boomkwekery en zaad- handel, Kapelle. K. van Willegen, 'werkzaam bij de Koninkiyice Zaad- handel fa. D. J. v. d. Have te Kapel le tby bevordering). P. Hak, gepens. gemeente-ontvanger Ouwerkerk. In zilver aan A. D. Totte, oud-koster-organlst van de Parochiekerk van de Heilige Martinus te Hontenisse. W. Duvekot, notabel van de Ned. Herv. kerk te Vrouwenpolder. C. M. Rijk, notaris klerk te Goes. D. Baveco, leider van de Zondagsschool te Kruiningen. P. Durinck, gewezen-opziener by de Visserypolitie op de Zeeuwse Stro men te HansweerL J. W. Minnaar te Wemeldinge, kantoorhouder der P.T. T. J. I. Du Bois te Vlissingen, Agent van de Provinciale Stoombootdien sten. C. Janse, Heinkenszand, landar beider op het landbouwbedrijf van J. de Jonge. J. C. Adriaenssens te 's Heer Arendskerke, bedryfsleider op het landbouwbedryf „De Keilen". H. Clement te Yerseke, onderbaas op het landbouwbedrijf van I. Willemsen. J. van Damme Czn. te Rilland-Bath, be dryfsleider op het landbouwbedrijf van de familie van der Schalk. H. de Groote te Axel, voorman-landarbei der op het landbouwbedrijf van W. Koster. J. Meyer te Grijpskerke, voorman-landarbeider op het land bouwbedryf „Wllhelmina-oord". Mej. W. van Lammeren (eerw. zr. Julia) hoofdverpleegster St. Joseph-zieken- huis te vlissingen. Mej. II. v. d. Vos sen (eerw. zr. Antoline) hoofd ope ratiekamer St. Joseph-ziekenhuis. In brons aan J. A. v. d. Weel, koster van de De heer M. Goeman overleden. In de nacht van Vrijdag op Za terdag overleed plotseling de heer M. Goeman, oud-gemeenteopztehter van Yerseke. De overledene was reeds tal van jaren generale brand meester der brandweer van Yerse ke, waarvoor hy Vrijdagavond nog een vergadering bywoonae te Krui ningen. voorts Was hy opzichter by de stichting Volkshuisvesting. Doopsgezinde kerk te Middelburg. M. J. Smits, Brouwershaven, besteller le klasse der p.T.T. H. de Bad te Kat- tendyke, landarbeider bij de „Wilhel- minapolder". A. v. d. Berge te Krab- bendijke, landarbeider op het land bouwbedryf van de familie v. d. Schalk. A. Hoogesteger te Kloetinge, landarbeider by „De Wilhelminapol- der". C. Kempe te Kattendyke, land arbeider by „De Wilhelminapol- der". J. Kempe te Kamperland, landarbeider Op het landbouwbedrijf van J. C. van Langeraad. C. Molhoek, te Kattendyke, landarbeider bij „De Wilhelniinapolder". A. Nagelkerke te WolfaartsdQk, le paardenknecht by „De Wilhelminapolder". Jacob van de Schraaf te Kattendijke, landarbei der by „De Wilhelminapolder". Jaco bus van de Schraaf te Kattendyke, landarbeider bij „De Wilhelminapol der". P. Sonke te Wllhelminadorp, landarbeider bij „Do Wilhelminapol der". P. den Toonder te Wllhelmina dorp, landarbeider bij „De Wilhelmi napolder". Mej. B. Flipse, huishoud ster bil de Gebr. Jobse te Zoutelande. J. Oerlem^ns te Middelburg, machi- nezetter by de Provinciale Zeeuwse Courant, Vlissingen. J. G. M. Raben, kwartiermeester, Vlissingen (met de zwaarden). <J HEBt VE. laaJSTE. maanden NAHjurlijk. ALLS. 5I6ARÉTTEN- AOVERIÈnTTe:^ 6Et.EZ.EN A VIR6m IA LEKKER op ieders LIP/ Sigaret» f>A... "PiTf/G1. VIRGIN^! SlGAR^g= 5A-"0e5^ DAN WÉÉT U AAN WELKE. VOOR- WAAROEN EEN GOEDE SltSARCT MOETvoapoen. DAAR WJ U in DEZE AANGELEGENHEID DUS voldoende ingelicht Mogen achTën voldaan wij meT QJnlonJêtujè' - ONION CLUB J5 MICDTOBACCO i'Y" ALL AMERICAN Minister komt waarschijnlijk zeil eens kijken. Te 's-Gravenhage werd een bespre king gehouden tussen de minister van Verkeer en Waterstaat, Z.Ex. H. Wemmers, en een gezelschap, bestaande uit de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de Zeeuwsch- Vlaamse leden der Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, A. Loekefeer en C. Hamelink, de burgemeester van Ter- neuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwseh- Vlaanderen der Vereniging Haven- belangen Terneuzen en het comité Spoorwegbelangen. Hierbij werden uitvoerig bespro ken de problemen die betrekking hebben op het personen- en goede renvervoer in Zeeuwseh-Vlaanderen, het hoefyzerverkeer per spoor tussen Zeeuwseh-Vlaanderen en overig Ne derland en de outillage van de Ter- neuzense haven, in het bijzonder voor wat betreft de exploitatie van het kraanbedrijf door de Nederlandse Spoorwegen. Naai' uit een mededeling van de minister bleek, bestaat de mogelijk heid, dat deze zich binnenkort ter plaatse van de toestand op de hoogte zal stellen. Radio Meifeest van Zierikzee uit. De VARA verzorgt morgenavond over de zender Hilversum II een 1 Mei-uitzending van Zierikzee uit. Spreker is het Tweede Kamerlid Evert Vermeer. Aan deze uitzending, die om 8.15 uur begint, gaat een reportage voor af, welke tot onderwerp heeft „Tus sen Haamstede en Bruinisse, indruk ken van Schouwen-Duiveland". DE REPATRIËREND EN UIT RUSLAND. Op de voorlopige lyst van namen van de tweede groep gerepatrieerder» uit Rusland, komt o.a. voor Jan Oppeneer, oorspronkelyk afkomstig uit Terneuzen. GESLAAGD. Geslaagd voor candidaatsexamen scheikundig ingenieur, de heer P. G. de Lange te Colynsplaat. De onderscheiding, welke werd verleend aan overste G. H. van Hel den, werd hem Zaterdagmorgen uit gereikt door kolonel G, H. van Ever- aingen, in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin, de offi cier van justitie mr. G. J. B. van der Dussen alsmede van de geza- menlyke officieren en manschappen van de Rijkspolitie in Zeeland. Kolonel van Everdingen heeft overste van Helden toegesproken en gewezen op diens voorbeeldige plichtsbetrachting en zijn tact, wel ke de Zeeuwse Rijkspolitie tot een modelgroep hebben gemaakt. Spr. drukte zijn spyt uit over het nade rend vertrek van overste van Hel den uit Zeeland en zeide zich geluk kig te pryzen geruime tijd zyn chef te ztjn geweest. Ook mevrouw van Helden, aan wie tevoren bloemen waren overhandigd, wenste hij ge luk met de hoge onderscheiding, die haar man ten deel is gevallen. Nadat namens de officieren en manschappen der Rijkspolitie in Zee land de versierselen der onderschei ding waren aangeboden, speldde ko lonel van Everdingen deze overste van Helden op de uniform. Vervolgens werden gelukwensen uitgesproken door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, door de kapitein der Rykspolitie C. J. Deurlo, door de officier van justitie mr. van der i Dussen en door een vertegenwoor diger der Zeeuwse journalisten. Overste van Helden bracht aller eerst H.M. de Koningin dank voor de hem verleende onderscheiding en verklaarde vervolgens, dat hij zyn plicht nimmer naar behoren zou heb ben kunnen vervullen, indien officie ren en manschappen hem niet hun volledige medewerking hadden ge schonken. Hij meende dan ook, aat in de hem verleende onderscheiding het gehele corps der Rykspolitie in Zeeland was geëerd. PROV. COMITÉ VAN A.R. KIESVERENIGINGEN De heer R. Gosker sprak over de achtergronden van de kabinetsformatie. Te Goes vergaderde Zaterdag in de zaal-KrjJger het provinciaal Comité van A. R. kiesverenigingen in Zeeland. Tydcns deze vergadering werd de nieuwe voorzitter van dit comité, de heer A. Schout, begroet en werd af scheid genomen van de afgetreden voorzitter, dr. K. Huizenga uit Middel burg. De heer Schout werd in de morgenvergadering toegesproken door de heer It. Zuidema, In de middagvergadering hield de heer Schout een treffende toespraak tot de heer Huizenga, vvaarby hjj uitvoerig diens ver diensten schetste. „Uw leiding was vast cn zakelijk" aldus de heer Schout. „WU danken God, dat Hy U ons gaf". Spreker noemde dr. Huizenga een antirevolutionnair van de oude stempel, uit de tijd, waarin Kuper en Coiyn in hun volle kracht waren. De scheidende voorzitter werd een aantal boe. ken aangeboden. Dr. Huizenga sprak een kort dank woord. ~De spreker van de middagvergade ring, mr. Rip, was door ziekte" ver- Tiinclerd. In zijn plaats sprak de se cretaris van de A.R.-partij, de heer R. Gosker. Deze behandelde enige aspecten van de kabinetsformatie. Uitvoerig ging hy in op de nationale politiek, zoals die door de A.R.-party wordt voorgestaan. De heer Gosker betoogde, dat er thans geregeerd wordt volgens de politiek van „het praktisch bereikbare", een opportuni- teitspolitiek dus. Uitvoerig behandel- Tuchtrechter mr. J. D. Vink te Almelo benoemd. De Tuchtrechter voor de Pryzen in het arrondissement Middelburg en de kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Middelburg, mr. J. D. Vink, is bij K.B. benoemd tot substi tuut-griffier by de arrondissements rechtbank te Almelo. Mr. Johannes Dirk Vink werd op 26 November 1917 te Delft geboren. Hy studeerde rechten in Nymegen. In 1944 werd hy griffier bij de Tucht rechter te 's Hertogenbosch en op 1 December 1944 werd hy benoemd in Middelburg. Sinds 1945 was hy te vens waarnemend Tuchtrechter in Breda. Hij is voorts ondermeer dia ken der Ned. Hervormde gemeente te Middelburg, secundus voor de Classicale Vergadering en bestuurs lid van de Stichting Rusthuizen Walcheren. do de heer Gosker hierna de geschie denis van de formatie en wees er ten slotte op, dat de A.R. bereid is tot samenwerking met de regering, ook al is zij geen regeringspartij, „wy trekken ons echter tei-ug uit de rege ringskringen" zo zeide spreker „wij bezinnen ons in eigen kring, begin nen de volksgeest te bewerken en wachten NA ZEVEN JAAR WEER KLOKGELUI Plechtige overdracht en Ingebruikneming van het bedehuis. Zaterdagmiddag beierden de klokketonen over Eliewoutsdljk, terwijl van de nieuwe toren de driekleur fier wapperde. Op de plaats waar in No vember 1944 slechts de ptiinhopen van de eeuvvenoudo kerk werden terug, gevonden, is een fraai, stylvol nieuw kerkgebouw verrezen, dat op deze middag In een byzondere dienst door de kerkvoogdij aan de kerkeraad werd overgedragen en in gebruik genomen. Zeer vele kerkeiyke en. burgerlyke autoriteiten uit Zeeland en daarbui ten, waren naar het dorpje aan de Schelde gekomen om dit Diyde ge beuren mede te maken. Na samenzang met begeleiding van een koperkwartet van „Hosanna" uit Goes, sprak de secretaris van de kerkvoogdy, de heer C. J. P. van Liere, een welkomstwoord. Spr. ge waagde met dankbaarheid van de allerwege ondervonden steun en medewerking. Toch gingen ook de gedachten terug naar het oude kerkgebouw en met eerbied herdacht spr. de gevallenen van Ellewoutsdyk. Vervolgens droeg de heer Van Liere dit smaakvol inge richte kerkgebouw aan de gemeente over. Ds. H. Zunneberg aanvaardde dit gebouw, dat er weer zal staan als een teken, dat óók in Ellewouts dyk God gezien wil worden en dat Gods genade en liefde zich ook in deze gemeente wil begeven. Vervolgens voerden verschillende sprekers het woord. De Ambachts heer, ir. F. W. D. C. A. van Hattum uit Velzen, wees op de innige ban den welke steeds tussen zijn familie en deze gemeente hebben bestaan Als herinnering aan zijn moeder en vader, bood hy ter vervanging van het door hen geschonken en in 1944 verloren gegane doopvont en de avondmaalstafel, een nieuw doopvont en avondmaalstafel aan. Een neef van de Ambachtsheer, mr. F. W. D. C. A. van Hattum uit Santpoort, bood namens de familie een nieuwe kanaelbybel alsmede eni ge herinneringen aan de oude kerk aan, tenvyi hy de burgerlyke ge meente het nieuwe torenuurwerk in eigendom overdroeg ter vervanging van het eveneens door ztjn familie geschonken vorige uurwerk. Ds. A. W. M. Odé uit Goes bracht de beste wensen over van het Prov. Kerkbestuur van Zeeland en het Classicaal bestuur van Goes. De heer J. Moll uit Vlissingen sprak namens de Ver. v. Kerkvoog dijen en de bouw- en restauratie commissie van de Ned. Herv. Kerk. terwijl ds. M. J. J. Bonting voor de Herv. gemeente van Rynsburg, die o.a. de noodkerk schonk, een blijven de steun toezegde. De heer C. Philipse vertolkte de blydschap van het college van Ged. Staten, dat Eliewoutsdljk thans weer een kerkgebouw heeft, terwijl de bur gemeester, D. Thomassen k Thues- sink van der Hoop van Slöchteren met voldoening vaststelde, dat met deze kgrk het laatste van de ver woeste £rote gebouwen in zijn ge- meento is hersteld. Voorts bracht nij de familie Van Hattum dank voor de aanbieding van het torenuurwerk, terwyi hy tevens de goede samen werking mot de kerkvoogdy -memo reerde en de diverse instanties dank te voor de medewerking, waardoor ook de torenbouw mogeiyk is ge worden. Als laatste spreker voerde de ar chitect, ir. P. J. 't Hooft uit Goes het woord, die dankte voor de sa menwerking en hierin ook de prov. directeur-Ingenieur van de Wederop bouw, de heer M. D. A. Glerum, be trok. Na een dankwoord van ds. Zunne berg, werd overgegaan tot de inge- bruik name van net kerkgebouw Nadat de kerkeraad de kanselbijbel, hét Avondmaalsstel en doopschaal had binnengebracht, ging de predi kant voor in gebed. Met het ziigen van Gez. 135 1, 2 en 3 werd tenslotte deze bijzon dere dienst besloten. Deurwaarders trokken zich terug. De eerste auto- en motorvellng te Middelburg, welke Zaterdagmiddag in het verkooplokaal aan de Kromme Weete zou worden gehouden, is op het laatste moment afgelast. De bei de deurwaarders, ten overstaan van wie de voertuigen geveild zouden worden, trokken zich nameiyk terug, nadat bekend was geworden, dat de gemeentepolitie proces-verbaal zou opmaken. Naar wij van de politie vernamen is het volgens besluit van de Secreta ris-Generaal van „Handel en Nyver- heid" van 1944 slechts aan notaris sen en deurwaarders toegestaan vei lingen van roerende goederen te hou den. De makelaar C. Willemsen te Middelburg, die de autoveiling had georganiseerd, werd beschouwd als de veilingmeester en hem werd dan ook medegedeeld, dat proces-verbaal zou worden opgemaakt, indien de veiling doorgang zou vinden. Voor de betrok ken deurwaarders was dit aanleiding om hun medewerking te beëindigen. De heer Willemse deelde ons desge vraagd mede, dat hy slechts als or ganisator optrad en dat zijn inziens Hot verbaal dan ook geen gevolgen zou hebben gehad. Hy overweegt een eis tot schade vergoeding, daar hy voor deze veiling aanzienlijke kosten heeft moeten ma ken. Volgens de heer Willemse heeft de Bond van Veilinghouders in Ne derland de politie verzocht de ge noemde stappen te doen. Hy heeft het voornemen in de naaste toekomst toch autoveilingen te organiseren, ten overstaan van een andere deur waarder. In aansluiting op het bovenstaande kan nog worden vermeld, dat op .1 Mei de gewijzigde Verordening op het Marktwezen te Middelburg van kracht wordt. Hierin is bepaald, dat automarkten uitsluitend mogen wor den gehouden op een daartoe aange wezen gedeelte van het Molenwater onder toezicht van een deskundige. Paedagoglsch weekend te Middelburg besloten. Het paedagogisch weekend voor kleuterleidster en zij. die daarvoor worden opgeleid in de Rijkskweek school te Middelburg, werd Zaterdag morgen voortgezet, s Ochtends sprak mej. J. C. Langelaar uit Rot terdam over de muzikale vorming van de kleuter. Vervolgens werd een koffiemaal tyd genuttigd, waarna mej. G. Rubinstein uit Amsterdam een inleiding hield over het boetseren. De Inspecteur van het L.O., de heer A. A. Leenhouts, nam een kijkje bij de practische uitwerking van op drachten voor de school en uitte zijn grote waardering voor hetgeen ae meisjes in het belang van de- kleuters wordt bijgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2