Het beroep van politieman is zo eenvoudig niet VREEMDE Beeldje JIMMY BROWN, sportheld no. 1 HERSTEL VAN HET MONETAIRE EVENWICHT IS MOGELIJK £-y¥et Chinese WOENSDAG 25 APRIL 1951 PROVINCIALE ZEEVWSE COURANT BEZOEK AAN DE VARENKAMP Kaderschool van de Rijkspolitie trekt veel belangstelling (Van onze speciale verslaggever). Bilthoven, ApriL Een alleenstaande, lege anto, waarvan de claxon plotseling een paar maal hard en nadrnkkeiyk loeit, is een vreemd geval. Toch kan het gebeuren, dat men ergens langs één van Nederlands Rijkswe gen zo'n auto aantreft; geen levend wezen erin te bespeuren en toch geeft de roerloze claxon een paar korte stoten. Men behoeft echter niet te schrikken. Er z\jn bier beslist geen bovennatuurlijke krachten in het spel. De auto behoort aan de Rijkspolitie de mannen zullen zich niet ver van de wagen bevinden waarin één van de nieuwste technische snufjes Is toegepast. Deze nieuwigheid maakt het moge lijk, dat de centraliste in de telefoon- en radiocentrale van een hoofdkwar tier van de Rijkspolitie de mannen van een patrouilleauto, die de wagen voor contróle op het verkeer een poosje verlaten hebben, aan de mo- bilifoon in de auto kan roepen. Als de centraliste op vele kilometer? af stand een paar keer op de knop drukt dan gaat langs radiografische weg de c "on in de op te roepen pa trouillewagen toeteren. De politie mannen kunnen <-e auto dus me; een rustig gemoed acnterlaten. Als het commando him wat te zeggen heeft, waarschuwt de claxon, als zij maar zoggen binnen gehuorsafstand te blij ven. De ingebruikneming van dit tech nische wondertje betekent voor de mannen van de verkeersbrigade van de Rijkspolitie een groot gemak bij hun arbeid. En alles wat het ver- De eerste cursussen voor opper wachtmeester, die in de nu bij na vijf jaar bestaande kader- school voor de Rijkspolitie in Bilthoven gegeven zijn, werden ook bijgewoond dooi' oudere wachtmeesters. Onder hen be vonden zich enkelen, die reeds grootvader waren. Zo kon het gebeuren, dat het kleinzoontje van één van hen aan zijn Opa vroeg: „Als ik mijn rapport van school krijg, tekent Pap pie het. Maar wie tekent het Uwe opa?" Romme voorstander „verjon^'ng" kiesrecht Prof. O. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K. V.P. heeft zich in een redevoering te Amsterdam ontpopt tot een voor stander van de „verjonging" van het kiesrecht in ons land. Het zou bepaald wel goed, nuttig en juist zijn, aldus Romme, indien het kiesrecht al zou worden gegeven bij de 21-jarige leeftijd. En het pas sieve kiesrecht het recht om in een vertegenwoordigend lichaam ge kozen te worden zou ingaan op 23- jarige leeftijd. Hierdoor aldus prof. Romme zou de belangstelling van de jeugd voor de politiek stijgen. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de grondwetscommissie het hare zou bijdragen tot deze voorgestelde „ver jonging" van het kiesrecht. Textlel-detailhandel zal prijzen niet verhogen De textieldetailhanderzal de detail- handelsprijzen van textiel stabiliseren op het peil van 1 April j.l. om op deze wijze zijn aandeel bij te dragen aan het voorkomen van verdere prijsstijgingen Dit was het besluit van de spoedver gadering. die de katholieke organisatie van de textieldetailhandel „St- Willi- brordus" Maandag in de Rivièrahal van de Rotterdamse Diergaarde had belegd. Treinen staan twee minuten stil Op de nationale herdenkingsavond (4 Mei), zal van 20 uur tot 20.02 uur het bedrijf van de Nederlandse Spoor wegen volkomen worden stil gelegd. Dat betekent, dat alle treinen en alle raiigeerdelen over het gehele net ge durende die twee minuten moeten stilstaan. Amerikaanse wapens voor Nederland. Op het ogenblik wordt het Franse vllegdekschip „Dixmude" in de ha ven van New York geladen met uit rustingsstukken voor de verdediging van West-Europa. Deze uitrusting, die zowel munitie voor lichte wapens als Sherman-tanks van 45 ton om vat, is o-m. bestemd voor Neder land. VERHALEN Dat de assitentie van de politie vaak voor de meest vreemdsoortige gebeur tenissen wordt ingeroepen, is niet nieuw. Maar de dienstdoende Haagse politiemannen keken toch wel ver wonderd op, toen in 't begin van deze week in het holst van de nacht een boertje uit Loosduinen bij hen aan klopte en mededeelde, dat één van zijn koeien in een bij de boerderij gelegen beerput was gevallen. Oj de politie zijn beest kon redden? De politie zag van deze „geurige" redding aj, maar was onmiddellijk bereid de hulp van de brandweer in te roepen. Deze toog met kraanwagen naar de plaats van het „ongeluk". De koe spar telde nog in de put en er was voor de brandweermannen dus alle reden om zo spoedig mogelijk met het reddings werk te beginnen Enige ogenblikken daarna stond het dier weer op de be gane ffrond. richten van die arbeid vergemakke lijkt is bijzonder welkom, want er bewegen zich op de Rgkswegen vele voertuigen, waarvan de bestuurders nog nooit schijnen te hebben gehoord van de slagzin: Wees een heer in het verkeer. Dit en het steeds toenemen de wegverkeer is de reden dat bin nenkort het aantal verkeersbrigades van de Rijkspolitie zal worden uitge breid. In verband hiermee is op het ogenblik in de kaderschool van de Rijkspolitie te Varenkamp in Biltho ven ook een verkeersopleidingsschool gevestigd, waar aan enkele tientallen onderofficieren van de Rijkspolitie de fijne kneepjes van het verkeerstoe zicht en wetskennis betreffende ver keersregeling worden geleerd. TEGENSTELLINGEN Het buitengoed, de Varenkamp, ge legen even buiten het villadorp Bilt hoven, vroeger het eigendom van de burgemeester van die plaats, is een wereldje vol tegenstellingen. Achter het wat ouderwetse landhuis, waar de leslokalen en nachtverblijven van de cursisten zijn, liggen de moderne werkplaatsen en garages van de ver- keersgroep. Naast het splinternieuwe gebouw, waar apparaten van de poli- tiezender staan opgesteld, staan de oude houten stallen en de manege voor de paarden van het bereden pe- leton. In de modern ingerichte leslo kalen hangen overal opgezette vogels en dieren, in zo groten getale, dat men soms het gevoel krijgt in een jachtslot te vertoeven. Tussen de uilen, duiven en andere dieren hangen de borden met inbre kerswerktuigen, met allerlei typen pistolen, met verboden vistuigen en -netten en met verkeerstekens. De opgezette dieren komen ook te pas bg het onderwgs. De politiemannen moeten immers weten, welke dieren door de wet bescherma worden. Dit is dan geen leerstof voor de verkeers- mannen maar voor de toekomstige opperwachtmeesters. Men is gaug geneigd van politieman als eenvov het beroep eenvoudig te be schouwen. maar wie eenmaal een vluchtige blik heeft mogen werpen op de leerboeken, die de mannen van de Rijkspolitie moeten doorworstelen, is daarvan voor goed genezen. Straf recht, strafvordering, E.H.B.O., staatsinrichting, opsporingsleer, wa penkunde, dienstvoorschriften en nog veel meer zaken moet de onderoffi cier van de Rijkspolitie zich eigen maken. De opleiding van de mannen van de verkeersbrigades is niet minder zwaar. De gehele, lang niet eenvou dige verkeerswetgeving moeten zij door en door beheersen; zrj moeten een motor kennen als hun eigen broekzak; zg moeten als het ware kunnen lezen en schrijven met zware motoren en auto's en zelfs, als het nodig is, met snelheden van meer dan 150 km. per uur over de weg kunnen razen. Zij moeten iedere snelheids duivel de baas zijn. De Kaderschool van de Rijkspolitie is één der modernste van de wereld Vandaar dat de school dikwijls be zocht wordt door buitenlandse politie autoriteiten uit alle delen der wereld. (Nadruk verboden) Maandagmorgen werd In Den Haag het startsein gegeven voor de Inter, nationale Tnlpenrally 1951. 150 equipes vertrokken hier voor de 3500 km. lange tocht, die via ClermontFerrand, waar de deelncmrs, die op de an dere startplaatsen z\jn vertrokken zich met hen zullen verenigen, naar Noordwtjk zal leiden. 120 buitenlandse ploegen uit 12 verschillende landen nemen aan deze tocht deel. DE NEDERLANDSE BANK IN 1950 Loonpolitiek: van grote betekenis voor betalingsbalansevenwicht. Het bètalingsbalanstckort is geen symptoon van een ongeneeslijke ziek te, waaraan de Nederlandse volkshuishouding zou lijden. Het openbaart slechts, dat in ons land meer wordt uitgegeven dan uit het lopende inko men wordt verdiend, hetgeen alleen mogelijk is door gebruik te maken van z.g. inflatoire financieringsmiddelen. Nu de productieve kracht van ons land is hersteld, dient aan het beroep op inflatoire financiering een eind te komen, temeer daar op voortzetting van de buitenlandse hulp, op civiel gebied, nog slechts korte tijd mag worden gerekend. Aldus een uitspraak van dr. M. W, Holtrop, president van de Nederland se Bank, in het verslag over het boekj aai- 1950, uitgebracht in de Dinsdag gehouden algemene verga dering van aandeelhouders. Blijkens de winst- en verliesreke ning was de nettowinst der Bank 14.793.466 tegen 14.538.182 in 1949. DE GEVAREN VAN GELD- CREATIE. Sprekende over het monetair even wicht en het betalingsbalanstekort geeft dr. Holtrop een zorgvuldige FEUILLETON DOOR: MYRA GAY De politieagent keek voorzichtig rond; vervolgens knoopte hij zgn jas los en haalde daar met een schichtig gebaar snel iets uit te voorschijn. Julie keek geboeid toe Zou hg haar op de plaats zelf de handboeien aandoen? Had hg gezien dat de man naar het jade beeldje had overhandigd? Hg zei: „Ik had nooit gedacht dat ik nog eens het geluk zou heb ben een echte beroemdheid tegen te komen. Bent u nu werkelgk juf frouw Julie Page?" Julie knipperde met haar ogen. Een knikje was alles waartoe ze in staat was. Maar het scheen voldoende. „Dus u bent de jonge dame met de stem zo zoet als honing die op Woensdagavond in de radio altijd in zulke moeilijkheden komt te zit ten?" vroeg hg met diep respect in zgn stem. Julie produceerde een matte glim lach. „Mijn vrouw is gek op uw pro gramma. We luisteren altgd." De agent keek schuldbewust rond en toen hij zag dat zijn collega's nog steeds druk bezig waren met de auto van meneer Low en de verbrij zelde voorruit bood hij haar een klein, smoezelig opschrijfboekje aan „Mijn jongen verzamelt beroemde namen" prevelde hij. „Zoudt u zo goed willen zijn uw naam hierin te zetten, juffrouw?" Julie straalde hem toe. Ze schreef zwierig haar. naam en was ver baasd dat haar hand niet trilde. De agent stak het boekje snel weg. Alsof hij een staatsgeheim mee deelde sprak hij: Ik geloof dat ze er vandoor gaan. Het beste ermee." Hij salueerde en verdween. De blauwe auto zette zich reeds in beweging. Haastig zette Julie haar voet op de starter. En toen gebeurde het. „Help! Help! Hg springt erin!" gilde iemand. „Houd hem tegen'" Andere stemmen namen de kreet over. De agenten keerden hun moto ren om en joegen naar de plaats waar zich de moeilijkheid scheen voor te doen. Maar ze waren te laat. De man had al gesprongen. Gedurende een seconde had Julie toen ze zich uitrekte om beter te kunnen zien, de zon zien glanzen op blondgebleekt haar. Ze begon te be ven. Ze was er zeker van dat het dezelfde man was die het witte jade poppetje in haar hand had gestopt. De man met de blauwe ogen. En hij was van de brugleuning in het diepe water van de baai van San Francis co gesprongen! Ze bedekte haar gezicht met haar handen. HOOFDSTUK n. Steve Sprong uit de auto en rende naar de brugleuning, terwijl Julie trachtte haar wildkloppend hart en bevend lichaam tot bedaren te bren gen. „Hij betekent niets voor je", sprak ze grimmig tot zichzelf. „Je nebt hem maar een paar seconden gezien. Hg is waarschijnlijk een doodgewone dief of anders iemand die reclame voor zichzelf probeert te maken. In ieder geval betekent hg hoegenaamd niets voor je". Maar het hielp niets. Ze was niet in staat zichzelf op deze wijze tot re de te brengen. Zij glipte uit de auto en ging naast Steve bg de brugleu ning staan. Haastig ontboden politie-boten ploften gewichtig rond. De veerboot die passagiers van Oakland vervoer de, stopte en begon heftig op de stoomfluit tc blazen. Julie fluisterde. „Zou hij zijn ver dronken Opgewonden sprak Steve. „Daar geloof ik niets van. Die kerel is vast beroepszwemmer. Hij maakte een pracht van een duik. Een pracht! En hij kwam in een paar seconden weer boven. Hoewel hij danig gehinderd werd door zijn kleren en schoenen zwom hij door totdat een motorboot je hem oppikte en er in een razende vaart vandoor ging!" „O", zei Julie, geweldig opgelucht toen ze hoorde dat de man niet dood was. (Wordt vervolgd) analyse van het ziektebeeld van onze volkshuishouding. Drie factoren kunnen het monetai re evenwicht verstoren: de geldcre- atie door het bankwezen ten behoeve van de overheid, de geldcreatie door het bankwezen ten behoeve van het bedrijfsleven en de activering van rustènd geld, waarneembaar uit de vermindering van de circulatie. Dr. Holtrop meent, dat deze drie in vol doende mate kunnen worden beheerst om het betalingsbalanstekort binnen de toelaatbare grenzen te houden. Voor de. handhaving van het beta lingsbalans evenwicht is ook liet voeren van een op juiste beginselen gebaseerde loonpolitiek van grote be tekenis. Wanneer regering en Stich ting van de Arbeid er in slagen de beginselen van loonpolitiek praetisch te verwezenlijken, mag het vertrou wen bestaan, dat het betalingsba- lansevenwieht niet wordt bedreigd door een geldcreatie, in het leven ge roepen door een spiraalbeweging van lonen en prijzen, die door zuiver monetaire maatregelen onvoldoende zou kunnen worden geremd. Herstel van het monetaire even wicht ligt binnen ons bereik. Herstel van het betalingsbalansevenwicht zal daar met zekerheid op volgen. ONGUNSTIGER BEELD BETALING SB ALANS. De Nederlandse betalingsbalans vertoonde in vergelijking met 1949 een aanmerkelijk ongunstiger beeld. Dit is te wijten aan de achteruitgang van de ruilvoet als gevolg van deva luatie en prgshausse op de grondstof- fenmarkten, de liberalisatie van het handelsverkeer en de Korea-conjunc- tüur. De geldcirculatie bewoog zich vrgwel onafgebroken in dalende richting. Aan het eind van het jaar bedroeg de geldcirculatie circa 46% van het nationale inkomen, een ver houding, die overeenkomt met het gemiddelde van de laatste jaren voor 1939. De kaspositie van het rijk bleef zich, dank zg de hoge belastingont vangsten gunstig ontwikkelen. In to taal werd door het rgk in 1950 aan belastingen geïnd 4876 millioen, te gen 4487 millioen in 1949. Belangrijke documenten ontvreemd. Te Casablanca zijn documenten over de aanleg van nieuwe Frans- Amerikaanse luchtbases in Marokko gestolen uit de auto van een landme- Chinezen ontvluchten Soerabaja. ANGST VOOR ONTVOERINGEN. Een aantal Chinezen met of zonder gezin is Soerabaja ontvlucht in ver band met de ontvoeringen in de laat ste weken. Zg zoeken hun heil in Singapore, Hongkong of de Philip» pgnen. Anderen hebben zelf maatre gelen genomen ter bescherming van hun gezinnen. De Chinese vereniging in Oost-Ja va heeft in verband met ontvoerin gen, waarbij welgestelde Chinezen te gen betaling van een losprijs werden vrggelaten, een beroep op president Soekarno gedaan. Geen herziening vonnissen gevangenen te Landsberg Het Amerikaanse Hoge Gerechtshof te Washington heeft Maandag gewei gerd de doodvonnissen van zeven Duitse oorlogsmisdadigers te herzien. De zeven ter dood veroordeelden zijn vroegere SS-officieren en ambte naren van concentratiekampen. Zij werden er van beschuldigd duizenden burgers gedurende de tweede wereld oorlog te hebben gedood. Oorspronke lijk zouden zij op 14 Februari in de gevangenis van Landsberg in Duits land worden opgehangen. Weer Argentijns vlees naar Engeland Engeland en Argentinië hebben een nieuwe handelsovereenkomst geslo ten, welke voorziet in een hervattinr van de vleesleveranties aan Engeland Sociale commissie Verdrag van Brussel. MINISTER JOEKES OPENDE DE NEGENDE ZITTING. Dinsdag heeft de minister van So ciale Zaken in de Trèves-zaal te Den Haag de negende zitting van de soci ale commissie van het Verdrag van Brussel geopend. In zgn toespraak wierp minister Joekes een terugblik op de drie ja ren, die sinds het totstandkomen van het Verdrag van Brussel zgn verlo pen. Door het in ruimer verband samen werken in het Atlantisch Pact en in de O.E.E.S., zijn de oorspronkelijke militaire en economische bedoelin- f en van het Verdrag van Brussel op e achtergrond geraakt. Op sociaal en medisch gebied ech ter werken de vijf landen op vrucht bare wijze samen in het kader van het verdrag van Brussel. Schadevergoeding voor Nederlanders in Indië gevraagd. Jn verband met het feit, dat de ge allieerde mogendheden voornemens zijn met Japan een vredesverdrag te sluiten, hebben verschillende organi saties van overheidsdienaren en par ticulieren, die ten tijde van de Ja panse inval in Ned. Indië woonden en die nog steeds geen of geen voldoen de vergoeding ontvingen voor geleden schade, adressen gericht tot de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken. Zij dringen er bij deze minis ter op aan, dat de regering de thans aanwezige gelegenheid, die het de re gering mogelijk zal maken haar ver plichtingen jegens haar dienaren en him nagelaten betrekkingen ten volle te honqferen, zal aangnjpen en ver zoeken om integrale uitbetaling van de geleden schade. 54. Jimmy Brown ging vlak tegen meneer Pozzio aanstaan en zei op een dreigende toon: „Als ik 't goed begrijp, dan betwijfelt u het of ik deze wed strijd wei op een rechtmatige wijze heb gewonnen, is 't niet zo?" Meneer Pozzio schrok we! èen beetje van het boze gezicht, dat Jimmy trok, maar hij had nu eenmaal A gezegd, hij moest nu ook B zeggen. „Ja meneer, zo is 't precies. Ik geloof er geen snars van, dat u de winnaar is van deze wed strijd. Mgn Bombassi heeft zo verschrikkelijk hard gezwommen, zo verschrikkelijk hard, dat het menselijkerwijs gesproken ónmogelijk is, dat een ander nóg sneller heeft gezwommen. Onmogelijk meneer". „Kort en goed, het is bedriegerij", schreeuwde Bombassi nu zelf. „Ik en niemand an ders dan ik ben de winnaar en alsMaar de brave Argentijnse zwemmer kon zijn zin niet af maken. Jimmy Brown, in woede ontstoken, had hem een tik op-zijn neus verkocht. Hei wereldgebeuren Nogmaals Bevan De crisis in de Britse Labour-party is verscherpt doordat de beide afge treden ministers Bevan en Wilson het niet bij de daad van hun ontslag hebben gelaten, doch in het Lager huis tot scherpe critiek op hun ex- collega's zijn overgegaan. Vooral Bevan heeft het daarbjj wel erg bont gemaakt. Tot dusver ge bruikte deze het weekblad „The Tri bune", dat hg samen met zgn vrouw redigeert, als uitlaatklep voor zgn ra dicalisme, maar Maandag was het parlement terrein voor enkele venijni ge uitvallen. Gaitskell, de minister van financiën, werd het mikpunt. Be van beschuldigde hem er zelfs van gelden „gestolen" te hebben uit het nationaal verzekeringsfonds voor de financiering van de herbewapening. Ook de Amerikaanse bondgenoot kreeg een paar lelijke vegen uit de pan. Het zouden de Amerikaanse za kenlieden zijn, die de Europese econo mie ondermijnen door het leeuwen deel van de grondstoffen op de we reldmarkt op te kopen voor de uitvoe ring van een kolossaal bewapenings program. Nu moeten de uitlatingen van Be van niet al te letterlijk genomen wor den. Dit enfant terrible bg Labour heeft een fel temperament en een daarmee corresponderend gebrek aan zelfcontröle, dat hem telkens over hoop doet liggen met de andere lei dende figuren. Hij heeft al vaak on doordachte dingen gezegd, zoals toen hij bij een verkiezingscampagne de conservatieven „lager dan ongedier te" noemde. Een van zijn zonderlinge eigenschappen is zgn neiging om za kelijke critiek in demagogische vorm te uiten. Dat ontslaat niet van de verplich ting deze critiek ernstig te nemen. Het is onjuist Bevan als een radicaal te beschouwen, die verder zonder in vloed is in de partij. Alleen al het ontslag van Wilson bewijst anders. Het probleem, dat hij heeft aange sneden, is er een, dat ook in andere Europese landen aandacht verdient: hoever kan gegaan worden met de militaire uitgaven. De herbewapening dient om tot grote machtsvorming te geraken te genover de Sowjet-Unie en aldus het communisme te weerstaan. Indien door de herbewapening het bestaans- peil echter dusdanig wordt aangetast, dat de minst bedeelde bevolkings groepen ernstig in het gedrang ko men, krijgt het communisme van bin nen uit kansen. Gezien de betrekke- lgke welvaart in de Ver. Staten kan men zich daar voorlopig nog veel ver oorloven. In Europa wordt steeds meer de vraag actueel of het doel niet voorbijgeschoten wordt door de bewa peningslasten al te hoog op te drijven. Het paradoxale is, dat de bewapening opgevoerd wordt om cultuur en le venswijze te beschermen, maar tege lijkertijd juist ten koste daarvan. Er zijn dus grenzen en de vraag is slechts waar die grenzen te trekken. Bevan is van oordeel, dat de militaire uitgaven te ver gaan en hij vertolkt daarmee de opinie van een flink deel der Labour-aanhang. Evenmin als in ons land bestaat in Engeland grote geestdrift voor de geweldige omvang van het militaire budget, temeer daar het steeds moeilijker wordt de lasten rechtvaardig te verdelen, daar ieder zo z'n eigen opvatting heeft van recht vaardighei d. Door de manier, waarop Bevan zijn bezwaren uitte, heeft deze voorlopig zijn politieke doodvonnis getekend. Ontrouw aan de partij, gebrek aan loyaliteit is in Britse ogen een groot kwaad. „Bevan heeft de fout begaan te menen, dat één man groter is dan de partij" zei minister Shinwell. „Wg kunnen niet toelaten, dat één per soon, hoe machtig ook, de eenheid verstoort en splitsing teweeg brengt". Een Amerikaans bied schreef: „Het is moedgevend, dat Engelands koste loze valse tanden tenslotte een aspi rant-socialistische dictator hebben gebeten". Natuurlgk is de rol van Bevan nog lang niet uitgesoeeld. Hij is 53 jaar oud en zal wellicht over enkele jaren, gezien zgn capaciteiten, Attlee en Morrison overvleugelen. Zijn optreden thans heeft een in nerlijke verdeeldheid bij Labour te weeg gebracht, die een keerpunt be tekent in Engelands naoorlogse ont wikkeling. Zoon van Noorse Marine- opperbevelhebber gearresteerd. VERDACHT VAX SPIOXNAGE VOOR RUSLAND. Naar thans bekend is gemaakt, is vorige week te Oslo de zoon van de opperbevelhebber der Noorse Marine, Edward Danielsen, gearresteerd, op beschuldiging van spionnage voor de Sowjet-Unie. Hg bevond zich in gezelschap van een vertegenwoordiger van de Russi sche ambassade te Oslo, toen hij werd gearresteerd. Kort na de oorlog was Danielsen toegetreden tot de communistische partij. Hij voerde samen met zgn echtgenote verscheidene vertrouwelij ke opdrachten uit in een communisti sche groep in het Westelijk deel van Oslo. Dawes overleden. Charles Gates Dawes, oud vice- president van de V.S, is Maandag op 85-jarige leeftyd te Chicago overleden. Hy heeft het Initiatief ge nomen tot en de onderhandelingen gevoerd over het „Dawes-plan" en de „Dawes-lening" in 1924, waardoor de Duitse herstelbetalingen na de eer ste wereldoorlog een aanzienlijke ver mindering ondergingen en Duitsland aan de middelen werd geholpen om. in het binnenland weer orde op za ken te stellen. Pantserauto in volle vaart door tolboom. Een zware pantserauto die ver moedelijk smokkelwaar naar België vervoerde, is in de vroege morgen van Maandag met volle vaart door de ijzeren afsluitboom aan het grens- kantoor van de verkeersweg Lugks- -estel-Lommel gereden De tolboom 3 totaal vernield. Hoewel dienst doende ambtenaren van hun vuur wapens gebruik maakten om de auto te doen stopnen mocht dit niet ba ten. De auto reed door en is op Bel gisch gebied ontkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5