C Kerkorde voor Nëd. Herv.Kerk treedt in werking VREEMDE Van Vrouw ioi Vrouw CUPIDO IS BLIND TWEE VROUWEN EN KINDEREN SPRONGEN UIT BRANDEND HUIS VRIJDAG 27 APRIL 1951 PROVINCIALEZEEÜWSECOVRANT EEN NIEUW BEGIN OP 1 MEI A.S. Zij zal kerkstructuur wijzigen Op 1 Mei zal er een nieuwe periode beginnen voor de Ned. Herv. Kerk. Dan treedt de Kerkorde in werking. Wel zjjn er reeds enkele vóór-vergade- rlngen geweest in classis, provincie en eveneens is de nieuw gekozen sy node reeds tweemaal byeen geweest, maar deze vielen onder de overgangs bepalingen en het ging hoofdzakelijk om benoemingen. Officieel treedt de Kerkorde in werking op de eerste van de bloeimaand. Dan zal de Generale Synode in plechtige zitting byeenkomen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, vtff en een half jaar nadat in dit zelfde kerkgebouw de eerste zitting van de Generale Synode onder de werkorde werd geopend. Ook nu, evenals toen, zullen afgevaardigden van verschillende binnen- en buitenlandse Protestantse Kerken, mede aanwezig zyn. Het feit dat deze samenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt gehouden, het kerkgebouw dat binnen zijn muren reeds zoveel belangrijke gebeurtenissen heeft gezien, duidt er reeds op, dat ook dit gebeuren tot de bijzondere dingen behoort, die niet onopgemerkt mogen voorbij gaan. Een gehele periode wordt afgesloten. Een nieuwe tyd begint. De reglemen ten die, zij het dan ook gewijzigd, vanaf 1816 van kracht zyn geweest, hebben dan alleen nog historische waarde. De kerkorde, die/in de laat ste jaren is ontworpen en door de Kerk aanvaard, treedt in werking. STRUCTUURWIJZIGING. Vtff en een half jaar zijn een hele tijd. Toch moeten we met een zekere verbazing vaststellen dat het moge- Itfk geweest is in deze periode een kerkorde klaar te krijgen, die de structuur van de Ned. Herv. Kerk grondig wil wyzigen. Toen in 1945 aan degenen, die nader bij het kerke lijk leven waren betrokken, gevraagd werd, wanneer, naar him mening, de kerkorde klaar zou zijn en door de Kerk aangenomen, rekenden de opti misten op minstens tien jaar. Ande ren meenden dat er gerekend moest worden op een hele mensenleeftijd. De pessimisten voorspelden dat het wel evenzo zou gaan als het met zo veel voorstellen tot reorganisatie is gegaan. Zij zijn oorzaak geweest van veel getwist. Naar hun oordeel zou er weinig kans zijn dat de kerkorde er ooit kwam. HARD GEWERKT. Deze pessimisten hebben ongelijk gekregen en zelfs de optimisten zQn beschaamd. Er is hard gewerkt en er zijn veel vergaderingen gehouden, zoveel dat men er wel eens moe van werd. Maar in deze jaren is men voortgegaan met éénstemmigheid, die verwondering moest wekken by der" nen die de tegenstellingen van v< 1940 hebben gekend. Het is waarlijk niet te veel gezegd dat er een andere geest over de Ned. Herv. Kerk geko men 4s. Daarover moeten we ons nog meer verblijden dan over het aanne men van de kerkorde. Daarom is er ook niet geweest een heftige strijd om de helft plus één. Daartoe was ook de vereiste meerderheid van twee derde reeds een waarborg dat het werk der kerkorde niet zou ontaarden in een tellen van de neuzen. Zelfs is deze vereiste meerderheid van twee derde nog ruimschoots overschreden. Dr. GRAVEMEYER. Juist In deze dagen van overgang naar de kerkorde, viel het jubileum van dr. Gravemeyer. Hij is een bezie lende kracht geweest in de Herv. Kerk, vooral sinds hij als secretaris van de Synode was gekozen, met de beruchte 10 tegen 9 stemmen. Dat zijn iubileum valt in dezelfde dagen dat de kerkorde in werking gaat tre den, is wel toevallig, maar toch is het voor iemand die enigszins thuis is in het kerkelijk leven, wel zinnebeeldig. Toen (n 1938 het reorganisatie-ont werp met 10 tegen 9 stemmen werd verworpen, was ook Gravemeyer te gen. Ware hij vóór geweest, dan was Het aangenomen. Hij heeft echter te gen gestemd, omdat achter het voor stel slechts een bepaalde groep in de Kerk stond. Slechts dan, wanneer de ze reorganisatie gepaard zou gaan met een innerlijke hervorming, zou men, naar zy'n mening, kunnen ko men tot een kerkorde. Hoeveel teleur stelling dit tegen-stemmen van Gra vemeyer bij velen toen ook gewekt moge hebben, nu zullen zij dankbaar erkennen: Hij heeft gelijk gehad. Toen was de tijd nog niet rijp. Er moest eerst een oorlog over ons heen gaan om het gezamelijk-Kerk-zijn weer opnieuw te verstaan. „Een nieuwe lente en een nieuw ge luid". De kerkorde is een nieuw ge luid, zij het dan ook dat hierin aller lei klanken van vroegere kerkorden terug zijn te vinden. Ook kunnen we wel spreken van een nieuwe lente, want er is in de Ned. Herv. Kerk zon der twijfel iets doorbroken. Ook de- 5enen die deze kerkorde niet in alle elen toejuichen, erkennen dat. Zal VERHALEN Jake Darks, hoofdredacteur van het toeekblad Dahlonega Nugget in de Amerikaanse staat Georgia, heeft op de frontpagina bekend gemaakt: tjWij waren van plan een daverend hoofdartikel te schrijven over het ont slag van MacArthur, maar tot ons leedwezen moeten wij meedelen, dat het nieuws uit Yahoola en Frogtown, plus nog andere berichten, uit en om Dahlonega, de generaal van de front pagina hebben verdrongen. Als iemand belang stelt in ons standpunt inzake MacArthur, kan hij ons opbellen op Ons bureau". Dahlonega is een bergstadje in Noord Georgia met 1300 inwoners, Yahoola en Frogtown zijn daar in de Omgeving gelegen gehuchten. In een rapport van de universiteit Charkof staat, dat de Sowjet Unie 30.000 bewoners van honderd jaar en ouder telt Het rapport vertelt er t>0 dat in de „kapitalistische" landen de mensen lang niet zo oud worden. echter de bloesem van deze lente niet onder koude verkleumen? Zullen er vruchten rijpen? Het gaat in de na tuur niet om de schoonheid van heel die bloemenweelde, maar om de vrucht die er in de oogst zal worden géplukt. Een kerkorde, hoe belangryk ook en hoe goed zij ook in elkaar moge zit ten, is en biijit een dood ding, indien zij niet is als een bedding waardoor levend, fris en vruchtbaar makend water stroomt. Een kerkorde is een leefregel van de Kerk. Zoals ieder ge zin bepaalde regels van samenleving heeft, zo moet ook de Kerk er hebben. Die regels mogen nog in gezin, noch in de Kerk een knellende, kwellende band wezen. Zij moeten met innerlijke blijdschap worden aanvaard. Wanneer echter in een gezin naar die regels niet geleefd wordt en ieder maar doet wat goed is in eigen oog, valt het gezin hopeloos uit elkaar. Dan helpen de mooiste en beste regels niet, ook al hangen ze in iedere ka mer als spreuk aan de wand. Zo zal in een Kerk ook de beste kerkorde met helpen, indien daarnaar niet wordt geleefd. VERSCHILLEND MODEL. In een goed gezin behoeven ook niet alle leden precies naar 'hetzelfde mo del gesneden te zijn. Dat is evenmin nodig in een Kerk. In de discipelen kring van de Here Jezus kwamen trouwens ook heel wat verschillen van aard en karakter voor. In een Kerk moet men echter weten van een taak en opdracht, die we hebben van Hem, die het Hoofd der Kerk is. Juist die taak krijgt in de nieuwe kerkorde een zekere nadruk. In vergelijking met andere kerkeraden is zij een „apostolische" genoemd, niet alleen omdat er een artikel in staat over het apostolaat, maar vooral omdat van hier uit heel het kerkelijk leven in al Regering blijft attent op zark-Louwers, Naar aanleiding van persberichten over de vrijlating uit Hongarije van de Amerikaan Vogeler, heeft het A.N. P. zich tot het ministerie van Buiten landse Zaken gewend ter verkrijging van nadere inlichtingen omtrent de positie van de heer Louwers, die naar men weet, door een Tsjechslowaakse rechtbank tot een gevangenisstraf van 15 jaar werd veroordeeld. Men deelde het A.N.P. hieromtrent mede, dat sinds de veroordeling van de heer Louwers de Nederlandse re gering niet in gebreke is gebleven bij voortduring de aandacht van de Tsje chische autoriteiten te vragen voor zijn persoon. Ned. troepen voor korte tijd naar Duitsland. De minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, deelde Woensdagmiddag by zyn bezoek aan de 13e regiments gevechtsgroep op de Veluwe aan ver slaggevers mede, dat thans definitief besloten is de lichting 1950 H in Sep tember voor korte tijd naar Duitsland te zenden. De militairen van deze lichting zullen deel nemen aan Britse manoeuvres in Duitsland. Donderdagavond is in Londen offi cieel bekend gemaakt, dat Richard Sto kes is benoemd tot Lord Zegelbewaar der. Hij zal verantwoordelijk zijn voor een nieuw departement, dat de grond stoffen voorziening behandelt. zjjn uitingen is gezien. God heeft Zyn Kerk in deze wereld gesteld als een gezondene, met een bepaalde op dracht. Dit komt waariyk niet alleen tot uiting in de prediking van het Evan- felie, maar evenzeer in alle werk der armhartikheid en in alle aanraking die de Kerk heeft met het publieke leven. „Herderlyke zorg" is heel wat meer dan prediking, ook al is die zo „recht" als ze maar wezen kan. Niet toevallig is dat de taak van de diaco nie in ae laatste tien jaren veel rui mer en breder is gezien dan dat vroe ger het geval was. OPDRACHT. Zal deze kerkorde waarlijk een nieuwe tijd voor de Ned. Herv. Kerk inluiden Dan is het nodig dat steeds meerderen die tot de gemeente beho ren, die herderlyke zorg der Kerk zien als ook hun opdracht. Er is een aardig boekje verschenen van de hand van ds. van Dongen, het welk wij van harte kunnen aanbeve len aan ieder die iets meer wil weten van de geest van deze kerkorde. Het draagt tot titel: „De nieuwe kerkor de en wij gemeenteleden". Daarin schrijft hij, denkende aan de taak die wy hebben tegenover anderen: „Er zal in de Ned. Herv. Kerk een beke ring tot de gemeenschap moeten plaats vinden, opdat de onderlinge herieriyke zorg opbloeie en de ge meente ook in de wereld volbrenge waartoe zy geroepen is". Tengevolge van een brand, die in een eiectrische trein In de Japanse stad Yokohama uitbrak, kwamen honderd personen om het leven en werden 59 mensen gewond. Slechts vier passagiers konden ongedeerd ontkomen. De brand ontstond, doordat een kabel afbrak en op de houten wagens viel. Daar de deuren niet geopend konden worden, braken de passagiers de ruiten stuk en tracht ten zich zo een uitgang te banen. De Telefoto toont de geheel uitgebrande trein. Wie aan de weq timmert, heeft veel berichts. En beleeft veel genoeglijks. Tenminste, als hij ogen en oren belieft open te zetten. Zelfs in deze tijd van standaardtypen en confectie- mensen is er nog genoeg bele- venswaardigs overgebleven. Ik voor mij kan tenminste nooit begrijpen, hoe er romanschrij vers zijn die hun vulpen stuk bijten bij gebrek aan een gege ven. Het dagelijks leven zit immers boordevol romans, als een lade vol bonte lapjes en restjes die maar nauwelijks meer dicht wil. En de liefheb ber behoeft dé hand maar uit te steken om zo'n kleurig ver haal te grijpen; een verhaal, dat levendiger is dan de bru taalste fantasie. Als altijd op het ongelegenste moment kwam de brief binnen dwarrelen: of mevrouw zo vriendelijk zou willen zijn de feestelijke opening van een uit- leenpost voor boeken en aan verwante zaken, in een volsla gen van cultuur verstoken nieu we stadswijk, op te luisteren met een causerie? Waarom zou mevrouw niet zo vriendelijk willen zijnLeesza len en uitleenbibliotheken zyn, mits vakkundig beheerd, cultu rele centra die men om nog zo veel niet moet onderschatten. Voor hoeveel eenvoudig men sen met weinig schoolse vor ming is zo'n boek met zwarte omslag, a raison van luttele centen iedere Zaterdag uit een bescheiden wijkgebouwtje ge haald, niet het begin geweest van een ontdekkingsreis in het land van schoonheid en waar heid? En feestelijkheden opluis teren is een aantrekkelijke be zigheid, als men de dag door brengt temidden van rollen be hang en potten verf in een af wachtend luchtledig. „Voor lo gies kan worden gezorgd". Dit laatste riekt voor mij altijd naar copy: een gratis attractie te meer. Alzo was Saskia zo vriendelijk als verlangd werd, liet de chaos een etmaal aan zichzelf over, stopte het schéma van de. feest rede en een tandenborstel in haar tas en spoorde vol ver wachting het onbekende logies tegemoetAch, de gulle heer lijkheid van dit eenzaam avon tuur. Ik hoop dat u, evenals onder getekende, uw hart verloren hebt aan oude stadshuizen. Vooral die, welke van de straat gezien, zo helemaal niet „to nen". U weet wel, twee smalte ramen in het front naast een voordeur met tralieioerk, en een tuintje dat nauwelijks een overjarige aucuba kan herber gen. Maar dan zwaait de deur haastig open, naar een smalle gang met een warm rode loper over glanzend donker linoleum met het parketpatroon dat mijn grootmoeders huiskamer al sier de. Er hangt een telefoon boven een oude klerenkist en de don ker geverfde deuren hebben degelijke ouderwetse krukken. Op de natuurlijke ronde mahoniehouten tafel in de heel ruime, heel hoge huiskamer ligt een bontgeborduurd tafelkleed. In minder dan geen tijd flad dert daar een alweer gebor duurd dékservet over, een couvert wordt te voorschijn ge goocheld en: „Wij dachten, dat u wel honger zou hebben na die treinreis van hoe lang is het wel? twee en een half uur, wat. een zit. Houdt u van een slaatje vooraf?" Ik zou koude bruine bonen waarderen in dit milieu, laat staan het perfecte déjeuner di- natoire dat mij hier, warm en appetijtelijk, met geruisloze vlugheid wordt opgediend. En na de feestelijkheid en de speech in het volle zaaltje met een publiek dat er zo ge noeglijk helemaal in is wacht hoe kan het anders, het fau teuiltje bij de haard en de geu rige, romige kop koffie. Met m.ijn vier gastvrouwen als een kring moederlijk-spinnende poe sen om mij heen, die mij on danks het uiterst geanimeerd gesprek tijdig aan het klokje van gehoorzaamheid herinne ren: U moet morgenochtend weer vroeg op. Moet ik u nog vertellen dat het bed zacht en behaaglijk was, met frisse geborduurde lakens en een koesterende kruik, en dat het vroege morgenklopje aan mijn deur van een'kop thee met een beschuit vergezeld ging? Dat het juiste uur van vertrek nog eens secuur was nagezien in het spoorboekje, en het ontbijt geserveerd werd op diezelfde ronde familie-tafel, nu met uitzicht op een lichte serre vol bloeiende plantenTerwijl alweer mijn vier gastvrouwen zich uitputten in een gulheid die bijna verlegen maakte. Aha, zegt u. Saskia belandde met haar neus in de boter, par does midden in een gezeten def tig klaverblad van vier onge huwde dames op middelbare leeftijd. Toch niet behalve de laatste zes woorden. Mijn vier darnes-de-réception, die in de 'grootste eendracht (dat kon" óók) 't ouderlijk huis in de goe de oude stijl bewoonden, werk ten allen op haar wijze hard voor 't gezamenlijk brood. Twee hadden haar werk btiitenshuis; één dreef het modeatelier met tien naaimeisjes in het achter huis, en één verzorgde de huis houding. En alles glom en blonk, smetteloos en behaaglijk in een geur van boenwas en /ris linnen. Het was in alle eenvoud, zo hartverwarmend kranig voor al als men er bij bedenkt, dat de vader van het viertal gestor ven was, ioen de oudste amper - de lagere school achter de rug had, en de moeder zich met dit klaverblad alleen door het leven had geslagen, met een maximum aan energie en een minimum aan contanten. Nu waren zij al le vier zoetjes aan het grijzen, maar nog altijd levenslustig, proper en arbeidzaam voor tien. En toen ik mij aan het eind van de straat nog eens omwend de om te wuiven naar het kwartet op de stoep, dacht ik: Onbegrijpelijk hebben de mannen dan bij tijd en wijle de ogen in de zak? SASKIA- FELLE BRAND IN JORDAAN TE AMSTERDAM Driejarig meisje in de vlammen omgekomen Donderdag heeft in de Jordaan te Amsterdam een felle brand gewoed, waarby een woning van drie verdiepingen volkomen in as werd gelegd. Een driejarig meisje, Elsje Beense, is by de brand om het leven gekomen. Twee vrouwen en twee kinderen wisten zich te redden, door uit het raam van het brandende huis te springen. Zy werden opgevangen in dekens, de buren hadden hiervan een vangzeil gemaakt. De brand is ontstaan, doordat op één hoog Elsje Beemse en de twee zoontjes van de familie Schram, terwyl de vrouw een verdieping ho ger een kopje koffie dronk, een vuurtje stookten. Plotseling begon een stoel te branden en in hun angst kropen de kinderen op een bed, dat in de hoek stond. Mevrouw Schram rook kort daar na een brandlucht. Zij rende snel naar beneden en toen zy haar wo ning binnenkwam, brandde het meu bilair al fel. Haar beide jongetjes zaten gillend van angst op het bed en daar de vrouw niet wist, dat zij Elsje Beense van straat mee naar boven hadden genomen greep zy haai' kinderen en rende naar bui ten. Op twee hoog lag een vrouw ziek te bed. Zij wist zich met behulp van de buurvrouw van driehoog te redden door uit het raam te sprin- was namelyk ook naar beneden ge gaan, had op twee hoog gekomen vlammen gezien en was daar toen binnen gegaan. Zy had haar eigen kindje en haar nichtje van beneden by zich. Buren hadden inmiddels de kens uitgespreid en daarvan een vangzeil gemaakt. De beide kinde ren werden eerst naar buiten gewor pen en daarna zijn de twee vrouwen omlaag gesprongen. Geen van vieren kregen letsel. Pas toen de moeder van Elsje Beense, die boodschappen had ge daan terugkwam en naar haar kind zocht, werd bekend, dat Elsje ver mist was. De brandweer had toen reeds het vuur gebluscht. Tussen de verkoolde resten van het bed vond zy toen het deerlijk verminkte lyk- je en even later ook de stoffelijke resten van een hond. die evenmin kans had .gezien zich te redden- In de dichtbevolkte buurt heeft deze tragische gebeurtenis uiteraard gen. De bewoonster van driehooggrote consternatie gewékt Ex-marineman wegens smaadschrift veroordeeld. De 51-jarige voormalige sergeant konstabel der Koninklijke Marine, A. H. F. F. uit Amsterdam, die in 1935 eervol ontslag kreeg nadat hg in Den Helder wegens asthma was afgekeurd, is Donderdag door de Amsterdamse rechtbank wegens smaadschrift veroordeeld tot twee maanden voorwaardelyk met een proeftyd van 3 jaar plus een geld boete van 100 subs. 10 dagen. De verdachte, die in 1933 abusie- velyk onder de muiters van „De Ze ven Provinciën" werd gerangschikt, hoewel hy integendeel een actieve rol in de achtervolging van het mui tende schip heeft gespeeld, yverde tevergeefs voor eerherstel. Hy werd 2 jaar later afgekeurd. Sedertdien heeft hy 15 jaar lang getracht aan te tonen dat hy nimmer aan asthma zou hebben geleden en dus ten on rechte was afgekeurd. Verdachte tekende na deze uit spraak terstond hoger beroep aan. Tsjechoslowaakse maatregelen tegen ontvluchtingen. Volgens de „Daily Telegraph" heeft Tsjecho-Slowakye nieuwe maatrege len genomen teneinde ontvluchtingen door de lucht te voorkomen. De Weense correspondent van het blad schreef, dat vrijwel ieder vlieg tuig van de normale binnenlandse diensten thans een zwaarbewapende bewaker aan boord heeft, die de op dracht zou hebben iedereen neer te schieten, die poogde de piloot te dwin gen van koers te veranderen. De Betuwe in bloei. Dank zy het prachtige voorjaars weer van de laatste dagen, staan de pruimebomen in de Betuwe en in het land van Maas en Waal nu in volle bloei. Op beschutte plaatsen vertonen verschillende perenbomen reeds de tere witte bloesems. Van de kersen mag verwacht worden, dat zij zich ieder ogenblik in een feestelijk bruidskleed zullen steken. De appels zullen nog wel even op zich laten wachten. Bestuur Labour stelt Bevan in het ongelijk. Het bestuur van de Labourparty heeft van Bevan een uiteenzetting gehoord van de redenen, die hem heb ben bewogen tot aftreden. Het be stuur heeft geen genoegen genomen met deze redenen en Bevan iiT het on- gelyk gesteld. Het meent, dat de be groting „eerlyk en redelyk" is. Late, onwelkome surprise Vele vrouwen, die in 1945 in Zwe den zyn geweest, waar zy na de be- vryding uit de Duitse concentratie kampen enkele maanden verbleven, hebben een brief ontvangen van het miniêterie van Binnenlandse Zaken, om de in Zweden afgesloten lening van 75 kronen (ongeveer 47 j terug te betalen aan de Nederlandse rege ring. Een Amsterdamse dame heeft, te zamen met enkele van de betrokken vrouwen, het initiatief genomen om by de regering kenbaar te maken, dat men deze maatregel onrecht vaardig acht. Het wereldgebeuren Nieuw offensief Terwijl in de Ver. Staten de Mac- Arthur-koorts flink boven de 38 gra den is gestegen, worden op het Ko reaanse front de geallieerde soldaten voor de grimmige werkelijkheid ge steld, die weinig tijd laat voor be spiegelingen over de te volgen strate gie. De Amerikaanse inlichtingen dienst moet dit keer de eer gegeven worden het nieuwe Chinese offensief weken te voren te hebben aangekon digd. Niettemin lijkt het alsof alweer de kracht, die de Chinezen kunnen ontwikkelen is onderschat Mao's troepen vechten geheel zonder lucht macht, een omstandigheid, die mili taire deskundigen een tijd lang voor onmogelijk hebben gehouden. Boven dien staan zij in zware bewapening bij de geallieerden ten achter. Toch is het front in enkele dagen tijijs weer naai' Zuid-Korea verplaatst en kon in en kele sectoren een Chinese doorbraak .niet worden voorkomen. Dat is ongetwijfeld ten koste gegaan van zware verliezen bij de Noor delijken, die blijkbaar aanval len zonder zich om mensenlevens te bekommeren. De getallen, die ver strekt worden door het Amerikaanse hoofdkwartier in Tokio, zullen echter wel schromelijk overdreven zijn. In de afgelopen maanden is wel gebleken, hoezeer daar met cijfers gegoocheld wordt. Ook nu is beweerd, dat aan het jongste offensief niet minder dan ze venhonderd duizend man deelnemen, een ongeloofwaardig getai. Een derge lijke massale inzet op een front van beperkte lengte is zelfs in de laatste wereldoorlog niet voorgekomen. Niemand kan zeggen hoe het thans aan de gang zijnde Chinese offensief zal aflopen. Wellicht zal het evenals de vorige grote aanvalsgolven vastlo pen op een elastische geallieerde ver dediging, wellicht slagen de Chinezen er in opnieuw door te stoten tot voor bij SeoeL In ieder geval bewijst het nieuwe of fensief duidelijk de zwakte van Mac- Arthurs betoog, volgens hetwelk het ontketenen van een algemene oorlog tegen het onmetelijke China, met het daaraan verbonden risico van een dito-oorlog met de Sowjet-Unie, het enige middel is om de strijd in Korea succesvol te beëindigen. Het is nogal een naïeve veronderstelling om te me nen, dat de strijdkrachten van de reeds eenmaal van het vasteland verdreven Tsjang Kai Tsjek het zaakje in hoofd zaak voor de Amerikanen zouden kunnen opknappen. Integendeel, Washington zou zelf een aantal divi sies naar het vasteland van Azië moe ten zenden, die daar de eerste maan den nog niet klaar zouden zijn. Een volstrekte overmacht in de lucht, voortdurende bombardementen, zijn niet voldoende, de strijd in Korea toont dat aan. Ondertussen zou de Sowjet-Unie buiten schot blijven en een afwachtende houding aannemen tot het zelf het ogenblik gekomen acht in China te interveniëren. MacArthurs visie getuigt van kracht en eenvoud, maar tegelijkertijd van een lichtvaardige onderschatting van de kracht van het communistische blok in Azië. Blijkbaar is de blunder omstreeks Kerstmis vorig jaar. toen een „slotoffensief" in Korea werd aangekondigd, niet leerrijk genoeg ge weest „Wij kunnen niet blijvend een veer laten" Rede voorzitter Verbond Prot. Chr. Werkgevers. „De door de regering genomen maatregelen ten aanzien van de lo nen en pry zen moeten wy blyven zien in het licht van de feitelijke omstandigheden, die consumptiebe perking en vermindering van uitga ven noodzakelyk maken. Wy zullen allen een veer moeten laten, maar we kunnen daarmee niet door blyven gaan." Aldus de heer A. Borst Pzn., algemeen voorzitter van het ver bond van Prot. Chr. Werkgevers, in een openingsrede, welke hij Donder dag hield in een jaarvergadering van het verbond te Utrecht. De heer Borst wees er in het ver volg van zijn rede op, dat een volk zware belastingen slechts tijdelijk kan opbrengen. „Wanneer juist is, en ik geloof dat het juist is, dat wy staan aan de vooravond van belangryke prysdalingen op de we reldmarkt, zal het beleid van rege ring en bedrijfsleven er op gericht moeten zyn te waken voor een steeds doorgaande verbreding der uitgaven." Anti-Franco demonstratie in Zuid-Frankrijk. VICE-CONSUL MOEST VLUCHTEN Geleid door plaatselyke communis ten hebben Woensdag vierhonderd de monstranten het Spaanse vice-consu- laat te Carmes by Pau (Franse Pyre neeën) bezet als sympathie-uiting voor de stakers in Spanje. Onder het roepen van anti-Franco leuzen drongen de demonstranten het gebouw binnen, terwijl de vice-consul en zyn staf het gebouw door een raam aan de achterzyde verlieten. De demonstranten hesen de Franse driekleur en de Spaanse republikeinse vlag en haalden de vlag van Franco- Spanje neer. Toen de politie arriveerde ver spreidden de demonstranten zich rus tig. Vader mishandelde en bedreigde zijn kinderen Tegen de 54-jarige betonwerker A. R. is voor de Rotterdamse rechtbank een gevangenisstraf geëist van één jaar en negen maanden omdat de man zijn dochters met zware mishan deling zou hebben bedreigd. De man, die jaren geleden betrokken is ge weest bij een moordzaak in Yerseke, zou volgens verklaringen van zyn dochters de kinderen reeds vele ma len hebben mishandeld. De officier achtte, mede in verband met het voor komen van soortgelijke gevallen, waarbij zelfs al eens een dode is ge varen, een zeer zware straf op haar plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5